Middelburgers willen niet chatten PZC De architect stelt zich gedienstig op Mensensmokkelaar hoort celstraf eisen PZC Betonwegen kapot door hitte Strandwacht geeft eerste hulp bij hartritmestoornis Digitale discussie is geen aanvulling op communicatie met gemeente vrijdag 15 juli 2005 ril <rt»SI!!sISE imBELBUKG - Door de hitte ■t juni zijn twee betonwegen Jhet waterschap Zeeuwse Ei landen kapotgegaan. Enkele be- platen rijn slcrk uitgezet j,l te andere platen omhoog jnikltn. Daardoor werd het ge melijk voor bet verkeer dat ,«i de wegen moet. Het probleem heeft zich voorge daan op de Oude Veerseweg bij Middelburg en de Zwanenburg- seweg tussen Oostkapelle en Grijpskerke. Op de Oude Veerse weg moeten vier nieuwe beton platen worden gestort, op de Zwanenburgseweg drie. Het wa terschap is gisteren begonnen met het repareren van de we gen. Dat de betonplaten bij warm weer uitzetten, is een na tuurlijk proces. Daarom is tus sen de platen ruimte opengela ten. Die voegen zijn groot ge noeg om de uitzetting te kunnen opvangen, stelt het waterschap, zeker als het geleidelijk warmer wordt. In juni werd het echter heel snel warm. Enkele betonplaten zet ten zo snel uit, dat ze klem kwa men te zitten. Ze duwden elkaar omhoog en dat werd gevaarlijk voor weggebruikers. Een aantal platen raakte zo ernstig bescha digd dat ze moeten worden ver vangen. De reparaties, die het waterschap 25.000 euro kosten, duren nog een aantal dagen om dat het nieuwe beton nog hard moet worden. Het wegdek kan ongeveer een week niet worden bereden. Het verkeer wordt de komende dagen omgeleid. Waterschap Zeeuwse Eilanden beheert 2200 kilometer platte landswegen. Daarvan bestaat 75 kilometer uit betonwegen. MIDDELBURG - De belangstel ling voor de chatsessies met het gemeentebestuur van Middel burg loopt steeds verder terug. Twee jaar geleden begonnen de digitale discussies als experi ment om meer contact met inwo ners te krijgen. Jet nieuwtje is eraf", is de ver klaring die burgemeester X,Schouwenaar geeft voor de teruglopende belangstelling. „In bet begin waren de discussies wel interessant. Toen ging het over stappen, over hangjonge ren, dat soort onderwerpen. De vorige keer zat ik voor Jan Jo ker achter de computer. Tegen woordig zijn er zelfs bijna geen toeschouwers meer in de chat- box." Iedere week zit Schouwe- baarof één van de vier wethou ders een uur achter de compu- Gisteravond meldde zich één Middelburger bij de chatsessie met de burgemeester. Hij wilde gijn hart luchten over de rom- U op het Meiveld. Vier ande- tei keken mee, zonder eigen in breng. Schouwenaar kan de ge- pnge animo niet echt verklaren. [Of het interesseert mensen net, of ze denken dat het chat- |en niet helpt, of ze denken dat tel goed gaat bij de gemeente." kan het medium zelf ligt het |iet denkt hij. gen aantal maanden geleden is besloten om toch nog een tijdje loor te gaan met de sessies. Jet is de vraag of je via die thatsessies zaken hoort, die je mders niet hoort", zegt Schou wenaar. „We krijgen hier op het agenda STREEKACTIVITEITEN - Middellandse Zeetuin seweg 17, 10.00- 16.00 uur CÊEN - Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 eb middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 P-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Hoen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 ^60 AA GOES Te|: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet "MW.pzc.nl F-mail: web@pzc.nl stadskantoor zoveel brieven en telefoontjes. Daarop is het chat ten nauwelijks een aanvulling. De meeste dingen hoor je trou wens gewoon als je ergens met mensen praat." Uit de digitale discussies komen soms afspra ken voort. „Maar ik kan niet overal iets aan doen. Soms moet je gewoon nee zeggen en soms ga ik niet over het onderwerp dat mensen aandragen." In ie der geval één afspraak is wel tot tevredenheid afgerond. Dat was toen een zestienjarige fietsfa naat zich meldde. „We hebben samen over de Oosterscheldeke- ring gereden." De komende we ken wordt er vanwege de vakan tie niet gechat. 8.00 - narki; )pen Hof, 9.00 uur: Hatha yoga en om 10.35 uur Power yoga; impus De Ruyter, Van Hogen- lorpweg 58a, 14.00 uur: toneelgroep Jp50; Oranjemolen, 13.00-16.00 uur: Openste- inggerestaureerde bunker; bcobskerk, 12.00 -13.00 uur: orgelcon- Stadsomroepers in Vlissingen ILISSINGEN - Op 22 juli i'ordt in Vlissingen een con curs gehouden voor stads- en iorpsomroepers. Be twaalf omroepers lopen lanaf 11.00 uur door de binnen- y-, -1 Ontwerp VHP voor de herinrichting van het Scheldeterrein in Vlissingen. door Maurits Sep VLISSINGEN - Nou en of er euforie heerst op het kantoor van VHP in Rot terdam. Dat zij het ontwerp mogen ma ken voor het nieuwe Scheldeterrein in Vlissingen vervult hen met trots, be aamt directeur Frans Marks ronduit. „Een hele eer, een opdracht als deze." Want het Scheldeterrein is een bijzonde re locatie, herhaalt Marks met regel maat. „Het ligt in de binnenstad, het ligt aan zee en er liggen kant en klare havens. Er zijn maar weinig locaties in Nederland die met het Scheldeterrein kunnen wedijveren." En dan die Westerschelde, die voelbaar is tot in de binnenstad. Dat is alleen maar een voordeel, vindt Marks. Eén van zijn landschapsarchitecten bij VHP is een zeezeiler en die kent de Europese kust goed. „Van hem weet ik dat er langs de Europese kust veel havens zijn waar je met je boot vanaf zee tot in de binnenstad kunt komen, behalve in Ne derland. In Vlissingen kan dat wel. Om gekeerd is dat mariene ook voelbaar als je er woont." Ook voelbaar en zichtbaar is de geschie denis van die andere Schelde, de scheepswerf. Marks hoopt die in de her inrichting terug te laten komen. Al zal dat geen gemakkelijke opgave worden, beseft hij. „We willen het oude dok herstellen, de kranen en de robuuste materialen be houden. Dat is allemaal wel haalbaar. Maar we zullen in onze volgende ont werpen ook grondig moeten onderzoe ken hoe we meerdere loodsen kunnen behouden en hergebruiken. We willen de fabriekshallen als monumenten la ten staan. Dat is niet eenvoudig, maar wel uniek." Het moeilijke zit in de be taalbaarheid van de ideeën. „Dat is de grootste opgave. Wij moeten zien waar te maken dat het kan." De stedenbouwkundigen van VHP heb- Directeur Frans Marks van VHP. ben hun eerste verkenning voor het Scheldeterrein intern gemaakt, in de woorden van Marks 'vanuit de black box'. „Nu moeten we contact zien te krijgen met de mensen en bedrijven die onderdeel zijn van de stad, en die onder deel worden van het Scheldeterrein." VHP zal met de gemeente Vlissingen ac tief op pad moeten om met middenstan ders te praten, met marktpartijen. On derzoeken of er draagvlak is. Maar, waarschuwt Marks, steeds met beide foto Ruben Oreel voeten op de grond. „Wat we willen, moet haalbaar zijn. In het masterplan dat we nu gaan maken, zullen we laten zien dat de problemen oplosbaar zijn." Dat masterplan wordt geen afgerond ontwerp voor het hele terrein dat vervol gens in een paar jaar wordt gebouwd, merkt Marks op. „Geen blauwdruk die we koste wat het kost willen waarma ken. Dat zou niet alleen onverstandig zijn, maar zelfs bedreigend. Je zou fi nancieel kunnen vastlopen. Nee, we stippelen een strategie uit voor de ko mende vijftien jaar. Het einddoel moet helder zijn, net als de kwaliteit. Maar je moet intussen flexibel en creatief blij ven. Als het nodig is, moet je kunnen uit wijken, andere beslissingen kunnen ne men." De richting die VHP op wil, en die door de gemeente Vlissingen is beloond en dus wordt gedeeld, begint met het ver binden van de binnenstad met het dok. Marks: „Dat is het eerste wat moet ge beuren. De binnenstad met haar voor zieningen en het gebied rond het dok zijn de gangmakers van het project. Ze moeten elkaar beïnvloeden." Het Scheldeterrein wordt geen concur rent van, maar een aanvulling op de bin nenstad, benadrukt hij. VHP wil in de Machinefabriek een congrescentrum maken en in de Timmerfabriek een ho tel. „Dat congrescentrum past niet in de binnenstad maar wel op het Scheldeter rein. Tegelijkertijd stimuleert het nieu we ontwikkelingen in de stad." Deze eerste stap wordt een belangrijke proeve van bekwaamheid, voorspelt Marks. Als het lukt om stad en Schelde terrein van elkaar te laten profiteren, trekt dat vanzelf nieuwe bewoners aan voor de rest van het Scheldeterrein. Vlis singen moet daar 1500 woningen bou wen. Dat is zo afgesproken met het Rijk en daar krijgt de stad ook geld voor. Het aantal huizen is realiseerbaar, vindt Marks. Hij heeft die gepland in het meest noordelijke gebied, achter de Paul Krugerstraat. VHP wil de Singel doortrekken in het Scheldeterrein. Zorgvuldigheid is wel nodig, vindt hij bij het bepalen van het bouwtempo en de doelgroepen. Wat Marks zelf graag wil bouwen? Hij hecht aan diversiteit. „Je bouwt daar een nieuwe woonwijk. Van goedkoop tot duur moet aanwezig zijn. Maar goed, het gaat niet om mijn voorkeur maar om die van de stad Vlissingen. Ik stel mij gedienstig op." door Anita Janse MIDDELBURG - Het Openbaar Ministerie heeft gisteren acht maanden cel geëist tegen een 47-jarige inan uit Joegoslavië voor mensensmokkel. De man had als chauffeur mensen naar de haven van Vlissingen gere den, vanwaar ze verder werden vervoerd naar Engeland. De Joegoslaaf werd op 12 no vember vorig jaar slapend aan getroffen in een auto op de Edisonweg in Vlissingen. Agen ten konden op dat moment niets verdachts vinden. Diezelfde dag werden vijf verstekelingen in een trailer gevonden die klaar stond voor vertrek naar Enge land. De politie hield hem sinds die dag in de gaten. Op 28 fe bruari van dit jaar werd de man aangehouden nadat de politie een gesprek afluisterde dat ging over prijsafspraken voor men sensmokkel. Gisteren verklaarde de verdach te dat hij ongeveer vijftien keer had gereden tussen verschillen- de plaatsen. Per rit kreeg hij daar zo'n honderd tot tweehon derd euro voor. Dat was een goe de bijverdienste voor de uitge procedeerde asielzoeker. „De eerste ritten wist ik helemaal niet waar het om ging", ver klaarde de man via zijn tolk. „Toen ik dat doorhad, heb ik meteen aangegeven dat ik ermee wilde stoppen." De man was uit angst voor het kopstuk van de criminele organisatie toch door gegaan. Hij verklaarde gisteren dat hij werd bedreigd toen hij aangaf te willen stoppen. Strafvermindering Zijn advocate, J. Jansen, bepleit te strafvermindering. Ze bena drukte dat de man niet veel had verdiend aan zijn ritten. Ook wees zij op het ellendige verleden van de Joegoslaaf. Bovendien zou hij al gestraft zijn door de gevolgen van zijn daden. „Hij heeft nu enkele maanden in voorarrest gezeten, ver van zijn vrouw en kind die al terug zijn in Joegoslavië." De rechtbank doet 27 juli uit spraak. Vier jaar cel voor poging tot moord MIDDELBURG - Volgens de advocaat was het een uit de hand gelopen ruzie tussen twee vrienden, waarbij één van de twee gewond raakte. Wat betreft het Openbaar Minis terie ging het om een steekpartij en is een 38-jarige man uit Kortgene schuldig aan poging tot moord. De man kreeg 13 maart van dit jaar ruzie met een vriend bij een snackbar in zijn woonplaats. De vriend had hem tegen de grond gewerkt en daarna was de verdachte naar huis gegaan. Niet om tot bedaren te komen, maar om een dolk op te halen waarmee hij enkele minuten later terug keerde bij de snackbar. Hij wenkte zijn vriend naar bui ten en de vechtpartij zette zich voort. De verdachte kon zich het meest cruciale moment van de vechtpartij niet meer voor de geest halen. Daarmee maak te hij het de rechters niet gemakkelijk om een oordeel te vormen. „Heeft u wel eens last van black-outs?", vroeg een van de rechters hem. De man beantwoorde die vraag bevestigend. Hij zou aan een ziekte lijden, waarbij onbere kenbaar gedrag niet ondenkbaar is. Emergis maakte daar ook melding van in haar rapport. Het slachtoffer liep tijdens de worsteling drie steekwon den op. Twee in de hartstreek en één bij het oog. Officier van justitie G. Oosterveld benadrukte dat het slachtoffer gemakkelijk had kunnen overlijden. Al voor de zitting had de verdachte spijt betuigd via een brief. De rechtbank doet op 27 juli uitspraak. Tractor rijdt snorfietsers omver VLISSINGEN - Twee personen zijn woensdagavond rond acht uur gewond geraakt bij een ongeluk op de Noord- beekseweg in Vlissingen. De twee, een 28-jarige man en een 29-jarige vrouw uit Middelburg, werden op een snorfiets aangereden door een tractor. De 26-jarige bestuurder van de tractor hield volgens de politie niet genoeg rechts. De slachtoffers zijn met onbekende verwondingen naar het ziekenhuis ge bracht. Fietser gewond bij aanrijding MIDDELBURG - Een 43-jarige fietser uit Arnemuiden is gistermiddag gewond geraakt bij een aanrijding even na half vijf op de Kanaalweg in Middelburg. De fietser reed over het fietspad en stak ter hoogte van de benzinepomp plotseling de weg over. Hij maakte geen gebruik van de fietsersoversteekplaats die tien meter verderop ligt. De 81-jarige Middelburgse bestuurder van een personenauto, die over de Kanaalweg reed, probeerde nog te remmen en uit te wijken om een aanrijding te voorkomen maar kon de fietser niet meer ontwijken. De fietser is met diverse kneuzingen per ambu lance overgebracht naar het ziekenhuis. Vernielingen bij kinderboerderij GOES - Vandalen hebben tussen woensdagmiddag vier uur en woensdagavond negen uur vernielingen gepleegd aan een hek bij een kinderboerderij in Goes. Er werd een gat in het gaas van de omheining rond een weiland ge knipt. Hierdoor zijn de geiten die op het weiland liepen ont snapt en op de Populierenstraat terechtgekomen. Mede-) werkers van de kinderboerderij hebben alle geiten kun nen vangen. Het totale schadebedrag is nog onbekend. door Miriam van den Broek DOMBURG - De badposten op de Veerse hoofdstranden zijn vanaf dit jaar allemaal uitgerust met een Automatische External Defibrillator. Dit apparaat kan door stroomstoten het hart weer op gang brengen. Mensen die op het strand een hartstilstand krij gen, kunnen nu snel hulp krij gen. In 2003 kreeg de Stichting Strandexploitatie Walcheren de eerste defibrillatoren. Sinds deze zomer beschikken alle hoofdposten over het apparaat. „We kunnen nu direct adequate hulp verlenen", zegt hoofd- strandwacht Hans van Zetten die dit werk al bijna twintig jaar doet. Cruciale minuten „In de ambulance is ook een de fibrillator, maar voordat die in de zomer op het strand is, zijn er cruciale minuten verstreken. Onze AED's zitten in waterdich te koffers zodat ze ook met de boot naar andere strandvakken gebracht kunnen worden. Dat is sneller dan wanneer we daar met de auto naar toe gaan. Ver der hebben we afgesproken met de meldkamer van de hulpdien sten dat wij ook inzetbaar zijn aan de landzijde." Twee weken geleden heeft Van Zetten de defibrillator voor het eerst echt moeten gebruiken in Domburg. „Persoonlijk voelde ik me veel zekerder met de AED", vertelt hij. „Het apparaat doet meer dan al leen stroomstoten geven. Het maakt een analyse van de hart- stoornis en geeft aan de hand daarvan pratend aanwijzingen. Als de elektroden zijn aange bracht op het lichaam, zegt het apparaat bijvoorbeeld: 'Nu ga ik analyseren' of 'Je moet door gaan met hartmassage'. De defi brillator geeft ook stroomstoten als uit de analyse blijkt dat dat nodig is." Ambulance Als de ambulance gearriveerd is, wordt niet alleen de patient meegenomen. Ook de gebruikte defibrillator gaat mee zodat het ambulancepersoneel de gege vens kan uitlezen. „Achteraf krijgen wij een evaluatie. Laatst kregen we te horen dat we alles goed hadden gedaan. Dat maakt de emotionele verwerking mak kelijker. Anders blijf je jezelf nog een hele tijd afvragen of je wel goed gehandeld hebt." De man in Domburg is overi gens wel overleden. Hij had een gesprongen aorta. Getest Om de defibrillator te mogen ge bruiken, moeten de strandwach- ten een EHBO-diploma hebben en moeten ze een cursus hebben gevolgd. En elk jaar worden hun kennis en vaardigheden op nieuw getest. Vier jaar cel geëist voor verkrachting MIDDELBURG - Hij is geen vreemde van justitie, maar een zedendelict zou iets ongewoons zijn op het strafblad van de 24-jarige Vlissinger. De man die een uitgebreide do cumentatie heeft, zat gisteren te genover de rechtbank van Mid- delbui'g op verdenking van ver krachting. In de periode van au gustus 2003 tot begin februari van dit jaar zou hij meerdere ma len een zwakbegaafd meisje heb ben misbruikt. Het meisje had dit tegen haar be geleidsters op school verteld en een week later deed de moeder aangifte. „Het was een kwetsT baar meisje en ze was nog maar vijftien. Ze zag geen mogelijkhe den om tegen u in te gaan", rea geerde officier van justitie G. Oosterveld. Zij eiste een onvoorwaardelijke celstraf van vier jaar tegen de man. De verdachte ontkende de aantijgingen stellig. Het verweer van zijn advocaat, E. Smit, was gericht op strafver mindering. De raadsman trok de verklaring van het slachtof fer in twijfel. „We weten hele-i maal niet hoe vaak het is ge beurd, ze heeft het in haar ver klaring slechts over twee inci denten." De rechtbank doet over dertien dagen uitspraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11