Rechercheren op de vierkante millimeter onderweg RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE Forensische detectives ratzaterdag 9 juli 2005 Sinds de populaire politieserie Crime Scene Investigation (CSI) is in Amerika het aantal aanmeldingen voor de studie fo rensic science verhonderdvoudigd. De Uni versiteit van Amsterdam (UvA) begint in september met een Nederlandse variant. De onderwereld kan de borst nat maken, Criminelen kijken ook naar Crime Scene In vestigation (CSI) en Discovery Channel. Daar zien ze week in week uit dat de foren sische technieken van de politie steeds ge avanceerder worden. Het antwoord van sommige criminelen heet staging: opzette lijk veel sporen achterlaten om de politie te misleiden. Zo ging een Amsterdamse crimi neel onlangs bij prostituees langs om ge bruikte condooms op te halen. Door het sperma van verschillende mannen op de plaats van het delict te verspreiden, pro beerde hij de politie op het verkeerde been te zetten. „Natuurlijk is het jammer dat criminelen door de televisie soms té wijs worden ge maakt", zegt studiecoördinator dr. Amade M'charek van de Universiteit van Amster dam. „Daar staat tegenover dat het vak van forensisch onderzoeker mede door series als CSI en Forensic Detectives enorm popu lair is geworden. Het grijze muizenimago is definitief afgeschud. Voor de komende mas- terstudie forensic science in Amsterdam hebben zich de afgelopen maanden honder den studenten aangemeld uit Nederland en België, maar ook uit Tsjechië en Portugal." De studenten gaan vanaf september een ver diepingsstudie doen in chemisch onderzoek (verfresten, vezels en bandensporen analy seren), handschrift- en digitale analyse (e-mails, internet, foto, video en audiomate- riaal) of medisch-biologisch onderzoek (ha ren, DNA-analyse, toxicologie). Ook krij gen ze vakken als wetskennis, forensische statistieken, criminologie. Daarnaast is er een opleiding crime scene management. Nu de forensische technieken steeds geavan ceerder worden, moet op de plaats van het delict alles volgens nog strakkere protocol len worden uitgevoerd. Het veilig stellen van organisch-biologische bewijsstukken (bloed, speeksel, graspollen, granen) voor DNA-onderzoek, moet precies volgens het boekje verlopen, zodat slimme advocaten de bewijsvoering niet onderuit kunnen ha len. Politie, brandweer en justitie maken steeds vaker gebruik van de moderne opsporings technieken. Vorig jaar kregen de 350 mede werkers van het Nederlands Forensisch In stituut in Den Haag (NFI) bijna 64.000 be wijsstukken uit 22.200 zaken voorgelegd. Een stijging van twintig procent ten opzich te van 2003. dat forensische wetenschappers magische alleskunners zijn. Grimson analyseert net zo makkelijk verfresten als metaalsporen, weet alles van ballistische sporen op muni tie, legt de psyche van een seriemoordenaar bloot en herleidt bij wijze van spreken uit de maaginhoud van het slachtoffer wan neer deze een hypotheek heeft afgesloten. Maar echte forensische detectives zullen nooit a la Grimson zonder steriele kleding, Studenten van de nieuwe UvA-opleiding forensic science komen uiteindelijk niet per definitie allemaal terecht bij het NFI. Der gelijke specialisten zijn ook gevraagd bij verzekeringsmaatschappijen (fraudeonder zoek), de voedingsindustrie, medische verze keraars, de ICT-branche en milieuorganisa ties. Wie in de tv-serie CSI hoofdrolspeler Gil Grimson aan het werk ziet, denkt al snel haar- en mondkapjes ten tonele verschij nen. Bovendien zijn de meesten van hen spe cialist in één vakgebied. Ze weten alles van handschriften of computerfraude, maar niets van mensenhaar of inktsoorten. Het werk is ook een stuk minder mobiel dan op tv. De meeste onderzoekers komen zelden op de plaats van het misdrijf. Het zijn en blijven wetenschappers die veelal onder la boratoriumomstandigheden sporen moeten traceren en beoordelen. Volgens studiecoör dinator Amade M'charek (37) zijn de gren zen van technisch gerechtelijk onderzoek nog lang niet bereikt. Nu kan men via het DNA slechts het geslacht van slachtoffers of daders herleiden, maar in de toekomst zullen ook uiterlijke kenmerken zoals haar kleur, lengte en gezichtsvormen bekend zijn. Het maken van compositietekeningen van onbekende daders of onherkenbare slachtoffers wordt daarmee een stuk makke lijker. Verder komen er steeds meer data banken over DNA-structuren in bloemen en planten. Bij sommige misdrijven zijn ge vonden granen, zaden of graspollen te her leiden naar bepaalde geografische regio's omdat de plant met die bepaalde DNA- structuur alleen daar voorkomt. Op digi taal gebied kunnen steeds meer koppelin gen worden gelegd tussen de sporen die mensen achterlaten op internet, in databan ken, in telefoongesprekken, bij video-opna mes of e-mailverkeer. Ofschoon M'charek nauw betrokken is bij de ontwikkeling van de forensische weten schappen in Nederland, heeft ze ook oog voor de keerzijde van de medaille. „Helt natuurlijk fascinerend wat er met dehed daagse techniek allemaal kan. Van de at; re kant is het ook een beetje bedreigend We dringen steeds verder door in het pri- vé-leven van mensen. Zowat alles is tra ceerbaar. Wat je eet, wat je verdient, wet auto je rijdt, welke politiek overtuiging j* aanhangt, waar je reist, met wie je telefo neert, welke internetsites je bekijkt. Het: bijna niet voor te stellen, maar bednjv» als KPN en Microsoft slaan alles op,elk? sprek, elke computerbeweging. Dat is W allemaal erg Big Brother-achtig. Het vrat nu al verlammend. Laatst moest ik voor een studente op internet iets opzoekeno« bio-terrorisme. Dan kom je via Googleocl op allerlei controversiële sites. Opeens rea seerde ik me dat ik mij als Nederlandsen een Tunesisch paspoort meteen verdacht maakte. Ik weet dat de Amerikanen in« gaten houden wie die sites bezoekt. Je denkt dan toch: zou ik bij een volgend te- zoek aan de Verenigde Staten problemen krijgen aan de grens?" Ron BuitenM"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 26