Linssen zet baatbelasting door PZC PZC De architect stelt zich gedienstig Goese Dagopvang blinde kinderen dicht De Meestoof krijgt plek in Nederlands museumregister Broedende vogels vertragen sloop Goes volgt debacle in Breda met argusogen fe vrijdag 15 juli 2005 bil OOD-VOSSEMEER - Broe- [jende vogels krijgen in Nederland alle rust en ruimte. Daarom zijn de woningen aan de Schoolstraat, het Groene Kruisgebouw en dorpshuis De Vossenkuil in Oud-Vossemeer nog niet gesloopt. Aanvankelijk was het, volgens P. Bakx van Castria Wonen, de bedoeling dat de gebouwen in mei al werden gesloopt. Ze moe ten wijken voor een multifunc tioneel complex met een dorps huis, peuterspeelzaal, medische voorzieningen en senioren- en starters won ingen. Helaas voor de woningcorpora tie kon de sloop in mei niet doorgaan. Er bleken vogels te broeden in diverse schoorste nen. En dan komt de flora- en faunawetgeving om de hoek kij ken. „Deze wetgeving bepaalt dat vogels gelegenheid moeten krijgen om tot 15 juli te broe den. Pas na die tijd mogen we beginnen met de sloop. In dit geval begint dan net de bouw vak." De sloop wordt dus over de bouwvakvakantie heen getild. Volgens Castria Wonen heeft het zeker geen invloed op het tijdschema van de bouw van het complex. Het multifunctioneel centrum moet in oktober 2006 klaar zijn. (VPrank Balkenende (10ES - De Goese wethouder C,Linssen (CDA, binnenstad) paternog steeds van uit dat de IfDieente baatbelasting voor ei- iiiiarcn van panden in de herin- Ljchte binnenstad kan innen. Ir zijn in het binneustadsma- Mgement sluitende afspraken paakt met ondernemers en ho- jfca. Daar staan dappere hand- lekeningen onder." ;n reageert op de uit- k van het Haagse gerechts- over de baatbelasting in Bre da, Het hof Verwees daar de be- lastingaanslagen naar de prul lenmand. Volgens de uitspraak teeft Breda niet meer gedaan jan de binnenstad in goede con ditie brengen, iets waar de win tellen gewoon recht op hebben. Van een wezenlijke verandering ji aard, omvang of inrichting uarook de winkeliers van pro beren, is geen sprake en dus mag Breda ondernemers niet la- ameebetalen aan de renovatie ran het centrum, oordeelt het ge rechtshof. De gemeente Breda is al negen par bezig met de baatbelasting, lot nu toe waren gerechtelijke vonnissen in het voordeel van e gemeente. De uitspraak van iet Haagse hof is een fikse tegen- ïaller, Volgens een gemeente woordvoerder wordt pas over en- tele weken besloten of de ge meente Breda in cassatie gaat jij de Hoge Raad. Streep De uitspraak van het hof kan sn streep zetten door baatbelas- lingplannen in Goes en Terneu- zen, In de laatste gemeente drei- Agapantusdagen tuin Molenhof in Kruinigen KRUINIGEN - In de tuin van 'iMolenhof in Krumingen wor den op vrijdag 22 en op zater dag 23 juli de Agapanthusdagen gehouden. Bezoekers kunnen een collectie n meer dan honderd variëtei ten bekijken en vragen stellen óver de verzorging van de plant, ie beter bekend staat als de Afrikaanse lelie. De planten zijn de hele maand juli ook op eigen gelegenheid te Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 «60 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) j 'n9rid Huibers Mrake van der Jagt Freek Janssen RèbPaardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 [ax: (0113)315669 P-mail; redactie@pzc.nl 'NTERNET kvww.pzc.nl P-mail: web@pzc.nl gen grootwinkelbedrijven al met een gang naar de rechter als de baatbelasting niet van tafel gaat. De Goese wethouder Linssen, die vorige week niet wilde reage ren op de situatie in Breda om dat hij er niet van op de hoogte was, is verrast door de uit spraak van het gerechtshof. „De argumentatie van het hof is nieuw, althans nog niet aan de orde geweest in andere baatbe lastingsprocedures. Uiteraard volgen we de ontwikkelingen in Breda op de voet. Als Breda in cassatie gaat en de Hoge Raad tot dezelfde conclusie komt, zit ten we met een gat van 4,75 mil joen euro, het bedrag we met de baatbelasting'willen innen." Linssen kan zich nog niet voor stellen dat het zover komt. „Er is vijf, zes jaar over gesproken met alle partners in de binnen stad: eigenaren van panden, win keliers en hox-eca. Juridisch is de baatbelasting perfect voorbe reid. Er ligt een overeenkomst en daar staan dappere handteke ningen onder. Ik moet zeggen dat ik dat een geruststellende ge dachte vind." Het wil er bij de wethouder ook niet in dat de herinrichting van de binnenstad niet meer is dan groot onderhoud. „De Grote Markt is getransformeerd tot een prachtig, autovrij plein. De straten zien er nu fraai uit. Er is werkelijk niet één steen die is te ruggelegd. Alles is nieuw. Wie dat niet ziet, heeft oogkleppen op." De actiegroep van een aantal be woners en middenstanders die zich in Goes verzet tegen de hef fing van baatbelasting meent dat de juridische bodem onder de baatbelasting is weggevallen. Volgens de groep, die zegt te spreken namens honderdvijftig bewoners en winkeliers, kan de gemeente de baatbelasting maar beter afblazen. :n kunnen elke tot en met vrijdag van MO tot 17.00 uur terecht bij 't Molenhof en zijn elke zaterdag tesen 10.00 tot 16.00 uur wel- Ontwerp VHP voor de herinrichting van het Scheldeterrein in Vlissingen. door Maurits Sep VLISSINGEN - Nou en of er euforie heerst op het kantoor van VHP in Rot terdam. Dat zij het ontwerp mogen ma ken voor het nieuwe Scheldeterrein in Vlissingen vervult hen met trots, be aamt directeur Frans Marks ronduit. „Een hele eer, een opdracht als deze." Want het Scheldeterrein is een bijzonde re locatie, herhaalt Marks met regel maat. „Het ligt in de binnenstad, het ligt aan zee en er liggen kant en klare havens. Er zijn maar weinig locaties in Nederland die met het Scheldeterrein kunnen wedijveren." En dan die Westerschelde, die voelbaar is tot in de binnenstad. Dat is alleen maar een voordeel, vindt Marks. Eén van zijn landschapsarchitecten bij VHP is een zeezeiler en die kent de Europese kust goed. „Van hem weet ik dat er langs de Europese kust veel havens zijn waar je met je boot vanaf zee tot in de binnenstad kunt komen, behalve in Ne derland. In Vlissingen kan dat wel. Om gekeerd is dat mariene ook voelbaar als je er woont." Ook voelbaar en zichtbaar is de geschie denis van die andere Schelde, de scheepswerf. Marks hoopt die in de her inrichting terug te laten komen. Al zal dat geen gemakkelijke opgave worden, beseft hij. „We willen het oude dok her stellen, de kranen en de robuuste mate rialen behouden.. Dat is allemaal wel haalbaar. Maar we zullen in onze vol gende ontwerpen ook grondig moeten onderzoeken hoe we meerdere loodsen kunnen behouden en hergebruiken. We willen de fabriekshallen als monumen ten laten staan. Dat is niet eenvoudig, maar wel uniek." Het moeilijke zit in de betaalbaarheid van de ideeën. „Dat is de grootste opga ve, Wij moeten zien waar te maken dat het kan." Op pad De stedenbouwkundigen van VHP heb ben hun eerste verkenning voor het Scheldeterrein intern gemaakt, in de woorden van Marks 'vanuit de black box'. „Nu moeten we contact zien te krijgen met de mensen en bedrijven die onderdeel zijn van de stad, en die onder deel worden van het Scheldeterrein." VHP zal met de gemeente Vlissingen ac tief op pad moeten om met middenstan ders te praten, met marktpartijen. On derzoeken of er draagvlak is. Maar, waarschuwt Marks, steeds met beide voeten op de grond. „Wat we willen moet haalbaar zijn. In het masterplan dat we nu gaan maken, zullen we laten zien dat de problemen oplosbaar zijn." Dat masterplan wordt geen afgerond ontwerp voor het hele terrein dat vervol gens in een paar jaar wordt gebouwd, merkt Marks op. „Geen blauwdruk die we koste wat het kost willen waarma ken. Dat zou niet alleen onverstandig zijn, maar zelfs bedreigend. Je zou fi nancieel kunnen vastlopen. Nee, we stippelen een strategie uit voor de ko mende vijftien jaar. Het einddoel moet helder zijn, net als de kwaliteit. Maar je moet intussen flexibel en creatief blij ven. Als het nodig is, moet je kunnen uit wijken, andere beslissingen kunnen ne mén." De richting die VHP op wil, en die dooi de gemeente Vlissingen is beloond en dus wordt gedeeld, begint met het ver binden van de binnenstad met het dok. Marks: „Dat is het eerste wat moet ge beuren. De binnenstad met zijn voorzie ningen en het gebied rond het dok zijn de gangmakers van het project. Ze moe ten elkaar beïnvloeden." Het Scheldeterrein wordt geen concur rent van, maar een aanvulling op de bin nenstad, benadrukt hij. VHP wil in de Machinefabriek een congrescentrum maken en in de Timmerfabriek een ho tel. „Dat congrescentrum past niet in de binnenstad maar wel op het Scheldeter rein. Tegelijkertijd stimuleert het nieu we ontwikkelingen in de stad." Woningen Deze eerste stap wordt een belangrijke proeve van bekwaamheid, voorspelt Marks. Als het lukt om stad en Schelde terrein van elkaar te laten profiteren, trekt dat vanzelf nieuwe bewoners aan voor de rest van het Scheldeterrein. Vlis singen moet daar 1500 woningen bou wen. Dat is zo afgesproken met het Rijk en daar krijgt de stad ook geld voor. Het aantal huizen is realiseerbaar, vindt Marks. Hij heeft die gepland in het noordelijkste gebied, achter de Paul Krugerstraat. VHP wil de Singel door trekken in het Scheldeterrein. Zorgvuldigheid is wel nodig, vindt hij, bij het bepalen van het bouwtempo en de doelgroepen. Wat Marks zelf graag wil bouwen? Hij hecht aan diversiteit. „Je bouwt daar een nieuwe woonwijk. Van goedkoop tot duur moet aanwezig zijn. Maar goed, het gaat niet om mijn voorkeur maar om die van de stad Vlissingen. Ik stel mij gedienstig op." door Claudia Sondervan GOES - Wegens succes gesloten: het speciale opvangcentrum voor blinde kinderen met bijzon dere problemen De Brugge in Goes gaat dicht. Reden: de vijf kinderen van vier en vijfjaar zijn zo ver gekomen dat ze naar het basisonderwijs kunnen. Daarmee komt er een voorlopig einde aan de voorschoolse revali- datiedagopvang voor meervou dig gehandicapte kinderen in Goes, het eerste in Nederland. Er zijn weinig blinde kinderen in Zeeland. „Als er weer ëen groepje is, starten we zo weer op," zegt Ria Waelen van Visio, instelling voor mensen met visu ele en auditieve handicaps. „We hebben ons doel bereikt: de kin deren zo lang mogelijk in Zee land houden en hun ontwikke lingsachterstand wegwerken zo dat ze door kunnen in het onder wijs." Zo gaat Adinda (5) naar het blin deninstituut Spermali in Brug ge, dat is voor haar het dichtste bij huis. Stijn en Daan, allebei vijf jaar, gaan naar het speciale onderwijs van Sensis in Breda. Nog een pupil gaat naar de school voor speciaal onderwijs De Sprienke in Goes. Alleen de laatste van het groepje van De Brugge gaat ver weg: het doven- onderwijs in Sint Michelsgestel. Adinda, Stijn en Daan kwamen als driejarigen van gewone kin derdagverblijven, maar redden het daar niet. Stijn leek ex-g slecht te horen en sprak niet. Adinda had het zo druk met luis teren naar haar omgeving dat ze niet van haar stoel kwam. Stijns gehoor is inmiddels voor uitgegaan en hij praat. Adinda is veranderd in een welbespraak te, levendige jongedame. Van de week vierden de kinderen het af scheidsfeest van De Brugge bij De Hollandse Hoeve. „En ieder een wilde van de glijbaan," lacht Walen tevreden. Hulpverleners Het recept van De Brugge was eenvoudig: biedt de blinde kin deren een veilige, rustige omge ving en breng ze niet steeds rond naar alle hulpverleners, maar laat die naar hén toeko men. Zo bezochten de fysiotherapeut, de logopedist, de muziekthera- peut, de ontwikkelingsdeskundi- ge en de onderwijsdeskundige het dagverblijf aan de Montgo- merylaan in Goes. Daartoe werkten Visio Goes, Re validatie Geneeskunde Zeeland, school voor kinderen met ge hoor- en communicatiemoeilijk heden De Kring in Goes en kin deropvang De Bevelanden sa men. De speciale inrichting van het dagverblijf, die de provincie Zee land subsidieerde met 60.000 eu ro, blijft in gebruik. Per septem ber spelen er elke woensdagoch tend zes blinde en slechtziende kinderen van vier tot zes jaar mee bij Het Kinderplein in Ter- neuzen. Waelen: „Die kinderen gaan naar gewone basisscholen. Maar op het Kinderplein kun nen zij ook eens de beste zijn met gym." Inbraak BROUWERSHAVEN - In de nacht van woensdag op donder dag is ingebroken in een huis aan de Heernisweg in Brouwers haven. De dader ging er vandoor met mobiele telefoons, rookwaar, een.onbekend geldbedrag en per- soonlijke papieren. Vernielingen bij kinderboerderij GOES - Vandalen hebben tussen woensdagmiddag vier uur exx woensdagavond negen uur vernielingen gepleegd aan een hek bij een kindex-boerderij in Goes. Er wei'd een gat in het gaas van de omheining rond een weiland geknipt. Hierdoor zijn de geiten die op het wei land liepen ontsnapt en op de Populierenstraat terechtge komen. Medewerkers van de kinderboerderij hebben alle geiten kunnen vangen. Het totale schadebedrag is nog onbe kend. Fietser gewond bij aanrijding MIDDELBURG - Een 43-jarige fietser uit Arnemuiden is gistermiddag gewond geraakt bij een aanrijding even na half vijf op de Kanaalweg in Middelburg. De fietser reed over het fietspad en stak ter hoogte van de benzinepomp plotseling de weg over. Hij maakte geen gebruik van de fietsersoversteekplaats" die tien meter verderop ligt. De 81-jarige Middelburgse- bestuurder van een personenauto, die over de Kanaalweg, probeerde nog te remmen en uit te wijken om een aanrij ding te voorkomen maar kon de fietser niet meer ontwij ken. De fietser is met diverse kneuzingen per ambulance over gebracht naar het ziekenhuis. Eis vier jaar cel voor verkrachting MIDDELBURG - Hij is geen vreemde van justitie, maar een zedendelict zou iets ongewoons zijn op het strafblad van de 24-jarige Vlissinger. De man die een uitgebreide documentatie heeft, zat giste ren tegenover de rechtbank van Middelburg op verden king van verkrachting. In de periode van augustus 2003 tot begin februari van dit jaar zou hij meerdere malen een zwakbegaafd meisje hebben misbruikt. Het meisje had dit tegen haar begeleidsters op school ver teld en een week later deed de moeder aangifte. „Het was een kwetsbaar meisje en ze was nog maar vijftien. Ze zag geen mogelijkheden om tegen u in te gaan", reageerde of ficier van justitie G. Oostexweld. Zij eiste een onvoorwaardelijke celstraf van vier jaar te gen de man. De verdachte ontkende de aantijgingenvstel- lig. Het verweer van zijn advocaat, E. Smit, was gexricht op strafvermindering. De raadsman trok de verklaring van het slachtoffer in twijfel. „We weten helemaal niet hoe vaak het is gebeux-d, ze heeft het in haar verklaring slechts over twee incidenten." De rechtbank doet over dertien dagen uitspraak in deze zaak. Auto weg na inbraak RENESSE - Bij een inbraak in een vakantiewoning aan de Rampweg in Renesse is donderdagnacht een auto gesto len. Uit de woning verdwenen een tas met waardepapie ren en de autosleutels. De politie vermoedt dat de dief er vervolgens met de wa gen, die bij het huis stond geparkeerd, vandoor is gegaan. Het gaat om een zwarte Audi 80 stationwagen met een Duitse kenteken. In de auto lag bovendien een kite-bug gy- door Ben van den Aarssen SINT ANN AL AND - Streekmu seum De Meestoof in Sint Anna- land wordt opgenomen in het Nederlands museumregister. De registratie is van betekenis voor het verkrijgen van fondsen, het deelnemen aan manifestaties en het verkrijgen van bruiklenen voor exposities. Ook worden de topstukken in de verzameling in het kader van het Museaal Inventarisatie Project beoordeeld door onaf hankelijke deskundigen, om mogelijk te worden opgenomen in de prestigieuze collectie Ne derland. In Sint Annaland is opgetogen gereageerd op het besluit. „Het is zeer bijzonder dat een mu seum met uitsluitend vrijwilli gers aan de kwalificaties vol doet", aldus secretaris Willem Heijbroek. Registratie De Meestoof ijverde al jaren voor opname in het Nederlands museumregister. Reeds in de zomer van 2001 vond een voor lopige registratie plaats. Slechts een aantal onderdelen, zoals het collectieplan, moest verder worden uitgewerkt. Door personele wisselingen bij het erfgoedhuis SCEZ in Mid delburg bleef een definitieve be oordeling drie jaar liggen, Vo rig jaar kwam er opnieuw vaart in het project. Bij de beoordeling komen za ken aan de orde als een bedrijfs plan, een collectieplan, de aan wezigheid van voorzieningen voor het publiek, interne des kundigheid en een stabiele fi nanciële basis voor het behoud van de belangrijke collecties. De Meestoof is het negende mu seum in Zeeland dat de status van geregistreerd museum krijgt. Certificaat Een vertegenwooi'diging van het bestuur ontving het bijbeho rende certificaat uit handen van gedeputeex'de H. van Wave- ren. In de nabije toekomst wordt de collectie onder de loep ge nomen door experts, waarbij met name de topstukken zullen worden beoordeeld op hun waarde. Volgens Heijbroek vraagt de nu toegekende status om een professioneel vervolg. „Vanuit de provincie wordt er op gehamerd om werk te maken van de pas door ons begonnen digitale registratie van de collectie. In de toekomst lijkt het dan ook noodzakelijk om professio- nele krachten aan te stellen. Dit heeft mede te maken met het veiligstellen van de collec tie en de continuïteit van de werkzaamheden. Naast de vaste collectie heeft De Meestoof dit seizoen wissel tentoonstellingen over het kas-- teel van Sint Maax-tensdijk en de betekenis van het Huis van Oranje voor de streek. Ook is ex- een expositie over de beui't- vaart op Tholen en Sint Philips- land. Verder zijn er de nodige oude fietsen te zien. Excursie door De Pluimpot SCHERPENISSE - Staatsbosbe heer houdt zaterdag 1(5 juli (13.30 uur) en dinsdag 19 juli (19.00 uur) excursies door na tuurgebied De Pluimpot bij Sint-Maartensdijk. Er wordt steeds gestart aan het eind van de Kastelijnsweg, voor bij Scaldis Naturalis. De excur sie duurt ongeveer twee uur. agenda STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Theodorusha- ven, 14.00 uur en 16.00 uur(alleen enke le reis en fiets meenemen mogelijk); Zoommeertocht ca 2 uur; COC-café De Soos, 22.00 uur:Vrijdagavondcafé; GOES - VVV, Singelstraat 14.00 en 15.00 uur: Stadswandeling olv gids; Le ger des Heils, 9.00-12.00 uur: Verkoop kleding en meubelen; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen; HANSWEERT Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAMPERLAND - Jeugdsoos De Sik, 20.00 uur: Geopend voor de jeugd van 12 tot en met 20 jaar; KAPELLE - De Vroone, 13.30 uur: So ciëteit; Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29