Aantasting open gebied op de loer Banenverlies schokt personeel Advanta Tango's en samba's voor de preekstoel Scouts mogen niet eten bij poort Hulst, autojournalisten wel 17 Veerman staat import Iers mosselzaad nu al toe adviescommissie vraagt provincie vast te houden aan eigen streekplannen Medische rampenhulp naar veiligheidsregio zaterdag 9 juli 2005 ^aHri Klinkenberg DES HAAG - Minister Veer- „nvanLNV zal zijn nieuwe be tid voor hot uitzaaien van but- „lindse mosselen in de Ooster- jjEelde baseren op de uitkom en van het zogenaamde Pri- BLnderzoek dat na de zomer «d en waarvan de eerste resul- jaen voor het einde van dit jaar intend worden. Ondanks dat het Primusonder- zoek naar het verplaatsen van mosselen van de Keltische en Ierse Zee naar de Oosterschelde nog moet plaatsvinden, is het volgens de minister verant woord dat mosselvissers op ba sis van het huidige beleid ge bruik maken van hun vergunnin gen. Dit bleek gisteren bij de Raad van State in Den Haag waar de Faunabescherming en de Zeeuwse Milieufederatie pro testeerden tegen de vergunnin gen die de minister aan een klei ne veertig mosselbedrijven heeft verleend. De natuurorganisaties pleitten er voor de Raad van State op nieuw voor om de invoer van mosselzaad uit Ierland en het Verenigd Koninkrijk tegen te houden omdat er teveel exoten zouden meekomen. De verplaatsing van gebieds- vreemde organismen naar Hol landse wateren is een ramp voor onze natuur, aldus de te genstanders. Volgens de mos selbranche is er niets aan de hand. Minister Veerman heeft op dracht gegeven aan een onder zoek waarin het Ierse Marine In stitute, de Nederlandse over heidsdienst RIVO en het onder zoeksinstituut Aquasense deel nemen. Woordvoerder R. Lanters van de Directie Visserij zei gisteren bij de Raad van State dat dit on derzoek de onzekerheden over het verplaatsen van mosselen moet wegnemen. Desondanks wil het ministerie wel dat de ver gunningen gebruikt gaan wor den. De Raad van State doet bin nen twee weken uitspraak. UnrRinus Antonisse MIDDELBURG - De Provincia le Commissie Omgevingsbeleid PCO) waarschuwt voor verdere aantasting van het open lande lijk gebied in Zeeland. Daarbij heeft de commissie vooral het log op plannen voor bouw van Biels en andere (recreatieve) voorzieningen op bijzondere plekken. De PCO besloot gisteren tijdens sen vergadering in Middelburg hierover een (ongevraagd) ad- iesaan het provinciaal bestuur sturen. Dat kan daar bij het iststellen van het nieuwe Om- eungsplan Zeeland (het ont- »erp is vorige week verschenen) itkemng mee houden. Overigens tekende een ruime leerderheid van de commissie iet nadruk aan dat het buiten- ebied niet op slot mag. Voor rootschalige plannen, die ook men opleveren, moet ruimte lijven, stelden de vertegen- ioordigers van Kamer van koophandel, Recron, werkge- ersvereniging. landbouworga nisatie ZLTO en Vereniging [eeuwse Gemeenten. Open ruimte in minderheid, afgevaardig- envan Zeeuwse Milieu Federa te en ministerie VROM, onder- treepte daarentegen dat de pro- incie geen 'gelegenheidsplano- moet bedrijven. Een leuk dat ook werkgelegenheid iedt, is prima, maar het mag iet de kostbare open ruimte antasten, vonden G. van Zonne- e!d (ZMF) en J. van Wallen- (VROM). Het is verkeerd 'arallelweg en sluis tegen sluipverkeer Terhole loorHarold de Puysseleijr ilERHOLE - De aanleg van een landbouvvsluis op de Havendijk in Terhole. in combinatie met kb parallelweg tussen deze dijk en de rotonde bij de rondweg, is de beste oplossing om het sluip verkeer over de Havendijk uit te kannen, jt R. van de Runstraat, koofd wegen van waterschap Zeeuws-Vlaander en. Het water- i&ap voelt veel minder voor eb optie die eerder in beeld ham: de gedeeltelijke afslui tingvan de dijk voor doorgaand Rrkeer door de instelling van en afslagverbod vanaf de rijks leg 61 Vanuit Hulst is de Ha- rendijk dan alleen nog voor be stemmingsverkeer toegankelijk. De Havendijk was voordat de rondweg Terhole er lag een mkke sluiproute voor het ver keer tussen Hulst en Terneuzen. Door de rondweg is dat pro bleem flink verminderd. Er rij en mi nog zo'n zevenhonderd uto's per dag over de dijk, voor beenwaren dat er drieduizend, och is nog niet alles rozengeur maneschijn, want de auto's nog wel gebruik maken van sluipweg rijden veel harder n de zestig kilometer per uur is toegestaan. Metingen to- i aan dat zo'n tien procent Kn de voertuigen zelfs harder m met 85 kilometer per uur ver de dijk scheurt. Jk dijk langs één kant afslui- i is onduidelijk voor de wegge neer Bovendien lost het sar de helft van het probleem en er verandert niets aan de snelheid", legt Van de Run- jtaat uit. De stuurgroep De 'nt, waar de verschillende weg- jeheerders deel van uitmaken, in september bijeen om te Ijpreken de aanleg van een land- Wwsluis in combinatie met ®n parallelweg. dan gauw de spelregels even op zij te zetten. Aanleiding voor het advies is de door Provinciale Staten aange nomen notitie Locatiecriteria voor hotels als voorbeeld van bij zondere voorzieningen. Hierin staat welke beoordeling toege past moet worden voor een plan op een bijzondere plek. Na het aannemen van die notitie keur de een Statenmeerderheid met een een motie goed die daarmee in strijd is: het plan voor een grootschalige horeca- en con gresvoorziening in de open pol der bij de Zeelandbrug (het plan Gé) moet mogelijk gemaakt wor den. „We moeten als PCO een sig naal geven dat de provincie een duidelijke lijn moet aanhou den", zei Van Wallenburg. Hij vond het onjuist om bij het eer ste te beoordelen plan al direct de regels opzij te schuiven. Van Zonneveld wees erop dat er geen goede argumenten zijn om het open gebied bij de Zeeland- brug aan te tasten door uitvoe ring van het plan Gé. „Het enige argument is in feite dat de grond beschikbaar is." Fatsoenlijk J. Bruurs (Kamer van Koophan- del)en T. Wegman (Recron) dach ten daar duidelijk anders over. Zij schaarden zich vierkant ach ter de Statenmotie en het plan Gé. PCO-voorzitter (en commissaris van de koningin) W. van Gelder merkte op dat de PCO geen oor deel hoeft te vellen over het plan, maar wel degelijk een ei gen verantwoordelijkheid heeft. „Ik heb altijd geleerd dat je streekplannen niet per motie verandert. Het gaat erom of de PCO vindt dat er een fatsoenlijk omgevingsbeleid wordt ge voerdMet de kanttekening dat de commissie zich onthoudt van een uitspraak over het plan Gé bij de Zeelandbrug, kreeg commissaris Van Gelder uit eindelijk toch de handen op elkaar voor het afgeven van een algemene waarschuwing: hou vast aan behoud en versterking van de (groen-blauwe) kwalitei ten van de Zeeuwse omgeving en wijk daar niet te vlotjes van af. Not James Dean oogstte een staande ovatie. door Mieke van der Jaqt NISSE - AI tien jaar weet het publiek precies wat het verwach ten kan bij de Pastorale au Par- vis, het muziekfestival op het dorpsplein van Nisse, dat van daag zijn tweede lustrum viert. De stijlen zijn altijd divers, de ar tiesten komen uit Zeeland en soms van ver daarbuiten, ze lo pen uiteen van pril tot zeer erva ren en de kwaliteit is altijd goed. Sinds vijf jaar geleden zijn daar nog wat zekerheden bijgeko men: een concert op vrijdaga vond in de monumentale Maria- kerk met dezelfde program- ma-uitgangspunten en gepresen teerd door de eminence grise van de kleine Zeeuwse podia: Jacques Boonman. Hij praatte gisterenavond weer een v.errassend programma aan elkaar onder de titel The Sound of Brasil. Het celloduo Martij n Kooiman en Johan Spies streek en plukte het publiek in the mood met tan go's en samba's. De Zeeuwse band Not James Dean nam het over met swingende Braziliaan- se- en weemoedige Portugese nummers en oogstte een staande ovatie. Uitgelaten Van ver maar toch dichtbij kwam Marcelo Godoy met Musi- ca Popular Brasileira. Godoy vestigde zich in Nederland maar maakt nog de muziek van zes tiende breedtegraad: een combi natie van ingetogen liederen uit Minas Gerais en de uitgelaten klanken van het zorgeloze Ba- hia. Vandaag begint om 14.30 uur het pleinconcert onder de bo men van het dorpsplein. Veel jonge mensen treden op.: De Djembé-groep Bliss, Moniek Yentl, Daniëlla Ferdinand en Chelsea Oostdijk Band. In de categorie ervaren tot door foto Marijke Folkertsma de wol geverfd, vallen volkszan ger Gerard van Maasakkers en zijn Vaste mannen en fado-zan geres Monica Triga. Een muziek stijl die bij het pastoralepubliek altijd goed in de smaak valt, is ook ruim vertegenwoordigd. Klezmer La Violetta speelt Oost-Europe- se muziek en de Klezmerband Mazzeltov begint rond 22.00 uur met de afsluiting van het festi val. Werknemers hebben gevoel dat hun bedrijf kapot wordt gemaakt door Jeffrey Kutterink KAPELLE - Ronduit geschokt zijn de werknemers van Advan ta Seeds in Kapelle en Rilland. Ze vrezen al langer voor een re organisatie, want echt goed gaat het niet. Maar zo'n harde in greep, een dag voor de zomerva kantie, valt iedereen rauw op het dak. Op de werkvloer heerst een gela ten sfeer. Soms lopen de emoties hoog op en klinken geluiden als 'we zijn overgeleverd aan de wolven'. Anderen zijn stil en proberen het nieuws op hun ma nier te verwerken. „Het is nog niet tot iedereen doorgedrongen", denkt Kees Noome. Volstrekt logisch vindt hij dat. „Ik werk hier al meer dan dertig jaar. Jarenlang heb ben we met elkaar een prachtbe- drijf opgebouwd. We behoorden tot de top vijf van de wereld." Even houdt de voorzitter van de ondernemingsraad in. „De top vijf. In een jaar tijd is dat volle dig veranderd. Een reeks van overnames later, zien we nu dat het bedrijf kapot wordt ge maakt." Het moederbedrijf Limagrain schrapt 70 van de 250 arbeids plaatsen. „We kennen de precie ze invulling nog niet, laat staan om wie het gaat. Maar het kan zomaar over de baan van 120 mensen gaan." De ondernemingsraad heeft het afgelopen jaar al veel over zich heen gekregen. „We willen van de directie daarom ook zo snel mogelijk volledige duidelijkheid en inzicht in de plannen." In de loop van volgende week verwacht Noome de adviesaan vraag. „Als or gaan we daar ui terst grondig naar kijken. We willen weten wat de onderbou wing is. En er moet volledige duidelijkheid zijn over de plan nen met de vestiging Kapelle." Op zijn vroegst verwacht Noome in september advies aan de directie te kunnen geven. De vakbonden FNV Bondgeno ten, CNV Bedrijvenbond, de door Claudia Sondervan GOES - De Geneeskundige Hulp bij Ongevallen en Rampen (GHOR) verhuist van de GGD naar de nieuwe Veiligheids Re gio Zeeland. In de Veiligheidsre gio werkt de de geneeskundige hulp nauw samen met onder meer de brandweer bij grote on gevallen met veel slachtoffers. De Zeeuwse gemeenten moeten de Veiligheidsregio overigens nog vormen. In 2006 gaat de bestuurlijke ver antwoordelijkheid voor de GHOR over van GGD naar Vei ligheidsregio. Het bestuur van de GGD ging gisteren akoord met die overdracht. Een probleem is, dat het bureau GHOR momenteel niet voldoen de mensen heeft om hulpverle ning voor te bereiden, te coördi neren en uit te voeren. De GHOR heeft een bemanning van 6,7 volledige werkplekken; dat zouden er 17 moeten zijn. Vol gens de regionaal geneeskundig functionaris G. Wessel, hoofd van de GHOR. kan zijn organisa tie nu geen verantwoorde zorg leveren. Over de versterking van de GHOR met middelen en men sen wilde het bestuur geen uit spraak doen. Dat heeft de In spectie voor de Gezondheids zorg wel geëist. De inspectie wil dat het GGD-bestuur een plan van aanpak levert waarmee op de kortst mogelijke termijn spra ke is van verantwoorde zorg. Zeeland is immers na Rijnmond het tweede hoog-risicogebied van Nederland. Het kabinet wil daarbij dat rijksoverheid en ge meenten elk evenveel bijdrage aan de GHOR. De Zeeuwse gemeenten betalen nu 273.00. de rijksoverheid 800.000 euro. Voor 2006 hebben de gemeenten door alle bezuini gingen geen extra geld voor de GHOR. Nu hoort de GHOR tot de GGD, met een eigen bestuurs commissie die aan het algemeen bestuur van de gemeenten horig is. De bestuurscommissie van de GHOR stelde voor om die ver sterking wel beleidsvoornemen voor 2007 te maken, om de in spectie gerust te stellen. Maar dat ging de gemeenten te ver. Te gen die tijd is de versterking een zaak van de Veiligheidsregio en niet de GGD, vinden zij. De in spectie neemt daar geen genoe gen mee, waarschuwde plaats vervangend voorzitter van de be stuurscommissie A. de Bruijn. De inspectie kan een melding doen aan het ministerie van VWS; die op zijn beurt de ge meenten een aanwijzing kan ge ven. Unie en RMU zijn gisterochtend door de directie officieel op de hoogte gebracht van de reorgani satie. Verrast „We zijn compleet verrast", zegt C. Qoban van FNV Bondgeno ten. „We begrijpen dat er iets moet gebeuren in het bedrijf. Maar zoiets ingrijpends schokt ons. We willen daarom eerst een plan van aanpak en antwoorden op de vele vragen die we heb ben. Pas als alle argumenten voor deze ingrepen ons duide lijk zijn, gaan we praten over een sociaal plan. Eerder niet, want we willen inzicht hebben in de strategische keuzes die worden gemaakt." De bonden vinden het tijdstip om de reorganisatie bekend te maken ongelukkig gekozen. De ondernemingsraad ziet dat an ders. „Er is nooit een goed mo ment voor dit soort nieuiys", re lativeert Noome. „We vonden dat de directie het best maar zo snel mogelijk het personeel kon inlichten." De vakbonden verspreiden maandag nog pamfletten onder de leden met informatie over de maatregelen die Limagrain wil nemen Na de vakantie, op 15 september, komen de directie en de vakbonden opnieuw bij el kaar. ZLTO wil mes in productschappen GOES - De Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (ZLTO) wil dat de productschappen voor de bedrijfstak op de schop gaan. Twee is genoeg: een voor de plantaardi ge sectoren en een voor de dierlijke. Dat past naar de me ning van de ZLTO beter bij de actuele ontwikkelingen in de land- en tuinbouw. De wens van de ZLTO om de opzet van de productschap pen te wijzigen komt voort uit de visie van de boerenorga- nisatie in Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Gelderland op de manier waarop de belangen van de land- en tuin bouw het best kunnen worden behartigd. Boeren, tuin ders en bedrijven die landbouwproducten verwerken ne men steeds meer verantwoordelijkheid voor hun positie in markt en maatschappij. Ze vormen nieuwe ketens en netwerken, waardoor ze in spelen op marktwerking, duur zaamheid en internationalisering. Daarmee nemen ze ta ken over die tot nu toe bij de productschappen zijn onder gebracht, zoals promotie van producten en sectoren en uit voeren van marktonderzoek De land- en tuinbouw kent nu nog productschappen voor de akkerbouw, tuinbouw, graan/zaden/peulvruchten, zui vel, vee/vlees/eieren en diervoeder. Onderzoek naar licht uit kassen MIDDELBURG - De provincie Zeeland doet mee aan een onderzoek naar mogelijkheden om lichtvervuiling door de glastuinbouw tegen te gaan. Het onderzoek wordt uitgevoerd door LTO Noord Projec ten, een dochter van de boerenorganisatie in de negen pro vincies benoorden de grote rivieren. Daarbij wordt beke ken op welke manier lichtuitstraling kan worden afge schermd. Het dagelijks provinciebestuur van Zeeland wil graag be trokken zijn bij het onderzoek, omdat naar boven stra lend licht uit kassen de tongen losmaakt in Zeeland. Door middel van afscherming kan niet alleen lichtvervuiling worden voorkomen, maar kan ook het energieverbruik worden beperkt. Dat geldt voor het glastuinbouwgebied bij Rilland en de toekomstige locatie in de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone. Zeeland doet voor maximaal 20.000 euro aan het onder zoek mee. De resultaten worden over ruim twee jaar ver wacht. NMa vreest machtspositie CZ GOES - De voorgenomen fusie van zorgverzekeraars CZ en OZ kan leiden tot een regionale machtspositie voor de nieuwe onderneming. Met name in het westen van Noord-Brabant en Zeeland vormt dit een gevaar voor de concurrentieverhoudingen Dat concludeert de Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) na een onderzoek naar de fusie. De kartelwaak- hond acht verder onderzoek noodzakelijk. Indien CZ en OZ een vergunning voor de fusie aanvragen, zal de NMa dit binnen dertien weken beoordelen. De zorgverzeke raars kondigden vorige maand hun voornemen tot een vol ledige fusie in 2008 aan. Dit leidde tot onrust in de Twee de Kamer. Linkse partijen pleitten tevergeefs voor een fu siestop tot het toezicht via de Wet Marktordening Gezond-^ heidszorg is geregeld. Na 1 januari worden alle zorgverzekeringen particulier en valt het toezicht op de zorgverzekeraars onder de NMa. Beide zorgverzekeraars werken al samen op onder meer administratief vlak. door Sheila van Doorsselaer HULST - De Hulster scouting vindt dat ze de dupe is gewor den van ongelijke behandeling door de gemeente Hulst. De scouting kreeg geen toestem ming een barbecue te houden op de Keldermanspoort, terwijl een groep autojournalisten gisteren wel uitgebreid mocht lunchen op de poort. Scouting 't Jagertje had in no vember een aanvraag ingediend bij de gemeente om een barbe cue te mogen houden op de Kel dermanspoort voor een nieuwe lichting welpen en hun ouders. Het zou de afsluiter zijn van een themadag over de middeleeu wen. De scouting kreeg echter nul op rekest. „We kregen te horen dat de Keldermans- poort niet voor zulke doelein den gebruikt mag worden", zegt R. Maas, welpenleider van 't Ja gertje. „We hebben wel zelf moe ten bellen om de afwijzing te ho ren, want we hebben nooit een officiële brief ontvangen en ge beld zijn we ook niet." Groot was Maas' verbazing toen hij vernam dat een groep auto journalisten gisteren wel luxe zat te lunchen op de Kelder- manspoort. Maas: „Wat stom. Wij dachten dat we een graag ge ziene vereniging in Hulst waren. Ze weten dat wij de boel netjes achter zouden laten. Ik vind het oneerlijk dat wij het niet mogen en zij wel." Een groep autojournalisten was gisteren in Hulst omdat ze een rondrit door Zeeland maken met het nieuwste model van au tomerk Lexus. Het gaat om een testrit met de RX400h, een mi lieuvriendelijke hybride auto. „Zij wilden graag in Hulst lunchen op een niet alledaagse en spectaculaire locatie", zegt M. van Bunder, woordvoerster van de gemeente Hulst. „Onze bezoekersmanager heeft dit ver der opgepakt en heeft een ver gunning aangevraagd voor de Keldermanspoort. Die is ver leend omdat het hier gaat om een activiteit met een groot toe ristisch aspect. De komst van die journalisten zet Hulst mooi op de kaart." Volgens Van Bunder is er geen sprake van ongelijke behande ling ten nadele van de scouting. „Toen de scouting de aanvraag deed. was de Keldermanspoort nog niet beveiligd met hekken rondom de diepe schachten. Om dat er ook kleine kinderen bij de themamiddag van de scouting betrokken waren, was dit een te groot risico. Daarnaast zou er met de barbecue sprake zijn van open vuur en ook dat konden we uit veiligheidsoogpunt niet toe laten." De gemeente Hulst bezit geen beleidsnota rondom het gebruik van de Keldermanspoort, een van de vier gerestaureerde stads poorten van Hulst. Volgens Van Bunder wordt elke aanvraag, daarom apart door het college: van burgemeester en wethou ders beoordeeld. Kabinet kondigt strengere regels veiligheid in wegtunnels aan DEN HAAG - Vanaf 1 mei 2006 worden - als het aan het kabinet ligt - nieuwe regels voor veilige wegtunnels van kracht. De eisen worden strenger dan in Euro pees verband is afgesproken. Zo moet de afstand tussen vluchtuitgangen korter worden en wordt tweerichtingsverkeer in een tunnelbuis uitgesloten Hulpverleners krijgen meer faci liteiten. Volgens Verkeer en Waterstaat worden de nieuwste inzichten verwerkt. Bijvoorbeeld dat in pa- niek mensen beter reageren op geluid, en vooral het stemgeluid van bekende vrouwen, dan bij voorbeeld op verlichte bordjes. Voor spoortunnels zijn de Euro pese normen nog niet bekend en daarom zal de wet- en regelge ving daarvoor later komen. De Tweede Kamer moet met de voorstellen nog instemmen. Af gelopen weekeinde is de laatste hand gelegd aan de gerenoveer de Drechttunnel in de A16 bij Dordrecht, die al is voorzien van het nieuwste van het nieuw ste op veiligheidsgebied. Zo loopt er aan de zijkanten van de weg een geleidelicht dat gaat branden wanneer een ongeluk gebeurt. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 71