Vriendendienst Paul Haarhuis lilt Arjan Smit is topfit voor Axel PZC Tiger Woods opent sprankelend Hollandse tucht in Portugal 26 Dubbelspecialist van 39 jaar speelt in Daviscup-duel met Slowakije ft ff ff 9 Smit koploper in competitie vrijdag 15 juli 2005 door Gertjan van Geen BRATISLAVA - Het is een klein risico, niet een heel grote gok. Om het Nederlandse Daviscup- team langs Slowakije te loodsen voor een plek in de halve finale, stelt captain Tjerk Bogtstra mor gen Paul Haarhuis op. Naast Peter Wessels, die met Raemon Sluiter vanmiddag de enkelspe len voor zijn rekening neemt. Sluiter opent om één uur het bal tegen Dominik Hrbaty, de Slo waakse kopman in de Sibamac Arena, het nationaal tenniscen- trum te Bratislava. Wessels treft Karol Beck, die het Slowaakse dubbel vormt met Michal Merti- nak. Het waren geen verrassin gen en goed beschouwd is het op stellen van de oude rot dat ook niet. Haarhuis had in Rosmalen al aangegeven dat zijn vriend Bogtstra altijd een beroep op hem kon doen. Zeker na de, la ter ingetrokken, afzegging van Wessels vanwege een vermeen de liesbreuk. „Zie het als een vriendendienst voor Tjerk", grapte Haarhuis. Rogier Wassen viel daarmee als dubbelspecialist af. Bogtstra voerde nóg een wijziging door in zijn team. Hij gaf de voorkeur aan Melle van Gemerden boven Dennis van Scheppingen, die uit vorm is en bovendien met een lichte polsblessure kampt. „Ik ben niet bang om Melle op te stellen", zei Bogtstra gisteren na de loting. Van Gemerden zou op zondag de plaats van Wessels kunnen innemen, indien de Ne derlandse kopman vanmiddag en morgen twee zware partijen heeft afgewerkt. Bogtstra: „Maar hij kan ook in het dubbel naast Paul spelen als de situatie daar om vraagt." Sleutelwedstrijd Het dubbelspel wordt hoe dan ook de sleutelwedstrijd, in de ontmoeting tussen de op papier twee zwakste landen in de kwartfinale. Nederland hoopt na vandaag op 1-1 te staan. Slui ter heeft een mentaal voordeel op Hrbaty vanwege de onderlin ge tussenstand: 3-0 in het voor deel van de Rotterdammer. Om dat het onwaarschijnlijk is dat Oranje drie singles wint tegen de nummers 26 (Hrbaty) en 47 (Beck) van de wereld, moet Bogt stra morgen succes boeken. „Haarhuis is een exceptioneel fi guur, die met niemand te verge lijken is. Je moet wat risico's durven nemen om een prestatie neer te zetten. Ik moet op korte termijn resultaat halen en dan maakt het niet uit of iemand 39 is of 25. Paul kan een dubbel lei den. Met Wassen had ik ook een risico genomen. Dit is de minst risicovolle oplossing. Haarhuis zou eigenlijk in 2001 al afscheid nemen om een jaar later captain te worden. Door het onverwacht bereiken van de halve finale (verlies tegen Frank rijk) verwerd Bogtstra van tus senpaus tot regerend kerkvorst. Vorig jaar leek er echt een einde te komen aan de carrière van Haarhuis, toen hij tegen Canada opnieuw geblesseerd raakte aan zijn schouder. Mét tranen in zijn ogen nam Bogtstra afscheid van hem. Maar zie, anderhalf jaar en een operatie later staat de Eindhove- naar weer als vanouds te dubbe len. Collega's die hem in het 35+-toernooi op Wimbledon - hij won het aan de zijde van de Zuid-Afrikaan Ellis Ferreira - zagen spelen waren verbluft door zijn niveau. Mocht Haar huis weer op de tour gaan spe len, dan zou hij binnen de kort ste keren weer in de toptwintig staan, voorspelden zij. „Die bles sure was de enige manier om mij te laten stoppen met tennis sen", sprak de man in kwestie zelf. „Ik heb het echte sporten gemist. Thuis moet ik de enige dag dit regelen en de andere dag een clinic geven en gaat de tele foon de hele tijd. Het tennisle- ven is zo simpel. Je gaat trainen, voorbereiden en een wedstrijd spelen. Ik keek er alweer zo naar uit om deze week elke dag te tennissen met die jongens." Haarhuis is niet bang voor zijn niveau na anderhalf jaar eruit te zijn geweest. Noch voor zijn fysiek. „Ik ging hier niet met de gedachte heen dat ik zou gaan spelen. Op dinsdag was ik er niet klaar voor, op woensdag voelde ik me goed en wist ik dat ik nog twee dagen de tijd had om mijn niveau verder op te krikken. Bovendien kan ik een ander meetrekken. Zelfs als ik slecht sta te spelen. Rogier Was sen zou te veel met zichzelf be zig zijn om tijd te hebben voor degene die naast hem staat." GPD Tiger Woods wacht bij de zeventiende hole op het moment dat hij kan afslaan. foto Jeff J. Mitchell/RTR van onze sportredactie ST. ANDREWS - Golfer Tiger Woods is de jacht op zijn tweede zege in the Britse Open overtui gend begonnen. De Amerikaan se nummer één van de wereld leidt na de eerste dag met zes slagen onder par. In de eerste negen holes noteer de Woods maar liefst zeven bir dies. Op de dertiende en zestien de hole zakte zijn score naar -5, maar een birde op de laatste ho le bracht hem op -6 (66 slagen). Daarmee staat hij één slag voor op de Australiër Mark Hensby. Op twee slagen volgen toppers als Retief Goosen, Jose Maria Olazabal en Fred Couples. De enige Nederlander in het ge- zelfschap, Maarten Lafeber, sloot zijn eerste ronde gister avond af op +1, Op de eerste en de laatste hole sloeg hij een bir die, maar op de vierde, zesde en tiende hole liet hij bogeys note ren. Nadat Tiger Woods zijn score van 66 slagen had gemaakt, deed hij bij een persconferentie een opzienbarende onthulling. Zijn moeder is tijdens de aansla gen in Londen, vorige week, ont snapt aan de dood. „Mijn moe der bevond zich in een gebouw, recht tegenover de straat waar de bommen ontploften", zei Woods. De golfer nam gisteren, net als miljoenen anderen, twee minuten stilte in acht ter nage dachtenis aan de slachtoffers. „Ik ben heel dankbaar dat mijn moeder nog steeds hier is. Het had makkelijk op een persoonlij ke tragedie kunnen zijn uitgelo pen." Advocaat trainer VAE DEN HAAG - Dick Advocaat wordt trainer van cle Vere nigde Arabische Emiraten. Volgens het Engelstalige blad Gulf News, dat in de regio verschijnt, zal Advocaat de ko mende dagen een contract tekenen. Advocaat volgt bij VAE Aad de Mos op, wiens contract drie maanden gele' den werd ontbonden. De voornaamste taak van Advocaat wordt het VAE-team voorbereiden op de Gulf Cup, diein 2007 in dat land wordt gehouden. Een andere kandidaat voor de functie was de Kroaat Srecko Katanic. Advocaat was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. GPD Waterpolo: periodes acht minuten MONTREAL - De technische waterpolocommissie van de Fina heeft gisteren tijdens het congres in Montreal, waar komend weekeinde de wereldkampioenschappen begji nen, besloten tot een aantal regelwijzigingen. De belan rijkste is de duur van de periodes. Deze worden met ze tig seconden verlengd. In de toekomst gaan internationale duels dus 4 x 8 min ten zuivere speeltijd duren. In het verleden is al eensgeëx- perimenteerd met langere wedstrijden. In de Duitse Bun- desliga gaat het al een aantal jaar om 4x9 minuten. Om het spel sneller en attractiever te maken, is bovendien de tijd om een aanval af te ronden ingekort. Straks moet al na dertig seconden een doelpoging worden gedaan, vijf seconden eerder dan nu. Strafworpen worden voortaan op vijf meter van het doel genomen. De schutters ligg, nu nog een meter dichter bij de keeper. ANP/DPA Atlete moet als man de cel in HARARE - Een superatlete werd ze in de nationale pers genoemd. Samukeliso Sithole bracht de atletiekfanaten in Zimbabwe in vervoering, omdat ze de ene zege na de andere boekte. Hinkstapspringen, hordenlopen, kogelsto ten of speerwerpen: Sithole leek niet te verslaan. Totdat een vriend van de atlete haar begin dit jaar aangaf bij de politie. Wat bleek? Sithole was geen vrouw, maar een man. Een rechtbank in Harare veroordeelde de 'superatle te' tot 3,5 jaar cel wegens bedrog. ANP/SID Michelin-teams ontlopen straf LONDEN - De internationale automobielfederatie (FIA) heeft gisteren besloten de zeven Michelin-teams g straf op te leggen. De teams dreigden te worden veroor deeld, omdat ze tijdens de Grote Prijs van Indianapolis aan de kant bleven. De FIA verklaarde gisteren dat er nieuw bewijsmateriaal is bekeken, waarna besloten is dal „disciplinaire actie tegen de teams niet meer nodig is", Ook meende de FIA dat het uitspreken van een straf ,,niei in het belang van de sport is". ANP/RTR Tweede verlies volleybalsters SENDAI - De Nederlandse volleybalsters hebben g ren de tweede nederlaag geledén in de World Grand Prix. De formatie van Avital Selinger verloor met 3-1 vang; land Japan. Or-anje won nog wel de eerste set met 25-22. vervolgens waren de Aziatische speelsters te sterk. De der de set leek beslissend. Japan won die in de verier 28-26. Nederland staat na twee, wedstrijddagen in Sendai nog met lege handen. ANP Rusland probeert opnieuw Spelen binnen te halen MOSKOU - Een week nadat het Internationaal Olympisch Comi té (IOC) de voorkeur gaf aan Londen, in plaats van onder meer Moskou, stelt Rusland zich opnieuw kandidaat voor de Olympische Spelen. Het wintersportoord Sotsji wil de organisatie van de Winterspe len van 2014 op zich nemen. So tsji ligt in het Kaukasus-geberg- te en is een toeristische trek pleister. Het Russische olym pisch comité moet de kandida tuur nog wel bevestigen, op 26 juli. Twee dagen later moeten al le kandidaten zich gemeld heb ben bij het IOC. Tot nu toe heb ben Salzburg (Oostenrijk), Sofia (Bulgarije), Harbin (China), Tbi lisi (Georgië), Are (Zweden), Pyongchang (Zuid-Korea) en Annecy (Frankrijk) interesse ge toond. ANP/SID Patrick Vieira naar Juventus TURIJN - Arsenal-middenvel- der Patrick Vieira speelt de ko mende vijf jaar voor de Italiaan se club Juventus. De kampioen van Italië betaalt 20 miljoen eu ro voor de Franse international. De afgelopen jaren vormde Viei ra het hart van de Arsenal-for- matie. De Fransman won in zijn periode op Highbury driemaal de landstitel en vier keer de FA Cup. „Vieira was een geweldige speler voor ons", reageerde coach Arsène Wenger op de transfer. „Een van de grootste Arsenal-spelers in de clubhisto rie. Ik denk dat zijn impact, niet alleen voor de club maar ook voor het Engelse voetbal, enorm is geweest." Vieria, is het zesde lid van het Franse elftal dat in 1998 wereld kampioen werd, dat naar Juven tus verkast. Zidane, Descham- ps, Henry, Trezeguet en Thuram gingen hem voor. Alleen de twee laatstgenoemden staan nog steeds bij de Italiaanse club on der contract. ANP Feyenoord ROTTERDAM - Feyenoord heeft John Owoeri gecontrac teerd voor één seizoen. De 20-jarige Nigeriaan trainde een week op proef mee. De aan valler had de aandacht getrok ken bij het WK onder 20 jaar. Arjan Smit (leider van de groep): „Het leven van een prof is ideaal, maar zeker geen vakantie." foto H. de Boer/GPD door Peter van Kouteren NIJEVEEN - Met een fantastisch eind- schot als sterk wapen boekte Arjan Smit dinsdagavond in de skeelerrace in Om men zijn zesde seizoenzege op rij. De full- prof uit Nijeveen regeert het peloton van hardschaatsers op de weg met harde hand. Hij is zaterdag in Axel de te klop pen man. AXEL - Arjan Smit is dit seizoen on genaakbaar in de landelijke topcom- petitie skeeleren. De Drent, die on langs in Steenwijk zijn nationale ti tel prolongeerde, voert het alge meen klassement met een straatleng te voorsprong aan. De wedstrijd in Axel is de tiende etappe uit de Univé-topcompetitie en vormt de afsluiting van een skeelerfestijn, dat om 14.00 uur be gint met een toertocht. Om 15.30 uur begint een wedstrijd voor C-rijders. Vervolgens wordt om 16.30 uur een sterk internatio naal deelnemersveld van A-en B-rij ders weggeschoten. Start en finish zijn aan de Roosevelt- j laan. De zevenvoudig Nederlands kampioen heeft zijn zinnen echter vooral gezet op het Europees kampioenschap, dat later dit jaar in Duitsland wordt verreden. Na de wedstrijd in Axel reist de Drent af naar Frankrijk, waar hij een trainingssta ge van een week heeft gepland. Na vele succesvolle seizoenen legt Arjan Smit zich sinds april van dit jaar volle dig toe op het skeeleren. Dat lijkt hem geen windeieren te leggen. Smit beleefde in 2003 een topseizoen met zestien over winningen-. Dit jaar staat de teller na de winst in Ommen op acht. „Het gaat goed", stelt hij tevreden vast. „In de winter schaats ik, maar ik werk als schaatser niet naar speciale evene menten toe. Ik leg me vooral op de maan den december en januari toe, omdat dan de kans op natuurijs het grootst is." Pieken Bij het skeeleren ligt dat natuurlijk an ders. „Ik wou pieken op het Nederlands kampioenschap en zit nu eigenlijk in de voorbereiding op het Europees kampioen schap. Het NK is net achter de rug. Het was één van mijn betere wedstrijden." Met zijn nationale titel zette Arjan Smit zijn zegereeks voort en nam de populari teit onder zijn aanhangers toe. Dinsdag, in Ommen, was zijn naam zelfs op het parkoers geschilderd. „Dat is niet gebrui kelijk", weet hij. „Maar ik vond het wel grappig. Het betekent dat er mensen voor je in de weer geweest zijn." Het staat ook haaks op geluiden die bijna smeken om een andere winnaar. „Dat hoor ik natuurlijk ook", geeft hij toe. „Soms is dat wat vervelend. Er wordt nogal snel aan voorbijgegaan dat het moeilijker is om aan de top te blijven dan er te komen." Arjan Smit (27) debuteerde'in 1996 in de sterkste klasse en bouwde een indruk wekkende erelijst op. Inmiddels is hij de belangrijkste troef van de Nefit-ploeg, die door Erik Huizebosch wordt geleid. In april van dit jaar besloot Smit fullprof te worden. Onder begeleiding van zijn trainers John ny Colpaert en Egbert Post legde hij de basis voor een sterke seizoenstart. „Ik heb lang getwijfeld of ik prof zou wor den", bekent hij. „Eigenlijk1 heb ik een lastige winter achter de rug. Als schaat ser en skeeleraar werk je een dubbel pro gramma af. Door een beetje zuinig te zijn op mijn lichaam, hoop ik op een langere carrière. Het is moeilijk te voorspellen, maar nu kan ik misschien tot mijn vijfen dertigste mee, in plaats van tot mijn drie ëndertigste." Fitter „Tot nu toe bevalt het me heel: goed. Het is toch wat relaxter allemaal. Ik voel me ook echt fitter. „Mensen denken wel eens dat ik het mak kelijk heb nu. Het leven van een prof is inderdaad ideaal, maar zeker geen vakan tie. Het is niet allemaal rozengeur en ma neschijn hoor. Nu is het wel lekker, met de Tour op televisie. Dat vormt een mooie afleiding. Op internet speel ik al lerlei Tourspelletjes, maar voor de Avondetappe van de NOS is het te laat. Ik ga om een uur of tien, half elf naar bed. Meestal kijk ik de volgende ochtend naar de herhaling." Het is in feite net een kantoorbaan van acht tot vijf, vindt hij. „Maar door als prof te leven, is het wel hanteerbaar. Ik ontbijt om acht uur en train 's ochtends voor de eerste keer. 's Middags om een uur of vier train ik voor de tweede keer. Ik krijg tips en adviezen van mijn trai ners, maar train hoofdzakelijk alleen. Dat doe ik bewust, omdat ik het gewoon prettig vind. Dan kan ik mijn eigen dag indelen. Bovendien woont hier verder nie mand van mijn ploeg. Ik fiets een paar uur per dag, vooral duurtraining." „Daarnaast train ik veel in mijn schuur. Die heb ik ingericht als krachthonk. Vooral squatten, voor de benen." Parkoers Smit kent het parkoers in Axel en won deze wedstrijd uit de Univé-Topcompeti- tie al eens in 2003. „Het is mooi asfalt, met snelle wegen", weet hij. „De ronde is redelijk groot, maar dat ligt me juist wel. Ik hou van een harde wedstrijd. Mijn ba sisconditie is goed en ik kan bogen op een sterk eindschot." „Nee", verzekert hij, „ik stem mijn wed strijd zeker niet op een ander af. Ik rijd altijd mijn eigen race. We hebben bij Ne- fit een goede ploeg, maar maken vooraf nooit afspraken. Het gaat er bij ons niet zo gecompliceerd aan toe. Als er iemand weg is en goeie benen heeft, mag hij weg blijven. Dan controleren we de koers." door René Zwaap LISSABON - Co Adriaanse en Ronald Koeman hebben in korte tijd hun stempel gedrukt op hun nieuwe clubs in Portugal, respec tievelijk FC Porto en Benfica. Het codewoord: discipline, bin nen en buiten het veld. Het eer ste slachtoffer zijn de 'metrosek- suelen' onder de Portugese voet ballers. Koeman en Adriaanse verordon neerden beiden een algeheel ju- welenverbod. Piercings, oorbel len, halskettingen, haarexten- sies, polsbandjes en ringen zijn vanaf heden ongewenst. Koe man maakt een uitzondering voor trouw- en verlovingsrin gen. De Portugese pers spreekt van een nieuw tijdperk van 'Hol landse tucht'. Koeman maakte zijn verscherp te regels bekend tijdens de stage van Benfica in het Zwitserse Nyon, waar de club zich voorbe reidt op de oefenwedstrijd tegen Chelsea, zondag in Lissabon. Naast het juwelenverbod legt Koeman ook de contacten met de pers aan banden. De Benfi- ca-spelers mogen voortaan al leen met verslaggevers praten in de perszone. Een beetje keuve len bij het trainingsveld is er niet meer bij. Koeman volgt hierbij nadrukke lijk het voorbeeld van Co Adriaanse, die al tijdens zijn eer ste dag als trainer bij Porto een pakket disciplinaire maatrege len uitvaardigde, waaronder ook een juwelenverbod. Het be vel van de Hollandse 'comandan- te' werd terstond uitgevoerd. Ook Ricardo Quaresma, het even recalcitrante als talentrij ke supertalent van Porto, ont deed zich zonder mokken van al zijn glimmende ornamenten. In dezelfde vaart liet Adriaanse de pin-up posters uit het trainings kamp verwijderen en ging hij over tot een algeheel verbod op het gebruik van mobiele tele foons. Daarnaast maakte hij al enkele basisafspraken over het gedrag binnen het veld. Verhitte discus sies met de scheidsrechter (tot nu toe de huisspecialiteit van het Estadio do Dragao) dienen tot het verleden te behoren. On nodig opgelopen gele en rode kaarten leiden onder Adriaanse onvoorwaardelijk tot interne strafmaatregelen. Hij eist 'uiter ste punctualiteit' van zijn spe lers, met aandacht voor de klein ste details. Het betreden van te trainingsveld zonder scheenbe schermers is een doodzonde.: Maar, stelt Adriaanse de Portu-j gezen gerust, 'met discipline' moet je niet té rigide zijn...' j Porto-voorzitter Nuno Pinto de Costa toont zich tevreden over het nieuwe regime. Hij wees er op dat de meeste regels al be-j stonden bij de club, maardatde vorige trainer, José Couceiroje laks was bij het toepassen er van. Adriaanse is juist op grond van zijn voorliefde voor discipli ne aangetrokken. Van hem wordt een 'radicale omwentf- ling' verwacht, zoals Pinto da Costa dat verwoordde. Reeds legendarisch in Porto is Adriaanse's strafmaatregel als trainer van Willem II om zi® spelers na een verloren oefen wedstrijd tegen AA Gent te voel naar Tilburg terug te sturen. Adriaanse wordt al vergeleken: met de befaamde Porto-trainer Yustrich, de Braziliaanse oefen- meester die de club in 1958 nasi de landstitel leidde. Yustnó liet zijn spelers onder meer roei zakken zand de tribunes van het oude Das Antas-stadion op-en aflopen. Verhitte debatten Op de diverse internetsites voor Portugese voetballiefhebbers is de Hollandse tucht onderwerp van verhitte debatten. Een criti cus op relvado.com spreekt van 'totalitaire en autoritaire maat regelen tegen de individuele vrij heid'. Een ander waarschuwt: 'Dit soort maatregelen kunnen zich ook tégen de trainer keren, als de spelersgroep in opstam komt'. De Portugese kranten besteed den de afgelopen dagen ook ruim aandacht aan het rumoer rond de aflevering van het voet baltijdschrift Hard Grasdiege- heel gewijd is aan het fenomeen Co Adriaanse. De Jornal de Noli- cias meldt dat Adriaanse niet ge lukkig is met de cover van te blad, waarop hij staat geciteerd met de uitspraak 'Ik maak gn®1 fouten'. De coach is ongelukkig met h'et beeld van arrogante dat wordt opgeroepen, aldus® krant, die nog wel moet wennen aan de Nederlandse taal. Debi teur van het Hard Gras-vent® heet volgens de krant D"01 Jaap Visser'. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 26