PZC Heineken koopt Baikal Beer Aantal orders ASML slinkt fors Dennis beschadigt olieplatform Hulp voor de Derde Wereld Deelstaat India stortte 2 miljoen in VW-firma Chipmachinefabrikant maakt winst dankzij kostenbesparingen Jongeren kopen liefst huis met tuin Meneer Ko ziet het allemaal ZuidWest iilease www.pzc.nl factie: 0113-315649 nl AA Goes ES'Sin-Zeeland 0113-315520; S-«»™deren:0114J72770: gil; 020-4562500. donderdag 14 juli 2005 Colin Powell gaat zakenleven m WASHINGTON - Colin Powell, de Amerikaanse oud-le gerleider en voormalig minister van Buitenlandse Zaken, gaat het zakenleven in. Hij gaat werken voor de investe ringsmaatschappij Kleiner Perkins Caufield Byers (Kpcb), de grootste investeringsbank van Silicon Valley. Dat meldde The Washington Post gisteren. Volgens de krant gaat Powell samen met jonge leidingge venden werken aan groeiplannen voor hun bedrijven. „Mensen zijn op zoek naar het soort leiderschap, wijs heid, vertrouwen en inspiratie dat Powell meebrengt", al dus John Doerr, een van de partners in Kpcb. ANP Automobilist weer goedkoper uit DEN HAAG - Marktleider Shell heeft gisteren zijn brand stofprijzen verder verlaagd. Diesel wordt 2 cent goedko per op 1,049 euro. De prijzen voor een liter euro ongelood en super plus daalden 0,4 cent. Euro ongelood kost nu 1,395 euro, voor een liter super plus moet 1,449 euro wor den betaald. Dinsdag verlaagde Shell de adviesprijzen ook al en maak te daarmee een einde aan een reeks verhogingen die resul teerden in de hoogste prijzen ooit. ANP Trump klaagt zakenpartners aan NEW YORK - De Amerikaanse zakentycoon Donald Trump heeft zijn zakenpartners uit Hongkong aange klaagd wegens het onder de marktprijs verkopen van du re stukken grond in Manhattan, New York. Hij eist nu 1 miljard dollar schadevergoeding. Dat meldden Ameri kaanse media gisteren. Volgens Trump kwamen hij en zijn partners, onder wie de zakenman Hemy Cheng, in april overeen dat ze een voor malig rangeerterrein en drie appartementengebouwen voor 1,8 miljard dollar zouden verkopen. Later bleek dat er ook een ander bod was uitgebracht van 3 miljard dollar. Trump zou daarover niet geïnformeerd zijn. ANP/AFP Geen Europese 'zonnebrandwet' BRUSSEL - Het Europees Parlement zet vrijwel zeker een streep door het plan waardoor werkgevers hun perso neel zouden moeten beschermen tegen zonneschijn. Op voorstel van CDA'er Oomen heeft de parlementscom missie sociale zaken de passage geschrapt uit een ont werprichtlijn. „De kans dat het plan alsnog terugkeert, is praktisch nul procent", liet Oomen gisteren weten. De voorgenomen plicht was fel bekritiseerd door onderne mers, ook in Nederland. Die vreesden dat ze bouwvak kers met zonnebrand moesten insmeren of obers op terras sen van hoedjes moesten voorzien. ANP van onze redactie economie HYDERABAD - De Indiase deel staat Andhra Pradesh heeft op aandringen van oud-Volkswa gen topman Helmuth Schuster in januari 100 miljoen rupia (2 miljoen euro) overgemaakt naar de schijnfirma Vasistha Wahan. Dat zei premier Rajaekhara Red- dy van de Indiase deelstaat. Schuster, oud-personeelschef van VW-dochter Skoda, had per brief de deelstaatregering onder druk gezet 5 miljoen euro over te maken. Volgens Schuster was Vasista Wahan een Indiase doch teronderneming van VW. Met de betaling zou de deelstaat een be lang nemen in een te bouwen VW-fabriek in Visakhapatnam. Schuster verliet al in juni het be drijf nadat hij was beticht van het aannemen van steekpenning gens. Reddy verwacht dat het overheidsgeld niet verloren is, maar VW ontkende gisteren alle banden met de firma. De bouw van de fabriek in India staat op de tocht nu VW-topman Bemd Pischetsrieder de plannen in de ijskast heeft gezet. De raad van commissarissen accepteerde gis teren het ontslag van Peter Hartz (63), zo maakte Christian Wulf f, premier van deelstaat Ne- dersaksen, bekend. ANP van onze redactie economie AMSTERDAM - Heineken heeft opnieuw een brouwerij overge nomen in Rusland. Het biercon cern koopt Baikal Beer Compa ny uit Irkoetsk en ziet daarmee zijn marktaandeel op de Russi sche markt toenemen van 10 tot 10,6 procent. Dit heeft Hein eken gisteren bekendgemaakt. Het Nederlandse concern be taalt de overname in contanten. Over de prijs doen beide par tijen geen mededelingen. Het is de tweede overname van Hein eken in Rusland in korte tijd. Precies een week geleden maak te Heineken de overname be kend van de in St. Petersburg ge vestigde brouwerij Stepan Ra- zin. Met de jongste overname, die volgens Heineken positief bij draagt aan de winst in 2006, ver stevigt het concern zijn derde plaats op de Russische bier- marlet. Heinekens productievolu me in het land, dat geldt als de. vijfde biermarkt ter wereld, komt met Baikal op meer dan 8,5 miljoen hectoliter per jaar. De eerste plaats op de Russische biermarkt is in handen van BBH, eigendom van het Britse Scottish Newcastle en het Deense Carlsberg, met een marktaandeel van 36 procent. Daarna volgt het Belgische In- Bev met een marktaandeel van 16 procent. Heineken breidt sinds augustus vorig jaar zijn marktaandeel op de Russische biermarkt gestaag uit. Vóór Baikal en Stepan Ra- zin had het bierconcern zich door vier overnames (Volga, Shi- kan, Sobol en Patra) een markt aandeel van 8 procent verwor ven. Rusland geldt als een groei markt. Bier wint er aan popula riteit vooral onder jongeren, die de traditionele wodka laten staan. Analisten schatten dat de Russische markt dit jaar 5 pro cent in omvang zal toenemen tot meer dan 89 miljoen hectoliter. Baikal is volgens Heineken de enige brouwerij in het oosten van Siberië die er toe doet. Zij heeft een capaciteit van 1 mil joen hectoliter, met uitbreidings mogelijkheden tot 2 miljoen hec toliter. Het marktaandeel van Baikal in de Siberische regio was vorig jaar 13 procent en nationaal 0,6 procent. ANP T ive8 was een succes: grote op komst, jolig muziekplezier en veel indacht voor de armste landen in de aanloop naar de bijeenkomst van de G8 "i net Schotse Gleneagles. Paul McCart hy-Roger Waters, Brian Wilson en aun collega-popveteranen genieten neer van hun letterlijk 'welverdiende' prepensioen. Bob Geldof beraadt zich intussen op nieuwe initiatieven ten ba- van deze of gene groep hulpbehoe ven. En zijn 'zakenpartner' in deze, Bono Vox, richt zich weer op zijn rol nis frontman van U2, deze week onder ®aormet optredens in de Amsterdam Arena. Je vraagstukken waarover de rijke in dustrielanden die zijn verenigd in de ,z,ch in Gleneagles bogen, zijn te Mi voor geopolitieke consensus. Afge- en Van het onderwerp terreurbestrij ding - dat zich na de bomaanslagen in Londen meteen naar de voorgrond drong - zijn het twee agendapunten die in Gleneagles de pers haalden: armoe debestrijding en klimaatverandering. Over armoedebestrijding publiceerde het Internationaal Monetaire Fonds juist in de week voor de G8 (toeval?) een aantal rapporten. De boodschap van het IMF zal Tony Blair en Bob Gel dof slecht zijn bevallen: ontwikkelings hulp zet op de langere termijn weinig zoden aan de dijk, zelfs in Derde We reldlanden met een deugdelijk bestuur. Cijfers liegen niet, dus aan deze conclu sie - op basis van decennialange erva ringen in tientallen landen - valt niet te ontkomen. Een verband tussen de om vang van ontwikkelingshulp en econo mische groei bestaat niet. Het lijkt erop alsof ontwikkelingshulp irrelevant is. Natuurlijk, met noodhulp kan belangrijke korte-termijnellende worden verlicht. Van hulp worden de arme landen op de langere termijn ech ter beter noch slechter, helaas. De rede nen daarvoor moeten worden gezocht in de subtiele economische processen die met financiële hulp in gang worden gezet: de wisselkoers stijgt, de arbeids kosten lopen op, productieve krachten verhuizen naar de hulpsector, et cetera. Ferdinand van Dam stelt op basis van 36 jaar ervaring bij onder meer de Vere nigde Naties en de Wereldbank dat het kwijtschelden van schulden en het op schroeven van hulp sympathieke geba ren zijn waarvan niet te veel moet wor den verwacht. Het zou verstandiger zijn arme landen af te schermen van de ongenadige wereldmarkt. Creëer voor hen een beschermde zone waarin stap voor stap kan worden gewerkt aan de opbouw van een levensvatbare econo mie die de wereldstormen aankan. Op deze manier zijn ook China en India economische grootmachten geworden. De kwestie van de bestrijding van de klimaatverandering is misschien nog gecompliceerder. Alleen de Amerikaan se president Bush gelooft dat het van zelf goed komt. Zijn eigen variant op de theorie van Intelligent Design is on wrikbaar. De arme landen vinden dat zij niet aan de beurt zijn om dure maat regelen te treffen. De rijken zijn im mers rijker. De rest van de wereld rom melt wat in de marge van het te magere Kyoto-verdrag, met kleine regelingen op het terrein van bijvoorbeeld duurza me energie en fijnstofbestrijding. Veel economen verwachten veel heil van een bijzondere vorm van marktwer king, namelijk handel in de rechten om de wereld te vervuilen. Dat gaat onge veer als volgt. Vervuilrechten worden via overleg over de participerende lan den verdeeld. Stel dat Rusland per jaar 100 mag vervuilen en de Verenigde Sta ten 400. De Verenigde Staten kunnen vervolgens op de markt bijvoorbeeld 10 vervuilrechten van Rusland kopen. Daarmee kunnen de Amerikanen op jaarbasis 410 aan viezigheid produce ren, terwijl de Russen terug moeten naar 90. Vraag en aanbod bepalen de prijs van vervuilen. Inmiddels bestaan dergelijke markten her en der - ook in de Verenigde Staten. Een complicatie is echter dat de participerende landen - eigenlijk moet iedereen mee doen - het eens moeten worden over de totale ver- vuilkoek en de verdeling daarvan over de wereld. Dat is geen sinecure. Econo mie is lastig, zeker als de wereldleiders het er nog over eens moeten worden. Arjen van Witteloostuijn AMERSFOORT - Driekwart van de starters op de huizen markt zoekt een woning met tuin. Appartementen zijn nau welijks in trek bij jongeren die ia een stad willen wonen. Slechts 7 procent woont graag ineen appartement. Dat bleek gisteren uit een onder zoek dat Bouwfonds MAB heeft laten uitvoeren. De projectont wikkelaar liet uitzoeken wat voor soort woning jongeren tus sen 25 en 35 jaar graag betrek ken De overgrote meerderheid van de jongeren wil het liefst een woning kopen. Een kleine 120 procent geeft de voorkeur aan een huurwoning. Voor de ko pers vormen de hoge huizenprij zen logischerwijs de belangrijk ste hindernis op de weg naar |hun gewenste eigen huis met tuin. De kwartaalcijfers die de imakelaarsvereniging NVM vori ge week presenteerde, leerden dat starters een gemiddelde tus senwoning niet kunnen financie ren Het betreft in dit geval star ters die op basis van één salaris een woning willen kopen. Dit het onderzoek voor Bouw fonds MAB blijkt dat slechts 13 procent van de jonge stedelin gen zijn woonruimte in de bin nenstad zoekt. Bijna de helft woont liever nabij het centrum. Ruim een kwart geeft de voor keur aan een huis aan de rand van de stad. ANP Ko Koppejan is zes dagen per week te vinden in de speeltuin Lammerenburg in Vlissingen. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - „Meneer Ko, hun zitten te klieren." De kinderen in speeltuinver eniging Lammerenburg in Vlissingen weten precies wie ze moeten hebben als er in de speeltuin iets niet volgens de re gels gaat. Al zestien jaar is 'Meneer' of 'Opa' Ko Koppejan de beheerder van de speeltuin. „Eigenlijk heb ik al heel mijn leven met de speeltuin te maken", zegt Koppejan. „Want ik woon hier naast. Vroeger zat ik al in het bestuur. Met mijn 59-ste ging ik met de vut en een jaar later werd ik hier beheerder." Hij is er altijd. Zes dagen in de week. Meestal begint hij om zeven uur 's och tends en gaat hij om half zes 's avonds weer naar huis. Hij somt op wat hij allemaal doet nog voordat de speeltuin open gaat: gras maaien, vuilnisbakken leegmaken, on derhoudswerk. Verder beheert hij de kassa, verkoopt hij koffie, thee, andere drankjes en ijsjes. De administratie doet hij ook en - niet te vergeten - toe- zichthouden. Vaak zit hij in de witte tuinstoel (alle andere stoelen zijn groen) te kijken naar de kinderen. Met luide stem roept Ko een paar kinde ren tot de orde. Ze springen met ^ijn drieën op één trampoline. Meer dan twee kinderen tegelijk is niet toege staan. Koppejan spreekt ze aan met hun voornaam. „De meeste kinderen ken ik wel. Niet iedereen. Pas kwam er een va der die vertelde dat hij hier vroeger zelf foto Lex de Meester ook gespeeld heeft." Koppejan ziet het meteen als er iets gebeurt dat niet in de haak is. „Ik zit niet alleen in mijn stoel, ik loop ook vaak rond. Gelukkig gebeu ren er weinig ongelukken. Heel soms is er een gebroken arm, maar de ambulan ce hebben we al twee jaar achtereen niet hoeyen te bellen." Ook al is hij zes dagen in de week in de speeltuin te vinden, voor Koppejan blijft het beheren in de eerste plaats een hobby. „Ik heb nog nooit een dag ge had, dat ik geen zin had." van onze redactie economie NEW YORK - Het grootste off shore-olieplatform ter wereld, het booreiland Thunder Horse in de Golf van Mexico, is moge lijk ernstig beschadigd door de tropische storm Dennis. Het booreiland hangt scheef en dreigt te zinken, zo meldde BP gisteren. Thunder Horse is voor 75 pro cent eigendom van de Britse olie maatschappij BP en heeft een waarde van ongeveer 1 miljard dollar. Het platform met een ge wicht van 50.000 ton zou in 2007 beginnen met het oppom pen van olie en aardgas met een dagelijkse productie van een kwart miljoen vaten. De zee on der het eiland is twee kilometer diep. Werknemers op Thunder Horse werden afgelopen vrijdag geëvacueerd wegens de tropi sche storm Dennis. Dinsdag kwamen zij terug om de schade op te nemen en waar mogelijk re paraties uit te voeren. Zij ma ken zich nu op voor een nieuwe storm, Emily, die in aantocht is. Het eiland lag sinds april op zijn plaats en is aan de zeebo dem vastgeketend met zestien ankers. Het platform is verbon den met negen oliebronnen. Dit aantal zou later kunnen oplopen tot 25. Dat komt overeen met 9 procent van de olie- en gaspro ductie in de Golf van Mexico. De productie in het gebied is goed voor een kwart van de tota le productie in de Verenigde Sta ten. ANP ypnnnze redactie economie VELDHOVEN - Chipmachinefa brikant ASML blijft last hebben van klanten die aarzelen om te investeren. De orderportefeuille js daardoor in het tweede kwar- taal voor het derde achtereenvol gende kwartaal geslonken, zo maakte de onderneming uit Veldhoven gisteren bekend. ASML kreeg de afgelopen drie maanden orders voor 24 machi ne binnen. Dat waren er 11 min der dan de 35 in het eerste kwar taal, toen er al sprake was van onscherpe daling van de order ontvangst. Veel invloed op de winstcijfers bad de zwakkere orderporte- [feuille niet. Netto verdiende ASML in het tweede kwartaal 112 miljoen euro tegen 65 mil joen euro een jaar eerder. Ook deomzet steeg sterk, met 24 pro cent tot 763 miljoen euro. Vorig jaar moest de chipfabrikant nog een dieptepunt in de halfgelei- derindustrie te boven komen. De financiële resultaten over troffen de verwachtingen van analisten. Die hadden in door snee gerekend op een nettowinst van 100 miljoen euro en op een lomzet van 710 miljoen euro. Be leggers reageerden echter teleur gesteld op de daling van het aan tal binnengekomen orders, die groter was dan marktvorsers hadden gedacht. Investeringsprojecten Volgens topman Eric Meurice hebben klanten in de tweede helft van vorig jaar fors geïnves teerd in nieuwe machines, waar door de markt in de eerste zes maanden van dit jaar relatief zwak was. Chipproducenten kloppen inmiddels weer bij ASML aan voor nieuwe investe ringsprojecten, aldus de Frans man. In het derde kwartaal verwacht ASML meer orders binnen te sle pen. Meurice zei bemoedigende signalen te zien in de orderacti viteit aan het begin van het kwartaal. Daarnaast stijgt vol gens hem de benuttingsgraad van machines bij traditionele klanten, waardoor nieuwe or ders waarschijnlijker worden. Tot de klantenkring van ASML behoren onder meer Intel en TSMC. Recessiebestendig Door de verzwakking van de or derportefeuille zal ASML de ko mende kwartalen minder machi nes kunnen afleveren. De onder neming houdt desondanks vast aan haar winstverwachtingen omdat kostenbesparingen in komstendalingen kunnen opvan gen. De onderneming zegt reces- siebestendiger te zijn. Ze schat te in januari dat de verkoop van 130 machines per jaar volstaat om winstgevend te zijn. In 2003 lag het aantal nog op 160. Het afgelopen kwartaal leverde ASML vierenveertig nieuwe en zeven opgeknapte machines af bij zijn klanten. De gemiddelde verkoopprijs bedroeg 13,3 mil joen euro tegen 10,7 miljoen eu ro in het eerste kwartaal. ASML verwacht in het lopende kwar taal 38 machines af te leveren. De gemiddelde verkoopprijs daalt naar 11,8 miljoen euro, om dat klanten meer neigen naar het gebruik van opgeknapte ma chines. LCD-schermen ASML stapt voorlopig niet in de productie van machines voor led-schermen. De onderneming had bij de presentatie van de jaarcijfers in januari gezegd daarin interesse te hebben. Die belangstelling bestaat nog steeds, aldus ASML, maar mo menteel zijn de marktomstandig heden te onzeker om een grote investering te rechtvaardigen. Mogelijk gaat ASML het be schikbare kapitaal gebruiken voor investeringen in andere projecten, zo gaf topman Meuri ce aan. ANP Ow mobiliteit staat bij ons voorop... ll www.zuidwestlease.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21