Zorgen om budget monumenten PZC PZC Levensdroom van echte mountainbiker Anatomie belangrijk in portret Schap worstelt met betaald parkeren ,15 landelijk is nog 240 miljoen nodig voor restauraties ÏAZET 1 zaterdag 9 juli 2005 fjnnr Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeente raadsfractie Alert maakt zich zorgen over het restauratiebud get voor de Rijksmonumenten op Schouwen-Duiveland. Lande lijk zou er nog 240 miljoen euro nodig zijn om achtergebleven restauralies te kunnen inlopen, voordat het nieuwe Besluit rijks subsidiëring instandhouding mo numenten (Brim) in januari vol gend jaar van kracht wordt. i Doel van de nieuwe regeling is ■het verschil tussen restauratie en onderhoud op te heffen, om 1 op die manier eigenaren van mo numenten te stimuleren tot plan matig onderhoud. Ingrijpende restauraties die nog op de rol staan, zouden in princi- Tpe vóór het van kracht worden van de nieuwe regeling moeten gebeuren, aldus J. van Felius gis teren in een toelichting op de schriftelijke vragen van zijn fractie aan burgemeester en wet houders. Extra geld Het Nationaal Contact Monu menten heeft uitgerekend dat er binnen dat kader landelijk nog 240 miljoen euro nodig is. De monumentensteden Deventer, Dordrecht, Kampen en Zutphen zien de bui al hangen en hebben meteen bij staatssecretaris Van der Laan aangeklopt voor extra 'geld. Alert is benieuwd hoe het er op Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax: 0111-454657 E-mail: redzzeepzc.nI Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Jel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl dat vlak met Schouwen-Duive land voor staat. „Zierikzee is toch de negende monumenten- stad van Nederland. En ik denk dat er in het licht van de lokale bezuinigingen niet echt veel geld overblijft voor dit soort doeleinden. Vandaar dat we even boven water willen krij gen, of er binnen de gemeente ook Rijksmonumenten zijn waarbij sprake is van achterstal lig onderhoud. En zo ja, welk be drag daar dan mee is gemoeid", aldus Van Felius. Als er achterstallig onderhoud is, dan vindt Alert dat Schou wen-Duiveland ook snel bij de staatssecretaris aan de beurs moet rammelen, mocht dat even eens nog niet zijn gedaan. De fractievoorzitter en ex-wet houder is niet op de hoogte van het bestaan van een speciaal spaarpotje van de gemeente voor dit soort zaken. Bovendien dreigt een extra knauw voor Schouwen-Duiveland, wanneer het gebruikersdeel van de onroe rend zaakbelasting (ozb) vol gend jaar zou worden afge schaft door het parlement. „Dus wordt het al met al eerder moei lijker dan makkelijk geld opzij te zetten voor restauratie van monumenten en moeten we iede re kans op een bijdrage ten volle benutten. Het monumentenbeleid op Schouwen-Duiveland dient een groot belang en adeldom ver plicht. Zierikzee is wat dat be treft een trekpleister voor het toerisme. Daar moeten we erg zuinig op zijn." Nachtmarkt in Renesse RENESSE - Voor het vijfde ach- lerecnvolgende jaar wordt van avond in Renesse de nachtmarkt gehouden. Behalve het gebruikelijke koop waar worden ook Zeeuwse pro ducten te koop aangeboden. Voor zang en dans zorgt een Zuid-Amerikaanse groep in kle derdracht, die over de markt loopt. De markt duurt van 19.00 uur tot middernacht. Kinderochtend in museum ZIERIKZEE - Deze zomer kun nen kinderen kennismaken met dezeegoden Neptunus en Neha- lennia. Het Stadhuismuseum in Zierik zee houdt vanaf woensdag elke week kinderochtenden. Ieder een tussen de zes en tien jaar is welkom om te knutselen. Ook staat een bezoek aan de Neha- lenniatempel in het Maritiem- museum op het programma. De kinderochtenden, dè laatste is op woensdag 17 augustus, duren van 9.30 tot 12.00 uur. (Advertentie) 'KOZIJNEN-ZONWERING WWW.AAZET.NJ Kapelle -Tel. 0113-331 Jolanda Bruin-Kastelein en Tonny Bruin hebben afgelopen jaar negenduizend trainingskilometers gereden voor de race der races. foto Dirk-Jan Gjeltema door Marcel Modde OOSTERLAND - Ze zien erafgetraind uit, strak in het vel, de blik op scherp. Zo'n negenduizend kilometers voorbe reiding in de benen, inclusief enkele ma rathons en hoogtestages in Duitsland, Italië en Spanje. Het startnummer is binnen en dus kan niets Tonny Bruin (concerncontroller) en zijn teamgenoot en levenspartner Jolanda Kastelein (ge meente-ambtenaar) uit Oosterland nog weerhouden van deelname aan de race der races: de Transalp Challenge, 740 kilometer en negentien bergpassen lang, voornamelijk over moeilijk berijd bare paden. Even spande het erom of de Oosterlan- ders daadwerkelijk aan de start zouden verschijnen, zaterdag 16 juli in het Zuid-Duitse Mittenwald. Kastelein wordt geplaagd door een hardnekkige peesontsteking, als gevolg van de harde trainingsarbeid het afgelopen jaar. Cruciaal was of er blijvende schade zou ontstaan, wanneer de zware tocht in acht etappes over de Alpen naar het strand van Venetië zou worden ondemo- „Volgens mijn sportarts is die kans klein, maar hij heeft mij wel verzekerd dat ik flink wat pijn zal krijgen. Met een pakket pijnstillers in de bagage moet het wel lukken", zegt ze vastbera den. Afzien Het typeert de instelling van de fanatie ke mountainbikers: afzien om tot de grens van je kunnen te gaan. „De Trans alp Challenge is een begrip. De ultieme uitdaging, die moet je gewoon hebben gereden", verklaart Kastelein hun drijf veer. Met dat motto afficheert de Duitse organisatie zich ook: 'de zwaarste moun tainbikerace van de wereld, een levens droom'. Bruin maakt een vergelijking met de onder het grote publiek beter be kende Tour de France en de ophef over de colletjes. „Wij moeten in acht dagen tijd 22 keerde Alp d'Huez op en af en dan grotendeels over grind-, wortel en zandpaden." Het parcours loopt door drie landen en gaat over maar liefst ne gentien bergpassen, schetst hij wat hen te wachten staat. Een startbewijs in de transalp is felbegeerd, enigszins te ver gelijken met de Elfstedentocht. Ruim vierduizend gegadigden van Amerika, Europa, Nieuw-Zeeland tot aan Zuid-Afrika hebben zich aangemeld voor deelname. Vijfhonderd teams wa ren rap genoeg om zich via het internet daadwerkelijk in te schrijven, waarin slechts zestig vrouwen. Binnen een urn- was het deelnemersveld compleet. Bruin en Kastelein hadden voor de ope ning van de wereldwijde inschrijving ieder positie ingenomen achter een com puter en wisten zo tijdig tot de Duitse site door te dringen. Met startnummer 93 beginnen ze vlak achter zestig profes sionele rijders. De illusie dat ze ook maar enige kans krijgen bij die snelle voorhoede aan te pikken, hebben ze geenszins. Bruin: „We hebben in de 2,5 jaar tijd dat we serieus zijn gaan fietsen conditioneel en technisch wel een be hoorlijke vordering gemaakt, maar die professionals zijn nog altijd sneller. Waar het ons om gaat, is de tocht uit te rijden en een acceptabele tijd neer te zetten." Afzien De daglimiet is gesteld op twaalf uur. Wie dan nog niet binnen is, ligt er uit. Kastelein verwacht daar per etappe ge middeld drie tot vier uur onder te kun nen blijven. „Eén dag is goed te doen, weten we al van onze laatste vakanties. De vraag is nu hoe het aanvoelt wan neer je acht dagen achtereen op de fiets zit in die extreme omstandigheden. Het belangrijkste is dat je bereid moet zijn flink at' te zien. Je weet dat je meer pijn zult lijden dan zult lachen. En vallen doe je altijd, vooral ik", verwijst ze naar haar buiteling vijf meter in een af grond van de Zuid-Franse Alpen vorig jaar. „Het is goed afgelopen. Valpartij en horen er gewoon bij." De Oosterlan- ders weten zich in gezelschap van een tweede Zeeuws/Gelders team dat be staat uit Jarno Veerhoek en Jasper van de Luytgaarde met startnummer 67. Hun verrichtingen zijn via desite www.transalpchallenge.com te volgen. door Andrea Bolle ZIERIKZEE - Het begon als een soort stresstherapie. Dat Clau dia Friederich-Pelk uit Zierik zee haar sculpturen zou expose ren had ze nooit gedacht. In het gemeentehuis opende ze giste ren haar tentoonstelling met twaalf beelden van haar en ze ven stukken van haar cursisten. „Ik vond dat het nu wel tijd werd om naam te maken, maar ik ben geen type dat in de kunst wereld zit", vertelt Friederich. Dat ze op de begane grond van het gemeentehuis gratis mag ex poseren was daarom mooi mee genomen. Het aanbod omvat on der meer portretten van haai man Frans en dochter Nienke, vrouwelijke en mannelijke borst beelden en gorilla's uit klei. Van alles wat, maar allemaal begon nen uit het niets en inspiratie deed de rest. „Over portretten doe ik het langst omdat ik de anatomie zo belangrijk vindt. Die van Nienke heb ik zeven keer in elkaar gestampt voordat het goed was", lacht ze. Een speciaal exemplaar, dat nu Claudia Friederich-Pelk maakt beelden van allerlei onderwerpen, maar steeds begint het uit het niets en doet de inspiratie de rest. foto Marijke Folkertsma nog in gips tentoongesteld staat, is opgedragen aan haar overle den zoontje en heet 'rust'. „Ik voelde dat ik iets moest maken voor bij zijn graf, maar ik wist niet wat. Toen ben ik gewoon gaan zitten en binnen twee da gen kwam dit eruit." Het resultaat lijkt op een Maria beeld met een baby in de armen. Dat ze nu in het gemeentehuis staat heeft ze in zekere zin te danken aan haar ex-man en hui dige partner. „Ik begon in 1999 met boetseren om na mijn schei ding mijn hoofd leeg te maken en iets te doen te hebben. Mijn huidige man heeft mij gestimul- leerd van mijn talenten gebruik te maken." Omdat ze haar kwali teiten niet onbenut wilde laten besloot ze cursussen te geven. Haar eigen garage is inmiddels omgebouwd tot atelier. Zeven portretten van haar leerlingen maken ook deel uit van de ten toonstelling. In het atelier staat ook een schedel, omdat de anato mie van het hoofd belangrijk is voor Friederich. „Als het binnen werk goed is, komt de buiten kant vaak vanzelf. Wanneer cur sisten een nieuw portret uit klei willen creëren zullen ze eerst heel wat foto's moeten maken van die persoon." Een sollicatie- procedure bij het Madame Tus- sauds in Londen heeft haar nieu we inzichten gegeven. „Behalve foto's maken, moet je veel me ten en voelen en niet alleen op het oog vertrouwen." Omloopsweg wordt afgesloten BURGH-HAAMSTEDE - Om te voorkomen dat de Om loopsweg in Burgh-Haamstede als sluiptroute wordt ge bruikt, wordt deze met ingang van volgende week afgeslo ten met een paaltje. Dit op initiatief van de Gebiedscommissie Schou- wen-West die met de maatregel hoopt het gebruik van de Recreatieverdeelweg te kunnen stimuleren en het autover keer in het zoomgebied terug te dringen. De gewijzigde verkeerssituatie is met borden aangegeven. Shovel 'geleend' TERNEUZEN - Joyriding met een shovel en ermee doen waar zo'n graafmachine voor bedoeld is: gaten graven. Van dit feit werd gisteren melding gemaakt door de poli tie van Terneuzen. De shovel in kwestie is tussen donderdagmiddag en gister morgen gestolen vanaf een bedrijfsterrein aan de Oude Vaart vlakbij een honkbalveld. Daar werd de shovel gis termorgen ook teruggevonden. Op het veld zelf waren geen vernielingen gepleegd, maar vlak naast het veld wa ren met de machine een paar gaten gegraven. De daders hadden de cabine van de shovel opengebroken en met de bedrading gepruts. Ze lieten de machine achter na mede neming van een moersleutel en de dop van de brandstof tank. Wethouder wil af van hek Groede GROEDE - Wethouder L. Wille van de gemeente Sluis wil onderzoeken of de punten op een verfoeid hek bij bui tenplaats De Paarlhof II in Groede gevaar kunnen opleve ren voor passanten. Het hek op een bruggetje over de Zwartegatsekreek is geplaatst door de Vereniging van Ei genaren van De Paarlhof H, waardoor een openbare door gang wordt belemmerd. De vereniging is een paar weken geleden aangeschreven door de gemeente met het verzoek het hekwerk te verwijderen. Daarin wordt gedreigd met een dwangsom van maximaal 75.000 euro. De club heeft echter nog tijd om een zienswijze in te dienen. Raadslid L. Baarends van Dorpsbelangen en Toerisme vroeg de wethouder tijdens de raadsvergadering in het Sluise bel fort opnieuw om opheldering. „Het is illegaal geplaatst en bovendien zitten er gevaarlijke punten aan", aldus Baarends. Wille: „We zullen zeker kijken hoe scherp die punten zijn, want dat zouden we wellicht kunnen aangrij pen om nu al op te treden. Lukt dat niet, dan moeten we helaas de gebruikelijke procedures volgen. Maar ik heb dat hek daar het liefst zo snel mogelijk weg." Nieuwe functie voor gemeentehuis SLUIS - Het voormalige gemeentehuis aan de Markt in Aardenburg krijgt een (culturele) bestemming die aan sluit bij de historie van de stad. Het gebouw heeft zijn oude functie verloren sinds de keuze voor een centrale huisvesting van de ambtenaren van de gemeente Sluis in Oostburg. Wethouder L. Wille deed zijn stellige medede ling over de nieuwe functie tijdens de vergadering van de gemeenteraad. Dorpsbelangen en Toerisme (D&T) vroeg het Sluise college om duidelijkheid, aangezien er in Aar denburg al enige tijd onrust is over de toekomst van hèt gebouw, nog versterkt toen eind juni een projectontwikke laar foto's nam van het raadhuis met de bedoeling er ap partementen in te richten. door Piet Kleemans ZONNEMAIRE - Het levert nog wel geld op maar het geeft ook veel zorgen. Natuur- en Recrea tieschap De Grevelingen wor stelt met het betaald parkeren in het gebied. Na de zomer wordt bekeken of men ermee verder moet gaan of niet. Dat werd gisteren duidelijk tij dens de vergadering van de Raad van Bestuur van het Na- tuur- en Recreatieschap. Het schap heeft heel wat te stellen met het betaald parkeren. In 2004 werden vijf parkeerauto maten gestolen en in de eerste maanden van 2005 werden in surfgebied Kabbelaarsbank drie automaten zwaar beschadigd toen ze met grof geweld omver werden getrokken. Diefstal en vandalisme kost het Grevelingenschap jaarlijks han denvol geld. Zoveel geld dat tij dens de vergadering de roep om bezinning klonk. De baten stijgen nog steeds bo ven de lasten uit, maar de mar ges worden wel steeds kleiner. En in een uitgestrekt gebied als het Grevelingengebied is het on doenlijk om de automaten conti nu in de gaten te houden om ver nieling of diefstal te voorkomen. Tegen pure vernielzucht is geen kruid gewassen. Het Grevelin genschap kan niet veel meer doen dan door onder meer het versterken van de fundering van de parkeerautomaten vandalis me en diefstal tegen te gaan. Chip-only Eén van de manieren om de par keerautomaten minder aantrek kelijk te maken voor dieven is het overstappen van 'munten- slikkers' op chip-only-parkeer- automaten waar geen baar geld meer in terecht komt. Voor bui tenlandse bezoekers kan dat ech ter lastig zijn. Om hen tegemdet te komen zouden er verkooppun ten voor voorbetaalde 'chip- knips' moeten worden ingericht. Deze mogelijkheid moet echter nog nader worden uitgewerkt. Wethouder A. Croné van de ge meente Schouwen-Duiveland riep op tot voorzichtigheid. „In Rotterdam is gewerkt met munt- vrije automaten, maar een hele boel ervan zijn alweer opge ruimd. Het geeft een aantal be perkingen." Croné voegde er wel meteen aan toe dat als gekozen wordt voor muntvrije parkeerautomaten de in ontwikkeling zijnde SchoU- wen-Duivelandse toeristenpas als betaalmiddel in aanmerking zou moeten komen. Voorlopig is het nog niet zover en kiest het Grevelingenschap vooralsnog voor instandhouding van het huidige systeem. De Raad van Bestuur ging tijdens de vergadering akkoord met het vervangen van drie gestolen par keerautomaten. Daar is een be drag van 28.000 euro mee ge moeid. Mannenkoor geeft concert RENESSE - Het Westhoeks Mannenkoor geeft donderdag een concert in de Jacobuskerk in Renesse. Het koor zingt volks liedjes in diverse talen, opera- en operettemelodieën en ook geestelijke liederen. Het koor staat onder leiding van Elvira Vos. Het concert begint om 20.00 uur, de kerk is open om 19.00 uur. (Advertentie) k- -4 studeren aan de HZ in vussingen? Dat kan in deeltijd! Ook MBO Sociaal Pedagogisch Werker en Sociaal Dienstverlener u f f i j Wij helpeixi je meivseiu helpen! Hogeschool fry Zeeland f info@hz.nl WWW.hz.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 63