r Mohammed B. handelde alleen pzc i God, geef de kracht tot vergiffenis Blair belooft intense jacht op daders 7/7 Oude kreeft is te mooi voor de soep justitie krijgt bewijs over hulp door Hofstadgroep niet rond f,:. Woordenboek oor jongeren Warmte en zon rond 24 graden en veel zon. noordelijke wind, kracht 4. !47e jaargang no. 162 2005 los nummer 1,25 internet: www.pzc.nl door Itai Mol en Esther Gotink LONDEN - 'Een moorddadige slachting van onschuldigen' en 'Groot-Brittannië zal jagen op de verantwoordelijke islamiti sche extremisten'. Dat zei de Britse premier Tony Blair gister avond in het Lagerhuis. Hij noemde de jacht op de ple gers van de aanslagen van vori ge week 'een van de meest inten se en vastberaden in de geschie denis van het land'. De Britse ge heime diensten hadden geen in formatie vooraf die de aansla gen in Londen had kunnen voor komen. Een onderzoek naar een mogelijk falen van de inlichtin gendiensten is dan ook niet no dig, zei Blair verder. Het officiële dodental is inmid dels gestegen van 49 naar 52. Ruim twintig mensen gelden nog als vermist. Scotland Yard wilde geen details geven van de identiteit of vindplaats van de drie 'nieuwe' slachtoffers. Het hoofd van de politie, Sir Ian Blair, zei dat het aantal slachtof fers nog zal stijgen, maar niet boven de honderd zal komen. Veiligheidsdiensten zeggen vrij wel uit te kunnen sluiten dat het om zelfmoordaanslagen gaat. De Britse-politie heeft volgens verscheidene bronnen dertig mensen op het oog die iets met de aanslagen te maken zouden kunnen hebben. De Londense burgemeester Ken Livingstone heeft gisteren als eerste het con doléanceregister voor de slacht offers van de aanslagen gete kend. Na met de metro naar zijn kantoor in het stadhuis te zijn gereisd, schreef hij: 'De stad zal volharden. Het is de toekomst van onze wereld. Tolerantie en verandering'. Dezelfde woorden zette hij in een condoléanceregis ter in de Victoria Embankment Gardens, aan de oever van de Thames. Daarna werd er de eer ste gedenkplaats voor de slacht offers van 7/7 geopend. GPD (Advertentie) voorlattéfK m|v J nummer. postcode' plaats: f telefoon: J e-mail: i (posilbantaekeningnummer. O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer. O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D per maand met automatische incasso 19,95). Cl per kwartaal met automatische incasso 58,00). CD per jaar met automatische incasso 222,50). sHzmssHssssso11 e! het alfabet van Zeeland ..rferdiSchrooten «STERDAM - Justitie alt nog geen harde bewij- die aantonen dat Mo- lammed B. hulp heeft ge ul bij de moord op Theo ui Gogh. Er zijn hooguit [«wijzingen, maar dat is «voldoende om van mede- legers te spreken. Dat stel- I de Amsterdamse recht- ank gisteren op de eerste lij van het proces tegen de I-jarige B. «siitve beweert ai maanden dat ■den van het Hofstadnetwerk Ebben geholpen bij de moord j Van Gogh. Het proces tegen i Hofstadgroep volgt later dit iar in Rotterdam, waarschijn- jkmet B. als verdachte. Ie Amsterdamse rechtbank ziet el een netwerk. Maar dat is on- ildoende voor een veroorde- ig wegens lidmaatschap van in teiToristische organisatie, aar justitie op aanstuurt in het ofstadproces 'Amsterdamse rechtbank ziet i moord op van Gogh wel als in terroristische daad, waar- lor zwaardere straffen gelden, et volk is vrees aangejaagd jor een prominente Nederlan- ir als slachtoffer. Ook is de mord gepleegd op straat, in de htendspits en op gruwelijke ijze, aldus de rechtbank, e rechtbank stond lang stil bij m andere aanklacht tegen B.: S verhinderen van WD-politi- iHirsi Ali haar werk uit te oe fenen. Daarop staat, net als op moord, levenslang. B. weigerde hardnekkig zich te verdedigen, tot frustratie van de rechtbank. De paar keer dat hij sprak, gaf hij amper antwoord op vragen over zijn motief voor de moord en zijn radicaliserings proces. Volgens getuige-deskun- dige Ruud Peters, kenner van is lam en recht, maakte B. daar mee kenbaar de Nederlandse rechtsstaat niet te erkennen. De rechters vonden dat inconse quent en opportunistisch, om dat de verdachte wel op andere manieren gebruik maakt van de rechtstaat. „U hebt bijstand ge noten als inkomen en uw wond laten verplegen", verwees rech ter M. Diemer naar de schot wond die B. overhield aan zijn arrestatie na de moord op 2 no vember. Volgens een medegedetineerde in het Pieter Baan Centrum (PBC), waar B.'s geestevermo gen is onderzocht, wilde de moordenaar van Van Gogh na zijn daad eigenlijk als martelaar van de jihad sneuvelen. Ook zou hij liever de doodstraf hebben gekregen als dat in Nederland mogelijk was. Slachtoffers en nabestaanden van Van Gogh eisen samen voor tienduizenden euro's smarten geld. Zo'n tien agenten, die na de moord door B. zouden zijn be schoten, eisen elk 3000 tot 3500 euro. Filmmaatschappij Co lumn, waai-voor Van Gogh werk te, eiste vergoeding van de kos ten voor diens uitvaart. Namens de nabestaanden voer den Van Goghs moeder Anneke en zijn zus Josien het woord. De moeder noemde B. een 'stakker'. Zus Josien beet de verdachte toe dat de nabestaanden allemaal le venslang hebben. Mohammed B. kan niet vermin derd toerekeningsvatbaar wor den verklaard, meent het PBC. Vandaag maakt de officier van justitie zijn strafeis bekend, vol gens deskundigen levenslang. De kans dat de verdachte die straf ook krijgt, wordt reëel ge acht. GPD Werkgroep telt Zeeuwse muizen Lonsdale-jongere niet extremistisch Verreweg de meeste jongeren die Lonsdale-kleding dra gen, hangen geen overtuigde rechts-extremistische ideolo gie aan, zo blijkt uit onderzoek van de Algeme ne Inlichtingen- en Veiligheidsdienst. De proble- matiek lijkt uitvergroot door politiek en pers. Laurus zakt weg Supermarktconcern Lau rus blijft kampen met te leurstellende omzetcijfers. Over het eerste halfjaar zag het bedrijf de netto-om zet dalen tot 1,43 miljard eu ro. EPZ wil toch meer biomassa stoken Elektriciteitsproducent EPZ waagt een nieuwe poging om meer biomassa te kunnen meestoken in de kolencen trale in Borssele. Vorig jaar liep een vergunning daarvoor stuk op een uitspraak van de Raad rij van State. I •--# Jans Koerts lijkt uitgefietst Jans Koerts is uitgescha keld door een ernstige val in een wielerkoers in Portu gal. Vandaag ondergaat de 35-jarige wielrenner een operatie in Lissabon. Voor de carrière van Koerts wordt 16 Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 10, 11, 12 en 13; Sport: 15 en 16; Buitengebied: 17, 19 en 20. ITRECHT - 'Watskeburt?' in laats van 'Wat is er gebeurd?' i 'lauw' als je 'leuk' bedoelt, risma gaat een woordenboek llbrengen met de nieuwste jon- tenwoorden. Dit zei een oordvoerster van uitgeverij let Spectrum gisteren. omende maanden kunnen alle ingeren in Nederland via inter- !twoorden aanvoeren voor het oek, dat zomer 2006 moet ver- hijnen. Wie zo'n jongeren- oord wil aandragen, kan dit oen via de website www.drop- lyncs.nl, die rond 15 augustus ducht ingaat. ij elk ingeleverd begrip moet el een omschrijving en een zin d het woord erin worden gege- ea. Het Spectrum geeft prijzen inde indieners van de mooiste agerenwoorden. lel Spectrum streeft volgens de oordvoerster naar het inventa- heren van originele jongeren- Oorden, niet alleen van de «est gebruikte. „Als we alleen zouden doen, zou het een Eel dun boekje worden." De uit- wrij hoopt op deze manier te timuleren dat jongeren van 12 i! 18 eerder aan woordenboe- oi wennen. ANP Bosnische Moslims dragen tijdens de begrafenis in Potocari de doodskisten met de stoffelijke overschotten van de massamoord tien jaar geleden in Srebrenica naar hun laat ste rustplaats. foto Danilo Krstanovic/RTR door Carel Goselinq SREBRENICA - De aanblik is macaber. Op een paar honderd nieter van elkaar komen verle den en heden in Srebrenica/Po- tocari bij elkaar. Op de ene plaats een net blootgelegd mas sagraf. Tussen de bergen aarde talloze schedels en botten, de ge tuigen van een wreed verleden. Op de andere locatie 610 vers ge dolven graven. Plaatsen waar slachtoffers van de genocide ein delijk hun laatste rustplaats vin den. Tienduizenden zijn er samenge stroomd voor de herdenking tien jaar na 'Srebrenica'. Een deel zit op de hellingen rondom de plek naast de kapotte accufa- briek waar destijds de Neder landse VN-militairen van Dutch- bat zaten die de burgers van Sre brenica moesten beveiligen. De meesten staan op het terrein waar 610 genummerde, in groe ne lakens verpakte, lijkkisten in schier eindeloze rijen zijn neer gezet. Klaar om aan het einde van de ceremonie onder het voorlezen van de namen en ge boortedata, over de hoofden van de mannen naar de locatie te worden getild waar ze definitief onder de grond zullen verdwij nen. Vrouwen, veelal met witte hoofddoeken, mannen en kinde ren huilen af en toe. Ze zoeken steun bij elkaar en luisteren naar de veelal zelfgenoegzame woorden van westerse hoog waardigheidsbekleders. Als de Britse minister van Buitenland se Zaken Jack Straw mede na mens de EU excuses aanbiedt voor 'Srebrenica' klinkt er wat applaus. Minister Ben Bot (Bui tenlandse Zaken) kijkt naar de grond en frummelt aan zijn pa raplu. Het regent niet eens. Ne derland bood nooit excuses aan. „Wij willen geen wraak, dat past niet in ons geloof", predikt Mustafa Ceric, de hoogste isla mitische geestelijke van Bosnië. „Tolerantie is ons hoogste goed. God, geef ons de kracht tot ver giffenis. Moge rouw omslaan in hoop. Srebrenica mag nooit meer gebeuren. Tegen niemand en nergens." Ceric waarschuwt de wereld, „Het geweten van de wereld moet ontwaken. We moe ten opstaan tegen genocide en terreur waar ook op deze aarde. Deze datum moet een dag van belofte worden. De belofte dat we vechten tegen het kwaad." Bidden De menigte bidt met Ceric mee. Bidden voor de martelaren en de doden. Hoofden gebogen, handen met de palmen richting de borst gehouden. „Nog een me dedeling. Wilt u in de rijen gaan staan zodat er geen vergissingen zijn met de kisten Een uur la ter zijn de kisten verdwenen on der ruw houten planken. De laatste aarde wordt aange stampt. De schoppen op de schouders gelegd. De aftocht is stil. Even verderop worden zei len over het massagraf gelegd. Donkere regenwolken naderen over de bergruggen. Minister Bot stapt zonder een woord te hebben gesproken in zijn auto. De hem beloofde heli kopter is er niet. Van de door hem als 'belangrijk' bestempel de gesprekken met Bosnische moslims is niets terechtgeko men. GPD pagina 3 ballonnen voor Srebrenica PR1KZEE - In de bijna 25 |ïar dat hij kreeftvisser is, heeft m van Westenbrugge nog niet wder zo'n grote en toch gave gevangen als gistermid- &g. Gewoon net om het hoekje het Havenkanaal in de Oos- «scheide. Bijna vijf kilo woog Jlende scharen waren zo groot jdat de elastiekjes niet pasten. tor de leeftijd van de kreeft Van Westenbrugge niet al te tol speculeren. „Ik kom terug de theorie dat een kilo toeft voor tien levensjaren ',aat >zegt de visser. „Als ik zie w sommige kreeften wel twee Mrie keer per jaar verschalen dan telkens zeker twee centi- «"granen, gaat het harder. aar'dit exemplaar zal toch ze- toi'tig tot veertig jaar oud PI" Ik heb nog nooit zo'n schit terende kreeft van deze omvang gezien. Meestal hebben die oude kreeften vergroeiingen of mis sen ze een ledemaat." Van Westenbrugge heeft net te horen gekregen dat het ministe rie van LNV voor een nog onbe kend bedrag subsidie gaat verle nen voor onderzoek naar de kreeft. Een onderdeel daarvan zal de mogelijke leeftijdsbepa ling zijn. Inmiddels is de kreeft verleden tijd. Gisteravond nog is hij gekookt en ingevroren. Van Westenbrugge bewaart hem voor de kreeftlunch die be gin oktober bij Golfclub de Mo lenberg in Burgh gehouden wordt. Dit bevroren reuzen- exemplaar zal dan bij opbod ver kocht worden en de opbrengst gaat naar een nader te bepalen goed doel. „Dan kan iedereen 'm nog eens bekijken", zegt Van Westenbrugge. „Het zou zonde zijn om er soep van te koken." Tientallen levend verbrand in Oost-Congo BUKAVU - Rwandese rebellen hebben in het weekeinde 39 bur gers levend verbrand in een dorp in het oosten van de Demo cratische Republiek Congo. Volgens sommige inwoners zou het een wraakactie zijn voor de steun van de dorpelingen aan de VN-vredesmacht in het Afri kaanse land. Dat maakte een woordvoerster van de Verenigde Naties giste ren bekend. De meeste doden waren vrou wen en kinderen. Het dorp werd door de bende rebellen overval len. De belagers dwongen dorpelin gen hun hutten in te gaan, die daarop in brand werden gezet. Het geweld had plaats in de pro vincie Zuid-Kivu, dat grenst aan Rwanda en Burundi. De tot anarchie vervallen regio was tussen 1998 en 2003 het to neel van een uiterst bloedige strijd. ANP/AFP/RTR Teckels sprinten 75 meter om landelijke titel Kreeftenvisser Jan van Westenbrugge toont zijn vangst: de grootste kreeft die hij ooit heeft gezien. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1