Recron bezorgd over kustplan PZC Hangjongeren helpen bij Speel week Grote reünie rond verjaardag Lyceum Wijn uit Dreischor bijna klaar voor consumptie lerbHj^ ,11 Verbeteren veiligheid Walcherse kust kan recreatiebedrijven schaden AAZET Guinot 1 6 dinsdag 12 juli 2005 MIDDELBURG - De belangen organisatie voor recreatiebedrij ven Recron gaat in beeld bren gen welke bedrijven langs de kust actief zijn en toekomstplannen zij heb Dat is nodig omdat hotels campings mogelijk ver matst moeten worden om de ieiligheid van de kust te verbete rt). Recron vermoedt dat recrea- daar weinig rek in hebben. Sommigen heb- ien net geïnvesteerd in de kwali- eit van hun bedrijf, daartoe ge- timuleerd door de toekomstvi- ie Walcheren 2000+. En als ze bereid zijn te verhuizen, zal et moeilijk worden een andere lek te vinden, verwacht de Re ran. belangenorganisatie heeft duidelijk gemaakt bij de pro- en bij het projectbureau wakke Schakels, die zich bezig- ouden met de kwaliteit van de uidwest-Walcherse kust. Tus- Domburg en Vlissingen zit- drie zwakke plekken die voldoen aan de veiligheids- Dim dat de kust bestand moet jn tegen een overstroming die cheens in de vierduizend jaar voordoen. nventarisatie e waarschuwing van de Re- onis serieus genomen! Op ver- iek van het projectbureau wakke Schakels wordt een in- gemaakt van de re- en hun plan- Die worden betrokken bij verdere uitwerking van de aatregelen om de kust te ver- Staten hebben gisteren besloten. Zij heb- de startnotitie vastgesteld (Advertentie) KOZIJNEN-ZONWERING WWW.AAZET.' Kapelle -Tel. 0113-33J ezorgklachten: 231 p maandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; iterdags tot 12.00 uur edactie uitenruststraat 18 astbus 8070 330 EB MIDDELBURG redwalch@pzc.nl aurits Sep (chef) adia Berkelder Ramakers kiam van den Broek Osman Hurk )en de Vries (sport) ENTRALE redactie ationspark 28 istbus 31 I60AAGOES <0113)315500 (0113)315669 ma'l: redactie@pzc.nl iternet <vw.pzc.nl mail: web@pzc.nl waarin wordt uitgelegd wat het probleem met de Zuidwest-Wal- cherse kust is en hoe dat opge lost kan worden. In het rapport wordt duidelijk gemaakt waar de zwakke plekken zich bevin den en vanaf welk moment ze niet meer aan de veiligheids norm voldoen. Twee locaties - het Nollestrand en de kust ten noorden van West- kapelle - moeten tussen 2006 en 2020 worden aangepakt. De zee dijk van Westkapelle, de dijk van Zoutelande en de boulevard van Vlissingen moeten tussen 2020 en 2050 worden versterkt. Na 2050 (en voor het jaar 2200) moet de rest van de kust zijn ver beterd. Alleen het stuk tussen Zoutelan de en Westduin is ook op de heel lange termijn hoog en sterk ge noeg om een overstroming te weerstaan. Voor elke locatie kan een ande re oplossing worden gevonden. In grote lijnen zijn er drie moge lijkheden om de kust te verster ken: zeewaarts, landinwaarts of op de huidige plek van de zeewe ring. Als de keuze valt op landin waartse maatregelen, kan dat betekenen dat bijvoorbeëld re creatiebedrijven, die vaak dicht langs de kust zijn gevestigd, moeten verhuizen. Het projectbureau Zwakke Schakels benadrukt dat alle op ties die tot nu toe de revue zijn gepasseerd, slechts denkrichtin gen zijn. Het bureau spoort belangheb benden aan mee te denken en te praten, omdat bij de keuze van de maatregel niet alleen wordt gekeken naar de veiligheid, maar zeker ook naar het draag vlak in de omgeving en naar de gevolgen voor de omgeving. Daarom is de Recron ook ge vraagd de belangen van de re- creatieondernemers in beeld te brengen. In september begint een onder zoek naar alle alternatieve maat regelen en de effecten daarvan. Dat moet in maart klaar zijn. Dan wordt een definitieve keuze gemaakt. Daarop' is weer in spraak mogelijk. In de zomer van 2007 moet het kustverster- kingsplan ldaar zijn, zodat in 2008 de eerste spa de grond in kan. :ninu '.NL oncert - In het gebouw de Nederlands Hervormde rk in Aagtekerke vindt don- dag 14 juli een concert ats van Wout Bosschaart en ra Roelse. is student orgel aan conservatorium in Den Roelse speelt trompet, optreden begint om 20.00 Bij de uitgang vindt een col- le plaats; de opbrengst is aidsproject in Uganda. angavond DDELBURG - In de Gast- skerk aan de Lange Delft in Idelburg vindt donderdag 14 een zangavond plaats. wordt georganiseerd door Christelijk Gereformeerde k en de Gereformeerde Kerk Igemaakt, De zangavond be- !om 19.30 uur. Een deelnemer aan de Middelburgse Speelweek zorgt voor wat verkoeling tussen de werkzaamheden door. door Edith Ramakers MIDDELBURG - „Ik ben een hangjon gere van Nieuw-Middelburg. En ben ik nu zo vervelend? Niemand verwacht dat hangjongeren ook graag iets nuttigs doen en toch is dat zo." Dat zegt Sam- mantha Hey. Ze is het levende bewijs 'dat hangjongeren ook een aardige kant hebben'. Deze week is zij een van de ve le vrijwilligers van de Middelburgse Speelweek De speelweek voor kinderen van vier tot twaalf jaar is gisteren begonnen op een veld aan de Winston Churchilllaan. Ongeveer 750 kinderen maken in groep jes hutten van pallets. De vrijwilligers lopen rond om te Mjken of de hutten ste vig genoeg zijn om er etages bovenop te bouwen, steken een handje toe, en af en toe moeten ze met de kleintjes naar de eerste hulp omdat ze op hun vingers hebben geslagen. „Als je ziet hoeveel kinderen bezig zijn met hamers en spij kers valt het aantal ongelukjes nog mee", zegt Veronique Houtepen, ook een vrijwilligster uit Nieuw-Middel burg. Ze denkt aan vorig jaar, toen een meisje bekneld raakte tussen een palet. „Dat was een vreselijke ervaring. De brandweer moest er zelfs aan te pas ko men om haar te bevrijden. Ik was me zelf rotgeschrokken, want het meisje hoorde bij mijn groep en dan voel je je toch verantwoordelijk", zegt Veroni que. Maar alles is goed gekomen met het meisje. „De volgende dag was ze weer van de partij en timmerde weer mee."Een groep van acht jongens, Ben jamin, Jonas, Rick, Django, Thijs, Andreas, Joost en Ruben, heeft in een paar uur tijd twee woonhutten ge bouwd, die met elkaar vex'bonden wor den door een brug. „We wilden eigen lijk een kasteel maken, maar dat dur ven we toch niet aan", zegt Benjamin. Hij lijkt de leider van de groep. „Nee, helemaal niet, daar doen we niet aan. Iedereen helpt elkaar en doet wat hij kan." De groep lijkt het met elkaar eens te zijn dat de vakantie zonder de speel week geen echte vakantie is. „Alle leu ke dingen stoppen in de vakantie. Voet ballen, tai-chi, judo", sommen ze op. „Ik zou me vervelen als er geen speel week zou zijn", zegt Thijs. „Misschien dat ik naar de zee zou gaan." En Andreas? Hij lijkt niet zo fanatiek en komt wat bedachtzaam over. „Ik ben el ke keer mijn hamer kwijt. Ach", zegt hij. „Ik geef de speelweek een ruime vol doende." Intensief De vrijwilligers beoordelen intussen de hoogbouw en de tuinhuisjes die op het speelveld verschijnen, „Ongeveer drie kwart van die zogenaamde beruchte hangjongeren van Nieuw-Middelburg staat hier wel dagen achter elkaar zich in het zweet te werken", zegt Veroni que. „Dat doen ze toch maar." Veroni que is vanaf haar vierde jaar non-stop bij speelweek betrokken. Eerst als deel neemster, later als vrijwilligster. „Ik foto Ruben Oreel stem er mijn vakantie op af. Ik zou haast zeggen dat dit werk intensiever is dan mijn gewone werk. En ik ben nota bene onderhoudsmonteur", zegt ze. De huttenbouwers werken intussen stug verder, alsof ze hun hut niet in vier dagen, maar in een dag moeten hebben afgebouwd. Cindy Weerepas van de Stichting Welzijn Middelburg zegt dat ze 'het van de ene kant jammer vindt dat kinderen niet meer gewoon op straat of in de bossen hutten bouwen'. Als de gemeenten ontdekken dat jonge ren een huis van hout bouwen op hun grondgebied, wordt het bouwwerk afge broken. „Omdat gemeenten de veilig heid voor hun inwoners moeten garan deren. Dus als het hutten bouwen wordt beperkt door regels of als er ge woon minder ruimte is voor avontuur lijk spelen, moeten we de kinderen geor ganiseerd de mogelijkheid bieden." De stichting Welzijn Middelburg heeft de ZipZapPas geïntroduceerd. Het is een kortingspas voor de kinderen, zodat ze in de hele zomervakantie en herfstva kantie mee kunnen doen aan excursies en sport-, spelactiviteiten en theater, dans en handvaardigheid. Herkansing na opsluiten vrouw MIDDELBURG - Een 53-jarige man uit Hulst hield er een vreemde manier op na om zijn partner tot praten te dwingen. Vorig jaar december sloot hij zijn vrouw op in een kamer van het huis. Hij verwijderde de deurkruk en deed de achterdeur en de poort van de woning op slot. „Gepraat hebben we helaas nog steeds niet", verklaarde de verdachte. Zijn vrouw heeft hem inmiddels verlaten. Officier van justitie G. van der Burg eiste een taakstraf van 150 uur, waarvan 50 uur voorwaardelijk. Dat laatste omdat de man volgens rapportage van Emergis in herha ling zou kunnen vallen. Bij wijze van verdediging las de man een brief voor aan zijn ex-vrouw. „Die blauwe plek ken waren niet mijn bedoeling, ze kwamen van het naar boven dragen", las hij. En: „Het enige dat ik beoogde was een verzoening." „Berouw komt na de zonde", reageerde rechter B. Doorewaard-Boekhout. Toch wilde hij de man nog een kans geven. Hij hield het bij een voorwaardelijke taakstraf van 150 uur. Schap heeft last van diefstallen KOUDEKERKE - Het waterschap Zeeuwse Eilanden heeft in het eerste half jaar op Walcheren een schadepost van ruim 6600 euro af te rekenen. Het waterschap meldt een toenemend aantal diefstallen van verkeersborden. Vennoedelijk zien dieven bi'ood in de verkoop van de bor den. „De staalprijs is hoger dan andere jaren", bevestigt L. van Dijke, woordvoerder van het waterschap. Het kost het waterschap telkens 300 euro om een nieuw bord te plaatsen. Ook worden er nog al eens bomen vei"- nield. In de maand mei zijn aan de Meinersweg bij Koude- kerke zeven bomen afgeknapt. Dat kostte het waterschap ongeveer 600 euro. Het waterschap doet van elke vernie ling aangifte bij de politie. Rond het Veerse Meer werkt het waterschap nauw samen met de politie om vandalis me en diefstal te voorkomen. Problemen op Grevelingen BROUWERSHAVEN - Op de Grevelingen zijn afgelopen weekeinde diverse watersporders in de problemen ge raakt. Zondag kwam de stalen platbodem Fitus uit Roer mond in moeilijkheden, doordat het zwaard brak en het roer niet meer goed werkte. De Griend van het KNRM-station Ouddorp heeft het schip met zes opvaren den op sleeptouw genomen en naar de loswal in Brouwers haven gebracht. Eerder die dag liep het kajuitjacht Pom Pom vast bij boei G 17. De Griend slaagde er weer in de boot vlot te trekken. Zaterdagavond was de reddingsboot in actie gekomen, nadat het zeiljacht Osprey bij het bin nenvaren van de Middelplaathaven een fuik in de schroef had gekregen. Uit nader ondei'zoek bleek dat tien schiet- fuiken dwars in de haveningang terecht waren gekomen. De fuiken werden meegenomen naar het KNRM-station. Werkstraf voor bedreiging MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 55-jarige man uit de gemeente Hulst veroor deeld tot een taakstraf van 100 uur en een maand voor waardelijke celstraf voor het bedreigen van zijn echtgeno te. De spanning was eind vorig jaar hoog opgelopen in het gezin, zo hoog dat de man had gedreigd zijn vrouw over hoop te schieten. De kinderen, die van de bedreiging erg geschrokken waren, deden aangifte bij de politie. door Inqrid Huibers GOES - Vijfhonderd man is mooi, duizend zou ook nog wel gaan, maar daarna wordt het im proviseren, zegt Henk Hooger- land. Samen met zes andere oud-leerlingen van het Goese Lyceum is hij druk bezig met de organisatie van de feestelijkhe den rondom het 140-jarig be staan van de school. Er wordt zaterdag 17 september een hele dag feest gevierd in theater De Mythe en de Grote Kerk. „Maar mochten we daar niet in passen, dan heb ik nog een optie op 't Beest achter de hand", zegt Hoogexiand. „En we kunnen ook nog altijd uitwijken naar de school." Maar hij vernacht niet dat dat nodig is. Van de duizenden oud leerlingen van het Goese Ly ceum, een samenvoeging van de hbs en de Van Dusseldorpschool (ulo), hebben Hoogerland en zijn collega's er nu 750 weten te achterhalen. De gelukkigen zijn alvast xxitgenodigd voor de reü nie, maar niet geregistreerde oud-leerlingen zijn ook van har te welkom. „We roepen iedereen op om zich te melden", zegt Hoo gerland. „Dat kan via www.pon tes.nl." De reünie zaterdag 17 septem ber begint rond 12.30 uur met een ontvangst in De Mythe. Daarna kunnen de gasten kie zen voor een stadswandeling, een bezoek aan het stadhuis of aan het museum. Vervolgens wordt er geborreld en gegeten in de Grote Kerk. 's Avonds zijn er optredens van leerlingen en oud-leerlingen in de Mythe. Tot slot kan er tot 24.00 uur worden geborreld en gedanst. door Inge Heuff DREISCHOR - Met een plop duwt de bottelmachine telkens een kurk in de wijnfles. Die fles is eerst door hetzelfde appai'aat gevuld met Pinot Blanc of teerd worden. Auxerrois uit een van de tanks. Gestaag groeit het aantal fles sen in het enorme krat. Nu moet de wijn een week of zes rusten. Daarna kan hij gepresen- Wijnhoeye De Kleine Schorre in Dreischor heeft gisteren zijn eer ste commerciële oogst, die uit 2004, gebotteld. De zeven grote kratten bevatten samen zo'n 3150 flessen, goed voor 2400 li ter witte wijn van 3700 Mlo drui- Wijnhoeve De Kleine Schorre in Dreischor heeft gisteren zijn eerste gebotteld. commerciële oogst, die uit 2004, foto Marijke Folkertsma ven. Vorig jaar waren er ook al zo'n zevenhonderd flessen gebot teld, maar die waren bedoeld om het proces van vinificatie in de vingers te krijgen. De wijn ranken die de afgelopen jaren fa segewijs zijn geplant, moeten eerst op leeftijd komen om een kwaliteit druiven te kunnen le veren die voor commerciële af zet interessant is. Wijnmeester J. van de Velde van de Wijnhoe ve heeft de afgelopen winter van het sap van vooral de Pinot Blanc en Auxerrois-druiven een witte, licht zilte wijn gemaakt. Sinds gisteren zijn alle tanks leeggehaald en in flessen ge schonken. De wijn moet in de flessen nog een paar weken tot rust komen. Vanaf nu gaat de Wijnhoeve De Klehxe SchoiTe, via de VW, proeverijen met kaas of mosselen organiseren en zullen de flessen verkocht wor den voor iets onder de negen eu ro. Van de Velde is ondertussen al weer met de nieuwe oogst be zig. De ranken moeten telkens gediefd (van takjes ontdaan) worden, een tijdrovend karwei waar hij nog vrijwilligers voor zoekt. Elk jaar wordt de oogst groter. Afhankelijk van het weer vex~wacht hij dit jaar zo veel te kunnen oogsten dat hij in 2006 tienduizend liter kan botte len. Om dat te verwerken zijn er zes nieuwe tanks van tweedui zend tot vijfduizend liter in houd besteld. agenda STREEKACTIVITEITEN OOST-SOUBURG Palazzoli Huis, 10.00- 11.00 uur: Yoga; RITTHEM - Sportzaal Korfbalvereni ging Atlas, 19.30 - 20.30 uur: Gym en trimmen vanaf 50 jaar. VLISSINGEN - Welzijnscentrum A. Coortelaan, 13.30 -16.30 uur: Schaakso ciëteit schaakclub Vlissingen; Open Hof, 16.15 uur: Power yoga; GOES - De uit Turkije afkomsti ge Mahmut Aydin uit Goes heeft eindelijk zijn verblijfsver gunning van de Immigratie- en Naturalisatie Dienst (IND) ge kregen. Na publiciteit over zijn zaak in deze krant kreeg de IND ineens vleugels. Afgelopen zaterdag deden Mahmut en zijn Nederlandse vriendin Helma Wispelweij in Goes in de PZC verhaal van hun voortdurende problemen met de IND over vakantievisa, de mach tiging voorlopig verblijf, terug keervisa en de definitieve ver blijfsvergunning, waarvan de aanvraag na ruim een half jaar nog niet in behandeling was ge nomen. Een woordvoerder van de IND gaf toe dat er administratieve fouten waren gemaakt en dat Mahmut een besluit over zijn vex-blijfsvergunning snel tege moet kon zien. Zaterdagmorgen lag er al een brief van de IND op de deuimat: Mahmut krijgt zijn definitieve verblijfsvergunning. Het dolge lukkige Goese stel kan nu met een gerust hart op vakantie naar Turkije zonder dat het een terugkeervisum voor Mahmut moet aanvragen. (Advertentie) Mooie strakke huid zonder cosmetische ingrepen door unieke schoonheidsbehandeling Hydradermie Lift: ontstrest uw huid Voor wie een strakke en ontspannen huid wil, maar geen zin heeft in cos metische ingrepen is er nu Hydrademie Lift. Een natuurlijke facelift, ontwikkeld in de labaratoria van Guinot. Guinot combineert tech nologische kennis en jarenlange ervaring in huidbehandelingen met wetenschappelijke doorbraken op dit gebied. De hoogwaardige gel doet z'n werk uiterst snel en efficiënt. Voor inlichtingen of een afspraak kunt u hellen: Milica Lazarova huidverzorging. Meesloof 14 te Middelburg, telefoon: (0118) 63 44 79

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11