Bakijev zinspeelt op vertrek VS Brussel vindt mobiel bellen in buitenland nog veel te duur HALVE PRIJZEN! Vervuild drinkwater is sluipmoordenaar in wijken Bagdad Orkaan Dennis boet verder aan kracht in Nederlands kamp in Kandahar beschoten Zeker twintig doden door explosie in Rusland Nieuwe president Kirgizië kaart Amerikaanse bases aan ZOMER 2005 Reuzenpandatweeling maakt het goed rcgnnM radactie buitenland BISJKEK - Koermanbek Ba- LjeV( die zondag de presidents verkiezingen in Kirgizië heeft Uonnen, heeft gisteren de per manente aanwezigheid van Ame rikaanse troepen in zijn land aangekaart. Hij deed dat in zijn eerste persconferentie sinds zijn verkiezing. Bakijev zei dat het tijd was om opnieuw te kijken naar de aan leid van de Amerikaanse luchtmachtbasis bij de hoofd stad Bisjkek van het Cen- traal-Aziatische land. De Vere nigde Staten gebruiken die sinds, de oorlog waarin de Tali ban uit Afghanistan werden ver dreven. „Afghanistan heeft pre sidents- en parlementsverkiezin gen gehouden, dus is de situatie daar gestabiliseerd", aldus Ba kijev. „Nu kunnen we dus gaan kijken of het nuttig is dat er nog Amerikaanse militairen in Kirgi zië zijn." Bakijev behaalde 88,9 procent Frans water op rantsoen door droogte 'PARIJS - In een groot deel van i het zuiden en westen van Frank rijk is het water op rantsoen ge- L, Het land heeft al maanden ...vaneen grote droogte die is Verergerd door een hittegolf eind juni. De Franse autoriteiten hebben n het aantal maatregelen die het tekort aan water moeten [aan, nog verder uitge- In 50 van de 96 departe menten is het nu verboden om onder meer auto's te wassen, zwembaden te vullen en gewas sen water te geven. Iedereen die dat toch doet ris keert een boete van 1500 euro. Boerenorganisaties hebben ge waarschuwd dat de oogst in ge- vaaris door het verbod op irriga- het oosten van Oostenrijk heeft de aanhoudende hevige re ien van de afgelopen dagen ge- tot overstromingen. In de nacht van zondag op maandag traden talrijke beken buiten hun oevers. Dat meldde de Oos tenrijkse krant Kronen Zeitung n op zijn website. De brandweer moest 's nachts ruim honderd keer uitrukken om de bevolking te helpen met het leeg pompen van ondergelopen ruim ten en om gebouwen met zand zakken tegen de watermassa's Ie beschermen. ANP/RTR lebellen Atjeh rereid tot concessies JAKARTA - De opstandelingen ia de Indonesische provincie Atjeh laten hun streven naar on- afhankelijkheid varen. De Bewe- Vrij Atjeh (GAM) maakte dat gisteren bekend. It later deze week zullen de onder- te handelingen tussen de GAM en de Indonesische regering wor den hervat.De GAM blijft wel vasthouden aan de eis deel te ne- 1- men aan verkiezingen in het Noord-Sumatra. ANP/AFP Russische reddingwerkers helpen mensen die gewond zijn geraakt door de explosie en brand in het winkelcentrum in de Russische stad Oechta. van onze redactie buitenland MOSKOU - In de Russische plaats Oechta heeft een ex plosie in een winkelcentrum gisteren ten minste twintig mensen het leven gekost. Zeventien mensen raakten ge wond, van wie vijf ernstig. Dat heeft het ministerie voor Noodsituaties gemeld. Volgens het Russische persbureau Interfax gaat het ver moedelijk om een gasexplosie. Die deed zich voor rond twaalf uur 's middags. Het winkelcentrum was geves tigd in een bakstenen gebouw van twee verdiepingen. „Te oordelen naar het soort schade dat is aangericht, is een gasfles ontploft. Onze specialisten werken eraan. Er zijn geen sporen van explosieven", verklaarde een bron binnen de politie tegen het Russische persbureau Itar-Tass. Ontploffingen van gasflessen en apparaten komen geregeld voor in Rusland. De openbare aankla ger van Oechta zei er niettemin van uit te gaan dat de explosie was veroorzaakt door een aanslag. foto Alexandr Skornjakov/RTR Eén of meer personen zouden een jerrycan met branden de vloeistof in het gebouw hebben gegooid en er van door zijn gegaan. In Rusland leiden botsende zakelijke belangen volgens de aanklager vaker tot geweld als dit, waarbij onschul dige mensen worden getroffen. Direct na de ontploffing vloog het hele pand in brand. Alle slachtoffers hebben dan ook brandwonden opgelopen. Later stortte het ge bouw in. De autoriteiten vrezen dat zich onder het puin nog meer doden bevinden. ANP/RTR/AFP/DPA door Hans Gertsen op de resterende collectie damesmode Schoenen 25% korting Loop vrijblijvend eens binnen! dinsdag 12 juli 2005 5 Politie Pakistan doodt luipaard ISLAMABAD - Waar in Nederland de autoriteiten aarzel den om een mogelijk over de Veluwe zwervende poema dood te schieten, daar doen ze in Pakistan niet moeilijk over. De politie schoot er gisteren een luipaard dood die het leven van minstens zes mensen op zijn geweten heeft. De luipaard is een beschermde diersoort in Pakistan, maar de politie had toestemming gekregen van de natuur- beheerautoriteiten. De luipaard sloeg vrijdag voor het laatst toe. Ook zijn zesde slachtoffer was een vi'ouw die in het bos hout verzamelde. ANP/RTR Nederlander in cel overleden NEW DELHI - Een Nederlandse man die in India een le venslange gevangenisstraf uitzat, heeft zichzelf van het le ven beroofd. Volgens het Indiase persbureau PTI verhing de man zich zondag in zijn cel in de gevangenis van Vara- nasi. De Nederlander werd in de deelstaat Bihar in het oosten van India gegrepen met 70 kilo cannabis. Een rechtbank veroordeelde hem vorig jaar tot levenslang wegens drugs smokkel. ANP/DPA Exclusief interview door scholier LONDEN - Een 14-jarige Britse scholier uit Cardiff krijgt als enige de kans de schrijfster van de Harry Pot- ter-reeks, J.K. Rowling, te interviewen. De jury koos Owen Jones omdat hij interessante vragen aan Rowling wil stellen. Bovendien moest hij meedoen aan een quiz over de populaire boeken. Deel zes in de serie over de tovenaarsleerling, Harry Pot ter and the Half-Blood Prince, verschijnt vrijdag om mid dernacht. ANP Spionageapparatuur voor olifanten LONDEN - Afluisterapparatuur waarmee Amerikaanse militairen meer dan dertig jaar geleden de bewegingen van hun vijandelijke troepen in Vietnam volgden, heeft een nieuwe bestemming gekregen. Het Namibische natio nale park Etosha gebruikt de apparaatjes om de bewegin gen van olifanten in kaart te brengen. Volgens onderzoeker Jason Wood van de universiteit in de Amerikaanse stad Stanford kunnen de bewegingen en omvang van olifantenkuddes zo beter in de gaten worden gehouden. Wood schreef dat in de Britse Journal of Ap plied Ecology. ANP/DPA Berlijnse prostituee met pensioen BERLIJN - Renate Dolle gaat met pensioen. Binnenkort zit de diplomatenwijk in Berlijn dus zonder prostituee. De 63-jarige Dolle, oma van een negenjarig meisje, heeft 49 jaar in de wijk gewerkt. Na een aangescherpt prostitu- tiebeleid mocht ze er als enige blijven. Dolles man brengt haar elke avond na het late nieuws naar haar werk. In de krant vertelt ze 36 euro te vragen en op een goede avond vier tot vijf klanten te hebben. Maar ze vindt het genoeg geweest. Ooit probeerde ze het in een populaire tippelzone, maar daar werd ze wegge hoond door jongere concurrentes. Berlijn telt 10.000 prostituees. Heel Duitsland heeft er 400.000. Prostitutie is bij onze oosterburen legaal. DP A üüpnze redactie buitenland BAGDAD - De levens van de in woners van de Iraakse hoofd rad Bagdad lopen niet alleen ge baar door aanhoudende aansla an en ander geweld. De stad «nt ook een andere sluipmoor- denaar: het drinkwater. Exacte gegevens ontbreken, -aar zeker is dat vooral kinde- rerun de arme buitenwijken be dijken aan de gevolgen van de consumptie van levensgevaar- hjkvervuild drinkwater. De di recteur van een ziekenhuis in de ritgestrekte buitenwijk Sadr Ci- - 2ei gisteren dat er steeds ;®cer kinderen worden behan- Qeld die ziekten hebben door de inname van vies water, li _olgens de commandant van de Amerikaanse troepen in Bag dad, William Webster, is het wa terleidingstelsel volledig verrot. Drinkwater mengt zich met rioolwater, leidingen zijn al ja renlang niet vernieuwd en de waterdruk is op veel plaatsen nagenoeg nihil. Daarenboven voeren opstande lingen in Irak geregeld sabota- ge-acties uit die het stelsel voor de drinkwatervoorziening nog vei'der aantasten. De waterleidingen zijn al jaren slecht, ook al voordat de Ameri kanen en Britten het land bin nenvielen. „Nu is het zo dat 50 procent van het water de kranen niet eens meer haalt omdat de leidingen zo kapot zijn", aldus Webster. Er is geld om tot reparatie over te gaan, maar door het geweld is dat nagenoeg onmogelijk. ANP/RTR van de stemmen, maakte de kies commissie in het Centraal-Azia- tische land gisteren bekend. De vijf uitdagers van Bakijev ble ven heel ver op hem achter. Vol gens de kiescommissie is bijna driekwart van de 2,6 miljoen stemgerechtigden gaan stem men, ruim boven de 50 procent die vereist is om de stembus gang geldig te verklaren. De Russische minister Lavrov van Buitenlandse Zaken denkt dat de goed verlopen verkiezin gen meer rust in de regio zullen BRUSSEL - De Europese Com missie en de nationale toezicht houders zijn bezorgd over de ho ge kosten van mobiel bellen in het buitenland, het zogenaamde 'roaming'. De tarieven die tele foonbedrijven hun klanten in re kening brengen voor die dienst, zijn vaak te hoog, lopen enorm uiteen en zijn bovendien voor de consument buitengewoon on doorzichtig. Wie niet voor een onaangename verrassing in de vorm van een gepeperde rekening wil komen te staan na een vakantie of za kenreis kan zijn mobieltje in veel gevallen maar beter uitzet ten in het buitenland, zo waar schuwde Europees Commissaris Reding (Informatie en Media) gisteren. Volgens haar kunnen en moeten de tarieven voor roaming aanzienlijk omlaag. „Roaming is op zich een hele waardevolle dienst. Maar we willen toe naar een situatie waarin consumenten die dienst zonder risico kunnen gebruiken. Dat zien we liever dan een situa tie waarin we de consument moeten adviseren zijn mobieltje in het buitenland af te zetten", aldus een woordvoerder van Re ding gisteren. Verschillen Uit onderzoek van de Europese Commissie en de nationale toe zichthouders, zoals de Neder landse Opta, blijkt dat de ver schillen in tarieven voor roaming enorm zijn. Ze verschil len per land en per bedrijf. Zo brengen. De 55-jarige Bakijev trad afgelopen maart aan als in terim-president en premier, na dat de zittende president Aka- jev bij een vrijwel geweldloze re volutie was verjaagd. De nieuwe regering heeft de afgelopen maanden enige moeite gehad de situatie in de ex-sovjetrepu- bliek geheel onder controle te brengen, maar de aanloop naar de verkiezingen verliep relatief rustig. Bij de stembusgang waren hon derden waarnemers van onder betaalt een Fin met een Fins abonnement die vanaf Cyprus naar huis belt 0,58 eurocent per minuut. Dat is het laagst beken de tarief in de EU. Maar een Pool die met een Pools abonnement vanaf Malta naar huis belt, krijgt maar liefst 5,01 euro per minuut in rekening ge bracht. Alle andere tarieven zit ten tussen die twee uitersten. meer de OVSE (Organisatie voor Veiligheid en Samenwer king in Europa) en het Europese Parlement aanwezig. De waarne mers van de OVSE spraken na afloop van een stembusgang die over het algemeen democratisch is verlopen. Niet vlekkeloos Volgens CDA-europarlementa- riër Albert Jan Maat, de leider van de negen waarnemers uit het Europees Parlement, is de stembusgang 'niet vlekkeloos' Plet is niet voor het eerst dat de Europese Commissie en de natio nale toezichthouders de consu ment waarschuwen voor de te hoge roaming-tarieven. Sinds december 2004 doen de nationa le toezichthouders, verenigd in de ERG (European Regulatory Group) onderzoek naar de ver schillende roaming-tarieven. In eerste instantie richtte het on verlopen, maar wel veel beter dan de parlementsverkiezingen van begin dit jaar. Maat bezocht achttien stembureaus in en rond de hoofdstad Bisjkek. In enkele plaatsen zou er enige druk op mensen zijn uitgeoe fend om te gaan stemmen en zou den kiezers met bussen naar stembureaus zijn vervoerd. Maar de europarlementariër noemt de verkiezingen als ge heel een 'belangrijke stap voorwaarts' voor Kirgizië. ANP/AFP/RTR derzoek zich op de tarieven die bedrijven elkaar in rekening brengen. Sinds mei van dit jaar kijken de nationale toezichthouders ook naar de tarieven die de consu ment in rekening worden ge bracht. Hoewel dat onderzoek nog niet is afgerond, staat nu al vast dat die te hbog zijn. GPD van onze redactie buitenland PENSACOLA - Orkaan Dennis heeft gisteren, na het bereiken van de kust van Florida, aan kracht ingeboet. De orkaan, die afzwakte tot een tropische de pressie, veroorzaakte minder schade dan aanvankelijk werd gevreesd. Toch zorgde Dennis wel voor veel ontwortelde bomen, afge rukte daken en overstromingen. Onduidelijk is hoeveel doden er zijn. Zeker een persoon werd geëlektrocuteerd door een om laag gevallen elektriciteitsmast. De politie maakte ook melding van een jongetje dat door de au to van zijn ouders werd overre den tijdens een evacuatie. Ook zou er een dode zijn gevallen toen een boom op een woonhuis viel. Dennis kostte eerder in Cuba, Haïti en Jamaica aan meer dan dertig mensen het leven. Vooral op Haïti vielen veel slachtoffers. Boven het warme zeewater in de Golf van Mexico was Dennis in kracht toegenomen tot een or- van onze redactie buitenland DEN HAAG - Het kamp van de Nederlandse special forces in Kandahar in het zuiden van Af ghanistan is in de nacht van zon dag op maandag beschoten. Twee projectielen kwamen te recht op het kamp en ontplof ten, maar er vielen geen doden of gewonden. Dat is door een woordvoerder van de landmacht gisteren ge meld. Het is voor het eerst dat Defensie met zoveel woorden toegeeft dat de Nederlandse spe cial forces gelegerd zijn in een kamp bij Kandahar. Tot nog toe werd gesteld dat de special for ces 'in het zuiden van Afghanis tan' werken. Op het Amerikaan se kamp bij Kandahar bevinden zich ruim 260 Nederlanders: commando's, mariniers en een Chinook-detachement. In de nacht van zaterdag op zon dag vonden er raketbeschietin gen plaats in en rond Kaboel. kaan van de vierde categorie. Maar landinwaarts boven de VS viel Dennis in klasse twee van de vijf categorieën tellende schaal van Saffir-Simpson, zo meldde het National Hurricane Center in Miami zondagavond. In Florida werden honderddui zenden mensen geëvacueerd. Ze ker 50.000 mensen konden te recht in 158 noodopvanghuizen. In de staat zaten gisteren nog on geveer 400.000 mensen zonder stroom. Veel mensen hadden gevolg ge geven aan de oproep van de au toriteiten om te evacueren, met de herinnering aan de tropische storm Ivan die in september over het gebied raasde nog vers in het geheugen. Toen vielen cir ca dertig doden. Volgens de eerste schattingen van verzekeringsmaatschappij en heeft Dennis 1 tot 2,5 miljard dollar aan schade veroorzaakt. De Amerikaanse president Bush heeft de staten Florida, Alaba ma en Mississippi tot rampge bied verklaard, zodat zij in aan merking komen voor federale hulp. ANP/RTR Een raket landde in het centrum van de stad, maar ontplofte niet. Een tweede kwam terecht ten zuiden van het vliegveld, waar Nederlandse F-16's hun basis hebben. Het is nog niet dui delijk waar een derde raket is te rechtgekomen. Verder zijn vier mannen die wor den omschreven als gevaarlijke vijandelijke strijders gisteren morgen vroeg ontsnapt uit een Amerikaanse detehtiekamp in Afghanistan. Dat meldde een woordvoerder van het Ameri kaanse leger. De vier mannen vluchtten rond vijf uur uit het kamp van de Amerikaanse basis op het vlieg veld van Bagram, iets ten noor den van Kaboel. Het gaat vol gens een Afghaanse politiecom- mandant om een Syriër, een Li- biër, een gevangene uit Koeweit en een uit Saoedi-Arabië. Het Amerikaanse leger is samen met lokale troepen bezig met een zoekactie om de vier terug te vin den. ANP/RTR WOLONG - Medewerkers van het Chinese Reuzenpanda Beschermings- en Onderzoekcentrum in Wo- long, in de Chinese provincie Sechuan, verzorgen een op 8 juli geboren tweeling. Moederpanda Guo Guo en haar kroost maken het goed, volgens de woordvoerders van het centrum. foto RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5