Ontslagen op Archipelscholen PZC Het is nu stil in Avonturenland laatste d'Arke moet weer gaan stralen Kliniek voor dyslexie opent in Middelburg Bestuur heeft geen geld meer voor 21 conciërges en onderwijsassistenten ZELF VLIEGEN GEWOON DOEN ronde Vandaag Heropening Jan de Nooijer vof Broederliefde zaterdag 9 juli 2005 MIDDELBURG - Bij de openba re Archipel-basisscholen in Mid delburg en Vlissingen verdwij nen 21 banen. Het gaat om con ciërges, onderwijsassistenten en administratieve krachten. Door het wegvallen van overheidssub sidie kan het schoolbestuur hen niet meer in dienst houden. Archipelscholen hadden 21 ..ïsen in dienst via gesubsidi- eerde id-banen. Die subsidie ver valt voor een deel en scholen moeten zelf gaan meebetalen. Hel bestuur van de Archipelscho len heeft daarvoor het geld niet, voorzitter C. Kuyvenhoven van de Raad van Bestuur. „We hebben gezocht binnen de begro- van alle scholen, maar we kunnen het niet betalen." Daarom is ontslag aangevraagd hoorde 21 betrokken medewer kers. Met de gemeente Middel burg is al afgesproken dat tot 1 januari 2006 de tijd wordt geno- nen om de negen id'ers die op Middelburgse scholen werken, ander werk te helpen. Met je gemeente Vlissingen wordt volgende week gesproken over de twaalf Vlissingse id'ers. gebeurt op verzoek, van de gemeente, zegt onderwijswethou der E. Walrave-Troost van Vlis singen. Zij zegt verrast te zijn door het besluit van de Archipel scholen om ontslag aan te vra- „Wij hebben aangeboden tweederde van de kosten te «talen, zodat de scholen nog enderde moeten betalen. Maar ennelijk hebben ze daar ook iet geld niet voor. Blijkbaar is Ie nood zo hoog dat het zelfs liet lukt om een paar mensen in lienst te houden." Irankrijders IXEL-Een 41-jarige automobi- ist uit de gemeente Sluis heeft n de nacht van donderdag op Tijdag een rijverbod van vier lur gekregen wegens drankrij- ien. De man werd aangehouden n de Koestraat in Axel en had weemaal de toegestane hoeveel- ïeid alcohol gedronken. Op de 'agseweg in Overslag kreeg een 25-jarige automobi- Ist uit de gemeente Terneuzen wegens drankrijden een rijver bod van een uur Advertentie tart nieuwe theoriecursus 5 september 2005 Seppe Air Service Tel. 0165-31 81 67 www.seppe.nl (Advertentie) p. Grote Markt I l-l 3 4461 AH Goes u Telefoon; Oil3227607 (Advertentie) Moonlight Cruises :30 juli en 6 augustus 2005 l^wjederii-diikhuizen.nl Bestuursvoorzitter Kuyvenho ven stelt dat het ontslag onver mijdelijk is, ook al betreurt hij dat zeer. „Ze zijn onmisbaar ge worden voor ons." Docenten zijn hoger opgeleiden, maar ze zullen ook weer moeten kopiëren, vuilniszakken buiten zetten, de telefoon opnemen, zegt Kuyvenhoven. Werk dat ze tien, vijftien jaar geleden ook wel deden, erkent hij, maar dat ze er niet eenvoudig weer bij kunnen doen. „Want in de tus sentijd zijn de kwaliteitseisen voor het onderwijs strenger ge worden. Als docenten die extra taken er weer bij krijgen, gaat dat ten koste van het onderwijs en dus van de kinderen. Inciden teel is het geen probleem om die taken te vervullen, maar als ze dat structureel moeten doen, zijn we verkeerd bezig." Wethouder A. van 't Westeinde van onderwijs in Middelburg wijst erop dat de gemeente altijd tegen de scholen heeft gezegd dat de conciërges en onderwijsas sistenten 'additioneel' zijn. „Ze komen niet in de plaats van vas te arbeidskrachten, maar erbij. De scholen moeten het dus ook zonder hen kunnen redden." Toch begrijpt hij dat er een span ningsveld is met de praktijk, en dat ze 'inmiddels wel nodig ge worden zijn'. Kuyvenhoven voorspelt dat de scholen vies en onveilig worden als er geen conciërges en onder wijsassistenten meer zijn. Wet houder Walrave-Troost deelt zijn zorgen. Zij noemt het ver dwijnen van de id-banen in het onderwijs 'rampzalig voor de or ganisatie'. „Het leidt tot het ver dwijnen van kennis en erva ring." De gemeente kan echter niet alle kosten betalen, zegt Walrave-Troost. „We zoeken de grenzen op, maar de scholen moeten een deel zelf betalen. Ik vind het zonde dat de Archipel scholen dat niet kunnen." OOSTKAPELLE - Molen d' Arke in Oostkapelle moet er aan het einde van dit jaar weer piekfijn uitzien. De korenmolen uit 1858 wordt gerestaureerd omdat die in zeer slechte staat is. Eind 2003 legden de molenaars him werk in Oostkapelle neer, omdat ze het niet langer veilig vonden bezoekers te ontvangen. De tandraderen en assen waren in een slechte staat en in de stelling waar het bezoek op liep, zaten ga ten ter grootte van een kindervoet. Het volledige binnenwerk, de kap en het metsel- en voegwerk van de romp worden nu onder handen genomen. De wieken en het andere 'gaande werk' worden her steld. Een aantal trappen en luiken moet vervangen worden. Voor de restauratie heeft de gemeente Veere 224.000 euro uitgetrokken. De molen is sinds 1984 in han den van de gemeente. In 1988 is d'Arke ook al gerestaureerd. Na die tijd is er voor al klein onderhoud gepleegd. foto Ruben Oreel door Maurits Sep GROOT-VALKENISSE - Het avontuur is voorbij voor Jope en Corné Leemans. Hun overdekte kinderspeeltuin in Groot-Valke- nisse is dicht. Ze beleefden giste ren nog een drukke dag, maar om zeven uur 's avonds ging het licht uit en de deur op slot. Defi nitief. 's Middags is de hal van Avontu- renland Valkenisse nog rijkelijk gevuld met kindergegil. „Ik zal het gaan missen, dat gegil", zegt Jope Leemans. Want zolang de kinderen herrie maken, over stemmen zij het gevoel van treurnis over de onvermijdelijke sluiting. „Kinderen zijn vrolijk en dan word je zelf ook vrolijk. Maar eigenlijk voelt het van daag alsof ik naar een begrafe nis moet." Het afscheid valt zwaar, maar volhouden kon het echtpaar Leemans het ook niet. Het conflict met de buurman, de eigenaar van Camping Valkenis- (Advertentie) woning-en meubelstoffeerder langstraat 79 Arnemuiden Neem vandaag een kijkje in onze vernieuwde winkel. Wij verwelkomen "roet een hapje en een drankje. u ook bij ons verkrijgbaar: meubels se, was zo ver uit de hand gelo pen, dat het niet meer alleen za kelijk maar ook fysiek werd uit gevochten. Een handgemeen, ruim twee maanden geleden, waarbij Corné Leemans gewond raakte, was de druppel die de emmer deed overlopen. Het echtpaar Leemans hield Avonturenland open zolang er reserveringen waren van scho len en voor. feestjes. Het begin van de schoolvakantie zou ech ter het einde zijn voor de over dekte speeltuin. Gisteren was het zover. Annemarie Puskaric uit Vlissin gen zal Avonturenland missen. Zij neemt twee tot drie keer per maand haar nichtje mee naar Groot-Valkenisse. Het is een ide aal uitje, zegt ze. „Zij vindt het hier helemaal het einde. Ze kan de hele middag spelen. En wij kunnen bijpraten met ander gas ten. Je komt hier altijd een be kende tegen." Er waren veel vaste gasten, zegt Jope Leemans. „Zoveel dat we alleen op hen ons bedrijf kon den draaien." Van die mensen heeft ze de afgelopen dagen en weken ook veel bedankjes en be moedigende briefjes gekregen. Sommigen zijn ook persoonlijk afscheid komen nemen. „Woens dag was het nog propvol." Leemans heeft de afgelopen maanden gesproken met zes kan didaat-kopers. Twee zijn nog se rieus bezig, maar een overname is niet gelukt. „De banken ver strekken geen geld om een speel tuin over te nemen. Die kijken naar de toestellen en zeggen: als je alles afbreekt hou je een hoop Kinderen konden gisteren voor het laatst spelen in Avonturenland Valkenisse. foto Ruben Oreel plastic en isolatiemateriaal over. Het heeft te weinig waar de. En dus krijgen kopers hun fi nanciering niet rond." Als iemand het bedrijf over neemt, hoeft hij alleen maar de deur van het slot te draaien en het licht aan te doen, zegt Lee mans. Want ook al stoppen zij er nu mee, alle spullen blijven gewoon staan. Meenemen en er gens anders opnieuw beginnen, wil het echtpaar niet. Wat ze wel gaan doen, weten ze nog niet. Plij kan voorlopig niet werken, door fysieke problemen na de ruzie met de buurman; zij kan wel werken en wil dat ook graag, maar heeft nog geen baan gevonden. i Tenzij er toch snel een koper wordt gevonden die Avonturen land Valkenisse heropent, blijft de kinderspeeltuin dicht. Anne- piarie Puskaric weet nog niet waar ze nu met haar nichtje naartoe moet. In de buurt ziet ze geen alternatief. Bovendien vond ze het hier 'het einde'. „We hebben hier ook twee keer de verjaardag van mijn nichtje ge vierd." Jope Leemans mag het dan niet meer zien zitten om door te gaan, ieder ander kan ze het zo aanraden. „We stoppen vanwege proble men met de buurman, niet om dat het financieel slecht gaat. Het kost ook niet veel om Avon turenland open te houden. Je kunt de speeltuin bovendien makkelijk uitbreiden. Dat wa ren we ook van plan. De spullen lagen al klaar." Joyriding met shovel TERNEUZEN - Joyriding met een shovel en ermee doen waar zo'n graafmachine voor bedoeld is: gaten graven. Van dit feit werd gisteren melding gemaakt door de poli tie van Terneuzen. De shovel in kwestie is tussen donder dagmiddag en gistermorgen gestolen vanaf een bedrijf sterrein aan de Oude Vaart vlakbij een honkbalveld. Daar werd de shovel gistermorgen ook teruggevonden. Op het veld zelf waren geen vernielingen gepleegd, maar vlak naast het veld waren met de machine een paar gaten ge graven. De daders hadden de cabine van de shovel openge broken en met de bedrading geprutst. Ze lieten de machi ne achter, een moersleutel en de dop van de brandstof tank werden meegenomen. Doden van roofvogels wekt zorg BIERVLIET - Het doden van roofvogels rondom de Braak man neemt hand over hand toe, constateert de Roofvogel werkgroep Zeeland. Op een dijk bij Biervliet is gisteren een dode jonge buizerd gevonden, wiens botten waren ge broken door de inslag van geweerhagel.Een maand gele den zaten er nog twee jonge, bijna vliegvlugge buizerds op het nest. Vogelliefhebbers vrezen dat 'iemand met een hekel aan roofvogels' beide beesten heeft afgeschoten. Woordvoerder H. Casteleijns van de Roofvogelwerkgroep zoekt de schuldigen in jagerskringen. „Vooropgesteld: ze ker niet alle jagers maken zich schuldig aan roofvogel ver volging. Maar in Midden- Zeeuws-Vlaanderen zijn enkele jagers actief die de beschermde roofvogels blijkbaar nog steeds als concurrenten zien." Casteleijns en collega's von den alleen de laatste drie jaar al meer dan twintig onder verdachte omstandigheden omgekomen buizerds. Inten sievere controles van politie en Algemene Inspectie Dienst (AID) moeten leiden tot het op heterdaad betrap pen van de daders. Verlies van jachtvergunningen en roye menten van jagersclubs moeten het doden een halt toeroe pen aan de slachtpartijen, hoopt de werkgroep. Vlissings duo aangehouden VLISSINGEN - In het Groenewoud in Vlissingen zijn in de nacht van donderdag op vrijdag een 26-jarige wouw en een 43-jarige man, beiden uit Vlissingen, aangehou den. De man liep met een fles bier in zijn handen en kreeg daarvoor een bekeuring. Volgens de politie reageerde hij daarop vervelend, waarna hij werd aangehouden. Vervol gens bleek ook dat hij geen identificatiebewijs bij zich had. Tijdens deze aanhouding leunde een vrouw tegen de dienstfiets en viel over de fiets heen. De politie meldt dat een van de agenten haar wilde helpen bij het opstaan, toen de vrouw begon te schoppen en te krabben. Bij haar aanhouding bleek dat ook zij geen identificatiebewijs bij zich had. De man werd bekeurd, de wouw kreeg een dag vaarding uitgereikt. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - In zes maan den genezen zijn van dyslexie. Volgens Albert van Gemert en Jelte Holwerda is dat mogelijk. Eind augustus beginnen ze in Middelburg een kliniek. De behandelmethode is niet we tenschappelijk bewezen, zegt Van Gemert die zelf dyslectisch is. „Maar negentig procent van de mensen die bij me komen, zijn behandelbaar. Ik heb nu 1580 mensen behandeld en ik constateer dat het werkt." Van Gemert heeft inmiddels drie klinieken. Middelburg wordt de vierde. Holwerda wordt daarvan het aanspreek punt. Hij is orthopedagoog en heeft in Middelburg ook een in stituut voor huiswerkbegelei ding. Van Gemerts visie gaat er van uit dat de dyslexie zich heeft kunnen ontwikkelen door een foutieve beeldverwerking in de hersenen. Een neurologische ontwikkelingsstoornis ligt daar aan ten grondslag. „Als ik u vraag het woord 'hek' te spellen, ziet u in gedachten de juiste letters voor u", legt Van Gemert uit. „Kinderen met dyslexie zien dat niet. Die grij pen daarom naar andere metho den. Ze spreken het woord lang zaam uit en spellen het zo. Bij bij het woord 'hond' wordt dat lastiger. Ze horen een 't' aan het einde, maar het moet een 'd' zijn. Ze zullen proberen dit te onthouden met ezelsbrugge tjes." Het schrijven kost de kinderen op deze manier zoveel energie dat ze niet ook nog de spellings regels goed kunnen leren. Er ont staat een leerachterstand dat met de jaren toeneemt. Daarnaast krijgen veel dyslecti sche kinderen ook te maken met gedragsstoornissen, zegt Holwer da. „Ze krijgen op school of thuis keer op keer te horen dat ze het niet goed doen. Ze kun nen daardoor heel stil worden of een andere vorm van een ge dragsstoornis krijgen." De behandelmethode die na de zomer ook in Middelburg wordt toegepast, begint met een me ting van het oog. „We doen dat niet met behulp van een kaart met letters, maar met computer apparatuur. We kijken puur naar het oog", zegt Van Gemert. Aan de hand van die gegevens wordt een bril aangemeten. Die kan van sterkte afwijken van wat de reguliere opticien op meet. „De ogen en de hersenen passen zelf het foutieve beeld aan dat binnenkomt", verklaart Van Ge mert de werkwijze. „Op een be paald moment is die rek er uit en kunnen er naast hoofdpijn, vermoeidheid en duizeligheid ook andere fysieke klachten ont staan. Door het tijdelijk afplak ken van een oog en het gebruik van de bril die wij aanmeten, heffen we die compenserende werking van het oog op en ont staat er rust. De klachten ver dwijnen dan meestal vanzelf." Daarna begint het traject om de kinderen taalgevoelig te maken. Hoewel de kliniek mensen van alle leeftijden helpt, richten Van Gemert en Holwerda zich voor al op kinderen uit de basis- schoolgroepen 3 en 4. Voor meer informatie: ioww.dyslexienubehandelbaar.nl of 0118-638162 zeeuwse almanak De verhuizing van dat Kort- geense echtpaar zou een heel karwei worden. Vandaar dat de man des hui zes diverse hulptroepen had opgetrommeld, onder wie zijn oudste broer. Goedgeluimd pakte die 's och tends de eerste dozen op, maar gaandeweg de exercitie merkte hij dat een hele dag sjouwen toch meer van zijn gestel vergde dan gedacht. Maar hij liet zich niet kennen en kwam, nadat de monster klus geklaard was, zelfs nog met een sympathiek aanbod: „Als je nog eens gaat verhui zen, je hoeft maar te bellen en ik kom niet!" Op de originele wijze op Fotopapier! Alleen bij...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13