Kabinet omzeilt kernenergie Hoge Raad: parkeermeter voor alleen chipkaart mag 3 Douane stuit opzending kaviaar met een luchtje Rapport zet vooral in op hoger tempo besparing Hulpbisschop houdt publiek spiegel voor Kabinet legt conflict landbouwuitgaven bij Minister Pechthold gaat voorlopig op referendum studeren OM eist jeugddetentie tegen messentrekkers zaterdag 9 juli 2005 KERKRADE - Op Schip hol is gisteren 1600 kilo ka viaar onderschept. De kost bare delicatesse, die vaak opeen lepeltje wordt geser veerd, is voorlopig opgesla gen in een koelcel. De partij kwam uit de vroe gere sovjetrepubliek Ka- zachstan en was bestemd i voor Duitsland. De Algeme ne Inspectiedienst van het ministerie van Landbouw vermoedt dat het spul af komstig is van stropers op de Kaspische Zee, aldus een woordvoerster. De douane op Schiphol trof de partij, bestaande uit twee zendingen, aan en besloot het transport stop te zetten. Bij onderzoek sa men met de AID kwamen zo veel onduidelijkheden in de documenten aan het licht, dat de dienst in over leg met het Openbaar Mi nisterie in Haarlem besloot de kaviaar in beslag te ne- „„...ïg het onderzoek nog loopt, is de kaviaar of ge zoutenkuit, wellicht het be kendste hapje van de Russi sche keuken, veilig en koud lorgen. Het lot van de is onbekend. „Dat is aan de officier van justitie. Hij kan beslissen om de ka viaar te vernietigen", aldus de AID-woord voerster. Tegen twee handelaren uit Kazachstan en Duitsland is proces-verbaal opge maakt. Kaviaar is afkom stig uit de steur, die be schermd is omdat de vis wordt bedreigd door over- bevissing en stroperij. De Russische autoriteiten heb ben sinds eind 2003 geen uitvoervergunningen meer verstrekt. De partij op Schiphol, overigens niet van de allerfijnste beloe- ga-kwaliteit, was verpakt in blikjes van 500 gram en 1,8 kilo, bestemd voor ho tels en cruiseschepen. ANP door Henk van Lierop DEN HAAG - Het kabinet sluit de mogelijkheid van meer kerne nergie in Nederland niet uit, maar bouw van nieuwe centra les 'ligt minder voor de hand'. Op korte termijn moet vooral meer energie worden bespaard om te bereiken dat Nederland minder afhankelijk wordt van olie en gas én om de uitstoot van het broeikasgas CO, terug te dringen. Dat staat in het energierapport van minister Brinkhorst (Econo mische Zaken), waarmee het ka binet gisteren instemde. De D66-bewindsman wil het tempo van energiebesparing opvoeren van 1 procent per jaar nu naar 1,5 procent de komende jaren. Bovendien moet het aandeel duurzame energie toenemen van 4,5 procent naar 10 procent in 2020. De Tweede Kamer drong eerder aan op een besparings tempo van 2 procent. De PvdA noemt de ambities van het kabi net onvoldoende. De uitstoot van broeikasgas neemt niet af, maar toe, aldus de grootste op positiepartij. De PvdA wil zelf met voorstellen komen. Het belangrijkste onderdeel van het pakket maatregelen om meer energie te besparen, is een nieuw systeem van verhandelba re 'witte' certificaten. De bedrij ven die energie leveren, moeten de certificaten verkrijgen door maatregelen te treffen bij de af nemers, maar mogen ze ook ko pen van een ander bedrijf. Dit is vergelijkbaar met het systeem van verhandelbare emissierech ten, waarmee bedrijven kunnen voldoen aan de verplichting om de uitstoot van het broeikasgas C03 terug te dringen. Minister Brinkhorst ziet als groot voor deel van zo'n systeem dat bedrij ven zelf kunnen bepalen welke maatregelen het best zijn. Daar door zijn de kosten veel lager dan die van andere milieumaat regelen. Slecht gevallen Bij de organisaties van werkge vers zijn de witte, certificaten slecht gevallen. MKB-Neder- land zegt dat het systeem alleen werkt in een goed functione rende markt van energie en ener giediensten en die zou er in ons land niet zijn. VNO-NCW stelt dat' de Nederlandse industrie nu al behoort tot de meest ener gie-efficiënte ter wereld en dat de milieukosten hier nu al hoger zijn dan in landen waarmee ons land moet concurreren. De ener giebedrijven, verenigd in Ener- gieNed, vinden dat zij eenzijdig worden opgezadeld met de ver antwoordelijkheid om energie te besparen en de consumenten, de woningcorporaties en de fa brikanten van apparaten buiten schot blijven. In het rapport wijst Brinkhorst erop dat kernenergie nu al de be langrijk rijkste bron is om elek triciteit op de te wekken binnen de Europese Unie. De bouw van nieuwe centrales in Nederland ligt minder voor de hand, omdat een land als Frankrijk er meer ervaring mee heeft. Ons land lijkt meer geschikt voor aardgas centrales, die minder schadelij ke stoffen uitstoten dan kolen centrales. De milieubeweging is teleurge steld in de energieaanpak van het kabinet. Stichting Natuur en Milieu en Greenpeace zeggen dat de deur open blijft staan voor kernenergie en dat Neder land geen voortrekkersrol meer wil vervullen bij het terugdrin gen van de uitstoot van broeikas gassen. ANP Voorwaardelijke straf voor maker computer-worm VERDEN - De Duitse tiener die jaar zeker achttien mil- pen computers in de wereld be- imette met de Sasser- en de lelsky-worm, is gisteren veroor- eeld tot een voorwaardelijke elstraf van een jaar en negen naanden. )e 19-jarige werd schuldig be tonden aan computersabotage. tiet zijn activiteiten heeft hij voor vele miljoenen euro's scha- le aangericht. De Duitser hoef de overigens alleen terecht te voor de schade die hij ver- wrzaakte bij drie gemeenten en een radiozender in Duitsland. In- emationale concerns zagen af 'an een aanklacht. De jonge man werkt nu overigens voor ten Duits bedrijf dat software maakt om wormen en virussen tuiten de deur te houden, ofwaregigant Microsoft, hard etroffen door de acties van de Iuitsers, zal na de veroordeling lóO.OOO dollar (210.000 euro) uit- aan twee tipgevers die de politie op het spoor zetten van de Duitser. ANP/DPA MAASTRICHT - Hulpbisschop De Jong (hier zichtbaar in de spiegel) deelt spiegeltjes uit aan toeristen en het winkelende publiek, gisteren in Maastricht. Op de spiegeltjes staat de tekst: 'Spiegeltje, spiegeltje in de hand, hoe is het met mijn binnenkant?'. De- je met andermans, maar ook met je eigen tekorten. door Lieneke van der Steen DEN HAAG - De Hoge Raad vindt dat gemeenten een chip kaart als enig betaalmiddel voor parkeren mogen opleggen. De raad deed gisteren uitspraak in twee zaken, een uit Nijmegen en een uit Rotterdam, waarin men sen eisten om ook met munten te mogen betalen. Biet gerechtshof in Arnhem en hel hof in Den Haag oordeelden eerder verschillend over de wet telijke geldigheid van het uitslui tend per chipkaart kunnen beta len. Het hof in Arnhem besloot in een zaak uit Nijmegen dat de ge meentelijke voorschriften die elektronische betaling voor schrijven, geen wettelijke basis hebben. Dat in Den Haag oor deelde vijf weken later in een zaak uit Rotterdam dat eenzelf de besluit van de gemeente wel rechtsgeldig was. De Hoge Raad nam het advies over van advocaat-generaal Niessen, die concludeerde dat de algemene maatregel van be stuur waarin de gemeenten elek tronische betaling van parkeer- geld kunnen voorschrijven, bin nen de grenzen van de Gemeen tewet blijft. Het is ook geen discriminatie van mensen uit andere landen die geen chipkaart hebben, om dat zij een losse kaart kunnen kopen. De kosten daarvan wer pen geen wezenlijke belemme ring op voor het parkeren, aldus de raad. De advocaat-generaal had geconcludeerd dat er wel sprake was van discriminatie. Gemeenten stapten in verband met diefstal van geld uit par- keermeters en -automaten en vernieling van de apparaten over op de chipkaart als enige betaalmiddel. Dit was mede re den voor de Hoge Raad om te oordelen dat ongemak voor bui tenlanders gerechtvaardigd is. Hij noemt het terugdringen van criminaliteit en overlast voor het publiek 'dwingende redenen van openbaar belang'. Rotterdam is blij met de uit spraak, aldus een woordvoer der. In Rotterdam kan bij de par keerautomaten op straat niet al leen met de chipknip, maar ook met een creditcard en via de gsm worden betaald. De automa ten in parkeergarages accepte ren wel munten. ANP 0OOT WIN CXVS HOS VlUPEN van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet wil niet dat de Europese landbouw uitgaven verlaagd worden. Het houdt vast aan het in de EU af gesproken plafond. Vorige week dreigde minister Veerman van Landbouw (CDA) nog met opstappen omdat de col lega's van WD en D66 wel voel den voor verlaging van de land bouwsubsidies. Op die manier zou de Nederlandse bijdrage aan de EU omlaag kunnen. Het kabinet koerst af op een nieuw systeem, waarin lidstaten zelf een deel van de subsidies aan hun eigen boeren gaan betalen. Met dit compromis, dat gisteren in de ministerraad is bezegeld, is de kwestie rond de landbouw uitgaven opgelost. „Het landbouwplafond is letter lijk een plafond: het is geen doel het plafond te bereiken", aldus minister Veerman in een brief aan de Tweede Kamer. Wanneer lidstaten een kwart van de land- bouwsubsisies zelf betalen, zou het nieuwe systeem ervoor zor gen dat Nederland netto 168,8 miljoen euro minder aan 'Brus sel' hoeft af te dragen. „Hiermee is niet. het probleem van de ex cessieve Nederlandse netto beta lingspositie opgelost, maar het levert wel een bijdrage", aldus Veerman. Nederland wacht voor dat beoogde systeem van zogenoemde cofinanciering een flinke discussie in Europa. Het kabinet wil dat landbouwsteun aan de toekomstige lidstaten Roemenië en Bulgarije ook uit de afgesproken pot betaald wor den. Het plan van Brussel om voor die extra kosten het land bouwbudget te vergroten met 8 miljard euro per jaar, wijst Ne derland dus af. GPD/ANP Excuses aan (alle klanten van) Jumbo Supermarkten Door een fout in het productieproces van Profish zijn enkele pakjes onjuist verpakte haring geleverd bij Jumbo Eindhoven. Daardoor kon deze haring vroegtijdig bederven. In een test van het Algemeen Dagblad kreeg deze haring terecht een vernietigend oordeel. Wij maken onze oprechte excuses voor deze onfortuinlijke fout aan alle klanten van Jumbo. Daarnaast maken wij onze excuses aan de Jumbo organi satie die door ons toedoen geheel onterecht in een verkeerd daglicht is komen te staan. Profish heeft maatregelen ge troffen waarbij de fout niet meer zal voorkomen. Voor al onze leveringen aan Jumbo geldt gegarandeerd dat alleen de beste kwaliteit goed genoeg is. PROFISH BV Oude Rijksstraatweg 24, Postbus 817390 AB Twello Huisdier gaat vaak voor vakantie DEN HAAG - Als de gezondheid van hun huisdier om een financieel offer vraagt, is ruim één op de drie Nederlan ders bereid de vakantie te laten schieten. Hun eigen ge zondheid nemen ze minder nauw, slechts 11 procent wil daar onvoorziene uitgaven voor doen in plaats van op reis gaan. Dat blijkt uit een onderzoek door het tijdschrift Ge zondheid dat gisteren is verschenen. Niet iedereen heeft evenveel over voor zijn huisdier. Uit het onderzoek blijkt dat 'de helft van de Nederlanders praktisch van aard is'. Zij zouden de dierenarts verzoe ken euthanasie uit te voeren als het dier ernstig ziek zou zijn. De andere helft heeft veel over voor de gezondheid van het huisdier. ANP Identiteit dode in auto bekend MAASTRICHT - Dankzij dna-onderzoek heeft de politie in Maastricht de identiteit achterhaald van de dode man die een week geleden is aangetroffen in een uitgebrande auto. Het gaat om een 45-jarige inwoner van Maastricht. De politie heeft dit gisteren gemeld. Eerder was al komen vast te staan dat de auto in brand is gevlogen als gevolg van een technisch mankement. ANP Aanleg Hanzelijn kan beginnen DEN HAAG - Minister Peijs van Verkeer en Waterstaat heeft ProRail gisteren opdracht gegeven te beginnen met de aanleg van de Hanzelijn. Die spoorlijn verbindt Lely stad met Zwolle en heeft een lengte van 50 kilometer. Eind 2006 gaat de schop de grond in voor de tunnel onder het Drontermeer. De spoorweg wordt eind 2012 in ge bruik genomen. Met de aanleg van de Planzelijn is een bedrag gemoeid van 885 miljoen euro. Over de de spoorlijn is jarenlang ge steggeld tussen rijksoverheid, bedrijfsleven, milieuorgani saties, omwonenden en betrokken gemeenten en provin cies. Op het traject Amsterdam-Zwolle zorgt de nieuwe spoorweg voor een kwartier tijdswinst. ANP Vier ministers vervangen premier DEN HAAG - Premier Balkenende wordt in de periode van 11 juli tot 1 augustus wegens vakantie vervangen door de viee-premiers Zalm (Financiën) en Brinkhorst (Economie) en de ministers Dekker (Vrom) en Verdonk (Vreemdelingenzaken en Integratie). De bewindspersonen nemen ieder een deel van de vakan tieperiode voor hun rekening. ANP Toezicht op privacy uitkeringen DEN HAAG - De Inspectie Werk en Inkomen (IWI) en het College bescherming persoonsgegevens (CBP) gaan sa menwerken. Zij willen zo effectiever toezicht houden op de bescherming van privacy door de verstrekkers van de WAO- en WW-uitkeringen en de bijstand. Dat hebben de twee organisaties gisteren gemeld. Met de samenwerking willen de IWI, die onder andere toe zicht houdt op uitkeringsinstantie UWV en de gemeente lijke sociale diensten, en het CBP verder de lasten door het toezicht verminderen. Zo krijgen de verstrekkers van uitkeringen straks nonnen over privacy die ze moeten vol gen. ANP ze tekst verwijst naar het pastorale thema 'Vergeving en Verzoening' dat dit jaar cen traal staat binnen de katholieke kerk in Limburg. De boodschap erachter is verzoen foto Marcel van Hoorn/ANP DEN HAAG - De marechaussee wordt de komende jaren gereor ganiseerd. Behalve de noodzake lijk geachte organisatorische veranderingen wil minister Kamp van Defensie ook de stijl van leidinggeven verbeteren. Verder moet de werkdruk bij de marechaussee in de toekomst eerlijker worden verdeeld. Kamp stuurde gisteren het reor- ganistieplan naar de Tweede Ka mer en reageerde tegelijk op een kritisch rapport over de mare chaussee van een commissie on der leiding van de Utrechtse commissaris der koningin Staal. De commissie constateerde vori ge maand dat de leidinggeven den van de marechaussee onvol doende gekwalificeerd zijn en zich vaak schuldig maken aan machtsmisbruik. Bovendien zou een groot deel van het personeel zich lopen te vervelen. GPD door Yvonne Hamar DEN HAAG - Minister Pechtold (Bestuurlijke Vernieuwing) heeft gisteren van het kabinet geen garanties gekregen dat het referendum wettelijk mogelijk wordt in Nederland. De be windsman mag de komende maanden wel een analyse ma ken van de verschillende soor ten referenda en hun voor- en nadelen. Vooral de CDA-ministers had den bezwaar tegen de invoering van een referendum, iets wat D66 juist graag wil. Pechtold toonde zich 'een tevre den en blij man' met deze 'be langrijke' stap in een gevoelig proces, zei hij gisteren na afloop van de ministerraad. Plij heeft er genoeg vertrouwen in 'dat het goed komt'. Debat Pechtold zei dat hij met een goe de analyse van de referenda (raadgevend, raadplegend, cor rectief, bindend, niet-bindend) een open debat kan aangaan met de Tweede Kamer. Daar ligt nu al een initiatief van PvdA en GroenLinks voor een bindend correctief referendum. Na de zomer komen PvdA, GroenLinks en D66 ook nog met een eigen initiatief voor een raadgevend referendum. Zo'n volksraadpleging, waartoe burgers zelf het initiatief ne men, kan sneller ingevoerd wor den omdat er geen grondwets wijziging voor nodig is. Het kabinet stemde gisteren wel in met de andere zes punten uit Pechtolds zogeheten Demo- era trische Vernieuwingsagenda. Dat moet kortgezegd regelen dat zowel het democratisch lei derschap van de (lokale en natio nale) politiek als de positie van de burger wordt versterkt. Het gaat om een burgerforum, een nationale conventie, de posi tie van de minister-president, de verlaging van de voorkeurs drempel, de gekozen burgemees ter en de spreiding van de ge- meenteraadsverkiezi ngen Voor de meeste onderwerpen moet minister Pechtold nog con crete voorstellen uitwerken. Al leen het wetsvoorstel voor de ge kozen burgemeester kan al naar de Raad van State. Die functionaris komt er in 2010, na een grondwetswijzi ging. ANP van oonze redactie binnenland ALKMAAR - Het Openbaar Mi nisterie (OM) in Alkmaar heeft tegen vier minderjarige verdach ten van een aantal steekpartijen in Alkmaar straffen tot twee jaar jeugddetentie geëist. Dat heeft het OM gisteren bekendge maakt. Een minderjarige verdachte moet volgens de officier van jus titie als volwassene worden be recht. Tegen hem is dertig maan den cel, waarvan zes voorwaar delijk, geëist. De zaak van één verdachte is aangehouden. Dinsdag moet de enige meerderjarige verdachte zich voor de rechter verantwoor den. De zes verdachten waren in december 2004 en januari 2005 betrokken bij in totaal zes steek- incidenten. Willekeurige voorbij gangers werden zonder aanlei ding in de rug of buik gestoken. Een man overleefde de aanslag maar net. De incidenten vonden vooral plaats rond het Alkmaarse Victo- riepark. De officier vorderde verschillen de straffen tegen de minderjari gen. Een hoorde een eis van 180 uur werkstraf en zes maanden voorwaardelijke, twee anderen respectievelijk achttien maan den en twee jaar jeugddetentie. Tegen de laatste twee werd bo vendien de PIJ-maatregel, een soort jeugd-tbs, geëist. De ten laste gelegde feiten varië ren van afpersing en roof tot meervoudige poging tot moord en poging tot doodslag. De rechtbank doet uitspraak op 22 juli. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3