On-line spelen met echte mensen PZC Het Bonte Hert doet het culinaire hart sneller kloppen Westwood Stoer AAN TAFEL Redactie bijlagen: 0113-315680 vwwW-pzc.nl E-mitredaclKflKf'"1 postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 9 juli 2005 Een aantal scènes uit Guild Wars. Het spel kwam dit voorjaar op de markt en is razend populair. De virtuele wereld van het computerspel ver plaatst zich steeds meer naar het cyberuniversum van het wereldwijde web. Online gamers delen hun schijnwereld met medespe lers en tegenstanders uit de hele wereld. Mijn virtuele incarnatie Ti ny Hardhitter, een nogal cru bewapend Schwarzenegger- type, komt bepakt en bezakt ter wereld in de stad Ascalon. On danks zijn krijgshaftige voorko men is hij zonder mij tot niets in staat. Ik laat hem rondlopen, met mensen praten en erop los meppen door met mijn muis te klikken. De eerste taak van mijn held is in gesprek raken met een stads omroeper die aan de poort van de stad staat opgesteld en die wordt bestookt door medespe lers uit heel Europa. De spelers draven van hot naar her en zor gen voor een Babylonische spraakverwarring op mijn beeld scherm terwijl ze er in het Ne derlands, Frans, Duits, Engels, Italiaans en Spaans op los bab belen. De stadsomroeper raadt mij aan in de stad eens met Sir Tydus te gaan praten. Die vertelt mij op zijn beurt dat ik de stad uit moet gaan om met de trainer te gaan praten die mij wegwijs zal maken in wat mij verder als krij ger te wachten staat. De trainer deelt mij mee dat ik maar eens moet proberen de river skales (reptielachtige wezens die de ri vier onveilig maken) te verja gen. Guild Wars Dat blijkt geen al te lastige klus. Hoewel Tiny nog maar van be ginnersniveau is, slaat hij de on verlaten zonder al te veel proble men in elkaar. Daarmee heb ik al gauw genoeg punten verza meld om een aardig eind op weg te raken naar het volgende spel- niveau. Weer een level verder. Tiny is een PC (Playing Charac ter) in het computerspel Guild Wars, dat sinds het dit voorjaar op de markt kwam de wereld van de online-games stormen derhand aan het veroveren is. Guild Wars, door de fans al afge kort tot GW, is een zogenaamd Massive Multiplayer Online Ga me. Dat betekent dat het een spel is dat door een groot aantal spelers tegelijk op het internet gespeeld kan worden. GW is een Role Playing Game (RPG), gebaseerd op bordspel len als Dungeons and Dragons die in de jaren tachtig populair werden. Aan de basis van alle RPG's ligt het literaire genre dat in de boekwinkel fantasy heet en waarvan Lord of the Rings het ultieme voorbeeld is. Dit soort spellen, waarbij spe lers zelf de fysieke en mentale eigenschappen van hun held sa menstellen, bleken al snel zeer geschikt voor de (spelcompu ter. In een computer-RPG heeft de speler meestal de keuze uit een aantal heldentypes, die grof weg zijn in te delen in vier soor ten. De 'krijger' is een gespierde dommekracht, die niets liever doet dan erop los meppen met zijn zwaard. De 'woudloper' is wat subtieler en pleegt tegen standers van een afstand met pijl en boog te bestoken. 'Monni ken' beschikken over genezende krachten en 'toenaars' tenslotte gaan hun opponenten met tover spreuken te lijf. De bedoeling van een RPG is het voltooien van zogenaamde quests (in het Nederlands; quees ten) die moeilijker worden naar mate het spel vordert. Om de steeds lastigere opdrachten te kunnen uitvoeren, wordt de spe ler na elke succesvolle queeste beloond met ervaringspunten en extra eigenschappen die hem steeds krachtiger maken. Met de opkomst van het inter net werd het mogelijk om dit soort spellen met grote aantal len spelers tegelijk online te spe len. Dit voegde voor de fanatie ke spelers een extra dimensie toe aan het spel, omdat ze nu te maken kregen met medespelers en tegenstanders die bestuurd werden door echte mensen en die daardoor een stuk interes santer waren dan de computer gegenereerde NPC's (non playing characters) waarmee ze het tot dan toe moesten stellen. Om zo'n spel online te kunnen spelen, moesten spelers inlog gen op een game-server, een in ternetsite die gereserveerd was voor het spel. Voor dat inloggen moest worden betaald. De men sen van Arenanet, het bedrijf dat Guild Wars op de markt brengt, wilden naar eigen zeg gen aan die uitbuiting een einde maken. GW kan gratis online ge speeld worden, tot groot genoe gen van de spelers, die op de ve le, internationale forums (inter netsites waar mensen berichten kunnen uitwisselen) die inmid dels aan het spel zijn gewijd, niets dan lof hebben voor het spel. Verslaving Veel van die spelers houden zich al jaren bezig met computerspel len, al dan niet online. Zoals Buster (Rogier in het echte le ven), die het spelen in de virtue le wereld van het internet zeer verslavend noemt. „Als je veel speelt", zegt hij, „kom je vaak mensen tegen die ook spelen. Je praat wat en leert mekaar ken nen. Op die manier heeft Buster al een uitgebreide kennissenkring opgedaan, niet alleen uit Neder land, maar ook uit de rest van Europa en de hele wereld. Het online gamen wordt pas echt leuk als spelers samen een ploeg- je vormen, een 'clan' of (in Guild Wars) een 'guild' of 'gil de'. In GW kunnen de spelers via tekstbalkjes die door het beeld lopen met elkaar commu niceren. Voor een gilde kun je je aanmelden of gevraagd worden. Spelers die deel uitmaken van een gilde kunnen ervoor kiezen samen hun door het spel gegene reerde queesten tot een goed ein de te brengen of ze kunnen het rechtstreeks opnemen tegen an dere spelers. Voor veel spelers is juist dat so ciale aspect het aantrekkelijkste element van het spel. Zoals voor Vlaming Dietbrand Tollenaere die al een jaar of vier, vijf online spelletjes speelt. Hij heeft een eigen gilde opgestart met een stel Britten en dat bevalt hem uitstekend: „Dat is het allerleuk ste, voor mij toch. De groeps geest." De leeftijden van de gamers lo pen nogal uiteen. Dietbrand is 19 en Rogier 28, Maar Banderas bijvoorbeeld is een vijftiger die zich ook nog prima vermaakt in de schijnwereld van het compu terspel. Al geeft hij toe dat het leeftijdsverschil met de meeste andere spelers hem soms wel een beetje dwarszit. Zoals iedereen weet die zich wel eens in een computerspel ver diept heeft, kan de wereld die je op het computerscherm wordt voorgetoverd, in veel opzichten net zo werkelijk lijken als de echte wereld, zeker nu de grafi sche vormgeving ervan steeds realistischer aan het worden is. Een speler kan zich er gemakke lijk in verliezen. Maar je kunt niet zeggen dat de online-spe- lers eenkennige a-socialen zijn. Sterker nog: ze zoeken juist het groepsgevoel. „Het leuke aan on line spelen is dat je nieuwe men sen kunt leren kermen", zegt Dietbrand. Vizier En geloof het of niet, maar dit soort spellen staat nog maar in de kinderschoenen, hoe fantas tisch ze er op het beeldscherm ook uit mogen zien. In Azië wordt al gewerkt aan wat 'am bient reality games' worden ge noemd. In zo'n spel wordt de speler voor zien van een doorzichtig vizier waarop de computer driedimen sionale beelden kan projecteren. Met dat vizier plus een ontvan ger voor het signaal van een na- vigatiesatelliet en een draagba re computer op de rug kunnen spelers gewoon buiten op straat rondlopen. De computer projec teert de voor het spel noodzake lijke beelden over de werkelijke beelden heen, zodat het voor de speler lijkt alsof zijn medespe lers en tegenstanders bij wijze van spreken gewoon de hoek om komen. Vooralsnog wordt in Singapore in eerste instantie gewerkt aan een versie van Pacman, het pri mitieve computerspelletje uit de jaren tachtig. Of zulke spellen met het oog op de verkeersveilig heid een verstandig idee zijn, moet worden afgewacht. Maar dat de ontwikkeling van het massale online computerspel niet te stuiten is, staat wel vast. Martij n Hover Vivienne Westwood heeft de sa^- menwerking met het chique mo demerk Wolford hernieuwd. Het merk dat vooral bekend is vanwege de vaak nauwsluiten de, tegen lingerie aanleunende bovenmode en panty's brengt in de najaarscollectie stukken die onmiddellijk herkenbaar zijn als van Westwood. Daarvoor heeft ze een mime greep gedaan in haar archieven. De kronkelende lijnen van haar uit 1980 stammende 'squig- gle-print' en haar karakteristie ke gebruik van de Schotse rok keren terug in vesten, topjes, jas jes en panty's. Een retrospectief, noemt Wol ford het. De Wolford-West- woods zijn iets duurder dan nor male items van Wolford. Voor een topje liggen de prijzen tussen de 250 en 320 euro. Informatie: www.wolford.com Stoere horloges luisteren naar stoere namen. De Air Boss MachV en VI van Victorinox Swiss Army (VSA) bijvoorbeeld zie je zo om de pols van een straaljagerpiloot. En wie met beide benen op de grond staat, kan bij het ook vanwege zijn Zwitserse zakmessen bekende merk terecht voor de Ground Force, ook al voor echte bikkels. VSA richt zich op de bemiddel de kosmopoliet. De Air Boss MachV bijvoor beeld heeft een handigheidje waardoor je de tijd in 24 steden over de hele wereld kunt zien. En met de MachVI kan je makke lijk berekenen hoeveel kilome ter per uur je aflegt. De Mach V kost 798 euro, zijn broertje 1239 euro. Verkoopinformatie: tel. 020 -410 97 00. Als een vol terras een goede graadmeter is, dat zit het met Café-Restaurant Het Bonte Hert in Hulst wel goed en vol ver wachting ga ik er dan ook op een frisse na middag naar binnen. Het eerste wat me op valt is dat er uitsluitend mannelijke bedie- rongis, althans op dit moment van de dag. De heren bewegen zich in up-tempo af en aan, het ziet er allemaal erg professioneel mt. Obers die van aanpakken weten, het geeft de hongerige burger moed. Een oud da- roetje dat de rollator naast het tafeltje heeft geparkeerd en één van de heren bij de naam raept om af te rekenen, is kennelijk een stamgast. De kosten van de vertering zijn afgerond op een dubbeltje en wanneer zij dat niet zo gauw kan vinden vist de ober het rountje behulpzaam uit haar portemonnee. gaat dat in het Bourgondische Hulst. Op roijn vraag of ik op dit ongebruikelijk uur van de grote kaart kan eten -het is drie uur- ls het antwoord positief. Ik heb een tafeltje gevonden bij een wat kale nis waarin de voorgeschreven brandblusser is onderge bracht naast het wat oubollige beeld van een guitige kok. Aan het interieur moet ik even wennen, het is een beetje kaal en wat donker. Later, wanneer de zon het laat afwe ten, komt de verlichting binnen beter uit te gen het rustieke decor en is het best gezel lig. Er komen meer mensen binnen en het valt me op dat in Hulst een taaltje wordt ge sproken dat dichter bij het Vlaams van over de grens komt dan elders in Zeeuws-Vlaan deren. Het prettige van een zaak als Het Bonte Hert is dat je er op elk moment van de dag, wanneer het je uitkomt, kunt eten. Voor meer officiële etentjes is kennelijk het res taurant bestemd dat meer naar achteren ligt. Daar zie ik tegen de achterwand een hertenkop met gewei als jachttrofee en boeg beeld van de zaak. Wat er verder gebeurt is vooral een kwestie van routine. Eén van de obers deponeert zwierig een place-mat op tafel en neemt de bestelling op. Het aperitief, Picon vin blanc, gaat vergezeld van een schaaltje knabbels. Ik heb Amer Picon besteld en die krijg ik ook, maar zonder het schijfje citroen en het ijs dat ik in België en andere grensetablisse- menten gewend ben. De kaart is, net als het hert, vrij bont. Er staan klassiekers op en de bekende streekge- Rien van Reems rechten als Zeeuwse mosselen met brood of friet 17,50). De prijzen zijn zeer vriende lijk, het Zomermenu van vier gangen kost 35, er is een terrasschotel van 25 en een gegratineerd vispannetje 13,50) en voor de dezelfde prijs een salade van rivierkreeft jes. Speciaal aanbevolen wordt de visscho tel Bonte Hert voor 25. Tot zover de specialiteiten. Ze staan ook op internet, www.hetbontetehert.nl maar ik weet niet of de site is bijgehouden want op de kaart staat veel meer. Van de koude voor gerechten, een bordje verfijnde gerookte vis soorten (€11.12), salade van eendenborst met frambozendressing 10,66 en salade van rivierkreeft (€13,50) opteer ik voor de eendenborst. Op een groot bord vormt een royale salade het middelpunt en zijn de dun gesneden tranches eendenborst als een ster gedresseerd. Daaromheen framboosjes en frambozencoulis. Het oogt heel aangenaam en smaakt ook goed. De sla is vers, maar ik mis een dressing. De rosé van het huis smaakt er prima bij. Bij de warme voorgerechten vallen me voor al twee prijzen op, scampies gebakken in de lookboter kosten 12,93, scampies in zach te looksaus met groentjes doen 12.92, ik vraag me af waar die cent verschil in zit. Dat de prijzen overigens zeer redelijk zijn bewijzen de soepen, kreeftensoep met een vleugje Armagnac kost slechts 5,67 en soep van vissoorten uit de Scheldewateren maar 4,54. Voor visvermijders is er een kalfsbouillon\net kleurrijke groentjes voor €3,18. Bij de visgerechten staan de streekeigen pro ducten bovenaan: gebakken paling met champignons en tartaarsaus 15,88), pa ling in groene kruidensaus 18) en zeetong- rolletjes met gerookte zalm en kreeftensaus (dagprijs). De vleesgerechten stammen uit de degelijke burgerlijke keuken: gegrilde entrecöte met kruidenboter 14,75), lamsfilet met fijne tuinkruiden 17,70), tournedos met diver se sauzen 18,15) en varkenshaasjes met oesterzwammen en portosaus 16,34). Maar buiten de (internet)kaart is er iets wat het culinaire hart sneller doet kloppen: zwe zerikken met een portosaus en dat voor de prijs van 13,50. De zwezerik is perfect ge bakken, met een krokant buitenkantje en aangenaam zacht van binnen. Ze gaan ver gezeld van champignons en puree die goed op smaak is en de broccoli, bloemkool en wortel zijn op de juiste hardheid, of zo u wilt zachtheid, gekookt. Prima gratin ook, kortom een Bourgondisch gerecht, even rus tiek als het interieur van schoon metsel werk en houten balken, Café-Restaurant Het Bonte Hert Grote Markt 12 4561 EB Hulst Tel. 0114-313668 www.hetbontehert.nl Geen sluitingsdag Keuken open vanaf 11.30 uur Creditcards: Visa en Mastercard Kinderen: kindermenu Vegetarisch: vooruit overleggen Rolstoel: ja Roken: niet in restaurant Glutenvrij: vooraf bespreken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37