pzc Nieuwe Haven snel op de schop Gimbrère Navelstreng met gesloopte ostie' nog niet doorgeknipt Lekker trommelen OPRIJS Plan omvorming tot boulevard is gezamenlijk 'product' Tas gestolen in Renesse Verzekeringen JPLjntmJ Pensioenen De trots van polderjongen Cees Boot Stroom gegevens via baken BG 8 in zee ^0113-315649 £f?edactie@Pzc-nl Sus31.4460 AA Goes Lrtentie-expl°ltatie: K Midden-Zeeland: 0113-315520; fSlaanderen: 0114-372770; 020-456250°. donderdag 14 juli 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode i 1844-1998 I i»7innrnT!B UlKZEE - De Nieuwe Ha- L in Zierikzee gaat oktober jiijaarop de schop. De gemeen- liSchouwen-Duiveland, bewo- L en ondernemers hebben eikaar overeenstemming be- Ljj| 0ver de plannen voor om- (AcLvertentie) iéÜRVKKERY «vond vanaf 17.30 uur Menu uit Frankrijk met crêpe, boeufof galette en bavarois €12,50 of €10,00 (vegetarisch) reserveren: 0118 - 886 866 yterdag 16 juli vanaf 9.00 uur Barry Potter and ie half blood zaterdag 16 juli 11.30 uur Frénkvan der Linden interviewt Blof-bassist en tekstschrijver Peter Slager Markt 511 Middelburg T0118 886 886 miw.de-drvkkery.nl vorming van de straat tot boule vard De eerste aanzet voor het herin richtingsplan is gegeven in de struetuurvisie Zierikzee, waarin de lijnen voor de toekomstige ontwikkeling van de monumen- tenstad werden uitgezet. Eén van de doelstellingen is het vergroten van de attractiewaar de voor zowel inwoners als re creanten. Daarbij wordt met na me het havengebied genoemd als een gebied wat wel een op- kikkertje kan gebruiken. De plannenmakers zien voor hun geestesooog een autoluw gebied waar het goed flaneren, wande len en verblijven is. In eerste aanleg gingen daarbij de gedachten uit naar het instel len van éénrichtingsverkeer, maar dat stuitte volgens P. van Tuil van het gemeentelijk inge nieursbureau op praktische be zwaren. Bevoorrading van be drijven en hulpverlening zou den mogelijk in de knel komen. Daarom wordt nu voorlopig vastgehouden aan het tweerich tingsverkeer op de Nieuwe Ha ven. Het is wel de bedoeling de breed te van de rijbaan terug te bren gen van bijna zeven meter naar 5.30 meter. Van Tuil: „Voetgan gers en fietsers moeten er het primaat krijgen. Parkeerplaatsen dan nog in de buurt parkeren. Met de welstands- en monumen tencommissie is - meldt wethou der havens W. Renden - nog geen overeenstemming bereikt. „Die wil bijvoorbeeld niet dat er een reling langs het water komt omdat dat historisch niet verantwoord zou zijn. Ik vind dat uit oogpunt van veiligheid die reling er wél moet ko men. "Renden gaat er vanuit dat het ruim 1,3 miljoen euro kosten de karwei in september aanbe steed kan worden. „Oktober, november moeten we beginnen, want de reconstructie moet in mei 2006 klaar zijn willen we de toegezegde Maya Il-subsidie niet kwijtraken. Het aantal parkeerplaatsen wordt teruggebracht van 120 naar 80. Om buurtbewoners te gemoet te komen, wordt het be taald parkeren in het havenge bied - met uitzondering van het parkeerterrein aan de Nieuwe Boogerdstraat - afgeschaft. Al leen vergunninghouders mogen GOES - Een beetje onwennig sloegen deze kinderen gisteren op de djembé, want hoe wel het er zo simpel uitziet, bleek het nog niet mee te vallen om een aardig melodie tje uit het West-Afrikaanse instrument' te krijgen. Gelukkig kregen "zé hulp van een ervaren djembé-bespeler. Het SMWO orga niseert deze weken allerlei activiteiten voor de Goese basisschooljeugd op het grasveld achter Sportpunt Zeeland. De workshop djembé was er daar één van. Volgende week dinsdag en woensdag kun nen de kinderen daar tussen 13.30 en 16.00 uur nog terecht 0111 te sporten of spel letjes te spelen. Vrijdag 29 juli is er ook nog een hengel wedstrijd. Die vindt plaats aan de Oostvest en begint ook om 13.30 uur. foto Willem Mieras Kop-staartbotsing op Zeelandbrug ZIERIKZEE - Op de Zeelandbrug vond gistermiddag rond tien over half drie uur een kop-staartaanrijding plaats tussen een vrachtauto en een bedrijfsauto. De 34-jarige bestuurder van de bedrijfsauto uit de ge meente Schouwen-Duiveland reed over de Zeelandbrug, komende uit de richting van Goes. Toen hij stopte voor een geopende brug kon de 27-jarige bestuurder van de vrachtauto uit cle gemeente Terneuzen, die achter hem reed, niet meer op tijd remmen. Er was alleen materiële schade. SP tegen nieuwe gehandicaptenwet TERNEUZEN - De afdeling Terneuzen van de Socialis tische Partij roept de gemeente op niet akkoord te gaan met de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO). Het onderhandelingsresultaat van de Vereniging van Neder landse Gemeenten is veel te mager voor de SP. Het 'zwaar bevochten recht op zorg' vindt de partij nergens terug. De nieuwe wet, die in de plaats komt van de Wet Voorziening Gehandicapten en een deel van de thuiszorgregelingen, geeft geen zekerheid over zaken als de eigen bijdrage, de zorgplicht en het persoonsgebonden budget. Rechtsonze kerheid, rechtsongelijkheid en afhankelijkheid van chari tatieve instellingen liggen op de loer, vreest de SP. Auto gestolen in Goes GOES - Aan De Zouterij in Goes is dinsdagavond een per sonenauto gestolen. Het gaat om een zwarte BMW X5, die enkele tienduizenden euro's waard is. Aanhouding in Wemeldinge WEMELDINGE - Een 31-jarige man is in de nacht van dinsdag op woensdag aangehouden in een woning aan de Oosterscheldestraat in Wemeldinge. De man wordt ervan verdacht een geparkeerde auto in de Wilhelminastraat aangereden te hebben. Hij was doorgereden zonder zijn identiteit bekend te maken. Op het politiebureau is een bloedproef afgenomen. Meer parkeerborden in Veere VEERE - Op de Kaai in Veere worden extra borden ge plaatst om aan te geven waar automobilisten wel en niet mogen parkeren. Dat heeft wethouder M. te Roller van verkeer gisteren laten weten. Ze reageert daarmee op de klacht van ondernemers in het stadje dat de situatie nu onduidelijk is. Vooral toeristen zouden niet op de hoogte zijn van de regels. Op de Kaai mag alleen met een vergun ning worden geparkeerd. Brievenbus gestolen ZOUTELANDE - Een brievenbus, die bij een woning aan de Boudewijskerke in Zoutelande stond, is tussen dins dagavond half elf en woensdagochtend zeven uur wegge nomen. De waarde van de brievenbus is onbekend. RENESSE - In een horecagele genheid aan de Hogezoom in Re- nesse werd in de nacht van dins dag op woensdag een tas van een bezoekster gestolen. De tas werd later leeg in dezelf de horecagelegenheid terugge vonden. De dader had een mobiele tele foon, een fototoestel, persoonlij ke papieren en enkele tientallen euro's meegenomen. (Advertentie) (Advertentie) groot deel ZOMER COLLECTIE o.a. BLAZERS, ROKKEN PULLOVERS, VESTEN PANTALONS, T-SHIRTS POLO'S BLOUSES l.m. LANGE DELFT 16 MIDDELBURG RESTANTEN HELFT VAN DE HELFT VAN DE ORIGINELE PRIJS zeeuwse almanak Boe Elke zomer, als een nieuwe ge neratie kinderen door hun ouders groot genoeg bevon den wordt om buiten het tuin hek te mogen spelen, ontdekt die rap de genoegens van het j aloude belletje trekken. Die Vlissingse, woonachtig in een zeer kinderlijke buurt, kan de jaarlijkse herontdek king van die kindersport door de nieuwe lichting buitenspe- I Iers wel waarderen. j Ze wil zelfs wel eens een te- gentruc uithalen, om het span ningsniveau nog een beetje op te jagen. Toen ze op een zondagmorgen al drie keer voor niks naar de voordeur was geweest, pakte ze een mooi blauw papiertje, schreef daar in grote letters BOE op en plakte dat onder de geplaagde deurbel. Die ging kort daarop op nieuw. Twee bengels stonden op de dorpel. „Mevrouw,wezen ze naar de bel, „wat staat daar?" Thuis in... Hypotheken Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 01 18 - 615151 Zes weken lang verschijnt deze zomer in de PZC de vakantierubriek. Elke zes dagen schrijft de redactie over een ander thema. Daarnaast laat de PZC elke dag het licht schijnen op een bijzonder element in het Zeeuwse landschap. 'enveerde bank en dito tafel tje op een ruig stuk grond deN59 bij Kerkwerve. waar eind 2003 het geboor- van Cees Boot (68) tegen kteging om plaats te ma- voor natuurontwikkeling, de aanleg daarvan wordt jende week begonnen, maar navelstreng tussen Cees en verdwenen boerderij is nog {lijdintact. Elke avond schuift ijmet Sam (Hart), de schapen eer, op de door wilde planten Wringde bank. Om nieuwtjes Btte wisselen, maar vooral ook i® herinneringen op te halen. Als ik het voor het zeggen had, bil ik dit nooit aan Tureluur :veii", blikt Boot in het jij verhaalt van het schooltje 'jWindekind, waar hij als ldnd ilz'n stikzak op klompen ar toe klepperde. Van cle pek idekinderen tussen de straat- Mi (nu bedekt door het as- Hl van de N59) uitpeuterde om 'f op te kauwen. Van het strand en, jagen en af en toe 'een ie zetten' met zijn vader. Ar- "de en ander (watersnood- Qoorlogsjleed ten spijt: „Ik zou pa tijd niet hebben willen mis- P®- Boot is er eentje van elf, Potgegroeid op dat inmiddels gegumde boerenspul. Waar N zijn vader, grootvader en Ngrootvader boerden. Later ®ten twee van zijn broers het I™rijf voort. Cees zelf verliet boerderij op zijn zesentwin- Jgste, toen hij ging trouwen. Fjaartje later belandde hij in bouw. Boerenzoon Boot ae aan Zeelandbrug, ndam, Brouwersdam -"".vloedkering. Belangrij- eProjeeten, knikt hij. Maar het 'ebem nooit zo diep als het m dat hij op dat per- i Bras weg en V erseput- j®?g heeftervaren, bleef hij minstens enkele Sinds jaar en dag staat een met vreemde attributen uit geruste paal pontificaal in het zeewater in de oksel van de Brouwersdam. „Overduidelijk de BG8 zegt voorlichter E. de Feijter van Rijkswaterstaat. De BG8, ofwel Brouwershavensche Gat 8, staat daar ogenschijnlijk solitair. In werkelijkheid maakt de paal deel uit van het uitge breide meetnet ZEGE (Zeeuwse Getijdewateren) van het Hydro Meteo Centrum Zeeland. Vanaf het strand is de BG 8 goed te zien. De paal heeft iets van een kruising tussen duik- platform en antennemast. Hij lijkt er al sinds mensenheugenis te staan. In werkelijkheid is de paal er pas na 1980 neergezet, zeg't A. Bouwense van het in Middelburg gevestigde Verwer kingscentrum Zeeland (VCZ). Rond die tijd heeft Rijkswater staat het meetnet opgezet. Via dit net - dat tegen de zeventig meetpunten telt in Zeeland - worden hydrologische en meteo rologische gegevens (zoals wind, watertemperatuur, zoutgehalte, waterstanden en golven) verza meld. Informatie die - na inza meling en verwerking door Bou wense en zijn collega's - door verschillende instanties wordt gebruikt. Bijvoorbeeld voor het maken van weersvoorspellingen door KNMI en reddingsmaat schappijen. Ook de bediening van sluizen en bruggen kan door dergelijke input worden ge stuurd. Ooit telde de reeks naar het Brouwershavensche Gat ge noemde meetpunten minstens acht palen. Daarvan is naast de BG8 ook nog de BG2 overgeble ven, die een kilometer of twaalf uit de kust staat en met het blo te oog vanaf het strand dus ei genlijk niet is te zien. Esme Soesman avonden in de week naar 'd'n os tie' (hofstee) terugkeren. Ook toen zijn ouders inmiddels over leden waren en zelfs nadat de boel was opgekocht om natuur ontwikkelingsplan Tureluur te kunnen realiseren. Kiekjes in een dik fotoalbum („Voor mij is dit een soort rouwverwerking") herinneren aan spontane samen komsten in de tot praathuis om gedoopte leegstaande schuur. Waar een borreltje werd gedron ken en steevast een hele hoop verhalen over tafel gingen. „Ja, wat zit er in mensen dat zo'n plek zo blijft trekken? Dat kun je niet verwoorden. Maar nee, ik had zelf nooit weggegaan." Plan Tureluur, een grootschalig natuurontwikkelingsproject langs de zuidkust van Schou wen, is toch zijn pakkie-aan niet zo. Kijk, wijst jachthouder („Ik observeer graag") Boot op een troep voorbij vliegende gan zen. Die vogels rusten en drin ken wat in het natte plangebied, om vervolgens - zich niets van door mensen verzonnen grenzen aantrekkend - boerenland op te zoeken om him buikjes met gras zaad te vullen. Nee, als het aan Boot lag werd de boel vanaf nu met rust gelaten, zodat de na tuur vrijelijk zijn werk kon doen. Het oude erf zou dan - wat opgekalefaterd met een picknickbankje - toegankelijk blijven, evenals de zoete water put die er waarschijnlijk de re den voor is dat er op die plek ooit een boerderij is gekomen. „Maar dan praat ik natuurlijk wel heel erg in mijn eigen straat je. Het zal misschien tussen mijn oren zitten, maar ik ben hier zo aan gehecht. Da's onge looflijk." De sloop van d'n ostie heeft Cees Boot niet verjaagd. Bijna dagelijks treft hij vriend Sam op het bankje op die 0 zo slechte grond, waar zijn vader toch kans zag een eigen bedrijf draaiende te houden. Aan de vooravond van de herinrichting van het gebied komt het defini tieve afscheid echter rap dichter bij. Dan ook zal het gebied niet meer openbaar toegankelijk zijn en moeten, zoals Boot het zelf zegt, 'de twee polderjongens' echt afscheid nemen. Maar niet om stilletjes achter geraniums te verdwijnen, belooft hij. „Ik heb het er met Sam over gehad en we denken de bank aan de an dere kant van de weg aan de dijk neer te zetten. Want ze ne men ons niet zomaar te pakken hoor." Esme Soesman Cees Boot en Sam Hart (rechts) op een bankje op het vroegere erf van de familie Boot, De Brouwershavensche Gat 8. foto's Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29