PZC Landbouw EU in fabel en feit Terreurdaden in Rusland PZC Beleid in zwaar weer door dans rondom Brusselse schatkist MMf? Ufa b'W>. te gast Bakijev staat direct voor groot dilemma krijgen weinig aandacht Gereformeerde vloek over mis komt in de kleine lettertjes dinsdag 12 juli 2005 De Europese eenwording stag neert. De nieuwe grondwet ligt in de prullenbak en de ruzie tus sen lidstaten over het toekom stig huishoudboekje van Brussel loopt hoog op. Door de politieke dans rondom de Brusselse schat kist is het landbouwbeleid van de Europese Unie in zwaar weer terecht gekomen. Toch bestaan er veel misvattingen over de be tekenis van de landbouw voor de Europa. door Jack Luiten Landbouw is slokop van sub sidies, het is een miljarden verslindende sector en een ver ziekt productiesysteem. Wat is waar en niet waar? Velen pra ten elkaar na, negatieve beel den worden versterkt. Mythes en werkelijkheid liggen echter ver uit elkaar. Een selectie van vooroordelen: ze melk of graan produceren. Ze richten zich steeds meer op het beheer en het onderhoud van het platteland volgens regels die Brussel stelt. Alleen de vrije markt kan vraag en aanbod in evenwicht bren gen. In tegenstelling tot industrie en dienstverlening heeft de boer nauwelijks invloed op land bouwmarkten. In de 25 lidsta ten van de Europese Unie zijn vele miljoenen kleine boerenbe drijven actief. De opbrengst en dus het aanbod is, bijvoorbeeld door droogte of overmatige regen, elk jaar weer anders. Het Europese landbouwbeleid is er om heftige prijsbewegingen op instabiele markten op te van gen. Zonder marktbeleid en be schermende maatregelen zou den agrarische markten regelma tig instorten. Een volledig vrije markt heeft desastreuze gevol gen voor de boer, het platteland én de consument. Het leidt tot sterke prijsschom- melingen en kan de beschikbaar heid van een product niet garan deren. Het landbouwbeleid van de Eu ropese Unie is te duur. In 1990 vormden de landbouw uitgaven nog tachtig procent van de EU-begroting. Logisch want landbouw was het enige, echt gemeenschappelijk beleid in Europa. Nu is dat aandeel nog 39 procent. Dat wordt steeds kleiner. Ter vergelijking: tel de landbouwuitgaven van Brussel op bij de landbouwuitga ven van de afzonderlijke EU-lid- staten. Van de totale overheids uitgaven vormen die voor de landbouw 'slechts' twee procent voor de EU van vijftien lidsta ten. Van alle overheidsuitgaven in de EU met 25 lidstaten is min der dan één procent bestemd voor steun aan de boeren. Europa subsidieert boeren meer dan elders. De vijftien oude lidstaten van de EU tellen rond 6,5 miljoen boeren, de Verenigde Staten heb ben er ongeveer twee miljoen. Per boer ligt de steun in de VS hoger dan in Europa. De Europe se Unie zit met de landbouw steun iets boven het gemiddelde van de OESO (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling) met 35 procent Boeren leven van de subsidie trog. Tweederde van de land- en tuin- bouwproductie in ons land heeft niets of nauwelijks iets te ma ken met subsidies. Ondernemers in de (glas)tuinbouw, de var kens- en pluimveehouders, te lers van fruit, bomen en bollen, aardappelen en uien, ze produce ren allemaal 'gewoon' voor de vrije markt. Nederland heeft derhalve grote belangen bij open markten en liberaliseiïng van de wereldhandel. Subsidies aan boeren moeten worden afgebouwd. Dit gebeurt al, stap voor stap. De subsidies zijn al drastisch verlaagd en worden niet meer gegeven om de productie te sti muleren. Ze zijn nu gebonden aan de wij ze van produceren, met oog voor milieu, landschap en dierenwel zijn. Voorop staat de productie van veilige voeding van hoge kwaliteit door milieuvriendelij ke productiesystemen. Boeren krijgen dus geen premies omdat van de waarde van de opbrengst van de landbouw. De VS, Cana da en enkele EU-toetreders zit ten daaronder; circa 25 procent. In landen als Noorwegen en Zwitserland ligt dit op bijna ze ventig procent. Nederlandse boe ren met zogenoemde marktorde ningsproducten als graan, rund vlees, zuivel en suikerbieten ont vangen gemiddeld 6000 euro per jaar aan premies. Consument betaalt teveel aan EU-landbouw. De prijzen van landbouwproduc ten zijn sinds 1970 met veertig procent gedaald. In dat jaar gaf de consument dertig procent van zijn inkomen uit aan voe ding, nu is nog maar vijftien pro cent. De invloed van Brussel (EU-landbouwbeleid) daarop is zeer beperkt. Land- en tuinbouw dragen nau welijks bij aan de economie. Met tien procent van de werkge legenheid en van het nationaal product is de agrarische sector in Nederland er een van groot economisch belang. De export steeg vorig jaar met bijna zes procent naar 49,1 miljard euro. Daartegenover stond een import van 28 miljard. Overschot op de handelsbalans: 19 miljard euro. Dit is ruim veertig procent van de nationale handelsbalans. Er is in Nederland amper nog platteland. Rond zeventig procent van het Nederlandse grondgebied wordt gebruikt of beheerd door boeren en tuinders. Zij onderhouden die omgeving. Agrarische bedrij ven zijn beeldbepalend voor het platteland. Denk niet alleen aan bloeiende bollen en fruitbloe- sem, maar ook aan koeien in de wei, schapen op de dijk en ge wassen op het land. De functie van melkveehouders en akker bouwers verandert: het beheer van natuur, van het landschap en het hele landelijk gebied krijgt de overhand. GPD Jack Luiten werkt op de afde ling communicatie van LTO-Ne- derland. D 1 A A Tj A doorRemco Reidinq Koermanbek Bakijev, de nieuwe president van Kirgi zië, staal direct voor een im mens dilemma. Zijn regering moet beslissen of ruim 450 Oez- beken die zich in zijn land op houden bloeddorstige terroris ten of arme vluchtelingen zijn. Het te nemen besluit vormt een belangrijke aanwijzing voor de koers die Kirgizische regering gaat varen. Kiest zij voor vriendschap met westerse lan den, die miljoenen euro's aan hulp geven? Of zullen de nieu we leiders het machtige buur land Oezbekistan, waarmee veel handel wordt gedreven, en de regionale giganten China en Rusland, tevreden willen hou den? De wereld is in twee kampen verdeeld over de kwestie van de Oezbeken. Het Westen heeft Kir gizië gewaarschuwd geen vluch telingen uit te leveren aan Oez bekistan. Daarmee zou het Centraal-Azia tische staatje internationale conventies inzake vluchtelingen en martelingen overtreden, en duidelijk maken democratische waarden en mensenrechten niet te respecteren. In Oezbekistan zouden de vluchtelingen hun le- venniet veilig zijn. Oezbekistan beschouwt de groep als terroristen die het re gime van president Islam Kari- mov omver wilden werpen om een islamitische staat te stich ten. Het land eist uitlevering van de misdadigers en heeft de steun van China en Rusland. De groep stak op 14 mei de grens met Kirgizië over na een bloedbad in de stad Andizjan. Het Oezbeekse leger had een dag eerder het vuur geopend op demonstranten tegen het autori taire bewind van president Is lam Karimov. Daarbij vielen volgens de regering 176 doden. Anderen stellen dat het er veel meer waren. De Kirgizische autoriteiten heb ben op basis van Oezbeekse dos siers 29 vluchtelingen gevangen gezet. De internationale gemeenschap vreest vooral voor hun lot. Di verse landen, waaronder Neder land, hebben toegezegd deze Oezbeken onderdak te bieden als Kirgizië daarmee instemt. Bakijev werd op 9 juni al in ver legenheid gebracht, toen bleek dat vier Oezbeken waren terug gestuurd. Hij verordonneerde dat geen enkele vluchteling meer mocht worden uitgele verd. Voorlopig tenminste. Terwijl de hele wereld in Ba- kijevs nek hijgt, moet hij in ei gen land hoge verwachtingen in lossen. Kirgiezen eisen een be ter leven, minder corruptie en meer werkgelegenheid. Belang rijker is de eenheid tussen het sterk verdeelde noorden en zui den van het land te herstellen. Cruciaal daarbij is de samen werking tussen zuiderling Ba kijev en de noorderling Feliks Koelov. Ze sloten een verbond om een dreigende burgeroorlog tussen het relatief rijkere noor den en het straatarme zuiden te voorkomen. Een gevolg van de overeen komst is dat Koelov, Bakijevs grootste rivaal, premier wordt. De grondwet wordt gewijzigd om hem meer macht te geven. Mocht Bakijev zijn partner Koe lov willen ontslaan, dan moet hij zelf ook opstappen. Bakijev en Koelov zijn niet bepaald vrienden. Dus het is de vraag of en hoe lang beiden erin slagen op vruchtbare wijze samen te werken. De bevolking houdt zich echter bezig met een andere vraag: gaat er iets wezenlijk verande ren? Akajev het jarenlang zijn familieleden het land leegplun deren. Dorst De Kirgizische bevolking heeft goede hoop dat de nieuwe presi dent niet op de oude voet door gaat, maar westerse waarne mers zijn sceptisch. „Akajev had al drie bier op en lustte mis schien nog een vierde", zegt één van hen. „Maar Bakijev heeft veel meer dorst. Die begint nu pas aan zijn eerste biertje." Balanceren tussen het Oosten en Westen, de levensstandaard verbeteren, corruptie verminde ren en de eenheid in het land herstellen: Bakijev heeft een vol le agenda. Hij kreeg zondag massale steun van het volk, maar hij heeft nog veel te bewij zen. GPD pagina 5 mogelijk vertrek VS De lijstjes werden weer onmid dellijk getoond na de bomaansla gen in Londen. Neiv York, Bali, CasablancaIstanboel, Madrid. Opvallende afwezige: Moskou. Het terrorisme in Rusland schijnt iets anders te zijn, een beeld dat de Russen uit alle macht trachten te corrigeren. door Carel Goseling Kavkazcenter meldt het bijna trots: sinds 24 juni hebben de mujahidien dertig Russen en hun handlangers ge dood. Alleen al in het afgelopen weekeinde wist men zestien Rus sische soldaten om te brengen. De internetsite van het islamiti sche verzet in Tsjetsjenië ver heerlijkt dood en terreur. Niet alleen tegen de Russen maar ook tegen Amerika en diens bondgenoten met hun strijd in Irak. Het is deze link die de Russische president Poetin en zijn adviseurs steeds benadruk ken. De opstandelingen in Tsjetsjenië staan niet op zich zelf. Hun strijd is onderdeel van een wereldwijd terroristisch net werk ook al beperken hun aan slagen zich nog tot Russisch grondgebied. De aanslagen in Rusland zijn op zich verschrikkelijk genoeg. In de periode na 11 september 2001 - de dag van de Al Qae- da-aanval op het World Trade Center in New York en het Pen tagon in Washington - waren on derstaande de ernstigste: Augustus 2002: aanslag op leger- helikopter. 118 doden. Oktober 2002: bezetting theater in Moskou. Eindigt met 170 do den onder wie 41 gijzelnemers. Juli 2003: twee vrouwen blazen zich in Moskou op bij een pop festival. Achttien doden. Augustus 2004: twee vliegtuigen storten neer na bomaanslagen. Negentig doden. Augustus 2004: zelfmoordaan slag bij metro in Moskou. Tien doden. September 2004: gijzeling school Beslan: 330 doden van wie de helft kinderen. Rusland claimt dat de mujahi dien steun krijgen vanuit de Ara bische wereld en het Westen. Aanvoerlijnen van menskracht en materieel lopen vooral via Turkije en Georgië. Uit het Wes ten komt een deel van het beno digde geld om operaties te kun nen financieren. Bovendien wij ken Strijders naar het Westen uit om zich daar enige tijd als 'asielzoeker' schuil te houden. Het is niet voor niets dat de Rus sische president Poetin vorige week op de G8-top in Schotland zijn gesprekspartners opriep na tionale belangen bij de strijd te gen het terrorisme te laten va ren. Zijn minister van Buiten landse Zaken, Lavrov, liet zich nog duidelijke]- uit. De grote geïndustrialiseerde landen moe ten ophouden met hun 'politieke spelletjes' als het om de aanpak van. het terrorisme gaat. Poetin en Lavrov willen dat de internationale samenwerking bij de terreurbestrijding wordt geïntensiveerd. Alle informatie moet worden uitgewisseld. Lan den of diensten mogen inlichtin gen niet langer voor zichzelf houden of manipuleren, om zo later zelf mooi weer te kunnen spelen met een operatie tegen terroristen. Of het Westen de boodschap oppakt is nog de vraag, ook al is er een kentering te bespeuren in de houding je gens Tsjetsjenië. Het Westen he kelt de Russen niet langer voor hun optreden in deze regio, over tuigd als men raakte van het ho gere doel van de strijd: het liqui deren van terroristen. „De dreiging van terrorisme is niet alleen systematisch en we reldwijd maar is ook van lange termijn. De strijd tegen-die drei ging moet systematisch gevoerd worden. De uitwisseling van in formatie is daarbij de sleutel", zegt Anatoly Safonov, de voor naamste terreurexpert van Poe tin, Het zit de Russen daarbij dwars dat in het Westen de aandacht voor Al Qaeda of daaraan ver bonden groepjes terroristen de laatste tijd verslapte. De oud-topman van de Russische buitenlandse inlichtingen de Kerk in Noord-Amerika (CRC) heeft de zusterkerken een besluit voorgelegd van de eigen synode over aanpassing van de Heidelbergse Cate chismus, een 16e-eeuws gere formeerd belijdenisgeschrift De synode heeft de kerkenra den voorgesteld vraag en ant woord 80, waarin de rooms-katholieke mis een 'vervloekte afgoderij' wordt genoemd, voortaan in een klei ner lettertype af te drukken, voorzien van een voetnoot waarin staat dat de officiële leer van de RK-Kerk over de eucharistie geen afgoderij is. Het besluit van de CRC-syno- de bepaalt de lidkerken van de GOR volgens Visser bij de vraag in hoeverre zij bereid zijn te erkennen dat delen van belijdenisgeschriften tijd- gebonden zijn. Onder de pro- testanten in Nederland speelt de. discussie volgens hem niet zo, omdat die door een 'dyna mische binding' met de belij denisgeschriften niet meer elk woord letterlijk nemen. Zijden draadje De assemblee wordt gehou den in het hoofdkwartier van de Protestantse Kerk in Ne derland (PKN) in Utrecht. Sinds de Gereformeerde Ker ken in Nederland (GEN), die de GOR in 1946 onder de naam Gereformeerde Oecume nische Synode oprichtten, met hervormden en luthera nen in de PKN opgingen, is de fusiekerk lid van de GOR. De PKN is met negen mensen op de assemblee vertegen woordigd. In de jaren tachtig en negentig hing het lidmaat schap van de GKN enkele ma len aan een zijden draadje. De liberale kijk van de Neder landse gereformeerden op ho moseksualiteit en het gezag van cle bijbel was veel zuster kerken in het buitenland een doom-in-het oog. De GOR ver tegenwoordigt circa tien mil joen gereformeerden in de we reld. ANP door Guido de Bruin Ruim 150 vertegenwoordi gers van 39 gereformeer de kerken uit 25 landen de batteren vanaf vandaag in Utrecht over bekeringsijver, dialoog met andere godsdien sten en de positie van Jezus als enige weg tot het heil. Ze komen bijeen voor de assem blee van de Gereformeerde Oecumenische Raad (GOR), die tot 26 juli duurt. De discussie over religieus pluralisme is een hoofdthe ma. De lidkerken waren daar op de vorige assemblee, in 2000 in Indonesië, al mee be gonnen. De vraag hoe je als christenen kunt samenleven met aanhangers van andere godsdiensten is voor veel be houdende lidkerken met een sterke traditie van beke ringsijver belangrijk, aldus dr. D. Visser, de Nederlandse vice-voorzitter van de GOR. Tegelijk zijn gereformeerde kerken in landen met een gro te islamitische meerderheid als Indonesië en sommige Afrikaanse landen zich er vol gens Visser terdege van be wust dat ze met hun beke ringsijver weinig kunnen uit richten. „En ook in Neder land weten we wel dat dat niet gaat." De gedachte dat God niet alleen aanwezig is in de eigen kerk, wordt alge meen gedeeld, aldus Visser. „Niemand zal ontkennen dat in andere godsdiensten spo ren van waarheid te vinden zijn. Vasthouden aan het unie ke van je eigen geloof bete kent niet dat je andere gods diensten afschrijft." Hoe dia loog en bekeringsijver met el kaar te verzoenen zijn, is wel onderwerp van debat. Verder komt onder meer de re latie tussen kerk en staat aan de orde. Visser verwacht dat de actualiteit van de terreur dreiging na de aanslagen in Londen zal meespelen. De Christelijke Geref'ormeer- 12 juli 1955 BOULEVARD - Een 33-jarige inwoner van Vlissingen is ter hoogte van het standbeeld van Michiel de Ruyter over het muurtje van de boulevard ge vallen. De Vlissinger kwam tien meter lager terecht op de bazaltglooiing. De man was op slag dood. Een zware schedel- basisfractuur was de doodsoor zaak. Hoe het ongeluk kon ge beuren, is niet bekend. EXPOSITIE - In de Schotse Huizen in Veere wordt een aan tal fraaie kunstwerken ten toongesteld in het kader van 'vier eeuwen markiezaat'. Com missaris van de koningin jhr mr A. F. C. de Casembroot de tentoonstelling open Naast tal van schilderijen i len ook tekeningen en penn gen te zien zijn. De kunststuk ken komen uit het hele land, VLIEGDEKSCHIP - Een Ame rikaans vliegdekschip is in Rot terdam aangekomen. Aai boord van het schip bevinden zich negen straaljagers voorde Nederlandse en Be' luchtmachten. ONGELUK - Een autobus heeft in Steenbergen een fiet ser aangereden. De fietser over leefde de aanrijding niet. Hulpverleners dragen een gewonde weg na het gijzelingsdrama in een school in Beslan. foto Sergei Dolzhenko/ÈPA dienst, generaal Gennady Jefstafjev: „Het Westen dacht, dat Al Qaeda meer dood dan le vend was. Dat alleen nog de laat ste resten in Irak en Afghanis tan opgeruimd moesten worden. Dat er alleen nog kleine resten van over waren die toch niet in staat waren een grote terroris tische actie uit te voeren. Lon den bewijst het tegendeel. Het internationaal terrorisme heeft een eigen agenda en die voert men uit ongeacht de verliezen." Met dat laatste hebben de Rus sen in ieder geval de nodige erva ring. Het gaat om lessen die ook voor andere landen bruikbare in formatie kunnen opleveren. Anjers Bij de Britse ambassade in Mos kou liggen tientallen rode an jers, de bloemen die de Russen ook neerleggen bij het monu ment voor de gevallen soldaat aan de Kremlinmuur. Symboli sche!- kan bijna niet. GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redaclie@pzc.nl Lezersredacteur: A, J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraal18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail; redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: 8audeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail". redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst 8.30 tot 17,00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten.' 0800-0231231 op maandag l/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 19,95 n.v.t per kwartaal: 6 58,00 60,25 perjaar: 222.50 226,50 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail; lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC. t.a.v, lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag. 1,25 zaterdag 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden ultgevoero overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV envois de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerendg«° Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is et aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u reievaum u»«—-- ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegenor of door ons zorgvuldig de derden Als u op deze informatie geen prgs stelt dan kunt u dit schriftelijk m ,J"~ zersservice, Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4