>zc Huis aan Zee in cruciale fase V De kwasterijen van burgemeester Sala t ZONDAG GEOPEND Brugman laatste Doden van roofvogels rondom Braakman wekt zorg werkgroep Initiatiefgroep wil na periode van diplomatie nu spijkers met koppen slaan HIF UUEGEN («OMDOEN 1 ronde Uit verkoop! Verbinding met Noordzee levert 1200 nieuwe inwoners op Vandaag Heropening Jan de Nooijer vof T Broederliefde factie: 0113-315649 K Sactie@pzc.nl postbus 31,4460 AA Goes 'Wi/prtentie-exploitatie: ES en Midden-Zeeland: 0113-315520; Cs-Vlaanderen: 0114-372770; 020-4562500. zaterdag 9 juli 2005 Op de originele wijze op 1 Kodak Fotopapier! Alleen bij... editie Zeeuws-Vlaanderen 5 oor Raymond de Frel i jinRené van Stee 5 ptUIS - Met een kleinere jacht- j Leu maar net zoveel wonin- j L en appartementen als in het i ferstc plan, moet het project Kluis aan Zee de toets der kri- lick kunnen doorstaan. Dat is |e verwachting van J. Smits en li. van de Vijver, mitiatiefne- oers van het eerste uur. fa de felle kritiek op het eerste j [lan, maakte de Initiatiefgroep jisaan Zee in 2003 pas op de rats. Het provinciebestuur joot het oorspronkelijke idee taderhalf jaar geleden af, om- Jat het plan met voldeed aan de Europese Habitat- en Vogel- lichtlijn én vanwege het enorme rimtebeslag dat de woning- iw legde óp het groene kust- ned. Daarmee werd de finan- iële onderbouwing wegge ld, omdat de bouw van hui een belangrijke economi se drager van het plan was. van de sluier ja een lange periode van wind- ilte, willen de initiatiefnemers wel een tip van de sluier op- ihten. Zij worden daarin ge- ;rkt door het besluit van de luise gemeenteraad om verder iderzoek naar het project te .Uitgangspunt is nog leeds de bouw van driehonderd i »oningen aan het water en twee- i sanderd appartementen aan de èeuwe jachthaven. Cruciaal ver- i khil is dat- de woningbouw en jok het water geconcentreerd irdt tussen Sluis en Sint Anna Muiden. De grootte van de ithaven aan het Walplein is gepast. Eerst gingen we uit in driehonderd ligplaatsen, I Drankrijder IXEL-Een 41-jarige automobi- j ist uit de gemeente Sluis kreeg (isternacht rond die uur in de ïoestraat in Axel uur een rijver- {od van vier uur omdat hij ruim Weemaal de toegestane hoeveel- leid alcohol gedronken had. (Advertentie) (Advertentie) Start nieuwe theoriecursus 5 september 2005 Seppe Air Service Tel. 0165-31 81 67 www.seppe.nl (Advertentie) H Gwe Markt 11-13 4461 AH Goes u Telefoon'. 0113 227607 maar de signalen waren overdui delijk dat dit te kolossaal was. Het zijn er in het nieuwe plan honderd", zegt Van.de Vijver. In het ruim 275 hectare grote plangebied is ook plaats inge ruimd voor een achttien ho les-golfbaan, die onderdeel uit maakt van natuurcompenseren- de maatregelen. „Daarnaast wordt ook natuur in het woonge bied ingepast. Er komt meer na tuur rond de huizen dan in het eerste plan. Uitgangspunt in de nieuwe situatie is de kaart van Sluis uit de zestiende eeuw. Ons plan past precies in dat plaatje. Dat betekent dat het ook moge lijk is in het woongebied rond jes te varen. Je hoeft dus niet per se de zee op", aldus Smits. Van de Vijver en Smits bena drukken dat het plan niet afhan kelijk is van ontwikkelingen in Cadzand-Bad. Van de Vijver: „Natuurlijk is het wel belang rijk dat bij Cadzand een door gang naar de Noordzee komt. Maar die ontwikkeling wordt meegenomen in de versterking van de zwakke kuststrook, waar voor de planontwikkeling volop in gang is." Van de Vijver. Smits en voorma lig wethouder G. van Daele zijn sinds 1997 bezig met Sluis aan Zee. Na voltooiing van een we reldreis pakt ook Van Daele de draad binnenkort weer op. Nu de gemeenteraad groen licht heeft gegeven voor verdere ont wikkeling, komen er nieuwe on derzoeken. Zo moet de milieu-ef fectrapportage van het eerste plan worden aangepast, volgt ar cheologisch onderzoek en toet sing aan de Vogel- en Habitat- richtlijn. Ook moeten de gevol gen van Sluis aan Zee voor de waterhuishouding in Vlaande ren in beeld worden gebracht. „Als alles meezit, gaat over twee jaar de eerste spade de grond in", hoopt Van de Vijver. Zijn compagnon Smits: „Dan zouden in 2010 de eerste men sen hun nieuwe woningen kun nen betrekken. De periode van windstilte is voorbij, het feest kan nu beginnen." Boven: Plan Sluis aan Zee anno 2005. Onder: Plan uit 1998. door Raymond de Frel en René van Stee SLUIS - Een verbinding met de Noordzee moet Sluis op de lan ge termijn twaalfhonderd nieu we inwoners opleveren. Dat gaat gepaard met een investe ring van 67 tot 70 miljoen euro. Driehonderd woningen aan het water en tweehonderd apparte menten in de jachthaven moeten binnen vijftien jaar zijn volge stroomd met mensen die zich in het midden- en topsegment van de woningmarkt begeven. „Tijdens de bouwperiode is er werkgelegenheid voor vierhon derd mensen. Daarna is er struc tureel werk voor tweehonderd mensen", zegt J. Smits van de Initiatiefgroep Sluis aan Zee. Daarbij valt te denken aan on derhoudswerk, toeleveringsbe drijven en de exploitatie van een golfbaan. Die sport is nog al tijd groeiende, zegt M. van de Vijver van de initiatiefgroep. „De golfbanen in Axel, Oost burg en net over de grens raken vol. De golfbaan is één van de dragers van het project." Het eerste plan voor Sluis aan Zee ging gepaard met een inves tering van 52 miljoen euro. „Dat is verhoogd naar 67 tot 70 mil joen. Het plan is getoetst door een extern bureau, dat geen en kel bezwaar had. De kostendra- gers zijn voldoende om het pro ject volledig te financieren. En geloof ons, er staan investeer ders te trappelen om te begin nen", aldus Van de Vijver. De nieuwe inwoners moeten Sluis een economische impuls geven. „Twaalfhonderd nieuwe inwo ners, dat staat gelijk aan bijvoor beeld drie banketbakkers. En het zorgt voor een doorstroming reproducties Peter Nicolai in de woningmarkt. Natuurlijk worden wij weieens ingehaald door woningbouwprojecten die sneller tot stand kunnen komen. Maar neem bijvoorbeeld de Eu- regiotuinen in Oostburg. Dat wordt een soort woonwijk, mis schien met twee-onder-één- kap-woningen. Dat is geen con currentie, want Sluis aan Zee richt zich op het midden- en top segment. Desondanks zal het hier goedkoper zijn dan in een kustplaats als Knokke", zegt Van de Vijver. Vlamingen Smits: „Ik verwacht dat het vooral senioren uit het westen van het land zal aantrekken. En natuurlijk Vlamingen, die straks op een steenworp afstand van Knokke zitten." (Advertentie) van 12.00 tot 18.00 uur door Jeanette Vergouwen WATERLANDKERKJE - Zelf had hij er liever geen ruchtbaar heid aan gegeven dat de kunst schilder en de burgemeester van Sluis een en dezelfde persoon zijn. Maar als in de kerk van Water landkerkje een tentoonstelling van twee plaatselijke kunste- Hulst*, Absdaalseweg 19, Telefoon 0114-320080 'uitsluitend keukenshowroom. keukens s. badkamers 0or Meerinformatie bel gratis 0800-0234560 of kijk op www.brugman.nl naars wordt gehouden en een van die twee heet Jaap Sala, kan hij moeilijk net doen of hij niet burgemeester Sala is. „Maar geef er alsjeblieft niet te veel betekenis aan. Zo bijzonder is mijn werk niet. Het zijn maar wat kwasterijen, zoals ik dat zelf noem", zegt Sala. Hij is in 1982 begonnen met af en toe wat olieverven. „Ik heb nooit les gehad en het is ook nooit mijn bedoeling geweest kunst te maken. Ik wil gewoon lekker met iets bezig zijn. My- riam Buijsse van Kunst uit 't Kerkje heeft verschillende ma len gevraagd of ik eens wat wer ken wilde ophangen in het kerk je. De commissie doet zijn best om de mensen in het kerkge bouw te krijgen en daarom kon ik geen nee zeggen." De schilderwerken van Sala worden gecombineerd met zelf gemaakte poppen van Margreet Ulijn. Ook zij is inwoner van Waterlandkerkje en ziet het ma ken van poppen als een leuke hobby. Zij volgde lessen bij pop- penmaakster Ans van Brussel. Het boeiendste vindt zij het ma ken van de hoofdjes. Zij werkt met plastiform, een zelfdragen de klei. „Een gezicht moet spre ken en als de kop goed is gelukt, Burgemeester Jaap Sala en Margreet Ulijn zijn bezig met het inrichten van hun expositie in het kerkje van Waterlandkerkje. foto Peter Nicolai ga ik verder met het lijfje. De ba sis is een frame van ijzerdraad, dat buig ik in een houding die ik wil. In de vingertjes bijvoor beeld zit ook ijzerdraad. Zo kun je beweegbare lijfjes en ledema ten maken." Ulijn maakt ook veel werk van de afwerking, het verven van de pop en het aankleden met kleer tjes. Voor de haren gebruikt zij diverse materialen (vlas, touw, wol en zelfs echt haar). De expositie is vandaag te zien van 11.00 tot 18.00 uur. Raad besluit over behoud trapveld SLUIS - De Sluise gemeenteraad beslist uiteindelijk of een speelveld aan de Uranus in Oostburg in een gehalveer- de versie behouden blijft voor de buurtkinderen. De ene helft van het veld wordt na de bouwvakvakantie opgeof ferd voor de uitbreiding van het nabijgelegen dagcentrum De Schelp. Voor woningbouw op het resterende deel moet nog een bestemmingsplanwijziging worden doorgevoerd. CD A-raadslid R. de Croock vroeg wethouder J. Provoost tijdens de raadsvergadering daarom of hij al iets heeft ge daan met het protest van de buurtkinderen. Zij overhan digden twee weken geleden driehonderd handtekeningen aan burgemeester J. Sala. Provoost vindt het een sympa thieke gedachte om het resterende speelgedeelte te behou den. „Maar ik kan nog niets toezeggen over een bestem mingsplanwijziging. Als dat zover is, moet de gemeente raad daar eerst nog over oordelen", aldus Provoost. Wethouder wil af van hek Groede GROEDE - Wethouder L. Wille van de gemeente Sluis wil onderzoeken of de punten op een verfoeid hek bij bui tenplaats De Paarlhof H in Groede gevaar kunnen opleve ren voor passanten. Het hek op een bruggetje over de Zwartegatsekreek is geplaatst door de Vereniging van Ei genaren van De Paarlhof n, waardoor een openbare door gang wordt belemmerd. De vereniging is een paar weken geleden aangeschreven door de gemeente met het verzoek het hekwerk te verwijderen. Daarin wordt gedreigd met een dwangsom van maximaal 75.000 euro. De club heeft echter nog tijd om een zienswijze in te dienen. Raadslid L. Baarends van Dorpsbelangen en Toerisme vroeg de wethouder tijdens de raadsvergadering in het Sluise bel fort opnieuw om opheldering. „Het is illegaal geplaatst en bovendien zitten er gevaarlijke punten aan", aldus Baarends. Wille: „We zullen zeker kijken hoe scherp die punten zijn, want dat zouden we wellicht kunnen aangrij pen om nu al op te treden. Lukt dat niet, dan moeten we helaas de gebruikelijke procedures volgen. Maar ik heb dat hek daar het liefst zo snel mogelijk weg." Nieuwe functie voor gemeentehuis SLUIS - Het voormalige gemeentehuis aan de Markt in Aardenburg krijgt een (culturele) bestemming die aan sluit bij de historie van de stad. Het gebouw heeft zijn oude functie verloren sinds de keuze voor een centrale huisvesting van de ambtenaren in Oostburg. Wethouder L. Wille deed zijn stellige mededeling over de nieuwe functie tijdens de vergadering van de gemeenteraad. Dorpsbelangen en Toerisme (D&T) vroeg het college om duidelijkheid, aangezien in Aardenburg enige tijd onrust is over de toekomst van het gebouw, versterkt toen eind juni een projectontwikkelaar foto's nam van het raadhuis met de bedoeling er appartementen in te richten. door René Floonhorst BIERVLIET - Het doden van roofvogels rondom de Braak man neemt hand over hand toe, constateert de Roofvogelwerk groep Zeeland. Op een dijk bij Biervliet is gisteren een dode jonge buizerd gevonden, wiens botten waren gebroken door de inslag van geweerhagel. Een maand geleden zaten er nog twee jonge, bijna vliegvlugge buizerds op het nest. Vogellief hebbers vrezen dat 'iemand met een hekel aan roofvogels' beide beesten heeft afgeschoten. Woordvoerder H. Casteleijns van de Roofvogelwerkgroep zoekt de schuldigen in jagers kringen. „Vooropgesteld: zeker niet alle jagers maken zich schuldig aan roofvogelvervol ging. Maar in Midden- Zeeuws-Vlaanderen zijn enkele jagers actief die de beschermde roofvogels blijkbaar nog steeds als concurrenten zien." Casteleijns en collega's vonden alleen de laatste drie jaar al meer dan twintig onder verdach te omstandigheden omgekomen buizerds. Kadaveronderzoek in samenwerking met de Algemene Inspectie Dienst (AID) leerde dat er vaak sprake was van ver giftiging. Kwaadwillenden roeien roofvo gels vaak uit door met gif volge spoten prooidieren (duif, mol, bi- samrat) in het veld te leggen. Roofvogelonderzoekers stelden de afgelopen jaren vast dat het goed gaat met de roofvogelstand in de regio. Alleen rondom de Braakman neemt het aantal broedparen af. Omdat er nauwe lijks nog jongen uitvliegen, is de kans op herstel gering. Intensievere controles van poli tie en AID moeten leiden tot het op heterdaad betrappen van roofvogeldoders. Verlies van jachtvergunningen en royemen ten van jagers verenigingen moe ten het doden een halt toeroe pen, hoopt de werkgroep. (Advertentie) woning-en meubelstoffeerder langstraat 79 Arnemuiden Neem vandaag een kijkje in onze vernieuwde winkel. Wij verwelkomen u met een hapje en een drankje. Nu ook bij ons verkrijgbaar: meubels zeeuwse almanak De verhuizing van dat Kort- geense echtpaar zou een heel karwei worden. Vandaar dat de man des hui zes diverse hulptroepen had opgetrommeld, onder wie zijn oudste broer. Goedgeluimd pakte die 's och tends de eerste dozen op, maar gaandeweg de exercitie m.erkte hij dat een hele dag sjouwen toch meer van zijn gestel vergde dan gedacht. Maar hij liet zich niet kennen en kwam, nadat de monster klus geklaard was, zelfs nog met een sympathiek aanbod: „Als je nog eens gaat verhui zen, je hoeft maar te bellen en ik kom niet!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 67