PZC Schadeloosstelling 100 miljoen Transalp vormt de ultieme uitdaging Amazones halen schoolrapport op Uf VLIEGEN HOONDOEN Aanpak overlast jongeren bij kleine sluis Wemeldinge J en Midden-Zeeland: 0113-315520; {^Vlaanderen: 0114-372770; Ea.l:020-4562500. iVERSCHOOI verkoop! Commissie kokkelvisserij brengt eindelijk advies uit Vandaag Heropening Jan de Nooiïer vof 4460 AA Goes advertentie-exploitatie. zaterdag 9 juli 2005 Op de originele wijze op 1 Kodak Fotopapier! Alleen bij... rrtj.i.Hv.u.iüi-n'n'n-"'""1'™ editie Bevelanden-Tholen 'tart nieuwe theoriecursus 5 september 2005 Seppe Air Service Iel. 0165-31 81 67 www.seppe.nl Advertentie ft Grote Markt II-13 4461 AH Goes u Telefoon: 0I|3 227607 oor Marcel Modde OOSTERLAND - Ze zien er af getraind uit, strak in het vel, de blik op scherp. Zo'n negendui zend kilometers voorbereiding in de benen, inclusief enkele ma rathons en hoogtestages in Duitsland, Italië en Spanje. Het startnummer is binnen en dus kan niets mountainbiker Tonny Bruin (concerncontrol ler) en zijn teamgenoot en le venspartner Jolanda Kastelein (gemeente-ambtenaar) uit Oos- terland nog weerhouden van deelname aan de race der races; de Transalp Challenge, 740 kilo meter en negentien bergpassen lang, voornamelijk over moei lijk berijdbare paden. Even spande het erom of de Oos- terlanders daadwerkelijk aan de start zouden verschijnen, za terdag 16 juli in het Zuid-Duit se Mittenwald. Kastelein wordt geplaagd door een hardnekkige peesontsteking, als gevolg van de harde trainingsarbeid het af gelopen jaar. Cruciaal was of er zeeuwse almanak Broederliefde De verhuizing van dat Kort- geense echtpaar zou een heel kanuei worden. Vandaar dat de man des hui zes diverse hulptroepen had opgetrommeld, onder wie zijn oudste broer. Goedgeluimd pakte die 's och tends de eerste dozen op, maar gaandeweg de exercitie merkte hij dat een hele dag sjouwen toch meer van zijn gestel vergde dan gedacht. Maar hij liet zich niet kennen en kwam, nadat de monster klus geklaard was, zelfs nog met een sympathiek aanbod: „Als je nog eens gaat verhui zen, je hoeft maar te bellen en ik kom niet!" Scholen schrappen id-banen MIDDELBURG - Bij de openbare Archipel-basisscholen in Middelburg en Vlissingen verdwijnen 21 banen. Het gaat om conciërges, onderwijsassistenten en administra tieve krachten. Door het wegvallen van overheidssubsidie kan het schoolbestuur hen niet, meer in dienst houden. De Archipelscholen hadden 21 mensen in dienst via gesubsi dieerde id-banen. Die subsidie vervalt voor een deel en scholen moeten zelf gaan meebetalen. Het bestuur van de Archipelscholen heeft daarvoor het geld niet, zegt voorzit ter C. Kuyvenhoven van de Raad van Bestuur, „We heb ben gezocht binnen de begrotingen van alle scholen, maar we kunnen het niet betalen." Daarom is ontslag aange vraagd voor de 21 betrokken medewerkers. Met de ge meente Middelburg is al afgesproken dat tot 1 januari 2006 de tijd wordt genomen om de negen id'ers die op Middelburgse scholen werken, aan ander werk te helpen. Met de gemeente Vlissingen wordt volgende week gespro ken over de twaalf Vlissingse id'ers. Kliniek dyslexie in Middelburg MIDDELBURG - In zes maanden genezen zijn van dyslexie. Volgens Albert van Gemert en Jelte Holwerda is dat mogelijk. Eind augustus beginnen ze in Middelburg een kliniek. De behandelmethode is niet wetenschappe lijk bewezen, zegt Van Gemert die zelf dyslectisch is. „Maar negentig procent van de mensen die bij me komen, zijn behandelbaar. Ik heb nu 1580 mensen behandeld en ik constateer dat het werkt. Van Gemert heeft inmiddels drie klinieken. Middelburg wordt de vierde. Holwerda wordt daarvan het aanspreek punt. Hij is orthopedagoog en heeft in Middelburg ook een instituut voor huiswerkbegeleiding. Van Gemerts vi sie gaat ervan uit dat de dyslexie zich heeft kunnen ont wikkelen door een foutieve beeldverwerking in de herse nen. Een neurologische ontwikkelingsstoornis ligt daar aan ten grondslag. Illegaal doden roofvogels neemt toe BIERVLIET - Het doden van roofvogels rondom de Braak man neemt hand over hand toe, constateert de Roofvogel werkgroep Zeeland. Op een dijk bij Biervliet is gisteren een dode jonge buizerd gevonden, wiens botten waren ge broken door de inslag van geweerhagel. Een maand gele den zaten er nog twee jonge, bijna vliegvlugge buizerds op het nest. Vogelliefhebbers vrezen dat 'iemand met een hekel aan roofvogels' beide beesten heeft afgeschoten: Woordvoerder H. Casteleijns van de Roofvogelwerkgroep zoekt de schuldigen in jagerskringen. Casteleijns en colle ga's vonden alleen de laatste drie jaar al meer dan twintig onder verdachte omstandigheden omgekomen buizerds, Kadaveronderzoek leerde dat er vaak sprake was van ver- giftiging. door Harmen van der Werf WEMELDINGE - Tot hier en niet verder. Jongeren die bij de kleine sluis in Wemeldinge rot zooi trappen, kunnen op actie van de politie rekenen. Op ver zoek van de gemeente Kapelle zijn de touwtjes strakker aange trokken. De kleine sluis in Wemeldinge is een ideale zwemplek voor jonge ren. Dat is al jaren en jaren zo. De Kapelse wethouder P. Ganse man wil dat ook niet verande ren, want, zegt hij, 'het gros van de jongeren doet niks verkeerd, het gaat om enkele raddraaiers die het voor de rest dreigen te verpesten'. Onlangs zijn twee van die gas ten opgepakt door de politie, één uit Wemeldinge en één uit Yerseke. Zij hebben een proces verbaal gekregen en moesten de aangerichte schade vergoeden. Zij hadden stenen uit de straat in de kleine sluis gegooid. Door de 'raddraaiers' in de portemon nee te treffen, hoopt de Kapelse burgemeester S. Kramer te voor komen dat het nog vaker uit de hand loopt. Camera's Dat is niet het enige wat de ge meente doet. Op de kleine sluis is cameratoezicht voor de bedie ning van de sluisbruggen. Ook de jongeren worden met de ca mera in de gaten gehouden. De politie gaat vaker surveilleren. „Zowel in uniform als onopval lend in burger", aldus burge meester Kramer. Wethouder Ganseman woont zelf dichtbij de kleine sluis. Hij zegt niet veel problemen te heb ben met de jongeren, maar af en toe wordt het hem te gortig met geluidsoverlast. „Soms hebben ze tot 's avonds keihard laat ra dio's aan. Ik stap er dan op af. Of zoals laatst. Iemand reed con tinu op een scooter heen en weer langs de sluis. Dat gaat op den duur echt storen." Aan de kleine sluis staan vooral vakantiewoningen voor de ver huur. H. van Dijk uit Den Bosch is eigenaar van één van die hui zen, sinds vijf jaar. In het begin viel het volgens hem mee met de overlast. De laatste drie jaar is het erger geworden. Hij heeft het idee dat niet meer alleen jon geren uit Wemeldinge de kleine sluis als ontmoetingsplek gebrui ken. „Van de camping komen er ook geregeld." Klacht Van Dijk heeft de politie nooit gebeld. „Ik ben daar de persoon niet naar. Ik ben zelf ook jong geweest. Het hangt van je tole rantiegrens af." Die ligt bij de meesten van zijn huurders blijk baar ook vrij hoog. Tot nu toe heeft Van Dijk slechts één keer een klacht gekregen. „Die huur der zei nooit meer terug te ko men vanwege de herrie." De ver huur loopt dit jaar in elk geval goed. Van Dijks woning zit tot september vol. En maar afwach ten wat voor een zomer het wordt. Van Dijk: „Alleen met echt zomerweer is het druk." Af gelopen week was er geen jonge re te bekennen. Harmen van der Werf YERSEKE - Bijna honderd mil joen euro is nodig om de begin dit jaar in de Waddenzee verbo den mechanische kokkelvisserij schadeloos te stellen. De com missie schadcbepaling kokkel- visserij heeft dit gisteren geadvi seerd aan minister Veerman van Landbouw. verschaffen'. Een datum noem de Veerman wijselijk niet. De commissie schadebepaling kok- kelvissei'ij heeft maanden later dan gepland het advies uitge bracht. Dat had onder meer te maken, meldt de commissie, met het moeilijke onderwerp, de be perkte beschikbaarheid van de leden én de wens om een een stemmig adviesrapport uit te brengen. Directeur H. Lacor van de Roem van Yerseke wil niet veel kwijt over het advies. Hij meldt 'blij te zijn dat de commissie een eensluidend besluit heeft geno men'. Lacor blijft het moeilijk vinden dat 'een goede bedrijfs tak' is verdwenen, hoeveel geld er ook komt. Ook de gemeente Reimerswaal heeft geld ge claimd bij de overheid, met na me voor het verlies aan haven gelden door het vertrek van kok kelschepen. Het verlies aan in komsten is al met al geschat op 1,93 miljoen euro. De commissie schadebepaling kokkelvisserij zegt daar niets over. Wethouder J. Bliek (SGP) verbaast dit niet. De commissie heeft laten weten alleen te onderzoeken wat een redelijke vergoeding voor de sec tor is. De aanvraag van Reimers waal ligt nu bij Veerman. De mechanische kokkelvisserij is vei'boden, nadat de sector ja renlang door natuurorganisaties was beticht schade toe te bren gen aan de Waddenzee. Het ver bod maakte deel uit een politie ke deal in het kabinet over het toch toestaan van gaswinning in de Waddenzee. .eluidsoverlast ERSEKE - Vanwege geluids verlast heeft de politie in een noning aan de Stenge in Yerse- c geluidsapparatuur in beslag enomen. Ie bewoner kreeg een pro- es-verbaal en zijn apparatuur terd meegenomen. Nadat de igenten de spullen in de auto fldden gezet, hoorden ze vanuit Ie woning wederom herrie. De «woner had een andere radio ingezet, Ook die moest hij inle- (Advertentie) GOES - Ook jongeren onthaasten. Anne Baauw uit 's-Heerenhoek en haar vrien din Johanna Holleman uit Arnemuiden haalden gisteren per pony en paard hun schoolrapport op in het Calvijncollege in Goes. De vwo5-scholieren Anne (16, links op de foto) en Johanna (17) vertrokken bij het krieken van de dag uit 's-Hee renhoek, waar Johanna's paard ook gestald staat. Ze kregen gezelschap van An ne's zus Jacobien, dié een Shetlandpony berijdt. Na een tocht van bijna twee uur via Lewedorp - „we hebben gewoon de fietsroute gevolgd" - arriveerden de drie amazones tegen achten bij de school in Goes. Klas genoten keken niet vreemd op, want het is al de vierde keer dat Anne per pony haar rapport komt afhalen. Rond de middag was het trio weer thuis. Zonder pro blemen, al wil pony Voska het onderweg wel eens op de heupen krijgen Anne: „Dan begint ze plots te springen of ze wil niet meer vooruit. Voska heeft een eigen willetje." Of Anne volgend jaar het lustrum haalt, weet ze nog niet. Ze doet dan examen en de uitreiking is altijd in de avonduren. „Het zou leuk zijn om weer met mijn pony te komen. Dan moeten we een trailer regelen voor de terugtocht." foto Willem Mieras (Advertentie) blijvende schade zou ontstaan, wanneer de zware tocht in acht etappes over de Alpen naar het strand van Venetië zou worden ondernomen. „Volgens mijn sportarts is die kans klein, maar hij heeft mij wel verzekerd dat ik flink wat pijn zal krijgen. Met een pakket pijnstillers in de bagage moet het wel lukken", zegt ze vastbe raden. Grens Het typeert de instelling van de fanatieke mountainbikers: af zien om tot de grens van je kun nen te gaan. „De Transalp Chal lenge is een begrip. De ultieme uitdaging, die moet je gewoon hebben gereden", verklaart Kas telein hun drijfveer. Met dat motto afficheert de Duitse orga nisatie zich ook: 'de zwaarste mountainbikerace van de we reld, een levensdroom'. Bruin maakt een vergelijking met de onder het grote publiek beter be kende Tour de France en de op hef over de colletjes. „Wij moe ten in acht dagen tijd 22 keer de Alp d'Huez op en af en dan gro tendeels over grind- en zandpa den." Het parcours loopt door drie landen en gaat over maar liefst negentien bergpassen, schetst hij wat hen te wachten staat. Een startbewijs in de transalp is felbegeerd, enigszins te vergelijken met de Elfsteden tocht. Ruim vierduizend gega digden van Amerika, Europa, Nieuw-Zeeland tot aan Zuid- Afrika hebben zich aangemeld. Vijfhonderd teams waren snel genoeg om zich via het internet in te schrijven. Aan start ver schijnen zestig vrouwen. Binnen Jolanda Bruin-Kastelein en Tonny Bruin hebben afgelopen jaar negenduizend trainingskilometers ge reden voor de race der races. foto Dirk-Jan Gjeltema een uur was het deelnemersveld compleet. Met startnummer 93 beginnen Bruin en Kastelein vlak achter zestig professionele rijders. Afzien De daglimiet is gesteld op twaalf uur. Wie dan nog niet bin nen is, ligt eruit. Kastelein ver wacht daar per etappe gemiddeld drie tot vier uur on der te kunnen blijven. „Eén dag is goed te doen, weten we al van onze laatste vakanties. De vraag is nu hoe het aanvoelt wanneer je acht dagen achtereen op de fiets zit in die extreme omstan digheden. Het belangrijkste is dat je bereid moet zijn flink af te zien. Je weet dat je meer pijn zult lijden dan lachen. En vallen doe je altijd, vooral ik", verwijst ze naar haar buiteling van vijf meter in een afgrond van de Zuid-Franse Alpen vorig jaar. „Het is goed afgelopen. Valpai-- tijen horen er gewoon bij." De Oosterlanders weten zich in gezelschap van een Zeeuws-Gel ders team dat bestaat uit Jarno Veerhoek en Jasper van de Luyt- gaarde met startnummer 67. brkokkelverwerkende bedrij ven die ook kokkels visten, zo- alsde Roem van Yerseke.en Hei- ploeg Shellfish in Yerseke, is een vergoeding van netto 85 mil joen euro 'redelijk', oordeelt de commissie. Dit bedrag is onder meer gebaseerd op een verlies jan inkomsten over een reeks ran jaren door het visverbod, 'oor drie ondernemers die llechts één kokkelvisvei-gun- jung hadden, wil de adviescom missie per bedrijf twee miljoen uro extra. Sociaal plan Stopzetting van de mechanische ekkelvissenj heeft ook grote so ciale gevolgen. Ruim honderd wknemers in de sector zien mnbaan verloren gaan. In Yer- eke vallen de zwaai'ste klappen Kt het verlies van achtenvijftig rbeidsplaatsen bij Heiploeg Shellfish en éénendertig bij de toem van Yerseke. Inmiddels is en sociaal plan met de vakbon- lai afgesproken. De commissie chadebepaling kokkelvisserij lindtdat de kosten daai'van, ge- cbatop 7,5 miljoen euro, voor ekening van de overheid moe- enkomen linister Veerman gaf nog geen ihoudelijke reactie op het ad- ies. Hij deelde alleen mee 'zo iel mogelijk duidelijkheid te (Advertentie) woning-en meubelstoffeerder langstraat 79 Arnemuiden vandaag een kijkje in onze vernieuwde winkel. Wij verwelkomen Nmeteen hapje en een drankje. u°°k bij ons verkrijgbaar: meubels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 55