Herstelwerk aan zandsculptuur PZC PZC Eigen creativiteit speelt belangrijke rol 3 JC^AZET Shantykoor Neptunus trots op eerste cd ,11 Kunstwerk rond godin Nehalennia beschadigd door hoosbui Guinot dinsdag 12 juli 2005 VEELTJE JANS - Op Neeltje Jans wordt hard gewerkt aan 'tel herstel van de zandsculp tuur, gewijd aan godin Nehalen nia Dc zandsculptuur raakte vo- ■jjjjé week beschadigd door een ptare hoosbui. JGevraagd naar de omvang van de schade blijft Waterland-di recteur A. van de Hoef voorzich- In geld uitgedrukt gaat het pgens hem om enkele honder den euro's. „Ik denk dat alles bij Zwart goud en oud Zeeuws in De Blikvanger RENESSE - Blikmuseum De Blikvanger in Renesse presen- leert na een korte rustperiode neer een nieuwe tentoonstel ling. Daar maken onder meer de beschilderde mosselen van Elly Jester uit Goes deel van uit. Zij schildert aquarelletjes aan de 'binnenzijde van de mosselschel pen, ■Verder geeft gastvrouw Annema- rie Heiligers dit keer specifieke aandacht aan alle Zeeuwse blik ken in de haar collectie. Zo is er :|et babbelaarsblikje met het jèkeltje van Diesch uit Middel burg uit 1900. Het exemplaar is %vaardigd door de firma Van "Helle uit Goes en toont vrou- vcn in klederdracht die het was goed op de bleek leggen. Andere idere exemplaren zijn het uitgegeven door M.C.D. bij de opening van de Zeeland- bnig, evenals een blikje waar het badhuis van Vlissingen nog opstaat. Verder zijn er oude blik ken met zwart-wit foto's van lederdrachten en Zeeuwse ge bouwen. )e Blikvanger is tot en met 18 eptember geopend op dinsdag 10.00 tot 12.00 uur, op nsdag van 14.00 tot 17.00 luren op de zondagen 17 juli, Justus en 18 september ran 13.00 tot 17.00 uur. Rijbewijs kwijt i weigeren test fLISSINGEN - Een 32-jarige Middelburger is zijn rijbewijs iwijtgeraakt omdat hij zondaga- rond weigerde mee te werken aan een blaastest. )e politie hield de man aan in iet Nollebos in Vlissingen. Vol gens de politie begon de man te chelden toen hij moest wachten imdat de agenten geen blaasap- iaraat bij zich hadden. De poli- iemannen namen de man ver- mee naar het bureau, laar weigerde hij meewerking. (Advertentie) ROTIIKICKI 7nM\A/CDlKli KOZIJNEN-ZONWERING WWW.AAZET. Kapelle -Tel. 0113-33] Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAIMD Grachtweg 23a «00 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) FietKleemans Alt Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes lel: (0113)3155oo fax: (0113)315669 P-mail; redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl ,j E-mail; web@pzc.nl elkaar ongeveer vijf procent van het kunstwerk beschadigd is. Het valt niet echt op, maar het moet wel hersteld worden want wij willen kwaliteit bieden." Op zich moet een zandsculptuur volgens de bouwers ervan - In- axi - wel een stootje kunnen heb ben. Het gebruikte zand wordt door aanstampen en toevoegen van water verdicht totdat het een stevige massa is waar de 'carvers' mee aan de slag gaan. Is de sculptuur klaar, dan wordt het voorzien van een bescher mend toplaagje van bottenlijm. De hoosbui die Neeltje Jans vori ge week teisterde was echter net iets teveel van het goede voor de zandsculptuur. Van de Hoef: „In korte tijd is toen 110 millimeter regen geval len en de druppels waren zo gróót dat ze dwars door het top laagje van bottenlijm heen gin gen. Het was gewoon heel ex treem weer." Toen het toplaagje eenmaal weg gespoeld was, zoog het sculp- tuurzand zich vol met water. Uitstekende delen als handen en neuzen werden daardoor te zwaar en braken af. Ploeg Van de Hoef: „Die hoosbui was 's avonds en ik was echt de vol gende dag om zeven uur al op Neeltje Jans om te kijken. En daarna ben ik meteen gaan bel len naar Inaxi, maar die zat op dat moment in Engeland dus het duurde even voordat er een ploeg beschikbaar was voor het herstel." Tijdens het herstelwerk - dat naar schatting nog enkele dagen in beslag neemt - is Nederlands grootste zandsculptuur gewoon open voor het publiek. Van de Hoef: „Het is eigenlijk zo'n beetje een extra attractie voor de bezoekers om de carvers aan het werk te zien." De zand sculptuur is gewijd aan de my the rond de godin van de vrucht baarheid en beschermvrouw van huis en haard van zeelieden Nehelennia. Er is onder meer een Nehalennia-tempel nage bouwd en een torenhoge beelte nis van Nehalennina, omgeven door schepen die komen en ver gaan. Ook te zien is een groepje vis sers dat brokstukken uit het wa ter haalt. Het is de bedoeling dat de zandsculptuur nog tot eind augustus te zien is op het te- rein van themapark Waterland. De Brüenaars zijn het niet eens met de gemeentelijke regelgeving. Links klant Jan Deurloo en rechts eigenaar Walter Hoek. De kroeg. Elk dorp, hoe klein ook, heeft er minstens één. Hier gaan de laatste nieuwtjes en roddels over ta fel. En zowat iedereen heeft zijn woord je klaar over wat er op dat moment in het nieuws is. .NL IQ333 door Andrea Bolle BRUINISSE - „Nog eentje voor 'de lek ker', dan gaan we naar huis". Het is niet druk in café 't Oekje in Bruinisse, maar de paar stamgasten zorgen goed voor elkaar en geven om de beurt een rondje. In een dorpskroeg is het altijd afwachten of het volk komt. Tijdens het borreluurtje is de bezetting mis schien laag, maar de verhalen zijn er niet minder om. De aanslagen in Londen gaan heel even over de tong, een schunnige mop wordt getapt, maar het meest wordt gerept over het eigen dorp. Wat blijkt: het is namelijk nog maar af wachten hoe 'leuk' de visserij dagen dit jaar worden. Klant Mandy de Keizer brengt het onderwerp ter sprake „Ieder een heeft het hier over de muziekver- gunning van café Storm, want die is nog niet binnen heb ik gehoord. Dan zouden de bands niet in de tent achter het café mogen spelen en is dat is na tuurlijk heel erg jammer." Als de ver gunning niet wordt afgegeven, meent ook de rest van de kroegbezoekers, is het feest een stuk minder geslaagd. Ei genaar van 't Oekje Walter Hoek sluit zich bij zijn klanten aan. „Ik heb nog niks binnen en alles moet zowieso om twee uur dicht. Als 't zo moet blijft er niks over op Bru. Het lijkt wel of de ge meente ons tegenwerkt en ze de feestda gen naar Zierikzee wil verplaatsen." Tijdens de Bruniversails in mei heeft Hoek zijn geluidsnorm overschreden en een boete gekregen, maar dat zal hem niet nog eens gebeuren. „Vanmiddag hebben we dubbelglas laten zetten, dus dan wordt de overlast een stuk min der", zegt hij. Inmiddels is ook Jan Deurloo aangeschoven. „Ik vind dat de visserijdagen dit jaar gewoon afge schaft moeten worden, want ik ben er ni|et", grapt de nuchtere Zeeuw. Zoals het een echte Brüenaar betaamt werkt hij op het water. „Maandag moet ik te rug naar Rio, zit ik weer een maand op een olieplatform.Maar ook hij hoort van de laatste maatregel en bestempelt het als 'belachelijk'. „Een tijdje terug zijn we met een hele groep naa'r de TT in Assen geweest en die zondagmiddag wilden we hier nog even napraten en de video van het weekend bekijken. Staat er ineens een milieuambtenaar binnen die klachten over geluidsoverlast had gekregen. Terwijl we alleen de TV aan hadden staan", aldus Deurloo. Volgens Hoek een manier om de Bruse horeca te laten weten dat de regels dus echt nage leefd moeten worden. „Ik snap echt wel dat je samen met omwonenden een mid denweg moet zien te vinden, maar we runnen hier wel een café. Dit is mijn foto Marijke Folkertsma werk." De buurman van 't Oekje komt ook even langs en inspecteert de nieu we ramen. „Als die maar heel blijven. Je moet wel iets over hebben voor boze buren zeg", mompelt hij. Zelf heeft hij nog nooit geklaagd over geluidsover last en hij begrijpt ook niet echt waar iedereen zich druk om maakt. De gezel ligheid rond de visserijdagen, daar gaat het hem om. Sinds jaar en dag is tot het laatste moment niet bekend wie Miss Visserij van dat jaar zal worden. Het moet altijd een dochter van een visser zijn, maar dan nog is de keuze legio. Mandy de Keizer doet een gok. „Op een website van een paar jongens uit Bru wordt een poll gehouden en Marleen Klink en Marika Maaskant staan boven aan. Ik gok op de laatste, maar nie mand kan het met zekerheid zeggen." De rest van de bezoekers heeft geen flauw idee wie dit jaar Miss Vis gaat worden, maar dat is ook het leuke van het feest. De Keizer: „Vaak roepen de meiden zelf het hardst dat ze het niet zijn en staan ze woensdagavond heel hard mee te feesten. Achteraf hoor je dan dat ze de helft van elk glas leeg ge kieperd hebben." door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - Holland se vergezichten en specifiek de 'Zeeuwse luchten' hebben door de eeuwen heen al talloze schil ders geïnspireerd tot het maken van fraaie taferelen. Hoe origi neel kun je dan als goedwillen de amateurkunstenaar nog zijn als je als cursist van Schilders club Perspectief de opdracht krijgt eigen interpretaties te ma ken op het thema 'In de Wol ken'? Volgens docent Kees van de We tering komt het vooral aan op ei genheid. Dat veel oude meesters die kenmerkende lage horizon en grote luchtpartijen hebben gebruikt in hun werk, betekent niet dat de huidige amateurschil ders zich daardoor af hoeft te la ten schrikken. „Het is juist voor iedereen een uitdaging nieuwe toepassingen te bedenken en die te verwerken in eigen aquarellen en acryl- schilderijen. De eigen creativi teit speelt immers een belangrij ke rol in de lessen bij Perspec tief. Traditiegetrouw tonen de cursis ten van deze schildersclub elk jaar de resultaten van het lessei- zoen tijdens een zeer gevarieer de expositie in de Sint Nicolaas- kerk in Brouwershaven. Zo ook dit jaar. Onder de titel 'In de Wolken' zijn er in de kerk in Brouwershaven circa tachtig schilderijen te zien van de deel nemers aan Perspectief. De ten toonstelling is hier vanaf zater dag 16 tot en met donderdag 28 juli dagelijks te zien tussen 13.30 en 16.30 uur. Voorzitter Ada Hogenstein van 'Vrouwen van Schouwen' (voorheen de Ne derlandse Vereniging van Huis vrouwen) uit Burgh-Haamstede verricht de officiële opening. Ho genstein is zelf ook een van de cursisten van Perspectief. „In het begin van het seizoen vo rig jaar september hebben de deelnemers op mooie locaties een paar keer buiten getekend met pastelkrijt. Deze tekenin gen werden later omgezet in acrylschilderijen waarbij heel veel water is gebruikt in de eer ste lagen. De kleuren blijven daardoor heel licht en transpa rant", legt Van de Wetering de zogeheten glaceertechniek uit. De docent acht individuele bege leiding van groot belang, omdat elke cursist zich op eigen wijze en in eigen tempo ontwikkelt. Hij vindt dat de deelnemers eerst met allerlei technieken kennis moeten maken. De tentoonstelling in de Sint-Ni- colaaskerk wordt zaterdagmid dag om 14.00 uur geopend. Verdwaald jongetje weer terecht OUDDORP - Het vierjarige jongetje dat zondag zoekraak te op het strand aan de Brouwersdam is weer terecht. De kleuter werd na een intensieve speurtocht teruggevonden en herenigd met zijn ongeruste ouders. Zondagmiddag omstreeks half vier kreeg de Ouddorps reddingsbrigade de melding van het zoekgeraakte jongetje binnen via buurbrigade Renesse. De in Stellendam woonachtige 4-ja- rige jongen was ter hoogte van strandpaviljoen De Strand tent zoekgeraakt. Er werd een zoekactie op touw gezet waaraan een groot aantal leden van de reddingsbrigade meedeed. Bij de zoekactie werden twee boten, twee ter- reinvoertuigen en een aantal loopptrouilles ingezet. De politie zette diverse eenheden in en na twee uur vruchte loos zoeken werd zelfs de hulp van een politiehelikopter ingeroepen. Op het moment dat de heli net aan het opstar ten was werd het jongetje ter hoogte van de werkhaven - enkele kilometers vanaf de plek waar hij zoekraakte - te ruggevonden. Hij werd door de politie naar de reddings- post aan de Brouwersdam gebracht waar hij met zijn dol blije ouders werd herenigd. Goese turk mag blijven GOES - De uit Turkije afkomstige Mahmut Aydin uit Goes heeft eindelijk zijn verblijfsvergunning van de Immi gratie- en Naturalisatie Dienst (IND) gekregen. Na publi citeit over zijn zaak in deze krant kreeg de IND ineens vleugels. Afgelopen zaterdag deden Mahmut en zijn Ne derlandse vriendin Helma Wispelweij in Goes in de PZC verhaal van hun voortdurende problemen met de IND over vakantievisa, de machtiging voorlopig verblijf, terug keervisa en de definitieve verblijfsvergunning, waarvan de aanvraag na ruim een half jaar nog niet in behandeling was genomen. Een woordvoerder van de IND gaf toe dat er administratieve fouten waren gemaakt en*dat Mahmut een besluit over zijn verblijfsvergunning snel tegemoet kon zien. Zaterdagmorgen lag" er al een brief van de IND op de deurmat: Mahmut krijgt zijn definitieve verblijfs vergunning. Het dolgelukkige Goese stel kan nu met een gerust hart op vakantie naar Turkije zonder dat het een terugkeervisum voor Mahmut moet aanvragen. Korte ontsnapping in Goes GOES - Een 18-jarige man uit Zierikzee, die enkele da gen geleden werd aangehouden na een beroving, is giste ren korte tijd ontsnapt. Hij werd voor verhoor overge bracht van huis van bewaring Torentijd in Middelburg naar het politiebureau in Goes en wist toen hij daar aan kwam aan de aandacht van zijn bewakers te ontsnappen. Hij klom over het hek bij het bureau en vluchtte de wijk Goes-Oost in. Na een achtervolging van drie kwartier, door tuinen en over daken, verstopte de man zich uitein delijk in een huis in de Leliestraat, maar een alerte bewo ner had dat gezien. Daardoor kon de politie hem in de wo ning weer inrekenen. Diefstal uit auto BURGH-HAAMSTEDE - Op de Roterij in Burgh Haam stede zijn tussen zaterdagavond 00.00 uur en maandag ochtend 09.00 uur onderdelen van een oldtimer weggeno men Het gaat om koplampen, raamslingers, buitenspie gel, deurhendels, dashboardklepje en de combiklok. Een schadebedrag is niet bekend. De auto was niet afgesloten. door Esme Soesman NIEUWERKERK - Met een trots 'Daar is ie dan!' wordt de schijf op de website geïntrodu ceerd. Met de Grevelingen le vert het Schouwen-Duivelandse shantykoor Neptunus voor het eerst in het vijfjarig bestaan een eigen cd af. Tweeëntwintig num mers vol ritmisch krachtvoer, af gewisseld met in ballades vervat te melancholie. Drie studiosessies en veel voor werk ging er aan de schijf voor af. Maar bovenal: veel plezier, een prettige sfeer en een goed functionerend koor - omschrijft spreekstalmeester (en bas) Ad de Graaf de zaken die aan de tot standkoming van de cd hebben bijgedragen. Het gaat goed met het 21 leden tellende shanty koor, dat onder leiding staat van accordeonist Piet van Don gen. Trots is De Graaf op de vier stemmigheid van Neptunus. „Voor zo'n klein koor is dat best bijzonder", trekt hij de vergelij king met uit vijftig leden be staande groepen die eenstem mig zijn. „De sfeer is uitstekend; het is soms net een kleuterklasje. Voor de meeste mannen is de repeti tieavond ook gewoon uitgaans- of ontspanningavond", zegt hij over zijn eigen shantykoor. Niet zo heel wonderlijk dat die stabi liteit van Neptunus is uitge mond in een eigen cd. Het reper toire van Neptunus was, met 43 nummers, omvangrijk genoeg om dat waar te kunnen maken. Bovendien werd er met enige re gelmaat om een cd van het koor gevraagd. Het resultaat is een bonte men geling van liederen, die scheep vaart als gemeenschappelijk on derwerp hebben. Shanty's zijn van oorsprong ritmische arbeids liederen die aan boord van oude zeilschepen werden gezongen ter ondersteuning van de veelal zware arbeid. In de afwisseling tussen voorzang door een solist en beantwoording door het koor is het opzwepende ritme duide lijk hoorbaar. Maar ook balla des maakten deel uit van het re pertoire van zeemanslieden in vroegere tijden. Zoals Cockles and Mussels, dat verhaalt over het vismeisje Molly Malone dat met haar viskar door de straten van Dublin zwerft - tot zij sterft aan de koorts. Qua omvang van repertoire kan Neptunus zo een tweede cd pro duceren, maar dat is niet het plan. Veel belangrijker is het dat de kwaliteit van de uitvoe ring die op cd staat ook tijdens optredens te horen is. Ook aan kleding en beweging krijgen steeds meer aandacht, zodat er in de toekomst ook meer en meer valt te zien. In augustus is het koor drie keer op Schou- wen-Duiveland te zien. Op dins dag 2 augustus tijdens de Toeris tendag in Zierikzee, zaterdag 6 augustus bij de palingrookkam- pioenschappen en open dag stoomtrein op recreatieboerde rij Van Langeraad in Kerkwer- ve en zaterdag 13 augustus tij dens de Burghsedag. Meer infor matie is te vinden op www.shan- tykoor-neptunus.nl. Advertentie Mooie strakke huid zonder cosmetische ingrepen door unieke schoonheidsbehandeling Hydradermie Lift: ontstrest uw huid Voor wie een strakke en ontspannen huid wil, maar geen zin heeft in cos metische ingrepen is er nu Hydrademie Lift. Een natuurlijke facelift, ontwikkeld in de labaratoria van Guinot. Guinot combineert tech nologische kennis en jarenlange ervaring in huidbehandelingen met wetenschappelijke doorbraken op dit gebied. De hoogwaardige gel doet z'n werk uiterst snel en efficiënt. Ada Hogenstein legt als een van de deelnemers van Perspectief de laatste hand aan een schilderij dat zij vanaf zaterdag tentoon stelt in de Sint-Nicolaaskcrk in Brouwershaven. foto Marijke Folkertsma Voor inlichtingen of een afspraak kunt u hellen: Milica Lazarova huidverzorging, Meestoof 14 te Middelburg, telefoon: (0118) 63 44 79

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29