PZC Vandalisme kost bakken met geld .A, liezelinge heeft Balkenende liet nodig om trots te zijn extra ooral in zomermaanden Wijn uit Dreischor bijna klaar voor consumptie 000 De trots van Biezelinge kortingen! Amos is rot, maar zal nooit vergaan Leiding dinsdag 12 juli 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 d-iil-l'i'WiB»]'IWB3 Rabofeestje op rustdag van de Tour wPifitKleemans UERIKZEE - Afgebroken jon- e boompjes, zwerfafval en ver leide verkeersborden. Met na- in de zomermaanden wordt Schouwen-Duiveland voor endduizenden euro's aan scha- t aangericht. Waterschap, laatsbosbeheer, Grevelingen- diap en gemeente hebben han- tnvol werk aan het herstel- en jnümwerk. Paterschap Zeeuwse Eilanden ordt met allerlei ellende gecon- onteerd. Plattelandswegen en amen blijken geliefde plaat- n voor vernielingen en illegale iortingen. Vandalen vergrijpen i aan verkeersborden, maar schrikhekken en dergelijke allen ten prooi aan verniel- icht. Onlangs is een hekwerk I een keersluis in Zierikzee om bogen en ook chemische toilet- n bij parkeerplaatsen langs de moeten het ontgelden, maast brengt het zomersei- i veel extra werk met zich in de vorm van het oprui- i van zwerfafval. Op Schou- -Duiveland zijn meclewer- van het waterschap 's zo- s één dag per week bezig het opruimen van rommel afval langs dijken, duinen en rkeerplaatsen. Het water- hap doet van alle vernielingen list en-D aangifte bij de politie en om te voorkomen dat andere wegge bruikers en recreanten hinder van het vandalisme ondervin den wordt de schade zo snel mo gelijk hersteld. „Asociaal." Een ander woord heeft boswachter D. Fluijt niet voor de vernielingen die in na tuurgebieden aangericht wor den en het afval dat er gedumpt wordt. „En dat kan echt van al les zijn. Asbest, oude autoban den, vaatjes met vloeistof, en ook gewoon huisvuil. Noem maar op." Fluijt doet geen moei te zijn ergernis te verbergen. „Het zijn allemaal dingen die je ook gewoon naar de milieu straat in Zierikzee kunt bren gen, maar dat is dan kennelijk teveel moeite. Mensen beseffen niet hoeveel geld hun gedrag de gemeenschap kost. Iedere bur ger betaalt mee aan de opruim en herstelkosten. Ook de gemeente Schou wen-Duiveland wordt regelma tig geconfronteerd met onder meer vandalisme. Straatmeubi- lair - bankjes en dergelijke - moet er nogal eens aan geloven en ook verkeersborden zijn re gelmatig doelwit van vandalen. G. J. Benou van de afdeling ruimte en milieu schat de kos ten van vandalisme en het oprui men van afval op enkele tiendui zenden euro's per jaar. Wijnhoeve De Kleine Schorre in Dreischor heeft gisteren zijn eerste commerciële oogst, die uit 2004, gebotteld. foto Marijke Folkertsma door Inge Heuff DREISCHOR - Met een plop duwt de bottelmachine telkens een kurk in de wijnfles. Die fles is eerst door hetzelfde ap paraat gevuld met Pinot Blanc of Auxerrois uit een van de tanks. Gestaag groeit het aan tal flessen in hei-enorme krat. Nu moet de wijn een week of zes rusten. Daarna kan hij ge presenteerd worden. Wijnhoeve De Kleine Schorre in Dreischor heeft gisteren zijn eerste commerciële oogst, die uit 2004, gebotteld. De zeven grote kratten bevatten samen zo'n 3150 flessen, goed voor 2400 liter witte wijn van 3700 kilo druiven. Vorig jaar waren er ook al zo'n zevenhonderd flessen gebotteld, maar die wa- "ren bedoeld om het proces van vinificatie in de vingers te krij gen. De wijnranken die de afge lopen jaren fasegewijs zijn ge plant, moeten eerst op leeftijd komen om een kwaliteit drui- ven te kunnen leveren die voor commerciële afzet interessant is. Wijnmeester J. van de Velde van de Wijnhoeve heeft de afge lopen winter van het sap van vooral de Pinot Blanc en Auxerrois-druiven een witte, licht zilte wijn gemaakt. Sinds gisteren zijn alle tanks leegge haald en in flessen geschon ken. De wijn moet in de flessen nog een paar weken tot rust ko men. Vanaf nu gaat de Wijn hoeve De Kleine Schorre, via de VW, proeverijen met kaas of mosselen organiseren en zul len de flessen verkocht gaan worden voor iets onder de ne gen euro. Van de Velde is on dertussen al weer met de nieu we oogst bezig. De ranken moe ten telkens gediefd (van takjes ontdaan) worden, een tijdro vend karwei waar hij nog vrij willigers voor zoekt. Elk jaar wordt de oogst groter. Afhan kelijk van het weer verwacht hij dit jaar zoveel te kunnen oogsten dat hij in 2006 tiendui zend liter kan bottelen. Om dat te verwerken zijn er zes nieuwe tanks van tweeduizend tot vijfduizend liter inhoud be steld. Problemen op Grevelingen BROUWERSHAVEN - Op de Grevelingen zijn afgelopen weekeinde meerdere watersporters in de problemen ge raakt. Zondag kwam de stalen platbodem Fitus uit Roer mond in moeilijkheden, doordat het zwaard brak en het roer niet meer goed werkte. De Griend van het KNRM-station Ouddorp heeft het schip met zes opvaren den op sleeptouw genomen en naar de loswal in Brouwers haven gebracht. Eerder die dag liep het kajuitjacht Pom Pom vast bij boei G 17. De Griend slaagde er weer in de boot vlot te trekken. Zaterdagavond was de reddingsboot in actie gekomen, nadat het zeiljacht Osprey bij het bin nenvaren van de Middelplaathaven een fuik in de schroef had gekregen. Op verzoek van de eigenaar van de fuik nam De Griend poolshoogte, waaruit bleek'dat er tien schietfuiken dwars in de haveningang tei-echt waren geko men. De fuiken zijn meegenomen naar het KNRM-sta tion. Regio deelt mee in VSB-fonds ZIERIKZEE - De regio Schouwen-Duiveland heeft het af gelopen jaar aardig wat aandacht gekregen bij de toeken ning van bijdragen uit het VSB-fonds. Zo werd geld toege kend aan de eerste uitvoeringen van het nieuwe Neder landstalige passie-oratorium 'Een gat in het dak' van de Schouwse componist Mar van der Veer. Ook het voorlich tingsproject over bijenteelt in het Ecoscope in Renesse kreeg een bijdrage, evenals het Zeeuws cultureel erfgoed voor restauraties van monumenten en historische sche pen. Uitwisselingsprogramma ZIERIKZEE - Vijftien jongex-erx van Schouwen-Duive land vertrekken vandaag voor een jeugduitwisseling naar het Noord-Franse Saint-Hilaire du Harcouet. Ze zijn twee weken te gast bij een gezin en maken zo kennis met de plaatselijke manier van leven. Het programma bestaat uit verschillende sportieve en culturele activiteiten. Daar naast worden er met het gastgezin uitstapjes gemaakt. De jongeren keren 21 juli terug. Volgend jaar brengen de kin deren uit het gastgezin een tegenbezoek. Eerst ontvangt de organiserende gemeente op 2 augustus een groep jonge ren uit het Engelse Hatfield, met wie ook een jumelage be staat. Provincie gedoogt composteren RILLAND - Rijkswaterstaat mag zijn composteerinstalla- tie bij de Kreekraksluizen in Rilland een tijdje zonder ver gunning laten draaien. De provincie gedoogt die situatie tot eind dit jaar. Dan beschikt Rijkswaterstaat over een nieuwe milieuvergunning. 'eeland kickt op grote zonen ifdochters ietsje minder), intje de Vos, Michiel de Ruy- ,Jacob Cats, Buys Ballot; in Land van Hulst, Vlissingen, fouwerskaven en Kloetinge allen ze niet nalaten te vertel- ndal binnen hun kring de icm werd gelegd voor slimme reken, gewonnen zeeslagen, iiveelschrijvende staatsman leen natuurkundig genie. hébter ook wat aan, aan zo'n kend type. Met een beetje goe- ivil, schiet je er een starxd- «Id mee op en je hoeft niet ng te denken over een straat- iam. mits de betrokken groot- 'd het tijdelijke met het eeuwi- iheeft verwisseld, wijl sommige beroemdheden fgzakken in het collectieve ge- eugenen de status van straat- ismgever niet halen, worden 'deren weer aan de vergetel- Id ontrukt. "richtte Colijnsplaat de afge- pen jaren uit pure behoefte a"een grote zoon, maar liefst ^standbeelden op voor Jo- lannisde Rijke, een waterstaat- indige die dertig jaar geleden leen liij Japanners een belletje V,J rinkelen. liggen de kansen voor Ibiwen die zich in de kijker pelen? Krijgen Danny Blind, hos de Munck en Keetie Hage 'Ptermijn een straat en een tandbeeld? We gaan het na wrde bekendste levende van het ogenblik: minis- «-president Jan Peter Balken- 9de. Is hij de trots van Biezelin- "e.het dorp waar hij geboren 81 getogen is? ■Jw W", vindt Kees, die met f l)k op de loodgrijze wol lijn hogedrukspuit maar weer opbergt. Kees heeft geen ®naam „want de ouders 'de premier wonen hier nog jnetdorp, Dat zijn zulke aar- ?e mensen, die wil ik niet voor het hoofd stoten. Maar de zoon... Het zal best een goeie jongen zijn, alleen red je het daar niet mee als premier van zo'n kippenhok als Nederland. Daar heb je meer statuur voor nodig, zoiets als Wim Kok. Toe gegeven: dat is meer mijn poli tieke kleur, maar was hij in Bie zelinge geboren, ik zou hem niet de trots van het dorp noe men." Volgens Kees heeft Biezelinge Balkenende helemaal niet no dig om trots te zijn. „Het dorp heeft van zichzelf genoeg: een rijke historie, een prachtige om geving, een opgeknapt centrum. Ga maar kijken, in Biezelinge kun je zo een film opnemen. Weet je dat dit in de Middeleeu wen een van de belangrijkste ha vens van Zeeland was? En dan nog wat: Balkenende heeft Bie zelinge helemaal niet op de kaart gezet. Volgens mij heeft hij overal lopen rondvertellen dat hij uit Kapelle komt. Nou ja, Kapelle! Dat is echt heel wat anders. Plet wordt alleen in één adem genoemd omdat de trein ei'tussenin stopt." Kees vindt: dat Balkenende 'of all people' had moeten weten dat de trots van de Biezelinger stoelt op het feit dat hij niet van Kapelle komt. Kerk De vriendinnen Marieke en El len, zojuist begonnen aan de schoolvakantie, moeten heel lang nadenken over de vraag wat de trots van Biezelinge is. „De kerk misschien? Nee, eer lijk is eerlijk, die van Kapelle is Zes weken lang verschijnt deze zomer in de PZC de vakantierubriek. Elke zes dagen schrijft de redactie over een ander thema. Daarnaast laat de PZC elke dag het licht schijnen op een bijzonder element in het Zeeuwse landschap. Jonge vrouw mishandeld RENESSE - Eén negentienjari ge vrouw uit Best is gisternacht in Renesse mishandeld. Ze stond met haar vriendin aan de Zeeanemoonweg te wachten, toen er een groepje van vier naar hen toe kwam. Eén van de jongens begon schunnige taal te gen de vrouwen uit te slaan. Toen ze aangaven daarvan niet te zijn gediend, kreeg de vrouw een klap in het gezicht. (Advertentie) dinsdag 12 juli woensdag 13 juli donderdag 14 juli tot 17.00 uur (Advertentie) mooier. De boomgaarden dan? Tja, die hebben ze overal." Plebben ze premier Balkenende al overwogen? „O, ja, da's waar. Die moet het zijn. Bekende Ne- derlandei's uit Biezelinge zijn ex- verder niet. Nu ze erover nadenken begint de roem van de mixxister-presi- dent al een beetje op de Bieze- lingse meisjes af te stralen. Ma rieke: „Hij reist over heel de we reld en hij kent beroemde men sen." Ellen: „En hij lijkt precies op Harry Potter." Als het aan hen ligt krijgt Balkenende op termijn een standbeeld én een straat. Aangezien Kees er tegen die tijd waarschijnlijk niet meer bij is om mee te beslissen, zal het er heus wel van komen. Mieke van der Jagt Het houten Amos-beeld bij Hansweert. Kort nadat Balkenende premier was geworden, mocht hij een portret van zichzelf onthullen tijdens een tentoonstelling van Gerard Menken (links) in Eversdijk, vlakbij Biezelinge. foto Willem Mieras Amos moest op den duur ver gaan. Dat was de bedoe ling van de kunstenaar. De in woners van Hansweert denken er anders over. Zij willen hun 'rondje Amos' niet kwijt. Het kunstwerk staat op de dijk en kijkt uit over de Westerschel- de. Het kreeg de naam van de pi'ofeet Amos, die omstreeks 750 voor Christus zijn voorspel lingen deed. Het houten beeld is veex-tien jaar geleden aan Hans weert geschonken door een gees telijke uit Bx-eskens. Het geha vende infoi-matiebord geeft de volgende uitleg: Langs de Schel de van bron tot zee staan wach ters. Hier staat Amos, de fruitte ler en schapenfokker in Israël 750 v. Chr.). Hij waarschuw de tegen de vernietiging van het leven. Nog klinken zijn woor den. Ze staan in de bijbel. Niet alleen het informatiebord is stuk; het beeld zelf is ook be hoorlijk aan het rotten. De kun stenaar voorzag dat het op den duur zou vergaan, maar veel dorpsbewoners vinden dat wel heel erg jammer. Amos is im mers een begx-ip. Veel dorpsbe woners wandelen of fietsen dik wijls een 'rondje Amos'. De dox-psraad wil graag een bronzen afgietsel van het beeld laten maken. Dan gaat het lan ger mee. Dat kost wel een paar centen. Een afgietsel in bi-ons kost een slordige 12.000 euro, terwijl het alternatief (beton of kunststof) ook altijd nog een kleine 10.000 euro kost. Amos moet deel uit gaan maken van een themapark in het oude slui- zencomplex van Plansweert; het paradepaardje van de dox-ps raad. Dat is een plan van de lan ge adem. Amos wacht het alle maal rustig af. Hij redt het nog wel even. Rob Paardekam 5 x adverteerders voordeel Onze dagbladen zijn met ruim 600.000 lezers al dé regionale media bij uitstek. Maar in de maanden juli en augustus adverteert u ook nog eens extra voordelig. In deze periode brengen wij u de 'zomeractie'. Deze actie brengt verkoeling in uw advertentiebudget, want als u binnen 5 werkdagen uw 2e advertentie plaatst, profiteert u van spectaculaire kortingen. Om zoveel mogelijk aan uw advertentiewensen tegemoet te komen, bieden we 5 verschillende voordeelopties; u kiest de optie die voor u het meeste interessant is. 50% korting 2x zo groot Gratis full-color Als IM'er In groter gebied zeeuwse almanak In het functioneringsgesprek dat die Middelburger onlangs onderging, stelde zijn chef de vraag of hij ivel eens een taak op het niveau van het mid- den-management had overwo gen. Leidinggeven dus. Alleen de gedachte al deed hem gru wen. En hij legde uit dat geen van zijn collega's werkoverleg ooit prijs stelt op zijn mening, dat zijn vrouw al jarenlang haar eigen gang gaat en dat zijn kinderen hem vierkant uitlachen wanneer hij enige invloed op de gang van zaken in het gezin pro beert uit te oefenen. „Leidinggeven? Ik?" rondde hij af. „Zelfs de hond luistert niet naar me.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27