Aanval op Europese economie Afrika is de grote verliezer PZC PZC Metroreizigers zijn al jarenlang nerveus Londense City is op één na grootste financiële centrum van de wereld Beleggers lijken immuun voor terreuraanslagen Aanslagen Britse moslims beducht voor wraakacties 8 juli 1955 vrijdag 8 juli 2005 Londen is vanwege de Britse in menging in de oorlog in Irak een belangrijk doelwit voor terroris ten. Een aanslag op de Britse hoofdstad is een aanslag op de hele Europese financiële wereld. Londen is de spil van de Europe se handel in aandelen, obliga ties, opties en metalen en laat markten als Frankfurt en Parijs ver achter zich. door Mathijs Rotteveel en Gert van Harskamp Een aanslag op de Londense financiële markten heeft ge volgen voor de gehele Europese economie. Dertig procent van de Europese handel gaat via de Londense beurs, en tien procent van de wereldwijde handel. Daarmee is de Britse hoofdstad het belangrijkste financiële cen trum van Europa en na New York hel grootste van de we reld. Grote markten als Frankfurt en Parijs kunnen op het gebied van de aandelen- en obligatiehandel niet eens in de schaduw staan van Londen. De werknemers van de finan ciële bedrijven in de Londense City zijn zich bewust van het be lang van de City voor de finan ciële wereld, maar ook van de kwetsbaarheid ervan. Tijdens de Tweede Wereldoorlog kozen de Duitsers het financiële cen trum al uit als een van de be langrijkste doelwitten. Ook de IRA pleegde in 1992 een grote bomaanslag midden in het hart van het financiële district. „De meeste mensen die hier wer ken, kennen deze feiten", zegt Paul Schuilwerve. Hij werkt als directeur Global Commodities op het Fortis-kantoor in Lon den, een paar honderd meter van metrostation Aldgate, waar een van de aanslagen gisteren heeft plaatsvonden. „Het is niet zo lang geleden dat hier de laat- se IR A-bom ontplofte", zegt hij. Hij refereert aan de aanslagen van de IRA die tot in de jaren ne gentig het financiële centrum teisterden. In 1996 vond er een IRA-aanslag plaats op Canary Wharf en in 1992 eentje in de Baltic Exchange, vlakbij het kantoor waar Schuilwerve nu werkt. Sinds Al Qaeda de Engel sen als vijand heeft bestempeld, houdt iedereen volgens Schuil werve rekening met een terroris tische aanslag in het financiële district. „We wisten dat dit zou kunnen gebeuren", zegt hij. „Ie dereen was aan dat idee gewend Dat wil niet zeggen dat Schuil werve gisterochtend direct na binnenkomst in kantoor aan de slag ging met de handel in olie, goud, cacao of suiker. „De mark ten bewogen natuurlijk heel snel, maar we moesten eerst uit zoeken waar al onze collega's waren." Zijn collega Yvan de Koek meldt dat inmiddels ieder een is getraceerd. „We hebben iedereen aan de telefoon gehad, behalve enkele collega's die op verlof zijn", zegt hij. „Het zou wel erg toevallig zijn als juist zij 's ochtends om acht uur in een van de getroffen metro's zaten." Volgens De Koek houdt Fortis altijd rekening met rampen, dus ook met terroristische aansla gen. „Alle belangrijke informa tie wordt gekopieerd en naar een speciaal veiligheidskantoor gebracht", zegt hij. „Daar staan ook computers die in geval van nood al het werk kunnen overne men. In dat veiligheidskantoor zijn werkplaatsen ingericht waar onze belangrijkste mana gers en informatici kunnen wer ken, als alle apparatuur op ons normale kantoor zou uitvallen. Gelukkig is daar nu geen sprake van." Weinig telefoontjes Het werk ging gisteren in de Ci ty gewoon door. „Twee van onze tien werkne mers konden niet op kantoor ko men, door het platleggen van de metro", zegt de receptioniste van de Londense vestiging van het Nederlandse advocatenkan toor Nauta Dutilh. „Verder is het rustig vandaag." Ook bij Fortis vormen de aanslagen - na de hectische ochtend - geen be lemmering meer om gewoon aan het werk te gaan. GPD Reddingswerkers en politie rukken uit na de explosie bij metrostation Aldgate in de Londense City. van onze redactie economie Beleggers lijken ongevoelig geworden voor aanslagen. „Men is gewend aan terreur, het effect van deze aanslagen op de beurzen is binnen een dag weer verdwenen", stelt prof. J. Oosterhaven van de Rijksuni versiteit Groningen in een reac tie op de aanslagen in Londen. Volgens de hoogleraar economie hebben de verliezen op de aande lenmarkten gisteren niets te ma ken met het verkeer van goede ren en diensten, maar is het een puur psychologische reactie. „Over een paar dagen merk je er niets meer van." Kort nadat het nieuws van de aanslagen bekend was gewor den, gingen de Europese effec- tenmarkten scherp omlaag, maar tijdens de middaghandel werd een groot deel van de ver liezen ingelopen. Bij de aanslagen in Madrid in maart van vorig jaar heeft het een paar weken geduurd, voor dat beleggers bekomen waren van de schrik. De aanslagen in New York en Washington in 2001 dreunden een paar maan den na op de financiële mark ten. Herstel Ook analist L. Daalder van za kenbank Bank Oyens en van Eeghen verwacht niet dat de foto Stephen Hird/RTR aanslagen van grote invloed op de beurzen zullen zijn. „De nor male reactie is dat herstel de vol gende dag optreedt, maar dat is niet iets waar je je geld op kan inzetten, want de gevolgen van de aanslagen zijn nog onbe kend", aldus de analist. M. van der Stee van Van Lan- schot Bankiers is dezelfde me ning toegedaan. „De reacties zijn iedere keer hetzelfde. Het lijkt erg veel op wat we in Ma drid hebben gezien", zegt hij. „Het zal een paar dagen moei zaam gaan op de beurs en dan treedt weer herstel op." ANP Het onvermijdelijke is gebeurd. Na Madr is nu ook de hoofdstad van Groot-Brittaj nië getroffen door laffe aanslagen van tg roristen die zich vereenzelvigen met het Al Qaa van Osama bin Laden. Het droeve, bloedige resultaat maakt nogma; duidelijk dat de strijd tegen het wereldwijdeexfc misme nog lang niet is gestreden en dat de terror- ten hun werkgebied niet beperken tot de Vererf de Staten en het Midden-Oosten. Het is wrango nu de reacties te lezen die de Londense hoofdcoj missaris en de burgemeester gaven na de aansla gen in Madrid. Zowel Sir John Stevens als bur^ meester Ken Livingstone zei in maart vorig jaj dat Londen 'onmiskenbaar' een doelwit is voor te roristen' en dat het 'een wonder' zou zijn als; Britse hoofdstad aan een aanslag zou weten teo: komen. Sinds de aanslagen in New York is Londen uite alert, maar net als in Madrid is gisteren geblefe dat Europese hoofdsteden niet voor de volle hor derd procent te beveiligen zijn tegen terrorism De strenge maatregelen die nu al een paar jaarv; toepassing zijn, kunnen hooguit de omvang r; het bloedbad enigszins beperken. De cynische ca clusie die hieruit volgt, luidt dat de westerse? reld zal moeten leren leven met het gevaar datk? nelijk altijd en overal op de loer ligt. Een nog\^ dergaande beperking van de individuele vrijhei om daarmee onze veiligheid te waarborgen, 5 niet alleen haar doel missen, maar zou ook het If ven in een vrije democratie te zeer bedreigen. Ju daarmee zouden de extremisten hun doel al de hebben bereikt. De groep die de verantwoordelijkheid heeft k geëist, wil onder meer dat de westerse landen h troepen terugtrekken uit Irak en Afghanistan, li recht hebben de Europese leiders gisteren te ke nen gegeven dat zij aan die eis niet tegemoet ze len komen. Daarnaast houden de aanslagen in Londen vrijt zeker verband met de G8 die dezer dagen in Sch land vergaderen. De terroristen zullen met n daad evenwel niet bereiken wat zij verondem len. Want waar de topontmoeting bij aanvang: een teleurstellend compromis over de werelds moede en het milieu dreigde af te stevenen, ds zullen de slotconclusies die later vandaag wordi afgegeven, bol staan van de eensgezindhe krachtdadigheid en positivisme. En dat is pree datgene waar de opnieuw zwaar belaagde west; se wereld momenteel veel behoefte aan heeft. door Merle Tip Onder 'normale' omstandig heden zou geen enkele reizi ger van de noord-zuidverbin- ding van de Londense metro (de Northern Line) - in de volks mond de misery-line genoemd - vreemd hebben opgekeken dat het elektriciteitsnet het begaf en zij in een pikdonkere tunnel strandden. Dat gebeurt name lijk wel vaker. De Londense me tro is de oudste ter wereld en heeft de reputatie ook de gam- melste te zijn, alle investerin gen van de laatste jaren ten spijt. Zo niet deze keer. Sinds de aan slagen van 11 september 2001 in de VS zijn ook de passagiers van de Londense 'underground' ze nuwachtig. Een vergeten tas kan al aanleiding zijn tot ontrui ming van een station. Boven dien lopen al ruim een jaar tien tallen extra agenten rond in de metrostations van de Britse hoofdstad. Zij zijn niet zicht baar. Zij bewegen zich in bur gerkleding tussen het reizend publiek. Op elk gewenst mo ment mogen zij personen fouille ren of tassen in beslag nemen. Prullenbakken zijn verwijderd uit angst dat er bommen in wor den geplaatst. Ze waren net te ruggeplaatst eind jaren negen tig toen de dreiging van mogelij ke IRA-aanslagen door de auto riteiten niet zo groot meer werd geacht dan in de twee decennia daarvoor. Ondanks alle voor zorgsmaatregelen konden terro risten gisteren toch toeslaan. Rustig Londenaar, Michael Dunn be schrijft op de internetpagina van de Britse omroep BBC wat er gebeurde in de metro: „Ik stapte net op de tube bij Liver pool Street. Net voordat de deu ren sloten, hoorde ik een explo sie in het andere treinstel. Het licht ging uit en de mensen ver lieten heel rustig het metrosta tion. Er kwam rook uit het trein stel. Ik liep naar Southampton Row en hoorde een tweede ex plosie. Toen zag ik mensen in pa niek naar Russell Square ren nen." De afgelopen jaren zijn diverse grote oefeningen gehouden om voorbereid te zijn op dit soort aanslagen. Twee jaar geleden was de eerste grote actie, toen als antiterreuroefening een aan- val met gifgassen op de metro werd nagebootst. Bij die gelegen heden werd door de civiele en politiediensten een grote hoe veelheid nieuw aangekocht ma terieel uitgeprobeerd. De Londense Metropolitan Poli ce hield meerdere keren een kor te campagne om het publiek be wust te maken van de kans op terreuraanslagen. De bijna drie miljoen reizigers die dagelijks de underground pakken, kun nen de extra ogen en oren van de politie kunnen zijn. zo luidt de redenering. Nerveus De campagne veroorzaakte ech ter extra nervositeit onder de passagiers. Toen vorig jaar op een normale dinsdag een alarm bel afging in metrostation Euston, raakte iedereen zodanig in paniek, dat de passagiers niet wisten hoe snel zij boven moes ten komen. Ook de politie rea geerde nerveus door meteen het gebied af te zetten. Normaliter wordt bij het alarm hooguit het metrostation even gesloten. Zo werd Station Knightsbridge een keer volledig geëvacueerd nadat een rugzak met Arabische opschriften onbeheerd werd aan getroffen. Een medereiziger zag de tas, schopte deze in paniek het treinstel uit en alarmeerde de politie. Achteraf bleek er niets aan de hand te zijn: de eige naar deed vanaf het volgende station aangifte van vermissing. Vorig jaar kondigde minister Da vid Blunkett van Binnenlandse Zaken jaar weer extra maatrege len aan om het land te behoeden voor een terreuraanval: strenge re bewaking van de metro- en treinstations in Londen. De Lon dense antiterreurdienst SO 13 kreeg 18 miljoen euro bovenop het reguliere budget. Cameratoezicht Ook is Groot-Brittannië inmid dels wereldkampioen cameratoe zicht geworden: bussen en me tro's zijn allemaal voorzien van opname-apparatuur. In de on dergrondse stations hangen meer dan zesduizend camera's. Hetgeen betekent dat je in Lon den op een dag gemiddeld tus sen de driehonderd en vijfhon derd keer op film staat. De aan slagen van gisteren kwamen kortom niet als een verrassing. Volgens de politie zijn sinds 2001 overigens diverse aansla gen verijdeld. GPD door Hetty van Rooij Het contrast had niet groter kunnen zijn. Waar duizen den demonstranten eerder in de week niet in slaagden, kregen terroristen gisteren schijnbaar moeiteloos voor elkaar: de bij eenkomst van de G8-leiders in Schotland werd stilgelegd en de Britse premier Blair moest naar Londen om bij de slachtoffers te zijn. Op het Gleneagles hotel, waar de wereldleiders vergaderen, wappert de Britse vlag halfstok. Blair is zichtbaar aangeslagen als hij met zijn gasten voor de camera's verschijnt. „Wij probe ren hier de armoede te bestrij den en de wei'eld leefbaarder te maken. En we staan niet toe dat geweld dat werk belemmert." Maar het terroristische geweld belemmert het werk wel dege lijk, en dat zal mogelijk de be doeling van de daders zijn ge weest. Het is 'redelijk duidelijk' dat de aanslagen verband hou den met de G8-bijeenkomst in Schotland, zegt Blair. Over het feit dat de Olympische Spelen van 2012 naar Londen gaan, rept hij niet. „Het is barbaars dat dit gebeurt op de dag dat mensen proberen om Afrika te helpen." De aanslagen in Londen plaat sen het internationale terroris me in de schijnwerpers, en daar door verschuift de politieke agenda van de G8-leiders bin nen een paar uur naar het twee de plan. De boodschap van Bob Geldof dat in Afrika elke drie se conden een kind sterft, legt het af tegen de televisiebeelden van een opengereten bus. Vertegen woordigers van belangengroe pen als Greenpeace en World against Poverty hebben in het perscentrum weinig meer om handen; de journalisten, en voor- De Britse premier Blair is zichtbaar aangeslagen als hij in Gleneagles voor de camera's verschijnt met zijn gasten, onder wie de Amerikaanse president Bush (1) en president Chirac (r) van Frankrijk. foto Charlie Bibby/RTR al de Amerikanen, zijn volledig geconcentreerd op het nieuws uit Londen. Uit de mond van de Amerikaanse president Bush no teren zij de vertrouwde woor den die hij al zó vaak heeft ge zegd dat ze hem vlak en gerouti neerd over de lippen rollen. „Wij zullen ze achtervolgen, op sporen en voor de rechter bren gen." Glorie De aanslagen in Londen maken een abrupt einde aan het pri- vé-feestje van premier Tony Blair. die in eigen land wordt ge zien als de man die de Olympi sche Spelen 2012 heeft binnenge haald. Zijn moment van glorie mocht nog geen 24 uur duren. Gistermiddag verscheen hij voor de camera's als een ver scheurde premier, die moest kie zen tussen het voorzitterschap van de belangrijkste club ter we reld en de rol van de leider van een natie in rouw. „Wij zullen niet toestaan dat terroristen de waarden waar wij in geloven en onze levensstijl vernietigen", zegt hij, vlak voor zijn helikop ter vertrekt naar Londen. Rond Gleneagles lijken de an- tiglobalisten en anarchisten van de aardbodem verdwenen. Er is geen spoor meer te bekennen van de relschoppende demon stranten die een dag eerder bin nen gehoorsafstand van de we reldleiders raakten. Ineens lijkt de massieve bewaking rond het vijfsterren hotel op het Schotse platteland niet alleen overbo dig, maar ook een beetje onge past. „Wat sta ik hier te doen?", vraagt een agent zich af. Hij komt uit Londen, maar is voor de bijeenkomst van de G8-we- reldleiders naar Schotland ge stuurd. „Ik wil terug. Hier zijn we overbodig, daar zijn we hard nodig." GPD door Inge Dekker Hoewel de Londense politie gisteren nog niet kon zeg gen of moslimterroristen achter de aanslagen in Londen zitten, eiste een groepering die zegt aan Al Qaeda gelieerd te zijn de acties al op. Daarmee doemt voor menig Britse moslim het schrikbeeld op van vergeldings acties. De grote Britse moslimorganisa tie Islamic Human Rights Com mission riep gisteren moslims al op niet onnodig de straat op te gaan. Het aantal moslims in de regio Londen wordt op 607.000 geschat. Het gebied rond het gis teren getroffen metrostation Ed- gware Road staat bekend als de Arabische wijk van Londen, om dat er veel Libanese restaurants en Arabische levensmiddelen winkels gevestigd zijn. De rijk ere Golf-Arabieren wonen voor al in de dure wijken Westmin ster en Knightsbridge. De regio Londen telt meer dan tachtig moskeëen, met een con centratie in het noorden. De be ruchtste moskee is die in Finsbu- ry Park Met plaats voor meer dan tweeduizend mannen en honderd vrouwen doet die dienst voor een gemêleerde ge loofsgemeenschap van Pakista- nen, Bengalen, Algerijnen en Egyptenaren. De moskee raakte vooral in op- WEDEROPBOUW - De minis ter van landbouw van India zal zaterdag Schouwen en Dui- veland bezoeken. Dit om zich op de hoogte te stellen van de technische werkzaamheden op het gebied van de wederop bouw en ruilverkaveling. PISTOLEN - De politie in Mid delburg waarschuwt voor Han delsonderneming Excelsior. Deze verkoopt 'afweerpisto- len' die ondeugdelijk zijn. De eigenaar van de handelsonder neming verblijft in het Huis van Bewaring in Den Haag. ZWEMBAD - In Middelburg doen geruchten de ronde oïs het nieuwe zwembad. Badga- ten zouden zijn thuisgekoix met brandende ogen en oor klachten, zelfs werden ooroni stekingen geconstateerd. H? ontsmettingsmiddel van bs water werd als schuldige aan gewezen, maar onderzoa heeft aangetoond dat dit nis kan kloppen. SPEELTUIN - Na een ju voorbereiding zal de Soubuit- se Speeltuinvereniging tez speeltuin openen. Er zijn twe glijbanen, schommels, wippa een draaimolen, hobbelpaanl en zandzakken. spraak door de radicale preken van één van de imams, de van oorsprong Egyptische Abu Ham- za. De 47-jarige imam, herkenbaar aan zijn haak en ene oog zei over de Al Qaeda-leider: „Bin Laden is een goeie vent. Er is mets mis met de man en zijn op vattingen." De Britse regering verdenkt de imam van betrok kenheid bij internationaal terro risme, maar Abu Hamza ont kent dit. Sinds mei vorig jaar zit hij vast in de streng beveiligde Belmarsh gevangenis in het zuid oosten vant Londen. GPD Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactieigpzc.nl Lezersredacteur: A J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315669 E-mail lezersredacteur s pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Slatlonspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail redhulst pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454651 Fax: (0111 )454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening k. Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 lot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mpil: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom afschrijving acceptgiro per maand: 19,95 n.v.t per kwartaal: 58.00 60,25 per jaar- €222.50 C 226,50 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservlce@pzc.nl Beémdiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voortui einde van de betaalperiode. PZC, t.a v lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zi|n inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevW- overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV envoW* de Regelen voor het Advertentie* Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag- van 16 00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintje Tel. (0113)315550 Fax (0113)315549 Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend 9'"1 Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www pzc.nl/adverteren Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener concern D*k»J aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt (abonnementenadministratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten®]'; ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig 9®»™^ de derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt zersservico, Postbus 31, 4460 AA Goes Behoort tot WGGGNGR ftelijk melden bij.P&( ALDGATE STATION

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4