Bloem krijgt graag bezoek Boeren nooit stille 'ezete De weegster rende heen en weer Nieuwe raadkaart 19 ^EK\ ONDERWEG dinsdag 12 juli 2005 De boeren zitte in 't labbe- rint en dat a jaeren an een stik en ze motte werkelijk van aolles uut ulder gat kraauwe om d'r oad boven waeter 't ouwen, al is dat meêr een uutdrukking die op visboeren slaèt. Oewel mie aol die regen kan het ok de lanboeren betreffe. De boeren ligge d'r glad uut. Dat is nie alleêne een kwestie van priezen en overvloed, mae ok eên van pee er, zöa ze dat te genwoordig zegge. Kiek, a je be kend en rieke bin, dan j'n óöp vrienden, mae wor je minder in getal en een bitje een zwakke groep, dan bin je a gauw de ge pikte veugel. Mae oe verander je dat? Ooit was je naeste buur, je nae- ste boer of andersom. En daè is in de loop der eêuwen vee in ver anderd. De boeren bin eêst uut de stad verdreve en laeter ok uut de durpen. Waè ei je noe nog oeven die a midden op 't durp ligge en nog volop in be- drief bin. Die bin d'r gewoon nie mï. De volgende stap is dan dat de mensen aolmae minder gae wete van het boerebedrief. De ouwe- re generaties bin d'r nog eênigszins mie groat 'ebrocht, mae de jeugd weet van toeten noch blaezen. Zelfs m'n eigen kind stoeng a, toen at 'n een jaer of zesse was, mie groate ögen te kieken toen a me een moderne stal bezochte. Ze were an 't mel ken. Ze? Dat weet ik eigenlijk nie, wan het was een robot en 'k weet nie of a 't geslacht daèvan is vast'esteld. De melk liep deur een deurzichtige buze naè een tank. Die ao d'r even op staè 1de- ke en toen vroeg 'n: „Vaoder, vuile ze noe die koeien of vuile ze noe die tank?" A plattelands- guus a zoiets ge vraege, dan is 't eigenlijk a te laete. Straetbeeld Het boerebedrief is uut het straetbeeld verdwene en zacht- jesan ok uut de gedachten van de mensen. Melk kom uut de fa briek, vleês roept gin enkele ge dachte mï op an beêst en doad en de band tussen peeën en een klontje suker is eêrder een on derwerp voe een doctoraal scrip tie, dan at het vanzelfsprekend is. A de boeren dus steun willen van de burgers mot 'r dus eêl wat verandere. De leste jaeren ze dat goed deur en van aolle kanten probere ze dan ok om het imago, je gezicht zöas een an der dat ziet, te verbeteren en teg- lieke een centje bie te verdie nen. In Zeêuws-Vlaanderen een stel boeren ulder krachten 'ebun- deld en die lokke noe toeristen mie tochten deur het boereland compleet mie aeventuurlijke op drachten en natuurlijk ok mie goed eten en drienken d'r bie. Op Noord-Beveland komt 'r een brouwerieë voe Emelissebier, dat a van echte Noord-Beveland- se geeste glebrouwe wordt. Speelboerderieën bin in trek en het stikt van de minicampings. Ok is 't a een jaer of wat in de mode om akkerranden in te zaaien mie een mix van blomme- zaed, zóda je om dezen tied her en der fleurige zoomen kriegt langs lappen terve of peeën. Eêst was dat gesubsidieerd, mae dat is t'r wee a of en noe ka je as particulier zó'n zööme adoptere. Noe bin ik zelf nog op'evoed mie de wetenschap dat aolles dat a gin pee of petaote is, vuulte is en in de weg staèt. 'k Zou m'n adoptiekindje dus eêst es lekker ge wieë. Verlöpig bin 'k daè dan ok nog nie an toe. Het is ok a meugelijk om koeien te adopte ren. Je betaelt een bedragje per koeie en d'n boer zurgt a die koeie buten lopt in plekke van een eêlen dag binnen, omdat dat goedkoper is. Deur die adoptie verfraai je 't landschap en com penseer je het stikje derving van inkomsten. Vadder ei je nog zelfplukbedrie- ven, boeren mie een hooihotel, een wienkeltje, weidegolfterrei- nen, oeven daè a ze bed en breakfast verzurge, meewerk' oeven, zurgboerderieën enzo- voort. Ik gelöve nie a d'r nog boeren bin die alleêne van d'r bedrief kunne leve. Het sterkste voorbeeld en misschien ok wè het varstgaende is het initiatief van een boer'echtpaer uut Noord-Beveland. Die starte eên dezer daegen mie een boerdeêl. Eêst dee ze logies mie ontbijt, mae noe zette ze een volgende stap: het boerdeêl. Dat is ok lo gies mie ontbijt, mae dan mag je nest de boerinne ligge of nest d'n boer. Dat ang van je voor keur of. Je mot 'r as boer'echtpaer wat voe over mae lucratief is het. Nog voe a het geopend is, ströme de reserveringen binnen. Ze bin eigenlijk a stilletjes op zoek naè een twidde boer'echt paer om de vraege bie 't ouwen. Ik d'r óöge verwachtingen van. D'investeringen bin laege en d'opbriengsten utermaete goed. 't Za nie lank mï dure of je ziet overaol borden mie 'boerdeêl' an de weg, an'evuld mie romantische naemen as 't Werme nist, Plumendieke, Lae- kenzicht, de Bedstede, H(o)ere- boer, Thea for two, Agria Eroti ca of Kontjeboord. Kortom, eindelijk een alterna tief dat a zeker ok subsidie ver dient van Vitaal Platteland. Daè mag vee kritiek weze op de boeren, mae stille ze nooit 'eze te en ligge straks dus ok nie mï. Kiek voe d'officiële openienge van 't boerdeêl, het adres, tie- den en priezen mae es op www.dnboerop.enn el. Engel Reinhoudt Wie in deze tijd van het jaar een korte wande ling in de tuin maakt, komt al gauw tien verschillende insecten tegen. Maar het kunnen er ook honderd zijn, zeker als er veel verschillen de bloemen bloeien. Veel in secten zijn afhankelijk van bloemen voor hun voedsel of dat van hun larven. Maar het is natuurlijk ook anders om: veel planten zijn voor de bestuiving aangewezen op insecten en als die zou den ontbreken zouden ze binnen de kortste keren uit sterven. Dat laatste merk je soms als je een wilde plant in een potje binnenshuis zet om het voort te kweken. De eerste gene ratie gaat het nog wel goed, maar naarmate het experiment langer duurt, wordt de vitaliteit minder en na enkele generaties worden er geen levensvatbare zaden meer geproduceerd. Kruisbestuiving is voor veel planten een noodzaak. Welke bloembezoekers kun je zoal in de tuin verwachten? Het zijn er teveel om op te noemen: bijen, wespen, zweefvliegen, vlinders, mieren, maar ook bij voorbeeld wantsen, kevers en ci caden zijn actieve bloembezoe kers. Onder de bloembezoekers zijn specialisten en generalisten. Ge neralisten zijn soorten die op een scala aan verschillende gast- heerplanten kunnen voorko men. Onze bekende honingbij is er een mooi voorbeeld van. Maar het feit dat dergelijke ge neralisten zich op allerlei bloe men kunnen voeden, wil nog niet zeggen dat ze zich niet spe cialiseren. Als een bepaalde voedselbron overvloedig voor handen is, wordt die in principe ook het meest bezocht. Voor een efficiënte manier van foerage- ren moet ook een bij die op aller lei planten leeft zich tijdelijk specialiseren. Iedere bloem vergt namelijk zijn eigen aan pak om stuifmeel en nectar te bemachtigen en het zou verspil ling van energie betekenen als een insect niet een bepaalde spe cialisatie aan de dag legde. Maar generalisten kunnen in principe switchen zodra een an dere plant meer te bieden heeft. En dat ligt voor specialisten heel anders. Als je alles bij elkaar optelt, is er waarschijnlijk maar een klei ne minderheid van de wilde planten waar geen gespeciali seerde insecten op voorkomen. Maar er zijn wel grote verschil len. Uiteenlopende planten als bijvoorbeeld zeeaster, wilg, dis tel en look (uienfamilie) tellen een heel scala aan specialisten. Eiken spannen de kroon: van de honderden insecten die op eiken leven zijn er - alleen al in Neder land - meer dan vijftig die voor hun voortbestaan op eiken aan voor morgen (13 juli) een excur sie georganiseerd in het Ver dronken Land van Saeftinge. Vertrekpunt: bezoekerscentrum aan de Emmaweg 4 bij Nieuw-Namen (0114-633110). Vertrektijd: 13.30 uur. Kosten: 5,-, kinderen van 10 tot 16 2,50, donateurs HZL gratis. Het Zeeuwse Landschap houdt morgen (13 juli) een excursie in de Verdronken Zwarte Polder bij Nieuwvliet-Bad. De wande ling begint om 19.30 uur bij het parkeerterrein tegenover Fritu- ra 't Gemaal, aan de Zeedijk bij Nieuwvliet-Bad. Kosten: 2,-, kinderen tot 16 jaar 1,-, dona teurs HZL gratis. Het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle houdt morgena vond (13 juli) samen met Staats bosbeheer een nachtexcursie in natuurgebied De Manteling. De wandeling begint om 22.30 uur. Kosten: €2,- voor volwassenen en €1,- voor kinderen. Reserve ren 0118-582620. Donderdag (14 juli) wordt in na tuurgebied Het Zwin een excur sie gehouden onder leiding van een gids van Het Zeeuwse Land schap. De wandeling door dit duingebied begint om 10.00 uur bij het bezoekerscentrum aan de Gerrit van Hoekestraat 2, tussen Retranchement en Cad- zand-Bad. Kosten: 3,50, kinde ren tot 16 jaar 2,-, donateurs HZL gratis. Het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle heeft voor zon- Stichting Het Zeeuwse Land schap (HZL) houdt van avond en volgende week dins dagavond (19 juli) een excursie in duingebied Oranjezon, tus sen Oostkapelle en Vrouwenpol der. De wandeling begint beide keren om 19.15 uur. Vertrek punt is bij de entree van het ge bied, aan een zijweg van de Ko ningin Emmaweg 22. Kosten: €2,- voor volwassenen en €1,- voor kinderen tot 16 jaar, dona teurs HZL gratis. Het Zeeuwse Landschap heeft dag 17 juli de activiteit 'Hap ik heb je' georganiseerd. Deelne mers aan de excursie gaan met een gids mee op ontdekkings tocht door de heemtuin en kij ken welke dieren zich tegoed doen aan de planten. De excur sie begint om 11.00. Kosten zijn €5,25 voor volwassenen en €3,70 voor kinderen (incl. be zoek aan de tentoonstelling 'Klapperende kaken'). Aanmel den via 0118-582620. IVN houdt maandag (18 juli) een excursie door het Nollebos en langs de duinen en zeedijk bij Vlissingen. Vertrek is om 19.30 uur op de boulevard bij het begin van de Nolledijk. Kos ten €1,20 voor volwassenen en €0,50 voor kinderen. Meer infor matie: 0118-470187. De gele halve maanzwever op een bloeiende ui. gewezen zijn. Niet toevallig is dat het vaak soorten zijn die in massavegetaties voorkomen, waar de meeste specialisten op leven. Eik kan omvangrijke bos sen domineren en zeeaster kan uitgestrekte schorren helemaal geel of paars kleuren. Ook wil gen en distels zijn soorten die in grote massa's groeien. Intrigerendst Het intrigerendst zijn de insec ten die gespecialiseerd zijn op planten die maar in bescheiden aantal voorkomen. Zo leeft op de wilde reseda het resedamas- kerbijtje. Maar de plant komt zo verspreid voor dat het lang geen automatisme is dat de bij ver schijnt waar de plant aanwezig is. Het is bij ons een zeldzame soort. Hetzelfde geldt voor de knautiabij. Uitgebreid onder zoek op vrijwel alle knautiag- roeiplaatsen in Zeeland leverde uiteindelijk één enkele plek op waar de knautiabij op zijn voed selplant vloog. Ook de familie van de zweefvlie gen kent specialisten. Op beren klauw leeft het wollige gitje en op helmkruid het bosgitje. Helm kruid is in de meeste delen van -Zeeland maar zeer mondjes maat te vinden en meestal slechts met enkele planten bij elkaar. Het is bijna onvoorstel baar dat je op een paar planten dan toch het bosgitje vindt, zo als onlangs bij Den Inkel in Kruiningen. Het dier vloog op een groeiplaats van een stuk of vijf bloeiende helmkruidplan- ten, terwijl er verderop kilome ters in de omgeving geen helm kruid te bespeuren viel. Specialisatie Het risico van strikte specialisa tie is duidelijk. Als het met een plant slecht gaat, lijdt ook de ge specialiseerde bezoeker daaron der, en andersom. Maar ook het voordeel van specialisatie is hel der. Insect en plant raken zoda nig op elkaar ingespeeld dat er een perfecte samenwerking ont staat die in principe voor allebei gunstig uitpakt. Als een insect gespecialiseerd is, wil dat niet zeggen dat het nooit een andere bloem bezoekt. Ge- foto Chiel Jacobusse specialiseerde bijen verzamelen stuifmeel voor de larven op één enkele soort of familie, maar voor het drinken van nectar kie zen ze vaak allerlei andere bloe men. Zo ook de zweefvliegen. De eitjes worden gelegd op een plant, waarvan de larve in het inwendige leeft. Maar de zweef vlieg zelf kan allerlei andere soorten bezoeken. Intussen blijft het één van de leukste onderdelen van de veld- biologie om naar gespecialiseer de soorten te zoeken. Je gaat ge richt op zoek naar een soort die je alleen uit de boekjes kent, en in heel veel gevallen levert het zoeken nog resultaat op ook. Chiel Jacobusse 4 Op de raadkaart van vorige week staat 's-Heer Arends- kerke als plaatsaanduiding ge noemd. In de buurtschap Einde- wege willen ze daar niks van we ten. Het is namelijk de Spoor straat in hun woonplaats die is gefotografeerd. W. Hoogerland uit de Spoor straat vindt dat Eindewege ook geen buurtschap genoemd mag worden. „We beschikken over een plaatsnaambord blauw met witte letters, terwijl een buurt schap een wit bord met zwarte letters heeft." Ze geeft aan dat Eindewege heus zo klein niet is. „We liggen verborgen achter het industrieterrein en door gaand binnendoor naar Wol- phaartsdijk kom je door de Arendstraat. Ingeklemd tussen de sporen ligt de Spoorstraat, een zeer rustige straat. Helaas lijkt de huidige straat in niets meer op die van de raadkaart. De prachtige bomen zijn er niet meer, de weegbrug, rechts, be staat ook niet meer, maar een herkenningspunt is zeker de mo len en in de verte de daken van de huizen van de Spoorstraat." M. J. Meulbroek uit Oostburg schrijft dat het gaat om de krui sing Arendstraat-Spoorstraat. „Men ziet de korenmolen, de weegbrug en het huis dat later bewoond werd door de families Bakker en Kloet. Ik ben er gebo ren in 1939 in het voormalige stationskoffiehuis l'Esperance, dat later tot woonhuis ver bouwd is. Hier heeft mijn va der, Jan Meulbroek, gewoond tot 1985. De buurman heette Ja cobus van Hekke en later was het de familie Goedegebure." Heel wat inzenders herkennen de twee in klederdracht gehul de dames en het meisje op de raadkaart, al worden voor de rechter vrouw wel verschillende namen genoemd (Pietje en Ma rie). I. Dellebeke-Kole meldt dat het om haar overgrootmoe der Johanna van de Vreugde, ge boren Verrijzer (links), en haar dochter Pietje gaat. Het meisje is dochter Jo. „Johanna woonde in de wacht post bij de spoorwegovergang en zij was weegster op de weeg brug, waarvan een hoekje op de foto te zien is en van de weeg brug die aan de andere zijde van het spoor was gelegen. Te vens moesten zij of haar man (die aan het spoor was) de spoor bomen dichtdraaien bij nade ring van een trein, waarbij dan een bel werd geluid. Haar bij naam was dan ook Jewanna van der Beider." P. Maat-Dieleman uit Terneu- zen herinnert zich van vakan ties dat, vooral tijdens de bieten campagne, de tante die de weeg bruggen bediende, veel heen en weer moest rennen. „De spoor bomen waren nog handbedie ning." Ook op de molen Nooitgedacht wordt door verschillende inzen ders gewezen. Een ronde, ste nen stellingmolen, waarvoor de eerste steen is gelegd door Dirk Meulenburg op 3 juni 1872, weet C. P. Fase uit Sint-Anna- land. „Cees Dorst, de zoon van de laatste beroepsmolenaar, laat de molen regelmatig draaien." De molen kwam in de plaats van een exemplaar dat in 1872 afbrandde, voegt D. E. Tol lenaar uit Terneuzen eraan toe. In 1988 is een geslaagde restau ratie uitgevoerd en nu is de mo len eigendom van een stichting. C. F. Stevense uit Middelburg maakt duidelijk dat de naam Eindewege letterlijk bedoeld is. „Aan het einde van de weg lag het vaarwater het Schenge, waar het Ankeveer was gesi tueerd, een haven met beurt vaart naar Goes, Middelburg en Vlissingen. Door verzanding van het Schenge werd het veer in 1873 opgeheven." Nieuw leven ontstond door de aanleg van de spoorlijn: er kwam een goederenstation en later ook een tussenstation voor passagiers. Van lieverlede werd een buurtschap gevormd, aldus Stevense. Eindewege hoorde met de buurtschappen Graszo de, Knaphof en Terlucht tot de gemeente 's-Heer Arendskerke en is sinds 1970 bij Goes. Rinus Antonisse De winnaars van de waardebon nen zijn: P. D. Roelands, Goes, W. Goedhart, Arnemuiden en J. Tholenaar, 's-Heer Arendsker ke. Weer een sfeerfoto van een oude haven uit de col lectie van Hans Lindenbergh. Om welke haven (plaats) gaat het? Nadere bijzonderheden over de schepen en de situatie toen en nu zijn van harte welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 16 juli worden gestuurd naar: Redactie PZC Bui tengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Drie waardebonnen worden verdeeld onder inzen ders van een goede oplossing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19