Vertrouwen in grondaankopen Laatste gashouder gesloopt PZC Nehalennia en Neptunus van klei Wijziging OZB pakt extra slecht uit voor gemeente Kinderochtend in Stadhuismuseum GS stellen 600.000 euro beschikbaar voor tweede fase Recreatieverdeelweg Wandeltochten oor kinderen 3NKENSZAND - Kinderen ezich in de zomervakantie ver let), kunnen naar de Kamerse joi, het bezoekerscentrum bij Schaapskooi. tar worden verschillende wan- Itochten gehouden. Voor de enters is er het stroperspad, rond de schapenwei ligt. lor oudere kinderen is er het troverspad: een tocht van zo'n i kilometer door het heggenge- Ook is er een rugzakwan- gdoor de Zak van Zuid-Be- eland, De kinderen krijgen ver- tollende opdrachten tijdens tochten. De Kamerse Kooi is pteind augustus van woensdag |ot en met zondag open tussen [Jen 16 uur. Wie mee wil lopen, poet reserveren via Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 F'mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) fietKleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting [Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Slationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 fax: (0113)315669 P-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl Kinderen leren spelenderwijs over zeegoden- en godinnen tijdens de kinderochtend van het Stadhuismuseum. door Andrea Bolle ZIERIKZEE - Stoer slaan de jongens om beurten een arm om het standbeeld van Neptunus heen. Je gaat immers niet elke dag op de foto met een zeegod. Het stadhuismuseum in Zierikzee pakt goed uit op deze speciale kinderochtend. De foto, die iedereen als aandenken mee krijgt, gaat vooraf aan een paar leerza me uurtjes op de woensdagochtend. Ze zijn nog wat stilletjes als ze door va der, moeder, opa of oma afgezet worden bij het museum. Naar suppoost Cora Mol wordt dan ook aandachtig geluis terd. „We gaan allemaal leuke dingen doen, maar dan moeten jullie eerst iets weten over zeegoden- en godinnen." Broertjes Lars (6) en Thijs (4) houden eikaars hand nog vast en zijn als Ro mein verkleed. „Heeft mama gemaakt", fluistert de oudste. Mol vertelt de kinde ren over de altaren van Nehalennia die in 1647 voor het eerst in de Zeeuwse wa teren werden gevonden. Een paar van die altaren en een nagebouwde tempel zijn in het Maritiem museum te zien. Te voet gaat de groep vervolgens de tempel bekijken, die in de kelder van het mu seum staat opgesteld. De leergierige kin deren vragen onderweg Cora Mol het hemd van het lijf. De kleine Thijs klimt op een halve muur voorbij de kelderin gang en vraagt zich hardop af wat het is. „Het lijkt op een groot bad hè. Daar bewaarden de mensen vroeger hun vlees in, met heel veel zout. Een ouder wetse koelkast eigenlijk", legt Mol uit. Door de tuin loopt suppoost Coby Stou ten naar de achteruitgang en gebaart de kinderen haar te volgen. „Hier mogen nooit bezoekers komen, maar jullie wel voor deze keer." Het is het magazijn van het museum waar onder grote la kens wat oude spullen opgeslagen staan. Wel spannend als de deur dicht gaat, vinden de kinderen. Eenmaal uit gekomen op de Hoge Molenstraat gaan ze in lange optocht weer terug naar het Stadhuismuseum. Ze hebben nu genoeg inspiratie opgedaan om aan het knutse len te slaan. Veel van de deelnemertjes kennen elkaar nog van voorgaande ja ren en weten nog hoe leuk de vorige the ma-ochtend 'kapers en kooplui' was. Bevoorrechte positie De negenjarige Marijn heeft wat dat be treft een bevoorrechte positie. Ze is ver kleed als zeemeermin en draagt, om he lemaal in het thema te blijven, een zak- foto Marijke Folkertsma je met schelpen en stenen. „Mijn moe der is conservator van het museum en ik kom hier dus best vaak." Haar broer tje IJsbrand (7) is er deze ochtend ook bij. „Maar hij vind het museum niet zo leuk als ik", zegt ze. Eenmaal terug in het stadhuismuseum staan de melkpakken, bakken zand, klei en lijm al klaar. „Je mag een Neha lennia of Neptunes kleien. Maar ook het hondje of de mand fruit die ze altijd bij zich heeft", legt Mol de kinderen uit. Het uitgeknipte pak melk dient als tem pel en moet met zand worden beplakt. Dat laatste lukt niet helemaal en bij veel kinderen laat het zand snel weer los. „Kijk", lacht Liam (8) „een Campi- na-tempel." Nadat de vieze zand-, lijm en kleihanden zijn gewassen en de resul taten op de knutseltafel staan te pron ken, wordt het tijd voor een laatste ron de door het museum. En de legende van de ontvoerde zeemeermin van Westen- schouwen mag daarbij niet ontbreken. Eindelijk nieuw baasje voor vliegveldhond GOES - Na ruim vier maanden intensief zoeken heeft Twister, de hond die in maart met succes de zwanen van vliegveld Mid den-Zeeland verjaagde, einde lijk een nieuw baasje gevonden. De rottweiler kwam destijds in actie, nadat de dierenbescher ming met succes had geprotes teerd tegen het afschieten van de vogels. De hond bleek een fantastische zwanenver jager, maar als het om het vinden van goede baasjes gaat, is ze wat minder succesvol. Niet in de laatste plaats vanwege haar wat onstuimige karakter. Om Twister te bedanken voor haar goede werk op Midden-Zee land heeft de dierenbescher ming een actie op touw gezet om de hond aan een nieuw baasje te helpen. Na een publicatie in het tijdschrift Dier regende het tele foontjes. Dertig dierenliefheb bers uit heel het land wilden Twister wel adopteren. Toch is de rottweiler uiteindelijk in Zee land gebleven. Zowel de dierenbescherming als het asiel wil uit privacy-overwe- ging niet zeggen waar ze precies terecht is gekomen. Niet ver van het vliegveld vandaan, in elk ge val. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De sporen van de vroegere Zierikzeese gasfabrie ken op de hoek van Grachtweg en Scheepstimmerdijk zijn zo goed als uitgewist. Gisteren is de laatste van vijf gashouders gesloopt en afgevoerd. Bij de sanering van de vervuilde grond op het terrein waar wo ningbouwproject Rollandthof wordt gerealiseerd, werd in eer ste instantie uitgegaan van één gasfabriek met twee gashou ders. Toen die gashouders ge sloopt waren, trof men onder de fundering van de oude gasfa briek de restanten van een twee de - veel kleinere en oudere - gasfabriek met drie kleine gas houders aan. Weggegraven Na sloop moest plaatselijk tot negen meter diep vervuilde grond worden weggegraven maar dat karwei is inmiddels grotendeels achter de rug. Niet alleen de grond waar vroeger de gasfabrieken - en later emulga- torenfabrikant Emulsion Hol land - stonden was vervuild, maar ook het grondwater. Nuts bedrijf Delta BV wil het grond water ter plaatse door intensie ve bemaling gedurende twee jaar zuiveren. Als de sanering van de vervuilde grond achter de rug is begint de bouw van het door projectontwikkelaar Wil- lemsen-Minderman op poten ge zette woningbouwproject Rol landthof. Het gaat daarbij om de bouw van 14 woningen en 35 appartementen, net buiten de stadswallen en pal tegenover het historische poortencomplex. De 14 zogeheten 'grondgebon den' woningen zijn inmiddels al verkocht. Verkopend makelaar Delta Makelaardij heeft nog wel enkele appartementen in de aan bieding. aiiSIKZEE Even leek er deze L weer vertraging te ont- ln de verdere ontwikke- L,an de Recreatieverdeelweg Ede fase, oftewel het traject Len Kenesse en Scharendijke. t stelden een besluit over de tjankopen van grond voor deze jdieersader uit tot na het zo- Gedeputeerde Poppel- haalt echter de kou uit de en benadrukt dat hel fdits een 'technische aanhou- n„' van het voorstel betreft. L voorstel is aangehouden Idat er nog een vraag beant- Urd moest worden over een Op zoek naar orchideeën in liet Dijkwater iffiJANSLAND - In Het Dijk- Mter bij Sirjansland staan de jfchideeën in bloei. Staatsbos- Ueer verzorgt zaterdag voor laatste keer dit seizoen een scursie in het natuurgebied. Het Dijkwater is in vroeger tijden het laatste ulije getijdegebied van de mrmalige Gouwe, die jouwen van Duiveland jeidde. In 1954 werd het jkwater afgesloten van de revelingen en daarmee ilstond een uniek stukje niveland met singels, water ischraal grasland rondom in ai grootschalig landbouwge- it dodaars, kleine zilverrei- grauwe gans, boomvalk en uine kiekendief. In juli is in ook rietorchis, moe- wespenorchis, addertong, ra- aar en zeegroene zegge te vin- excursie zaterdag gaat om 30 uur van start vanaf de otwilgendreef langs de Weg ir Dijkwater. wandeling duurt ongeveer ae uur. aanmelden bij WV enkzee (0900-2020233). eventuele samenhang met de grondverwerving door de Land inrichtingscommissie", zegt Pop- pelaars. Volgens hem is inmid dels al duidelijk dat die relatie met grondaankoop voor de twee de fase recreatieverdeelweg er uiteraard is. Poppelaars geeft aan dat GS in principe akkoord zijn met de grondaankopen en daar een bud get van 600.000 euro voor be schikbaar stellen. „In de begro ting voor 2006 moet daar ruimte voor worden gemaakt. Daar is vanuit de Staten ook op aange drongen", zegt Poppelaars. H. Coomans, vurig pleitbezor ger voor de recreatieverdeelweg en woordvoerder van de WD-raadsfractie, kan zich met die gang van zaken wel vereni gen. Eerder dit jaar sprak hij na mens zijn fractie nog krachtig zijn ongenoegen uit over de tra ge gang van zaken bij de ontwik keling van de tweede fase recrea tieverdeelweg (rvw). Hij is overi gens nog steeds wat sceptisch over de haalbaarheid van de toe gezegde termijn. Die tweede fa se, oftewel het traject van Renes- se naar Scharendijke zou in 2006/2007 een feit moeten zijn. Op dit moment wordt er echter nog onderhandeld met agrari sche ondernemers over de aan koop van benodigde percelen. De praktijk heeft uitgewezen dat dit soort onderhandelingen vaak een lange adem vergen. Pas daarna kan het bestem mingsplan worden gewijzigd. Traject De rvw begint in Burgh-Haam- stede. Het inmiddels aangelegde traject tot Renesse geldt als eer ste fase. Na doortrekking tot aan Scharendijke, rest dan nog de derde fase, oftewel aanleg van de al vele jaren bepleite rondweg rond Scharendijke. Die derde fase moet in 2008 klaar zijn. Coomans acht het van groot belang dat de politiek zich aan die afspraak houdt en dat de aanleg van de rondweg niet wordt vertraagd door aller lei zaken betreffende het traject Renesse-Scharendijke. „Als er oponthoud is bij de tweede fase, bijvoorbeeld doordat het niet zo vlot loopt met grondaankopen dan moet alvast maar begonnen worden met de derde fase", vindt Coomans. Volgens hem heeft dat alles te maken met de betrouwbaarheid van bestuurders. „Ik hoor nu on der de burgers weieens onvrede over het feit dat herontwikke ling van natuurgebied allemaal altijd vlotter gaat dan andere on derdelen binnen de landinrich ting. Kijk maar naar cle tiental len hectaren die nu in de omge ving van de Brasweg in Mid den-Schouwen worden aange pakt", zegt Coomans. Hij be treurt het ook zeer dat onderne mers vaak zo lang moeten wach ten voordat zij nieuwe bedrijfs ontwikkelingen kunnen realise ren. donderdag 14 juli 2005 sll Inpassing kassen loopt moeizaam RILLAND - Het in het groen zetten van het kassengebied in de Bathpolder bij Rilland is een moeizaam proces. Toch heeft A. Kalkhoven van de ZLTO goede hoop dat er komende winter geplant gaat worden. Begin dit jaar werd bekend dat er een kleine vijf ton be schikbaar komt voor de landschappelijke inpassing van het kassengebied. De provincie Zeeland en het VSB-fonds betalen het overgrote deel daarvan, maar ook de tuinders zelf en landbouworganisatie ZLTO doen een duit in het zakje. Inmiddels is een vereniging opgelicht waarin onder meer de tuinders en de omwonenden van het gebied zitting hebben. „Die financiers geven natuur lijk niet zomaar geld aan een stel tuinders", verklaart A. Kalkhoven, die namens de ZLTO bij het project betrok ken is. „Er moet een vereniging zijn die het project gaat dragen. Ik ben erg blij dat we ook een omwonende zover hebben kunnen krijgen daarin zitting te nemen." pagina 13 licht in kassen moet 's nachts uit Vrouw (85) in Oostburg bestolen OOSTBURG - Een 85-jarige vrouw uit Oostburg is gister middag tussen één en twee uur op de route Markt, Albert Heijn in Oostburg door een zakkenroller bestolen van haar portemonnee. De portemonnee, met daarin pasjes en enkele tientallen euro's, is uit haar boodschappenwagentje (boodschappen tas op wielen) weggenomen. Met de bankpas die in.de por temonnee zat, zijn kort na de diefstal honderden euro's ge pind. Bob-team wijst op gevaren alcohol SLUIS - Het Bobteam van verkeersorganisatie 3VO be gint deze week op diverse locaties in West-Zeeuws-Vlaan- deren zijn jaarlijkse zomertoer. Tot eind augustus worden toeristen en bewoners gewezen op de gevaren van rijden onder invloed. De 3VO-vrijwilligers bezoeken campings en festiviteiten (zoals de Visserijfeesten in Breskens en avondmarkten in Sluis) om duidelijk te maken dat alco hol en verkeer geen goede combinatie is. Voor het eerst posteert het Bob (Bewust Onbeschonken Bestuurder)-team zich ook bij in- en uitgangen van par keerplaatsen langs de kust en in het koopstadje Sluis. Feestgangers, strandgasten en toeristen die goed gedrag laten zien, worden beloond met een strandtas of een sleu telhanger. De zomertoer is onderdeel van het project Duurzaam Veilig Verkeer West-Zeeuws-Vlaanderen, dat als doel heeft het aantal verkeersslachtoffers in de ge meente Sluis te verlagen. Bewoners Rozenoord naar huis SLUIS - De bewoners van zeven aanleunwoningen bij het Sluise woonzorgcentrum Rozenoord keren morgen terug naar hun woningen. Begin vorige week zorgde hevige re genval ervoor dat hun woningen 's nachts onderstroom den met rioolwater. Dat zorgde voor een ondraaglijke rioollucht, kletsnatte muren en doorweekte meubels. Op last van de GGD, een arts en burgemeester Jaap Sala wer den de bewoners geëvacueerd. Het viersterrenhotel De Dikke van Dale in de Sint Annastraat in Sluis biedt hen onderdak totdat hun woningen zijn hersteld. Naar alle waarschijnlijkheid is dat morgen het geval. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De door het kabi net voorgestelde wijziging van de onroerendzaakbelasting (OZB) dreigt voor de gemeente Schouwen-Duiveland extra na delig uit te pakken. In dat voor stel wordt het jaar 2002 als uit gangspunt genomen. Dat is pre cies het jaar waarin Schou wen-Duiveland de OZB-tarie- ven eenmalig met zes procent verlaagde. Dat gebeurde ter compensatie van de aanzienlijke waardestij gingen als gevolg van de her taxatie. In een brief aan de Vas te Commissie voor Binnenland se Zaken maakt de gemeente be zwaar tegen de voorgestelde wij ziging. De gemeente dreigt im mers extra de dupe te worden van die eenmalige terugbetaalac- tie aan de belastingplichtigen. Het kabinet wil de OZB voor ge bruikers van woningen afschaf fen en de stijging van de tarie ven voor eigenaren aan banden leggen. Volgens wethouder A. Croné van Financiën mogen de gemeenten, als het voorstel door de Tweede Kamer wordt aangenomen, het OZB-tarief voortaan met niet meer dan drie procent verhogen. De helft daar van betreft compensatie voor de inflatie, zodat er voor de ge meenten een beperkte ruimte van maximaal anderhalf pro cent overblijft voor beleidsmati ge verhoging van het tarief. Volgens Croné is die maximalise ring op zich al een streep door de rekening van de meerjarenbe groting van Schouwen-Duive land. Als het aan het college van B en W lag was daarvoor im mers al een verhoging van drie procent bovenop de inflatiecor rectie vastgesteld. Voorshands wilde de raad echter nog niet verder gaan dan de drie procent verhoging van het OZB-tarief voor dit jaar. Als nu ook nog eens het jaar 2002 als basis blijft gelden voor ziet Croné extra financieel na deel voor Schouwen-Duiveland. De gemeenten ontvangen voor het afschaffen van het gebrui kersdeel OZB een compensatie via het gemeentefonds. Voor de ze gemeente zou dat in 2006. neerkomen op circa 2,5 miljoen euro. Daar staat tegenover het wegvallen van OZB-opbrengst van naar raming bijna 2,8 mil joen euro. Volgens de wethou der doet de voorgestelde com pensatieregeling hier dan in ie der geval geen recht aan het uit gangspunt dat geen enkele ge meente er reëel op achteruit mag gaan. In de brief aan de Vaste Kamercommissie wordt geschetst dat alleen met drasti sche bezuiningen en aanzienlij ke lastenverzwaring voor de bur ger de tekorten in de meerj aren- begroting kunnen worden opge-i vangen. „Dit onder de weten schap dat wij voor komend be grotingsjaar reeds een tekort hadden geraamd van ruim 2 mil-; joen euro", schrijven B en W> Aangegeven wordt verder dat de begroting van Schou-I wen-Duiveland een omvang van ruim 90 miljoen euro heeft, waarvan 25 miljoen euro de uit kering gemeentefonds betreft en de opbrengst OZB (exclusief ge bruikers woningen) 4,6 miljoen bedraagt. Het college bepleit de afschaffing van de OZB voor ge bruikers van woningen op de nu voorgestelde wijze geen door gang te laten vinden. Aanrijding RILLAND - Een 20-jarige brom fietser uit de gemeente Reimers- waal is gistermiddag rond kwart voör drie lichtgewond ge raakt aan zijn arm en hand bij een ongeval op de Hoofdweg in Rilland. Hij reed over de Hoofd weg; doordat hij niet zoveel mo gelijk rechts hield, ontstond er een aanrijding tussen hem en de hem tegemoetkomende 33-jari- ge bestuurder van een personen auto uit Vlissingen. agenda STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE Hervormde kerk Haamstede, 10.00-17.00 uur: open kerk met o.a. orgelmuziek, expositie le ven, geloven en werken van David door kinderen basisscholen Burgh-Haamste- de; Ring Haamstede, 10.00-17.00 uur, Ring- promotiedagen met braderie; RENESSE - Jacobuskerk, 20.00 uur zo meravondconcert Westhoeks Mannen koor; ZIERIKZEE - Parkeerterrein Schelde- straat, 19.00 uur: circus Renz Berlin. De laatste van vijf gashouders is gisteren gesloopt en afgevoerd. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31