Allergie voor vuile airco 's \Ieer geld museumbeleid hard nodig $Üeucht Zeeuwse Kunstkring zoekt het dicht bij huis Polderkunst in tuin bij Rilland Programma Straatfestival door Raymond de Frel Nou, je hebt een prachtige nieuwe au to, hoor. Wat een luxe, maar zit er ook airco in? Nee, maar ik heb wel ar- ko. Arko? Ja, Alle Ramen Kunnen Open. Zo'n airco moet ik helemaal niet hebben, daar kan je behoorlijk ziek van worden. Toch? Eens kijken wat het internet daarvan zegt: kun je ziek worden van aircondi tioning of is het allemaal maar klinkkla re nonsens? Een zoektocht via zoekma chine Google maakt de verwarring al leen maar groter. Op het web wemelt het enerzijds van de negatieve verhalen. Snipverkouden en keelpijn als de mus sen dood van het dak vallen? Allemaal de schuld van de airconditioning. Zeg gen gebruikers. Maar vrijwel alle aan bieders van airconditioningssystemen proberen logischerwijs hun potentiële klanten ervan te overtuigen dat hun pro ducten bij goed gebruik geen negatieve invloed hebben op de gezondheid. 'We Airconditioning zeggen het tegen onze kinderen: drink niet te veel ijskoud water, want dan krijg je pijn in je buik. Zo moet u ook de verhalen zien over het ziek worden door de airco. Ons lichaam is niet ingesteld op grote plotselinge temperatuurswisse lingen. Het is daarom niet verstandig om het temperatuurverschil tussen de buitenlucht en de gekoelde ruimte meer dan vijf graden te laten bedragen', advi- seert airco-verkoper Daikin. De waarheid ligt in het midden, zo stel de W. de Gids van TNO Bouw en Onder grond deze week in een landelijke krant. De Gids leidt de onderzoeks groep ventilatie op de afdeling binnen milieu, bouwfysica en energie van TNO. Een goed werkende airco doet wat-ie moet doen: zorgen voor een aangename temperatuur. Maar een systeem dat ku ren vertoont, kan wel degelijk zijn weer slag hebben op de gezondheid. Althans, Mensen die in aircoloze ruimtes werken, grijpen vaak naar de goedkopere variant: de ventilator. foto Camile Schelstraete bij mensen die daar al gevoelig voor zijn, zoals cara-patiënten en mensen met een allergische aandoening. Keel-, neus- en oorarts B. Lantsoght van Zie kenhuis Zeeuws-Vlaanderen beaamt dat. „Alles staat of valt bij onderhoud. Een airco die te koud staat afgesteld of een kapotte filter heeft, blaast vervuil de lucht uit. Dat kan zorgen voor een al lergische reactie op het slijmvlies. Dat gebeurt echter door een prikkel die we niet kunnen aantonen. Het lijkt op een verkoudheid, maar dat is het niet", zegt Lantsoght. De Teyneuzense huisarts H. Zuiderbaan gelooft niets van verkoudheid door air co's. „Maar als zo'n ding fout afgesteld staat, kunnen wel de slijmvliezen uit drogen. Mensen kunnen het als onaange naam ervaren als er sprake is van een droge lucht. Denk maar eens aan een vliegtuig, waarin de lucht per definitie droog is. Die stewardessen komen tij dens eenjnnge vlucht niet voor niets steeds met drankjes langs. Want in een vliegtuig, zweet je zonder dat je het weet", zegt Zuiderbaan. Een comfortabel gevoel heeft alles te maken met luchtvochtigheid, zegt Zui derbaan. Een airco koelt lucht en haalt ei- water uit. Droge lucht voelt immers koeler dan lucht met een hoge vochtig heidsgraad. Een goed functionerende airconditioning houdt de luchtvochtig heid echter wel in de gaten. Als het per centage tussen de 45 en 60 procent blijft, voelen mensen zich het prettigst. Langdurig verblijf onder die grens kan in klachten resulteren. Automobilisten die uren achter elkaar in een auto rij den, waarin de airconditioning op volle toeren draait, hebben een nog grotere kans op droge ogen. In auto's kan de luchtvochtigheid niet kunstmatig op peil worden gehouden, zo stelde De Gids. De conclusie van een Frans onder zoek luidt dat vrouwen die in kantoren met airco werken zich ruim anderhalf keer vaker dan aircoloze vrouwen ziek melden. Uit het in de International Jour nal of Epidemiology gepubliceerde on derzoek blijkt ook dat zij tweeënhalf keer zo vaak een kno-arts bezochten dan andere vrouwen. Lantsoght heeft in de zomermaanden één a twee patiën ten per week die zeggen hinder te onder vinden van de airconditioning. „Dat zijn vooral mensen die veel in de auto zitten. Meestal schrijf ik een neusspray voor, die een ontstekingsremmende wer king op het neusslijmvlies heeft. De klachten hebben alles te maken met ge voeligheid. Van ziektekiemen is name lijk geen sprake." Voor huisarts Zuiderbaan zijn airco klachten zeker geen dagelijkse kost. „Ik krijg weinig patiënten op bezoek die denken ziek 'te zijn geworden door een airco. Ja, soms, maar meestal zijn dat ongefundeerde gedachten. Een verkoud heid is een gevolg van een virusinfectie. En dat waart rond, of niet. Een goed functionerende airconditioning zorgt juist voor een ideale luchtbehandeling. In onze vorige praktijkruimte hadden we een plat dak. Eerst was daar geen airco, waardoor zich op hete dagen in de namiddag een soort loomheid van mij meester maakte. Na de installatie van een airco voelde ik mij opeens de he le dag fit." Beeldend kunstenaar Jan Kettelerij uit Tholen luidde gisteren de reeks openstellingen in. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom THOLEN - Twee keer per jaar presenteert de Zeeuwse Kunst kring zich aan het publiek. In de winter gebeurt dat in de Vlees hal in Middelburg; in de zomer wordt voor een bijzondere plek elders gekozen, zoals vorig jaar in de toen nog leegstaande stu dentenhuizen van de Roosevelt Academy in Middelburg. Voor de zomertentoonstelling van dit jaar, Overzomeren gehe ten, heeft de kring het letterlijk dicht bij huis gezocht. Leden van het collectief stellen, ver spreid over vijf weken, hun ate liers open. Belangstellenden kunnen het werk zien in de om geving waarin het tot stand is ge komen en de maker ervan ont moeten. De deelnemende kunste naars zijn Leen van Duivendijk, Jan Kettelerij, Giel Louws, Christel Wijland, Jorien Brug- mans, Rijnhard Schregardus, Miems van Citters, Ernest Joachim, Adri Geelhoed en Sas- kia Eggink. „Voor onze zomertentoonstel ling geldt: hoe bijzonderder, hoe beter", zegt Tilly Bogaerts-Gen- ders, voorzitter van de Zeeuwse Kunstkring. „Volgend jaar gaan we bijvoorbeeld naar Neeltje Jans." Deze keer kan het werk niet op één plaats worden beke ken en wordt de belangstellende gedwongen te reizen. „Je moet er nu echt moeite voor doen, waardoor je tegelijk ook Zee land weer een beetje beter leert kennen", aldus Bogaerts. „Bo vendien proef je op deze manier meer van de sfeer van de kunste naar. Je ziet waar die werkt, hoe die woont." Beeldend kunstenaar Jan Kette lerij uit Tholen luidde gisteren de reeks atelieropenstellingen in. Belangstellenden konden overal in en rond zijn woning aan de Koningin Wilhelmina- straat beelden van hem zien, maar ook bijvoorbeeld de instal latie 'Als woorden verworden tot dogma's', die eerder in de Vleeshal is geëxposeerd. Ook de monstreerde Kettelerij hoe hij momenteel werkt aan twee de len serpentijn, die worden ver bonden door metalen staven. Op zijn verzoek is Overzomeren eerder begonnen dan de bedoe ling was. „Toen het idee werd ge opperd, dacht ik meteen: wat leuk, maar de periode viel sa men met mijn vakantie. Daarom hebben ze het voor mij een week naar voren geschoven." Ook vandaag kunnen nieuwsgie rigen bij hem terecht. „Ik vind het prettig om over mijn werk te vertellen en dingen te laten zien. Mensen zijn vaak ook be nieuwd hoe het idee voor een beeld ontstaat. Dat is vaak ook wat ze me vragen. Bij mij is het afhankelijk van de steen. De ene keer kijk ik naar de vorm en dan ontstaat er iets in mijn hoofd. De andere keer maak ik een model in klei dat ik daarna pas in steen uitwerk." Bezoekers zijn ook vaak nieuws gierig naar het gereedschap. Ket telerij mag graag vertellen over de techniek, bijvoorbeeld over hoe hij een grillige vorm in al bast heeft gemaakt. „Als je er ga ten in boort, moet je die heel voorzichtig uittikken. Veel men sen denken dat je voor beeldhou wen spierballen nodig hebt, maar verfijning is veel belangrij ker dan hard meppen." Expositie: 'Overzomeren, open ate liers van de Zeeuwse Kunstkring, t/m 12 augustus. Dagen en tijden verschillen per locatie. Vandaag, 10-12 en 13-17 uur: Jan Kettelerij (Kon. Wilhelminastraat 22, Tho len), Giel Louws Christel Wij- land (Loskade 37, Middelburg), Leen van Duivendijk (Langeviele 7, Middelburg; ook morgen, 13-17 uur) en Jorien Brugmans (Hein- kenszandseweg 42, Heinkenszand ook morgen, 13-17 uur). Voor ver dere data, tijden en locaties zie: www.zeeuwsekunstkring.nl. Toekomst pand 'tHoompje in Sluis onzeker SLUIS - Er bestaat nog steeds eeen duidelijkheid over de toe komst van het monumentale ge- t Hoompje aan de Sint Annastraat in Sluis. !neSluise oppositiepartij Dorps belangen en Toerisme (D&T) «et tij monde van het raadslid dat er zo snel moge lijk een einde komt aan de ver vallen staat van gebouw en voel de de verantwoordelijke wethou der J. Provoost daarover aan de ïctontwilckelaar R. van de Jutte is al jaren eigenaar van 't Hoompje, maar liet het gebouw verkommeren tot een bouwval. Volgens de wethouder is het in trekken van de bouwvergun ning op dit moment nog niet aan de orde. Hij gaf de ontwikkelaar op dit moment nog het voordeel van de twijfel. In maart nog legde Van de Putte een plan voor een appartemen tencomplex met sportvoorzienin- «enop tafel. De gemeente wilde bet plan op een aantal punten aangepast zien. Het aantal van 94 appartemen ten moest worden bijgesteld, de geplande tennisbanen aan de voorkant moeten worden ver plaatst en het welstandsaspect kan nog beter. Provoost benadrukte al eerder dat de gemeente in zekere zin machteloos is, omdat Van de Putte eigenaar van het pand is. Desgevraagd toonde de wethou der zich redelijk optimistisch over de plannen. „Ik heb begre pen dat de ontwikkelaar aan on ze eisen tegemoet komt. De exac- e gegevens heb ik nog niet, maar over een tweetal weken zal een nota op tafel liggen en kunnen we verder kijken." bij nader inzien ohet sluk Eet een appel bij de balie in Ie P2C van gisteren over serviceverle ning aan gemeentebalies zijn twee fout- s'geslopen. Er werd aangegeven dat b gemeente Kapelle bij grote drukte isbruik maakt van uitzendkrachten aan Ie balie Dat is niet zo: de krachten wor- len algemeen ingezet. Ook zal de ge n-rente Kapelle bij lange wachttijden in 'toekomst geen paspoorten bij men- rn thuisbrengen. Dat was slechts een oorbeeld van hoe andere gemeenten ervice verlenen. zaterdag 9 juli 2005 provincie mag komen, maar juist per regio. Aclriaanse zelf hield het op drie locaties. Vrees De vrees van musea dat de pro vincie voorlopig geen geld be schikbaar heeft voor de uit voering van de plannen, is vol gens Van Waveren niet terecht. Hij zei dat er wel degelijk 'finan ciële ruimte' is, al is die door een 'misverstand' nog niet precies afgebakend. De gedepu teerde zei de komende tijd voor al te willen inzetten op het stimuleren van samenwerking en afstemming tussen musea, het bijdragen aan het professio naliseren van musea, het uitbrei den van het museumconsulent schap en het meebetalen aan uit- breidings- en herinrichtings plannen. Van Waveren maakte tijdens de bijeenkomst ook be kend dat De Meestoof in Sint-Annaland deze week is op genomen in het Nederlands Mu- seumregister. Musea moeten daarvoor aan allerlei kwaliteits eisen voldoen. Op dit moment zijn negen van de 36 Zeeuwse musea opgenomen in het regis ter. Landelijk is het streven dat uiteindelijk ten minste drie kwart van de musea aan de ei sen voldoet. RILLAND - Onder de noemer 'Kunst in de Polder' hebben Klaus en Loes Müller uit Rilland net als vorig jaar een kunsttuin ingericht bij hun wo ning. Het deelnemersveld is volledig Zeeuws, met zowel amateur- als professionele kunstenaars. In totaal zijn er dertien exposan ten: Corry van Rees, El Burlage, Pleuni, Anne Mannaerts, Ma rion Kamper, Adrienne Kusters, Steventje Hardeman, Veronie Rens, Kees Ingelse, Rinus Rent meester, Frida van Over- beeke-Verschuur, Cees van Oost- malle en Loes Müller zelf. Hun werk varieert van steen, glas, keramiek en brons tot olie verf, aquarel en sieraden. De expositie duurt tot en met za terdag 16 juli en is dagelijks te bezoeken van 11.00 tot 17.00 uur. Het adres is Middenhof 3a, in de Bathpolder bij Rilland. Aanhoudingen na vechtpartij VUSSINGEN - Het Straatfes tival in Vlissingen wordt dit weekeinde afgesloten met een taugé reeks activiteiten. o is van 14.00 tot 23.00 Jut' de traditionele Straat- heaterclag, met een groot aan tal acts uit binnen- en buiten land. t" de muziektent op het Bel- lamypark treden op: Sax in the City (16.00 uur), Die Darm stadter Hübsch (17.00 uur) en Orchestra Baobab (21.30 uur). Kooiboys van Vis a Vis in de Spui kom is vandaag om 19.00 en 22.15 uur, morgen om 14.00 uur. De voorstelling Schakels van De Werf op het Scheldeterrein is vandaag en morgen om 21.30 uur. In het Dijktheater wordt mor gen vanaf 14.00 The Perfect Pitch gehouden, met straatar tiesten uit eerdere edities. Op het Bellamypark zijn optre dens van Peer de Graafmachi ne, OB Band, Laundromat, Bar relhouse, Full Colorz en Relax. Henk van Ulsen brengt om 15.00 uur in de Sint Ja- cobskerk de monoloog De Pre diker. In en rond het Arsenaaltheater is vanaf 14.00 een showcase van de Kunstbende. RENESSE - Twee inwoners van Schoonhoven zijn in Re- nesse aangehouden na een vechtpartij. De twee hebben in de nacht van donderdag op vrijdag vlak voor sluitingstijd ruzie gekregen in een horecabedrijf. De ruzie werd vervol gens op straat uitgevochten waarbij het tweetal trappen en een kopstoot uitdeelde, Een achttienjarige inwoner van Doetichem heeft aangifte gedaan van mishandeling. Keukenbrand in Wissenkerke WISSENKERKE - In de keuken van een woning aan de Visserijstraat in Wissenkerke heeft in de nacht van don derdag op vrijdag korte tijd brand gewoed. Het vuur werd kort na twee uur door de inwoners zelf ontdekt, waarna ze snel naar buiten konden vluchten. De meeste huisdieren konden door de brandweer worden gered. Eén poes overleefde de brand niet. De keuken brandde goed deels uit. De rest van het huis liep forse rookschade op. Twee jongens vernielen fiets GOES - De politie in Goes heeft in de nacht van donder dag op vrijdag twee jongens van veertien en zestien jaar uit Noord-Beveland aangehouden aan de Oostwal. Ze hadden even daarvoor een fiets vernield. Er zat een slag in het wiel, de dop van de bel was verdwenen en het stuur en het zadel stonden scheef. De jongens worden doorver wezen naar bureau Halt. Zonwering in brand gestoken ZIERIKZEE - Van een winkelpand op de Appelmarkt in Zierikzee is vrijdagnacht de zonwering in de brand gesto ken. Het doek ging in de vlammen op, het frame, de muur en het raamkozijn raakten eveneens beschadigd. Duofiets voor De Redoute SAS VAN <2ENT - De stichting Vrienden van De Redoute heeft de bewoners van het Sasse verzorgingshuis een duo- fiets geschonken. Bewoners kunnen nu met een vrijwilli ger een fietstochtje door de streek maken. De aanschaf van een duofiets stond hoog op de verlanglijst van bewo ners en activiteitenbegeleiders, meldt 'Vriendenvoorzit ter' R. Marquinie. „En nu de recreatiezaal is afbetaald, kunnen we af en toe weer wat andere wensen inwilligen." De Redoutevrienden krijgen geld binnen door donaties, maar rijven vooral veel extraatjes binnen door acties als wafels bakken. Marquinie: „Dat hebben we zoveel ge daan dat de wafelijzers zijn versleten. We moeten dus eerst maar eens nieuw bakgerei kopen. Vrachtwagen raakt dieselolie kwijt MIDDELBURG - Een vrachtwagen met brandstoftank heeft gistermiddag omstreeks 13.00 uur circa 200 liter die selolie verloren, nadat hij tegen een aanmeerpaal (bij het kanaal) aan de Siloweg in Middelburg was gereden. Een naburig bedrijf heeft nog een deel van de dieselolie in" vaten op kunnen vangen. De stadsgewestelijke brand weer heeft de tweede brandstoftank losgekoppeld en heeft met een speciaal middel het wegdek schoonge maakt. oor Rolf Bosboom HDDELBURG - Haast is gebo- cn bij het versterken van de miwse musea. Dat betekent al op korte termijn het consu- entschap voor de musea moet torden uitgebreid, dat er vaart ient tc worden gezet achter het iventariseren van de collectie tn dal er zo snel mogelijk goede, entrale depots komen. Ie boodschap die cultuurgede- uteerde Harry van Waveren gis- ermiddag meekreeg tijdens een nini-conferentie in Middelburg, :as helder. Er moet snel wat ge- «uren en daarvoor is geld no- iig, waarbij in eerste instantie aar de provincie wordt geke- en maar zeker ook naar de ge- neenten. lp de bijeenkomst werden de aabevelingen besproken van rapport Musea op koers, dat rovinciaal museumconsulent *o Adriaanse heeft opgesteld. Dat is het uitgangspunt voor nota over de toekomst van het Zeeuwse museumbestel, dat bet najaar aan Provinciale Staten moet worden voorgelegd. \r. Volgens Adriaanse is nauwere ha Menwerking en afstemming 2 imcert Ronald Irautigam in Veere afgelast jij'ÏEItE Het concert dat Ro- nald Brautigam vandaag in de ',v< "ro'c Kerk in Veere zou geven, fet W niet door. Hij heeft zich wkgemdd. i I jicPrauligam heeft een oorziekte lis hem verbiedt op een concert- Stichting Nieuwe Muziek w heeft het concert verplaatst S volgend jaar: zaterdag 15 juli 2006. tussen de musea noodzakelijk. Die zijn nu veelal te klein en te afhankelijk van vrijwilligers om zaken zoals promotie, educatie en collectiebeheer professioneel aan te pakken. De consulent pleit daarom voor de vorming van regionale koepels, die de al gemene werkzaamheden cen traal uitvoeren. Juist door sa men te werken kunnen de mu sea, die nu vaak te veel op el kaar lijken, zich van elkaar on derscheiden. In een toelichting op zijn rap port sprak Adriaanse gisteren van een investering van acht ton per jaar die nodig is om koepels te vormen. Om de collecties goed digitaal te registreren is een bedrag van ongeveer twee ton nodig. Daarnaast zijn er cen trale depots gewenst, door de museumconsulent geschat op in totaal 3000 vierkante meter. Ge zien de beperkte inkomsten van musea zijn bijdragen van de overheid onmisbaar om de plan nen van de grond te krijgen. „De portemonnee zal moeten worden gevuld." Onzeker De Veerse wethouder Marjan te Roller schetste de situatie in haar gemeente, waar al volop wordt nagedacht over samen werking tussen de zes musea die daar zijn. Het idee is een centra le museumstaf te vormen, waar mee 4,5 arbeidsplaats is ge moeid, een uitbreiding met 2,8. Of de gemeenteraad het geld daarvoor over heeft, is nog onze ker. De aanwezige vertegenwoordi gers van de musea konden zich in grote lijnen vinden in de aan bevelingen, maar'gaven wel aan dat de eigenheid van de musea bewaard moet blijven, dat het werk voor vrijwilligers aantrek kelijk dient te blijven en dat er geen centraal depot voor heel de Presentatie in het Polderhuis, het museum in Westkapelle. archieffoto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19