Alom applaus voor Vinokoerov Dario Frigo verdient geen steunbetuiging Dario Frigo leert het nooit PZC Armstrong heeft iedereen aan het lijntje 17 Gert-Jan Serpenti sleutelde aan de fietsen in de Tour donderdag 14 juli 2005 MANZON - George Hincapie load lekker uit te hijgen achter de finishlij" in Briangon. „Hij -ing toch harder bergop dan we /acht hadden"; zei de Amcri- ISe ploegmaat en vriend van :e Armstrong over de po- ging van Alexander Vinokoerov L zich in de Alpenetappe van 'gisteren (over de Madeleine en <deGalibier) mentaal en qua tijd lenig in de Tour te rijden. Deschaduwkopman van T-Mo- bjle hield aan de 145 kilometer lange ontsnapping in ieder ge ul de etappezege over. Hij ver- ijn medevluchter Santia- v_.ero in de sprint. „En ik Se ploeg de moraal terugge geven om straks in de Pyrenee se gaan aanvallen." Bij tegen stander Discovery Channel is let angstzweet echter nog niet 'oken na wat Vinokoerov gisteren heeft laten zien. „Uit eindelijk heeft hij niet veel tijd pvonnen. De etappezege mocht hij hebben", vervolgde ie zijn terugblik op de koers, Onder controle b de lange afdaling vanaf de Galibier naar Briangon had met iame hij het verschil terugge bracht van 2.40 naar 1.15. „We baddenhem onder controle", al dus Hincapie. Zijn teambaas Jo- ian Bruyneel was het helemaal hem eens. „Op het einde nvam alles weer op zijn plaats," Hij zei achteraf gezien alleen maar blij te kunnen zijn jet de actie van de Kazak. Die „nadert nu immers de topvijf weer. „Daarmee is hij meer een jevaar geworden voor anderen dan voor ons. Vooral de andere ploegen zullen hem nu minder ruimte geven." Oftewel, nadat ze zich na dins dag al hadden verzekerd van de steun van Rabobank en Illes Ba- lears, die hun podiumkansen verdedigen, hebben Lance Arm strong en zijn ploeg iedereen weer aan het lijntje. Rasmussen Applaus voor Vino. Hulde ook voor Michael Rasmussen, die bij Rabobank de rol van kopman be ter blijkt aan te kunnen dan de zieke Denis Mentsjov. De Deen klom de dag na zijn uithaal op Courchevel ook soepeitjes over de Madeleine en de Galibier. „Het verstevigen van zijn leidersplaats in het bergklasse- ment was vandaag belangrijker dan het klassement", zei ploeg leider Erik Breukink. „Omdat deze etappe zich daar helemaal voor leende. Vanaf nu gaan we met zijn allen de tweede plaats proberen vast te houden." Voor Rasmussen is dat een com plete omslag. Hij is het gewend zijn ritten uit te zoeken en schaamt er zich op de andere da gen niet voor om op grote achter stand gereden te worden. Breukink beseft dat de aard van het beestje moeilijk te verande ren is. Rasmussen mag daarom volop meesprinten voor de bergpun ten. Gisteren deed hij dat op de Galibier zo indrukwekkend dat velen zich afvroegen waarom hij niet eerder was gegaan. Dan had hij de ploeg van Armstrong misschien in verlegenheid ge bracht. Aangezien Rasmussen en zijn ploeg al blij zijn met de tweede plaats, gebeurt dat niet. Waar om immers Armstrong aanval len, met het risico dat het qua tijdwinst niets oplevert en er on nodig veel energie wordt ver speeld? Vinokoerov en Rasmus sen zijn in sportief opzicht het zelfde type renner. Het zijn aan vallers pur sang, Rasmussen in de bergen meer dan de Kazak. In tegenstelling tot Rasmussen laat Vino zich zelfs in de bergen echter niet in de rol van de con- Marc Lotz had een voor raadje epo in zijn koelkast slaan. De politie kwam er achter. Nu is hij een ex-ren- ner, zonder ploeg. Wie denkt dat de wielerwereld zich verontwaardigd van hem afkeert, heeft het mis. Opzijn website staan de steunbetuigingen van veel renners. •doorAd Pertijs BRIANQON - Dopingzondaars te over in de geschiedenis van wielersport. Weinigen van zijn echter verketterd. Ve- maken nog steeds deel uit van de grote familie. Of ze zit- ten nog op de fiets, of ze lopen H de Tour rond als vertegen- Ier van een andere firma g. Johan Museeuw leidt rond voor Quick Step, ™1 Stephens cloet pr-werk [voor Liberty Seguros. Bok Dario Frigo, ooit de man 'I w'e een geavanceerd nieuw ffingproduct werd gevonden, in deze Tour. Als wielren nen hij in 2001 met zijn le- Knsgevaarlijke handel tegen de g 'iep in de Giro, riep Jan die zal toch zeker geen meer krijgen? Wel dus. Ja via belandde Frigo weer bij „J" °,ude team, Fassa Bortolo. toen hij nog de baas de Rabobank-ploeg, de jel niet in zee te gaan voormalige dopingklanten. analyse soliderende klassementsrenner duwen. „Oké, de energie die ik in mijn lange vlucht hebt gestopt, levert me maar een minuutje op. Maar dat risico moest ik nemen. Wij staan achter Armstrong en om hem te passeren, zul je toch er gens moeten aanvallen." Hij kreeg er een gul applaus voor. Collega-aanvaller Rasmus sen ziet het voorlopig nog an ders. „Lance heeft in alle afgelo pen zes jaren bij elkaar bergop maar vijftien seconden verloren. Dan is 38 seconden wel veel om goed te maken." Vinokoerov laat zich niet ontmoedigen door dit soort statistische feiten. „Ik had dinsdag een slechte dag. Dat kan Lance ook gebeuren. Daarom zit er maar één ding op: blijven aanvallen. We zijn nog niet verslagen." GPD Dat zouden er meer moeten doen. De Pro Tour heeft in haar ethisch charter al laten opne men dat renners die betrapt zijn op doping worden ontslagen en voor jaren niet mogen toetreden tot een andere Pro Tour-ploeg. Dario Frigo is nu weer tegen de lamp gelopen. Een recidivist pur sang, wiens rol in de Pro Tour is uitgespeeld. Dankzij jus titie. Of zou de UCI aan de hand van 's mans medische paspoort de speurders hebben getipt? Het is te hopen. Als de wielersport verlost wil worden van dopinggebruikers, zal er eerst een cultuur- én denk- omslag moeten volgen. Geen Mu- seeuws meer in de Tour. Jam mer voor hen, maar zij vertegen woordigen die generatie waar van Tourdirecteur Leblanc zo graag afscheid wil nemen. Ren ners die epo in hun koelkast heb ben, zouden geen steunbetuigin gen mogen ontvangen van colle ga's. Alleen een duidelijk teken dat men met valsspelers niks meer te maken wil hebben. UCI-baas Hein Verbruggen geeft aan dat het niet mogelijk is om nu .de hele Fassa Borto- lo-ploeg naar huis te sturen. Maar misschien zou het wel hel pen als Dario Frigo gisteren ver antwoording had moeten afleg gen aan al zijn gedupeerde colle ga's, in plaats van alleen aan de teamleiding en de politie. Eens kijken hoe lang de steunbetui gingen dan nog blijven komen. Of het zo ver zal komen, is ech ter maar de vraag. De matheid waarmee gisteren in het Tourpe loton werd gereageerd op het nieuws rond recidivist Frigo, zegt heel veel. Er is geen algeme ne verontwaardiging over wat hij gedaan heeft. De hartenkreet destijds van Raas vindt geen na volging. Nog een paar jaar en dan leidt Dario Frigo gewoon gasten rond in de Tour. Omdat de wielerwereld vermoedelijk van binnenuit nooit echt werk zal maken van het verjagen van het dopingspook. GPD door Edward Swier BRIANQON - Wie van verboden vruchten heeft gesnoept, weet hoe lekker ze zijn. „Als een renner eenmaal met een hulpmo tortje heeft gereden, wordt het heel erg las tig het de rest van zijn carrière zonder te doen", zegt Lon Schattenberg, lid van de medische commissie van de wereldwieler bond UCI. „Geschokt en teleurgesteld" reageerde hij op het nieuws dat Dario Fri go tijdens de Tour opnieuw tegen de lamp is gelopen. De 31-jarige renner, die een besmet verle den heeft, werd niet betrapt op dopingge- bruik zelf. Maar hij zit wel in een heel las tig parket nu zijn vrouw Susanna bij een controle langs de snelweg nabij Albertvil- le door de douane werd aangehouden met verboden producten in haar bagage. Vol gens bronnen dicht bij het onderzoek zou het gaan om tien doses epo en heeft Fri- go's vrouw bekend dat de doping voor haar man bestemd was. Frigo werd gisterochtend door de Franse gendarmes van zijn bed in het Mercure-ho- tel van Courchevel gelicht en voor verhoor overgebracht naar het bureau in Albertvil- le. Daar wordt het Italiaanse echtpaar vastgehouden. „Als er inderdaad tien do ses epo zijn gevonden, dan was dat niet al leen voor Frigo zelf", denkt Lon Schatten berg, kenner van het middel dat de aan maak van rode bloedlichaampjes vergroot en zo de zuurstofopname stimuleert. Dat Frigo noch een andere coureur deze Tour tot op heden bij de urinecontroles betrapt is op epo-gebruik, kan volgens Schatten berg eenvoudig worden verklaard. „Niet elke dag wordt de urine op epo gecontro leerd." Tijdens de Tour worden meer dan honderd urinemonsters op epo-gebruik ge test, meer is financieel niet haalbaar. Zot Dat Frigo het risico blijkbaar aandurfde, vindt Schattenberg niettemin zot. „Even zot als mensen die met dat spul door Frankrijk rijden. Maar Frigo is, dat heb ben affaires uit het Verleden bewezen, gek. Jongens als hij leren het klaarblijke- Op de dag dat Dario Frigo uit de Tour werd gezet omdat bij zijn vrouw epo was gevon den, waren twee volgers van de Tour zeer toepasselijk uitgedost, foto Gero Breloer/EPA lijk nooit af. Als de veronderstellingen waar blijken, moet hij een schorsing voor het leven krijgen." Frigo's werkgever Fassa Bortolo bevestig de de arrestatie van de coureur 's morgens vroeg al. Het management sprak tegen dat de ploeg betrokken is bij de zaak. Bruno Cenghialta: „Dit is een geïsoleerd geval, een zaak die alleen Frigo aangaat en niet ons." Fassa-manager Giancarlo Ferretti, nog driftig op zoek naar een nieuwe spon sor voor volgend seizoen, reageerde woest. Hij voelde zich ernstig bedrogen door de coureur die hij twee jaar geleden weer in genade aannam. Frigo was in 2001 vanwe ge de vondst van doping op zijn hotelka mer uit de Giro d'Italia gezet, maar pres teerde na een half jaar schorsing al snel weer goed. Hij won een klassieker (het Kampioenschap van Zürich), een etappe wedstrijd (Parijs-Nice) en ook een Tourrit. Ferretti: „Ik hoopte dat Frigo veranderd was. Maar dat bleek dus niet zo te zijn. Ik vind hem een schoft." Ferretti stelde voor de renner „voor altijd uit het wielrennen te verbannen. En hij moet ook lang in een cel zitten." Tourdirecteur Jean-Marie Le blanc reageerde eveneens met ontzetting. „Frigo is een renner die al eerder aanvarin gen met de politie en sportautoriteiten heeft gehad. Hij behoort tot een generatie renners die simpelweg niets wil leren. De ze generatie moet zo snel mogelijk van het toneel verdwijnen en vervangen worden door een groep coureurs die de regels wel respecteren." De Frigo-zaak doet denken aan de kwes tie rond de Litouwse coureur Raimondas Rumsas, die derde werd in de Tour van 2002 maar Frankrijk moest ontvluchten toen bekend werd dat zijn vrouw diezelf de dag aangehouden was met verboden producten in haar auto. Die dopingaffaire, waarvan de rechtszaak in november dit jaar begint, legde toen nauwelijks egn schaduw over de Tour omdat deze op de laatste dag voorviel. In de Tourkaravaan rijst na gisteren echter de vraag wat het peloton de komende anderhalve week nog te wachten staat. GPD Voigt komt te laat binnen BRIANQON - Na David Zab'riskie is Jens Voigt sinds gis teren de tweede uitvaller die eerder in deze editie van de Ronde van Frankrijk de gele trui heeft gedragen. De Duit ser van CSC kwam in de elfde etappe, een bergrit van Courchevel naar Briangon, buiten de tijd binnen. Ook de Belg Kevin Hulsmans (Quick-Step) overkwam dat, zodat de Tourdirectie beide renners uit koers nam. Voigt droeg dinsdag gedurende één dag de gele trui. De Amerikaan Zabriskie, winnaar van de eerste etappe, droeg het tricot tot en met de ploegentijdrit. In totaal zijn er nu nog 167 van de 189 gestarte renners in koers. Voor de zieke Voigt was de uitsluiting zuur. De Duitser van CSC miste de tijdslimiet in Briangon op 41 seconden. Pas in het rennershotel kreeg de 33-jarige renner de gevol gen te horen. Op de flanken van de Col de la Madeleine, de Col du Telegraphe en de Galibier had hij tevergeefs ge probeerd de laatste 'bus' bij te houden. Voigt, voor de Tour vader geworden van zijn vierde kind, had last van een bronchitis. Hulsmans kwam nog later dan Voigt bin nen. Hij miste de limiet op 2 minuten en 27 seconden. ANP Boonen: Prestatie van mijn leven BRIANQON - De Belg Tom Boonen was gisteren in de elf de etappe van de Ronde van Frankrijk meer dan opge lucht dat hij de finish in Briangon bereikte. Een valpartij na zes kilometer had de rit over de Col de la Madeleine en de Galibier voor hem tot een helletocht gemaakt. „Ik heb vandaag de prestatie van mijn leven geleverd", stamelde de groene-truidrager nadat hij op een een kleine veertig minuten van ritwinnaar Vinokoerov was binnenge komen. „Dit overtreft de Ronde van Vlaanderen en Pa- rij s-Roubaix." Boonen had aan opgeven gedacht nadat hij al na zes kilometer onderuit was gegaan. „Ik zat rechts naast Garate, wilde een bocht aansnijden waarbij hij opeens naar binnenkwam." De sprinter van Quick-Step ging tegen de grond. „Ik ben bovenop m'n knie gevallen en vermoed dat mijn meniscus geraakt is. Ik kon de rest van de dag mijn been amper bui gen, maar heb toch maar al mijn moed bij elkaar ge raapt." De winnaar van twee voorjaarsklassiekers heeft als doel de puntentrui tot in Parijs te verdedigen. „We zijn de Tour schitterend begonnen met twee ritzeges, nu zit het gewoon even tegen." ANP Vinokoerov in fraai rijtje BRIANQON - Alexander Vinokoerov schaarde zich giste ren in een indrukwekkend rijtje dubbelwinnaars. De Ka zak was de zestiende rijder die in één seizoen zowel Luik-Bastenaken-Luik als een etappe in de Tour de Fran ce won. Op die erelijst staan onder anderen de namen van Walter Godefroot (1967), Eddy Merckx (1969, 1971, 1972 en 1975), Roger de Vlaeminck (1970) en Bernard Hinault (1980). De enige Nederlander die die dubbel pakte, was Adrie van der Poel in 1988. Gerrard maakt hattrick LIVERPOOL - Titelverdediger Liverpool is het toernooi om de Champions League gisteren begonnen met een 3-0-overwinning op TNS uit Wales. Aanvoerder Steven Gerrard maakte alle doelpunten. Aanwinst Boudewijn Zenden viel in de 63e minuut in. GPD De Tour de France is 's werelds grootste wielerspektakel en is momenteel bezig aan de 92e edi tie. Het evenement kent vele vol gers, in en buiten de koers. De PZC brengt drie weken lang tal van Tour-fanaten voor het voet licht. Vandaag in deel in deel 11 Gert-Jan Serpenti uit Axel. door Frits Bakker HULST - Voor de start van de Tour de France kwam er altijd wel iets nieuws op de markt. Gert-Jan Serpenti. voormalig mecanicien van TVM en Cees Priem, zat dicht bij het vuur. „We kregen altijd nieuwe fiet sen voor de Tour, met de nieuw ste snufjes op technisch ge bied." De 30-jarige Axelaar, die sinds drie jaar eigenaar is van de rij wielzaak Serpenti Cycling in de binnenstad van Hulst, heeft het vak van mecanicien geleerd in het profpeloton. En in zijn TVM-jaren (later Domo/Farm Frites) werkte hij met toppers als Robbie McEwen, Peter van Petegem, Richard Virenque en Jeroen Blijlevens. „Ze hadden bijna allemaal wel iets speciaals op de fiets. Blijle vens reed in de Tour met een za del waar 'Jerommeke' op stond. Geert van Bondt had een ket tinkje met een Maria-afbeel- ding onder zijn zadel. Axel Merckx wilde bijna elke dag iets anders aan de positie van zijn fiets. Zijn vader kwam vaak even langs om kleine din getjes aan te passen. Peter van Petegem was weer heel makke lijk. Die vond alles goed wat we deden." Of het nou McEwen, Blijlevens, Knaven of Merckx was. Ze had den allemaal een zwak voor Gert-Jan Serpenti en bewonde ring voor zijn kennis. De fietsen van T VM werden voor de Tour en andere belangrijke koersen tot in alle details gecontroleerd door de mecaniciens. Serpenti reisde de hele wereld af met het team van Cees Priem. De TVM-ploeg werd niet direct met strakke hand geleid, maar vormde een hechte eenheid. De renners trokken ook buiten de koers met elkaar op. De TVM-ja- ren waren voor de meesten de mooiste uit hun carrière. Gert-Jan Serpenti, de zoon van oud-profrenner Jan Serpenti, maakte er deel van uit en deel de lief en leed. De successen in de Tour en de klassiekers wer den uitbundig gevierd. Serpenti deed de ronde drie keer, maar was als jonge 'mekanieker' ook al een paar keer ingevallen. „In de Tour waren we met drie of vier man. We maakten een verdeling onder elkaar: ik zat twee weken in de koers, in de auto van de ploegleider. En de andere week bij de finish om renners op te vangen en de fiet sen naar het hotel te brengen." De Tour van 1998 heeft hij zo veel mogelijk uit zijn herinne ring gevaagd. Het was de ronde van de invallen bij Festina en TVM, toen ook Serpenti voor on dervragingen werd meegeno men. Veel tijd om te kijken heeft hij dit jaar niet. „Ik heb het razend druk met mijn winkel, maar 's avonds kijk ik naar de samen vattingen. En vooral ook naai de renners met wie ik zelf nog heb gewerkt, al zitten er niet zo veel meer in het peloton. In de drie jaar dat ik geen Tour meer doe, zijn het allemaal andere ge zichten geworden." Gert-Jan Serpenti foto Peter Nicolai foto Gero Breloer/AFP Aleksandr Vinokoerov revancheerde zich gisteren voor zijn off-day van een dag eerder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17