PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT {ritten jagen op irein aanslagen Studenten komen meestal weg met kopiëren andermans tekst Shell verduistert hemel Rijnmond lour.de france PZC PZC Volkswagen snijdt komende drie jaar voor zeven miljard Auto Ieer huizoekingen in Leeds rfnrfr)Cfncfb 25° |15° W 4 Zon en wolken „„den met zon, ook wolkenvelden en Ljldeine kans op een regen- of onweers- Maxima vandaag rond 25 graden. no. 165 47e jaargang ijdag 15 juli 2005 osnummer 1,25 grand café, ravmondo maandmenu 23,50 3 A Als voorafje Daarna gebakken En als afsluiting gegratineerde zalmfilet met lekker zoete mosselen een lekker sausje aardbeien met met een en Hollandse vanille ijs en heerlijke salade garnalen slagroom MMi(j||k||y|^ internet: www.pzc.nl 12e ETAPPE ALG. KLASSEMENT Enorme rookwolken stijgen op bij de Shell-raftinaderij in Rotterdam. van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De ongekend felle vlammen en de zwarte rook bij het affakkelen van gas sen bij Shell Pernis leidden gis teren tot een regen van klachten in de regio Rijnmond. De raffinaderij moest na een stroomstoring alle 65 fabrieken op het terrein stilleggen. Om te voorkomen dat de druk in de in stallaties te hoog zou oplopen, moest er extra worden afgefak- keld. Dat gebeurt ook nog de ko mende dagen. Bij de Milieudienst Rijnmond hel alfabet van Zeeland en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. kwamen gistermiddag 264 Machten binnen over de stank en het onveilige gevoel dat de vlammen en de roetwolk veroor zaakten. Shell-directeur J. van Dijk be treurt de hinder voor de omge ving. Gevaar is er volgens hem door Saskia Gaster UTRECHT - Studenten plegen op vrij grote schaal plagiaat door werk van anderen als eigen werk te presenteren. Docenten hebben dat echter niet door. Het gebruik van computerprogram ma's om knip- en plakwerk op te sporen helpt niet. Dat blijkt uit een enquête van studentenonderzoeksbureau OER onder 888 studenten en 63 docenten van de Universiteit Utrecht. Bijna een op de drie studenten pleegt plagiaat, door tekst van anderen in eigen woorden over te nemen. Ongeveer 10 procent gebruikt letterlijk dezelfde tekst, 18,6 procent zegt nooit tekst over te nemen. Slechts 3,6 procent wordt daadwerkelijk niet geweest. „De installaties zijn zo ontworpen dat ze kun nen worden stilgelegd." Uit me tingen is gebleken dat de roet wolken geen gevaar voor de ge zondheid opleverden, De grote stroomstoring in Hoog vliet, Pernis en Poortugaal trad aangesproken op vermoedens van plagiaat. Meestal had dit geen gevolgen, omdat het onte recht bleek. Volgens een van de ondervraag de docenten kost onderzoek veel tijd, De computerprogramma's waarmee 'gestolen werk' opge spoord kan worden, zoals Epha- rus, controleren bovendien al leen de eigen database van de in stelling en het internet. Uitwis seling tussen studenten van an dere instellingen wordt niet ge controleerd, terwijl studenten die bewust 'jatten' hun bronnen vaak op andere universiteiten zoeken. Plagiaat komt vooral voor onder eerstejaars. Meer dan een kwart van hen geeft het toe. Van de on dervraagde oudere studenten is dit bijna 15 procent. Bètastuden ten bekennen het vaakst: 28,5 op tijdens werkzaamheden aan het net. Mensen kwamen vast te zitten in liften en de metrotrei- nen stonden stil. Omdat ook de industrie last had - ook bij Akzo Nobel was het raak -, werd groot alarm geslagen. Toen na anderhalf uur om 12.40 uur ie- procenf geeft het toe. Bij lette renstudenten is dat 12,7 pro cent. Vreemd^ genoeg vinden de stu denten Zelf in overgrote meer derheid'. (66 procent) dat over- schrijven en presenteren als ei gen werk 'zeer onacceptabel'. Het dobr elkaar gooien van woorden en zinnen van ander mans tekst en als eigen werk pre senteren, vinden ze 'redelijk on acceptabel'. De tekst weergeven in eigen woorden wordt be schouwd als 'redelijk tot zeer ac ceptabel'. Van de ondervraagde studenten zegt het merendeel (56,8 pro cent) wel eens instructies te heb ben gehad over plagiaat. Tegelij kertijd beweert 38 procent niet te weten wat de universiteit bij plagiaat doet. Bij twee bewezen gevallen van plagiaat kan de foto Guido Benschop/ANP dereen weer elektriciteit had, waren voor Shell de problemen niet over. Van Dijk: „Als we een maal stoppen, moeten we het he le proces staken." Het duurt waarschijnlijk nog vele dagen voor 'alle 65 fabrieken weer wer ken. GPD examencommissie een student voor een jaar van onderwijs uit sluiten. De SP-fractie in de Tweede Ka mer vindt dat staatssecretaris Rutte (Onderwijs) de onderwijs inspectie moet inschakelen. De inspectie zou moeten bekijken of instellingen studenten wel goed onderwijzen over het juiste gebruik van bronnen. Verder moet de inspectie uitzoeken hoe het staat met de opsporing van plagiaat en de bestraffing er van. Gedragscode Voor studenten zou er een ge dragscode moeten komen, be toogde SP-Kamerlid Vergeer. In stellingen moeten studenten die over de schreef gaan met knip- en plakwerk weg kunnen stu ren. ANP Advertentie VACATURES Bent u de medewerker industriële reiniging die de Van Pelt Vleesgroep zoekt? Kijk morgen in de S aarzelen ver mobieltjes n vliegtuig ASHINGTON - De Ameri- «anse regering heeft terughou- ind gereageerd op plannen om II gsm-verbod in vliegtuigen ile heffen. Washington wijst p de veiligheidsrisico's voor issagiers. Êrroristen en andere crimi- ien zouden hun mobieltje tenen gebruiken om een actie coördineren, stelde het nerikaanse ministerie van Ëitie gisteren. De Amerikaan- l regering wil de risico's zo janmogelijk maken, ter het huidige verbod op het bik van een gsm tijdens de icht zijn vooral technische re sell. gin deze maand meldden bitse media dat passagiers van nlse luchtvaartmaatschap- ijen vanaf volgend jaar met eigen gsm kunnen telefo nen. Het Duitse Centrum voor teht- en Ruimtevaart heeft ngetoond dat werkende mo- dtjes de elektronica aan Jord niet storen. ANP/AFP Spaanse politie pakt 13 Britse riminelen op BARCELONA - De Spaanse po litie heeft aan de Costa del Sol Mien Britse criminelen opge ef Het'gaat om 'zeer gevaar te misdadigers' aldus cle poli- arrestanten worden beschul- van moord, drugssmokkel 5het witwassen van geld. Drie N hen waren betrokken bij criminele afrekening eind wig jaar in Nederland. tóestaties zijn onderdeel te een grootschalige oorlog Me Spaanse politie en justi- p legen de georganiseerde in- Jtótionale misdaad, die zich le laatste jaren heeft gevestigd de de Spaanse costa's. Mi- f*van Binnenlandse Zaken lS(l maakte tegelijk met de «mestaties bekend dat in het af- Popen half jaar 800 criminelen ®iÈ opgepakt, buitenlanders n Warden. Daarbij zijn bank leningen geblokkeerd, en hui pil auto's, vliegtuigen en jach- beslag genomen. Een paar Jan geleden werden 28 Geor- fcrs opgepakt. GPD Pagina 4 Costa del Crimen iflnn7fi redactie buitenland ONDEN - In Groot-Brit- mnië gaat het onderzoek uaur de daders van de aan lagen in Londen vorige reek onverminderd door. lel concentreert zich op Iopsporen van het 'mees- rbrcin'. olgens nog onbevestigde be- èten zou het gaan om een (.jarige Brit van Pakistaanse komst, die een dag voor de slagen het land zou hebben ïlaten. Zijn naam is niet be- idgemaakt. Lads, waar drie van de vier smoedelijke daders vandaan ramen, werden gisteren op- kaff straten afgesloten, hui- 0 ontruimd en doorzocht en scsen ondervraagd. honderden geëvacueerde be- oners mochten 's middags eer terug naar hun huizen. Er as niets gevonden. oio's Britse politie maakte foto's ienbaar van één van de ver gelijke daders. Zij hoopt zo ieer te weten te komen over ijs activiteiten in de laatste ren voor de aanslagen op de refreinen en de bus. et gaat om de 19-jarige Hasib irHussain, één van de vier jon- 3. Viciosoz.t. 51. Dekker 10.33 1. Moncoutié (foto)4.20.06 2. Casar 0.57 1. Armstrong 46.30.36 2. Rasmussen 0.38 36. Boogerd 27.17 Meer over de TOUR op de PZC-site: www.p^n.nl Roemenië vraagt buitenland hulp Peugeot maakt een schuiver Het met ernstige waterover last kampende Roemenië heeft het buitenland giste ren om bijstand gevraagd. Driekwart van het land is ge troffen. Tweede rampteam naar Terneuzen Het tweede Ambu-team is gestationeerd in Terneuzen; het eerste staat al een paar jaar paraat in Goes. De specia le ambulance met vier bemanningsleden is be doeld voor inzet bij grote ongevallen, waar ;j=? meer dan een gewone ambulance nodig is. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13 en 15; Redactie en Reactie: 18; Auto: 19; Sport: 23, 24, 25 en 26. van onze redactie economie WOLFSBURG - De Duitse auto fabrikant Volkswagen (VW) werkt aan een bezuinigingsplan dat de onderneming de komen de drie jaar 7 miljard euro aan besparingen moet opleveren. De ingrepen moeten VW in staat stellen de nettowinst in 2008 met 4 miljard euro op te krik ken. Dat heeft de financieel direc teur van VW, Hans Dieter Pötsch, gisteren meegedeeld tij dens een telefonische' uiteenzet ting voor analisten. De kostenbesparingen van 7 mil jard euro betreffen uitsluitend de divisie van het merk VW, dat verlies lijdt; maar ook voor de andere merken zijn er volgens Pötsch 'ambitieuze' doelstellin gen. In dezelfde uiteenzetting ver klaarde Wolfgang Bernhard, di recteur van de VW-divisie, dat de modellen goedkoper moeten worden. Ook moeten ze sneller op de markt komen en is kwali teitsverbetering nodig. Veel doelstellingen zijn nog niet uit gewerkt. In november wil VW meer bijzonderheden bekend maken. Bernhard staat bekend als een harde manager. Bij de Ameri kaanse autofabrikant Chrysler was hij verantwoordelijk voor het verdwijnen van 26.000 ba nen. De kosten die VW aan toele veranciers kwijt is, moeten van Bernhard met 5 procent omlaag. Verder wil hij de besluitvor ming bespoedigen. Momenteel duurt het gemiddeld 48 weken voor een besluit is genomen. Dat moet omlaag naar 18 we ken. ANP/DPA (Advertentie) i Kijk op www.px.nl/abonne'en. bei yrabs (1800 0231231 of stom deie bon haar. i P2C, a/deling huersseiyicH i Antwoordnummer 7i3, 'Idiin WB Goes 1 O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische Inca rekeningnummer. 3 O Noteert u mij vt De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: 1 O per maand met automatische incasso 19.95) per kwartaal met automatische incasso 58,00). Q per jaar met automatische incasso 222.501 het alfabet van Zeeland ge mannen die te zien zijn op vi deobeelden van King's Cross Station, kort voordat de bom men ontploften. Veiligheidsexperts gaan ervan uit dat de vier nooit op gigen houtje gehandeld kunnen heb ben. „Er zijn duidelijk mensen achter deze groep", zei een poli- tiewoordvoerder. De politie is speciaal geïnteres seerd in de activiteiten van Hasib Mir Hussain omdat hij de enige van de vier is die niet met de metro reisde, maar de bus nam. De bom die hij bij zich had ontplofte bovendien een uur la ter dan de andere drie. De onderzoekers willen weten wat Hussain gedaan heeft nadat hij in King's Cross Station afscheid had genomen van zijn drie kameraden, zoals op een van de video's van bewaMngs- camera's te zien is. Gisteren is ook meer bekend geworden over de vierde vei*moedelijke dader, wiens naam officieel nog niet bekendgemaakt is. Volgens Brit se media zou het gaan om een op het Caraibische eiland Ja maica, een vroegere Britse kolonie, geboren Brit. Hij woon de in Aylesbury, ten noord westen van Londen. Ook daar werden gisteren huizen door zocht. Vierde dader De andere drie zijn in Groot-Brittannië geboren man nen van Pakistaanse afkomst. De Londense politiechef sir Ian Blair zei gisteren ervan over tuigd te zijn dat de vier de aan slagplegers zijn. Het aantal doden als gevolg van de aanslagen is gisteren opgelo- LONDEN - Werknemers uit de omliggende kanto ren staan stil bij het Applegate metrostation in Londen. In heel Groot-Brittannië zijn gisteren de slachtoffers van de aanslagen van vorige week her dacht. Miljoenen mensen hielden om 13.00 uur twee minuten stilte. In Londen stond het verkeer zo goed als stil. Premier Blair herdacht in Dow ning Street de aanslagen, koningin Elizabeth pen tot 53. In ziekenhuizen lig gen nog 49 gewonden, van wie negen in kritieke toestand. Nog stond voor Buckingham Palace. In Nederland leg den vertegenwoordigers van de koningin, het kabi net en het parlement kransen bij de Britse ambas sade in Den Haag. Daarna werd twee minuten stil te in acht genomen. Ook in andere landen stond men stil bij de terreurdaden, foto Tom Hevezi/EPA katern Zeeland twee minuten stilte schiet er bij in Cross Station liggen nog steeds de lichamen van een onbekend aantal slachtoffers.GPD steeds worden ongeveer twintig mensen vermist. In de ontoegan kelijke metrotunnel bij King's

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1