icht in kassen moet 's nachts uit Fruitteler wacht kleinere oogst zc Muziek moet voor zichzelf spreken Vlammende bomen in De Manteling Visserij wil lagere brandstofkosten BEZOEK EEN VAN EUROPA'S MOOISTE DIERENTUINEN A 13 aad van State tikt ministerie op de vingers Meerjarig kunstproject Scheldeterrein NIEUW in 2005 donderdag 14 juli 2005 EN HAAG - „Vuor ons is dit deen victorie." G. van Zonne- M de Zeeuwse Milieu Fe ut» (ZMF) reageert ver- op de uitspraak van de aad van State over nachtelijke ^verlichting in de Eerste Bath- jlderbij Rilland. komt erop neer dat het mi st,,» van Landbouw, Natuur Voedselkwaliteit (LNV) ten jechte instemde met het nachts verlichten van een deel ,dekassen (vijf hectare) van Lji Agro Care. Volgens de M van State zijn nadelige ge- tan voor het nabije be- Eennd natuurmonument Oos- schelde niet uitgesloten. aglichtsituatie El gaat om zogenaamde assimi- lieverlichting met halogeen- mpen, van 1 september tot 1 ei, tussen middernacht en nsopgang. Daarmee wordt si daglichtsituatie nagebootst il bevorderlijk heet te zijn iorde groei van de gewassen. Raad van State tikt niet al en het ministerie van LNV ge- ebgop de vingers, maar indi ct ook het Zeeuwse dagelijks ovinciebestuur. Beide overhe- zagen geen bezwaar tegen oerclub Axel oudt weer Irenstocht XEL - Toerclub Axel houdt inslaande zaterdag zijn jaar- Grenstocht. telnemers kunnen kiezen tus- nde afstanden 65 of 125 kilo- eler. ide afstanden kunnen ook irden gefietst in het kader van zogeheten sterrittencompeti- elname staat open voor ieder- Inschrijven kan zaterdag- itend vanaf half acht bij café nbrinus aan de Markt in 1 de nachtelijke verlichting en achtten de uitstraling ervan rich ting Oosterschelde aanvaard baar. In de uitspraak geeft de raad aan dat het ministerie van LNV in strijd handelde met de Euro pese Habitatrichtlijn. De goed keuring voor het gebruik van de assimilatieverlichting moet dan ook worden ingetrokken. Voor de ZMF is dit aanleiding om van het ministerie van LNV nadere actie te eisen, meldt Van Zonne veld. Uitspraak Hij tekent aan dat de uitspraak ook gevolgen kan hebben voor andere glastuincomplexen. Klip en klaar heeft de Raad van Sta te gesteld dat er over de ecologi sche gevolgen van nachtelijke kasverlichting geen twijfel mag bestaan. Daar moet ook bij de plannen voor een glazen stad in de Ka naalzone Zeeuws-Vlaanderen re kening mee worden gehouden. Wel merkt Van Zonneveld op dat de plaats waar de kassen daar gedacht woi'den, verder af ligt van de speciale bescher mingszone Westerschelde dan bij de Bathpolder en de Ooster schelde het geval is. Vogels De Raad van State houdt in de uitspraak duidelijk rekening met een 'deskundigenbericht'. Daarin staat onder meer dat er nog veel onbekend is over de ge volgen van kunstlicht op met na me vogels. Er is geen ecologi sche onderbouwing dat afscher ming van het licht naar boven tot 85 procent, afdoende soelaas biedt. De procedure tegen het besluit van het ministerie van LNV was door de ZMF aangespannen, na dat de vereniging eerder bot ving bij gemeente Reimerswaal en de provincie. De uitspraak is een opsteker voor de campagne Laat het donker donker, die de ZMF dit jaar samen met de elf andere milieufederaties voert. Die is erop gericht de nog aan wezige duisternis in Zeeland zo veel mogelijk te bewaren. Door een koud voorjaar moeten fruittelers in Zeeland rekening houden met een kleinere oogst. foto Willem Mieras door Rinus Antonisse OUDELANDE - De Zeeuwse fruittelers moeten dit jaar reke ning houden met een kleinere oogst. Vooral de hoeveelheid ap pels valt lager uit, maar ook de jonge percelen van het perenras eonférance leveren minder ki lo's op. Rien van Hekken uit Oudelan- de, vice-voorzitter van veiling Fruitmasters, tekent er wel bij aan dat de telers.in heehEuropa vorig jaar een topoogst kenden. Een lagere opbrengst komt voor hem derhalve niet als een echte verrassing. Volgens Van Hekken doet het vrij koude voorjaar zijn invloed gelden. „Rond de bloei en de be stuiving waren de omstandighe den niet optimaal, De kou zat lang in de bomen. Je zag ook een slechte bladgroei na de bloei." Anders dan in de akkerbouw, heeft de overvloedige regenval van afgelopen tijd geen nadelige gevolgen achtergelaten. „Voor de fruittelers was het niet zo'n probleem, de regen was juist zeer welkom", zegt Van Hek ken. Wel zijn flink wat bedrij ven, met name aan de noord kant van Zuid-Beveland, getrof fen door hagelschade. Onder meer de zwarte bessen, waar voor Beveland hét centrum is, hadden te lijden. Voor de fruittelers is het nu van belang hoe de prijzen zich ont wikkelen. Die voor de appels zijn al jarenlang bedroevend, merkt Van Hekken op. Vorig jaar zag het er aanvankelijk goed uit, maar de topoogst gooi de roet in het eten. „En Polen heeft de Europese markt ontdekt. Ze hebben veel goede bomen in Nederland ge kocht en en brengen nu aanzien lijk meer fruit op de markt", al dus de vice-voorzitter van Fruit masters. Pluspunt voor de Zeeuwse telers is dat hier veel peren worden ge teeld en daarvan zijn de prijzen al langere tijd redelijk tot goed. De voor Zeeland belangrijkste peer eonférance wordt voorna melijk uitgevoerd naar Skandinavië, Engeland en Rus land. Van Hekken tekent aan dat wel nieuwe markten aange boord moeten worden, gelet op het stijgende aanbod van de eon férance. Hij noemt Zeeland (met Noord-Holland) 's werelds beste teeltgebied voor deze peer. „Ik heb wel eens een ouder iemand horen zeggen: die peren moeten de zee ruiken. Ik geloof dat het waar is." Celstraf voor mishandelen ex MIDDELBURG - „U heeft geen enkel respect voor uw ex-vrouw getoond. Dat neemt de rechtbank u zeer kwa lijk", zei rechtbankpresident R. Lameijer gisteren tegen een oud-inwoner van Oostburg. De man werd door hem veroordeeld tot een celstraf van twaalf maanden waarvan de helft voorwaardelijk wegens het ernstig mishandelen van zijn ex. Ook bepaalde de rechtbank dat de man geen contact meer mag opnemen met zijn vrouw en haar kinderen. Daar naast moet de man alle aanwijzingen van de reclassering volgen. Een behandeling door hulpverleners van het Cen trum '45 werd daarbij door de Middelburgse rechter uit drukkelijk genoemd. De man (28), een vluchteling uit Irak, heeft traumatische jeugdherinneringen als gevolg van een vele maanden du rend verblijf in een van de gevangenissen van Saddam "Hoessein. Tijdens een bezoek aan haar huis, in februari dit jaar, viel hij haar aan en poogde haar te doden. Hij kneep daarbij haar keel dicht en sloeg haar met een vaas. De vrouw en de beide kinderen hebben dat voorval nog steeds niet verwerkt. Politie zoekt stenengooier STELLENDAM - De recherche van het district De Eilan den is op zoek naar een stenengooier. Een 22-jarige auto mobilist uit Hellevoetsluis raakte zondagavond op de N57 bij Stellendam gewond, vermoedelijk doordat een steen vanaf het viaduct op de weg werd gegooid. Voordat de man onder het viaduct doorreed, zag hij een jongen over het hekwerk hangen. Kort daarop hoorde hij een klap en sprong het glazen dak van zijn auto uit elkaar. De bestuurder liep schrammen op door het rondvliegende glas. De politie roept mogelijke getuigen op zich te mel den via het algemene nummer 0900-8844. Rector Nehalennia vertrekt MIDDELBURG - De rector van scholengemeenschap Ne halennia in Middelburg gaat weg. R. Haks heeft een nieu we baan gevonden bij een scholengemeenschap in Breuke- len. De redenen voor zijn vertrek zijn persoonlijk van aard, zegt hij. „Voor ons was het van belang om op ter mijn terug te keren naar de randstad. Mijn vrouw heeft daar haar werkzaamheden en mijn dochter woont er. In- eens was er de kans om een goede baan te krijgen in het centrum van het land." Haks begint op 1 november met zijn nieuwe baan. Hij is vier jaar rector van Nehalennia geweest. Leider fietsendieven moet cel in MIDDELBURG - Een Roosendaalse ondernemer is giste ren veroordeeld tot 24 maanden celstraf waarvan zes voor waardelijk. Daarnaast moet de 32-jarige man van de Mid delburgse rechtbank 3390 euro terugbetalen aan de staat omdat hij als heler illegaal winst boekte bij de verkoop van gestolen fietsen. Twee weken geleden eiste het Open baar'Ministerie drie jaar cel waarvan één voorwaardelijk omdat de eigenaar van de kringloopwinkel werd gezien als de leider van een bende fietsendieven. Die sloegen vo rig jaar zomer hun slag in vooral Midden-Zeeland. De fei telijke dieven, de uitvoerders, zijn begin dit jaar reeds ver oordeeld tot 21 maanden celstraf waarvan zes voorwaar delijk. ;unst >r Rolf Bosboom ilSSINGEN - Er komt een meerjarig nslproject op het Scheldeterrein in ssingen: Mijn Domein. Dat gaat de vorming van het gebied van werf tot ion- en werkomgeving intensief vol- Het project wordt in oktober ge- nd met een manifestatie die bijna ee maanden duurt. initiatief is bedoeld om een breed bliek te betrekken bij de ingrijpende wikkelingen op het Scheldeterrein en een bijdrage te leveren aan de kwali teit van de plannen voor het gebied. Daarbij wordt vooral gekeken naar het spanningsveld tussen de publieke bui tenruimte en de particuliere binnen ruimte. Als opening van het project wordt van 1 oktober tot en met 27 november in de voormalige zware plaatwerkerij de ma nifestatie Mijn domein: binnen is niet buiten gehouden. In de vorm van foto grafie, installaties, virtuele bouwplaat sen, verhalen en geluidskunst laten kunstenaars zien hoe zij tegen het the ma aankijken. De manifestatie krijgt volgend jaar zomer een vervolg in de vroegere timmerfabriek. In de tussenlig gende periode worden activiteiten geor ganiseerd die inspelen op ontwikkelin gen in het gebied. Deelnemende kunstenaars aan de eer ste en tweede fase van Mijn Domein zijn onder anderen: Atelier van Lies hout, Luc Deleu, Etienne Bossut, Rien Monshouwer, Krijn de Koning, Frank van der Salm, Thijs Wolzak, Erik Olof- sen, Martin McNamara, Frank Haver- mans, Laurent Malherbe, Lex de Mees ter, Alex Vermeulen, Kevin van Braak, Muzieklab Brabant, Tilburg Cowboys, Eelco Brand, Dalstar, Elza Jo, Kees Roovers en Bentall Bommeljé. Voor de uitvoering van Mijn Domein is een stichting opgericht: Het Zuidlicht, met als voorzitter beeldend kunstenaar Ko de Jonge. Buro Beeldende Kunst Vlissingen zorgt voor de artistieke in vulling. Het Zuidlicht gaat in de toe komst mogelijk ook andere kunst- en cultuurmanifestaties opzetten die een relatie hebben met Vlissingen en de re gio. Mijn Domein wordt financieel onder steund door onder meer de provincie, de gemeente Vlissingen en fondsen zo als het Stimuleringsfonds voor Archi tectuur. lor Robin de Wever IDDELBURG - We dachten ze uitgestorven waren, maar ;t? Eigenzinnige muzi- nten zijn springlevend. Neem ddelburger Arjen van Wijk ide Utrechtse Lydia van Mau- •Wever. Samen vormen ze gezicht van de alternatieve wd Brown Feather Sparrow, ülangs kwam er een nieuw al um uit; binnenkort, onder eer komende zaterdag, treedt groep tweemaal op in Zwe rmen Feather Sparrow is het «steskindje van eigenzinnige azikanten. Van Wijk en Van herik verwierven hun bekend- id in de Zeeuwse popband bis Beautiful Mess, terwijl Van I nog bijkluste in het inter zonale hardcorecollectief ie Spirit That Guides Us. ■Mpop', etiketteert menig •urnalist de muziek die de Md maakt. In de praktijk ®t het neer op verstilde en rijmelende gitaar- en piano- Msl. Muziek waar de twee "n hart volledig aan gegeven ebben. Logisch, de bandfiloso- 'e is immers een streng regime: eliedjes staan centraal en daar- K u'f Niet dat de bandleden problemen mee hebben. Ster- er nog: het is, volgens Van jk. juist de natuurlijkste weg. 'f maken muziek die volledig ons hart komt, met de rest ouden we ons niet bezig. Het is Eiek waar we ons goed bij e'on. Alternatief maar niet re- Icitrant, eigenzinnig maar fundamentalistisch. o 'wee komen uit gezinnen °or muziek nooit een vanzelf - prekendheid is geweest. „Ik ffam Pas in aanraking met pop- ®ek toen ik Axel Kabboord ™nd en bandlid in TBM, red.) ï?n bar)d zag optreden", rtelt Van Wijk. „Ik besefte ge- lK dat ik dat ook wilde dels hoort Van Wijk bij de 'mu- ziekfreaks': „Ik ben een echte verzamelaar." Van Maurik niet. „Af en toe krijg ik een educatief verzamel- cd'tje van Arjen, zodat ik ook op de hoogte blijf, Vroeger luister de ik nooit naar popmuziek. Mijn pianoleraar leerde me te improviseren, waardoor ik zelf dingen uit ging proberen." Op het nieuwe album Let's be fi ne staan enkele spaarzaam rockende momenten, het gros van de nummers is ingetogen. Critici zijn onvolprezen enthou siast, maar verwijten de band ook te veel binnen de lijntjes te kleuren. Van Wijk snapt het niet goed. „Bands als Di-rect en Krezip, die kleuren pas binnen de lijntjes. Niks mis mee, Krezip doet het erg goed, maar dat ver wijt is gewoon niet terecht. Wij durven het liedje voor zichzelf te laten spreken." Van het debuut Wide awakens everything (2003) werden 1500 exemplaren verkocht. Niet ver keerd, maar ook niet genoeg om dagelijks van rond te komen. In middels is het teleurstelling, maar zeker ook opluchting die van Van Mauriks gezicht af te le zen is. „We maken geen popmu ziek die het grote publiek graag hoort, dus moeten we het heb ben iran de waardering." Geld „Het draait uiteindelijk altijd weer om geld. Dat vind ik heel frustrerend. Ik ben het spuugzat om me steeds bezig te houden met strategisch denken. Ik zou wel depressief kunnen gaan roe pen dat het illegaal branden van cd's de muziekindustrie om zeep helpt, maar ik probeer het ge woon achter me te laten." Van Wijk valt bij: „Het optre den in Zweden doen we omdat de organisatie van het festival ons toevallig kent. En eigenlijk is het natuurlijk ook prachtig dat Scandinaviërs onze muziek veel beter kunnen waarderen." Van Maurik: „Als er een of ande re hoge pief mijn muziek over de hele wereld uit wil brengen, dan is dat prima. Maar als dat niet zo is, vind ik het ook oké." Ze denkt na. Dan komt het hoge woord eruit: „Nu hebben we het alleen maar weer gehad over geld en beroemdheid. Eigenlijk wil ik het er niet over hebben. Je telt tegenwoordig alleen mee als je beroemd bent. Maar wij gaan ons leven niet op het spel zetten voor een droom die ande ren ons hebben opgelegd." Een kunstenaar pakt een boom in. Inmid- De alternatieve band Brown Feather Sparrow bestaat uit eigenzinnige muzikanten. door Rolf Bosboom OOSTKAPELLE - Beeldend kunstenaar Adri A.C. de Fluiter uit het Drentse Sleen is volop be zig bomen met rode doeken te omwikkelen. Hij markeert daar mee de kronen, waarin de ener gie van de natuur volop zicht baar is. Vlammende bomen, zo noemt hij zelf zijn werk. De bezigheden van De Fluiter zijn onderdeel van het kunstpro ject Verborgen Lanen, dat zater dag in De Manteling wordt ge opend. Het is een initiatief van CBK Zeeland (Centrum voor Beeldende Kunsten, Vormge ving en Architectuur), in samen werking met Staatsbosbeheer en de gemeente Veere. Tien gerenommeerde kunste naars uit binnen- en buitenland maken momenteel ter plekke kunstwerken met overwegend natuurlijk materiaal, dat zij in De Manteling hebben gevonden. Zij doen dat op allerlei bijzonde re locaties, verspreid over het door René Schrier VLISSINGEN - De Nederland se visserijgemeenten en -provin cies willen dat minister Veer man iets doet aan de stijgende brandstofprijzen voor viskot- ters. In andere Europese landen biedt de overheid wel steun, zo schrijven ze in een brief aan de minister. Volgens het Bestuurlijk Plat form Visserij, waarin de visserij- gemeenten en -provinces vere nigd zijn, lopen de emoties on der vissers hoog op. De Neder landse visserij is niet ver verwij derd van het moment waarop schepen noodgedwongen langs de kant moeten worden gelegd, omdat de brandstofkosten te hoog zijn opgelopen. Dat heeft verregaande consequenties om dat aan de visserijsector een he le keten gekoppeld zit van afge leide werkgelegenheid. In de bxief staat dat als gevolg van de opgelopen emoties de Neder landse vissers met plannen rond lopen om havens te blokkeren. Dat heeft vooral te maken met het feit dat het aan de vissers niet meer uit te leggen is dat in het ene land (Frankrijk) de over heid wel bereid is de vissers te helpen en in het andere niet. Ook het noodgedwongen stilleg gen van vissersschepen zal niet zonder slag of stoot gebeuren, waarschuwt het platform. Op zich hebben ze geen moeite met de sanering, maar dan moet het wel gaan om een warme sa nering. De Zeeuwse gemeenten die de brief hebben ondertekend zijn Reimerswaal, Vlissingen, Noord - Beveland, Schouwen- Duiveland, Sluis en de provin cie Zeeland. foto Lex de Meester natuurgebied tussen Oostkapel- le en Domburg. De Fluiter, die zich regelmatig bezighoudt met het organiseren van internationale kunstprojec ten in vaak natuurlijke omgevin gen, is behalve deelnemer ook curator van de tentoonstelling. Als deelnemende kunstenaars heeft hij de Belgen Mare De Roover en Stephan Vee, de Duit se Carlotta Brunetti, de Frans- man Philippe Cusse, de Ameri kaanse Pat Warner, de Zuid-Ko- reaan Sung Kyun Baek, de Ja panner Osamu Seo en, als Zeeuwse inbreng, Kees Wijker uit Middelburg en Teja van Hof- ten uit Burgh-Haamstede uitge nodigd. Elke kunstenaar is actief in een van de oude lanen in De Mante ling. Er is een route uitgezet langs alle kunstwerken, beschre ven in een folder die onder meer verkrijgbaar is bij het Zeeuws Biologisch Museum. Vex'box'gen Lanen is tot en met 30 oktober dagelijks van zonsopgang tot zonsondergang te bezichtigen. Tijgerkreek en spannende Oewanja Kinderjungie (speeltuin) Blijdorplaan 8, Rabobank BLIJD0RP Tel {010)4431495 terdam zoo www.diergaardeblljdorp.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13