Moslimterreur is ongrijpbaar Wij moeten gewoon doorgaan Nederland kan aanslagen aan Aanslagen in westerse wereld zijn niet te voorkomen Te veel angst verlamt, een beetje maakt juist alert Zierikzee ligt niet wakker van terreur Aanslagen in Londense metro anp - bron: krt bbc guardian independent times door Frits Bloemendaal DEN HAAG - Zoals velen zat jr Renë Hagens donderdag aan de buis gekluisterd bij de beel den van de terreuraanslagen in Londen. Maar hij keek ook met een professioneel oog: als opleider en trainer van de brandweer volgde hij hoe de hulpdiensten hun werk de den. Zijn conclusie: „Vlekke loos. De hulpverlening kwam erg snel op gang en verliep volledig beheerst." Hagens komt regelmatig in Engeland om te oefenen. „Zij hebben altijd het idee gehad dat zij een keer aan de beurt zouden zijn. De enige vraag was wannéér. En waar. Zij dachten dat het óf de onder grondse zou zijn óf de City, het financiële centrum." Het werd de ondergrondse, de 'best voorbereide plek'. Niet zo lang geleden vond daar een grote terreuroefe ning plaats. „Het optreden verliep identiek aan die oefe ning", zegt Hagens. „Zij heb ben zelfs rekening gehouden met gevaarlijke stoffen. Bij de ingangen van de stations zag je teams met gaspakken klaarstaan." Op zich, zegt de deskundige, was het een rede lijk overzichtelijke operatie. „Er waren geen branden uit gebroken of instortingen. Dan kun je je concentreren op de slachtoffers." Dat de bommen minuten na elkaar op verschillende plaat sen ontploften was eerder een voordeel dan een een nadeel, nZes bommen op zes plaatsen is makkelijker dan zes op één Plaats, die na elkaar afgaan. Want dan kun je er niet bijko men, Nu konden de hulpdien sten mooi op aparte locaties aan het werk." Op tv was van die activiteit niet veel te zien. Maar schijn bedriegt, zegt Ha- gons, „Het meeste gebeurde ondergronds. Doordat de ont ploffingen in de tunnelbuizen plaatsvonden, konden zij de stations als veilige werkruim te inrichten. Daar werd de eerste acute zorg verleend aan de gewonden: bloed en in- iuus geven, nekwervelpanken plaatsen en stabiliseren tot zij naar het ziekenhuis kun nen worden vervoerd. Vroe ger werden gewonden meteen vervoerd, maar gebleken is dat je meer levens redt als je zij eerst stabiliseert." Reken maar dat het daar beneden hard en zwaar werken was, zegt Hagens. „Als er in een tunnelbuis 21 doden in ver wrongen treinresten liggen, dan is dat niet prettig. Er kun nen in die smalle buis maar een paar brandweerlieden te gelijk bij. Het heeft dus geen zin om ze met tientallen er in te sturen." Dat de ziekenhui zen al snel aangaven dat ze het aantal gewonden aankon den, verbaast hem niet. „Lon den is een stad met acht mil joen inwoners. Vijfenveertig zwaargewonden en vijftig tot honderd botbreuken kunnen ze aan. Bovendien is er een noodplan: geplande operaties worden afgelast en mensen worden naar huis gestuurd om bedden vrij te maken." Samenwerking Zou het in Nederland ook zo soepel zijn verlopen? Hagens denkt van wel. „We zijn hier ook voorbereid op rampen. Dat is wel gebleken in Ensche de. Wat we hier zelfs beter doen dan de Engelsen is de sa menwerking tussen politie, brandweer en ambulance. Een voordeel van die samen werking is dat je rekening houdt met eikaars prioritei ten. Zodat je bijvoorbeeld geen sporen wist, of weet wie je moet laten liggen en wie je moet wegbrengen. Als we in Engeland oefenen dan zijn ze op dat punt wel eens jaloers. Bij ons komen de leidingge venden meteen bij elkaar. In Engeland werken ze nog naast elkaar." Op een aantal punten schoot de Nederlandse kennis te kort. „We waren na het einde van de Koude Oorlog niet meer voorbereid op een nucle aire, chemische of biologische aanval." Bij de recente grote oefening Bonfire in de Am sterdam Arena bleek volgens Hagens dat Nederland inmid dels stappen verder is in de voorbereiding op een grote terreuraanslag. „We hadden zo'n incident als in Londen hier aangekund." GPD Een dag na de aanslagen nemen veel mensen weer de ondergrondse. foto Mike Finn-Kelcey/RTR door Marloes de Koning LONDEN - In de rode dubbel dekker op weg naar Kensing- ton-West is het stil. Een handje vol reizigers staart naar de bloe derige foto's van de aanslagen of met een schuin oog naar el kaar. „Tien minuten geleden kwam een man met een rugzak binnen, die meteen naar boven liep", ver telt Ruby Faulker, die kok is in een verpleeghuis. Op dat mo ment vochten bij haar twee ge dachten om voorrang. Zo snel mogelijk uitstappen of toch maar gewoon doorgaan. De drang om te doen alsof er niets aan de hand is won het van de paniek. „Het is eng, maar ie mand moet het werk blijven doen", terwijl zij ongemakkelijk op haar stoel heen en weer schuift. In het metrostation van Kensing- ton-West ontbreekt de gebruike lijke vrijdagochtenddrukte, Met viltstift is op een informatie bord geschreven welke lijnen er rijden en welke niet. Waarom zij niet rijden hoeft vandaag nie mand uit te leggen. Nick Hord leunt slaperig tegen een pilaar- op het perron. „Ik moet gewoon door", verklaart hij zijn keus om in een metro naar het zaken district van de Britse hoofdstad te stappen. „Het is dit of binnen blijven en onder ons bed gaan liggen. Maar voor hoe lang dan?" Het kost voor de verandering geen enkele moeite een plaatsje te vinden in de metro. Nick Hord: „Wij verwachtten het al. Sinds 11 september is ons ver teld dat dit er aan kwam. Nu is het gebeurd." Kwaad voelt hij zich niet, bij gebrek aan perso nen om zijn woede op te richten, want wie is Al Qaeda? „Mis schien komt die woede wel als er arrestaties worden verricht. Op station Monument stopt de metro. Hij kan niet verder naar Liverpoolstreet, waar donder dag een bom ontplofte. Reizi gers worden gemaand door te lo pen. Op het volgende station ligt een verdacht pakketje, zegt de stem op de intercom. De fo renzen vervolgen gelaten hun weg. Op Liverpoolstreet-station, een groot knooppunt in de City, lijkt tot dan alles normaal. Tot dat om kwart over negen opeens iedereen zijn pas versnelt, Mede werkers van McDonald's drij ven hun collega's en klanten de zaak uit. Agenten in gele jasjes zetten de eerste straat af, terwijl helikopters boven het station cir kelen. Marcy Williams, werkzaam in een drogisterij, loopt geïrriteerd de straat uit. „Het is net als gis teren", zegt zij kwaad. „Die ter roristen gooien alles overhoop. Ik snap niet waarom. Hiermee raken ze niet de overheid, maar mij, terwijl ik er niets mee te ma ken heb," Ze kijkt om zich heen of ze haar collega's ziet. Marcy, moeder van vijf kinderen, vreest dat haar kinderen weer een hele dag in de rats zullen zitten. „Ik wil niet dood", zei haar zoontje van acht. Zij schrok van die op merking. GPD LlngeDekker 0 jjaaG - Hebben westerse ilichtingendiensten het afgelo- en jaar zitten slapen of zijn „slagen als die van donder- a„ in Londen onmogelijk te 'oorspellen'' Kwamen berichten ver aanslagen van terreurnet- verk Al Qaeda de laatste tijd im- ,ers vooral uit Irak en Saoe- i-Arabië, in één klap is de wes- erse wereld weer klaarwakker a Schud. jet westen weet weer dat de vol dingen van Osama bin Laden ok in Europa springlevend zijn „dat hun dodelijke acties 'om E i hoek' kunnen plaatsvinden, a Jthans als wij de verklaring r -an de 'Geheime Groep van Al j jaeda's Jihad in Europa' mogen =loven. waarmee donderdag de omaanslagen in Londen via in liet opgeëist werden. Cern Een tot op heden onbekende roep", volgens veel commenta- iren, en misschien is dat wel de ern van de moderne moslimter- eur: de ongrijpbaarheid voor a esterse inlichtingendiensten. jndanks allé klappen die Al Jaeda in met name Afghanistan juden zijn toegebracht, blijkt ;t terreurnetwerk zich niet te aten uitschakelen. !r zijn geen recente verklarin- w van Osama bin Laden ge- u eest waarin voor een grote ac- ie op een doelwit in Europa x ordtgewaarschuwd.Uit Ameri- r hans onderzoek van gesprek- |j m tussen terreurverdachten jvam Londen in juni 2002 nog j Is 'zenuwnetwerk' van het Eu- opese terreurnetwerk van Al j, aeda naar voren. Maar een j. ar later was de stad volgens j. n ten-eurverdachte 'een ge- arlijke plek' geworden, iets g at er volgens een Britse rege- agswoordvoerder op duidde ,j! at de vijfhonderd arrestaties 3 ieinGroot-Brittannië zijn ver- m ;ht sinds 11 september 2001 e. un tol hadden geëist' van het m twerk. j en van die gearresteerden is de oslimgeestelijke Abu Qatada n treinstel met elektromotor van 45.000 watt Metrotype, in gebruik op Piccadillylijn; gebouwd midden jaren zeventig 17 m nooduitgang 38 zitplaatsen en 95-133 staanplaatsen lengte: 108 meter gewicht: 291 ton Totale combinatie bestaat uit zes wagons en vervoert 1026 passagiers met een snelheid van 100 km/uur (echte naam Omar Othman), die de Jordaanse nationaliteit heeft en in zijn vaderland bij verstek is veroordeeld wegens aansla gen op Amerikaaanse en Israëli sche doelwitten. De Britse rege ring verdenkt hem ervan in zijn geschriften de legitimatie te heb ben gegeven voor de aanslagen van 11 september 2001. Zijn tek sten werden teruggevonden in de Hamburgse flat van 'hoofdka per' Mohammed Atta. Ook zou Abu Qatadah contacten hebben gehad met plegers van terreurda den. Dat moslimterroristen ook zon der geestelijke goedkeuring hun aanslagen kunnen plegen, weet de Londense politie ook. Zowel het huidige hoofd Ian Blair als zijn voorganger hebben de laat ste jaren gewaarschuwd dat een aanslag van het netwerk van Bin Laden in de Britse hoofd stad 'onvermijdelijk' is. „Het is moeilijk te berekenen of het on vermijdelijk is dat zij er ook in zullen slagen", zei de politiechef in februari dit jaar nog. Hij lijkt daarmee toen al te hebben ge concludeerd dat zijn medewer kers nooit volledig vat zullen krijgen op de gangen van de mo derne terrorist. De aanslagen van donderdag zijn een pijnlijke herinnering daaraan. GPD Na de aanslagen in Madrid, vo rig jaar, stond de telefoon bij de Spoorwegpolitie niet stil. Over al zagen reizigers achtergelaten tassen en verdachte personen op perrons en in treinen. De angst maakte waakzaam. Maar te veel angst verlamt de samenleving; in de strijd tegen het terrorisme zoekt de overheid daarom naar de gulden middenweg. „We moe- ten wel allemaal gewoon naar ons werk en de winkel blijven gaan." door Eric de Jager DEN HAAG - Vrijdagochtend, acht uur. Minister Kamp van De fensie loopt door de Haagse bin nenstad naar zijn departement. Alleen. Honderd meter achter hem loopt een man, toevallig een arabisch uitziende man met een baardje. De agenten die aan de overkant gezellig met elkaar staan te keuvelen, hebben geen oog voor Kamp of wie achter hem loopt. Het is nog geen 24 uur na de aanslagen in Londen. De waakzaamheid verslapt al snel, blijkt. We moeten op ons hoede zijn, maar .hoe-houd je ie dereen scherp zonder voortdu rend in angst te zitten? Een beet je bang zijn, is helemaal niet zo slecht, zegt Esther Allart van de Angstpoli in Nijmegen. „Angst maakt-alert, dat is hormonaal gestuurd." Het is alleen zaak die angst te doseren. „Angst neemt snel af als er niets ge beurt. Dan verdwijnen de licha melijke gevoelens en ook de alertheid. Dat is een gezond pro ces. Maar als mensen zich be dreigd blijven voelen, gaan ze onaangepast gedrag vertonen, bijvoorbeeld door bepaalde si tuaties te ontwijken. „Er zullen vlak na de aanslagen -in Londen reizigers zijn die den ken: Utrecht CS is een groot ver keersknooppunt, het risico van een aanslag is daar groot. Som migen zullen daarom Utrecht een dagje mijden, maar uiteinde lijk ebt-dat weg en kiest ieder een weer voor de makkelijkste of snelste route. Zo hoort het ook." Op treinstations voortdurend omroepen dat reizigers op ver dachte pakketjes moeten letten, gaat Sander Dekker van het Cri sis Research Centre van de Leid- se universiteit te ver. „Dat ge beurt in Engeland wel. In Neder land alleen op Schiphol. Ik weet niet of je dat moet doen. Je kunt ook, zoals in Engeland is ge beurd, alle vuilnisbakken weg halen. Maar dan leggen terroris ten hun bommen weer ergens an ders." In Den Haag staan de openbare vuilnisbakken gewoon strak te gen de buitenmuur van het Bin nenhof. Wat Dekker betreft moet dat kunnen, net zoals de eenzaam door de stad kuierende minister Kamp. „Je moet geen paniek zaaien", vindt Dekker. „Je moet informatie verstrek ken over wat er allemaal voor verschrikkelijks kan gebeuren, maar daarin moet je een balans zien te vinden. De juiste toon vinden is belangrijk, want we hebben er niets aan als het dage lijks leven stil komt te liggen, doordat iedereen bang is. We moeten gewoon naar ons werk en de winkel blijven gaan. Wel moet de overheid mensen duide lijk maken: let op, hier kunt u mee te maken krijgen. Je ziet aan de reacties in Londen dat die aanpak werkt." GPD De aanslagen op drie Londense metro- treinen en een dubbeldekker hebben donderdag 7 juli 2005 zeker 50 levens ge ist. <n" De explosieven die dood en verderf zaaiden in de metro bevonden zich waarschijnlijk op de vloer van de drie metrotreinen. zaterdag 9 juli 2005 Londen in de ban van fiets LONDEN - Londen is in de ban van de fiets. De fietsver- koop in de stad schoot donderdag omhoog, nadat vier aan slagen het transportsysteem hadden stilgelegd. Werkne mers die gedwongen waren naar huis te lopen, boden be dragen tot wel 435 euro aan fietsers die bereid waren hun fiets te verkopen. „Normaliter verkopen wij vijf tot tien fietsen per dag, donderdag verkochten we het dubbele aantal binnen een paar uur", zei een fietsenmaker. Volgens hem hadden veel van zijn ldanten wel een opfrislesje nodig. Sommigen had den al tien jaar niet meer gefietst. ANP/RTR Hotelhouders verhogen prijzen LONDEN - Uitbaters van hotels in de Britse hoofdstad hebben donderdag na de aanslagen van de nood een deugd gemaakt en hun prijzen flink verhoogd. Een aantal etablissementen verhoogde de prijzen voor een kamer met 100 procent. Mensen die door de aanslagen strandden in Londen, zei den ontsteld te zijn over de prijsverhogingen. Duizenden gaven de voorkeur aan een urenlange wandeling naar huis in plaats van een kamer te nemen in een hotel. ANP Samenwerking AIVD en MIVD DEN HAAG - De inlichtingendiensten van Binnenlandse Zaken (AIVD) en Defensie (MIVD) gaan beter en nauwer samenwerken. Daartoe hebben premier Balkenende, mi nister Kamp van Defensie en minister Remkes van Bin nenlandse Zaken gisteren een overeenkomst onderte kend. De diensten werken de laatste jaren al steeds meer samen, maar die praktijk krijgt nu met het convenant een meer bestuurlijk kader. De samenwerking richt zich onder meer op de bestrijding van terrorisme en op het tegengaan van de verspreiding van massavernietingswapens. Opvallend is dat het minis terie van Algemene Zaken (van premier Balkenende) nau wer wordt betrokken bij de diensten. ANP Verscherpte bewaking Vierdaagse NIJMEGEN - Ook dit jaar zijn er extra maatregelen geno men om de veiligheid tijdens de Vierdaagse in Nijmegen waarborgen. Met name de duizenden militaire lopers, on der meer uit de Verenigde Staten en Groot-Brittannië, worden scherp in de gaten gehouden. Volgens de organisator van de Vierdaagse was al voor de aanslagen in Londen besloten om ook dit jaar extra veilig heidsmaatregelen te nemen. Publiek en wandelaars zul len hier overigens weinig of niets van merken. ANP Nieuws trekt minder kijkers HILVERSUM - Nederlanders hebben donderdag via tele visie minder massaal gekeken naar het nieuws over de aanslagen in Londen dan destijds naar de terreurdaden in de VS op 11 september 2001. Toch zaten zeer velen aan de buis gekluisterd, bleek gisteren uit cijfers van de Kijk- en Luisteronderzoek van Publieke Omroep. Naar de uitzendingen over Lond.en keken donderdag in de vooravond gemiddeld 2,5 miljoen mensen via de publie ke zenders. In 2001 zaten er rond dat tijdstip tussen de vier en vijf miljoen mensen voor de buis. ANP door Melita Lanting ZIERIKZEE - De gemiddelde Zierikzeeënaar maakt zich geen zorgen over terroristische activi teiten in de stad. 'Niets van ge merkt en dat is toch meer iets van grote steden', zijn de meest gehoorde opmerkingen. De aan slagen van donderdag in Lon den hebben daar niets aan ver anderd. „Ik slaap er goed om hoor", zegt een vrouw gistermiddag bij een winkelcentrum in Zierikzee. Zij haalt haar schouders nog eens op. „Ik woon hier prima. Het maakt voor mij niets uit." Zierikzee is in de afgelopen we ken verschillende keren in ver band gebracht met het terreur netwerk Hofstadgroep. Wat in eerste instantie een onderzoek was naar mensensmokkel en het vervalsen van identiteitspapie ren bleek uiteindelijk een con nectie te zijn met de terreur groep van Mohammed B., de man die wordt verdacht van de moord op Theo van Gogh. Justitie verdenkt twee mannen uit de Zierikzeese wijk Poortam bacht van betrokkenheid bij het terreurnetwerk. Een van de twee is inmiddels op vrije voe ten in afwachting van het verde re proces. De tweede verdachte is in Londen aangehouden en justitie heeft om zijn uitlevering gevraagd. De wijk Poortambacht, waar beide verdachten al enkele jaren wonen, is een typische nieuw bouwwijk zoals je die in iedere provinciestad tegenkomt. Keuri ge nieuwbouwhuizen, misschien een beetje eentonig, maar ver der goed onderhouden en voor iedere deur een degelijke gezins auto. De arrestaties zijn niet het ge sprek van de dag in de buurt. Veel mensen geven aan dat ze er niets over te zeggen hebben. „Daar weet ik niets van. Ik heb ook geen idee of hier moslims in de buurt wonen. Je praat wel eens met mensen uit een ander land maar dan vraag je niet ge lijk of ze moslim zijn." Iemand anders vertelt dat hij af en toe wel eens iemand met een hoofd doekje ziet. „Maar moslims in traditionele gewaden? Nee, die heb ik in de wijk nog nooit ge zien." Een andere man vertelt dat ie mand bij hem uit de straat van zijn bed is gelicht. „Maar ik heb er nooit iets van gemerkt hoor. Die man woonde daar gewoon." Hij zegt dat hij zich geen zorgen maakt over de betrokkenheid van zijn plaatsgenoten bij een terroristische organisatie. „Nee hoor, maakt mij niet uit." Een vrouw die in de straat woont bij een van de verdachten maakt zich ook niet druk. „Ach het zal allemaal wel. We gaan zo normaal mogelijk met elkaar om. Je groet elkaar en verder is het leven en laten leven." Zij zegt dat ze zich niet bedreigd voelt. „Maar misschien let je wel een beetje extra op." Moslimgemeenschap Vanuit de (zeer kleine) Zierik zeese moslimgemeenschap zelf wordt ieder commentaar catego risch geweigerd. „Daar zeggen wij niets over." Waarom, blijft onduidelijk. Eigenlijk is er in Zierikzee nauwelijks sprake van een moslimgemeenschap. Het gaat volgens ingewijden tel kens om enkele personen van een bepaalde nationaliteit. De groepjes hebben onderling niet of nauwelijks contact. Er is ook geen vereniging, moskee of thee huis waar de moslims elkaar ont moeten. Als ze elkaar zien, dan is het thuis, vertelt een van hen. Ook in Nederland voorrang gsm hulpdiensten DEN HAAG - Tijdens noodsitua ties kunnen ook in Nederland gsm-netwerken voorrang geven aan telefoonverkeer van hulp diensten en overheidsinstanties. Volgens de Teleeomwet kan de overheid de telefoonmaatschap pijen hiertoe zelfs verplichten. Vodafone, dat naar eigen zeggen het grootste deel van de over heid bedient, zegt snel voorrang te kunnen verlenen als dat no dig is. Tijdens de terreuraansla gen in Londen donderdag gaven de mobiele netwerken van tele foonmaatschappijen voorrang aan telefoons van hulpdiensten en cruciale overheidsinstanties. Onder meer Vodafone en 02 stel den snel na de aanslagen in Lon den spoedprocedures in wer king. Telefoons van hulpdien sten en bestuurders in het ge bied kregen de hoogste priori teit in het netwerk. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5