Ik heb altijd trek in de bal 1 Diefstal sprookjesboek leidt tot grote chaos Blijf toch lekker binnen zitten joh GEBOEKT Bono krijgt zijn broek terug E si h d A d I krokodil is dol op dansen a illustratie Ingrid en Dieter Schubert zaterdag 9 juli 2005 I Ve Pa (05 AS dié De Ac Wl OS Ac Gl; Ze Ac Dit Br M: Ve Ijl St sr Ze 1 St Cc Te Ve H< Ze Ve Hi UI Vind jij binnen zitten ook zo fijn? Zorg dan dat je in de 'akantie een mooi leesboek ïebt, zodat je je moeder kunt 'ertellen dat je het nog lang niet nt hebt als ze weer eens zegt Ga toch lekker buiten spelen, oh'. Maar ook als je meer een juitenkind dan een binnenkind tent, vind je hieronder vast wel 'en boek waar je veel plezier tan kunt beleven. iet Doeboek van Ingrid en Die- er Schubert is wat de titel zegt ■n dus ook een telboek, een kijk- >oek, een denkboek, een lees- )oek, een prentenboek, een raad- elboek, een kookboek - dat alle- naal en nog meer. Te twee prentenboekkunste- ïaars nodigen je op de eerste pa- pna uit af te maken wat zij be- ionnen. En dus moet je aan de lag met schaar, lijm, potlood, >apier, aluminiumfolie, dozen, •tempelinkt, verf, touw en dob- >elstenen. Het zal je niet verba- en dat al hun helden meedoen. £o daagt Platvoet je je uit hek- ienschoenen te ontwerpen, "■raagt tovenaar Macrobius je 'en portret te maken, wil Muis je laten zien wie hij heeft vastge bonden... en dan zijn daar nog -Voeste Willem, Monkie, Bloe, \ason de draak, Muis, Egel en ^eer, Koosje, Krokodil, Bart en Bobbie Raaf die allemaal met je Villen spelen. iet de meeste spel-, puzzel- en (ekenideeën kun je zo aan de Slag. Voor de kijkdoos, de brul- "eeuw, de krokodil voor onder je \ed, de raket, de uilenbroodjes ban broodmix met rozijnen, en je kevertjes van gehakt moet je erst nog iets anders doen. m Nog zo'n boek met een titel die aan de buitenkant zegt wat je binnenin kunt verwachten is Kunst maak je zelfvan Irene Luxbacher. En er is geen woord teveel mee gezegd: een beetje fantasie, een ietsjepietsje durf en een stuk of wat onmisbare spullen zoals papier, potloden en viltstiften zijn voldoende om aan de slag te gaan. In weinig woorden bij duidelij ke tekeningetjes word je verteld wat je nodig hebt en hoe je het moet doen. Alles bij elkaar gaat het om een kleine honderd idee ën voor bijzondere kunstwerk jes. Nieuwsgierig naar hoe je pa radijselijke prentbriefkaarten maakt? Zonovergoten zeegezich ten? Zomerse bloemenpracht? Schattige schoenen en hilari sche hoeden? Een superstrip? Een duister diorama? Laat je door de schrijfster inspireren en ontdek dat je meer kunt dan je dacht. In Het grote vouwboek leert Thea van Mierlo je eenvoudige maar o zo leukevouwwerkjes maken. Ze schreef een serie van vier boeken met in deel 1 en 2 papgemakkelijke figuren voor jonge kinderen en in deel 3 en 4 iets moeilijkere voor kinderen vanaf een jaar of tien. Op de linkerpagina's van de vro lijke gekleurde boeken lees je bij een foto van het vouwsel wat je nodig hebt en hoe je het kunt afwerken. Op de rechterpagi na's is te zien hoe je moet vou wen. Dat vouwen leuk om te doen is hoeven ze je niet te vertellen, want dat weet iedereen die kleu ter is geweest. Maar dat je met simpele vouwblaadjes zulke fraaie figuren (bloemen, helicop ter, Sinterklaas, Zwarte.Piet) en dieren (zwaan, schaap, pape gaai) kunt maken zal je verba zen. Dat vouwen ook nog leer zaam is (zoals in het voorwoord te lezen valt) is mooi meegeno men. Een boek vol beesten is met de dertien korte en langere verha len van onder anderen Annie M.G. Schmidt, Guus Kuijer, Toon Teilegen en Martha Heesen precies het goede vakan tieboek voor kinderen die deze week op hun rapport lazen dat ze over zijn naar groep 5 of groep 6 en AVI 5 of 6 gehaald hebben. In elk verhaal komt minstens één dier voor. In 'Hop' van Ju dith Eiselin bijvoorbeeld lees je over Bram die een broertje heeft dat allergisch is voor haren, ve ren en stof onder het bed, maar die toch een helemaal zwart ko nijntje met een wit vlekje op het voorhoofd krijgt. 'De quiz' van Kaat Vrancken is een hoofdstuk uit het boek 'Cheffie' over een dwarse teckel die voor een tijdje naar het hondenhotel moet. Twéé verhalen maar samen één verhaal schreef Hans Hagen met 'Het is nacht, we gaan op jacht.' Een bijzondere bijdrage leverde Rindert Kromhout met 'Van nacht als iedereen slaapt'. Zijn verhaal is ook nog een zoekspel met de namen van ongelooflijk veel dieren verstopt (schemer lampslang, vlotter, allemaal) in woorden. Jan Smeekens Ingrid Dieter Schubert: Doe boek. Lemniscaat; €7,50. Irene Luxbacher: Kunst maak je zelf; Van Goor; €17,50. Thea van Mierlo: Het grote vouwboek. Cantecleer; vier de len, per stuk €14,95. Een boek vol beesten. Querido; €13,50. Dromen mag. Waarom ook niet? Stiekem dag dromen over later. Later als je - misschien - echt een gro te tennisster bent. Lesley Kerkhove (13) is dag in dag uit met de realisatie van die droom bezig. „Met je hobby je geld verdienen. Wie wilt dat nou niet? Voor mij is dat absoluut de leukste baan, die er bestaat", lacht ze breeduit. „Dromen hoeven niet altijd bedrog te zijn, toch?" Ooit hoopt ze als tennisprof van tennisbaan naar tennis baan te hoppen en zo de euro's en dollars bij elkaar te slaan. Op het gravel of het hardcourt. Dat maakt niet uit. Als Lesley maar een racket vast kan houden, dan is haar dag al volmaakt. De tennisster uit Zierikzee keek afgelopen weken met bewonde ring naar de verrichtingen van Venus Williams, die op Wimble don haar derde titel won. „Zo ver ben ik bij lange na nog niet, maar ooit hoop ik daar toch ook mooie prestaties neer te zetten", droomt ze hardop. „Moet ik nog wel stukken beter worden, maar daar werk ik keihard aan. Al leen dan kun je ver komen in het tennis." Lesley zul je de volgende weken dan ook niet vaak op het strand aantreffen. Geen tijd. Haar agen da staat de komende maanden propvol met toernooien en wed strijden overal in het land. Ook in de vakantie draait alles om het tennis. Lesley: „Ik pendel elke dag tus sen Zierikzee en Rotterdam. Daar zit ik op een speciale ten- nisschool. Het rooster is hele maal aangepast aan m'n tennis- training. 's Morgens eerst een paar uur op de baan en om een uur of elf schuif ik de school bank in. 's Middags sta ik weer op de baan en tijdens de rit naar huis maak ik alvast m'n huis werk. Vreemde woordjes instam pen, dat soort werk. Heb ik mooi de helft al af, voordat ik Lesley Kerkhove: „Met je hobby je geld verdienen, wie wilt dat nou niet?" thuis kom." Afgelopen jaar werd Lesley uitgeroepen tot Zie- rikzees sporttalent van het jaar. Wie haar op de baan bezig ziet, begrijpt, dat de bos bloemen, de beker en de titel meer dan te recht zijn. Makkelijk scorend met haar forehand en uitste kend cross geslagen ballen met haar dubbelhandige backhand. De service is zuiver maar kan veel beter, vindt ze zelf. „Har der vooral, maar dan zal ik eerst nog wat decimeters moeten groeien. Dat komt vanzelf wel goed." Verliezen Winnen hoef je niet te leren, ver liezen wel. „Tijdens het NK In- door lag ik er - na twee match points voor - tegen Lynn Schönhagen, de latere kampioe ne - uit. Dan ben je op zo'n mo ment verschrikkelijk pissig. Sla je twee keer een dubbele fout, dat vergeef je jezelf niet. Belang rijk tijdens een partij is, dat je rustig kunt blijven. Dat leer je tijdens de mentale training. Niets forceren, maar gewoon een stapje terug doen als het even niet loopt. Kwestie van de goede keuzes maken tijdens een wedstrijd." Vorig jaar volgde ze in Florida een week lang een clinic aan de Tennis Academy van de legenda rische Chris Evert. „Een fantas tische ervaring. Tennis is in Amerika veel harder werken, maar men is daar altijd positief, wat je ook doet. Ik hoop dit jaar nog een keertje naar Florida te kunnen. In december is het zoge naamde Orange Ball, het wereld kampioenschap voor de jeugd. Probeer ik via een wildcard aan mee te doen. Dat zou echt uit de kunst zijn." Afgelopen weekend speelde Les ley in Kampen een internatio naal toernooi. „Goed voor je ont wikkeling. Sta je tegenover te genstanders, die je niet kent. In Nederland ken je na een aantal jaren alle tegenspeelsters wel." Vandaag begint in Hoorn een A-kwalificatie toernooi. „Hier moet ik punten voor de nationa- foto Marijke Folkertsma ie ranking bij elkaar zien te spe len. Daarna speel ik drie weken lang K2 toernooien en dan neem ik een weekje rust. Op 6 en 7 au gustus wil ik fris aan de start staan van het Nederlands jeugd kampioenschap tot en met 14 jaar. Ik wil sowieso de kwartfi nale proberen te halen. Dat is m'n doelstelling. Daarna zie ik wel hoe het verder loopt." Tennis, tennis en nog eens ten nis. Er is geen dag, dat Lesley met tegenzin de baan opgaat. In tegendeel. „Ik heb altijd trek in de bal", klinkt het enthousiast. Geen zin? Onzin! Tennis is m'n lust en m'n leven." Hans Segboer Deze rubriek verschijnt weer op 27 augustus. Heb je de dader bijna te pak ken, stuit je op een defecte misdaadsensor. En wat je ook probeert, gehinderd door sabote rende elfjes, het lukt maar niet om de vergaarde stukjes bewijs materiaal in het apparaat te stoppen. En nergens een bruik bare tip of cheat te bekennen. Frustrerend is dat. Te meer daar je als ouder aardig voor schut staat als je je dochter van acht niet eens kunt helpen bij het op lossen van een detectivespel op de computer voor kinderen van zes tot tien jaar. En het begon allemaal nog wel zo goed. Omdat er niets op de harde schijf geïnstalleerd hoeft te worden, val je meteen in het verhaal. De diefstal van het gro te Sprookjesboek uit het Sprook jesland Politie Departement (SLPD) leidt tot grote chaos. U2-voorman Bono krijgt een zwarte pantalon terug, een Stetson-hoed en een paar oorrin gen die hij tijdens de Joshua Tree-tour in 1987 droeg. De spullen waren gestolen door Lola Cashman, een voormalige styliste van de groep. Een Ierse rechter bepaalde afgelopen week dat Cashman de broek, hoed en oorringen binnen zeven dagen moet teruggeven aan Bono. Volgens Cashman ging het om 'souvenirs' die ze van U2 had gekregen, nadat ze in de ja ren tachtig voor de band had ge werkt. Cashman publiceerde onlangs een ongeautoriseerde biografie van de groep onder de titel Insi de the Zoo with U2, waarin ze onder meer schreef dat Bono ge obsedeerd is door zijn gewicht en lengte. Doornroosje, de schone slaap ster, kan de slaap maar niet vat ten. Hans en Grietje vinden de weg naar huis niet meer terug. En Rapunzel is spoorloos ver dwenen uit haar toren. Na het stageprogramma met suc ces te hebben doorlopen, mag jij als jongste recruut van het SLPD de inspecteurs Kim Intel ligent en Johnny IJdel helpen bij het oplossen van het myste rie. Het verhaal bevat diverse spelletjes en puzzels, waarbij je kan kiezen voor niveau 'groen tje' of 'expert'. Uiteindelijk loopt het spoor dood bij de mis daadsensor. Wie nou het sprook jesboek gestolen heeft? We zul len het wellicht nooit weten. Marcel Luyckx De zaak van de sprookjesdief: Transposia, voor pc en Mac, €19,95 euro, minimale systeemei sen Windows 98 op Pentium pc 266 Mhz of Macintosh OS 8.6 op G3 233 Mhz, 32 MB RAM, 16-bits geluidskaart, cd-romspe- ler (4x). Zie ook www.transpo- sia.com. Jan Smeekens heeft de komende illustratie Thea van Mierlo weken vakantie. Nieuwe Potter ook direct in braille te koop De Engelse uitgave van de nieuwe Harry Potter zal ook voor blinden en slechtzien den beschikbaar zijn op de dag dat wereldwijd Harry Potter and the Half-Blood Prince wordt gelanceerd. Dat is volgen de week zaterdag (16 juli). Normaal gesproken moeten blin den en slechtzienden maanden of soms zelfs jaren wachten, voordat een boek in braille of in extra grote letters verschijnt. Het is nu voor het eerst dat het Royal National Institute of the Blind in Groot-Brittannië een boek direct uitbrengt. Auteur J.K. Rowling zegt verrukt te zijn van het idee dat de nieuwe Harry Potter ook door blinden en slechtzienden meteen kan worden gelezen. De Nederlandse vertaling van de nieuwe Potter wordt in no vember verwacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 40