PZC In een oud huis moet je durven improviseren NatuursteenHuis Buitenplaats Zélandia Ik luister altijd goed naar een huis Redactie bijlagen; 0113-315680 www.pzc.nl SmiWactie@pzc.nl Mbus 31.4460 AA Goes S-mMiddfn-Zeeland: 0113-315520; «.Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500 zaterdag 9 juli 2005 Tel (0113)2165 SS V/h Zandeeh DeKuIjptr vert«Un- wensen. VLOEREN - WERKBLADEN - GLAS IN LOOD www.natuursteenhuis.nl De buitenplaats Zélandia bij Noordwelle; opgeknapt met liefde voor het verleden foto's Marijke Folkertsma De buitenplaats Zélan dia bij Noordwelle kent een lange historie en als het aan de familie Van Andel ligt, wordt deze ge schiedenis nog lang voort gezet. Met liefde voor het verleden en oog voor het heden hebben Jonathan en Barbara Zélandia de af gelopen tien jaar helemaal laten opknappen. Qua ui terlijk past Zélandia zo nog in de negentiende eeuw toen het zijn witte gevel en koepelkamer kreeg. Van binnen is het een huis geworden met al le moderne gemakken. In 1590 wordt voor het eerst melding gemaakt van een boerderij op de plaats waar nu het woonhuis staat, even buiten het dorp Noordwelle. Een kleine 350 jaar lang kent Zélandia een gestage welvaart als boerderij, later met kaasfabriekje. Een groot deel van die periode is de boerderij in handen van de fami lie Hoogenboom. In 1937 wor den het huis met opstallen en tachtig hectare grond voor 80.000 gulden geveild, ook voor die tijd een koopje. Inundatie tij dens de Tweede Wereldoorlog, de watersnoodramp van 1953, hei-verkaveling en geldgebrek van de diverse eigenaren om al le gebouwen te onderhouden, maken van Zélandia een ver waarloosd landhuis zonder grond. Eind jaren tachtig stond het een tijdje leeg en zakte de nok van de monumentale schuur meters door. Vervolgens werd het verkocht aan een Rot terdammer die de schuur met be hulp van Monumentenzorg (Zé landia is sinds 1964 een Rijksmo nument) geheel opknapte. Aan het woonhuis is hij nooit toege komen en weer stond het huis een paar jaar leeg tot het in 1995 gekocht werd door de Haagse familie Van Andel. Tuin „We hebben toen meteen het oorspronkelijke kaasfabriekje, dat inmiddels een koetshuis met woning was, opgeknapt om het als tweede huis te kunnen bewo nen", vertelt Jonathan van An del. „Daarnaast hebben we tuin architect Arend Jan van dei- Horst direct gevraagd een plan te maken voor het erf en bijge- kochte grond. De tuin komt al tijd als laatste. Tegen de tijd dat je daar aan toe bent, is er vaak niet voldoende geld meer en moet je gaan beknibbelen. Wij wilden er direct al van kunnen deuren, kozijnen, raamindeling en een consequent verfplan. Er moest veel gebeuren. Een op knapbeurt uit de jaren vijftig was met gebruik van veel asbest en zachtboard uitgevoerd. De huidige woonkamer bestond uit een gang waar verschillende kleine vertrekken, waaronder twee keukens, op uitkwamen. Ook was er nog een keldertje dat half boven de grond uitstak. Overal zaten deuren, allemaal van een ander formaat. Een klei ne trap in een soort kast leidde naar de bovenverdieping. Radicaal De zaken werden radicaal aan gepakt. De enkelsteens buiten muren werden geïsoleerd. Van de benedenverdieping werd een grote woonkamer gemaakt die voor de luiken die aan de bin nenkant van de ramen zitten. Aan de voorzijde van Zélandia (op het oosten) zitten aan de bui tenkant ook nog louvre-luiken die de zon tegenhouden. De van oorsprong gescheiden schuur en woonhuis zijn in het begin van de negentiende eeuw met elkaar verbonden. In deze tussenbouw heeft Van Andel de keuken en het trappenhuis laten bouwen. De brede trap komt uit op een vide (met trompe l'oeuil afbeel dingen) die naar de verschillen de kamers leidt. Ook hier zijn tussenwanden gesloopt om rui me vertrekken te maken. Onder de kap is een zoldervertrek inge richt. De oude gebogen binten uit het begin van de negentien de eeuw zijn hier mooi zicht- genieten. Daar hebben we dus ook geen moment spijt van ge had. Nu het huis af is, is ook de tuin volgroeid." Vanuit het koetshuis bedachten Barbara en Jonathan wat er met het woonhuis en de schuur moest gebeuren. „We hebben de buitenmaten en de balkenpla- fonds en vloeren van het woon huis gehandhaafd, voor de rest is heel veel nieuw omdat het oude niet te gebruiken was", ver telt Van Andel. „Het huis heeft een statige uitstraling maar er was altijd beknibbeld op de bouw en de inrichting. De mu ren zijn enkelsteens, de voor deur is een dunne plank en het interieur stelde heel weinig voor." Per vertrek werd een plan ge maakt, uitgaande van 'eenheid van tenue'. Dus overal dezelfde nu ruimte biedt aan een vleugel en een zitgedeelte bij de open haard. Op de vloer ligt parket met Versaille-motief maar wel diagonaal gelegd. Van Andel: „Zou je het parket recht leggen, dan ziet het er niet uit. Niets in dit huis loopt namelijk recht." De koepelkamer, waar vroeger de oude boer bij zijn kinderen inwoonde werd als studeerka mer voor Van Andel ingericht. „De achtergevel van de koepel kamer is eigenlijk de enige van alle buitenmuren waar iets aan veranderd is, maar dan wel in stijl. Voor de rest zijn wij voor het zicht van de buitenkant afge bleven. Dat kan ook niet anders bij een monument." Uit de verschillende paneeldeu ren werd de mooiste uitgekozen en die werd voor het hele huis nagemaakt. Hetzelfde geldt baar gemaakt. „Dit is een voor beeld van triplex avant la let- tre", vindt Van Andel. „Drie la gen hout op elkaar geplakt om een gebogen bint mogelijk te ma ken. Prachtig." Relatief klein Omdat het woonhuis qua opper vlakte relatief klein is, hebben Barbara en Jonathan ervoor ge kozen een deel van de schuur bij het huis te betrekken. De eetka mer heeft daarom lage ramen in de muur van de schuur. En van uit de biljartkamer kun je de tuin bereiken via het staldeurtje dat er nog gewoon zit. Aan de monumentale schuur uit 1760 (met deels nog de originele binten) hoefde weinig gedaan te worden. De opknapbeurt begin jaren negentig was goed en gron dig uitgevoerd. Wel wil Van An del in de open schuur nog enke le vertrekken maken. Sinds de grootschalige ruilver kaveling in de jaren vijftig was het huidige Zélandia opgedeeld in drie kavels: het woonhuis met een weitje, het koetshuis en een aardappelveldje. Het omringen de boerenland was in andere handen. Die drie kavels zijn door Van Andel weer samengevoegd tot wat nu buitenplaats Zélandia is. De oprijlaan vanuit het noorden is in ere hersteld. Vóór het huis is een formele tuin ingericht. Bij het koetshuis, met een eeuwen oude conische waterput, een boe- rentuin. Vijver Grote bomen bieden schaduw. Een forse vijver, waar de natuur vrijer zijn gang kan gaan, heeft Van Andel op een andere plaats dan de historische vijver laten aanbrengen. De verbouwing is nu min of meer afgerond. De laatste klus is een werkkamer voor Barbara boven de biljartkamer. Het echt paar woont inmiddels perma nent in Noordwelle. Het her bouwproces van de afgelopen tien jaar is natuurlijk niet zo soe pel verlopen als het resultaat doet voorkomen. Met regelmaat heeft Van Andel zijn poot stijf moeten houden om het huis te krijgen zoals hij het wilde. „De architect had drie steunpila ren in de woonkamer bedacht om de plafondbalken te kunnen dragen. Daar moest een andere oplossing voor komen. Ook is het voorgekomen dat nieuw bouw weer gesloopt werd omdat zaken niet klopten. In een oud huis moet je durven te improvi seren. Uiteindelijk hebben we een heel mooi huis en we gaan door met perfectioneren." Inge Heuff DE VOORDEUR De voordeur biedt toegang tot een woning, maar wat daar achter schuil gaat, blijft voor velen onzichtbaar. In deze serie een kijkje achter de voordeur van wille keurige huizen. Iedere week gaat een andere deur open en geeft de bewoner een blik in zijn of haar leven. foto's Mechteld Jansen e heeft een 'feestkeuken', een 'geweldige' tuin met 'knuffelkippen' en een 'ontzettend lieve' hond; kortom Feeb van der Land (38) is compleet gelukkig met haar huis in Oost-Souburg. Feeb, 'ik heet eigenlijk Fabiane, maar iedereen kent me als Feeb', wist het di rect toen ze het huis binnenstapte. „Het voelde goed. Ik wist gelijk, hier wil ik wonen. Dat klinkt misschien raar, maar ik luister altijd naar een huis. Het moet goed voelen, anders wordt het niks. In de tijd dat we op huizenjacht waren, ben ik in een soort spookhuis ge weest. De eigenaar leidde ons rond. Hij vertelde dat zijn ex-vrouw wat aan 'occulte zaken' had gedaan. Die man en ik hoorden op een gegeven moment voetstap pen boven ons hoofd. Dat kon helemaal niet, want het huis had geen verdieping. Maar allebei hoorden we kra kende geluiden. Ik ben daar nooit meer teruggegaan. Dit huis was gelijk goed. Onze oudste zoon was toen nog een baby en ik heb ook gekeken hoe hij op het huis reageerde. Hij zat volkomen op z'n gemakje in een maxi cosy en lachte. Dat was voor mij ook een teken." „We hebben hier alles wat we willen. Ik heb een heerlij ke feestkeuken. Kort geleden heb ik een meidenavond gehouden. Mijn vriendinnen en ik hebben toen heerlijk hier in de keuken gehangen. Deze keuken leent zich daar ook voor, zo met dat eiland in het midden. Ik ben echt iemand die graag een feestje geeft. Dat kan hier prima, zowel binnen als buiten. Zo hadden we laatst een feestje met zeventig man, en een bandje, in de tuin. De tuin is ook ideaal voor de kinderen. Lekker groot, dertig meter lang, met veel speelruimte. Waar ik nu nog van droom, is een relaxruimte, achterin de tuin. Daar staat een grote kas, maar die ziet er niet goed meer uit. Barsten in het glas, overal klimop. Die kas moet eigenlijk gesloopt. Ik wil er een plek van maken waar je heerlijk kunt relaxen, met een sauna, Turks stoombad en zo. Ik zie het al helemaal voor me." „Voor we hier tien jaar geleden introkken, woonden mijn man en ik in een klein huisje in Middelbimg. Heel knus hoor, maar we hadden geen tuin en toen ons eer ste kind op komst was, zijn we naar wat groters gaan zoeken. Die tuin hier was voor mij echt een openba ring. Ik heb vroeger nooit een tuin gehad. Mijn ouders woonden aan de boulevard in Vlissingen." „Drie jaar geleden heb ik ook mijn droomhond gevon den. Djeb, een witte herder. Daar heb ik eigenlijk 26 jaar op gewacht. Vroeger mocht ik nooit een hond heb ben van mijn vader. Vanwege de Perzische tapijten in huis. Toen heb ik mezelf beloofd, als ik het huis uit ga, koop ik de grootste, gevaarlijkste hond die er is. En wat haalde ik toen in huis; een heel klein teckeltje. Toen die door ouderdom overleed, ben ik op zoek ge gaan naar een andere hond. Dat is deze geworden." Het onderwerp van gesprek kijkt eens trouwhartig naar zijn vrouwtje, sjokt de tuin in en gaat lekker in de schaduw liggen. „Het is een vreselijk lief dier, zeker voor de kinderen. Hij maakt echt deel uit van ons huis houden. Ik zou hem voor geen goud meer willen mis sen. Het huis is niet compleet zonder hem." Annemarie Zevenbergen Zélandia is een sfeervol huis geworden en van alle moderne gemakken voorzien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31