Het waren gewone Britse knapen In New York City klinkt lokroep van verhuispremie PZC PZC Afschaffing van lesgeld is een historisch besluit Azerbeidzjan wacht gelaten op revolutie Verbijstering over achtergrond zelfmoordenaars Londen Vragen rond identiteit bommendragers 14 juli 1955 donderdag 14 juli 2005 van onze redactie buitenland Verbijstering in Groot-Brit- tannië nu alles er op duidt dat vier jonge vrienden, gebo ren en getogen in Engeland, de zelfmoordaanslagen in Londen hebben gepleegd. 'The Boy Bombers', noemde een krant ze gisteren. 'Zelfmoorden- de bommengooiers uit de voor steden', schrijft een ander over de vier die ervan verdacht wor den de dood van meer dan vijf tig mensen op hun geweten te hebben. Volgens diverse bron nen gaat de politie er vanuit dat de vier alleen de uitvoerders wa ren en concentreert de jacht zich nu op het brein achter de aanslagen. In dat verband moe ten ook de waarschuwingen van Scotland Yard worden gezien dat nieuwe aanslagen dreigen. In diverse kranten worden de verdachten met naam en toe naam genoemd. Het zou gaan om in Engeland geboren man nen van Pakistaanse afkomst. Drie van hen woonden in de buurt van Leeds in West York shire in het noorden van Enge land. De vierde hoogstwaar schijnlijk in Luton. „Gewone Britse knapen uit gewone Britse gezinnen, die hielden van voet bal en meisjes. Hoe konden zij zelfmoordenaars worden?", waagt het massablad Daily Mir ror zich af. In de omgeving van het viertal is ook met verbijstering gerea geerd. „Ontzettend aardige jon gen, die met iedereen leuk om ging", zei een vriend over een van de waarschijnlijke daders. „Geweldig gevoel voor humor, kon iedereen aan het lachen ma ken. Dat hij naar Londen zou gaan om een bom te laten explo deren... Onvoorstelbaar", was het oordeel over een ander. Over een andere verdachte „Tien dagen geleden speelde ik nog cricket met hem in het park. Hij is absoluut niet geïnte resseerd in politiek." Scotland Yard heeft de namen van de daders niet formeel be vestigd, maar uit de mededelin gen van officiële zijde wordt duidelijk dat er weinig twijfel bestaat. Vooral omdat ze te zien zijn op video-opnamen van vei ligheidscamera's. Ze dragen rug zakken, waarin volgens de poli tie vijf kilo hoogexplosief mate riaal zat. „Het leek op de infan terie die op oorlogspad was, of alsof ze op trekkersvakantie gin gen", vertelde een politieman aan The Daily Telegraph. Op de ochtend van de aansla gen arriveerden ze samen met de trein op het metrostation King's Cross. Documenten met namen en persoonlijke bezittin gen van drie van de vier zijn ge vonden op de plaatsen waar de bommen ontploften. In verdach te auto's bij het station van Lu- ton, ten noorden van Londen, zijn explosieven gevonden. Ex perts waren veertien uur bezig om de voertuigen onschadelijk te maken. Pas gistermorgen was de toestand in Luton weer vei lig. De politie neemt aan dat de auto's zijn gebruikt door de ver dachten. Uit Luton namen ze de trein naar Londen. Kort na de aanslagen is een van de mannen door zijn ouders als vermist opgegeven, aldus Scot land Yard. Zij wisten van niets. Het materiaal dat is gebruikt in de technisch geavanceerde bom men wordt ook door militairen ingezet bij precisievernietiging van gebouwen, aldus een ano nieme politieman. GPD/RTR Een vrouw schrijft een boodschap bij de bloemen die ze heeft neergelegd voor de slachtoffers van de bomaanslag vorige week op een bus in het centrum van Londen. De Britten reageerden gisteren geschokt op de achtergronden van de zelfmoordenaars. Volgens hun omgeving betreft het 'gewone jongens die van voetbal en meisjes hielden'. foto Stephen Hird/RTR van onze redactie buitenland Vooral het islamitisch deel van de Britse bevolking is verbijsterd. Jon ge mannen uit hun midden zijn de zelf moordenaars. Wie zijn het? - Shezhad Tanweer, 22 jaar. geboren in Bradford, maar wonend bij zijn ouders in Beeston bij Leeds. De jongeman is van Pakistaanse afkomst. Hij heeft een broer en twee zusters. Zijn vader heeft een aantal zaken, waaronder een snack bar in Leeds waar Shezhad regelmatig hielp. Tanweer was een verwoed cricke ter, judoka en volgens bekenden een 'goed moslim'. Er waren volgens vrien den geen tekenen die erop wezen dat hij veranderd was in een tot terrorisme neigende radicaal. Ze noemen hem a-politiek, wars van moslimkleding. Hij zou enkele maanden doorgebracht hebben in Pakistan en Afghanistan. Hij had geen politiedossier. - Hasib Hussain, 19 jaar. jongste van twee broers in een gezin dat uit Paki stan komt. Eveneens afkomstig uit een voorstad van Leeds. De jongen had een problematische pubertijd, voordat hij twee jaar geleden een toegewijd gelovi ge werd. Maar vrienden noemden hem absoluut niet fanatiek. Zijn oudere broer maakte zich wel zorgen toen hij witte kleding ging dragen en zich bij een soort religieuze groep aansloot. Ha sib had een hadj (bedevaartreis naar Mekka) gemaakt. Hij trok veel op met Shezhad Tanweer. Direct na de aansla gen probeerde zijn broer tevergeefs hem mobiel te bereiken. Vervolgens ga ven zijn vader en zijn moeder hem bij de politie op als vermist. Ze wisten al leen dat hij met vrienden een paar da gen naar Londen was. Hussain was niet bekend bij de veiligheidsdiensten. - Mohammed Sadique Khari, van Paki staanse afkomst, 28 jaar, vader van een dochtertje van acht maanden. Ook hij komt uit de buurt van Leeds. Zijn echt genote zou hem vorige week als vermist hebben opgegeven bij de politie. Het paar leidde volgens buurtbewoners een teruggetrokken bestaan. De man zou met gehandicapte kinderen hebben ge werkt. Zijn vrouw zou traditionele mos limkleding dragen, maar de man was nooit gezien in een van de moskeeën. De twee leerden elkaar kennen toen ze aan de universiteit van Leeds studeer den. - De vierde dader is volgens Sky News geïdentificeerd. Zijn naam is nog niet vrijgegeven. Zijn stoffelijke resten zou den zich nog in de restanten van een op geblazen metrowagon bij Kings Cross Station bevinden. Het zou gaan om een ongeveer 20-jarige man, ook van Paki staanse afkomst, geboren in Engeland en woonachtig in Leeds. GPD Jarenlang leek het onmoge lijk maar liet afschaffen van het lesgeld is met recht een historisch besluit dat in veel gezinnen met groot enthousi asme is ontvangen. Voor veel ouders ziet de komende tijd er financieel opeens anders uit, schoolkosten drukken na melijk zwaar op het gezins budget. door Arie Slob In het afgelopen cursusjaar was het lesgeld, een sub stantieel deel van de school kosten, al opgelopen tot 936 euro per kind. Voor het nieuwe cursusjaar zou daar de jaarlijkse inflatiecorrectie weer bijkomen. Zou, want Ne derland heeft eindelijk het lesgeld afgeschaft. We gaan ervan uit dat minister Zalm het hierdoor ontstane gat in de begroting weet te dichten. De afschaffing van het les geld geeft veel ouders wat fi nanciële lucht, juist in deze tijd is dat niet verkeerd. te gast mans nog op dat koste]», onderwijs' een niet ai te ,t. lukkige vertaling was free education. Volgens hem betekent dit dat het onderwijs toe moet zijn zonder belemmeringen. Het 1 van lesgeld voor leerplicht! leerlingen vanaf zestien ja* zou daar niet mee i stnjd Een plezierige bijkomstig heid is dat Nederland einde lijk voldoet aan het Interna tionaal Verdrag inzake Eco nomische, Sociale en Culture le Rechten (IVESC) dat uit 1966 dateert. Daarin wordt gesproken over 'kosteloos on derwijs' voor leerlingen in primair- en voortgezet onder wijs. Vergeefs Door het heffen van lesgeld voldeed Nederland naar de opvatting van de Christen- Unie niet aan dit deel van het verdrag. Meerdere malen heb ben we daarom vergeefs ge probeerd het af te schaffen. In 2001 merkte toenmalig mi nister van Onderwijs Her zijn omdat ouders met 4 smalle beurs een tegemoet^' ming in de studiekosten kun nen krijgen. De Tweede Ka- mer nam met die dunne inter- pretatie indertijd genoegen i en een amendement van de ChristenUnie kreeg geJ meerderheid. Minister Van der Hoeven va: Onderwijs meent dat d; Tweede Kamer maar een hi- perkte invloed heeft op de schoolkosten. Een opvatting die in schril! contrast staat met het voorne men dat haar ministerie al J 1975 formuleerde voor'fase-j gewijze afschaffing van 6= school-, cursus- en examen gelden'. Van de coalitiepartners heb ben VVD noch D66 zich ooit druk gemaakt over het les geld. Het CDA wilde het in 2001 wel afschaffen na een uitspraak van het partijcon gres. Doorbraak Vorige week kwam de zaak in een stroomversnelling en spraken de coalitie en minis ter Zalm van Financiën zich er toch voor uit. Hier heeft on getwijfeld meegespeeld dat het tijd was voor goed (finan cieel) nieuws. Afschaffing van het lesgeld een historisch besluit, een ge weldige doorbraak in lijn met een door Nederland on dertekend verdrag. Beter laat dan nooit. GPD Drs Arie Slob is lid van de Tweede Kamer voor de Chns- tenUnie door Joost Bosman Na de omwentelingen in Ge orgië, Oekraïne en Kirgizië wordt Azerbeidzjan door som migen getipt als volgende ex-Sovjetrepubliek waarvan het dictatoriale regime spoedig zal omvallen. De Azerbeidzjaan- se mensenrechtenactiviste Arzu Abdulajeva hoopt het van har te, maar is er nog niet zo zeker van. Na de laatste presidentsverkie zingen van oktober 2003 leek het voorgoed gedaan met de de mocratie in het voordien toch al autoritair bestuurde Azer beidzjan. Ilham Alijev volgde zijn zwaar zieke vader Heidar op en vestigde daarmee de fami liedynastie. Vanwege de heftige rellen rondom de door een keur aan mensenrechtorganisaties als frauduleus omschreven stem busgang liet Alijev junior ge makshalve de complete leiding van de oppositie gevangen zet ten. Anderhalf jaar zaten ze vast, afgelopen voorjaar kregen ze in het kader van het islamiti sche Novroez-feest amnestie. Maar hun passieve kiesrecht werd de oppositieleiders afgeno men en ze mogen bij de komen de parlementsverkiezingen in november dus niet meedoen. „Die zullen dus weer niet eerlijk verlopen", stelt Arzu Abdulaje va nu al gelaten vast. Haar men senrechtenorganisatie, een loka le afdeling van de Helsinki Citi zens Assemblee, is inmiddels dan ook van tactiek veranderd. „We richten ons nu niet meer zo zeer op de politieke gevangen in Azerbeidzjan, maar houden ons nu vooral bezig met de komende stembusgang op 6 november. Als daarmee gefraudeerd wordt, dan vragen we de Raad van Eu ropa (die over de mensenrechten gaat en waarvan Azerbeidzjan lid is. red.) of zij het regime wil uitsluiten van de vergaderin gen." Over de Azerbeidzjaanse opposi tie is Abdulajeva sceptisch: die is onderling erg verdeeld en de grootste partij. Musavat, is ook nog eens zeer nationalistisch. Daardoor komen minderheden zoals de Talysh nog wel eens in het gedrang. Ook de jeugdbeweging, die in Servië, Georgië en Oekraïne zo'n groot aandeel had in de re voluties, zal volgens de mensen rechtenactiviste niet in staat blijken de situatie in Azer beidzjan te veranderen. „Ze heb ben niet één ideologie en de rege ring probeert studenten tegen el kaar uit te spelen. Er waren zelfs studenten betrokken bij de verkiezingsfraude. Als ze daar aan niet meewerkten, zouden ze van de universiteit worden ge schopt." De veronderstelling dat het Westen evenals in de andere Oostbloklanden mogelijk ook in Azerbeidzjan de studentenbewe ging zou kunnen opleiden en steunen, doet Abulajeva af met een meewarige glimlach. „Het Westen bewijst lippendienst aan de jeugdbeweging, maar steunt het regime. Vanwege van wege de olie uit de Kaspische zee." Integratie De HCA, de grootste niet rege ringsgebonden organisatie in Azerbeidzjan, streeft naar een gelijkmatige verdeling van de welvaart in de drie zuidelijke Kaukasus-landen Azerbeidzjan, Georgië en Armenië. „Want inte gratie, zoals in de Europese Unie, is de weg om wede en ge rechtigheid te bereiken in de re gio", aldus Abdulajeva. Een wede die volgens haar me de wordt bedreigd door islami tisch extremisme en de Ameri kaanse strijd daartegen. Azer beidzjan grenst aan Iran, waar mee het grotendeels de sjiitische islam deelt. De zeventig jaar atheïstische staatsleer heeft de moslims in het Kaukasusland zeer gematigd gemaakt, maar de dreiging komt van buitenaf. Naast Iran zorgt ook de aangren zende noordelijke Kaukasus, waar onder meer het steeds ver der radicaliserende Tsjetsjenië en Dagestan liggen, voor toene mende onrust. „Vaak is al gepro beerd het wahabisme, een zeer orthodoxe variant van de islam, in Azerbeidzjan te introduce ren. Door de onze liberale tradi tie is dat nooit gelukt, maar ex tremisten proberen het steeds ge raffineerder." Vreest Abdulajeva de fundamen talistische invloed vanuit de buurlanden, een eventuele inval in Iran door de Verenigde Sta ten doet haar met minstens zo veel zorg vervullen. „Denk je eens in wat een gigantische vluchtelingenstroom dat op gang zou brengen naar Azer beidzjan, met alle maatschappe lijke onrust van dien." door Ans Bouwmans Mensen hun huis uit praten, het lijkt een oneervol be roep. Maar voor Mike Grabow is het een eerlijk ambacht. „Dreigbrieven schrijven, dat is niet productief. Ik bouw een ver trouwensband op." Grabow, zetelend in een onop vallend kantoor in Manhattan, heeft een beroep waarvoor geen naam bestaat. Het soort hand jeklap dat hij onderneemt, komt alleen maar voor in New York. Hij verleidt huurders tot een ver huizing. Zijn lokaas: groene dol larbiljetten. New York City geldt als een bol werk van huurcontrole: de huur prijzen en -verhogingen worcjen in een deel van de woningvoor raad kunstmatig laag gehouden. Wie op de vrije markt een appar tement huurt, is soms duizenden dollars meer per maand kwijt dan een huurder met huurbe- scherming in hetzelfde complex. Hun aantal neemt af maar er zijn nog altijd zo'n miljoen huur ders die over een van de meest gewilde objecten in New York beschikken: een betaalbaar ap partement. „Er zijn meer steden in de VS met huurcontrole, maar nergens zijn de huurverschillen zo hoog als hier", zegt Grabow. Dat 'hier' slaat vooral op Manhat tan. In de andere buurten van New York worden ook wel ver huispremies betaald, maar het werkterrein van Grabow ligt toch vooral op het eiland dat het dure hart van New York vormt. „In Brooklyn heb ik mensen voor bedragjes van 1500 dollar uitgekocht." Officieel is Grabow 'manager van onroerend goed'. Het organi seren van verhuispremies is daar min of meer een uitvloeisel van. Een verhuurder wil van een huurder af en Grabow wordt ingeschakeld om de over stap naar een andere woning aantrekkelijk te maken. Andersom ook, zegt Grabow. Huurders met een gecontroleer de lage huur weten dat het voor de verhuurder lucratief is als ze vertrekken. „Dan bellen ze de huisbaas en vragen: 'hoeveel heb je ervoor over als ik ver huis?"' Een zeskamerapparte- ment aan Park Avenue brengt nu wellicht 1200 dollar per maand op, terwijl de eigenaar op de vrije markt het tienvoudi ge zou kunnen vragen. „Dat is een hoop geld", zegt Grabow. Oudere bewoners gebruiken de 'meerwaarde' van hun huurhuis als oudedagsvoorziening, aldus de 'fikser'. „Voor sommige men sen is het een meevallertje. Ze hebben het recht. Dit is de wet, dus ze kunnen er gebruik van maken. Sommige huisbazen wil len echter geen cent betalen. Dat hoeven ze ook niet." Soms dreigen mensen dat ze an ders hun kinderen of kleinkinde ren in huis nemen, zodat de huurovereenkomst op hen over gedragen kan worden, want dat kan onder bepaalde voorwaar den, zegt Grabow. Onderverhuren Ongeveer de helft van de appar tementen in New York is gebon den aan de huurbescherming die tijdens de Tweede Wereld oorlog is bedacht. De regels zijn later aangepast in stand gehou den om mensen met lage of mid deninkomens te beschermen. Huiseigenaren die op het vinken touw zitten zijn er als de kippen bij als hun 'goedkope' huurders onderverhuren, want dat mag met. En er zijn eigenaren die hun huurders proberen weg te pesten met slecht onderhoud en personeel, maar daarmee zet je je vergunning op het spel, zegt Grabow. „Dat doen we niet." Grabow stuurt gewoon een net te brief, met het verzoek om hem te bellen. Negen op de tien doen dat, zegt hij, maar dat is vooral nieuwsgierigheid. „Ik zeg dat ik hen nergens toe kan dwingen, maar hen misschien ge lukkig kan maken." Huurders laten zich geregeld vertegenwoordigen door gespe cialiseerde advocaten en Gra bow moet vaak maandenlang werken om zijn eigen premie (5000 tot 10.000 dollar per huur der) te innen. Hij wappert niet alleen met geld. Een apparte ment in een gebouw met een lift voor mensen die slecht ter been zijn, kan ook een mooie aanmoe digingspremie zijn. „Ik moet uit zoeken wat hen motiveert." Het uit hun huis praten van BANDRECORDER - De intro ductie van de bandrecorder zorgt voor de nodige proble men. De nieuwe vinding wordt door de consument met ge juich ontvangen. De muziek- branche is er een stuk minder gelukkig mee. Buma Stemra is er achter gekomen dat op gro te schaal misbruik wordt ge maakt van het apparaat. Café houders en bioscoopexploitan ten nemen programma's van de radio op om die later in him zaak af te spelen. De radio is hier niet blij mee, omdat er niet betaald wordt voor hun product. Een commissie gaat de zaak onderzoeken. KRAAN - In de haven van Vb singen is een drijvende kraa omgevallen. De huizenho? stoomkraan kwam in aanrc ring met een met steenkool ge laden aak. De machinist va de kraan kon zich net op tij in veiligheid brengen. Een an dere kraan uit Rotterdam gaï de omgevallen kraan wee rechttrekken. HITTEGOLF - Een hittegaï heeft in Europa aan tweehon derd mensen het leven gekost In Noorwegen zijn zelfs over-: stromingen ontstaan door smel tende sneeuw op berghellin gen. Mike Grabow, een 'fikser' in New York die namens de huisbaas probeert huurders aan te zetten tot een verhuizing. foto: GPD huurders is de laatste jaren een groeimarkt geworden. Dat komt omdat er nauwelijks vrije ruim te meer is in New York. Een pro jectontwikkelaar die iets wil bouwen, is daardoor gedwongen bestaande gebouwen op te ko pen. Soms heeft een projectont wikkelaar de wet aan zijn zijde. Als er bijvoorbeeld nog maar één huurder met huurbescher ming in een appartementencom plex huist, kan een eigenaar via de gemeente een procedure be ginnen om hem of haar eruit te krijgen. „Maar dat kan jaren du ren." En tijd is geld. Een miljoen Soms lukt het gewoon niet om huurders te verlokken, zo is de ervaring van Grabow. Sommige mensen willen per se niet verhui zen, andere overvragen. „Zo had ik een miljoen in de aanbie ding voor twee huurders in een complex dat een projectontwik kelaar wilde slopen. Eentje wil de niet ja zeggen, en toen heeft de eigenaar gewoon het ge plande laadplatform eronder aangelegd." GPD Hoofdredactie: A L. Oosthoek D. 8osscher (adjunct) A. L Kroon (adjuncl) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax (0113)315669 E-mail: redactie@pic.nl Lezersredacteur: A, J, Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315669 E-mail lezersredacteur n pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax (0113)315669 E-mail: redgoes@f Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl op maandag t/m vrijdag gedurende de openingslijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving accept' per maand: 19,95 n.v.t per kwartaal: 58,01 222.50 .nl Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandvoorlW j einde van de betaalperiode PZC. t a v lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65,597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uilgevoM overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volger-s de Regelen voor het Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16,00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax: (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend go» Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc nl/adverteren Uitgeverij Provinciale Zeouwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concem aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruik1 (abonnementenadministratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensteer ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons ztirgviildig 9J" de derden Als u op dezo informatie geen prijs stelt d< :e. Postbus 31. 4460 AA Goes Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur door ons zorgvuldig ge*®-; it schriftelijk melden Dip ra. Behoort tot -A- WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4