Lichte daling van huizenprijzen A i'HUIlV Veiliger op de fiets met de klepspiegel Windscherm voor Vlissingse boulevard Tien maanden en Akkerbouw lijdt onder regen vier jaar geëist voor pogingen doodslag CA ■15 Vooral in Zeeuws-Vlaanderen worden huizen goedkoper De Fiat Panda 4x4 niet alleen voor vrouwen Autobedrijf de Keijzer TOYOTA RAV4 André Dees vrijdag 8 juli 2005 Rob Heijens vond de achteruitkijkspie gel voor op de fiets uit. foto Camile Schelstraete door Jeanette Vergouwen HULST - Samen met zijn vrouw fiets Rob Heijens bijna 4000 kilometer per jaar. Om hun veiligheid op de weg te verbeteren ontwikkelde Heijens iets om achteruit te kunnen kijken: de klep spiegel. „Veel fietsers gaan af op het geluid, maar je hoort niet altijd dat achter je een auto rijdt. Achterom kijken is dus een noodzaak. Voor oudere mensen is het draaien van het hoofd echter niet zo gemakkelijk en dus is de achteruit kijkspiegel belangrijk. Maar als je daar in kijkt zit er altijd wel een lichaams deel, vooral de elleboog, in de weg. Met deze uitvinding heeft de fietser een on belemmerd zicht op alles wat achter hem gebeurt. Alle bewegingen kun je zien en op een kruispunt, als je linksaf moet, is dat heel comfortabel", legt Hei jens (77) uit. Hij laat zien dat hij op een gewone plas tic zonneklep een constructie heeft be vestigd met een spiegel. Zowel het fra me als de spiegel is verstelbaar en een simpele blik in de spiegel geeft een beeld van meer dan vijftig meter achter je- Eenvoudig Volgens Heijens is het dragen van deze klep met spiegel veilig en eenvoudig. Iedereen kan dit op zijn hoofd zetten en het materiaal hoeft niet veel te kos ten. „Ik ben al een paar jaar bezig met het uitvinden van deze achteruitkijkspie gel voor fietsers. Zelf rijd ik er al een jaar mee. Ik heb een tijdje gesukkeld met de hechting van het apparaat op de klep en met een simpele ingreep is dat euvel nu overwonnen. Eigenlijk zou iedere fietser dit moeten dragen. Wel zo veilig." Heijens is een techneut en heeft al heel wat uitgevon den, vaak gewoon voor eigen gemak, maar over wat hij nu uitgevonden heeft zou hij best met iemand willen praten die er iets in ziet. „Ik zou graag zien dat deze klepspiegel in productie genomen wordt, liefst met een fietsmerk op de klep. Ik wacht af, of zo iemand zich meldt." rinnr Jeffrey Kutterink GOES - Huizen zijn in Zeeland hel afgelopen kwartaal goedko per geworden. Vooral in Zeeuws-Vlaanderen zijn de prij zen flink omlaag gegaan (-7.4 procent). Boven de Westerschel- de is de daling minimaal (-0,2 procent). Daarmee groeit de tweedeling op de Zeeuwse hui zenmarkt. Dat blijkt uit kwartaalcijfers van makelaarsvereniging NVM.* Gemiddeld kost een huis nu 143.000 euro in Zeeuws-Vlaan deren en 205.000 euro in de rest van de provincie. Ondanks dat Zeeuwse wonin gen de afgelopen jaren meer waard zijn geworden, liggen prijzen nog onder het landelijk gemiddelde van 224.000 euro. In het tweede kwartaal zijn in Zeeuws-Vlaanderen 141 wonin gen verkocht, tegenover 349 in de rest van Zeeland. Tussen-, hoek- en vrijstaande woningen werden in april, mei en juni het meest verkocht. Tegenovergesteld Vergeleken met een jaar geleden zijn de huizenprijzen boven de Westerschelde met 4,4 procent gestegen (tegenover 3,8 procent landelijk). In Zeeuws-Vlaande ren is juist de tegenovergestelde ontwikkeling zichtbaar. Daar zijn woningen met 1,2 procent in waarde gedaald. Humares dichter bij overname havenpool SHB i BOTTERDAM - De Rotterdam- se ondernemer H. Vervat ziet af Van een overname van de haven- pool SHB. Dat betekent dat een overname door Humares uit Vlis- singen dichterbij is gekomen. Vervat heeft aan het Rotterdam se uitzendbureau voor haven werkers laten weten dat hij zich terugtrekt. Directeur W. van Gessel van Humares vernacht in augustus te kunnen zeggen of de overname een feit is. De OR önngt al langere tijd aan op dui- "kheid. Het geduld van het personeel raakt op, omdat de fi nanciële situatie bij het bedrijf steeds penibeler wordt. De ba nen van de 770 werknemers, waaronder tientallen Zeeuwen, staan daardoor op de tocht. Daarmee groeit de tweedeling op de Zeeuwse huizenmarkt. De prijzen boven de Westerschelde kruipen langzaam naar het lan delijk gemiddelde, terwijl de prijzen in Zeeuws-Vlaanderen zich in tegenovergestelde rich ting ontwikkelen. Landelijk is de prijs van een wo ning in het tweede kwartaal met 1.7 procent gestegen in vergel ijking met de eerste drie maan den van 2005. Huizenbezitters in Zuid-Lim burg profiteerden het afgelopen kwartaal het meest van een prijsstijging. Na een prijsdaling in het eerste kwartaal werd een woning daar in de afgelopen drie maanden gemiddeld 5,1 pro cent duurder. Nog nooit hebben in Nederland zoveel woningen te koop ge staan als in de afgelopen maan den. De makelaars van branche vereniging NVM hadden halver wege mei bijna 82.150 huizen in de aanbieding (14 procent meer dan een jaar ervoor) Een re cord, aldus NVM-voorzitter O. Smit. Ten opzichte van het eerste kwartaal nam het aanbod met 8 procent toe, tot 82.100 huizen. Volgens de makelaarsvereniging komt dat doordat er meer wonin gen te koop werden gezet. Van een stagnatie in de verkoop is volgens de NVM geen sprake. „Nog nooit zijn er zoveel wonin gen via de NVM aangeboden en verkocht", aldus Smit. De NVM heeft een marktaan deel van circa tweederde en re gistreert ruim dertig jaar de ont wikkelingen op de woning markt. De NVM vreest niet dat het gro te aanbod de huizenprijzen on der druk zet. Voorzitter Smit: „De mensen die hun huis in de verkoop zetten, verschijnen zelf VLISSINGEN - Het windscherm nadert zijn voltooiing. Donderdag om 21.00 uur wordt het scherm, dat tussen de Sardijntoren en de Strandveste aan de Vlissingse boulevard is opgetrokken, officieel geopend. Een halfuur later worden de 1500 lichtjes voor de eerste keer ontstoken. De verlichting is in het wegdek wegge werkt. Door het windscherm zullen er minder harde windvlagen zijn op de Kenau Hasselaarstraat en in de omgeving van de Leeuwentrap. De grote boog verleent het langzaam verkeer toegang tot de boulevard. Het scherm bestaat uit roestvrij stalen platen en zit vol windgaten. foto Ruben Oreel door Anita Janse MIDDELBURG - De 37-jarige Temeuzenaar wilde slechts ver haal halen. De koevoet waarmee hij zijn tegenpartij te lijf ging had hij toevallig bij zich. Hij ver wonde er een tegenstander mee, maar kwam er zelf veel slechter vanaf met 24 steekwonden, een geperforeerde long en een zestal botbreuken. vond het niet normaal wat 2e naar mijn vriendin riepen", zei hij gisteren tegenover de Middelburgse rechtbank. Pe man en zijn vriendin hadden juist wat gereedschap gehaald Pi] een kennis. Toen ze naar puis fietsten, werd de vriendin van de man met schunnige taal nageroepen door een groepje jon tren. Daarop ging de man te rug om te vragen wie geroepen had. Vanaf dat moment lopen verklaringen uiteen. Vast staat dat de Temeuzenaar een r^voet uit zijn fietstas haalde waarmee hij een tegenstander te njt ging. Die liep daarbij enkele krse hoofdwonden op. Het ver haal krijgt een andere wending ?'s een andere tegenstander zich de strijd werpt. De aanvaller wordt zelf op de grond gewor pen en er wordt volgens oogge tuigen 'flink op hem ingebeukt'. Met een mes, zo blijkt later. De groep laat de man voor dood achter. Zowel hij als zijn belager moes ten gisteren voor de rechtbank verschijnen. De 37-jarige Ter- neuzenaar zei zich niet te kun nen herinneren dat hij iemand met een koevoet had geslagen. Desondanks werd hem een po ging tot doodslag ten laste ge legd. Officier van justitie A. Flikweert eiste daarvoor een cel straf van 15 maanden, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. Later die dag eiste de officier van justitie vier jaar cel tegen een 20-jarige Temeuzenaar. Vol gens getuigen was dat de ver dachte die de steekwonden had toegebracht. De man ontkende. Volgens zijn advocate V. Serra- rens was er nog een persoon met een mes geweest. Officier van justitie A. Flikweert verklaarde dat een van de getuigen de ver dachte vlak na het incident had horen zeggen: ..Ik geloof dat ik iemand heb doodgestoken." Ook hadden andere getuigen ge zien hoe hij de man aftuigde. In de eis werd meegenomen dat hij februari dit jaar zonder reden een caféganger afgetuigd en zijn ex-vriendin had mishandeld. Uitspraak op 20 juli. door Ben Jansen GOES - De akkerbouw in Zee land heeft de afgelopen dagen om sommige plaatsen fikse scha de opgelopen door de zware re genbuien. Vooral aan de kust van Walcheren, Schouwen-Dui- veland en West-Zeeuws-Vlaan- deren vrezen boeren voor een aanzienlijk deel van hun oogst. Dat geldt voornamelijk voor aardappelen en graszaad. Onder meer in Zuid-Beveland is woens dagavond en -nacht op sommige fruitbedrijven hagelschade ont staan. Aardappelplanten kunnen niet alleen slecht tegen te veel vocht, ze krijgen ook snel last van zuurstofgebrek dat optreedt wanneer de bodem geheel is dichtgeslagen. Dat heeft zich op veel aardappelpercelen voorge daan, met rotte knollen als ge volg. J. Vos, die een akkerbouwbe drijf heeft aan de noordkant van Vlissingen, dacht tot woens dagavond dat ongeveer 10 pro cent van zijn 28 hectare grote aardappelareaal ernstige schade had opgelopen door de regen buien van eerder deze week. Gis termorgen kwam er nog eens 25 millimeter regen bij. Verdubbeld Vos: „Ik weet niet hoe groot de schade nu is. Misschien wel ver dubbeld. Daar valt pas over een paar dagen meer over te zeg gen." Door de grote hoeveelheden neerslag en ook door het tame lijk trage begin van het groei seizoen heeft het er de schijn van dat de aardappeloogst dit jaar minder overvloedig zal zijn dat die van vorig jaar, toen bijna ideale teeltomstandighe den voor een zeer hoge op brengst per hectare zorgden en als gevolg daarvan voor slechte prijzen. Vos: „De prijzen kunnen dit jaar wel wat hoger uitvallen, maar het is de vraag of dat veel uitmaakt. De meeste aardappel telers hebben contracten geslo ten voor een deel van hun are aal. Dat betekent: leveren voor de afgesproken prijs. Je moet dan maar afwachten of de nog aardappelen overhoudt die te gen de marktprijs zijn af te zet ten." De hoge vochtigheid en de tame lijk lage temperaturen leveren een situatie op waaronder de aardappelschimmelziekte phy- tophtora kan toeslaan. Aardappeltelers zijn gewend bij besmettingen in de omgeving en bij voor deze ziekte gunstige weersomstandigheden hun plan ten preventief te spuiten. Nu kunnen ze in veel gevallen nau welijks met een veldspuit het land op. Daarom heeft het waterschap Zeeuwse Eilanden gisteren een gedoogbeschikking afgegeven voor aardappeltelers op Wal cheren en in het gedeelte van Schouwen-Duiveland ten wes ten van Zonnemaire om in een olj^^^eelar studeren aan de HZ in vüssingen? Dat kaim iim deeltijd! Ook MBO Sociaal Pedagogisch Hulpverlener en Sociaal Juridisch Medewerker Wij helpen je mensen helpen! info@hz.nl www.hz.nl compacte zuinige exclusieve I opvallende trendy modische snelle gebruiksvriendelijke praktische auto's voor de zelfbewuste vrouw van nu. ook als kopers op de markt. We houden dus een goed even wicht." De makelaars verwachten dat de huizenprijzen de rest van het jaar 'licht zullen stijgen'. „Ik verwacht geen schokken in het derde en vierde kwartaal", al dus de NVM-voorzitter. Hij houdt daarom vast aan zijn eer dere voorspelling dat de prijsstij ging over heel 2005 iets boven de inflatie zal liggen. Mr. F.J. Haarmanweg 51a, tel. 0115 - 69 45 64 www auto-dekeijzer.nl Citroën Saxo 1.4i VTS 8.250,- 06-2001, hatchback 3-drs., benzine. TwoTone Grey metallic. 38.295 km. handgeschakeld. 12 mnd. volledige garantie, airbag, centrale vergrendeling, elektr. ramen, elektr. buitenspiegels. mistlampen, stuurbekrach tiging. spoiler, sport interieur Autobedrijf B.V. Oudelandseweg 31,Temeuzen, telefoon 0115-618500 Internet: www.mazda.nl/verlinde ZOOM-ZOOM Vraag: Wat is de overeenkomst tussen zwarte nagellak, oogschaduw van MAC en een Volvo XC90? Antwoord: Ze worden stuk voor stuk als onmisbaar beschouwd door de Canadese rockchick Avril Lavigne CAPPENDIJK AUTO'S TERNEUZEN B.V. Mr. F.J Haarmanweg 49 4538 AN Terneuzen Tel. 0115-697455 www.cappendljk.nl strook van veertien meter vanaf de rand van de sloot met spuit- vliegtuigen of -helikopters ge wasbeschermingsmiddelen te la ten aanbrengen. Boeren in deze gebieden hoeven het water schap er alleen maar van in ken nis te stellen wanneer ze dat wil len doen. Akkerbouwers die graszaad te len en kort voor de periode van regen hebben gemaaid, maken zich zorgen of er nog wel wat te dorsen valt. Ze vrezen dat het zaad al aan het kiemen is ge gaan. Graan is op sommige plaatsen platgeregend. Uien staan hier en daar ook in het water. Dit gewas is minder gevoelig voor rot dan de aard appel, al ligt hier ook het gevaar van schimmelziekten op de loer. Deukjes Verscheidene fruittelers op Zuid-Beveland hebben schade gemeld door hagelbuien woens dagavond en -nacht. Het ging over het algemeen om vrij klei ne en lichte hagelstenen, die deukjes in de schil van appels en peren veroorzaakten. A. Slabbekoom van de Fruitte lersorganisatie NFO in Zeeland heeft de indruk dat de beschadi gingen meevallen. „Zo lang de schil niet kapot is hoeft het niet desastreus te zijn. Aan de ande re kant: elke aantasting, hoe licht ook, heeft gevolgen voor de prijs, want de markt is veelei send." Dé droom van de avonturierster en avonturier TOYOTA TERNEUZEN Mr F.J. Haarmanweg 58 4538 AS Terneuzen Tel.: 0115-617751 AUTOMOBIELBEDRIJF Mr. F.J. Haarmanweg 21 4538 AN Termeuzen, tel 0115-612035

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 47