Baatpartij Goes slaat haar slag PZC Paar uit Goes lijdt onder IND-blues Geen woningen in busgarage Een klein paradijsje ,15 Te weinig animo voor kinderopvang in Sint-Philipsland Masterplan voor binnenstad niet meer dan groot onderhoud Flash-Lan party in Hansweert zaterdag 9 juli 2005 jpnfMariëtteden Engelse SINT-PHILIPSLAND - Er komt geen kinderopvang in het huidige pand van de Rabobank in Sint-Philipsland. „Er is te weinig animo", zegt J. Bosters van kinderopvang Toerdeloo. Bosters runt samen met zijn partner D. Hendriks vier kinder dagverblijven in Steenbergen, Nieuw-Vossemeer, Kruisland en Dinteloord. Met de Rabobank en woningstichting Castria was Bosters bezig kinderopvang te realiseren in Sint-Philipsland. De constructie was al bedacht. De Rabobank zou het pand ver kopen aan Castria. De woning stichting zou het gebouw deels terug verhuren aan de Rabo bank die er een servicepunt in wil vestigen. In de rest van het pand zou Toer deloo met kinderopvang begin nen. „We wisten dat het risico bestond dat er te weinig belang stelling zou zijn voor kinderop vang. Daarom hebben we ook een marktonderzoek gedaan", zegt Bosters. In de plaatselijke krant heeft een groot verhaal en herhaalde lijk een oproep gestaan en ook in het huis-aan-huis-blad heeft een advertentie gestaan. „Vijf reacties zijn er binnengeko men en dat is te weinig." Boven dien boden de reacties weinig ze kerheid. „De een liet weten op termijn opvang nodig te hebben. Een ander had wellicht opvang nodig en een derde vroeg om flexibele opvang. Dat bieden wij altijd aan. Maar voor één kind is dat wel lastig. Dan weet je niet wanneer je wel of geen leidsters nodig hebt." Bosters had gehoopt met tien kinderen te kunnen beginnen. „Dat is niet zo en dus hebben we beslo ten niet te openen in Sint-Philip sland. Wat er nu met het pand van de Rabobank gebeurt weet ik niet." Bosters laat het voorlopig bij de vier reeds bestaande plekken voor kinderopvang in de ge meente Steenbergen. HnnrMiekevan derJagt GOES - De groep inwoners en middenstanders in de Goese bin nenstad, die zich verzet tegen de baatbelasting, in de volksmond de Baatpartij, heeft verheugd ge reageerd op een uitspraak van het Gerechtshof in Den Haag. Dat verwees de baatbelasting aanslagen voor het centrum van Breda naar de prullenbak. Breda heeft niet meer gedaan dan de binnenstad in goede con ditie brengen: iets waarop de winkeliers gewoon recht heb ben. Van een wezenlijke veran dering in aard, omvang of inrich ting is geen sprake. Volgens P. de Bruijne van de Baatpartij bevestigt die uit spraak precies het standpunt van een ruime meerderheid van de Goese middenstand. „Deze onrechtvaardige manier van in komstenverwerving van de ge meente, stuit de ruim honderd vijftig winkeliers en bewoners die zich bij ons hebben aangeslo ten tegen de borst." Volgens De Bruijne is de situatie in Breda niet anders dan die in Goes. Wel iswaar heeft de Grote Markt een functieverandering ondergaan, maar het autoluw maken van en kele straten in Breda wordt in de uitspraak nadrukkelijk niet als een wezenlijke verandering aangemerkt. Het Gerechtshof in Den Haag moest, in vervolg op een arrest van de Hoge Raad, uitzoeken of de herinrichting in Breda een wezenlijke verandering inhield. Pas dan zou de invoering van baatbelasting gerechtigd zijn. Nu dat niet het geval is, kan de HANSWEERT - De stichting Flash-Lan houdt van 29 tot en met 31 juli een Flash-Lan party op het complex van voetbalclub Hansweertse Boys. De game-wedstrijd vindt voor het eerst plaats in tenten. Deel nemers mogen hun eigen tent meenemen, maar kunnen hun spelletjes ook in de hoofdtent spelen. Bij een lanparty worden de computers van de deelnemers op elkaar aangesloten, zodat ze het met diverse spellen tegen el kaar op kunnen nemen. Het eve nement begint vrijdag om 10.00 uur. De gamers stoppen zondag rond 18.00 uur. Inschrijven kan via www.flash-lan.nl. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholeim Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail; redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrïd Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen RobPaardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 P-mail: redactie@pzc.nl internet Www.pzc.nl P-mail: web@pzc.nl gemeente Breda naar haar cen ten fluiten. Volgens de Baatpartij kan Goes de baatbelasting ook maar beter afblazen. Het Masterplan voor de binnenstad is, net als het plan in Breda, niet meer dan groot onderhoud, waarvoor de winkeliers via andere belastin gen al genoeg betalen. Wethouder C. Linssen, de beziel de geestelijke vader van het Mas terplan, weigert op de uitspraak te reageren. Op de vraag wat er nu moet gebeuren antwoordt J. Boer van de Baatpartij: „Voor dat er een belastingverordening is vastgesteld, kunnen wij niets doen, behalve duidelijk maken dat we het er niet bij zullen la ten zitten. We trekken in deze zaak op met de Raad voor de Ne derlandse Detailhandel (RND) en we zijn niet de enige die deze uitspraak met vreugde hebben ontvangen. In veel meer steden worden winkeliers met deze ge meentepraktijken geconfron teerd." Volgens De Bruijne krijgt de ge meente Goes eerst de tijd om op haar schreden terug te keren. „Daar zou Goes heel verstandig aan doen. Het zou het bestuur ook sieren als het grootmoedig zijn verlies nam. In het andere geval ontstaat er een strijd, die tijd en geld gaat kosten en die wij, gelet op deze uitspraak, vrij wel zeker zullen winnen." Mahmut Aydin en Helma Wispelweij: „Als je een prinses of een goede voetballer bent, dan is een verblijfsvergunning zo geregeld." foto Willem Mieras door Frank Balkenende GOES - De Goese Helma Wispelweij en haar Turkse vriend Mahmut Aydin heb ben het gehad met de Immigratie- en Naturalisatie Dienst (IND). Al bij het aanvragen van een vakantievisum en de machtiging voor een voorlopig verblijf loopt het paar vast in de bureaucratie. Wanneer Mahmut zijn definitieve ver blijfsvergunning krijgt, Joost mag het weten, want de IND-kan het na een half jaar nog niet zeggen. Zolang de procedu re loopt, mag Mahmut Nederland niet uit. „Ik voel me een gevangene." Helma (28) en Mahmut (27) ontmoeten elkaar in april 2001 in de Turkse bad plaats Alanya. Het vonkt meteen tussen de activiteitenbegeleidster in de psy chiatrie en de personeelschef van een Alanyaans hotel. De vakantieliefde wordt gaandeweg een serieuze relatie. Na een paar jaar neemt Helma drie maanden onbetaald verlof om te erva ren hoe het is in Turkije te wonen. Het paar kiest uiteindelijk voor Nederland. Helma: „Dat heeft een praktische re den. Ik heb een vaste baan en woon ruimte en die twee dingen zijn een voor waarde om Mahmut naar Nederland te halen. In principe kon ik ook in Turkije blijven, maar het nadeel is dat ik Mahmut niet mee kan nemen, als ik een keer terug zou willen naar Nederland. Dan moet je weer een tijd gescheiden wonen tot ik een vaste baan heb en dat zie ik niet zitten." IND-blues begint met de aanvraag van een vakantievisum voor Nederland. Tot twee keer toe wordt dat geweigerd. Pas na inschakeling van een advocaat rolt er ineens het begeerde visum uit de ma chinerie van de IND. „De gronden waar op onze aanvraag tweemaal werd gewei gerd, waren echt belachelijk. De IND vreesde dat Mahmut na zijn vakantie niet meer terug naar Turkije zou gaan, wat nergens op gebaseerd is zegt Hel ma. Mahmut vult aan dat vrienden van hem in Alanya direct een vakantievi sum kregen. Hij spreekt van willekeur bij de beoordeling van aanvragen. Het stel besluit dat Mahmut zich perma nent bij Helma in Nederland voegt. Bij de IND wordt een machtiging voorlopig verblijf aangevraagd, een vergunning voor de duur van een jaar. Helma: „De termijn die voor de behandeling staat, is drie maanden, met een uitloop tot zes maanden. We hebben er een half jaar op moeten wachten en hem uiteindelijk gekregen na talloze telefoontjes, want als je niet zelf belt, gebeurt er niets. Bo vendien krijg je steeds verschillende ant woorden en informatie." Eind 2004 wordt een definitieve ver blijfsvergunning aanvraagd. Helma en Mahmut storten de verschuldigde 430 euro en sturen alle papieren in. De IND hanteert een termijn van een half jaar waarin de aanvraag wordt afgehandeld. Het paar wacht, al meer dan een half jaar, op bericht. Helma belt om de dag. „Ons dossier is nog niet bekeken, dus de aanvraag zit nog niet eens in de be oordelingsfase. Dat is het enige wat je te horen krijgt. De IND kan niet zeggen hoe lang het gaat duren." Mahmut doorloopt momenteel een in- burgeringscursus bij het ROC en spreekt al een aardig mondje Neder lands. Hij vindt de situatie buitenge woon vreemd, want iedereen in zijn klas beschikt over een verblijfsvergun ning, terwijl de meesten korter in Neder land zijn dan hij. Zolang hij geen verblijfsvergunning heeft, mag hij niet werken. Hij moet ook in Nederland blijven. Het Goese paar wilde vakantie vieren in Turkije, zodat Mahmut zijn familie kan zien. De IND verstrekte wel een terugkeervisum dat geldig was van maart tot juni. In mei zijn volgens Helma de regels veran derd en kon geen nieuw terugkeervisum worden aangevraagd. Dat betekent dat Mahmut Nederland niet inmag als hij van vakantie terugkomt. Helma heeft bij de IND een klacht inge diend. Ook heeft ze de ministers Don- ner van Justitie en Verdonk van Vreem delingenzaken en de vaste kamercom missie een brief geschreven, waarin ze de werkwijze van de IND aan de kaak stelt. „Je probeert alles netjes en eerlijk te doen en dan gaan ze zo met je om. Als je een prinses of een goede voetballer bent, dan is een verblijfsvergunning zo geregeld. Met gewone mensen zoals wij mogen ze kennelijk sollen. Een woordvoerder IND zegt dat Mahmut wel degelijk een terugkeervi sum kan aanvragen. Het feit dat de machtiging voorlopig verblijf lang op zich liet wachten, komt doordat de IND extra's gegevens moest opvragen, deelt de woordvoerder mee. De IND erkent ronduit dat er bij de definitieve ver blijfsvergunning administratieve fou ten zijn gemaakt en dat er binnenkort een beslissing valt. door Rob Paardekam RILLAND - Tien Rillandse tui nen werden de afgelopen weken aan een grondige inspectie on derworpen. Die van Ingrid Oud- ijk bleek de mooiste. De actieve dorpsraad van Ril land wil vanaf nu elk jaar de mooiste tuin van het dorp kie zen. De eerste editie was met tien reacties meteen een succes te noemen. Samen met een mede werkster van het tijdschrift Groei en Bloei werden alle tui nen bezocht. De winnende tuin ligt aan de Westhofweg, een paar kilometer ten noorden van het dorp, vlak bij het kassengebied. De boerde rij van Ingrid Oudijk en haar man ziet er op het eerste gezicht vrij gewoon uit, maar achter het woonhuis ligt een klein paradijs je. „Daar zit zeven jaar werk in", vertelt Ingrid trots. „In ben er meteen mee begonnen toen we hier kwamen en ben eigen lijk een beetje verslaafd ge raakt." Manlief heeft de pergo la's mogen maken, maar verder moet hij uit de tuin blijven. De tuin van Ingrid ligt op een plaats waar veel mensen niet vaak komen en bovendien een beetje verscholen achter het huis. „Maar die mevrouw van Groei en Bloei wil binnenkort een fietstocht langs Zeeuwse tui nen uitzetten. Daar doe ik wel licht aan mee", zegt de Rilland- se. Ze wordt in september door de dorpsraad in het zonnetje ge zet. De tweede prijs gaat naar me neer De Leeuw uit de Valckenis- seweg, terwijl de derde prijs wordt gedeeld door de familie De Bie uit de Hontestraat en de familie De Jager uit de Ouwer- dingestraat. Uitbaatster verliest geding SCHERPENISSE - De uitbaatster van de campingwinkel op camping De Pluimpot in Scherpenisse heeft een kort geding dat ze had aangespannen tegen de eigenaren verlo ren. De vrouw stelt dat ze wordt tegengewerkt door de ei genaren. Die zouden onder meer post achterhouden, pak jes niet aannemen en haar het gebruik van de milieu straat op de camping ontzeggen. De rechter stelt dat niet is bewezen dat er post is achtergehouden en dat de eigena ren niet verplicht zijn om pakketjes voor haar aan te ne men. Haar dagelijkse afval kan ze volgens de rechter ge woon kwijt op de milieustraat van de camping, maar dat ze papier, karton en verpakkingsmaterialen ergens an ders heen moet brengen, vindt hij normaal. Zo werden al le eisen van de uitbaatster verworpen. Strijd om Vlissings bedrijfsafval VLISSINGEN - De gemeentelijke ophaaldienst van Vlis- singen is dit jaar vijftien van de circa vierhonderd con tracten voor het ophalen van bedrijfsafval kwijtgeraakt. Klanten stapten over naar een particuliere afval inzame laar. „Er zijn prijsvechters op die markt", zegt H. Willem- sen van de afdeling milieu van de gemeente Vlissingen. Willemsen zegt zich nog geen grote zorgen te maken, want het ophalen van bedrijfsafval maakt 'maar tien pro cent van het werk uit'. Maar toch moet de gemeente niet te veel klanten verliezen. „Dan moeten we de bedrijfsvoe ring opnieuw bekijken." Jarenlang was de balans van nieuwe en vertrekkende klanten in evenwicht. R. Steenae- rt van de gemeente zegt dat enkele particuliere inzame laars Vlissingse ondernemers benaderen met aantrekkelij ke voorstellen. „Ze gaan onder de prijs zitten, of ze bie den bijvoorbeeld een gratis container aan." Shovel 'geleend' TERNEUZEN - Joyriding met een shovel en ermee doen waar zo'n graafmachine voor bedoeld is: gaten graven. Van dit feit werd gisteren melding gemaakt door de poli tie van Terneuzen. De shovel in kwestie is tussen donder dagmiddag en gistermorgen gestolen vanaf een bedrijf sterrein aan de Oude Vaart vlakbij een honkbalveld. Daar werd de shovel gistermorgen ook teruggevonden. Op het veld zelf waren geen vernielingen gepleegd, maar vlak naast het veld waren met de machine een paar gaten ge graven. De daders hadden de cabine van de shovel openge broken en met de bedrading gepruts. Ze lieten de machi ne achter na medeneming van een moersleutel en de dop van de brandstoftank. Vlissings duo aangehouden VLISSINGEN - In het Groenewoud in Vlissingen zijn in de nacht van donderdag op vrijdag een 26-jarige vrouw en een 43-jarige man, beiden uit Vlissingen, aangehou den. De man liep met een fles bier in zijn handen en kreeg daarvoor een bekeuring. Volgens de politie reageerde hij daarop vervelend, waarna hij werd aangehouden. Vervol gens bleek ook dat hij geen identificatiebewijs bij zich had. Tijdens deze aanhouding leunde een vrouw tegen de dienstfiets en viel over de fiets heen. De politie meldt da!t een van de agenten haar wilde helpen bij het opstaan, toen de vrouw begon te schoppen en te krabben. Bij haar aanhouding bleek dat ook zij geen identificatiebewijs bij zich had. door Harmen van der Werf KRUININGEN - Sinke VOF uit Kruiningen heeft de voormalige garage van Connexxion aan de rand van Kruiningen gekocht, maar mag er tot grote teleurstel ling van directeur L. Sinke voor lopig geen woningen bouwen. Hij gaat de panden verhuren aan bedrijven en zelf activitei ten ontplooien. Bij aankoop van het garagecom plex dacht Sinke er nog huizen te kunnen realiseren; acht stuks op percelen van achthonderd tot duizend vierkante meter. Op het verkoopbord stond dat ook: Wo ningbouw mogelijk. Achteraf bleek dat echter niet meer moge lijk te zijn. Geurcirkel Dat komt, weet de Reimerswaal- se wethouder J. Bliek (SGP, ruimtelijke ordening), door een uitspraak van de Raad van Sta te. Die heeft bepaald dat rond onder meer kippenbedrijven een geurcirkel moet gelden van 410 meter in plaats van 320 meter. De garage van Connexxion valt daardoor opeens binnen de geur cirkel van een kippenboerderij aan de Blauwhoefseweg, met als vervelend gevolg voor Sinke dat er slechts twee huizen mogen worden gebouwd. „Dat is finan cieel niet te doen." Het ministerie van Landbouw probeert de geurcirkel weer te- (Advertentie) kozijnen zonwering WWW.AAZET.NL/ Kapelle -Tel. 0113-33^3 rug te brengen tot 320 meter. Zo lang dat niet is gelukt of er geen aanpassingen zijn doorgevoerd aan de kippenboerderij aan de Blauwhoefseweg, is Sinke van plan de aangekochte garage als bedrijfsruimte verhuren. Voor één hal heeft hij een huurder gé- vonden, een metaalbedrijf. Een onderdeel van Sinke VOF, Sirt- ke Recycling, gaat een deel van het terrein gebruiken voor de op slag van afvalcontainers. „Het wordt er lekker druk", voor spelt Sinke. De verhuur is in principe voor één jaar om, als dat kan, snel de woningen té kunnen bouwen. Sinke rekent het overigens ook de gemeente aan dat woning bouw voorlopig niet mogelijk is. „Ze zeiden eerst dat het wel kon." Wethouder Bliek begrijpt zijn te leurstelling. „Maar wij zijn ook door die uitspraak van de Raad van State overvallen." Op het Connexxion-pand rust een be drijf sbestemming. Nieuwe be drijvigheid is er in principe zo mogelijk. Afscheid van wethouder KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal houdt donderdag 21 juli een afscheidsreceptie voor de opgestapte wethouder John Jansen. Belangstellenden kunnen vanaf 16.00 uur terecht in Ons Dorps huis in Kruiningen. Jansen was zeven jaar lang wethouder. Hij legde zijn functie onlangs neer vanwege gezondheidsproble men en de door hem ervaren po litieke druk en werkdruk. Advertentie Ingrid Oudijk met zoon Ron in haar tuin, de mooiste van Rilland. foto Willem Mieras r studeren aan de HZ in vlissingen? Dat kan in deeltijd! Ook MBO Sociaal Pedagogisch Werker en Sociaal Dienstverlener u ff Wij helpen je mensen helpen! Hogeschool fry Zeeland info@hz.nl www.hz.nl L -4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 57