Strijd om Vlissings bedrijfsafval (Bgg PZC Levensdroom van echte mountainbiker Schadeloosstelling kokkelvisserij kost honderd miljoen euro Amazones halen schoolrapport op Particulieren concurreren met gemeentelijke ophaaldienst Flash-Lan party in Hansweert r Transalp, 22 keer de Alp d'Huez zaterdag 9 juli 2005 w 15 j^rFriith Ramakers VLISSINGEN - De gemeentelij ke ophaaldienst van Vlissingen is dit jaar vijftien van de circa vierhonderd contracten voor het ophalen van bedrijfsafval kwijt geraakt. Klanten stapten over „aar een particuliere afvalinza- melaar. „Er zijn prijsvechters op die markt", zegt H. Willem- sen van de afdeling milieu van de gemeente Vlissingen. Willemsen zegt zich nog geen grote zorgen te maken, want het ophalen van bedrijfsafval maakt 'maar tien procent van het werk uit'. Maar toch moet de gemeente niet te veel klanten verliezen. „Dan moeten we de bedrijfsvoering opnieuw bekij ken." Jarenlang was de balans van nieuwe en vertrekkende klanten in evenwicht. R. Steenaert van de gemeente zegt dat enkele par ticuliere inzamelaars Vlissingse ondernemers benaderen met aantrekkelijke voorstellen. „Ze gaan onder de prijs zitten, of ze bieden bijvoorbeeld een gratis container aan." Goedkoper Volgens Steenaert zullen de klanten toch een keer meer moe ten gaan betalen. „De klanten kunnen een jaartje goedkoper luit zijn, maar het z$l voor de I commerciële inzamelaars niet j,eenvoudig zijn om goedkoop te blijven." .'De gemeente moet kostendek- Circus Renz in Vrouwenpolder VROUWENPOLDER - Circus Rcnz Berlin komt naar Vrouwen polder. Vijf dagen slaat het cir cus zijn tent op in het dorp, van 120 tot en met 24 juli. j De voorstellingen zijn op woen- I dag tot en met zaterdag dage lijks om 19.00 uur. Op zaterdag vindt ook een middagvoorstel- ling plaats om 15.00 uur. Op zon dag is er een middagvoorstelling om 14.00 uur. Geen huizen in oude busgarage KRUININGEN - Sinke VOF uit Kruiningen heeft de voormalige garage van Connexxion aan de rand van Kruiningen gekocht, maar mag er tot grote teleurstel ling van directeur L. Sinke voor lopig geen woningen bouwen. Hij gaat de panden verhuren aan bedrijven en zelf activitei ten ontplooien. Bij aankoop van het garagecomplex dacht Sinke er nog huizen te kunnen realise ren. Dat gaat echter niet door na een uitspraak van de Raad van State. Die bepaalde dat rond onder meer kippenbedrij- ven een geurcirkel moet gelden van 410 meter in plaats van 320 meter. De garage valt daardoor opeens binnen de geurcirkel van een kippenboerderij aan de Blauwhoefseweg. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-maïl: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl kend draaien. „Dat is ons uit gangspunt", merkt Steenaert op. De ophaaldienst heeft boven dien te maken met de door de ge meenteraad vastgestelde tarie ven in de vorm van de afvalstof fenheffing. „We hebben dus niet net als een onderneming de vrij heid om kortingen te geven of om de prijs te verlagen", merkt HANSWEERT - De stichting Flash-Lan houdt van 29 tot en met 31 juli een Flash-Lan party op het complex van voetbalclub Hansweertse Boys. De game-wedstrijd vindt 'voor het eerst plaats in tenten. Deel nemers mogen hun eigen tent meenemen, maar kunnen hun spelletjes ook in de hoofdtent spelen. Bij een lanparty worden de computers van de deelnemers op elkaar aangesloten, zodat ze het met diverse spellen tegen el kaar op kunnen nemen. Het eve nement begint vrijdag om 10.00 uur. De gamers sfoppen zondag rond 18.00 uur. Inschrijven kan via www.flash-lan.nl. Advertentie KOZIJNEN ZONWERING www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-33p3$3 Willemsen op. De gemeente mag bovendien alleen in haar eigen gebied afval ophalen. Wanneer maakt de gemeente zich wel zorgen? „Waar het om slagpunt ligt, is moeilijk in te schatten. Maar als we honderd klanten zouden verliezen, dan wordt het een serieuze zorg", zegt Steenaert. Hij verwacht GOES - Ook jongeren onthaas ten. Anne Baauw uit 's-Heeren- hoek en haar vriendin Johanna Holleman uit Arnemuiden haal den gisteren per pony en paard hun schoolrapport op in het Cal- vijncollege in Goes. De vwo5-scholieren Anne (16, links op de foto) en Johanna (17) vertrokken bij het krieken van de dag uit 's-Heerenhoek, waar Johanna's paard ook gestald staat. Ze kregen gezelschap van Anne's zus Jacobien, die een Shetlandpony berijdt. Na een tocht van bijna twee uur via Le- wedorp - „we hebben gewoon de fietsroute gevolgd" - arriveer den de drie amazones tegen ach ten bij de school in Goes. Klasge noten keken niet vreemd op, want het is al de vierde keer dat Anne per pony haar rapport komt afhalen. Rond de middag was het trio weer thuis. Zonder problemen, al wil pony Voska het onderweg wel eens op de heupen krijgen Anne: „Dan begint ze plots te springen of ze wil niet meer vooruit. Voska heeft een eigen niet dat het zover zal komen. „Onze kracht is d^t we flexibel kunnen werken. Als klanten 's ochtends bellen omdat hun af valbak eerder dan verwacht vol is, dan lassen we een extra rond je in. Dat zie ik andere inzame laars niet zo snel doen." Steenaert zegt dat de gemeente 'uiteraard inkomsten van die vijftien klanten misloopt'. „Maar die zijn te verwaarlozen omdat we ook geen stortingskos- ten hebben." Het ophalen van bedrijfsvuil past in de bedrijs voering van de gemeentelijke op haaldienst. Het klantenverlies heeft meer gevolgen voor de hoe veelheid werk die de ophaal dienst kan uitvoeren. „We kun nen het personeel en het materi aal efficiënter inzetten door het inzamelen van bedrijfsafval", verklaart Steenaert. Als er meer contracten wegval len, dan moet de ophaaldienst naar alternatieve taken zoeken. „Dan gaan we bijvoorbeeld een middagje extra grof vuil opha len", zegt Steenaert. door Harmen van der Werf YERSEKE - Bijna honderd mil joen euro is nodig om de begin dit jaar in de Waddenzee verbo den mechanische kokkelvisserij schadeloos te stellen. De com missie schadebepaling kokkel visserij heeft dit gisteren geadvi seerd aan minister Veerman van Landbouw. Voor kokkelverwerkende bedrij ven die ook kokkels visten, zo als de Roem van Yerseke en Hei- ploeg Shellfish in Yerseke, is een vergoeding van netto 85 mil joen euro 'redelijk', oordeelt de commissie. Dit bedrag is onder meer gebaseerd op een verlies aan inkomsten over een reeks van jaren door het visverbod. Voor drie ondernemers die slechts één kokkelvisvergun ning hadden, wil de adviescom missie per bedrijf twee miljoen euro extra. Sociaal plan Stopzetting van de mechanische kokkelvissTerij heeft ook grote so ciale gevolgen. Ruim honderd werknemers in de sector zien hun baan verloren gaan. In Yer seke vallen de zwaarste klappen met het verlies van achtenvijftig arbeidsplaatsen bij Heiploeg Shellfish en éénendertig bij de Roem van Yerseke. Inmiddels is een sociaal plan met de vakbon den afgesproken. De commissie schadebepaling kokkelvisserij vindt dat de kosten daarvan, ge schat op 7,5 miljoen euro, voor rekening van de overheid moe ten komen. Minister Veerman gaf nog geen inhoudelijke reactie op het ad vies. Hij deelde alleen mee fzo snel mogelijk duidelijkheid Ite verschaffen'. Een datum noem de Veerman wijselijk niet. De commissie schadebepaling kok- kelvisserij heeft maanden later dan gepland het advies uitge bracht. Dat had onder meer te maken, meldt de commissie, niet het moeilijke onderwerp, de be perkte beschikbaarheid van de leden én de wens om een een stemmig adviesrapport uit (te brengen. Directeur H. Lacor van de Roem van Yerseke wil niet veel kwijt over het advies. Hij meldt 'blij te zijn dat de commissie een eensluidend besluit heeft geno men'. Lacor blijft het moeilijk vinden dat 'een goede bedrijfs tak' is verdwenen, hoeveel geld er ook komt. Ook de gemeente Reimerswaal heeft geld geclaimd bij de over heid, met name voor het verlies aan havengelden door het ver trek van kokkelschepen. Het ver lies aan inkomsten is al met al geschat op 1,93 miljoen euro. De commissie schadebepaling kok kelvisserij zegt daar niets over. Wethouder J. Bliek (SGP) ver baast dit niet. De commissie heeft laten weten alleen te on derzoeken wat een redelijke vér- goeding voor de sector is. Pe aanvraag van Reimerswaal ligt nu bij Veerman. De mechanische kokkelvisserij is verboden, nadat de sector ja renlang door natuurorganisaties was beticht schade toe te bren gen aan de Waddenzee. Het ver bod maakte deel uit een politie ke deal in het kabinet over het toch toestaan van gaswinning in de Waddenzee. willetje." Of Anne volgend jaar het lustrum haalt, weet ze nog niet. Ze doet dan examen en de uitreiking is altijd in de avondu ren. „Het zou leuk zijn om weer met mijn pony te komen. Dan (Advertentie) moeten we een trailer regelen voor de terugtocht." foto Willem Mieras f lL studeren aan de HZ in vlissingen? Dat kan in deeltijd! Ook MBO Sociaal Pedagogisch Werker en Sociaal Dienstverlener u ,mL—~ Wij helpen je mensen helpen! Hogeschool Êmj Zeeland inf0@hz.nl www.hz.nl Aanpak jongerenoverlast bij sluis Jolanda Bruin-Kastelein en Tonny Bruin hebben afgelopen jaar negenduizend trainingskilometers gereden voor de race der races. foto Dirk-Jan Gjeltema door Marcel Modde OOSTERLAND - Ze zien er afgetraind uit, strak in het vel, de blik op scherp. Zo'n negenduizend kilometers voorbe reiding in de benen, inclusief enkele ma rathons en hoogtestages in Duitsland, Italië en Spanje. Het startnummer is binnen en dus kan niets Tonny Bruin (concerncontroller) en zijn teamgenoot en levenspartner Jolanda Kastelein (ge meente-ambtenaar) uit Oosterland nog weerhouden van deelname aan de race der races: de Transalp Challenge, 740 kilometer en negentien bergpassen lang, voornamelijk over moeilijk berijd bare paden. Even spande het erom of de Oosterlan- ders daadwerkelijk aan de start zouden verschijnen, zaterdag 16 juli in het Zuid-Duitse Mittenwald. Kastelein wordt geplaagd door een hardnekkige peesontsteking als gevolg van de harde trainingsarbeid het afgelopen jaar. Cru ciaal was of er blijvende schade zou ont staan, wanneer de zware tocht in acht etappes over de Alpen naar het strand van Venetië zou worden ondernomen. „Volgens mijn sportarts is die kans klein, maar hij heeft mij wel verzekerd dat ik flink wat pijn zal krijgen. Met een pakket pijnstillers in de bagage moet het wel lukken", zegt ze vastbera den. Het typeert de instelling van de fanatie ke mountainbikers: afzien om tot de grens van je kunnen te gaan. „De Trans alp Challenge is een begrip. De ultieme uitdaging, die moet je gewoon hebben gereden", verklaart Kastelein hun drijf veer. Onder dat mom afficheert de Duit se organisatie zich ook: 'de zwaarste mountainbikerace van de wereld, een levensdroom'. Bruin maakt een verge lijk met de onder het grote publiek be ter bekende Tour de France en de ophef over de bergcolletjes. „Wij moeten in acht dagen tijd 22 keer de Alp d'Huez op en af en dan grotendeels over grind-, wortel en zandpaden." Het parcours loopt door drie landen, gaat over maar liefst negentien bergpassen, schetst hij wat hen te wachten staat. Een startbe wijs in de transalp is felbegeerd, enigs zins te vergelijken met de Elfsteden tocht op de schaats. Ruim vierduizend gegadigden van Amerika, Europa, Nieuw-Zeeland tot aan Zuid-Afrika hebben zich aangemeld voor deelname. Vijfhonderd teams (er doen slechts zes tig vrouwen mee) waren rap genoeg om zich via het internet daadwerkelijk in te schrijven. Binnen een uur was het deelnemersveld compleet. Bruin en Kas telein hadden voor de opening van de wereldwijde inschrijving ieder postge vat achter een computer en wisten zo tij dig tot het Duitse web door te dringen. Met startnummer 93 beginnen ze vlak achter zestig professionele rijders. De illusie dat ze ook maar enige kans krij gen bij die snelle voorhoede aan te pik ken, hebben ze geenszins. Bruin: „We hebben in de 2,5 jaar tijd dat we serieus zijn gaan fietsen conditioneel en tech nisch wel een behoorlijke vordering ge maakt, maar die professionals zijn nog altijd sneller. Waar het ons om gaat, is de tocht uit te rijden en een acceptabele tijd neer te zetten." De daglimiet is gesteld op twaalf uur. Wie dan nog niet binnen is, ligt er uit. Kastelein verwacht daar per etappe ge middeld drie tot vier uur onder te kun nen blijven. „Eén dag is goed te doen, weten we al van onze laatste vakanties. De vraag is nu hoe het aanvoelt wanneer je acht da gen achtereen op de fiets zit in die extre me omstandigheden. Het belangrijkste is dat je bereid moet zijn flink af te zien. Je weet dat je meer pijn zult lijden dan zult lachen. En vallen doe je altijd, vooral ik", verwijst ze naar haar buite ling vijf meter in een afgrond van de Zuid-Franse Alpen vorig jaar. „Het is goed afgelopen. Valpartijen horen er ge woon bij." De Oosterlanders weten zich in gezel schap van een tweede Zeeuws/Gelders team dat bestaat uit Jarno Veerhoek en Jasper van de Luytgaarde met startnum- mer 67. Hun verrichtingen zijn via de internetsite www.transalpchallen- ge.com te volgen. WEMELDINGE - Tot hier en niet verder. Jongeren die bij de kleine sluis in Wemeldinge rotzooi trappen, kunnen op actie van de politie rekenen. Op verzoek van de ge meente Kapelle zijn de touwtjes strakker aangetrokken. De kleine sluis in Wemeldinge is een ideale zwemplek voor jongeren. Dat is al jaren zo. De Kapelse wethouder P. Ganseman wil dat ook niet veranderen, want, zegt hij, 'het gros van de jongeren doet niks verkeerd, het gaat om enkele raddraaiers die het voor de rest dreigen te verpes ten'. Onlangs zijn twee van die gasten opgepakt door de politie. Zij hebben een proces-verbaal gekregen en moes ten de aangerichte schade vergoeden. Zij hadden stenen uit de straat in de kleine sluis gegooid. Door de 'rad draaiers' in de portemonnee te treffen, hoopt de Kapelse burgemeester S. Kramer te voorkomen dat het nog vaker uit de hand loopt. Dat is niet het enige wat de gemeente doet. Op de kleine sluis is cameratoezicht voor de bedie ning van de sluisbruggen. Ook de jongeren worden met de camera in de gaten gehouden. Politie neemt apparatuur in beslag YERSEKE - Vanwege geluidsoverlast heeft de politie in een woning aan de Stenge in Yerseke geluidsapparatuur in beslag genomen. De bewoner kreeg een proces-verbaal en. Nadat de agenten de spullen in de auto hadden gezpt, hoorden ze vanuit de woning wederom herrie. De bewo ner had een andere radio aangezet. Ook die moest hij inle veren. Ergernis door afgebrand huis HULST - De buren en de gemeente zitten danig in hun maag met de afgebrande woning aan de Zoutestraat 75 in Hulst. Het huis ligt al sinds december vorig jaar in de as, maar de ravage is nog steeds niet opgeruimd. Het echt paar Herrewegh woont op nummer 77 en heeft de gemeen te al herhaaldelijk gevraagd iets te doen aan de overlast. Tot nu toe zonder resultaat. „Het vuil in de achtertuin staat een meter hoog. Onkruid waait over, het wemelt er van het ongedierte en er liggen asbestplaten in de tuin. Bij warm weer hebben we stankoverlast in ons huis van de roetlucht. De gemeente heeft een aantal maanden gele den beloofd ons te helpen, maar er is nog steeds niets ge beurd", klaagt G. Herrewegh zijn nood. „Waarom moet dat nu zo lang duren. Ik ben een brave burger die netjes op tijd zijn rekeningen betaalt, maar ze laten me stikken. Ik vraag me af of het ook zo lang zou duren als het bij de wethouder of de burgemeester in de buurt was." De wo ning aan de Zoutestraat brandde vorig jaar december vol ledig uit. Te dunne bedrading van de elektriciteit werd als officiële oorzaak vastgesteld, maar volgens Herre wegh hield de eigenaar zich op de zolder van het huis be zig met de teelt van hennep. Burgemeester J.F. Mulder kan dat 'bevestigen noch ontkennen'. Wel geeft hij aan, dat er problemen zijn tussen de eigenaar van het pand en de verzekering over de afwikkeling van de schade. Diefstal culturele vlaggen Yeere VEERE - Tussen woensdagavond negen uur en donder dagochtend negen uur zijn aan de Toren wal in Veere drie vlaggen, die op de dijk stonden, weggenomen. Het gaat om culturele vlaggen die een aparte afbeelding hebben. De vlaggen hebben een waarde van honderden euro's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15