Nu is het de beurt aan Rasmussen Verliefd worden is verboden PZC De lobby voor het Tourpodium vaya .n\ Duivel Didi leeft van de publiciteit Raborenner kan dit weekeinde jacht op de bergtrui beginnen flybrazil.nl De naderen zaterdag 9 juli 2005 door Peter van Leeuwen KARLSRUHE - Voor Michael Rasmussen is de tijd van overle ven voorbij. De Tour de France doet dit weekeinde de Vogezen aan en de Deen in Rabodienst kan zijn jacht op de bergtrui be ginnen. De Ballon d'Alsace is morgen de Justitie in Italië laat Rumsas vrij PARIJS - De Italiaanse justitie heeft gisteren de van doping ver dachte wielrenner Raimondas Rumsas vrijgelaten. Eind juni werd de Litouwer opgepakt op basis van een Europees arresta tiebevel. Rumsas raakte in de Ronde van Frankrijk van 2002 betrokken in een dopingzaak. Justitie in Frankrijk had om de aanhouding van Rumsas ver zocht. De wielrenner uit Litou wen wordt op 24 november voor een hoorzitting verwacht in de rechtbank van de Franse plaats Bonneville. De echtgenote van Rumsas werd in 2002 direct na de Tour de France aan de Franse grens aan gehouden met een auto vol ver boden stimulerende middelen. Rumsas was in die editie van de Tour verrassend als derde in het eindklassement geëindigd. Als excuus voerden Rumsas en zijn vrouw Edita destijds aan dat de middelen bedoeld waren als me dicijn voor de zieke moeder van Edita Rumsas. ANP/AFP (Advertentie) Supiir hoogseizoen Stunts naar Natal Brazilië 16 dgn v.a. '699,- KËÏ2Flyl Brazil)] eerste serieuze berg in de Tour: eerste categorie, een klim van ruim 9 kilometer met een gemid deld stijgingspecentage van 6.8. „Een heel belangrijke dag voor mij. Er zijn veel punten te ver dienen", zo keek Rasmussen (31) gisteren vooruit. Vandaag wacht ook al een aardi ge beklimming van de tweede ca tegorie, maar de top van de Col de la Schlucht ligt 15 kilometer voor de streep in Gérardmer. „Dan kan er al lang een groepje weg zijn weg. Het is bovendien niet echt een helling waarop ik het verschil kan maken." Eerste berg ooit Nee, dan morgen. Le Grand Bal lon (2e categorie) en de Ballon d'Alsace, honderd jaar geleden de eerste berg ooit beklommen in de Tour. „Ik heb met ploeglei der Frans Maassen na de Waal se Pijl de hele etappe verkend." Dat was eind april. De Deen, die de wielersport haast weten schappelijk benadert, startte niet veel later in de Ronde van Italië, maar was daar niet op zijn plaats. „Ik wilde de Giro puur ter voorbereiding op de Tour njden, maar kwam met een griepje naar Zuid-Italië. Het was ook een andere Giro dan andere jaren. Er werd nu el ke dag vanuit het vertrek se rieus gekoerst. Volgens mij om dat er nu twintig ProTour-ploe- gen aan de start stonden. Ik slaagde er niet in te verbeteren, het had geen zin door te gaan." Rasmussen ging na dertien etap pes naar huis en besloot eerder aan zijn geplande trainingssta ge in Mexico te beginnen. „Mijn vrouw komt uit Mexico, uit Du- rango dat op 2000 meter hoogte ligt. Ik kan er goed trainen al zijn de wegen niet zoals hier." Rasmussen fietste er vier weken en kwam pas anderhalve week voor de Tour terug in Europa. Een beetje moe van de reis, maar wel met voldoende klimki- lometers in de benen. „Ik voel me goed", zei hij gisteren. „Ze ker beter dan vorig jaar, toen ik in de eerste week al drie keer was gevallen. Misschien heeft dat laatste met ervaring te ma ken. Ik wist nu wat me te wach ten stond. Het blijft een kwestie van overleven, ik had alleen wel gehoopt in de ploegentijdrit van iets meer waarde te zijn." Maar het weer was slecht, het waaide hard. En dat zijn geen omstan digheden voor een lichtgewicht als Rasmussen, die de Tour be gon met een gewicht van 58 kilo en er het liefst nog een kilo of wat vanaf zou halen. Hij is een fanaat als het gaat om afvallen en andere manieren van ge wichtsverlies. Nieuwe ideeën Bij fietsenfabrikant Colnago werden ze vorig jaar nog gek van de Deen, die steeds met nieu we ideeën kwam om zijn fiets nog lichter te maken. Er gaat zelfs een verhaal dat Rasmussen klachten kreeg aan zijn voeten omdat hij bewust te kleine, en dus lichtere, raceschoenen droeg. „Ach, mensen overdrij ven graag, het is onzin." Hij is inmiddels geaccepteerd in het Rabo-gezelschap. Wie pres teert, mag rare fratsen hebben en Rasmussen liet zich vorig jaar in de Tour bewonderens waardig vaak in de aanval zien als er geklommen moest wor den Het besef groeide dat de bollentrui hem goed zou passen, een idee dat binnen de ploeg in middels ook is gaan leven Erik Dekker droeg de bergtrui al, Karsten Kroon veroverde hem donderdag. „Alle punten die wij pakken, ook al zijn het er niet veel, belanden niet bij de concurrenten van Michael", zei Kroon. „Het is de beurt aan Mi chael", zei Dekker. Dit weekeinde is het zover. ANP SURF SNEL NAAR Ook Jan Ullrich mijdt criteriums in Nederland SINT-OEDENRODE - Naast Lance Armstrong is ook Jan Ull rich na de Tour de France niet beschikbaar voor de Nederland se criteriums. Volgens Cycling Service, het bureau dat de ren nerscontracten verzorgt, is deel name van één of beide renners uitgesloten. De organisatoren van de crite riums zijn via een nieuwsbrief geïnformeerd. Armstrong stopt na aankomst van de Tour in Pa rijs op 24 juli met koersen. Ull rich tekende al contracten voor criteriums in Duitsland en Oos tenrijk Ook hij is daardoor niet beschikbaar voor de Nederland se of Belgische markt. Namens de organisatoren van de criteriums zet. Cycling Servi ce nu in op andere namen „Ie mand als Tom Boonen", aldus John van den Akker van Cy cling Service. „Die rijdt zeker op 1 augustus in Roosendaal, de dinsdag na de Tour in Diksmui- de en op donderdag in Herent als. 's Woensdags is hij nog vrij en wil hij ook wel fietsen. We zijn er nog niet uit of dat in Chaam zal zijn of in Peer." GPD deTOUR op de PZC-sile: www pzc nl De meisjes verrichten bij toerbeurt de huldiging van de gele-truidrager. foto Vincent Jannink/ANP door René Schrier CHALLANS - Wie zijn die mooie meisjes die aan het eind van de etappe de dragers van de verschillende truien in de Tour de France kussen? Kun je zo maar rondemiss worden of moet je vader directeur van Credit Lyonnais zijn? Als vol gend jaar de Tour naar Zee land komt, kan miss Nederland Miranda Slabber uit Arnemui- den dan rondemiss zijn? Sophie Moressee-Pichot kan op al die vragen antwoord ge ven. Voor de vijfde keer dit jaar regelt zij voor de Franse loank Credit Lyonnais de bezet ting van de stand in het Tour dorp en de hostesses. Die hos tesses zijn vier fraaie jongeda mes die 's ochtend de krantjes voor de journalisten klaarleg gen, bezoekers van de stand ontvangen en bij toerbeurt aan het eind van de etappe de ge le-truidrager zoenen en hem een leeuwtje van de bank ge ven. In totaal heeft de bank tijdens de Tour 60 personen in dienst die voor de reclame zorgen. De vier hostesses zijn afkomstig van een reclamebureau. Me vrouw Moressee wordt in het begin van het jaar benaderd door agenten van modellen en mannequins en modellenbu reaus. Uit de aanbiedingen wor den de vier missen gekozen die het gezicht van Credit Lyon nais tijdens de Tour mogen zijn. „We geven niet van te vo ren op waar de meisjes aan moeten voldoen. Dat weten de bureaus wel. Maar aan de ande re kant hebben we ook wel ei sen. De meisjes moeten niet al leen de gele truidrager huldi gen, ze moeten ook in de stand aanwezig zijn en genodigden ontvangen. Dan mogen ze geen ongeïnteresseerde en passieve houding uitstralen. Ze moeten een zekere uitstraling hebben, charmant zijn en charisma heb ben. En ze moeten vooral lief kunnen lachen. Ze zijn immers ons visitekaartje." Ze vertelt dat ze volkomen vrij is om de beste meisjes er uit te halen. Er is geen druk dat bij voorbeeld het nichtje van de di recteur of de dochter van een of andere hoge Franse pief eens een keer hostess moet zijn. De missen moeten accentloos Frans kunnen spreken, maar het mogen best buitenlandse meisjes zijn. Ook kan het best zo zijn dat er een jaar is dat er bijvoorbeeld alleen blonde meisjes zijn gekozen of bruin harige. Dat is dan volstrekt toe vallig. Tegen het salaris van de meis jes hoeft niemand op te kijken als ze in de Tour werken. Ieder lid van het team krijgt even veel. Sophie: „Misschien zijn ze als fotomodel wel gewend om meer te krijgen, maar hier gaat dat niet op. Iedereen van het team is gelijk aan de ander. Niemand is een ster." Dikke wallen De vier meisjes verrichten bij toerbeurt de huldiging van de gele-truidrager. Daar zit ook niet echt een vaste volgorde in. Als eens een meisje zich niet lekker voelt of bijvoorbeeld wat emotioneel is, wordt ze door een van de andere drie ver vangen. Ze moeten niet met hol le ogen of dikke wallen onder hun ogen voor de camera's staan. Echt moeilijk is het werk niet. Het gaat volgens een vaste routine. Maar om de hos tesses te helpen, staat buiten het beeld van de camera een soort regisseuse klaar met een bord. Daarop staat aan de ene kant de afbeelding van een bos je bloemen en op de andere kant de afbeelding van een leeuwtje. Als het tijd is de bloe men te overhandigen, steekt de vrouw het bord met de afbeel ding van bloemen omhoog en vervolgens het plaatje van het leeuwtje. Onderling is er wel eens con tact tussen de verschillende sponsoren over de hostessen. Zo is het al voorgekomen, ver telt Sophie, dat een meisje dat voor Credit Lyonnais werkte, een jaar later voor een van de andere sponsoren op het po dium stond. Maar het komt ook wel eens voor dat iemand twee keer een Ronde van Frankrijk doet voor de bank. Natuurlijk is niets menselijks de meisjes vreemd. Ook zij kun nen verliefd worden. Of wat waarschijnlijker is, anderen kunnen op hen verliefd wor den. „Dat is niet de bedoeling, het is zelfs verboden als ze in de Tour zijn", maakt Sophie duidelijk. „We zijn hier om te werken. Na 25 juli mogen ze doen wat ze willen. Als ze ver liefd zijn, kan dat ten koste gaan van hun werk." Maar ze weet dat het niet te ver mijden is. Nota bene een meisje dat bij Credit Lyonnais in dienst was, Melanie, werd ver liefd op de Amerikaanse ren ner George Hincapie. Ze zijn kort daarna getrouwd. Of ze het niet vies vinden ren ners te zoenen die net ongeveer 200 kilometer door het hete Franse land hebben gereden? Sophie: „Geen probleem. Die renners stappen niet van hun fiets zo het podium op. Ze wor den opgevangen en verzorgd en wat gewassen. Het zijn ook geen kleren waar ze al dagen in rondlopen en die stinken naar oud zweet." Meneer de commissaris, mevrouw de burgemeester, maakt u zich geen zorgen. Bernard Hinault. de oud-winnaar, zal u een prominente plaats geven op het Tourpodium. Rechts van de winnaar, in een rij van vier, voor een bataljon van camera's. En de 'gele trui' zal u daar even de hand komen schudden. Voor het podium van de Tour de Fran ce mogen wij deze dagen graag even wegdromen. We zien er een breed la chende Tom Boonen staan tussen twee stralende missen. Zo zal het op het Zeeuwse podium, volgend jaar rond de ze tijd, ook wel zijn. De Belgische sprin ter laat zich zo'n kans dicht bij huis niet ontnemen. Wij vragen ons hardop af: wie mogen er straks nog meer paraderen op dat po dium van eer? Wie zal Hinault, de cere moniemeester van de Tour, met een joyeus gebaar daar in twee rijen van vier neerzetten? En hoe zal hij ze voor stellen aan Tom Boonen en aan de kop loper van het klassement? We hebben er Jean Marie, in zijn eigen Tourdorp, met een stokbroodje en een biertje, maar eens op aangesproken. Wim van Gelder, de commissaris, zal er natuurlijk staan. Hij zal door Daniel Mangeais, de stem van de Tour. worden aangekondigd als 'Wieme van Keldèr' en op de voorste rij worden gezet. Beetje jammer is het alleen dat Wim nou net voor een etappe zo dicht bij huis is geïnviteerd. Hij had een dagje Parijs veel leuker gevonden. Pieter Sto ter en Toine Poppelaars mogen niet ont breken, als pioniers van het comité. Zij zijn al die jaren de voortrekkers van de lobby geweest, vanaf het prille begin. Dat mag - voor het oog van de wereld - best eens bekroond worden. De vierde plaats in de eerste waaier is nog niet vergeven. Die zal voor Dick van der Zaag zijn als Goes de finish- plaats wordt, of voor Adrie de Bruijn als het Neeltje Jans wordt. Daar zal het met de lobby voor het po dium wel bij blijven, vrezen we. De Tour behoudt de vier plaatsen aan de andere kant van de winnaars voor aan eigen mensen of beroemde sporters en acteurs. Arnold Schwarzenegger heeft er twee jaar geleden gestaan. Robin Williams, die op Alpe d'Huez in de Tour kwam om Armstrong aan te moedigen, mocht van Jean Marie ook mee naar de huldiging. Verder zijn het de genodigden van de sponsors uit de Tour die in de tweede waaier zitten. Die van de gele trui en andere multina tionals die er een paar miljoen tegen aan gooien. Dat valt maar tegen, want voor die vier plaatsen waren nog veel kanshebbers. We kunnen nog wel wat Zeeuwen be denken die er niet hadden misstaan. Jan Raas bijvoorbeeld, al zou die wel vriendelijk hebben bedankt voor de eer. Jan komt niet zo graag meer buiten en kijkt liever bij Kee naar tv. Danny Blind was zeker gekomen, als hij een dagje vrij had kunnen krijgen van Ajax. En het Zeeuws meisje had ook niet mis staan tussen al die vrolijke missen. Zij hebben het helaas niet gered. De Duitser Didi Senft vervult al sinds 1992 de rol van duivel in j Tour de France. foto Wouter Borre/GP door Edward Swier KARLSRUHE - De Duivel is, nog steeds, een Duitser. In Frankrijk hebben ze inmiddels al een beetje een hekel aan de be baarde Didi Senft. Daar zijn ze zijn fratsen wel zat. En in Zwit serland moest hij onlangs, nadat hij wat al te enthousiast het weg dek had beklad, nog voor even het gevang in. Maar nu de Tour de France op Duits grondgebied is aanbe land, geniet Didi Senft weer van oor tot oor. Gisteren vermaakte hij zijn landgenoten in Rastatt, net na de passage tussen Frank rijk en Duitsland. Er was zelfs speciaal een podium ingericht voor de 'duivelskunstenaar'. Senft deed er wat infantiele dansjes. En zijn landgenoten vonden het prachtig. „Verrücktheit zit me in het bloed", zei Senft al eens over zichzelf. In Frankrijk hebben ze het alle maal wel een beetje gezien, Er geen Tourvolger die nog vroli zwaait naar die snoeshaan a drietand. Maar zonderling hebben wel vaker een bórdw hun kop en dus reist Senft ieê jaar nog vol goede moed a Frankrijk af. Senft was al beroemd in Dia land toen nog niemand van J» Ullrich had gehoord. Sinds IS! doet hij de Tour. Hij vergaart vermaardheid met zijn fronted dossing en zijn grote verzaa ling buitenproportionele a sen, die hem tal van vermeld gen in het Guinness Book oil cords opleverde. Vanzelfsprekend was 1997-ia Jan Ullrich in het geel - ookzij topjaar. Sindsdien heeft Sa! zelfs een shirtsponsor en lee de duivelse kerel, die op zijnd tekaartje 'fietsdesigner' h« staan, van de publiciteit Ws er is altijd wel weer een tv-caa ra die de overdreven rondspn gende Senft, vaak c beeld vangt. Advertentie (yaya^ De snelste etappe naar jentiab' www.pzc. nl/tourdefrance De snelste etappe naar je vakantie! Het zou wel aardig zijn van de Tour baas als hij Jan van Haneghem, Pim Broekhuijsen. Ron Barbé, Jan van Stee en al die andere strijders uit de achter hoede een plaats bij het podium zou kunnen geven. En Arnold Parre, die vijf jaar lang het gevoel had dat hij aan een dood paard stond te trekken, zou er misschien fier met de gouden leeuw van de gele trui mogen zwaaien. Helaas hebben we ook geen Schwarze neggers in Zeeland. Of we moeten voor onze eigen heer Balkenende snel nog iets regelen met een kuurtje om de spie ren op te blazen. De veearts van Johan Museeuw en de buurman van Mare Lotz hebben vanachter de tralies nog wel iets in de aanbieding. Frits Bakker Advertentie OOK TIJDENS DETOUR DE FRANCE WEKEN EXTRA AANTREKKELIJKE LENINGEN! BEL: 0229 576161 Alle demarrages, alle valpartijen en alle emoties. Met foto's, videobeelden en een gesproken koersverslag. Live op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 24