Lété verkeert in zwaar weer PZC VHP maakt plan voor voormalig Scheldeterrein bl2 Celstraffen en tbs voor moord op Blok Antwerpse Ring tien dagen eerder klaar Snel besluit over potpolders geëist Veere wil uiterlijk 1 januari nieuwe burgemeester hebbei Sociale werkvoorzieningen hebben concurrentie van lagelonenlanden Rustig muziekfestival in Sint-Maartensdijk Bezwaren tegen aanleg van N57 afgewezen donderdag 14 ju li 2005 door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Walcherse sociale werkvoorziening Lété zoekt naar mogelijkheden om het terugkerende financiële te kort op te heffen. De bedrijfsvoe ring moet daarvoor gemoderni seerd worden. „Er zal onder zocht worden welke onderdelen van Lété niet meer rendabel zijn", zegt E. Walrave-Troost, wethouder van Vlissingen en Eis tweeënhalf jaar cel voor drugshandel DEN HAAG - Tegen een 38-jari- ge Vlissinger is gisteren in hoger beroep bij het Haagse gerechts hof een celstraf geëist van tweeënhalf jaar omdat hij heeft gedeald in heroïne en cocaïne en tijdens een rijontzegging een au to bestuurde. De man was in ho ger beroep gegaan omdat hij de straf van de rechtbank in Mid delburg te hoog vond. De Vlissinger hoorde aanklager mr. J. van de Krieken echter pre cies dezelfde straf eisen. „Deze man komt clementie wagen, maar het is bij de rechtbank een keer opgehouden en het houdt bij mij ook op", zei de aankla ger. Hij wees naar het aanzienlij ke strafblad van de man, die meerdere keren tot gevangenis-" straffen voor dealen is veroor deeld. De man is op 22 oktober vorig jaar aangehouden toen hij in zijn oude BMW over de Veerse- weg in Veere reed. Bij inspectie van de auto vond de politie 71 gram heroïne en 27 gram cocaï ne. „Dat is geen beperkte han del meer", zei de hofaanklager. „Deze man heeft een vaste kre dietrelatie met grote dealers in Rotterdam. Hij kon er met zijn vriendin eën auto van 2000 euro op na houden, die hij meteen van nieuwe banden voorzag. De ze man heeft gedeald om het le ven te veraangenamen." Uitspraak over twee weken. voorzitter van het dagelijks be stuur van Lété. De werkvoorzieningen zitten middenin een moderniserings proces, dat hen is opgelegd door het Rijk. „Dat is geen eenvoudig proces. Veel gemeenten zoeken naar mo gelijkheden om onder de finan ciële druk uit te komen", be aamt Walrave-Troost. Van een werkvoorziening die als een bedrijf zelf inkomsten kon genereren, verandert de organi satie in een voorziening die me dewerkers zo snel mogelijk laat uitstromen naar het reguliere be drijfsleven. „Het Rijk vindt wel dat werkvoorzieningen een be schutte werkplek moeten blij ven voor de kwetsbaren in de sa menleving. Maar ook wil het dat een deel doorstroomt naar een reguliere baan", merkt Walra ve-Troost op. „Recent werd bekend dat de staatssecretaris werkgevers tege moet komt om medewerkers van de werkvoorziening aan te ne men. Daarvoor heeft het Rijk maatregelen in voorbereiding." Steun Het Rijk subsidieert de werk voorzieningen. Lété krijgt daar naast financiële steun van de drie Walcherse gemeenten. Mid delburg en Vlissingen geven bei de een bijdrage van ruim 1,3 mil joen euro. Veere draagt onge veer een vijf de deel daarvan bij. „Die steun blijkt niet meer ge noeg te zijn om de kosten te dek ken." Voor werkvoorzieningen is het al enige tijd niet meer eenvou dig om opdrachten te krijgen. De concurrentie met lagelonen landen is groot. „Bedrijven zijn goedkoper uit als ze (serie-)pro- ducten laten maken in China, Polen, Roemenië. Lété zal op een andere manier moeten gaan werken." Lokale overheden kunnen een oplossing bieden door banen aan te beiden aan de sociale werkvoorzieningen. „Gemeen ten hebben een zorgplicht. Wij moeten aan het bedrijfsleven het goede voorbeeld geven", merkt Walrave-Troost op. Zangeres Marjolein Leunis van de band LOZ tijdens het muziekfestrival gisteravond in Sint-Maartensdijk. foto Peter Roek door Ben van den Aarssen SINT-MAARTENSDIJK - Of het publiek een beetje los wilde komen. Met dat verzoek begon frontman Rolant Quist van de Thoolse formatie LOZ gister avond het optreden tijdens het muziekfestival in Sint-Maar tensdijk. Echt los wilde het publiek niet gaan, ook niet bij LOZ. On danks het ietwat schoorvoeten de begin, was het gezellig toe ven op het parkeerterrein voor Castria Wonen aan de Haven. Ruim honderd bezoekers kwa men op het evenement af. Als het festival aanslaat, wil de or- gani serende o ndernemersvereni- ging Smalstad een traditie ma ken van de reeks zomeravond concerten. Het spits werd gisteravond afge beten door het musicalkoor van Musicompany, met een repertoi re van musical-, film- en popmu ziek. Daarna was het de beurt aan de stevige covers van LOZ, van Anouk en Krezip tot The Black Crowes en Crowded Hou se. Ondanks het verzoek van Quist hield het publiek een voorzichti ge afstand tot het podium in stand. De wat oudere bezoekers gaven er de voorkeur aan om op de stoelen te blijven zitten. Ook de kleinschalige horeca was in trek. Omdat het ook kermis is in Smerdiek, was er in de kern vol op vertier. Volgende week woensdag wordt het festival voortgezet met onder andere Bandera Latina. Een week later zorgen Soul Im pression en Punt-Uit voor de af sluiter. Op beide avonden is de Markt dan het decor van het fes tival. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het Vlissing- se college van burgemeester en wethouders gunt het ste denbouwkundige bureau VHP de opdracht voor de ont wikkeling van het voormalige Scheldeterrein. De manier waarop het Rotterdamse bu reau de verbinding maakt tus sen het ruim dertig hectare grote industriële gebied en de huidige binnenstad sprak de selectiecommissie aan. „Er zijn uiteraard meer plus punten te noemen waarom we voor dit bureau hebben geko zen", zegt wethouder L. Pop- pe-de Loof van de gemeente Vlissingen,'die toevoegt dat veel Vlissingers hebben gerea geerd op de plannen. „De meesten waren lovend over VHP." Met die keuze zijn de twee laatst overgebleven concur renten, Palmboom Van den Bout en KCAP, afgevallen. VHP maakt nu een master- plan, dat in november met de Vlissingse bevolking wordt besproken. De gemeente streeft ernaar om in 2007 met de bouw van de eerste fase van het Scheldeterrein te be ginnen. VHP heeft van het college en kele opdrachten meegekregen voor nader onderzoek. De Ko ningsweg, die momenteel in het veiiengde van de Nieuwe Vlissingseweg ligt, zou een stukje verlegd kunnen wor den, waardoor de weg niet meer direct langs het water loopt. Door die ingreep kan de moge lijkheid om woningen aan het water te bouwen beter wor den benut. De gemeente staat voor de opdracht om in elk ge val 1500 woningen te bou wen. „Aansluitend aan dat onder zoek kan er ook naar de defi nitieve plaats voor de brug over het Dok worden geke- ken", merkt wethouderT. Ver- hage-van der Ent op. De komende maanden wordt' bekeken of de ideeen van VHP financieel haalbaar én uitvoerbaar zijn. „Daar hoort ook de verantwoording bii om enkele loodsen en gebou wen een nieuwe bestemmiiw te geven", zegt Poppej Looff. VHP heeft in zijn eerste ver kenning voorgesteld om va de Timmerfabriek een hot te maken en om de maehinei briek om te vormen tot con grescentrum. In de oude vlie tuighal zouden kleine bed ven een kans moeten krijg De fase van het bedenkeni 'eventueel wilde ideeën K voorbij'. Onder die categorie kan het uitrusteiland gei schaard worden, dat VHP°in het water bij cle Timmerfa- briek wil laten verrijzen. „We zullen spoedig weten of hetei- landje ook echt te rea' is." VHP heeft als werktitel 'Dok park' gebruikt. Het bureau wil de poort openen bij hel be staande winkelcentrum Schel- deplein en de Kop van de Dok haven om één nieuw geheel van de binnenstad te maken. Stratenpatroon Volgens VHP leent het gebied tussen de Koningsweg en de: Paul Krugerstraat er zich voor om het stratenpatroon van weleer terug te brengen. In het verlengde van de Verk- uijl Quakkelaarstraat kan een gracht aangelegd worden en de Singel wordt doorge trokken met huizen in een boomrijke straat. Poppe-de Looff deelt mee dat een deel van de Timmerfa briek tijdelijk in gebruik ge nomen wordt door medewer kers van VHP en de gemeente Vlissingen. „Het masterplan wordt uitge werkt op locatie." door Emile Calon MIDDELBURG - De Middel burgse rechtbank heeft de beide Terneuzense moordenaars van Peter Blok (47, buurtschap Reu- zenhoek) veroordeeld tot respec tievelijk zeven en drie jaar cel en tbs met dwangverpleging. De rechtbank volgt daarmee de eis van officier van justitie J. Zondervan die twee weken gele den oordeelde dat de beide Ter- neuzenaars (28 en 18) een fikse tijd niet meer in de maatschap pij mogen terugkeren. „U bent een absoluut gevaar voor de maatschappij", citeerde rechtbankpresident R. Lameijer gisteren tijdens het voorlezen van het vonnis enkele gedrags wetenschappers die de oudste dader hebben onderzocht. De Middelburgse rechtbank deelt het oordeel van die wetenschap pers. Ook vindt de rechtbank dat de kans op herhaling van zo'n ernstig misdrijf groot is. „U zult bij terugkeer in de maat schappij waarschijnlijk terug vallen in uw oude gewoonte", hield Lameijer hem voor. Daar mee doelde hij op het mateloos consumeren van alcohol en drugs, terwijl de man weet dat hij dan uiterst gewelddadig wordt. Vaderfiguur Dat was hij ook de vroege mor gen van de 8e december van het vorige jaar. Het tweetal was des tijds op bezoek bij hun vriend in Reuzenhoek waarbij het triö gro te hoeveelheden drank en drugs consumeerden. Tijdens dat be zoek moet er op de een of ande re manier onenigheid zijn ont staan tussen de oudste Terneuze- naar en Blok. De inwoner van Reuzenhoek werd door hem op een vreselijke manier toegeta keld en raakte daarbij dodelijk gewond. Vervolgens bewerkte de jongste Terneuzenaar Blok ook nog eens met een mes en la ter een zaag, terwijl de inwoner van Reuzenhoek voor hem toch een vaderfiguur was. Roesmiddelen Advocaat S. Köller stelde twee weken geleden tijdens haar plei dooi dat de oudste dader des tijds niet opzettelijk Blok mis handelde. Volgens haar was hij te ver heen door het gebruik van allerlei roesmiddelen om van op zet te kunnen spreken. De recht bank verwerpt dat argument. Volgens de rechter wist de Ter neuzenaar dat hij door het lint kon gaan na het gebruik van al cohol en drugs. Lameijer streng: „U bent zelf verantwoordelijk voor uw daden." Gedragsdes kundigen weten niet of de jong ste verdachte ooit in staat zal zijn zelfstandig te functioneren. Zijn advocaat pleitte voor een zo spoedig mogelijk opname in een forensisch-psychiatrische in stelling. Uit het oogpunt van vei ligheid vindt de rechtbank dat geen goed idee. Lameijer stelde dat verplichte opname in een tbs-kliniek een veel beter oplos sing is. Daar moet geprobeerd worden zowel de jongste als de oudste dader weer op het rechte pad te krijgen. MIDDELBURG - De nieuwe N57 is een stap dichterbij geko men. De Raad van State heeft de bezwaren van tegenstanders van de weg ongegrond ver klaard. De gemeente Middel burg en de provincie willen zo snel mogelijk beginnen met de aanleg. Teleurstellend, vindt L. Dale bout van het Platform N57. één van de tegenstanders. „Maar dit was nog maar de halve finale. De finale komt als de Raad van State de bezwaren tegen het Veerse gedeelte van de N57 be handelt, over een half jaar." De uitspraak van de Raad van Sta te ging alleen over het Middel burgse gedeelte van het tracé. Rijkswaterstaat, de gemeente Middelburg en de provincie zijn verheugd over de uitspraak. „Het heeft zo lang geduurd dat we bijna niet geloofden dat het nog doorging", zegt de Middelburgse verkeerswethou der L. Luitwieler. Als het be stemmingsplan voor het Veerse deel moet worden overgedaan, kan in Middelburg alvast begon nen worden met de aanleg, vindt hij. s terugkerend beeld: lange files aan de zuidzijde van de Liefkenshoektunnel. foto CamiIe Schelstraete door Wout Bareman ANTWERPEN - De omvangrijke reconstruc tie van de Antwerpse Ring is tien dagen eer der klaar dan aanvankelijk was verwacht. Op 3 september is de Ring weer beschikbaar voor alle verkeer. Donderdag 28 juli zijn ook de werkzaamhe den in de Kennedytunnel achter de rug. Dat deelde Vlaams minister van Openbare Wer ken K. Peeters gisteren mee. Daarmee verloopt de tweede fase van de werken net zo voorspoedig als de eerste fa se, vorig jaar. Peeters kondigde aan dat op 3 september wordt overgeschakeld naar de normale capaciteit op de Ring; vanaf die dag gaan ook de op-en afritten weer gefa seerd open. Dat de werken in de Kennedy tunnel al op 28 juli kunnen worden afge- rond, is een meevaller; de openstelling valt vlak voor het drukke vakantieweekend van 30 en 31 juli. Tijdens de bouwvak werken de aannemers door met een volledige bezetting. Ze bren gen in totaal 100 hectare nieuw wegdek over een lengte vanl4,2 km aan, inclusief 30 kilometer op- en afritten en 170 kilometer riolering. Net als vorig jaar verwerkt de Liefkenshoek tunnel als alternatief voor het vrachtver keer dat in de maand juli geen gebruik mag maken van de Kennedytunnel een re cord-aantal voertuigen. In april, mei en juni, de eerste drie maanden van de werken, reden al 2.216.118 voertui gen door de tunnel. Dat is 648.171 voertui gen of 41 procent meer dan in dezelfde pe riode vorig jaar, toen de reconstructie nog nauwelijks was begonnen. Van die ruim 2,2 miljoen voertuigen was zeker 35 procent vrachtverkeer. Vorig" jaar juli, toen de Kennedytunnel ook taboe was voor het vrachtverkeer en voertui gen breder dan twee meter, reden precies 1.036.427 wagens door de Scheldetunnel. Dat was toen 2,5 keer zoveel als in een nor male julimaand. door Wout Bareman KRUIBEKE - De Bond Beter Leefmilieu Vlaanderen en de Vlaamse Boerenbond eisen dat de Vlaamse regering nog vóór het zomerreces een besluit neemt over de ligging van alle overstromings- en natuurgebie den langs de Schelde. Vorig jaar werd dat besluit toegezegd, maar die belofte is tot nu toe niet ingelost. De milieubeweging en de agra riërs vrezen dat de regering de plannen onder druk van de loka le burgemeesters in het stro- mingsgebied van de Schelde én de bijrivieren uitholt. Het Sig- maplan, de tegenhanger van het Nederlandse Deltaplan, werd de afgelopen jaren speciaal geactu aliseerd met het oog op de aan leg van in totaal 58 overstro mingsgebieden (potpolders) en natuurgebieden. De polders moeten het overstro mingsgevaar langs de Schelde en de zijrivieren beperken. De aanleg van de natuurgebieden in het kader van het Sigmaplan past in de afgesproken compen saties voor de Scheldeverdie- ping. Het project maakt ook deel uit van de Ontwikkelings- schets 2010 voor de Schelde. Beter Leefmilieu en de Boeren bond richten hun pijlen met na me op Vlaams minister K. Pee ters van Milieu. Die zou de vei ligheid rond de zijrivieren uit het oog verliezen. Peeters zou met zijn terughoudende beleid ook de afspraken met Neder land schenden. Voormalig minis- door Miriam van den Broek DOMBURG - De gemeenteraad van Veere wil dat de opvolger van burgemeester A. de Bruijn op 1 januari begint. De nieuwe burgemeester kan dan zelf in maart de gemeenteraadsverkie zing leiden. De Bruijn maakte dinsdag be kend dat ze haar functie op 1 ok tober neerlegt. Ze is dan twaalf jaar burgemeester geweest op Walcheren. De Bruijn wil ande re dingen gaan doen en meer tijd doorbrengen met haar fami lie en partner. Haar besluit kwam voor de raad als een vol slagen verrassing. Toch begrijpt K. Houmes (SGP) die als oudste raadslid De Bruijn vervangt als voorzitter van de raad, haar be slissing. „Zij doet haar werk met hart en ziel, vierentwintig uur per dag. Dat is een enorme belasting, zeker als ze meer tijd wil doorbrengen met haar part ner en familie. Het is dan het één of het ander." Volgens Houmes moet het presi dium volgende week bijeenko men om de te nemen stappen voor te bereiden. „We moeten een profielschets opstellen voor de nieuwe burge meester en er moet een extra raadsvergadering worden inge last. Eigenlijk valt het vertrek niet in een gunstige periode. De zomerperiode begint net en na de vakantie is het altijd extra druk. Bovendien krijgen we daarna te maken met de begro ting en met verkiezingen. We zullen alles op alles moeten zet ten om de periode zonder bur| meester zo kort mogelijk te' ten duren. Hoe lang dat dun hangt af van de commissi van de koningin. Ik verwas niet dat we een interim-bui meester moeten inschakelen, co-burgemeester Van Tatenhw kan waarschijnlijk haar buig meesterstaken tijdelijk overa men en ik neem het vooralle schap van de raad voor mijnn kening." Vijf polen Waar de nieuwe burgemeeti aan moet voldoen, kunnen His mes, D. Holtkamp (M GroenLinks) en P Overate (WD) nog niet direct „Meestal blijkt uit zo'n schets dat er een schaap mep poten wordt gezocht", kamp. „De Bruijn is iemandó heel dicht bij de bevol staat. Dat vind ik een ke eigenschap. Ook zorgdezea tijd voor een goede verhoiÉ tussen de raad en het collef Het is best jammer dat trekt." O vermeen kijkt eveneens tevre den terug op de manier waai» De Bruijn haar taken vervulfc „Ze was goed benaderbaar."' binding naar de inwoners to was haar sterkste kant," He mes doet daar een schepje bo venop. „Ze was een echte ce. Ze kon Veere goed pn ten. Daarnaast heeft ze werk verzet voor de gemeente De gemeentelijke herinddin was daarvan volgens hem te hoogtepunt. ter Vera Dua (Groen) deelt de be zorgdheid van de milieubewe ging en de boeren. „Het basisi dee is dat dat we ruimte moeten durven te geven aan water. Er zijn overstromingsgebieden no dig. Maar de minister wil het Sigmaplan met de overstro mingsgebieden kennelijk maar heel beperkt aanpakken." Peeters op zijn beurt belooft dat het geactualiseerde Sigmaplan 'heel binnenkort' bij de regering op tafel ligt. De minister ontkent dat hij het op een akkoordje heeft gegooid met de burgemeesters in het stroomgebied van de Schelde, die faliekant tegen aanleg van de potpolders zijn. Burgemeester A. de Bruijn van Veere vertrekt per 1 oktober. foto Mechteld Jansïi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 28