PZC Moncoutié één dag Tourheid our de francs Boonen geeft op, Hushovd bijt door ÜISiÉiii BmnnnmiaiCT Duikvlucht door de natuur Rentree van Haarhuis in Davis Cup Mohr co. maken Rabo aan het lachen neemt toe... franse ritzege verhult de zwakte van wat ooit een wielernatie was jndvMiK 0113-315840 Sedactie@pzc.nl 2 31,4460 AA Goes !tentie-exploitatie: h In Midden-Zeeland: 0113-315520; ^.Vlaanderen: 0114-372770; 020-4562500. vrijdag 15 juli 2005 Armstrong is eerste helper kwijt BRIANQON - Lance Armstrong is in de twaalfde etappe van de Ronde van Frankrijk zijn eerste helper kwijtge raakt. De Spanjaard Manuel Beltran kwam vroeg in de rit van Briangon naar Digne-les-Bains ten val, blesseerde zijn knie en gaf op. Hij was daarmee de eerste uitvaller van Discovery Channel. De ploeg van Armstrong heeft in de Tour de traditie om compleet in Parijs te arriveren. In 2001 viel er voor het laatst een teamgenoot van Armstrong weg. In dat jaar brak Christian Vandevelde een arm. De afgelopen drie keer werd de Tour met negen renners beëindigd. (ANP) Volgauto's in Tour onderzocht BRIANCON - De Franse douane heeft nabij Briangon een aantal volgauto's van Tour-wielerploegen gecontroleerd. De beambten hielden wagens van Phonak, Liberty Segu- ros, Davitamon-Lotto, Bouygues Telecom en AG2R aan. Na het doorzoeken van de auto's mochten de chauffeurs hun weg vervolgen. De gecontroleerde auto's waren op weg naar de finishplaats van de twaalfde etappe. De doua ne trof geen verdachte producten aan. Dinsdagavond werd bij een routinecontrole de vrouw van de Italiaanse renner Dario Frigo aangehouden. Zij ver voerde in haar wagen tien ampullen met daarin een verbo den middel, vermoedelijk EPO. Frigo verdween daarop uit de Tour. Woensdagavond is het echtpaar op borgtocht vrijgelaten. ANP Moncoutié volgt Virenque op DIGNE-LES-BAINS - David Moncoutié werd gisteren de vijftiende Franse wielrenner in de naoorlogse historie van de Tour de France die een etappe won op 14 juli, de natio nale feestdag. Emile Idéé won in 1949, Richard Virenque lukte het vorig jaar (2004) nog. Jacques Anquetil (1961 en 1964), Bernard Thévenet ('70 en '75) en Laurent Jalabert ('95 en 2001) slaagden er zelfs in twee keer te winnen op 14 juli. De andere negen: Jean Robic ('53)', Jacques Vivier ('54), Jean Bourles ('57),'Roger Pingeon ('68), Raymond Delisle ('69), Bernard Labourdet- te ('71), Mariano Martinez ('80), Vincent Barteau ('89) en Laurent Brochard ('97). ANP/AFP Boonen zesde afstapper in groen DIGNE-LES-BAINS - Tom Boonen is de zesde coureur in de geschiedenis die met de groene trui om de schouders de Tour moet verlaten. Eerder haakten Cyrille Guimard (na achttiende rit in 1972), Jan Raas (1980, na rit 13), Ma rio Cipollini (1993, na 9 ritten), Jaan Kirsipuu (1999, na rit 9) en Alessandro Petacchi (na zeven etappes in 2003) als leider van het puntenklassement voortijdig af. GPD De Tour de France is 's werelds grootste wielerspektakel en is momenteel bezig aan de 92e edi tie. Het evenement kent vele vol gers, in en buiten de koers. De PZC brengt drie weken lang tal van Tour-fanaten voor het voet licht. Vandaag in deel 12: Ray mond Mohr uit 's-Heerenhoek. door Rudy Booqert 's-HEERENHOEK - Het wie- leridool van Raymond Mohr heeft dezelfde initialen als hij. Maar dat is toeval. Robbie McE- wen heeft de speciale aandacht van de voetbaltrainer uit 's-Hee renhoek. Hij herkent in de Au stralische sprinter een beetje van zichzelf; toen hij zelf nog voetbalde, als spits. Een hele wedstrijd onzichtbaar en op het laatst plotseling toeslaan. Mohr heeft zijn favoriet deze Tour al verschillende keren live aan het werk gezien. De eerste week heeft hij het Tourcircus met drie vrienden in een gehuur de camper gevolgd. Van de pro loog op zaterdag tot de etappe naar Karlsruhe op vrijdag. Elke dag zette het kwartet de camper ergens halverwege het parkoers en vulde vervolgens de wacht tijd met een barbecuetje, drank je, muziekje en de televisie. En als het peloton in aankomst was - dat konden ze op televisie zien - dan was het tijd om de renners te entertainen. „We had den allemaal een valhelm van de Raboploeg op, zo'n calime- ro-helm. Als die gasten van de Raboploeg voorbijkwamen, moesten ze natuurlijk lachen. Boogerd en Kroon lagen hele maal in een deuk. De ploeglei ders Breukink en De Rooij ook." Voor de zesde keer op rij was Mohr dit jaar met vrienden in de Tour. „De eerste keer dat ik ging, was nog met m'n ouders. Dat was in de Tour dat Bernard Hinault en Greg Lemond samen op de Alpe d'Huez aankwamen, in 1986. Maar de laatste zes jaar ga ik telkens met vrienden. We gaan niet alleen naar de Tour, hoor. Ook naar de klassiekers gaan we regelmatig." Zelf fietsen is aan Mohr, trainer van voetbalclub Heinkenszand, niet besteed. Zijn reisgenoten fietsen wel. „Ik heb wel 's een paar bochtjes op de Alpe d'Huez gereden en dat ging best rede lijk." Maar Mohr is meer de pas sieve wielerfan. De fan die we ken voor de Tourstart al de uit slagen spelt om te scoren in de vele tourtoto's waaraan hij deel neemt. De fan die nu al weet, dat hij de Tour volgend jaar in de Pyreneeën met de camper gaat volgen. „Eerlijk gezegd valt het wel te gen als je zelf langs het parkoers staat. In tien seconden zijn de renners voorbij. Maar wij zien ze gelukkig een dag of zes ach tereen voorkomen. En dan heb ben we nog de proloog en ploe gentijdrit meegepakt, waarin je alle renners beter kunt zien. Maar met de schoteltelevisie missen we niks van de Tour, hoor." Ook van zijn idool niet: Robbie McEwen. „Ik identificeer me een beetje met hem. Een pittig baasje met zijn krachtsexplo sies; in de massasprints moet hij er opeens staan. Zo'n spits was ik een beetje. Nee, met Ullrich en Armstrong heb ik niet zo veel. Die zie je alleen in de Tour. McEwen zie je het hele jaar in de massassprints." Raymond Mohr foto Ronald den Dekker "ISnPv Knaven fietst doelloos door 1IGNE-LES-BAINS - Een tik- idlje verweesd verscheen Ser- tais Knaven gisteren aan de Hart van de twaalde etappe van ilsTour de France. Vanwege Tom Boonen ben ik weer naar de Tour geko- aen. Nu hij niet meer verder sn, is het doel waarom ik hier en weg." Bi) zal dus andere doelen moe ien zoeken. Dat viel gisteroch- adm een warm Briangon niet nee. Geteisterd door buikloop veelde Knaven zich vooral leeg. ,'oeg. Quick Step kreeg in twaalf uur tijd tik op tik: Zanini ilapt, Hulsmans te laat bin- en Boonen niet meer in Mal om verder te fietsen. Joch denk ik er nu niet over fflook maar te stoppen", hield Slaven de moed erin. GPD DIGNE-LES-BAINS - De Tourleider, die zich opmaakt voor de beslissende slag in de Pyreneeën, zette het peloton gisteren naar zijn hand. In de glooiende uitlopers van de Alpen had hij af en toe zelfs tijd voor een speelse duikvlucht door de na tuur. De kanshebbers voor de toptien gaven in de twaalfde etappe een vrije door tocht aan een vlucht met kanslozen voor het klassement. De Fransman David Mon coutié maakte er op de nationale feestdag dankbaar gebruik van. Zijn solotocht werd een triomftocht. En Lance Armstrong gunde de Franse natie wel een klein feestje. foto Eric Gaillard/RTR door Edward Swier DIGNE-LES-BAINS - Tom Boo nen was nog wel naar de start in Briangon gekomen. Maar zijn groene trui, die trok hij niet meer aan. Het licht dat hem de eerste Tourweek nog zo fraai in de schijnwerpers zette, stond nu op rood. Advertentie Wanneer worden de prijzen verdeeld? volg het I ive. Met videobeelden, foto's en een gesproken koersverslag. Live op: www.pzc.nl/tourdefrance De rechterknie van de Belgische sprinter - woensdag flink ge raakt na een val in de afdaling van Courchevel - kon verdere in spanning niet verdragen. „Het is nu aan anderen er voor te strij den. Ik kan niet eens meer staan", treurde Boonen. Het trio potentiële opvolgers pakte de handschoen direct op. Thor Hushovd liep in een, uit 'groen' oogpunt bekeken bewo gen rit, enkele puntjes uit op zijn tegenstrevers Robbie McE wen en Stuart O'Grady. De Noor draagt vandaag het groen. „Ik voel me goed, ik ga de uitda ging graag aan." „Ik heb het voor de Tour al ge zegd", glunderde Hushovds ploegleider Roger Legeay stie kempjes bij de start in Briangon. De manager van Cré dit Agricole had begin juli in de Vendée geroepen dat het „waar het de groene trui betreft, niet gaat om het aantal etappezeges. Het is een regelmatigheidsklas sement. Voor het groen moet je elke dag, bij elke gelegenheid punten sprokkelen. Je weet nooit hoe het gaat lopen, je mag geen kans laten glippen." En dus koos Hushovd woens dag, nog voor de Col de la Made leine, het hazenpad. Met de mo gelijkheid veertig kilometer ver derop punten te sprokkelen. De poging mislukte. Gisteren was het echter wel raak. Robbie McEwen had bij de eerste tus- sensprint nog vier puntjes ge pakt, Hushovd twee. Daarna kwam een vlucht op gang met Hushovd en O'Grady. Een ach tervolging van McEwens Davita- mon-Lotto-ploeg bleek ver geefs. Hushovd kon in de finale acht medevluchters niet meer volgen en werd negende, O'Gra dy tiende. McEwen eindigde en kele minuten later als veertien de. Hushovd heeft nu 142 pun ten, O'Grady behaalde er 120 en McEwen 107. Vandaag zal, in de enige vlakke rit voor de transfer naar de Pyreneeën, opnieuw om de punten worden geknokt. O'Grady: „Ik had gehoopt nu al wat in te lopen op Thor, hij had een aantal zware dagen gehad." Maar in cle kopgroep was de Noor minstens zo sterk als de Australiër. Vandaar ook dat O'Grady zich bovenal op een etappezege focust. Elke bonus die daar bij komt, is mooi. McEwen gooit de handdoek nog niet. „Thor kan ook nog eens, om wat voor reden ook, een pak punten verspelen. Sommigen ge ven op, anderen bijten door. Al vraag ik me, als ik mijn eigen lichaam voel, wel eens af wat een goede keuze is. Ik denk dat- De Noor Thor Hushovd, een van de vrijbuiters in het peloton, nam de groene trui over van Tom Boonen. foto Vincent Kessler/RTR bij Tom de vermoeidheid ook ze ker een rol heeft gespeeld." Zelf voelt McEwen zich ook al lesbehalve kiplekker. Hushovd klaagt nauwelijks. „Al zal ik el ke gelegenheid die er komt om la-achten te sparen voor de laat ste dagen, aangrijpen. Want ik denk eerlijk gezegd dat deze strijd met McEwen en O'Grady pas op de Champs Elysées zal worden beslist. Ik ken Austra liërs als doordouwers." De drie spurters hadden ieder op hun eigen wijze Tom Boonen uitgezwaaid. Hushovd, kort van stof doorgaans, noemde het „bad luck" voor Boonen, O'Gra dy toonde iets meer medeleven. „Hij moet pijn hebben. Want niemand stapt zomaar uit de Tour, zeker niet als je het groen om de schouders hebt." McEwen vond het afstappen van Boonen, die na drie opeen volgende valpartijen in de vol gerskaravaan al gekscherend Tom de Tuimelaar werd ge noemd, vooral jammer voor zich zelf. „Het is spijtig voor onze ploeg. Wij hebben, in ons streven naar massasprints, nu een bondge noot minder. Voor Hushovd is het wel goed, ik heb al zo'n ach terstand op hem." McEwen rekende aan de streep nog eens voor hoe Hushovd zich in het groen gereden heeft. „Ik word ten onrechte gedeklas- seerd in Tours en krijg geen pun ten. En in Nancy, bij die valpar tij met Mengin, lagen alle sprin ters erbij, behalve Hushovd." Er kunnen, zo sprak McEwen zich moed in, dus altijd nog gekke dingen gebeuren. GPD DIGNE LES BAINS - David Moncoutié vlamt het liefst in de j^en. „Maar daarin heb ik in je Tour niets meer te zoeken." Po dertigjarige Fransman koos daarom de etappe van gisteren ■Dlom te winnen. 'ik weet dat je op dit soort da ten de meeste kans hebt. Het is je tweede week. Iedereen is poe, ziet op tegen de dagen die sgkomen en ook de groten la- ia ia dit soort ritten wat gemak- elijker een groep renners van up kaliber lopen." lel was gisteren feest in Frank rijk. Quatorze juillet, de nationa- e feestdag. Iedereen vrij en 's jvonds vuurwerk in alle dorpen a steden. Een Franse ritzege feeit de dag dan nog meer kleur O geur. Zoals Richard Viren- óae (vorig jaar) en Laurent Jala- tert (m 1995 en 2001) dat de- pen. terit van gisteren leek de Fran- pi op het lijf geschreven en loncoutié stond hoog geno- Krdbij de bookmakers. „Maar ja! was niet mijn grootste moti- tatie", liet de winnaar de natie seten. Voor hem was het meer Ie rit van de keiharde realiteit; iet feest van gisteren maskeer- jje de staat waarin het Franse lielrennen verkeert, loncoutié: „Ik ben gedwongen m dit soort ritten uit te zoeken, nwedstrijden als de Dauphiné dbéré klim ik met de besten om toog. Hier kan ik ze niet volgen. Ie!gaat zo ongelooflijk hard in jjeze ronde. Het ritme van de oen gaat te snel voor me. Er is pen andere rol voor me wegge- egddan deze." Thomas Voeckler, de Franse Tourheid van vorig jaar, sprak afgelopen week woorden van eenzelfde strekking. „Ik ben mis schien wel beter in vorm dan vo rig jaar, maar ik kan dit jaar eenvoudigweg het tempo niet volgen." Twee snelheden Het frustreert de Fransen enorm. De geluiden over het 'cy- clisme van de twee snelheden' zijn weer alom te horen, waar mee wordt verwezen naai- de tweedeling van renners die wel en geen doping gebruiken. Mon coutié en Voeckler zeggen het niet met zo veel woorden, maar ze bedoelen het wel. Laurent Fignon, Tourwinnaar in 1983 en 1984, wuift hun sug gesties resoluut weg. „Het ex cuus van het 'cyclisme a deux vi- tesses' is het slechtste dat ik ken. Voor 1998 kon je het zeg gen, nu niet meer. Je ziet toch dat er veel strenger gecontro leerd wordt." „Petrov en Frigo zijn niet voor niets naar huis", geeft Fignon aan. „Dat Moncoutié in de Dau phiné Libéré wel vooraan kan rijden en hier niet, heeft er mee te maken dat de toppers de Dau phiné niet belangrijk genoeg vin den om er hard te rijden. Het het grote probleem met het Fran se wielrennen is dat er geen goe de structuur is. Sinds de Tom- van 1998 sturen ouders hun kind liever naar de voetbalclub dan naar de wielervereniging." Roger Legeay, die al jarenlang met zijn ploeg Crédit Agricole (voorheen Gan) het Franse wiel rennen naar een hoger plan pro beert te krikken, ziet het iets an ders. „De basis bij ons is goed. We hebben vier ploegen in de Pro Tour en we hebben goede sponsors. We kunnen ritten win nen, zoals vandaag, en we heb ben Moreau op de derde plaats in het algemeen klassement. We hebben alleen geen Bernard Hi nault meer in huis." Internationaler „Op zich vind ik dat niet vreemd", vervolgt Legeay. „Wij Fransen moeten niet vergeten dat het wielrennen veel interna tionaler is geworden. Vroeger draaide het om drie a vier lan den. Kijk eens wat daar bij is gè- komen: Amerikanen, Oost-Euro peanen, Scandinaviërs, Duit sers, Australiërs. Spanje heeft van de vroegere grote landen als laatste een Tourwinnaar in huis gehad. Nu is het Amerika. De volgende komt misschien weer uit een heel ander land. Het be langrijkste is dat bij ons de ploe gen en de sponsors er zijn om de talenten die er zijn in eigen land de kans te bieden hun sport op het hoogste niveau te beoefe nen." Laurent Fignon vindt het niets meer en minder dan mooie woor den. „Alleen zie ik in Frankrijk nog geen enkele jonge renner die ooit de Tour zal winnen." La France moet daarom voorlopig ritten als die van gisteren koeste ren. Als ze dan ook nog op de veertiende juli vallen, is dat mooi meegenomen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 23