Baatbelasting lijkt kansloos Biezelinge heeft Balkenende niet nodig om trots te zijn Wachtruimte is dichtgetimmerd extra Grootwinkelbedrijven stappen volgens zegsman C&A naar de rechter Man krijgt werkstraf voor bedreigen van echtgenote Amos is rot, maar zal nooit vergaan Leiding J kortingen! junctie: 0113-315649 SSactie@pec.nl felbus 31. W60 AA Goes Brfuertentie-expl°itat|e- S en Midden-zeeland: 0113-315520; Cs Vlaanderen: 0114-372770; P,1:020-4562500. dinsdag 12 juli 2005 Herkansing na opsluiten vrouw MIDDELBURG - Een 53-jarige man uit Hulst hield er een vreemde manier op na om zijn partner tot praten te dwingen. Vorig jaar december sloot hij zijn vrouw op in een kamer van het huis. Hij verwij derde de deurkruk en deed de achterdeur en de poort van de woning op slot. „Gepraat hebben we helaas nog steeds niet", verklaarde de verdachte. Zijn vrouw heeft hem inmiddels verlaten. „In mijn emotie ben ik te ver gegaan", vertelde de man. Officier van justitie G. van der Burg eiste een taakstraf van 150 uur, waarvan 50 uur voorwaardelijk. Dat laatste omdat de man volgens rapportage van Emergis in herha ling zou kunnen vallen. Bij wijze van verdediging las de man een brief voor aan zijn ex-vrouw. „Die blauwe plek ken waren niet mijn bedoeling, ze kwamen van het naar boven dragen", las hij. En: „Het enige dat ik beoogde was een verzoening." „Berouw komt na de zonde", reageerde rechter B. Doorewaard-Boekhout. Toch wilde hij de man nog een kans geven. Hij hield het bij een voorwaardelijke taakstraf van 150 uur. Provincie dreigt met dwangsom HOEK - Delta Milieu Gevaarlijk Afval aan de Willemsker- keweg in Hoek kan een dwangsom tegemoet zien als het bedrijf de milieuwetgeving blijft overtreden. Volgens de provincie is er geen toestemming om een tankbak op het bedrijfsterrein te vergroten. In de nieuwe tankbak wil Delta Milieu Gevaarlijk Afval vier tanks plaatsen die de opslag-en reinigingscapaciteit van het bedrijf vergroten. Eerder had de provincie al andere overtredingen geconsta teerd. Het ging om het zonder vergunning plaatsen van een stikstofopslagtank met verdamperinstallatie en de uit breiding van de reinigingscapaciteit met hogedruk-units in vrachtwagens. Als Delta Milieu Gevaarlijk Afval nog maals in de fout gaat, krijgt het bedrijf een boete van 2500 euro per overtreding. Het maximum van de dwang som is gesteld op 25.000 euro. Onderzoek schade door drempel WATERLANDKERKJE - De provincie schakelt een deskundige in die moet beoordelen of schade aan een wo ning langs de Turkeijeweg in Waterlandkerkje is veroor zaakt door de aanleg van een verkeersdrempel. Woningei genaar H. Ubachs is ervan overtuigd dat scheuren in de muren en de vloer en klemmende ramen in de slaapkamer het gevolg zijn van trillingen die worden veroorzaakt door het passerende (vracht)verkeer. De drempel is aange legd in het kader van Duurzaam Veilig Verkeer West-Zeeuws-Vlaanderen en ligt ter hoogte van Ubachs woning. Het verzoek om schadevergoeding is in behande ling genomen op basis van de provinciale Regeling Na deelcompensatie Verkeers- en Vervoersvoorzieningen. Rabofeestje op rustdag van de Tour flvvRfiné Hoonhorst ©NEUZEN - De gemeente [erneuzcn hoeft er niet op te re kenen dat ze drie miljoen euro an baatbelasting binnenhaalt por een opknapbeurt van de irinkelstraten in het centrum. Grootwinkelbedrijven stappen lij het doorvoeren van de hef ing naar de rechter. iet Haagse gerechtshof bepaal- |e vorige week dat Breda geen laatbelasting mag invoeren, om- at het stratenpatroon niet is eranderd en het voorzieningen- iiveau niet verbetert door een pknapbeurt. Hetzelfde geldt foor Terneuzen, meldt fiscaal adviseur J. van Ofwegen van ünthos Amsterdam. Hij behar- igt onder meer de belangen van edienstenvennootschap van de amilieBrenninkmeijer, de eige- aarvan C&A. n het verleden verzandden echtszaken tegen het heffen >an baatbelasting nogal eens loor procedurefouten. Maar inds de Hoge Raad twee jaar te ug bepaalde dat geen baatbelas- ing kan worden geheven voor lennrichtingen die het karakter Advertentie van een winkelgebied niet veran deren, is er een sluitende juris prudentie, stelt Van Ofwegen. Dat een aantal Terneuzense win keliers zelf om de opknapbeurt heeft gevraagd en bereid is baat belasting te betalen, maakt vol gens hem niets uit. De fiscaal ad viseur waarschuwt onderne mers zelfs voor vrijwillige bij dragen. Belastinginspecteurs zien geen zakelijk karakter in een 'onverschuldigde betaling' aan de gemeente. De baatbelas ting is dus niet aftrekbaar. Van Ofwegen wijst er op dat baatbe lasting alleen kan worden gehe ven bij een wezenlijke verande ring van het karakter van het op te knappen gebied. „Een winkel gebied dat bijvoorbeeld woon wijk of bedrijfsterrein wordt. Maar in de plaatsen waar ge meentebesturen baatbelasting willen heffen, blijven winkelcen tra gewoon winkelgebied." De fiscaal adviseur kan zich best voorstellen dat onderne mers een bijdrage leveren aan een fraaier centrum. „Maar dan moet de Gemeentewet worden aangepast. En ondernemers moe ten zelf kiezen welke veranderin gen ze willen en geen kant-en-klaar plannetje van de gemeente door de strot geduwd krijgen." Van Ofwegen stelt dat Terneuzen, zoals vele andere ge meenten, het grotendeels aan haarzelf te wijten heeft dat het tonnen kwijt is aan een opknap- beui't. „De meeste gemeenten houden er geen rekening mee dat een winkelstraat een ander onderhoudsschema nodig heeft dan een woonstraat en reserve'- ren te weinig geld voor regelma tig onderhoud." Wethouder A. van Waes be strijdt dat de Noordstraat en de Nieuwstraat kampten met ach terstallig onderhoud. „De stra ten kwamen voorlopig niet in de planning voor, De ondernemers wilden hun straten graag ver fraaien." Van Waes beseft dat baatbelasting 'een moeilijk ver haal' blijft. In Axel kreeg de ge meente een aantal jaren geleden gelijk en dat geeft de wethouder vertrouwen dat Terneuzen de zaak ook tot een goed einde brengt. „We kunnen ook niet te rug, want de herinrichting van de winkelstraten is al begon nen." door Rayrriond de Frel BRESKENS - Je kunt het de toe risten niet kwalijk nemen. Gro te borden met de vermelding 'abonnementen' en 'kassa' wij zen automobilisten tweeënhalf jaar na de opening van de Wes- terscheldetunnel nog altijd de weg naar de voormalige loket ten op het veerplein. Daar is niemand te zien, dus rij den ze maar het plein op, waar het gras en onkruid tot aan hun knieën komt. Dan maar eens in formeren in restaurant De Mil- liano. Dat zal toch nog wel open zijn? De suikerpotten en peper en zoutstellen staan immers nog op de tafeltjes. Nee, de deur is op slot. Eens vragen aan die mensen bij de vernielde bushokjes of je nog wel met de auto in Vlissingen kunt komen. Wacht eens... zie je dat? Laat maar zitten, die boot is echt ver dwenen. Die toegang is hele maal dichtgetimmerd. En dat is niet voor niets. De voormalige wachtruimte is sinds de ingebruikname van het fietsvoetveer eigendom van de provincie Zeeland. Vandalen hadden het sindsdien steeds va ker gemunt op het leegstaande gebouw. De provincie spijkerde de terminal daarom dicht. De provincie is met de gemeente Sluis in gesprek over de toe komst van het veerplein. De voormalige terminal speelt daar in wellicht een rol. foto Peter Nicolai Amos moest op den duur ver gaan. Dat was de bedoe ling van de kunstenaar. De in woners van Hansweert denken er anders over. Zij willen hun 'rondje Amos' niet kwijt. Het kunstwerk staat op de dijk en kijkt uit over de Westerschel- de. Het kreeg de naam van de profeet Amos, die omstreeks 750 voor Christus zijn voorspel lingen deed. Het houten beeld is veertien jaar geleden aan Hans- weert geschonken door een gees telijke uit Breskens. Het geha vende informatiebord geeft de volgende uitleg: Langs de Schel de van bron tot zee staan wach ters. Hier staat Amos, de fruitte ler en schapenfokker in Israël 750 v. Chr.). Hij waarschuio- de tegen de vernietiging van het leven. Nog klinken zijn ivoor- den. Ze staan in de bijbel. Niet alleen het informatiebord is stuk; het beeld zelf is ook be- MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft giste ren een 55-jarige man uit de ge meente Hulst veroordeeld tot een taakstraf van 100 uur en een maand voorwaardelijke celstraf voor het bedreigen van zijn echt genote. Gisteren vertelde de man dat hij inmiddels van haar gescheiden is. De spanning was eind vorig jaar zo hoog opgelopen in het ge zin, dat de man had gedreigd zijn vrouw overhoop te schieten. De geschrokken kinderen deden aangifte bij de politie. De rech ter benadrukte dat de man niet alleen zijn vrouw, maar ook zijn kinderen angst had aangejaagd. „Als volwassen man zou u uw verantwoordelijkheid moeten kennen." Het vonnis was con form de eis van het OM. (Advertentie) Het houten Amos-beeld bij Hansweert. foto Dirk-Jan Gjeltema hoorlijk aan het rotten. De kun stenaar voorzag dat het op den duur zou vergaan, maar veel dorpsbewoners vinden dat wel heel erg jammer. Amos is im mers een begrip. Veel dorpsbe woners wandelen of fietsen dik wijls een 'rondje Amos'. De dorpsraad wil graag een bronzen afgietsel van het beeld laten maken. Dan gaat het lan ger mee. Dat kost wel een paar centen. Een afgietsel in brons kost een slordige 12.000 euro, terwijl het alternatief (beton of kunststof) ook altijd nog een kleine 10.000 euro kost. Amos moet deel uit gaan maken van een themapark in het oude slui- zencomplex van Hansweert; het paradepaardje van de dorps raad. Dat is een plan van de lan ge adem. Amos wacht het alle maal rustig af. Hij redt het nog wel even. Rob Paardekam Onze dagbladen zijn met ruim 600.000 lezers al dé regionale media bij uitstek. Maar in de maanden juli en augustus adverteert u ook nog eens extra voordelig. In deze periode brengen wij u de 'zomeractie'. Deze actie brengt verkoeling in uw advertentiebudget, want als u binnen 5 werkdagen uw 2e advertentie plaatst, profiteert u van spectaculaire kortingen. Om zoveel mogelijk aan uw advertentiewensen tegemoet te komen, bieden we 5 verschillende voordeelopties; u kiest de optie die voor u het meeste interessant is. 50% korting 2x zo groot Gratis full-color Als IM'er In groter gebied het alfabet van Zeeland zeeuwse almanak In het functioneringsgesprek dat die Middelburger onlangs onderging, stelde zijn chef de vraag of hij wel eens een taak op het niveau van het mid- den-management had overwo gen. Leidinggeven dus. Alleen de gedachte al deed hem gru wen. En hij legde uit dat geen van zijn collega's tijdens werkoverleg ooit prijsstelt op zijn mening, dat zijn vrouw al jarenlang haar eigen gang gaat en dat zijn kinderen hem vierkant uitlachen wanneer hij enige invloed op de gang van zaken in het gezin pro beert uit te oefenen. „Leidinggeven? Ik?" rondde hij af. „Zelfs de hond luistert niet naar me. 1 dinsdag 12 juli W woensdag 13 juli I donderdag 14 juli tot 17.00 uur Grote Markt 11-13 4461 AH Goes Woon 0113 227607 Xüfct De trots van Bi ezelin ge Zes weken lang verschijnt deze zomer in de PZC de vakantierubriek. Elke zes dagen schrijft de redactie over een ander thema. Daarnaast laat de PZC elke dag het licht schijnen op een bijzonder element in het Zeeuwse landschap. Zeeland kickt op grote zonen (dochters ietsje minder), tintje de Vos, Michiel de Ruy- er,Jacob Cats, Buys Ballot; in iet Land van Hulst, Vlissingen, rouwershaven en Kloetinge uilen ze niet nalaten te vertel len dat binnen hun kring de kiem werd gelegd voor slimme toeken, gewonnen zeeslagen, een veelschrijvende staatsman ileen natuurkundig genie. ehébt er ook wat aan, aan zo'n lekend type. Met een beetje goe- jfewil, schiet je er een stand- «eld mee op en je hoeft niet rog te denken over een straat naam, mits de betrokken groot- eidhet tijdelijke met het eeuwi- heeft verwisseld, ferwijl sommige beroemdheden ffgzakken in het collectieve ge- teugen en de status van straat- laamgever niet halen, worden "deren weer aan de vergetel- öid ontrukt. Inrichtte Colijnsplaat de afge- open jaren uit pure behoefte laneen grote zoon, maar liefst wee standbeelden op voor Jo- krousde Rijke, een waterstaat- "rodige die dertig jaar geleden een bij Japanners een belletje m rinkelen. foe liggen de kansen voor Zeeuwen die zich in de kijker «fon? Krijgen Danny Blind, ™ns deMunck en Keetie Hage °P termijn een straat en een standbeeld? We gaan het na voor de bekendste levende eeuw van het ogenblik: minis- fir-president Jan Peter Balken de. Is hij de trots van Biezelin- «e, het dorp waar hij geboren getogen is? «Nounee", vindt Kees, die met «n blik op de loodgrijze wol- en, zijn hogedrukspuit maar eer opbergt. Kees heeft geen c ternaam „want de ouders an de premier wonen hier nog P het dorp. Dat zijn zulke aar- ge mensen, die wil ik niet voor het hoofd stoten. Maar cle zoon... Het zal best een goeie jongen zijn, alleen red je het daar niet mee als premier van zo'n kippenhok als Nederland. Daar heb je meer statuur voor nodig, zoiets als Wim Kok. Toe gegeven: dat is meer mijn poli tieke kleur, maar was hij in Bie zelinge geboren, ik zou hem niet de trots van het dorp noe men." Volgens Kees heeft Biezelinge Balkenende helemaal niet no dig' om trots te zijn. „Het dorp heeft van zichzelf genoeg: een rijke historie, een prachtige om geving, een opgeknapt centrum. Ga maar kijken, in Biezelinge kun je zo een film opnemen. Weet je dat dit in de Middeleeu wen een van de belangrijkste ha vens van Zeeland was? En dan nog wat: Balkenende heeft Bie zelinge helemaal niet op de kaart gezet. Volgens mij heeft hij overal lopen rondvertellen dat hij uit Kapelle komt. Nou ja, Kapelle! Dat is echt heel wat anders. Het wordt alleen in één adem genoemd omdat de trein ertussenin stopt." Kees vindt dat Balkenende 'of all people' had moeten weten dat de trots van de Biezelinger stoelt op het feit dat hij niet van Kapelle komt. Kerk De vriendinnen Marieke en El len, zojuist begonnen aan de schoolvakantie, moeten heel lang nadenken over de vraag wat de trots van Biezelinge is. „De kerk misschien? Nee, eer lijk is eerlijk, die van Kapelle is mooier. De boomgaarden dan? Tja, die hebben ze overal." Hebben ze premier Balkenende al overwogen? „O, ja, da's waar. Die moet het zijn. Bekende Ne derlanders uit Biezelinge zijn er verder niet." Nu ze erover nadenken begint de roem van de minister-presi dent al een beetje op de Bieze- lingse meisjes af te stralen, Ma rieke: „Hij reist over heel de we reld en hij kent beroemde men sen." Ellen: „En hij lijkt precies op Harry Potter." Als het aan hen ligt krijgt Balkenende op termijn een standbeeld én een straat. Aangezien Kees er tegen die tijd waarschijnlijk niet meer bij is om mee te beslissen, zal het er heus wel van komen. Mieke van der Jagt Kort nadat Balkenende premier was geworden, mocht hij een portret van zichzelf onthullen tijdens een tentoonstelling van Gerard Menken (links) in Eversdijk, vlakbij Biezelinge. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35