m Beschadigd door Nederland Het Iberisch Schiereiland droogt uit De stroom asielzoekers is gestokt, maar de gezondheidszorg van in Nederland verblijvende vluchtelingen functio neert niet goed, vinden art sen. Zij klagen vooral over de karige ziektekostenre geling voor asielzoekers. „Ik kan die doodongeluk kige arme stakkers niet de zorg geven die nodig is." Gezondheidszorg asielzoekers schiet tekort Echt gebeurd, in en om het kantoor van Vluchtelingen werk Rijnmond: De asielzoeken- de Chinees leek opeens verward en manisch. De man - een arts - had even daarvoor nog zo'n evenwichtige indruk gemaakt. Met aktentas was hij het kan toor binnengelopen voor een ge sprek over zijn voortslepende asielprocedure. Tijdens het on derhoud knakte iets in die man. Zijn lichaam begon te wiegen. Eerst zachtjes, daarna harder, steeds harder. Zijn ogen draai den weg. Hadden opeens grote belangstelling voor het plafond. „Ik dacht: 'Die man wordt gek. Helemaal gek'," zegt Paul Vlie- lander van Vluchtelingenwerk. „Ik dacht: 'Die springt straks te gen het plafond'." De Chinees sprong niet. Hij liep verdwaasd het kantoor uit, de straat op. Als een zombie stak hij het drukke Weena over. Automobilisten werden ven-ast. Gerem. Gieren de banden. Het was levensge vaarlijk, maar de Chinees liep gewoon door. Het gevaar raakte hem niet meer. Zo gaat dat soms met asielzoe kers die hun strijd voor een ver blijfstatus als uitzichtloos erva ren. Die krijgen gezondheids klachten, en worden eerder en vaker ziek dan de gemiddelde autochtone of allochtone Neder lander. Wetenschappers stellen vast dat het opvallend vaak gaat om klachten op het gebied van post traumatische stress, angst en de pressiviteit. Uit recent onder zoek van het VU Medisch Cen trum blijkt dat elf procent van de asielzoekers in Nedefiand psychische klachten heeft. Ter vergelijking: van de aütochtone Nederlanders lijdt slechts drie procent aan dergelijke kwalen. Een bijkomend probleem is vol gens artsen dat die kwetsbare groep niet afdoende geholpen kan worden. De speciale verze kering voor asielzoekers is geba seerd op het ziekenfondspakket en volgens hen te mager om zie ke asielzoekers afdoende te be handelen. Dat irriteert. „Ik krijg er de hik van", zegt Han Ruigrok, psychosomatisch werkend fysiotherapeut uit Rot terdam-Zuid. „Huisartsen heb ben al meerdere van die stak kers met stressklachten naar mij doorverwezen, maar steeds kan ik hen niet de zorg geven die nodig is. Want hun verzeke ring vergoedt die behandeling niet. Dat kan toch niet!" Artsenorganisaties erkennen, het probleem. Een woordvoer- zaterdag 9 juli 2005 proberen natuurlijk wel zoveel mogelijk rekening met hen te houden. Ook wij vinden dat de opvang humaan en veilig moet zijn. Als we vinden dat extra voorzieningen nodig zijn, dan zullen we daarvoor zorgen. We zijn een opvangorganisatie, geen zorgorganisatie. Zorg ko pen we in We maken gebruik van wat er kan in Nederland. We geloven best dat het in indi viduele gevallen anders zou moe ten, maar de gezondheidszorg voor asielzoekers is niet slecht. Echt niet." Borstkanker Het Tweede Kamerlid Khadija Arib (PvdA) is het daar niet mee eens. De sociaaldemocrate maakt zich al tijden druk over de ontoegankelijkheid van de zorg, die ertoe leidt dat asielzoe kers eerst met verpleegkundi gen en pas veel later („soms te laat") in aanraking komen met de specialist. Bekend is het ver haal van de Iraanse asielzoek ster met borstkanker. De vrouw overleed doordat haar kwaal pas onnodig laat aan een specia list werd voorgelegd. „Er moet in Nederland echt iets aantoonbaar ernstigs met de asielzoeker aan de hand zijn voordat hij of zij de juiste zorg krijgt", zegt Arib. „We hebben hier te maken met een kwetsba re groep mensen, maar minister Hoogervorst van Volksgezond heid is niet bereid daar nog eens naar te kijken. De fysiotherapie is bijvoorbeeld uit het zieken fondspakket geschrapt. Het ar gument was dat men zich voor zoiets als fysiotherapie aanvul lend zou kunnen verzekeren. Asielzoekers kunnen dat niet. Als zij slechts toegang krijgen tot een minimale basiszorg, is dat onrechtvaardig." Fysiotherapeut Han Ruigrok: „Begrijp me goed: Ik ben geen rode rakker. Ik ben een huma nist. Iedereen heeft recht op de beste hulp. Als je mensen het recht geeft hier te verblijven en ze dus niet linea recta op het vliegtuig zet, dan moet je die mensen die hulp ook geven." Rob Jansen (LHV): „Asielzoe kers hebben dingen meege maakt die een doorsnee Neder lander nooit zal meemaken. Ver gelijk hen met slachtoffers van de Vuurwerk- of de Bijlmer ramp. Zulke mensen hebben extra tijd en aandacht nodig. Juist dat krijgen asielzoekers hier niet. Is dat humaan?" Hoe liep het af met de overste kende Chinees op het Weena? Niet slecht. Hij haalde zonder ongelukken de overkant en tob de nog lange tijd met zijn geeste lijke gezondheid en de vrees voor uitzetting. Maar zijn ver haal over onterechte vervolging door de Chinese politie en de daaropvolgende gruwelijke mar telingen werd door Justitie uit eindelijk geloofd. De Chinees kon in Nederland een nieuw le ven beginnen. Eind goed al goed? „Nee", vindt Paul Vlielander van Vluchtelin genwerk Rijnmond. „Daarvoor was al te veel gebeurd. Die man dacht dat zijn vlucht geslaagd was. Dacht dat die nare film van zijn leven voorbij was. Die dacht hier veilig te zijn. Hij werd weer beschadigd. Bescha digd door Nederland." Wessel Penning Fysiotherapeut Han Ruigrok: „Ik dacht: 'Die springt straks tegen het plafond'." der van het Koninklijk Neder lands Genootschap voor Fysio therapie (KNGF) vindt het een slechte zaak als mensen niet de beste behandeling krijgen. Vol gens Rob Jansen van de Lande lijke Huisartsenvereniging (LHV) raken artsen er zelfs ge- frusteerd van. „Vroeger was een basisverzekering goed, maar la ter heeft de overheid allerlei be handelingen uit het pakket ge haald. Nu horen we artsen steeds klagen: We kunnen zo weinig!" Daarbij vindt de LHV het belachelijk dat asielzoekers zich niet aanvullend kunnen ver zekeren. „Normale mensen kun nen boven op het ziekenfonds een aanvullende verzekering krijgen. Asielzoekers niet. Dan klopt er iets niet." In 2004 meldden zich in Neder land 9800 asielzoekers aan, een kwart minder dan in 2003 en het laagste aantal sinds 1988. Het strenge toelatingsbeleid heeft de jarenlang aanwellende stroom gestokt, ook dank zij de ingekorte beroepsprocedures. Tegenwoordig weet nog slechts twintig procent van de aanvra gers een status te bemachtigen. De ruim 37,000 in Nederland aanwezige asielzoekers hebben gedurende de asielprocedure recht op de zogenaamde Ziekte kostenregeling Asielzoekers (ZRA), die een zorgpakket ver strekt dat vergelijkbaar is aan dat van het Ziekenfonds. Het pakket wordt door aanbieder VGZ een eerste vangnet ge- noemd. Daarnaast is er ook nog een regeling, die de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) vervangt en een aanvul lende voorziening, die een geli miteerd pakket fysiotherapie omvat. Luxe Artsen vinden het gebodene te mager. Asielzoekers kunnen niet altijd rekenen op fysiothera pie, langdurige psychiatrische behandeling of meer dan de alle daagse tandheelkundige hulp. Anders dan ziekenfonds-verze kerenden kunnen asielzoekers zich bovendien niet voor een paar euro per maand aanvul lend verzekeren. Volgens de LHV komen asielzoekers zo doende zorg tekort, waaronder psychische zorg. Fysiotherapeut Han Ruigrok: „In onze calvinistische cultuur wordt psychische zorg als luxe beschouwd, waardoor dus stress klachten niet door een basispak ket worden gedekt. Er is echter meer tussen hemel en aarde dan de fysieke, medische weten schap. Is het vlees ontspannen of gestresst? Die vraag is bij be handeling óók heel belangrijk." Vorige week nog kreeg Ruigrok een asielzoekster met spannings klachten over de vloer. Een vrouw uit Kosovo. Ze had pijn in rug en nek, voelde zich daar doodongelukkig onder en de Ko- sovaarse was dus door haar huis arts naar de praktijk van Ruig rok doorgestuurd. Daar vertelde de Kosovaarse over nervositeit, over opvliegers, over slapeloos heid en over een uitzichtloos be staan, zonder ï-echt op werk of zicht op het einde van de asiel procedure. Die sessie betekende direct het einde van de behandeling, want de arts had zich niet gereali seerd dat de vrouw niet verze kerd was voor fysiotherapie. „De arts gaat haar nu dan maar met medicamenten behande len", weet Ruigrok. „Wat kalme rende tabletten, wat spieront- spanners en spul om de angsten te verminderen. Dat wordt dus pappen en nathouden, want het werkt op een gegeven moment niet meer. Die tabletten leiden uiteindelijk tot slapeloosheid en schakelen de emoties uit. Men sen worden zombies. Dan is het wachten op nieuwe klachten." Trauma's Asielzoekers uit Iran, uit Irak, uit Kosovo, uit Libanon, uit een rits Afrikaanse landen - Ruig rok heeft ze allemaal langs zien komen en, na één gesprek, weer wegmoeten sturen. „Die asiel zoekers die hier komen zijn men sen met heftige verhalen. Men sen met oorlogstrauma's, men sen die mishandeld zijn. Mensen die moorden zagen. Ze moeten eigenlijk jarenlang behandeld worden." Hij somt de klachten op. Slape loosheid, spierspanning, afweer- spanning, depressiviteit, agressi viteit, nekklachten, rugklach ten. „Bijna alle patiënten leven in een isolement. Mogen niet werken, kunnen zich niet ont plooien, hebben geen hobbies. Geen toekomstbeeld, geen inko men. Daar word je zwaar depres sief van en misschien, wanneer je op den duur echt geen uitweg meer ziet, zelfs suicidaal." „Het is net een rij dominoste nen, als je niet ingrijpt flikkert alles om. Soms zitten die men sen, wachtend op een status, zes jaar in de penarie. Jaren zonder positieve ervaringen. Dus hoe meer je denkt, hoe rotter je je voelt. Dan krijg je dus lichame lijke, emotionele en financiële problemen. En ja, dan volgen de relationele problemen vanzelf. Ondertussen zitten wij, fysiothe rapeuten en huisarten, in de eer ste lijn. Wij willen mensen de juiste zorg bieden en wij willen al onze wapens daarvoor ook in zetten. Als dat niet kan is dat ontzettend vervelend, Walge lijk." In Nederland is het Centraal or gaan Opvang Asielzoekers (COA) verantwoordelijk voor de gezondheidszorg van asielaan vragers. Het COA vindt de kri tiek op het aangeboden zorgpak ket onterecht. „Het pakket gaat gelijk op met dat van het zieken fonds", zegt woordvoerder Mi chel Slaager. „Wij willen asiel zoekers niet anders behandelen dan anderen. Aan een alleen staande bijstandsmoeder met drie kinderen valt niet uit te leg gen als wij voor asielzoekers iets speciaals regelen." Artsen vinden dat asielzoekers extra kwetsbaar zijn en dus meer aandacht behoeven. Slaa ger: „Er zijn wel meer kwetsba re groepen. Werklozen maken ook meer gebruik van het ge zondheidssysteem dan anderen. Bovendien zijn asielzoekers vaak mensen in de bloei van hun leven. Actieve, vaak goed opgeleide mensen, die welis waar in een nare situatie hun land hebben verlaten, maar wel heel zelfstandig zijn. Ze hebben zelf de keuze gemaakt om hier heen te komen. Het gaat hier niet om apathische mensen.We foto Cor Vos/GPD Spanje verandert in razend snel tempo in een woestijn. Volgens sommige experts is dat proces onom keerbaar Als het vernietigende ge drag van de mens niet wordt gestopt staat de toekomst van het Iberisch Schiereiland op het spel, luidt het somberste doemscenario. Sanchez-Sanchez klopt met een ha mer de harde schil van een amandel kapot en mikt de vrucht in een em mer. „Zestig eurocent per kilo als de markt gunstig is", zegt de oude man. Elke morgen zit hij op zijn krukje voor zijn huis in de hoofdstraat van Puebla de Mula. Tot elf uur. dan wordt het hem te heet. Amandelbomen zijn nog de enige '•Tuehtdragers in deze streek die kun nen overleven zonder kunstmatige beregening. Maar er zijn er al een he leboel doodgegaan. „Regen moet er komen,regen", herhaalt Sanchez-Sanchez, alsof hij een lita nie bidt. In maart vielen de laatste regendruppels, maar échte regen die net water door de uitgedroogde bed dingen laat stromen, dat is zeker een Jaar geleden Deze nieuwe droogteperiode heeft de Spanjaarden weer met de neus op de miten gedrukt. Een derde deel van bd land loopt ernstig risico woestijn te worden, zo heeft de Spaanse minis- anMilieu, Cristina Carbona, on- - De provincies Murcia, Alicante en de Canarische Wanden zijn er het ergst aan toe. deer dan 90 procent van de bodem vertoont de eigenschappen van een woestijn. Ook in de provincies Valen- ma, Andalusië en een deel van Cata- omë is deze dramatische ontwikke- Puebla, het dorp van Sanchez- Sanchez ligt veertig kilometer weste lijk van de provinciehoofdstad Mur cia. Wordt het straks een woestijn dorp, of op zijn best een oase? Of ver dwijnt het helemaal van de kaart, zo als al zoveel dorpen op het verdorde Spaanse platteland? Volgens de experts wordt de 'ver woestijning' veroorzaakt door de kli maatverandering en het menselijk handelen. De verandering van het klimaat heeft tot gevolg dat de tem peratuur in Spanje tot het eind van deze eeuw tussen de 5 en 7 graden stijgt. De hoeveelheid neerslag ver mindert met 22 procent. Duurzaamheid De Spaanse economie die voorname lijk drijft op het toerisme en de land en tuinbouw, is teveel gericht op groei en te weinig op duurzaamheid. Een toename van de jaarlijkse water consumptie met 13 procent en het in tensieve gebruik van de bodem lei den onherroepelijk tot de vernieti ging van het natuurlijk evenwicht, zo hebben talrijke studies al aange toond. Murcia is daar het beste voor beeld van. Dicht langs Puebla stroomt het in beton gegoten irriga tiekanaal. Over een afstand van 330 kilometer transporteert het water uit de rivier de Tago naar het dorstige land van Murcia en Alicante. Sinds het kostbare vocht in 1979 begon te stromen ontwikkelde Murcia zich tot de rendabelste tuinbouwstreek van Europa; drie, vier oogsten per jaar dankzij de zon en de intensieve teelt methodes in plastic kassen. Maar nu de droogte regeert is de wa teroorlog tussen Murcia en Castilië weer in volle hevigheid losgebarsten. De Murciaanse tuinders willen dat er veel meer water uit de Tago naar hun onverzadigbare gronden wordt gepompt, maar hun collega's in Casti- lië-La Mancha, de streek van Don Quichot ten zuiden van Madrid, vin den dat de liefdadigheid een keer op houdt. „De Murcianen verrijken zich aan ons water", klagen ze. Castilië heeft zelfs helikopters de lucht inge stuurd om de waterbekkens van de vijand te bespioneren. Die kwamen terug met de melding: „Er is daar wa ter genoeg." Ook steekt het de Castilianen dat de Murcianen hun water gebruiken voor luxe, protserige bouwcom plexen die overal worden aangelegd, rondom waterverslindende golfba nen. „Projectontwikkelaars zijn nog veel verwoestender dan boeren", zegt Juan de Dios van de regionale mi lieu-organisatie Caralluma (woestijn cactus). Zijn organisatie heeft ver schillende klachten ingediend tegen deze wildgroei die geen regels en wet ten lijkt te kennen. Overal worden illegale putten geboord om water uit de diepere ondergrond te pompen, maar behalve een boete af en toe wordt er niets aan gedaan. De univer siteit van Madrid heeft becijferd dat in Spanje meer dan een half miljoen waterputten zijn geslagen, waarvan een groot deel illegaal. De huidige droogte op het Iberisch Schiereiland is niets nieuws. Spanje kent een lange traditie van meer of minder ernstige droogteperiodes. De provincie Murcia werd zelfs 89 keer getroffen, heeft een regionale histori cus uitgezocht. De langste periode, die begon in 864, duurde maar liefst 31 jaar lang. „Het verschil met vroe ger is alleen dat we nu veel meer wa ter gebruiken", zegt Juan de Dios. „Alleen de afgelopen vijf jaar al is het verbruik met 30 procent toegeno men. Het evenwicht tussen vraag en aanbod is volledig verstoord." De oude aquaducten die je overal in het Spaanse landschap nog tegen komt vormen het bewijs dat de voor vaderen, de Iberiërs, Romeinen, Grie ken en Moren zich ook al intensief met de waterhuishouding bezighiel den. Maar de grondlegger van het huidige waterbestel is generaal Fran co geweest die behalve dictator ook een hobby had in het aanleggen van stuwmeren, dammen, kanalen en wa terkrachtcentrales. Een complex stelsel van 1300 enor me waterwerken zorgt ervoor dat bijna geen druppel water nog door zijn oorspronkelijke loop stroomt. De regeringen na de dictatuur heb ben dit beleid voortgezet. Altijd ge richt op het leveren van meer water. De huidige socialistische regering Za- patero begint in te zien dat het be leid moet veranderen. Er is een forse streep gehaald door een monsterplan van de vorige regering om door mid del van talrijke kanalen en stuwme ren een groot deel van het water uit de rivier de Ebro naar droge gebie den te voeren. Niet geliefd Minister van Milieu, Cristina Narbo- na, maakt zich niet geliefd bij boe ren, tuinders en projectontwikke laars in haar streven om alle bestaan de plannen kritisch tegen het licht te houden. Maar zij voelt zich gesteund door de eisen die de Europese Unie aan Spanje stelt om efficiënter om te gaan met de beschikbare voorraden. Ook onafhankelijke deskundigen in Spanje zelf roepen al jaren dat het roer helemaal om moet. Volgens hen heeft Spanje genoeg wa ter, maar wordt het niet op de goede manier en op de juiste plaatsen ge bruikt. Onlangs nog werd bekend dat 20 procent van het water dat de leidingen ingaat nooit bij de afne mers terecht komt vanwege lekkages in het leidingennet. Volgens eco noom Pedro Arojo moet er een radi cale mentaliteitsverandering komen. „We moeten leren om de schaarste te verdelen in plaats van de over vloed", zegt hij. Nieuwe technieken moeten die mentaliteitsverandering helpen zoals het winnen van water uit zee door ontziltingsinstallaties en nieuwe irrigatiemethodes. Ontzilting was tot nu toe een dure en energie verslindende techniek. Maar juist Spanje loopt in de wereld met deze techniek voorop. De vijftien grote in stallaties in aanbouw zijn een stuk economischer en kunnen een forse bijdrage leveren aan een nieuwe wa- terpolitiek. Henk van den Boom Spanje kent een lange traditie van droogteperiodes foto Emilio Morenatti/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29