pzc Kamer eist klaarheid over belastingdienst Lonsdale-jongere niet extremistisch Personeel in de geestelijke zorg slecht beschermd Ballonnen voor Srebrenica Als u een WAO-er de kans geeft, kan dat u een aanzienlijke premiekorting opleveren. Antillianenbeleid is nauwelijks succesvol parlement vreest chaos bij innen premies )AO-akkoord bij ProRail Jacht op wegpiraten uitgebreid met kliklijn dinsdag 12 juli 2005 redactie binnenland nieuwe rapportage over de problemen. En dan een debat met de betrokken bewindslie den. Wat ons betreft eind augus tus." De Algemene Rekenkamer waarschuwde eind mei ook al voor mogelijke problemen bij de overheveling van de WW- en WAO-premies naar de belas tingdienst. Computersystemen Li HAAG - De Tweede Kamer is bezorgd over rao- wlijke problemen bij de belas tingdienst. De inning van pre vos voor de werknemers verzekeringen móet vanaf 1 ja- jmari aanstaande door deze flenst plaatsvinden in plaats ju door uitkeringsinstantie jlWV. Diverse bronnen binnen de be- ijslingdienst verklaarden dit reekeinde dat de uitvoering van de zogeheten Walvis-wet (wet administratieve lastenver- en vereenvoudiging in verzekeringswetten') spaak dreigt te lopen. .Mensen moeten wel op tijd hun fdd hebben; iedereen moet waarop hij recht heeft", pgra't WD-Kamerlid Ineke Dezentjé. Volgens SP-Kamerlid Agnes Kant hebben de ver- jitwoordelijke bewindsheden minister Zalm en diens staats secretaris Wijn (beiden van Financiën) en minister De Geus (Sociale Zaken) steeds gezegd dat alles goed zou komen. „Ik wil weten wat zij gaan doen om Ie voorkomen dat mensen geen geld krijgen"aldus Kant. irop of eronder IBA-er Pieter Omtzigt gaat ervan uit dat het kabinet zijn gingen zal nakomen. (Ook ik hoor kritiek van men en bi] de belastingdienst. Maar [alm heeft in de Kamer verze gd dat het geen chaos zal wor- en." )eTweede Kamerfractie van de VdA is daar niet gerust op. Wij maken ons al langer zor- en over de problemen bij de ielastingdienst", onderstreept inancieel woordvoerder Ferd Irone. „In september is het erop [eronder. Dus moeten we voor ie tijd duidelijkheid hebben. 7ij willen zo snel mogelijk een UTRECHT - De vakbonden en ProRail hebben gisteren een principeakkoord gesloten over en nieuwe CAO voor circa 2800 erknemers bij het bedrijf, laaraan is een jaar aan onder- andelingen, conflicten en een hndelijke staking op het spoor van UWV en de belastingdienst blijken niet op elkaar aan te sluiten. De interne commu nicatie bij de belastingdienst is volgens insiders gebrekkig en de werksfeer sterk verslech terd. Diezelfde ingewijden vrezen dat de problemen nog zullen verei- geren door de invoering van het nieuwe zorgstelsel, het huurtoe- slagstelsel en de kinderopvang- toeslag per 1 januari. De finan ciële gevolgen kunnen uiteinde lijk in de vele miljoenen euro's lopen. Een eventueel uitstel van de Walvis-wet is funest voor met name veel kleinere ondernemin gen, zegt Jurgen Warmerdam, secretaris fiscale zaken bij MKB Nederland. GPD DEN HAAG - Automobilis ten die te hard rijden, rechts inhalen of een andere ver keersovertreding begaan, ma ken vanaf maandag een gro tere kans om gepakt te wor den. Het Korps Landelijke Politie Diensten (KLPD) neemt een telefoonnummer in gebruik waar politiemensen buiten diensttijd het kenteken van een verkeersovertreder kun nen melden. Een boete gaat daarna richting het adres van de kentekenhouder. „We hebben er 2600 paar ogen bij", zei KLPD-woord voerder F. Zuiderhoek. „Op dit moment zien we te weinig en krijgen we veel klachten van andere weggebruikers over asociaal rijgedrag." Met deze 'kliklijn', of zoals de offi ciële naam luidt het Meld punt Asociaal Vekeersgedrag, hoopt het KLPD 'een stroom aan bonnen' te krijgen. „Zo dat mensen zich thuis achter de oren krabben dat ze zon der de politie gezien te heb ben, toch een boete krijgen." Het succes van een dergelijk meldpunt bij andere politie korpsen deed het KLPD be sluiten ook over te gaan tot een eigen meldpunt. ANP Da! heeft FNV Bondgenoten be- iendgemaakt. Volgens het ak- koord krijgen de werknemers >t terugwerkende la-acht per 1 inuari dit jaar een loonsverho ging van 1 procent en op dezelf- dag volgend jaar nog eens ',75 procent, Dat komt overeen set het eindbod van ProRail. .Beide partijen hebben een beet- water bij de wijn gedaan om t pakket over te komen. Wat nu ligt is echter beduidend be er dan het eerdere eindbod van toRail", aldus onderhandelaar Nijenhuis van FNV Bondgeno- en. De directie van ProRail is te mden over het akkoord. „Hier- Ke sluiten we de achterliggen- e periode af en hebben we een vemvichtig en verantwoord jakket van arbeidsvoorwaar- en", zei directielid A. Arts. MP DEN HAAG - Op het Plein in Den Haag worden 610 witte ballonnen opgelaten ter nagedachtenis van de gisteren begraven slachtoffers in Srebrenica. „Vergeten is dode lijk." Met die en vergelijkbare teksten lieten tientallen van de ongeveer 250 aanwezi gen bij de Srebrenica-herdenking in Den Haag maandag hun ongenoegen blijken. On genoegen over het nog steeds grote aantal vermisten na de val van de enclave in 1995, ongenoegen over hoe nabestaanden aan hun lot zijn overgelaten en ongenoegen over het uitblijven van een straf voor Bosnisch-Servische leiders als Karadzic en Mladic. „We voelen ons in de steek gelaten", zei Jehanne van Woerkom van het Politiek Comi té Stari Most, samen met onder meer het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) organisa tor van de nationale herdenking van de val van Srebrenica, precies tien jaar geleden. Een groot aantal van de overlevenden en nabestaanden van de slachtoffers liep met spandoeken en protestborden. Na enkele rondgangen over het Plein in Den Haag volg den om 16.00 uur enkele minuten stilte, tien jaar geleden het exacte tijdstip dat de enclave viel. foto Mieke Geurts/GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Slechts een klein deel (5 procent) van de zoge noemde Lonsdale-jongeren heeft daadwerkelijk rechts-ex- tremistische denkbeelden. Verre weg de meeste jongeren die dat kledingmerk dragen, hangen geen overtuigde rechts-extremis- tische ideologie aan. Ook is er geen sprake van radica lisering binnen deze belangrijk ste jongerensubcultuur van dit moment en worden ze niet ac tief en systematisch geworven door extreem-rechtse partijen. Dat stelt de Algemene Inlich tingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) in een nota over Lonsda le-jongeren. De problematiek van de Lonsdale-jongeren is door de media en sommige be stuurders uitvergroot, aldus de AIVD. De veiligheidsdienst ziet desondanks wel een dreiging in het fenomeen van de Lonsda le-jongeren wegens de tegenstel ling tussen autochtone en al lochtone jongeren. Veel Lonsda- le-dragers hebben sterk nationa listische en xenofobe standpun ten. Ze zijn echter niet in georga niseerd verband bezig met hun ideeën. Minister Remkes (Binnenlandse Zaken) heeft de nota gisteren naar de Tweede Kamer ge stuurd. Aanleiding voor het onderzoek zijn recente incidenten in Ven- ray en Uden. In Uden werd twee keer brand gesticht in een isla mitische school. Venray was het toneel van een vechtpartij tus sen allochtone en extreem-recht se jongeren. Samenhang Die tegenstelling tussen groe pen jongeren kan op termijn de samenhang in de maatschappij bedreigen. Remkes vindt dat het lokale bestuur meer aandacht moet schenken aan dit pro bleem. Hij zond de nota dan ook Weer cel en tbs voor in brand steken vriendin LEEUWARDEN - De 17-jari- ge jongen die vorig jaar augus tus zijn 16-jarige vriendin met terpentine in brand stak, is gis teren door het gerechtshof in Leeuwarden veroordeeld tot anderhalf jaar cel en tbs met dwangverpleging. Het vonnis van het hof is ge lijk aan de straf die de recht bank in eerste instantie opleg de en aan de eis van het Open baar Ministerie (OM). De veroordeelde jongen zou het meisje in Leeuwarden uit jaloezie tot tweemaal toe in brand hebben gestoken. De minderjarige werd door het hof als volwassene berecht om dat 'verdachte de puberteit al achter zich had gelaten'. Wel wordt hij verminderd toereke ningsvatbaar geacht. De raads heren vinden daarom dat de jongen in een tbs-instelling be handeld moet worden. Het hof vindt overigens niet dat veroor deelde schuldig is aan poging tot moord, maar houdt het bij zware mishandeling en bedrei ging. De veroordeelde en zijn raadsman waren niet bij de uit spraak aanwezig. Het slachtof fer en haar moeder lieten zich wel in de zittingszaal zien, „Wij zijn blij en opgelucht", zo het het tweetal via persad vocaat-generaal A. Garos we ten. ANP naar alle burgemeesters. De be windsman vindt het belangrijk dat gemeenten een brede bena dering kiezen om eventuele spanningen tussen jongeren te gen te gaan. Als steeds alleen in cidenten eruit worden geplukt, versterkt dat de weerstand en spanningen. Remkes pleit voor maatregelen van politie en justitie in combi natie met een samenhangende sociaal-maatschappelijke aan pak. Hij denkt daarbij aan een net werk tussen instanties die te ma ken hebben met jeugd en veilig heid, zoals scholen, wijkcentra, sportverenigingen en woningcor poraties. J. Kersten, burgemeester van Uden, is niet verbaasd over de uitkomst van het AIVD-onder- zoek. „Er is nooit sprake van ge weest dat Lonsdale-jongeren achter de aanslagen op de Be- dirschool zaten", aldus Kersten. „Het is goed dat kledingkeuze niet direct gekoppeld wordt aan rechts-extremisme. Ik denk eer der dat groepsgedrag en drank en drugsgebuik tot dergelijke in cidenten leiden." ANP O j Die- ROOKT 0!/£R^L''1 Die korting kan trouwens nog hoger oplopen als het om jonggehandicapten gaat. En zo zijn er nog veel meer speciale voorzieningen die het aannemen van een WAO-er aantrekkelijk maken voor elke werkgever. WAO-ers kunnen uw twijfels wegwerken. Ga naar uwv.nl Wilt u vacatures melden of heeft u specifieke vragen over reïntegratie? Bel dan UWV Telefoon Werkgevers: 0900 - 92 95 (lokaal tarief) UWV verstrekt tijdelijk inkomen in het kader van wettelijke regelingen als de WW en de WAO. Maar koppelt dat altijd aar Vrachtverkeer mijdt Veluwe EDE - Het vrachtverkeer over de Veluwe is door de ope ning van dè nieuwe snelweg A30 tussen Ede en Barneveld met 58 procent afgenomen. Ander gemotoriseerd verkeer nam met 43 procent af. Dat blijkt uit een onderzoek dat wegbeheerders een jaar na de opening van de snelweg hebben laten uitvoeren. De A30, die in juli 2004 is geopend, verbindt de snelweg A12 (Den Haag - Oberhausen) met de Al (Amsterdam - Almelo). ANP Actie tegen nep-scharreleieren BEESD - Superunie en Stichting Wakker Dier hebben op nieuw eieren uit de legbatterij ontdekt die werden ver kocht als scharreleieren. Het inkoopverbond wil dat de aangesloten supermarkten de eieren uit de schappen ha len. Een onderzoek van Wakker Dier liet eerder dit jaar zien dat verscheidene supermarkten eieren uit de legbatterij verkochten als scharreleieren. De supermarkten eisten daarop maatregelen tegen dit gesjoemel. Superunie heeft morgen een gesprek met de leverancier van de eieren, de handelaar De Heer. Het inkoopverbond, waartoe onder meer Hoogvliet, Jumbo en Nettorama ho ren, beraadt zich volgens de zegsman nog op eventuele stappen. ANP Zaak Nomads op geheime locatie AMSTERDAM - De rechtszaak tegen een Antilliaanse kroongetuige in het proces tegen de Limburgse Hells An gels, vindt donderdag en vrijdag wegens veiligheidsrede nen op een geheime locatie plaats. Dat liet de rechtbank in Amsterdam gisteren weten. De Antilliaan wordt ver dacht van betrokkenheid bij de invoer van een kleine 300 kilo cocaïne. Hij beweerde in het proces tegen vijftien Hells Angels, de zogeheten Nomads, dat deze partij Colombiaanse coke de oorzaak was van de moord op drie voormalige clubgeno ten. Het drietal zou het slachtoffer zijn geworden van een ruzie over deze gestolen drugs. ANP Meer eerstejaars hoger onderwijs VOORBURG - Het aantal mensen dat begint aan een stu die aan universiteit of hogeschool is de laatste jaren sterk gestegen. In het afgelopen studiejaar stonden er in het ho ger onderwijs ruim 113.000 eerstejaars ingeschreven, bijna eenderde meer dan tien jaar geleden. Dat blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Sta tistiek gisteren heeft gepubliceerd. In alle studierichtin gen kwamen er veel meer eerstejaars, behalve in de sector techniek, industrie en bouwkunde en in de sector land bouw en diergeneeskunde. ANP Steenwijk bouwt seniorensofa STEENWIJK - In Steenwijk komt het grootste bankstel ter wereld te staan. Het kunststof gevaarte met een lengte van 75 meter moet een ontmoetingsplek voor senioren worden. De bank wordt de stad in het noorden van Overijssel geschonken, omdat ze 750 jaar geleden stadsrechten kreeg, aldus het Comité Steenwijk 750 gisteren. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Meer dan de helft van alle instellingen in de geeste lijke gezondheidszorg be schermt haar personeel te wei nig tegen agressie en geweld van cliënten. Dat heeft de Ar beidsinspectie gisteren gezegd na een reeks controles bij de in stellingen. De inspectiedienst van het mi nisterie van Sociale Zaken con stateerde 552 overtredingen bij 414 vestigingen van de instellin gen. In de sector werken onge veer 60.000 mensen. De werkom standigheden in de geestelijke zorg zijn al een tijd onder de maat. In 2001 spraken de vak bonden en de werkgevers in de sector af om de veiligheid in de drie volgende jaren te verbete ren. Toch stelde de Arbeidsin spectie in 240 gevallen vast dat de maatregelen tegen agressie en geweld niet aan de wettelijke normen voldeed. Regels om een te hoge werkdruk tegen te gaan, zijn 59 keer overtreden. Ook moeten verplegers in veel instel lingen nog steeds te zwaar til len. Dat meer dan de helft van de instellingen het personeel te weinig in bescherming neemt, noemt een woordvoerder van GGZ Nederland 'overtrokken'. Op bijna eenderde van de instel lingen voor geestelijke gezond heidszorg valt op het punt van agressie en geweld niets aan te merken, stelt hij. Een op de vier instellingen voldoet niet aan een van de negen gestelde criteria. De Zeeuwse instelling Emergis heeft sinds kort een team opge richt om de medewerkers steun te verlenen bij schokkende ge beurtenissen. Het team kwam er naar aanleiding van een bezoek van de Arbeidsinspectie. ANP \van onze redactie binnenland BERGEN OP ZOOM - Het speci fieke beleid dat zeven gemeen ten de afgelopen vier jaren voer den om Antilliaanse risicojonge ren te ondersteunen, heeft wei nig effect gehad. De aanpak was te versnipperd, de inbreng van de Antilliaanse gemeenschap was te beperkt, instellingen wa ren ontoegankelijk en werkten nauwelijks samen en de kennis over Antilliaanse kansarme jon geren was gering. Alleen Dor drecht was een positieve uitzon dering. Dat blijkt uit een rapportage van onderzoeker G. Muskens van Doca Bureaus samen met S. Huender, die zij hebben ge maakt in opdracht van het mi nisterie van Justitie. Ze hebben de resultaten gisteren naar mi nister Verdonk (Vreemdelingen zaken en Integratie) gestuurd. De gemeenten waar relatief veel Antillianen wonen zijn Amster dam, Rotterdam, Den Haag, Nij megen, Groningen, Den Helder en Dordrecht. Hier was sprake van uitzonderlijke overlast en criminaliteit door de doelgroep. Muskens en Huender onderzoch ten hoe deze gemeenten in 2001 aan de slag gingen met een rijks bijdrage van in totaal 11 mil joen euro. Daarmee konden zij initiatieven beginnen om de An tilliaanse jongeren te bereiken en te laten integreren in de sa menleving. Zo werden jonge moeders ondersteund bij de op voeding, kregen jongeren hulp bij hun schulden, bij het zoeken naar woning, scholing en werk. Ook muzikale en sportactivitei ten kregen ruimte. Maar in 2004 zijn er nog steeds veel kansarme Antillianen en is nog steeds spra ke van overlast en criminaliteit door deze groep. „Er zijn welis waar aardige en interessante dingen in gang gezet, maar die hebben weinig bijgedragen aan een integrale aanpak", aldus Muskens. Toch zegt hij niet dat het project mislukt is. „De plan nen hadden geen verdergaande pretentie dan het bereiken van mensen." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3