PZC Italië is op jacht naar terroristen EU stroomlijnt ontwikkelingshulp Mogelijk 200 doden bij treinramp in Pakistan Jakarta blijft GAM uitsluiten van lokale verkiezingen so% Leger Israël grendelt Palestijnse regio's af huiszoekingen in steden Delic laakt getuigenis van Ashdown Protest tegen Arroyo houdt aan Stammentwisten Kenia eisen tientallen levens donderdag 14 juli 2005 ^radactie buitenland JOJIE - Voor de tweede maal in «iele (lagen tijd zijn Italiaanse Tfiligheidsdiensten in actie ge tijen tegen vermeende islamiti- (de terroristen. Op tweehon- derdplekken in grote steden en (jdfrs eerden huizen en kanto- ttfl doorzocht op illegale wa lsen explosieven. [iLijkepersonen werden onder- naagd. Het zwaai-tepunt van de süiedag gisteren in Milaan, Tu- kRome en Napels. De autori- 'n spraken over een voor- j radica- sche wapens binnen zes maan den. Italië geldt al jaren als een po tentieel doelwit van een nieuwe grote terreuraanslag. Rome is een trouwe bondgenoot van Was hington in de strijd tegen radica le moslims in Irak en Afghanis tan. In de eerste twee dagen na de bomaanslagen in Londen hield de Italiaanse politie 142 mensen aan, vooral illegale immigran ten. De meeste arrestaties wer den verricht in en rond Milaan. Het financiële centrum geldt als mogelijk doelwit voor een ter- reuraanval. ANP/RTR/DPA van onze redactie buitenland DEN HAAG - Lord Paddy Ashdown kan in 1998 vanuit Albanië niet gezien hebben dat het Servische leger in Kos ovo bewust op huizen schoot. Vanaf het punt waar hij stond, kon hij de aangegeven locaties niet zien. Opnamen van de Britse tv die zijn getuigenis moeten ondersteunen, zijn ge manipuleerd. Dit heeft de Servische gene i-aal Delic voor het Joegoslavië tribunaal gezegd. Hij was des tijds in de betrokken regio ver antwoordelijk. Delic wees er op dat aanklager Nice de getui genis van Ashdown uit 2002 misbruikte. Op kaarten die Ashdowns beweringen moes ten ondersteunen, stond geen schaal noch waren hoogtever schillen aangegeven. Delic vroeg Nice met welk type ver rekijker Ashdown vanuit Alba nië zijn waarnemingen had ge daan. „Ik ken geen normale verrekijker die 10,5 kilometer ver een scherp beeld toont. En ik moet weten waar de tv-ploeg was. Als die naast Ashdown stond, met welke ca mera filmden ze dan de bran dende houten sponningen op zo'n afstand?" Nice wist het antwoord niet. Hij zei toe Ash down, nu de internationaal be stuurder van Bosnië-Herzeg- ovina, om nadere uitleg te gaan vragen, net als de BBC die de betrokken film had ge maakt. Delic hekelde ook uit spraken van twee anonieme ge tuigen, K32 en K41. Die had den aangegeven dat hij als ge- neraal zijn eenheden eenmaal opdracht gaf zo maar te vuren op een huis in Kosovo. Ook zou hij bij een belegering van een dorp gezegd hebben 'laat niemand oveiieven'. GPD 'islam. ia de aanslagen in Londen is fcilié al dagen in de ban van be ften over op handen zijnde inslagen in eigen land. Minis- 3 van Justitie Castelli zei al te «ten dat terroristen in februa- r 2906 willen toeslaan. Een Italië uitgewezen imam _oj in een gesprek met een Italiaanse particuliere televisie- Kader met aanvallen met chemi- Doden door nerstromingen i Roemenië BOEKAREST - Zeker vijf men sa zijn omgekomen en zeven vermist in Roemenië als ivolg van overstromingen, zo Witten gisteren plaatselijke autoriteiten. Mm dertig van de 41 districten :hetOost-Europese land kam- gi met wateroverlast. Vooral r gelegen oosten is ge- roffen, nadat de regio twee we- lang door zware regenval geteisterd. Deskundigen preken over de grootste hoe- ielheden in vijftig jaar. Zij vre- ia nog meer problemen, kor aanhoudende regen over- en ook gebieden in Bul- inje ANP/DPA/AFP lieer tientallen doden bij aanslag Bagdad BAGDAD - Bij een zelfmoord- mslag met een autoboni in de raakse hoofdstad Bagdad zijn islermorgen zeker 24 mensen ingekomen en achttien gewond geraakt. teder de doden zijn zeker zeven Neren en een Amerikaanse Maat, zo is door de Iraakse po ise bekendgemaakt. Ie aanslag' vond plaats bij een Amerikaanse controlepost. Vol gas de politie ging de bom mo gelijk te vroeg af. k Amerikanen zaten in een fcimvee-jeep, waaromheen een pole groep Irakezen, waar- Mer veel kinderen, stonden. De auto met de zelfmooi-denaar e naast de jeep, waarna de kstuurder de explosieven tot alploffing bracht. Wal het in een smalle straat gebeurde, werden ook drie hui- zwaar beschadigd. mm GHOTKI - Een man loopt temidden van de wrakstukken van een van de drie treinen die op elkaar botsten bij het Sarhad-station in Ghotki, een stad in het zuiden van Pa kistan. De ramp voltrok zich in de nacht van dinsdag op woensdag. Een sneltrein uit Lahore boorde zich met grote snelheid in de Quetta expres die op het station stond wegens reparaties. Een derde trein uit de richting van Karachi reed in op de wrak stukken. De politie denkt aan een technisch defect. Ook onachtzaamheid wordt niet uitgesloten. Volgens de Pakistaanse spoorwegen heeft de machinist van de trein uit Karachi vermoedelijk een sein verkeerd geïnterpreteerd. President Pervez Musharraf bezocht gisteren de plaats des onheils. Ook hij denkt dat er sprake is van onachtzaam heid. Musharraf sloot uit dat er sabotage is gepleegd. foto Nadeem Khawer/EPA door Hans Gertsen BRUSSEL - Als het aan de Euro pese commissie, het dagelijks be stuur van de EU, ligt, gaan de 25 EU-lidstaten veel nauwer sa menwerken bij de ontwikke lingssamenwerking. Een voor stel daartoe van commissaris Mi chel (Ontwikkeling en Humani taire Hulp) heeft de commissie overgenomen. Het Europees par lement en de lidstaten moeten nog instemmen. Michel hoopt dat de lidstaten, het parlement en de commissie het nog dit jaar eens kunnen worden over gemeenschappelij ke doelstellingen en principes voor ontwikkelingshulp. Later zouden de lidstaten ook naar ge lijke regels voor te financieren projecten toe moeten, vindt Mi chel. Volgens de Belgische eurocom missaris zijn dit soort afspraken nodig om de ontwikkelingshulp van Europa effectiever te ma ken. Nu heeft elke lidstaat zijn eigen doelstellingen, criteria en prioriteiten. Dat leidt volgens Michel tot onnodig veel versnip pering en bureaucratie, ook in de ontwikkelingslanden. „Som mige Afrikaanse landen moeten per jaar zo'n 500 hulpprojecten verwerken. Ze krijgen daarbij te maken met 25 verschillende hulpverstrekkers die allemaal hun eigen eisen en regels stel len. Dat trekt een zware wissel op de vaak beperkte ambtena- wionze redactie buitenland '1KARTA - De Indonesische re- ping blijft onveranderd vast- "Wcn aan de eis dat de Bewe- ;Pg Vrij Atjeh (GAM) niet mee ten doen met lokale verkiezin- 8» in de opstandige provincie, bbta dreigt daardoor een pak in het wiel te steken van ^onderhandelingen in de Fin- hoofdstad Helsinki die een Ne moeten maken aan het "Ui al dertig jaar voortslepende Wlict in het gebied. rebellenbeweging GAM gaf ipder deze week opnieuw te tonen bereid te zijn af te zien van de eis tot onafhankelijkheid I® Atjeh. Wel wil de beweging 11 ruil daarvoor dat het mee judoën aan lokale verkiezin- 2®-Jakarta wijst dat af met als piment dat een dergelijke fop in strijd zou zijn met de In donesische verkiezingswetten, rminister voor Binnenlandse pl'gheid Widodo Adi Sutjipto 'ledigde gisteren het stand- W van de regering ten over won van journalisten. „Ik denk dat de houding van de regering duidelijk is, dat er niet tegemoet kan worden gekomen aan een lo kale partij vanwege de beslaan de regels ten aanzien van politie ke partijen en die de basis vor men van het nationale politieke systeem", aldus Widodo. Volgens de nu heersende wetten in Indonesië mogen partijen al leen meedoen aan verkiezingen als ze een hoofdkwartier in Ja karta hebben en partij afdelin gen hebben in meer dan helft van de 33 Indonesische provin cies. Hooggespannen De verwachtingen waren eerder deze week hooggespannen voor de vijfde ronde van onderhande lingen tussen de Indonesische re gering en het GAM. Vier eerdere bijeenkomsten dit jaar in Helsinki leverden niets concreets op. Maar recente ver klaringen van beide partijen de den de hoop oplaaien op een po sitief resultaat. De strijd in Atjeh heeft sinds 1976 tussen de 12.000 en 15.000 mensenlevens geëist. ANP/AF P CEBU - Filipijnse oproerpolitie probeert in de stad Cebu met een waterkanon de demonstrerende me nigte, die het aftreden van president Gloria Macapagal Arroyo eist, uiteen te drijven. Arroyo denkt voorlopig beslist niet aan opstappen, zo maakte een van haar naaste medewerkers gisteren bekend. Naar schatting 30.000 mensen hadden zich gisteren in de hoofdstad Manilla verzameld om tegen de van verkiezingsfraude verdachte president te betogen. De opkomst was evenwel aanzienlijk lager dan de menigte van zeker 50.000 mensen waar de organisatie op hoopte. foto Viktor Kintanar/EPA Hongarije dreigt eurodoelstelling niet te halen van onze redactie buitenland BRUSSEL - Hongarije dreigt de doelstelling niet te halen om het begrotingstekort volgend jaar te beperken tot 2,9 procent van het bruto nationaal product (bnp). Daarvoor heeft Europees com missaris Almunia (Monetaire Za ken) gisteren gewaarschuwd. Volgens de Spaanse eurocom missaris haalt Hongarije de doel stelling van 3,6 procent voor dit jaar ook alleen door eenmalige maatregelen, waarvan het effect eind 2005 is verdwenen. Hongarije heeft zichzelf een am bitieus saneringsprogramma op gelegd, om in 2010 de euro te kunnen invoeren, samen met an dere nieuwe lidstaten als Polen. Een eerste golf van nieuwe lid staten, bestaande uit Slovenië en de Baltische Staten zou al in 2008 over de eenheidsmunt kun nen beschikken. Het Hongaarse tekort loopt wel geleidelijk terug. In 2003 be droeg dit nog 5,9 procent van het bnp. ANP 'maaJot r-u/ym fe voor- H co/leotie Roüaansekaai 29 4331 HB Middelburg Breuk 1000 kilometer in zeebodem PARIJS - De verwoestende zeebeving die Azië en delen van Afrika in december 2004 trof, heeft op de bodem van Indische Oceaan een breuk veroorzaakt met een lengte van ongeveer 1000 kilometer. Dat blijkt uit onderzoek van het Franse onderzoeksinstituut ENS-CNRS, waar over het wetenschappelijk blad Nature bericht in de jong ste editie. De breuk werd eerder geschat op ongeveer 500 tot 600 ki lometer. De Franse onderzoekers baseren zich op gege vens van satellietmetingen. ANP/DPA/AFP Schetsen van Hitier onder hamer MONTREAL - Een veilinghuis in de Canadese stad Montreal brengt vier schetsen van de Duitse dictator Adolf Hitler onder de hamer. De schetsen worden samen met twee kerstkaaxden van de nazi-leider geveild op 19 juli. De veiling heeft de woede opgeroepen van de joodse ge meenschap in Canada. Veilingmeester Iegor de Saint Hip- polyte zegt echter dat hij alleen zijn plicht doet. De schet sen zijn gemaakt met kool, gekleurde pen en inkt. Een schets bevat verbeteringen die Hitier gemaakt zou heb ben voor het ontwerp voor de opei-a in de Oostenrijkse stad Linz. De kaarten dateren uit 1935 en 1938 en dragen Hitiers handtekening en zegel. ANP/RTR Explosie in toeristenoord Bulgarije SOFIA - In het Bulgaarse toeristenoord Obzor, aan de Zwarte Zee, is gisteren een autobom geëxplodeerd. Een 2-jax-ig Bulgaars meisje werd gedood. Zij zat met een man en een vrouw in de auto die ontplofte. De man en de vrouw overleefden de explosie. Hij is de di recteur van een paxdiculier beveiligingsbedrijfTwee Duit se kinderen die tijdens de ontploffing vlak in de buurt wa ren raakten gewond. ANP/RTR VS test bunkerrammers LONDEN - De Verenigde Staten gaan een nieuwe genera tie 'bunker busters' testen. Dat zijn conventionele of nu cleaire bommen die door een metersdikke laag beton en grond kunnen dringen en pas na het binnendringen van het doel exploderen. Dat heeft het Bx-itse wetenschappe lijk blad New Scientist gisteren gemeld. Bunkerrammers worden ingezet om bijvoorbeeld een on dergrondse chemische fabriek of een commandobunker op te blazen. Lockheed Martin, dat samen met het Ameri kaanse ministerie van Defensie aan het project werkt, hoopt dat de nieuwe 'bunker bustex;' tien keer zo diep doox'dringt als de bom die er nu is. ANP Brullend kind gered uit vuilnisauto KENOSHA - Door te schreeuwen heeft een Amerikaanse kleuter zich op het laatste nippertje uit een vuilniswagen gered. Een vuilnisman hoorde de jongen toen hij de knop al had gednxkt om het vuil samen te persen. De vierjarige Jacob uit Kenosha (Wisconsin) had zich in een sporttas verstopt, die zijn moeder bij het gx-ofvuil had gezet. De kleuter had enorm geluk, want de vuilnisman bedient de pers in de regel vanuit de cabine van zijn vrachtwagen. ANP/DPA renapparaten", zei Michel. De EU-lidstaten werden het er in juni over eens dat er de komen de jaren veel meer geld naar ont wikkelingssamenwerking moet en dat armoedebestxdjding prio riteit krijgt. „We moeten ixiet al leen meer doen, maar het ook be ter doen", vindt Michel. Grootste gever Meer samenwerking kan er vol gens Michel toe leiden dat het geld beter en effectiever besteed wordt. Bovendien kan voorko men worden dat sommige Afri kaanse landen bijna niets krij gen en anderen heel veel. De EU is wereldwijd de grootste gever van ontwikkelingshulp: 56 pro cent van alle ontwikkelingshulp is afkomstig van de 25 lidstaten. Van de hulp loopt eenvijfde via Brussel, de rest komt via de af zonderlijke landen. De EU-lidstaten konden het nooit over een gezamenlijk ont wikkelingsbeleid eens gewor den. De kans dat het nu wel gaat lukken, is volgens Michel groot. „Ik heb er veel vertrou wen in." GPD (Advertentie) van onze redactie buitenland TEL AVIV - Het Israëlische le ger heeft gisterenmorgen de Ga- zastrook en de Westelijke Jor- daanoever volledig afgesloten. Palestijnen kunnen de gebieden niet meer in of uit, ook niet om in Israël aan het werk te gaan. De afsluiting is een reactie op de zelfmoordaanslag, waarbij dinsdagavond in een winkelcen trum in de Israëlische stad Neta- nya behalve de dader ook drie Is raëlische vrouwen werden ge dood en dertig mensen gewond x-aakten. Het was de eerste grote aanslag in Israël sinds februari. Israëlische soldaten kwamen in de nacht van dinsdag op woens dag in actie in de stad Tulkarm op de Westelijke Jordaanoever. Bij de actie, volgens Israëlische legex-woordvoerders bedoeld om terroristen op te pakken die ach ter de aanslag in Netanya zit ten, werd een Palestijnse politie man gedood. Twintig militaire voexduigen trokken de stad in en beschoten een politiepost. Vol gens ooggetuigen zonder aanlei ding, maar volgens het leger uit zelfvex'dediging omdat de solda ten werden beschoten vanuit de politiepost. De actie in Tulkarm gaat dagen duren, zo werd ge meld. Gisteren werden vijf Pa lestijnen gearresteerd. De Palestijnse president Machmoud Abbas heeft de zelf moordaanslag van dinsdag scheip veroordeeld. Hij noemde de aanslag 'idioot', vooral in het licht van de aanstaande terug trekking van alle Israëlische ko lonisten uit de Gazastrook. Ab bas beloofde de mensen achter de aanslag te zullen straffen. De Amex-ikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Condoleezza Rice riep Abbas op harder op te treden tegen Palestijnen die aan slagen willen plegen. De Israëli sche regering liet weten dat het terugtrekkingsplan gewoon wordt uitgevoerd. De zelfmoordenaar in Netanya was de 18-jarige Palestijnse stu dent Ahmed Abu Khalil uit Tul karm. Op een videoband die in zijn huis is gevonden, zegt hij zichzelf op te blazen 'uit vergel ding voor Israëlische schendixx- gen'. De student behoorde tot een cel van de organisatie Isla mitische Jihad, die op 25 februa ri een aanslag pleegde op een nachtclub in Tel Aviv waarbij vijf Israëliërs werden gedood. Daarna kondigden de meeste strijdgroepen een 'periode van kalmte' af voor de rest van het jaar. GPD/RTR van onze redactie buitenland TURBI - Gevechten tussen stam men in het noorden van Kenia hebben circa 75 mensen het le ven gekost. Onder de doden zijn volgens lokale politici zeker 56 dorpelingen, voornamelijk vrou wen en kinderen. Het is voor zo ver bekend de bloedigste con frontatie ooit tussen clans in het onafhankelijke Kenia. Volgens de politie zijn onder de doden ook tien leden van de Bo- rana-clan die de slachting dins dag in het dorpje en de oase Tur- bi in noordoostelijk Kenia aan richtten. De Borana-clan had het gemunt op de Gabra-clan in een slepend conflict over het ge bruik van weiden en zeer schaars water. De aanvallers waren onder meer bewapend met semi-automati- sche geweren en handgranaten. Cix'ca twintig mensen uit het dorpje onder wie tien schoolkin deren zijn ex-nstig gewond ge raakt. Medische hulp is moeilijk omdat er slechts een minimaal uitgerust ziekenhuisje op 150 ki lometer afstand is. De Kenxase politie en strijd krachten achtervolgen de aan vallers met behulp van helikop ters in de streek dichtbij de grens met Ethiopië. Bij een wraakactie tegen de Bo- rana zijn volgens een zegsman van de plaatselijke rooms-katho- lieke kerk later op dinsdag vier volwassenen en vier kinderen, le den van de Borana-clan, ten zui den van Turbi om het leven ge bracht. Bloedige confrontaties over wa ter, vee of land zijn niet onge woon in de streek maar de be schikbaarheid van moderne wa pens maakt de botsingen steeds bloediger. ANP/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5