Nieuwe poging bij stoken biomassa Hier profiteert uw hele bedrijf van PZC Provincie Zeeland moet kleinschaligheid uitbuiten Business Center 13 Eén lijst met medicijnen voor ziekenhuizen EPZ waagt zich aan herkansing na overleg met milieuorganisaties Sluise middenstand niet blij met Hema en Blokker Vernieling graven schokt Sassenaren Voor 925» (excl. BTV Livingstoneweg 11, GOES oio - 457 05 55 MUM dinsdag 12 juli 2005 gttudiaSondervan - Eén groen boekje bevat He medicijnen die Ziekenhuis i en Oosterscheldezie- bevatten. De twee zie- hebben sinds maan- enlijk één 'formulari- ■esmiddelen in gebruik, jaar staat de nieuwe naaiu van de gefuseerde zieken- luizenopdekaft. Dat beloofde directeur H. Si mons van de Oosterscheldezie- kenhuizen gisteren bij de presen tatie van het gezamenlijke boek je. De voorzitters van de genees middelencommissie van de zie kenhuizen deelden in Goes de boekjes uit aan de directies. Het boekje bevat alle medicatie die in de ziekenhuizen op Wal cheren en in de Oosterscheldere- gio wordt gebruikt. Uitgangs punt bij de keuze van de genees middelen is een goede en eendui dige behandeling van patiënten op alle locaties, benadrukt zie kenhuisapotheker te Goes T. van Es. „We bereiden ook ge neesmiddelen in huis. Om fou ten met medicatie en dosering te voorkomen is het belangrijk dat we op alle locaties dezelfde ba sisconcentratie hebben. Een spe cialist die op meerdere locaties dienst doet, is dan zeker dat hij om de juiste verdunning vraagt voor een patiënt." Ook verpleegkundigen zijn ge baat bij een vast areaal aan mid delen. „Ze kunnen vertrouwd ra ken met die middelen en de ma nier waarop ze toegediend moe ten worden," vult Walchers zie kenhuisapotheker H. Branden burg aan. Het voordeel aan in koop dat de ziekenhuizen met de gecombineerde middelenlijst haalt, is van minder belang, be nadrukt de geneesmiddelencom missie. Brandenburg benadruk te dat de politiek moet beslissen hoeveel preventieve en levens verlengende middelen mogen kosten. „Het gaat volstrekt uit de hand lopen. Wat we nu omzet ten aan geneesmiddelen is tien procent van wat we over tien jaar omzetten," voorspelde hij. fair Ben Jansen ELE - EPZ, de beheer- jfr van het elektriciteitscentra- in Borssele, gaat op beren toestemming te i in de kolencentrale nassa te verstoken, re vergunning om de liet alleen te stoken maar ook met flinke hoeveelheden cacaodoppen, houtsnippers, stro, papier en 'flermeerkorrels, is vorig jaar joor de Raad van State ge- Ischrapt. L de herkansing heeft EPZ be ttende biomassa-inrichting te jmorzien van een installatie om jèuitstoot van stikstofoxiden te leperken. Deze stoffen dragen bij aan de verzuring van het mi lieu en ze veroorzaken zomer- Vergunning waardoor de van State een streep haal- 1de, is afgegeven door de provin ce Zeeland. Om tot een nieuwe te komen heeft EPZ overlegd pet de provincie en met enkele Milieuorganisaties die tegen de eerdere vergunning in beroep kren gegaan. De bedoeling jaarvan was te voorkomen dat lèdermaal de gang naar de bad van State zou worden ge gakt. Kritisch ik Zeeuwse Milieu Federatie twee jaar geleden al kri uit voor de voorwaarden de provincie wilde verbin- aan vergunning voor verho- de bij te stoken hoeveel- biomassa van 120.000 naar ton per jaar. Daardoor dan mishandeld loor viertal nTerneuzen ERNEUZEN - Een 21-jarige ian uit Terneuzen is zater- agnacht rond vier uur in de in zijn woonplaats door vier mensen. man liep met zijn vriendin de jongens, die een sek- getinte opmerking naar de maakten. Hij maande e jongens om door te lopen, een van de jongens hem vuistslag in zijn gezicht gaf. liep de man een bloed ens en een blauw oog op. De an wilde een café inlopen, laar werd tegengehouden door eandere jongens uit het groep- en door hen nog twee maal pzijn neus geslagen. hoeft jaarlijks 300.000 ton kolen minder te worden gebruikt en dat levert een vermindering van de uitstoot van kooldioxide op. Over het terugdringen van de uitstoot van dit broeikasgas heeft het Rijk met de elektrici teitsbedrijven afspraken gen- maakt om ervoor te zorgen dat Nederland kan voldoen aan het klimaatverdrag van Kyoto. De ZMF juichte het gebruik van biomassa in plaats van kolen weliswaar toe, maar vond de in spanningen van EPZ om de uit stoot van schadelijke stoffen uit de te verbranden doppen, snip pers en dergelijke onvoldoende. De milieuorganisatie maakte zich zorgen over onder meer de hoeveelheden kwik, fluoride en fijn stof. De ZMF vond dat EPZ gebruik moest maken van de best beschikbare technieken om de uitstoot van deze stoffen te beperken. Volgens de provincie wordt daar in de nieuwe vergun ning aan voldaan. De nieuwe vergunning komt bin nenkort in de inspraak. Vooruit lopend daarop heeft EPZ de pro vincie gevraagd de thans toege stane hoeveelheid biomassa van 120.000 ton met 40.000 ton te mogen verhogen. Daarmee kan worden voorkomen dat de bio massa-installatie moet worden stilgelegd. Eind deze maand is de grens van 120.000 ton be reikt. Provinciale bijdrage voor graafarm KRUININGEN - Diverto Technologies in Kruiningen krijgt 25.000 euro subsidie van de provincie voor de aan vraag van een octrooi en de bouw van een prototype. Het bedrijf krijgt het geld voor de ontwikkelingen van de Diverto, een compacte graafmachine die zowel kan gra ven als laden dankzij een gelede driedelige arm die op een speciale manier kan worden samengevouwen. Behalve een bijdrage van de provincie heeft het bedrijf ook geld gekregen van het ministerie van Economische Zaken. De provinciale bijdrage past in het beleid om nieuwe ontwik kelingen in het Zeeuwse bedrijfsleven te stimuleren. Wachttijd verpleeghuis online GOES - Zorgkantoor Zeeland voegt het aantal wachten den en de wachttijd in weken toe aan de verpleeg- en ver- zorgshuizen uit de Zorgatlas. Het internet-overzicht van de verpleeg- en zorghuizen in Zeeland geeft informatie over de verschillende huizen. Als een bepaald huis wordt aangeklikt, wordt oproepbaar hoe lang iemand moet wachten op verschillende soorten zorg en hoeveel mensen er al wachten. De gegevens worden elke twee weken ver verst. De zorgatlas is te vinden onder de knop 'zorgwij- zer' op de website van CZ. Tijdelijk bord duikers Gorishoek GORISHOEK - De gemeente Tholen heeft gisteren een tij delijk waarschuwingsbord bij de duiklocatie Gorishoek geplaatst. Hier gebeuren regelmatig ongelukken en de ge-' meente vond het onverantwoord te wachten op de defini tieve borden. Die komen over enkele weken en geven uit gebreide duikinformatie. In de gemeente Tholen komen vier van deze informatieborden: bij Gorishoek, Stavenis- se, Strijenham en de Bergse Diepsluis. De Nederlandse Onderwatersport Bond (NOB) maakt de borden, in over leg met de Thoolse duikvereniging De Snotdolf. Crisishulp kinderen in orde MIDDELBURG - De crisishulp aan kinderen met acute problemen zit wel goed in Zeeland. Dat concludeert de In spectie op de Jeugdzorg na een onderzoek bij Bureau Jeugdzorg Zeeland. Wel schort het aan het vervolg op de crisishulp van BJZ. Kinderen en ouders moeten daar te lang op wachten. BJZ voldoet grotendeels aan de ver wachting van de inspectie, staat in het rapport. Het bu reau gaat voortvarend te werk bij het bezweren van een crisis, vindt de Inspectie. Er wordt gekozen voor de minst ingrijpende zorg en steeds in goede afstemming met de cliënt en de ouders. BJZ moet van de inspectie beter toe zicht houden op kinderen die bij niet-erkende aanbieders van zorg geplaatst worden, zoals particuliere opvanghui-; zen. Ook kijkt het bureau nog te veel naar waar er plaats is, in plaats van naar de zorg die een kind nodig heeft. Dat komt door de wachtlijsten voor verschillende vormen van zorg. De inspectie wil dat BJZ eerder nadenkt over de vervolghulp, als een kind uit een crisissituatie is gehaald. BJZ moet de zorgaanbieders helder vertellen wat er nodig is voor de jeugdzorg, zodat die hun aanbod erop kunnen afstemmen. Ook moet BJZ beter en sneller bijhouden wat er wanneer met een kind gebeurt en welke zorgaanbie ders daarbij betrokken zijn. De inspectie wil dat de pro vincie goede afspraken maakt met BJZ over verbeteidng van de vervolghulp en het toezicht daarop. Vijf graven op de begraafplaats aan de Kerkhoflaan in Sas van Gent zijn afgelopen week vernield. foto Peter Nicolai door Ralph van Wolffelaar SAS VAN GENT - Verbijstering heerst nu de begraafplaats aan de Kerkhoflaan in Sas van Gent wederom slachtoffer is gewor den van graschennis. Dit keer zijn vijf grafzerken zelfs geheel vernield. „Het is erg treurig", zegt Camile Verhelst. Hij is woordvoerder van de groep vrijwilligers die de begraafplaats bijhoudt en kreeg niet voor het eerst te maken met wangedrag op de plek waar overledenen toch een vredige laatste rustplaats zouden moe ten hebben. „Het is al de vierde of vijfde maal, maar nu is het toch anders dan de vorige ke ren. Toen werd een aantal gra ven beschadigd door wange drag, maar ditmaal zijn vijf gra ven echt onherstelbaar bescha digd. Van de graven die wat ouder waren en dus kwetsbaar der, is een aantal grafstenen ge broken, en sommige zijn zelfs af gebroken en liggen naast de gra ven." De graven moeten ver nield zijn tussen woensdag rond het middaguur en zaterdag eind van de middag. Verhelst: „Een paar van onze vrijwilligers waren woensdag nog aan het werk op de begraaf plaats, dus het is daarna ge beurd. Pas zaterdag, toen er weer iemand van onze groep kwam, hebben we de schennis geconstateerd. In de tussentijd heeft niemand iets gemerkt of ons erop gewezen." De kinderen die de laatste keer verantwoordelijk waren voor de schennis hebben er nu niks mee te maken, zo vermoedt Verhelst. „Destijds ging het om een aan tal kinderen tussen de acht en elf jaar. Nu zijn de zerken ge heel afgebroken, dus ik denk dat dit keer de daders wat ouder en sterker geweest moeten zijn." Herstelkosten De dader/daders zijn vermoede lijk over het hek geklommen om zo de begraafplaats te betreden. Van de vernielde graven moeten de nabestaanden van de overle dene aangeven wat er mee moet gebeuren. Bij de laatste keer dat er schennis werd gepleegd, in 2003, zette men de politie zelf op het spoor van de daders. De herstelkosten zijn uiteindelijk op hun verzekering verhaald. Verhelst: „Dat kan nu niet meer, want de graven zijn ge heel vernield." Hij is onthutst. „Een begraaf plaats is toch wel de laatste plaats waar je vandalisme als dit verwacht?" SLUIS - De komst van filialen van Hema en Blokker naar Sluis stuit op weerstand van de plaat selijke middenstandsvereniging. „Jammer genoeg gaat deze bac terie niet aan Sluis voorbij", zegt voorzitter C. Langenberg. De Hema opent binnenkort een filiaal in een voormalig bankge bouw in de Nieuwstraat. Vol gens een woordvoerder wordt het een winkel met een beperkt assortiment. Het filiaal van Blokker in het pand Fieret in de Vrijstraat opent uiterlijk begin volgend jaar. Franchisehouder Ronald Lohman, die Blokker en Edah in Breskens exploiteert: „Ik zie de vestiging van Blokker meer als een eigen winkel dan als een filiaal van Blokker. Ik wil dan ook graag lid worden van de middenstandsvereni ging." Langenberg: „Prima. Dat hoop ik dan maar. Als Lohman dat zegt mag hij zelfs meebestu ren. Als hij maar betaalt." Langenberg is bang dat met de komst van de twee winkelketens het karakter van Sluis verloren gaat. „Sluis is groot geworden van hardwerkende kleine onder-, nemers. Grootgrutters zijn niet de smaakmakers van Sluis, ze; hebben bovendien geen enkele toegevoegde waarde." Lohman denkt van wel. „De Bel gen weten Blokker goed te waar deren. Natuurlijk zijn er ook ves tigingen in België, maar die zijn zo'n vijftien procent duurder." René Schrier MJDELBURG - „Zeeland wt gebntik maken van de leinschaligheid van de provin cie kleinschaligheid is geen 'fel, maar een voordeel. Ik *rk het zelf nu we hier als oosevelt Academy een jaar be- grijn." ^aan H. Adriaansens van de oosevelt Academy in Middel- "fg kijkt tevreden terug op het jaar. „We hebben een in het duister gemaakt, ik heb het gevoel dat we in- zijn geland." erkent dat er wel hobbels geweest in de aanloopperio- maa'' veel minder dan bij in Utrecht waar eer st een gelijksoortige school ®d opgezet. Hij geeft aan dat verschil is dat de lijnen in #«rod tussen de school en rotheden, bedrijven en het ove- ?o onderwijs veel korter zijn. 01 actie van de Rotary leverde 'school meteen een goed con- lcl met 35 Zeeuwse bedrijven ..Bedrijven kunnen mij als rotó van de school gewoon bel tinnen maximaal twee tele- moeten ze me dan toch aan de lijn kunnen krijgen, erijn niet zo'n moloch als bij- universiteiten in Am- of andere steden." i wjjst hjj er Qp jjat studenten ook hun weg in de Zeeuwse samenleving beginnen te vinden. Rechtenstudenten springen bij op de Middelburgse rechtbank of bij een advocaten kantoor. Anderen vinden hun werk voor stages of vakantie werk naar Zeeuwse bedrijven. De gemeente Middelburg heeft de school gevraagd naar een stu die van de gang van zaken in het woonzorgproject voor oude ren. Dow Benelux in Terneuzen heeft gevraagd of de mensen van het science department eens langs willen komen. Pechiney heeft contact opgenomen. Beurzen Een stichting heeft laten weten vier beurzen voor studenten uit Georgië, geselecteerd door San dra Roelofs, te willen betalen. Verder zijn er acht tot tien beur zen beschikbaar voor studenten uit Oman. Dat heeft weer te ma ken met een order van de scheepswerf de Schelde in Vlis- singen voor Oman. Hoewel het nog vroeg is om defi nitieve uitspraken te doen over het aantal inschrijvingen, ver wacht Adriaansens voor het tweede jaar op 160 studenten uit te komen. Dat is iets minder dan de 170 waarop hij had ge hoopt. Maar meer dan vorig jaar, toen 130 studenten zich in schreven. Volgend jaar moet het aantal inschrijvingen op 190 uit komen en vervolgens elk jaar op 200. Eén van de hobbels die de Roose velt Academy heeft moeten ne men is de publiciteit over de ge luidsoverlast die de studenten zouden veroorzaken. Volgens Adriaansens loopt het allemaal 'zo'n vaart niet, maar aan de an dere kant kan hij zich voorstel len dat studenten die hard moe ten werken af en toe de behoefte hebben zich uit te leven. Hij voegt er wel aan toe dat studen ten van school gestuurd kunnen worden als ze zich niet sociaal gedragen. En hij verzekert dat de sociale controle onder de stu denten onderling behoorlijk streng is. Wat dat betreft missen de stu denten nog steeds een eigen bar. Daar wordt nog steeds aan ge werkt. Nieuw is het komend college jaar dat de school gebruik kan maken van de concertruimte in de Kloveniersdoelen. Daar kan de muziekafdeling repeteren en try out-concerten geven. Verder staat de verbouwing van de gebouwen waarin de school huist, op het programma. Het voormalige stadhuis aan de markt krijgt na de vakantiepe riode een beurt. In maart 2006 moet al dat werk gereed zijn. Terugkijkend op het eerste jaar is Adriaansens niet ontevreden. „Je hoort mij niet klagen." Bij het Business Center vliegen de zomerkortingen u om de oren. Wilt u een nieuwe mobiel, meer gemak in de auto, sneller internet of integratie van uw computers, vaste lijnen en mobiel? Kom langs, laat u deskundig adviseren en profiteer van onze Zakelijke Zomer Deals. 170,- extra voordeel op de ideale telefooncentrale voor groeiende ondernemers Het Doe-het-zelf-pakket bestaat uit: lx Vox DaVo I telefooncentrale (2 ISDN-6 digitaal-4 analoog) 1 x Vox DaVo systeemtoestel d275 3 x Vox DaVo systeemtoestel d272 Incl. benodigde aansluitmaterialen voor 2 ISDN-lijnen en 4 toestellen Van jl©95> kpn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13