Staten ontevreden over rapport Serene sculpturen en schilderijen PZC ■Jt Onderzoek jeugdzorg roept meer vragen op dan het beantwoordt 13 Brand verwoest restaurant Philippine Vele stijlen bij carillonconcert in Middelburg Orgelconcert Verena Förster BEZOEK EEN VAN EUROPA'S MOOISTE DIERENTUINEN NIEUW in 2005 A vrijdag 15 juli 2005 swb HDDELBURG - Het onder dek naar de staat van Bureau Mzorg Zeeland en jeugd- stichting AZZ meer vragen op dan het be- Dat bleek donder- jj2hij de extra vergadering die Sociale Za ten belegde over de rapporten (je onderzoeksbureau BMC in ipdracht van de provincie maak- l Lal het voorstel van BMC de administratieve taken BJZ en AZZ aan een ge- leenschappelijk dienstbaar be te besteden riep vragen l Er moet een vervolgonder- L komen naai- de manier barop beide organisaties er be- Lvoor komen te staan, vonden permeerPvclA, CDA en WD. [september komt Gedeputeer- Istatenmet een standpunt. Ee rapportage is sterk bedrijfs- L|jg van toon en mist aan- jcht voor kwaliteit van zorg, jdde de kritiek. Dat was ook optocht, weerlegde onder werp. Doodkorte. BMC's rap- urtage stoelt grotendeels op on- jnoeksrapporten die de afgelo- 6H tijd al gemaakt zijn over en specifiek AZZ, met na- om de laatste organisatie ft te zwaai- te belasten. Er lie- (ii al ettelijke onderzoeken sar aanleiding van de interne isisdie AZZ de afgelopen ja- n doormaakte. Onder meer dor de eigen ondernemings- iad van AZZ en door Arduin, at even in beeld was als fusie- irtner. Het advies van BMC imt in grote lijnen overeen iet de reorganisatie die de nu igdurig zieke directeur van ÏZ wilde doorvoeren, erkende wdkorte. „En het zal me ho- lijk verbazen als het onder- icksbureau van de Onderne- ingsraad met heel andere con- lusieskomt", stelde hij. il najaar komt gedeputeerde in Heukelom met een visie op ihele Zeeuwse jeudgzorg. Die [volgt hij met een voorstel om i rol van het provinciebestuur toezichthouder op de jeugd- tunst zorg goed te regelen. Ook de ma nier waarop de jeugdzorginstel lingen zich met de provincie ver staan, komt daarin, zegde hij de commissie toe. Die verwelkom de dat vooruitzicht. Het afgelo pen jaar raakten cle Statenfrac ties zeer gefrusteerd bij hun po gingen te achter-halen wat er pre cies mis was met jeugdhulpverle ner stichting Agogische Zorg Zeeland. Vragen over de uitvoe ring van de jeugdzorg, de reorga nisatie die de Raad van Bestuur inzette, het vertrek van veel hulpverleners en de grote weer stand bij het AZZ-personeel kre gen de Staten maar moeizaam beantwoord, omdat de Raad van Bestuur enkel verantwoording schuldig was jegens zijn Raad van Toezicht en de provincie geen rechtmatige gronden had om die ter verantwoording te roepen. door René Hoonhorst PHILIPPINE - Grote schalen mosselen dampen sinds twee we ken op elke restauranttafel in Philippine. Maar voor De Mos- selbank is het seizoen voorbij voor het goed en wel is begon nen. Het karakteristieke restau rant op de hoek van de Haven straat en de Kasteelstraat werd donderdagmorgen vroeg door brand verwoest. Eigenaar Frans de Bruijne werd omstreeks half vier wakker, om dat het inbraakalarm van de zaak afging. Toen hij een paar minuten later met zijn zoon arri veerde kon hij het pand niet meer binnen. Rondom de meter kast waren vlammen te zien en de ruiten van de benedenverdie ping stonden al op springen. Toen de brandweer even later ar riveerde sloegen de vlammen al uit het dak. Het brandweer korps Hoek, waaronder Philippi ne ressorteert, werd geassis teerd door tankwagens uit Bier vliet en Sluiskil en hoogwerkers uit Terneuzen en Hulst. Instortingsgevaar De dertig brandweerlieden kon den weinig meer doen dan de be lendende percelen behoeden voor het overslaan van het vuur. Tegen zessen kon het sein brand meester worden gegeven, weer drie uur later was het vuur ge heel onder controle. Het pand stond toen weliswaar nog over eind, maar het dak en de eerste verdieping waren grotendeels in gestort. Geen ruit van het restau rant was nog heel en van de in ventaris was niets meer te ge bruiken. Aan de kant van de Kasteelstraat dreigde instor tingsgevaar, vanwege grote Uit veiligheidsoverwegingen wordt een gevel van het pand neergehaald. scheuren in de zijgevel. Nadat de verzekeringsexperts en de technische recherche de" toe stand in hetpand hadden opge nomen, werd de zijgevel 's mid dags door een sloopbedrijf neer gehaald. In de namiddag kon het verkeer weer via de Kasteel straat door Philippine rijden. Re- sultaten van het onderzoek van de technische recherche waren gisteravond nog niet bekend. Maar brandstichting wordt door politie en brandweer on waarschijnlijk geacht. Vermoe delijk was sprake van kortslui ting. De oorsprong van de vlam menzee leek in de meterkast te zitten en vlak voor de brand wer den elders in het dorp stroomsto ringen gesignaleerd. De familie De Bruijne was gistermorgen weliswaar beduusd door het in één klap verdwijnen van hun ne ring, maar weigerde bij de pak ken neer te zitten. Loes de Bruijne stak het dozijn vaste personeelsleden een hart onder de riem. „We zijn goed verzekerd, dus jullie worden ge- foto Peter Nicolai woon doorbetaald." Haar man Frans was toonde zich na de ont dekking van de brand versla gen, maar dacht een paar uur la tei" al weer aan de toekomst. „Ik hoop dat we snel kunnen begin nen met de herbouw van het res taurant. Volgend jaar wil ik bij het begin van seizoen weer open." 'erk in brons van Stijn Eijsbroek past bij aardtinten Elly Mes nor Anita Tournois 1ARDENBURG - De bronzen culpturen van Stijn Eijsbroek ormen een fraaie eenheid met schilderijen van Elly Mes. na kleur, vormgeving en sfeer issen ze goed bij elkaar én in iSint-Baafskerk. De expositie krbruggïng van eeuwen, in tt kader Aardenburgse Zomer- psten en volgende week on- tdeel van de Beelden- en schil- rijemoute, straalt rust en sere- leituit. kt werk van Mes en Eijsbroek tnt vele overeenkomsten. Voor ede kunstenaressen staat de lenselijke figuur centraal. Hun eurgebruik blijft beperkt tot nkele tinten en hun figuren to en een verregaande vorm van jbstractie. Allebei begonnen ze platere leeftijd aan een artis- ïke carrière. Beiden werken tó intuïtief, zonder vooropge- ttplan. Het ontstaat onder hun nden. lijn werk wordt wel sacraal I", zegt Mes. „Toch was me daar zelf helemaal nooit Van bewust. Ik wilde in eer instantie eigenlijk helemaal t onder een bepaalde noemer ®ien gevangen, maar later tóe ik vast dat het er eigen- niet toe doet welk etiket «nkrijgt opgeplakt. Nu heb ik tor deze tentoonstelling zelfs «paalde werken gemaakt die oor mij echt in de kerk en op leplek passen." Ketwee flinke werken zijn ge milderd op geïmpregneerd ets- f'er en aan de achterkant lr inscheuren beschermd or boekbinderslinnen. «t one, 'Schuilen', toont een •mis met in het midden een cir- waarin weer een vierpunti- Voor het kruis staan mensfiguren. „De cirkel in het ®dden van het kruis staat voor baarde, de ster vormt het raam oaarde verte", legt Mes uit. Eva werk is een madon- a mei kind, Twee naakten jtorvan een in ongegeneerde, jan|rinj beschaamde pose, to tooen ander religieus tafereel. et zijn afbeeldingen van Eva toren na de appel. Mes schil- gmet olieverf of acryl op 'sof papier of in een mix van J en gouache. In talloze la- en§t ze de verf aan met penseel of paletmes. Aarde- en watertinten zijn favoriet bij Mes, waardoor de tinten perfect combineren met de bronzen van Eijsbroek, die vervaardigd zijn in een mix van blauwe matte pa tin en gladde gepolijst goudgele delen. Naast figuratieve vor men, ziet men geabstraheerde sculpturen tot en met enkele vol komen abstracten, zoals het werk met de drie toppen, geti teld 'Vluchtvogels'. Elegantie „Ik probeer steeds meer weg te laten", zegt Eijsbroek. „Zelf noem ik mijn beelden 'herkenba re abstracties'. Eerst werkte ik veel met ronde vormen, allengs werden deze steeds hoekiger en strakker." Toch kennen de mees te werken, waaronder danseres sen maar ook een beeld als 'Inti miteit', een hoge mate van sier lijkheid en elegantie. De sculptu ren op sokkels, met de menselij ke figuur als hoofdthema zijn fraai verdeeld over de ruimte. Bloemen, schelpen en vogels vor men andere onderwerpen. In een vitrine staan kleinere wer ken, waaronder ook een beeld van een lama. Azteken „Onbewust heb ik dit beeld ge maakt, na een lange periode van ziek zijn. Het waarom was me niet duidelijk tot een vriendin me wees op het feit dat dit dier bij de Azteken zorgde, behalve voor wol en vervoer, voor de be geleiding van de ziel naar het hiernamaals." Eijsbroek werkte eerst als psy chotherapeute, volgde pas later de Academie voor Schone Kun sten in Eeklo, hogere graad beeldhouwkunst. Mes was eer der werkzaam als docente han delswetenschappen aan de heao, ontving haar opleiding van Gerard van Zwieten en Frans Broers in de periode 1954-1960 en volgde sessies op de Prof. Wendlandschule in Neu renberg en de Internationale Sommerakademie Kokoschka in Salzburg. Mes doet naast schilderen ook aan beeldhouwen. Expositie: sculpturen van Stijn Eijsbroek en schilderijen van Elly Mes, t/m 25 augustus in de Sint-Baafskerk in Aardenburg. Ge opend: tijdens de beelden- en schil derijenroute (16 t/m 24 juli) 11-18 uur, daarna dagelijks 13-17 uur. Een bronzen sculptuur van Stijn Eijsbroek met op de achtergrond een schilderij van Elly Mes. foto Peter Nicolai GOES - De Goese beiaardier Sjoerd Tamminga speelt dins dagavond 19 juli op het carillon van de Abdijtoren in Middel burg. Het concert begint om 18.45 uur. Het programma omvat onder meer werk van Johann Sebasti- aan Bach. Daarna schakelt Tamminga over op jazzrepertoire. Hij speelt onder meer de klassiekers 'Misty', 'Wave' en 'Round mid night'. Ook voert hij De eeuwige kus (2001) uit, een compositie van zijn zoon Jorrit Tamminga. Het concei't wordt afgesloten met de liederencyclus Frauenlie- be und -leben van Robert Schu- KAPELLE - Organiste Verena Förster geeft op zaterdag 23 juli een concert Sn de Nederlands hervormde kerk in Kapelle. De uit Zwitserland afkomstige organiste zal werken ten gehore brengen die verband houden met Johann Sebastian Bach, zo als stukken van zijn leerlingen en componisten die een inspira tiebron voor Bach waren. Het concert van Förster begint om 20.00 uur. Orgelconcert Van den Heuvel in Haamstede BURGH-HAAMSTEDE - Orga nist Peter van den Heuvel uit Middelburg geeft vanavond een concert in de Nederlandse Her vormde Kerk in Haamstede. Van den Heuvel speelt onder meer werken uit 'Messe a l'usage des Couvent' van F. Couperin, 'Choral Prélude' van J. Pachelbel en 'Toccata Fuga in F' van D. Buxtehude. Van den Heuvel studeerde orgel en piano aan de muziekschool en daarna nog orgel aan het con servatorium. Hij is nu koorbege leider en organist in Koudeker- ke. Het concert begint om 20.00 uur. GroenLinks tegen terreinauto's VLISSINGEN - Ook Vlissingen moet de strijd aanbinden met terreinwagens. De raadsfractie van GroenLinks vraagt het college van B en W - in navolging van partijge noten elders in het land en in de Tweede Kamer - te onder zoeken welke maatregelen mogelijk zijn om de grote vier- wielaangedreven auto's weg te houden van kwetsbare plekken. Daaronder vallen volgens de partij scholen, kin dercrèches en speelplaatsen. De Tweede-Kamerfractie van GroenLinks wil dat minis ter Peijs van Verkeer afspraken maakt met gemeenten om het gevaar van deze grote auto's aan banden te leggen. De minister schrijft in een brief aan de kamer echter dat het lastig is deze wagens aan te pakken, omdat ze legaal rond rijden. Uit onderzoek in opdracht van de minister door de Adviesdienst Verkeer en Vervoer en TNO blijkt dat de zo genoemde Sports utility vehicles (SUV's) gevaarlijker, minder zuinig en dus vervuilender zijn dan gewone au to's. Jongen mishandeld bij Dishoek KOUDEKERKE - Een achttienjarige Middelburger heeft gisteren bij de politie aangifte gedaan van mishandeling. De man was in de nacht van woensdag op donderdag op de Kaapduinseweg in Dishoek in zijn gezicht geslagen door een onbekende jongen. Daai'door brak een tand van de Middelburger af. Dieven stelen inbrekersmateriaal SCELARENDIJKE - Uit een bedrijfspand op een recreatie terrein aan de Boutlaan in Scharenclijke zijn in de nacht van woensdag op donderdag eerst een breekijzer en een zaklamp gestolen. Daarna werd ingebroken in een winkelpand op hetzelfde terrein. Daaruit werden enkele duizenden euro's en post zegels weggenomen. Studie samenwerking haven Gent TERNEUZEN - Het Zeeuwse havenschap Zeeland Seaports en het havenbedrijf Gent gaan een grondig on derzoek uitvoeren naar mogelijkheden om hun activitei ten te bundelen. Het onderzoeksinstituut Euricor van de Erasmus Universiteit Rotterdam voert de studie uit in sa menspraak met hoogleraar A. Heene van de Universiteit Gent. Opdrachtgevers zijn beide havenbedrijven en de provincie Oost-Vlaanderen. De studie omvat vier stappen. Om te beginnen kijken de onderzoekers naar de samenwerking tussen de havens van Kopenhagen (Denemarken) en Malmö (Zweden) en welke lessen eruit kunnen worden getrokken. Vervolgens analyseren ze de economische samenhang tussen de ha vengebieden van Gent en Zeeland Seaports. Dat gebeurt onder meer aan de hand van een enquête onder het be- drij'fsleven aan weerszijden van de grens. In de derde stap brengen de onderzoekers aan de hand van interviews het zogenaamde ox"ganmiserend vermogen in kaart. Daarbij gaat de aandacht ook uit naar wat er op dit gebied te ver beteren valt. Een en ander mondt uit in een advies over de manieren waarop een eventuele samenwerking tussen de havens van Zeeland Seaports en Gent zou kunnen worden georga niseerd. Het is de bedoeling dat de resultaten van het onderzoek in januari tijdens een studieconferentie zullen worden ge presenteerd. Nieuw parkeerterrein geopend ZOUTELANDE - Het nieuwe parkeerterrein aan de West- kapelseweg in Zoutelande is gisteren officieel in gebruik genomen. Het terrein biedt plaats aan 350 auto's en vier bussen. Dit jaar is het parkeren op die plek nog gratis. In decem ber beslist de gemeenteraad of er volgend jaar betaald en vergunningparkeren in Zoutelande wordt ingevoerd. Dan wordt duidelijk of het nieuwe terrein aan de Westka- pelseweg gratis blijft. (Advertentie) ...door de showroom van bas+mar de jager, een fikse wandeling door een landschap van indrukwekkende interieurs met ronduit opmerkelijk opruimingsgeweld. ja, daarvoor ga je een blokje om. www.basmar.nl bas+mar de jager kerkplein kapelle (Advertentie) Tijgerkreek en spannende Oewanja Kinderjungle (speeltuin) Blijdorplaan 8, Rabobank nV^irw! r» n Rotterdam. BLIjDORP Tel.: (oio) 44B 14 95 terdam zoo www.diergaardeblijdorp.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13