Britse politie begint klopjacht Politie pikt niets van vakantievierders V' (K? jmir.de france SUNWEB.NL ïohammed B. onder [wang voor rechter PZC Reizen Vodental van aanslagen in Londen loopt op tot boven 50 'Cfncjnc^h) Abonnees opgelet! Dode in IJzendijke Zon aan bidders 7 mmss 21° |ïr NO 3 Meer zon Maxima vsn 21 graden en een matige i noordoostelijke wind. Zonnige perioden, ■ookkansopeen lokale bui. 147e jaargang no. 160 sterdag 9 juli 2005 nummer €1,75 MMBÉ internet: www.pzc.nl r#> tannnze redactie buitenland [oNDEN - Het dodental an de aanslagen op drie nctro's en een dubbeldek ker in Londen is opgelopen ot boven de vijftig. Dat aan- lalzal vrijwel zeker nog ver- Ierstijgen. De Britse autori- eiten zijn begonnen niet en klopjacht op de daders, lie waarschijnlijk moeten rorden gezocht in radi- aal-islamitische kring. ie hoofdcommissaris van de ondense politie, Sir Ian Blair, ei gisteren op een persconferen- iedatin de metrotunnel bij Rus- el Square nog lichamen liggen, Imdat de tunnel op instorten taat, kost het veel moeite om de oden te bergen. Blair zei dat er eker geen overlevenden meer de ondergrondse zijn. et aantal mensen dat de aan- ag op de dubbeldeksbus op Ta- istock Square niet heeft over- efd, bedraagt dertien. Bij de er aanslagen zijn ruim 700 lensen gewond geraakt, van ie er 350 in het ziekenhuis oesten worden behandeld, inhen verkeren er 22 nog in le nsgevaar. lizabeth nder de gewonden zijn naast itten ook veel buitenlanders, lor zover bekend zijn er geen edetiandse slachtoffers. De ntse koningin Elizabeth be- eht gisteren een aantal slachri- [ers in een ziekenhuis om per soonlijk haar medeleven te be tuigen. De politie zei geen aanwijzingen te hebben dat zelfmoordenaars één of meerdere aanslagen ge pleegd hebben, maar sluit dat ook niet uit. Volgens de Britse minister Clar ke van Binnenlandse Zaken wees niets er op dat een aanslag zou plaatsvinden. „De inlichtin gendiensten onderzoeken of zij iets over het hoofd hebben ge zien, maar we geloven niet dat we iets hebben gemist." Clarke zei dat alles op alles wordt gezet om de daders te pakken voordat zij nog meer aanslagen kunnen plegen. Finland Volgens de Britse media wordt onderzocht of geradicaliseerde moslimjongeren bij de terreurda den betrokken waren. Het zou vooral gaan om Britten en bui tenlanders die in trainingskam pen van Al Qaeda zijn opgeleid en daarna naar Brits grondge bied zijn teruggekeerd. De Finse politie is een onder zoek begonnen naar de mogelijk heid dat personen in Finland vooraf weet hadden van de aan slag in Londen. Aanleiding daar voor is een aangifte van Finse jongeren woensdagavond die zei den dat ze iemand via een mobie le telefoon in het Engels hadden horen praten over 'een explosie morgen in de Britse hoofdstad', meldde de krant Ilta-Sanomat. Ook voor Nederland is de vraag niet óf er een aanslag komt, maar wanneer. Dat zei minister van justitie Donner gisteren op een persconferentie over de ge- er in Nederland een aanslag volgen van de terreurdaden in voorbereid wordt", voegde hij Londen. „Maar dat betekent niet dat er concrete aanwijzingen zijn dat eraan toe. „Bij alle maatregelen die de re gering neemt gaan wij ervan uit dat wij hetzelfde risico lopen als extra veiligheidsmaatregelen. Londen." Er zijn geen signalen ANP/RTR/AFP dat de situatie in Nederland nu extra dreigend is. De regering neemt daarom ook nog geen pagina 5 moslimterreur ongrijpbaar Zierikzee ligt niet wakker an onze redactie binnenland |EN HAAG - Mohammed B. g tegen zijn wil voor Amsterdamse rechtbank moe- in verschijnen voor het bijwo- envan zijn proces. De man die eeft bekend Theo van Gogh te ebben vermoord, had zijn advo- ïal P. Plasman laten weten jet voor de rechtbank te zullen ichijncn. Ook wil hij niet dat ijn raadsman hem verdedigt. (et Openbaar Ministerie diende ize week bij de rechtbank het irzoek in om B. desnoods on- ïr dwang te mogen laten over sagen. Gistermiddag tekende irechtbank een bevel tot mede- inging. Of hij wil of niet, B. zijn proces dus moeten bij- men. Een andere wens van de lachte zal wel worden geho ereerd. Zijn advocaat Plasman tijdens het proces geen verde- voeren en geen vragen dien aan getuigen. Hij zal ech- wel in de rechtszaal van de dra beveiligde rechtbank in "isterdam-Osdorp aanwezig fln. Over de reden van B.'s wei- iring zich te laten verdedigen it de advocaat geen medede len. Volgens de arabist Jan j' heeft B.'s weigering maken met het feit dat funda- italisten slechts één wet er- ien, namelijk die van Allah, erkennen geen enkele ande- wet, dus negeren ze ook het wettelijke proces. Als het (Advertentie) om hun principes gaat, ligt dit helemaal in de lijn van hun rechtlijnige denken." Het be vreemdt Hoogland dat B. pas in zo'n laat stadium weigert aan de procesgang deel te nemen, te meer omdat hij wel aanwezig was op de pro formazitting in de aanloop naar zijn rechtszaak. Daar voerde hij zelfs het woord, alleen om het beeld over zijn jon gere broer te nuanceren. GPD pagina 4 levenslang door Martijn de Koning MIDDELBURG - Jongeren die in Zeeland op vakantie zijn, moeten de komende weken op hun tellen passen. Politie en jus titie in Zeeland pakken overtre ders deze zomer hard aan met een streng lik-op-stukbeleid. De afgelopen zes jaar werd er in en rond Renesse al op een derge lijke manier omgegaan met jon geren die over de schreef gin gen. Na een vergrijp kregen ze meteen de rekening gepresen teerd. Het ging daarbij om za ken als winkeldiefstal, vechtpar tijen, belediging van politieagen ten en gebruik van en handel in drugs. In 1999, het eerste jaar van het strengere beleid, schreef de poli tie 452 boetes en dagvaardingen uit. Een jaar later was dat aan tal gedaald tot 243. Gegevens over recentere jaren kon het Openbaar Ministerie gisteren niet geven. „Toch merken we duidelijk dat die aanpak zijn vruchten af werpt,", zegt een woordvoerster van het OM in Middelburg. „Het aantal gevallen van met na me geweld en openbare dronken schap is in Renesse duidelijk af genomen. Politie en justitie in Zeeland pas sen deze manier van aanpak daarom komende zomer in heel de provincie toe. Het project krijgt de naam Zomer in Zee land mee. „We houden daarbij vooral de badplaatsen en grote campings in de gaten", meldt het OM. „Ook zullen we alert (Advertentie) partners H- -I - L'18 - 616617 (Advertentie) Zie onze wekelijkse vacature-index t Pagina 16 katern 2 het alfabet van Zeeland Kijk vandaag elders in de krant voor een uniek PZC abonneevoordeel. 50% korting op tweede kaartje The Lion King. het alfabet van Zeeland IJZENDIJKE - Bij een ongeluk op een kruispunt van de N61 bij IJzendijke is gisteravond ten minste één dode gevallen. De toedracht van het ongeval, dat net na negen uur plaatsvond, was gisteravond laat nog niet duidelijk. Vermoed wordt dat een sportwagen met hoge snel heid de N61 wilde oversteken. De bestuurder moet daarbij een bestelwagen, die in de richting van Schoondijkc reed, over het hoofd hebben gezien. Direct na de botsing vloog de sportwagen, met twee inzittenden, in brand, de bestelbus belandde in een sloot naast de rijksweg. Een in zittende van de sportwagen over leed ter plaatse en de andere is gewond naar het ziekenhuis ge bracht, evenals de bestuurder van de bestelbus. De politie kon gisteravond niet zeggen of de verwondingen levensbedreigend zijn. foto Peter Nicolai Meer over de TOUR op de PZC-site: www.p^c.nl Melissa Leher (1) en Caroline Allouf laten foto's zien van een vriendin die sinds de bomaanslagen in Londen wordt vermist. foto Hugo Philpott/EPA zijn tijdens evenementen die veel bezoekers trekken, zoals fes tivals." Een belangrijk onderdeel van het project is dat wetsovertre ders in de vakantiegebieden 24 uur per dag meteen op een be slissing van het OM kunnen re kenen. Overdag gewoon vanuit de rechtbank in Middelburg, 's nachts en in het weekend van uit het politiebureau in Renesse. „Dat betekent dat daders met een worden aangepakt," aldus de voerdvoerster van het OM in Middelburg. „Ze krijgen zelfs midden in de nacht direct éen boete of, bij zwaardere delicten, een dagvaarding. Die laatste groep komt nog deze zomer voor de rechter." Voor de echt ernstige gevallen wordt een vorm van snelrecht toegepast. Zij zullen binnen twee weken na hun vergrijp in de rechtbank moeten verschij nen. In afwachting daarvan blij ven ze in de cel. Xtc Hoewel alle overtredingen de ko mende zeven weken in de Zeeuwse recreatiegebieden hard worden aangepakt, schenkt de politie extra aandacht aan het gericht aanpakken van geweld en de handel in en het gebruik van drugs. Vooral de populari teit van partydrugs, met name xtc, is de afgelopen jaren onder jongeren fors toegenomen. „We gaan actief zoeken naar mensen met verdovende midde len op zak. En als we die tegen komen, zien we niets door de vingers. Ook niet als het maar om een enkel pilletje gaat", al dus het OM. G8 verdubbelt hulp aan Afrika De G8-leiders zijn het eens geworden over verdubbe ling van de hulp aan Afrika tot ruim 40 miljard euro in 2010. „Het is niet wat ieder een verwachtte, maar het is een stap voor uit", aldus To ny Blair. w Personeel Advanta aangeslagen De mededeling dat bij Advanta Seeds zeventig arbeids plaatsen verdwijnen is het personeel in Kapelle en Ril land rauw op het dak gevallen. „We behoorden tot de top vijf van de wereld. In een jaar tijd is dat volledig veran derd. Een reeks van overnames later, zien we nu dat het bedrijf kapot wordt gemaakt", aldus ondernemingsraad-voorzitter Kees Noome. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten meningen: 4; Buiten land: 5 en 7; Economie: 9; Radio Televisie: 10 en 11; Zeeland: 13, 15, 17, 18 en 19; sport: 21, 22, 23 en 24; Reportage: 25, 26, 27, 28 en 29; Wonen: W1, W3 en W5; Trends: W7 en W9; Jong: W10 en W11; Reizen: W13, W14 en W17 (Advertentie) boeken op: v.a. 99 Elke week in de zaterdagkrant ..::i - I Daar moetje naar toe. (Advertentie) o Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 ik geel doarbii éénmalig toestemming voor telefoon- i (postlbankrékemngnunmiei: I O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,95). per kwartaal met automatische Incasso 58,00). per jaar mot automatische incasso 222,50). i Handtekening: P7.C tnr gaal mgvulrhg om mei peisoonsgcgeuens i Kijk op www,pzc.nl/obonneren. bel gratis 1 0800 - 0231231 of siuur dele bon naar: i PZC, afdeling lezersservice i Antwoordnummer 713,44G0 WB Goos het alfabet van Zeeland Srebrenica, tien jaar na de val van een beschermde enclave Pretparken, creatieve geesten werken continu aan nieuwe attracties .3 4B38

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1