PZC Meer oevers natuurvriendelijk lavelstreng met gesloopte 'ostie' nog niet doorgeknipt 'APRUS Gimbrère I Een baan voor stoere jongens en meiden Hypotheken Verzekeringen Pensioenen I0RVKKERY Waterschap Zeeuws-Vlaanderen zet beleid voort De tr Stroom gegevens via baken BG 8 in zee e: 0113-315649 SSitieeiKc-n1 jtu^OMGoes "Hidden-zèefand: 0113-315520; gH.anderen: 0114-372770; g^BW56Z500. donderdag 14 juli 2005 editie Zeeuws-Vlaanderen Thuis in.,.. RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel 0118 - 615151 Geen inrijverbod Houtenkwartier HULST - Bewoners van de Minderbroederstraat en het Houtenkwartier in Hulst blijven klagen over de verkeers situatie in hun straat. Het gaat voornamelijk over de vrachtwagens die door hun straat komen. De klachten zijn opnieuw door de gemeentelijke verkeers- commissie besproken. Het Hulster college van burgemees ter en wethouders handhaaft echter zijn standpunt. Zo wordt er geen inrijverbod voor vrachtwagens in het Hou tenkwartier ingesteld. Ze mogen die route blijven gebrui ken om de binnenstad te verlaten. Daarom blijft de Dub bele Poort afgesloten voor combinaties die via de poort de binnenstad uit willen. Klachten over de hoge snelheid van het verkeer en (brom)fietsers die tegen het verkeer in rijden, worden doorgegeven als aandachtspunt voor de politie. Bob-team wijst op gevaren alcohol SLUIS - Het Bobteam van verkeersorganisatie 3VO be gint deze week op diverse locaties in West-Zeeuws-Vlaan deren zijn jaarlijkse zomertoer. Tot eind augustus worden toeristen en bewoners gewezen op de gevaren van rijden onder invloed. De 3VO-vrijwilligers bezoeken campings en festiviteiten (denk bijvoorbeeld aan de Visserijfeesten in Breskens en avondmarkten in Sluis) om duidelijk te maken dat alco hol en verkeer geen goede combinatie is. Voor het eerst posteert het Bob (Bewust Onbeschonken Bestuur- der)-team zich ook bij in- en uitgangen van parkeerplaat sen langs de kust en in het koopstadje Sluis. Feestgangers, strandgasten en toeristen die goed gedrag laten zien, worden beloond met een strandtas of een sleu telhanger. De zomertoer is onderdeel van het project Duurzaam Vei lig Verkeer West-Zeeuws-Vlaanderen, dat als doel heeft het aantal verkeersslachtoffers in de gemeente Sluis te verlagen. Bewoners Rozenoord naar huis SLUIS - De bewoners van zeven aanleunwoningen bij het Sluise woonzorgcentrum Rozenoord keren morgen terug naar hun woningen. Begin vorige week zorgde hevige re genval ervoor dat hun woningen 's nachts onderstroom den met rioolwater. Dat zorgde voor een ondraaglijke rioollucht, kletsnatte muren en doorweekte meubels. Op last van de GGD, een arts en burgemeester Jaap Sala wer den de bewoners geëvacueerd. Het viersterrenhotel De Dikke van Dale in de Sint An- nastraat in Sluis biedt hen onderdak totdat hun wonin gen zijn hersteld. Naar alle waarschijnlijkheid is dat mor gen het geval. Geen huis op straathoek Heikant HEIKANT - Een verzoek om een woning te mogen bou wen op de hoek van de Margrietstraat en de Wildelande- straat in Heikant is door de gemeente Hulst afgewezen. Volgens burgemeester en wethouders is het perceel veel te klein en wat de vorm betreft ongeschikt om aangemerkt te worden als bouwgrond. Graven vernield in Sas van Gent SAS VAN GENT - Opnieuw hebben onbekenden enkele gra ven vernield op de begraaf plaats aan de Kerkhoflaan in Sas van Gent. Afgelopen week gebeurde dat ook al. Gisteroch tend ontdekten vrijwilligers dat drie houten en twee gietijzeren kruizen waren omvergetrokken. De politie heeft in de buurt cir culaires verspreid om na te gaan of een van de omwonenden iets verdachts heeft gezien. (Advertentie) groot deel ZOMER COLLECTIE o.a. BLAZERS, ROKKEN PULLOVERS, VESTEN PANTALONS, T-SHIRTS POLO'S BLOUSES l.m. LANGE DELFT 16 MIDDELBURG RESTANTEN HELFT VAN DE HELFT VAN DE ORIGINELE PRIJS zeeuwse almanak Boe Elke zomer, als een nieuwe ge neratie kinderen door hun ouders groot genoeg bevon den wordt om buiten het tuin hek te mogen spelen, ontdekt die rap de genoegens van het aloude belletje trekken. Die Vlissingse, woonachtig in een zeer kinderrijke buurt, kan de jaarlijkse herontdek king van die kindersport door de nieuwe lichting buitenspe lers wel waarderen. Ze wil zelfs wel eens een te- gentruc uithalen, om het span ningsniveau nog een beetje op te jagen. Toen ze op een zondagmorgen al drie keer voor niks naar de voordeur was geweest, pakte ze een mooi blauw papiertje, schreef daar in grote letters BOE op en plakte dat onder de geplaagde deurbel. Die ging kort daarop op nieuw. Twee bengels stonden op de dorpel. „Mevrouw,wezen ze naar de bel, „wat staat daar?" ^Rgné Hoonhorst REUZEN - Waterschap ttU«s-Vlaanderen blijft aan- iCbl houden voor de aanleg ji natuurvriendelijke oevers, (ilverbreden van watergangen de aanleg van glooiende Kters is niet alleen van belang (Advertentie) anavond vanaf 17.30 uur llenu uit Frankrijk Let crêpe, boeuf of galette Ltuvarois €12,50 of€io,oo I vegetarisch) reserveren:on8 - 886 866 Slof-bassist n lekstschrijver Peter Slager tót 511 Middelburg tim.de-drvkkery.nl voor de natuur, maar bevordert tevens de waterafvoer en de ber gingscapaciteit. Dat laatste is ge zien de wereldwijde klimaats verandering geen overbodige luxe. Het waterschap wil het komen de decennium nog zo'n honderd kilometer natuurvriendelijke oevers inrichten langs diverse waterlopen in de streek. Het schap heeft sinds het begin van de jaren negentig langs één of beide zijden van 132 kilometer sloot natuurvriendelijke oevers ingericht. Een onderhoudssche- ma voor die nieuwe walkanten was er nog niet. Gezworene J. Steijaert, die waterbeheer in zijn portefeuille heeft, overhan digde gedeputeerde T. Kramer gisteren het Onderhoudsplan Natuurvriendelijke Oevers. Agrariër Steijaert drukte de ge deputeerde ook een bosje riet in de handen. Want vóór de natuur vriendelijke oevers hopen zich af en toe brede rietkragen en bossen onkruid op. Die kunnen de waterafvoer nadelig beïnvloe den. Steijaert meldde zelf al dat het goed uitdiepen van de water geulen veel problemen kan voor komen. Kramer liet vervolgens weten dat een goed onderhouds- schema er voor moet zorgen dat sloten niet dichtslibben. Het onderhoud van de oevers is een taak voor het waterschap. De provincie stélt daar geen bij dragen voor beschikbaar. Maar het provinciebestuur is wel be reid mee te denken over recrea tief medegebruik van de natuur vriendelijke oevers. Het Rijk stelt geld beschikbaar voor het op poten zetten van een land schappelijk netwerk in de natio nale landschappen. West- Zes weken lang verschijnt deze zomer in de PZC de vakantierubriek. Elke zes dagen schrijft de redactie over een ander thema. Daarnaast laat de PZC elke dag het licht schijnen op een bijzonder element in het Zeeuwse landschap. ferwcerde bank en dito tafel tje op een ruig stuk grond mgsdeN59 bij Kerkwerve. lekwaar eind 2003 het geboor te van Cees Boot (68) tegen kvlaktc ging om plaats te ma lm voor natuurontwikkeling. Het de aanleg daarvan wordt volgende week begonnen, maar ^navelstreng tussen Cees en t verdwenen boerderij is nog dtijd intact. Elke avond schuift liimetSam (Hart), de schapen- toer, op de door wilde planten «ringde bank. Om nieuwtjes lil te wisselen, maar vooral ook «herinneringen op te halen, •lis ik het voor het zeggen had, Wik dit nooit aan Tureluur fófvcn", blikt Boot in het Md. lijverhaalt van het schooltje ijWindekind, waar hij als kind KI z'n stikzak op klompen tartoe klepperde. Van de pek kde kinderen tussen de straat- ten (nu bedekt door het as- fal'.van de N59) uitpeuterde om fop te kauwen. Van het strand en, jagen en af en toe 'een ®jezetten' met zijn vader. Ar meen ander (watersnood- Joorlogs)leed ten spijt: „Ik zou «tijd niet hebben willen mis- Boot is er eentje van elf, Mgegroeid op dat inmiddels ""gegumde boerenspul. Waar "d zijn vader, grootvader en "^grootvader boerden. Later Sten twee van zijn broers het Wrijf voort. Cees zelf verliet «boerderij op zijn zesentwin- ^e,toen hij ging trouwen, «"jaartje later belandde hij in Kbouw, Boerenzoon Boot jvdemeeaan Zeelandbrug, wevelingendam, Brouwersdam ^Stormvloedkering. Belangrij- Projecten, knikt hij. Maar het rookte hem nooit zo diep als het Wrenleven dat hij op dat per- blussen Brasweg en Verseput- Jwgheeft ervaren. «bleef hij minstens enkele De Brouwershavensche Gat 8. foto's Marijke Folkertsma Sinds jaar en dag staat een met vreemde attributen uit geruste paal pontificaal in het zeewater in de oksel van de Brouwersdam. „Overduidelijk de BG8 zegt voorlichter E. de Feijter van Rijkswaterstaat. De BG8, ofwel Brouwershavensche Gat 8, staat daar ogenschijnlijk solitair. In werkelijkheid maakt de paal deel uit van het uitge breide meetnet ZEGE (Zeeuwse Getijdewateren) van het Hydro Meteo Centrum Zeeland. Vanaf het strand is de BG 8 goed te zien. De paal heeft iets van een kruising tussen duik- platform en antennemast. Hij lijkt er al sinds mensenheugenis te staan. In werkelijkheid is de paal er pas na 1980 neergezet, zegt A. Bouwense van het in Middelburg gevestigde Verwer kingscentrum Zeeland (VCZ). Rond die tijd heeft Rijkswater staat het meetnet opgezet. Via dit net - dat tegen de zeventig meetpunten telt in Zeeland - worden hydrologische en meteo rologische gegevens (zoals wind, watertemperatuur, zoutgehalte, waterstanden en golven) verza meld. Informatie die - na inza meling en verwerking door Bou wense en zijn collega's - door verschillende instanties wordt gebruikt. Bijvoorbeeld voor het maken van weersvoorspellingen door KNMI en reddingsmaat schappijen. Ook de bediening van sluizen en bruggen kan door dergelijke input worden ge stuurd. Ooit telde de reeks naar het Brouwershavensche Gat ge noemde meetpunten minstens acht palen. Daarvan is naast de BG8 ook nog de BG2 overgeble ven, die een kilometer of twaalf uit de kust staat en met het blo te oog vanaf het strand dus ei genlijk niet is te zien. Esme Soesman Zeeuws-Vlaanderen kan daar ook van profiteren als er bijvoor beeld een wandelpadenroute langs waterlopen wordt uitge zet, stelde Kramer. Het waterschap wijst de aanleg van wandel- en fietspaden niet bij voorbaat af, maar het initia tief dient wel van de gemeente Sluis uit te gaan. „Bovendien moeten de plannen goed worden doorgesproken met aanpalende agrariërs. Boeren zijn niet zo blij als er opeens loslopende hon den in het weiland achter het vee aanhollen", waarschuwde Steijaert. Het onderhoudsplan is niet alleen opgezet om de aan- en afvoer van oppervlakte water zeker te stellen. De na tuurvriendelijke oevers zijn van groot belang voor de natte ecolo gische verbindingen binnen de Zeeuwse ecologische hoofdstruc tuur. Gedeputeerde Kramer toonde zich dan ook ingenomen met het voor tien jaar geldende onderhoudsplan. Aan de in het plan opgenomen kostenindicaties moeten ingeze tenen en hoofdingelanden niet te veel waarde hechten, waar schuwt het dagelijks bestuur van het waterschap. Prijsstijgin gen en inflatiepercentages laten zich moeilijk vangen in voorspel lingen. Maar voor volgend jaar moet het gereserveerde bedrag van twintig mille voldoende zijn. avonden in de week naar 'd'n os tie' (hofstee) terugkeren. Ook toen zijn ouders inmiddels over leden waren en zelfs nadat de boel was opgekocht om natuur ontwikkelingsplan Tureluur te kunnen realiseren. Kiekjes in een dik fotoalbum („Voor mij is dit een soort rouwverwerking") herinneren aan spontane samen komsten in de tot praathuis om gedoopte leegstaande schuur. Waar een borreltje werd gedron ken en steevast een hele hoop verhalen over tafel gingen. „Ja, wat zit er in mensen dat zo'n plek zo blijft trekken? Dat kun je niet verwoorden. Maar nee, ik had zelf nooit weggegaan." Plan Tureluur, een grootschalig natuurontwikkelingsproject langs de zuidkust van Schou wen, is toch zijn pakkie-aan niet zo. Kijk, wijst jachthouder („Ik observeer graag") Boot op een troep voorbij vliegende gan zen. Die vogels rusten en drin ken wat in het natte plangebied, om vervolgens - zich niets van door mensen verzonnen grenzen aantrekkend - boerenland op te zoeken om hun buikjes met gras zaad te vullen. Nee, als het aan Boot lag werd de boel vanaf nu met rust gelaten, zodat de na tuur vrijelijk zijn werk kon doen. Het oude erf zou dan - wat opgekalefaterd met een picknickbankje - toegankelijk blijven, evenals de zoete water put die er waarschijnlijk de re den voor is dat er op die plek ooit een boerderij is gekomen. „Maar dan praat ik natuurlijk wel heel erg in mijn eigen straat je. Het zal misschien tussen mijn oren zitten, maar ik ben hier zo aan gehecht. Da's onge looflijk." De sloop van d'n ostie heeft Cees Boot niet verjaagd. Bijna dagelijks treft hij vriend Sam op het bankje op die 0 zo slechte grond, waar zijn vader toch kans zag een eigen bedrijf draaiende te houden. Aan de vooravond van de herinrichting van het gebied komt het defini tieve afscheid echter rap dichter bij. Dan ook zal het gebied niet meer openbaar toegankelijk zijn en moeten, zoals Boot het zelf zegt, 'de twee polderjongens' echt afscheid nemen. Maar niet om stilletjes achter geraniums te verdwijnen, belooft hij. „Ik heb het er met Sam over gehad en we denken de bank aan de an dere kant van de weg aan de dijk neer te zetten. Want ze ne men ons niet zomaar te pakken hoor." Esme Soesman Cees Boot en Sam Hart (rechts) op een bankje op het vroegere erf van de familie Boot, door Jeanette Vergouwen KOEWACHT - „Dit is de mooi ste skatebaan in de gemeente Terneuzen. Echt een baan voor ferme jongens en stoere meiden. Maar geen ongelukken, en zorg zelf voor het onderhoud", was gisteravond de raad van wethou der C. Liefting aan het adres van de Koewachtse jeugd. Jeffrey Bronk (15) is een fervent skateboarder en samen met ande re enthousiaste jongeren verza melde hij bijna 300 handtekenin gen om via de dorpsraad een baan te regelen. „Nu skaten we hier regelmatig en we zijn heel te- weden met deze baan. We gaan hem zelf netjes onderhouden." Dorpsraadvoorzitter G. Baert vertelde de omstanders dat de jongeren tijdens een vergadering in oktober 2003 met de handteke ningen aankwamen. „Dat ver zoek wilden we wel honoreren, maar het kostte een hoop geld en we moesten ook een geschikte lo catie vinden. Toen ik gedeputeer de Poppelaars hoorde zeggen dat hij nog een hoop geld had, maar geen aanvraag van mensen.jnet- goede ideeën, is bij ons alles heel Wethouder Liefting probeert de hallpipe. snel geregeld. We kregen subsi die waardoor veertig procent van de kosten gedekt was. De an dere zestig procent kregen we via sponsors. En onze jeugd moet nog heel veel T-shirts verkopen met de opdruk 'skatebaan Koe wacht'." Wethouder Liefting had veel lo vende woorden voor de dorps raad en de jonge skaters. „Jullie hebben het samen geklaard en foto Camile Schelstraete het eindresultaat mag er zijn." Hij probeerde zelf even zijn even wicht te bewaren op de mini- ramp, maar keek toch liever naar de capriolen van de jongens die al vele uren oefenden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35