CNN-kijker kent Vlissingen niet Muilwijk verweeft liturgie en dagelijks leven PZC Vermaarde organisten naar Middelburg lil CHÏ ELICHT Relschoppers gestraft voor mishandeling kunst lezers schrijven dinsdag 12 juli 2005 door Emile Calon Monica de Geus weet niet of ze nu wel of niet blij moet zijn. Met op haar rug een fikse reistas stak ze giste ren aan bood van de Prinses Maxima de Westerschelde over. Bij het in checken op het fietsvoetveer in Bres- kens, noch tijdens de overtocht, noch bij het verlaten in Vlissingen toonde ie mand ook maar een greintje belang stelling voor de inhoud van haar tas. Na enig nadenken is de Bredase blij dat ze nog steeds zo ongemoeid kan reizen. „Ik moet er niet aan denken dat op elk moment van de dag en de nacht veiligheidsmensen kunnen rond snuffelen in mijn persoonlijke bezittin gen", zegt de 34-jarige verpleegkundi ge. Tegelijkertijd beseft ze, een paar dagen na de aanslagen in Londen, dat zo ongestoord reizen niet helemaal risi coloos is. Ze vindt echter dat dat risi co aanvaardbaar is. Ze vermoedt dat de kans om bij een aanslag om het le ven te komen vele malen kleiner is dan de jackpot winnen bij de Staatslo- Veiligheid terij. „Ik vind trouwens dat een demo cratie zich niet moet verlagen tot dic tatoriale maatregelen. Dus niet wille keurig tassen controleren en personen fouilleren. Alleen als de politie een duidelijk vermoeden heeft van een strafbaar feit, dan mag er aangehou den worden." Op de eerste dag van het proces tegen Mohammed B. heerst er extra waak zaamheid bij de veiligheidsdiensten. In Zeeland is daar, zo op het eerste gezicht, niet veel van te merken. Tij dens een rondrit langs allerlei voor de hand liggende strategische doelen als Dow Benelux, Westerscheldetunnel, Total, kerncentrale Borssele, Alcam/- Pechiney en de Oosterscheldekering wijst niets op verhoogde waakzaam heid. Twee fietsers, die regelmatig door de Braakmanpolders en langs het Passagiers verlaten de terminal van het fietsvoetveer in Vlissingen. Noch bij vertrek, noch bij aankomst wordt de bagage gecontroleerd op mogelijke explosieven. foto Ruben Oreel bedrijvencomplex van Dow rijden, be amen dat. „Geen extra veiligheids maatregelen, althans niet zichtbaar", aldus Peter de Milliano. Hij kan het weten, zo zegt hij zelf, want hij heeft oog voor dat soort zaken. Zijn maat, Ron Minnaard, lacht wat als hij die woorden hoort. „Hij kan het inder daad weten." Nadere uitleg willen de twee echter niet geven. Rondom beide ingangen van de Wes terscheldetunnel is er ook geen extra activiteit van bewakingsbedrijven zichtbaar. En de veiligheidsdienst van de kerncentrale patrouilleert ook niet opvallend meer dan op andere dagen. Het fietsvoetveer doet goede zaken. Vooral vele toeristen steken over om te fietsen, te wandelen of iets anders te doen aan de andere kant van de Westerschelde. Aangezien terroristen tot nu toe vooral een voorkeur aan de dag leggen voor zogenaamde zachte doelen, kan de veerverbinding tussen Breskens en Vlissingen gerekend wor den tot een potentieel doelwit. Passa giers die de Prinses Maxima verlaten zijn zich van geen risico bewust, zo vertellen ze. Irene de Haas vindt ook dat er veel te veel aandacht gegeven wordt aan terrorismedreigingen. Hoe erg ze de aanslagen in Londen, Ma drid, Istanboel, Casablanca en al die andere steden ook vindt, alleen al het aantal verkeersdoden in al die landen bedraagt een veelvoud van het aantal slachtoffers van terreur. Net als haar vriend Nico Verstraten uit Den Bosch gelooft ze niet dat terroristen ooit zul len afzakken naar het Zeeuwse. „Ter roristen willen publiciteit. Een aan slag in een wereldstad als Londen of Madrid scoort veel beter dan in een plaatsje als Breskens of Vlissingen?" Wie weet buiten Zeeland, buiten Ne derland, nu die plaatsjes te liggen, vraagt ze retorisch. „Toch bijna nie mand." Om een maximaal effect te be reiken zullen terroristen plaatsen kie zen die de kijkers van CNN kennen, al dus Nico. Jaap Wondergem uit Middelburg hangt die redenering ook aan, zo zegt hij terwijl hij wandelt over de dijk bij de Banjaard, in het zicht van de Oos terscheldekering. Een aanslag op de kering lijkt hem zo goed als uitgeslo ten, omdat alleen met een enorme hoe veelheid springstof er echt schade ver oorzaakt kan worden. „Met veel min der springstof kan in een metro of op een druk station of vliegveld een veel groter effect bereikt worden." „Een gaatje in een dam, dat gaat niet als een schokgolf de wereld rond.", ver volgt hij. „Een aanslag op een station in een grote bekende stad, met veel do den wel. Zo'n aanslag telt." Kunstenaar exposeert tekeningen in Nieuwe Kerk in Middelburg door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Het is voor Janpeter Muilwijk een bijna van zelfsprekende omgeving om te exposeren: de Nieuwe Kerk in Middelburg. Zijn werk heeft al tijd een sterk religieuze lading gehad, maar het is bovendien de plaats waar hij deelneemt aan de wekelijke eredienst. Muilwijk (1960) woont in Mid delburg, maar zijn werk is voor al in Amsterdam te zien en slechts sporadisch in eigen pro vincie. Ook daarom is de ten toonstelling in Middelburg, die hij op verzoek van dominee Gert Jan Smit maakte, voor hem een soort thuiskomen. Missa com populo, mis met het volk, heet de expositie, bestaan de uit zeventien prachtige teke ningen. De werken zijn gerangschikt vol gens de opbouw van de ere dienst, met onder meer het Kyrië, het Gloria, het Credo, het Sanctus en het Agnus Dei. Die tekeningen worden afgewisseld met meer alledaagse taferelen, zoals 'Waar gaan we heen?', waarbij een gezin hand in hand Kyrië eleison', tekening van Janpeter Muilwijk. rond een kleine tafel zit, of 'Olle- ke Bolleke', gespeeld door een moeder met twee kinderen. De stijl is onmiskenbaar die van Muilwijk: sober, maar ook virtu oos, vaak bewust anatomisch niet correct om bijvoorbeeld ele menten waaraan hij veel belang hecht te kunnen uitvergroten. Het vakmanschap toont zich voortdurend, onder meer in de precieze uitwerking van bijvoor beeld bloemen of de houtnerven van 'Lam op trap (Agnus Dei)'. „Ik heb vaker werk gemaakt met een religieuze lading, maar altijd gescheiden van tekenin gen van het dagelijks leven", zegt Muilwijk. „Nu heb ik dat met elkaar verweven en dat be valt me heel goed." De combinatie is min of meer bij toeval ontstaan. „Gert Jan Smit had me gevraagd een ten toonstelling te maken voor de Nieuwe Kerk, omdat ik de ruim te goed ken. Ik ben begonnen al lerlei aspecten van de liturgie te verbeelden. Op een gegeven mo ment dacht ik: nu even wat an ders. Ter afwisseling maakte ik tussendoor tekeningen van het leven van alledag." foto Lex de Meester De tekeningen bleken goed bij elkaar te passen. „Toen ik hal verwege die verbinding zag, trok het liturgische werk ook meer naar het persoonlijke, alle daagse toe." Het gevolg is dat op veel werken de godsdient minder massief en verheven overkomt dan ze vaak wordt voorgesteld. De eerste te kening heet 'Guided tours'. „Het is geïnspireerd door de gid sen met een vlaggetje in de hand, die ik vaak vanuit mijn huis zie lopen. Dat doet me den ken aan het volgen van Chris tus." In de meer hippe Amsterdamse kringen valt vooral de degelijk heid van Muilwijk op; in de Mid delburgse kerk is het juist zijn enigszins relativerende benade ring die de aandacht trekt. „Toch heeft mijn werk een zeke re steilheid. Het is nooit frivool en dat vind ik ook wel mooi. Dat degelijke trekt me aan. In het christelijke denken zit altijd een soort braafheid en dat laat ik ook zien, zonder dat het te zwaar wordt. Ik wil religie juist heel respectvol benaderen, om dat ik er ook echt respect voor heb." Expositie: 'Missa cum populo', te keningen van Janpeter Muilwijk, t/m 21 augustus in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Geopend: ma.-vr., 10.30-17.00 uur, za.-zo., 14.00-17.00 uur. Muilwijk en ds. Smit geven zon dag 17 juli om 15.00 uur in de kerk een toelichting op de tentoonstel ling. Dezelfde dag staat een van de werken centraal in de eredienst van 10.00 uur. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Op uitnodi ging van de Commissie Orgel concerten Middelburg (COM) komt de komende maanden op nieuw een groot aantal toporga- nisten uit binnen- en buitenland naar Zeeland. Onder hen zijn de Zwitser Heinz Balli en Heinrich Walther uit Frankrijk. De COM, opgericht in 1993, or ganiseert jaarlijks een concertse rie, die begint in de zomer en tot in het najaar doorloopt. Er wordt afwisselend gespeeld op de orgels van de Nieuwe Kerk, de Oostkerk en de Lutherse Kerk in Middelburg. Terwijl in het algemeen de be langstelling voor orgelconcerten terugloopt, bespeurt de COM ze ker geen teruggang. „We trek ken jaarlijks ongeveer duizend bezoekers, onder wie behoorlijk veel toeristen", zegt voorzitter Albert Clement. „We krijgen re gelmatig telefoontjes van men sen die vragen: wanneer begint het weer? Er zijn zelfs mensen uit Brabant die hun vakantie he lemaal op de concerten afstem men. De serie voorziet dus dui delijk in een behoefte." De organisatoren streven naar kwaliteit en diversiteit. Dat be tekent bijvoorbeeld dat er orga nisten uit binnen- én buitenland op het programma staan. De COM weet altijd grote namen naar Middelburg te halen. „Dat kost helemaal geen moeite. We zitten in de luxe positie dat we de besten kunnen uitkiezen. Vo rig jaar hadden we bijvoorbeeld Ludger Lohmann. Dat is echt de absolute wereldtop, maar hij vond het ontzettend leuk. Onze zorg is vooral organisten te vriend te houden, omdat we nu eenmaal niet iedereen elk jaar kunnen vragen." De serie van in totaal tien con certen wordt dinsdag 19 juli ge opend door Margreeth Chr. de Jong uit Middelburg. Zij brengt op het orgel van de Nieuwe Kerk onder meer een aantal psalmbewerkingen in barok stijl. Daarvan verschijnt ook een uitgave, waarvan het eerste exemplaar bij het concert wordt aangeboden aan gedeputeerde George van Heukelom. Een bijzondere gast in de reeks is Heinrich Walther, dinsdag 6 september in de Nieuwe Kerk. „Een man van wereldformaat", zoals Clement de Franse orga nist omschrijft. Walther speelt Symfonie nr. 5 in d Op. 107 van Felix Mendelssohn Bartholdy en werken van Johann Sebasti an Bach, Xavier Darasse en Ro bert de la Riba. Docent Een andere belangrijke naam is Heinz Balli, dinsdag 9 augustus in de Oostkerk. Balli, organist van de Münster in Bern, is do cent orgel aan de Hochschule der Künste in diezelfde stad. Hij was nog niet eerder in Middel burg te horen. Van hem zijn wer ken van Louis Marchand, Jo hann Pachelbel, Willy Burkhard en Johann Sebastian Bach te verwachten Vaste waarden in het program ma zijn Kees van Eersel uit Goes (2 augustus in de Nieuwe Kerk), Bram Beekman uit Mid delburg (23 augustus in de Nieu we Kerk) en Klaas Jan Mulder uit Kampen (13 september in de Nieuwe Kerk). Verder spelen Christiaan Ingelse uit Gouda op 26 juli in de Oostkerk en Mi chael Hedley uit Amsterdam op 16 augustus in de Nieuwe Kerk. Van 19 juli tot en met 12 septem ber zijn de concerten elke dins dagavond, met uitzondering van 30 augustus. Op zaterdag 24 sep tember geeft de Middelburgse organist in de Lutherse Kerk een concert samen met het Mid delburgs Kamerkoor, dat onder leiding staat van Lieven Deroo. Bas de Vroome uit Delft sluit za terdag 8 oktober in de Oostkerk de concertserie af. Alle concerten beginnen om 20.00 uur. door Anita Janse MIDDELBURG - Als twee bra ve jongens zaten ze gisteren te genover de Middelburgse politie rechter B. Doorewaard - Boek hout. De mannen (20 en 23 jaar) hadden zich echter niet onbe tuigd gelaten tijdens een avond je stappen in hun woonplaats Terneuzen. In de nacht van 12 op 13 okto ber 2004 hadden ze in de Nieuwstraat drie mensen afge tuigd. Videobeelden van de poli tie waren daarvan het overtui gende bewijs. Volgens de ver dachten was het fout gegaan op het moment dat ze naar huis wil den gaan. „Hij stond met een meisje te zoenen en toen ik zei dat we naar huis gingen werd ik ineens aangevallen", vertelde de 20-jarige verdachte. Die aanval zou komen van de familie van het meisje. Op de vraag van de rechter waar die spontane i val op gebaseerd was, hi van de verdachten een woord. De rechter dacht het oi hun medewerking te weteng had verklaringen van de aai» vers en getuigen voor zich. Dj* in stond dat het meisje t® haar zin werd aangeraakt,^, door spanningen waren cjj staan. Bovendien waren de j® gens licht ontvlambaar doorj drank. „Wat de oorzaak ook was.jl zijn veel te ver gegaan", de officier van justitie G. der Burg. Hij eiste voor beics een taakstraf van 200 uur en® maand voorwaardelijke straf. De rechter kwam de \j dachten tegemoet en veroord® de hen tot 120 uur werksbj Voor de 23-jarige man kwam ook nog een agressietrainingh omdat hij al eerder voor weldsdelicten was veroordey Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZCn schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. Derettii tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent nieU de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen wMi niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden.) redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over; weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Margreeth Chr. de Jong opent dinsdag 19 juli de serie orgelconcer ten in Middelburg. Stieren Stierenrennen in Pamplona (PZC 8r7). Het lijkt allemaal on- -schuldig, echter schijn bedriegt zoals gewoonlijk. In het artikel staat dat de stieren later wor den geslacht. Klopt, dat wil zeg gen: gruwelijk afgeslacht in de arena tijdens de vreselijke stie rengevechten! Regelmatig val len er ook doden onder de 'ren ners'. Zouden er op een weg zo veel doden vallen in een jaar, dan zou deze weg afgesloten worden. De mensen hebben de keuze om mee te doen. De stie ren niet. Allereerst door de stra ten gejaagd, waar de stieren re gelmatig botbreuken oplopen-tij dens de valpartijen. Daarna de arena in, waar ze in een ongelij ke strijd in twintig minuten doodgemarteld worden, door eerst 'bandarillo's' (stalen pijlen met weerhaken) in de schouders gestoken te krijgen. Ook vooraf worden de nodige maatregelen getroffen om maar zeker te zijn dat de stier niet zal winnen. Zout water laten drinken zodat ze ernstig verzwakken door diar ree. Zandzakken op de nieren slaan. Vlak voor ze de arena in gaan, krijgen ze een soort stalen nieten in de nek geschoten, zo dat ze toch schijnbaar fel de are na inrennen. Het is echter van pijn. Onvoorstelbaar dat in deze tijd deze barbarij nog toege staan wordt. Sterker nog, met subsidie van de EU in stand ge houden wordt! 97 Procent van de bevolking wil de stierenren nen houden. Er wordt namelijk grof geld aan verdiend voor de hele stad. Laat ze het dan voor taan op een zandbaan doen, zo dat de dieren niet uitglijden en na afloop terug in de wei, waar ze thuishoren. J.W.H. Haak Kruisbeslaan 4 Kortgene Londen Het moet toch niet gekker wor den, onschuldige mensen ver moord door koelbloedig gajes (PZC 7-7). Wat moet je doen om dit in Godsnaam te voorkomen, zijn wij de volgende in Neder land? Misschien moeten we extra alert zijn, iedereen in zijn omgeving goed opletten, bij eni ge twijfel van dubieuze figuren de politie inlichten. Stapje voor stapje dat gajes onmogelijk ma ken hun gruweldaden te laten doen. Strenge controles op vlieg velden en grenzen, heel goed op- - letten bij de minste twijfel de po litie alarmeren, we moeten het samen doen, uitbannen dat ga jes. Harry MZ Boer Westerzicht 445 Vlissingen Roofvogels Na het stuk in de PZC van 9 juli gelezen te hebben over het ver moorden van roofvogels ben ik weer maar eens gesterkt in mijn overtuiging dat jagers niet deu gen. Als je langs de Middelpla ten rijdt en je ziet daar op een paal zo'n prachtige en trotse bui zerd argwanend naar je kijken dan vraag je jezelf toch af wat voor soort mens je moet zijn om zulke prachtige dieren te kun nen vergiftigen en/of dood te schieten. Dat dit door jagers ge daan wordt is voor mij een aan zekerheid grenzende veronder stelling. Jagers dulden nu een maal geen concurrentie van roof vogels en/of vossen. Na duiven vol te proppen met zwaar (land- bouw)vergif en die vervolgens ergens op het land achter te la ten, hoef je maar even te wach ten op de buizerd die dit volgens de wetten der natuur k ruimen. Een zeer pijnlijke óm tot gevolg hebbend. Zo ooki de vossen. Dan worden de C; ven volgepropt met gif begun totdat een vos dit hapje koratj graven en ook een zeer pijnlij dood tegemoet kan zien li dat ook natuurbeheer? Op welk niveau zitten jagers genlijk als je beseft dat die: hobby weerloze en onschuld: dieren vermoorden en/of n wonden? Daarbij gevoegd het b denkelijke niveau van c houd van de (uiteraard anoa me) reacties die ik altijd o: vang uit de kringen van jags na een ingezonden bnet i mijn hand is dit zelfs een s bedenkelijk niveau. De ink werkt ook altijd op mijn la spieren en is niet serieus tea men. Rob Ossetcaori Prins Bemhardstmil Oud Sabijia Archipel Archipel, het overkoepelend b stuur van de Walcherse openls re basisscholen, heeft geen ge meer om de conciërges, de onde wijsassistenten en de adm: stratieve krachten te behoudt (PZC 9-7). Buitenstaandersfra sen hun wenkbrauwen en ds ken: ach, overal moet bezuug worden, dus ook hier. Maar ia ders weten beter. Een jaarois ven geleden hebben veel men» dit al aan zien komen. leid leerkracht kreeg drie con™ in de klas: kijk maar hoe jeii doet, maar iedere leerling i dagelijks een programmat? werken. Terwijl de leerkrattój niet eens wisten hoe ze eis om moesten gaan. Daarnaast moesten de 'norma lessen op de schop. Adaptief» derwijs. Dat moest er komet 1 stond toen zelf ook nog voord klas, maar heb nog steeds ft idee waarom daar zo veel p aan gespendeerd moest worca Niemand wist wat het inhiü Maar dat kwam al snel uit. li loze cursussen en steeds acte uitgaande toetsresultaten bijtj leerlingen. En wat heeft het ij gebracht? Talloze leerkraduj kwamen thuis te zitten met^ burnout. Enkelen hebben 1 draad weer op kunnen W maar het merendeel is inj WAO beland. Met een suppa tie-uitkering. En wie moet dat betalen? Nj zoete lieve Gerritje, maar d scholen zelf. Met andere WW den: het bestuur. Archipel (ij En daarvan zijn nu al dezenaj sen de dupe. Thijs Schif BreetJÉ Moord De rechtspraak is bezig met i moordenaar van Theo vantó (PZC 11-7). Je denkt eerst» leraar doodgeschoten en te Theo van Gogh door een mfr lim. Je zou ze bijna aliens over één kam scheren. He'! maar een heel kleine groep- extreem is. Als je dan ook in ze dagen weer eens onder ogs ziet wat er in Srebrenica is? beurd, dan denk je waaromj» deze onschuldige mensen I» ben vermoord. Dit waren moslims. Moet je hier dan wrok hebben tegen alle viërs? De mensen, groepen0 andere mensen bewust ven# den, die moeten aangepakt®*; den en geef niet gelijk een in geloot of land de schuld. pM past maar één straf bi] moordenaars. R.B 10 Steengrachtsiï Yföjgg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 36