pzc Burgers moeten meer aangifte doen PZC Wij wonen hier lekker het langst! Belager wil nog 30 jaar door met slachtoffer Gemiddeld 36 procent slachtoffers meldt misdrijf Wegens waterschade nu kortingen tot 80% AAZET 13 Waterschap moet meer besparen HnnrEmile Calon MIDDELBURG - Tijd om tevre den achterover te leunen? Niet voor korpschef F. Goudswaard. De hoofdcommissaris van de Zeeuwse politie is weliswaar zeer tevreden met de gunstige uitslag van de Politiemonitor Be volking 2005. Hij vindt echter dat de rapportage ook laat zien dat er nog verbeteringen moge lijk zijn. Hij doelt dan vooral op het stimuleren van het doen van aangifte. Nog lang niet iedereen die te ma ken heeft met een misdrijf doet aangifte. De gemiddelde aangif tebereidheid van Zeeuwse slachtoffers van een delict be draagt 36 procent. De bereid heid om naar de politie te stap pen en vervolgens ook nog eens aangifte te doen ligt het hoogst 154 procent) bij slachtoffers van fietsdiefstal en het laagst (35 procent) bij mensen die het slachtoffer zijn geworden van geweld. Vooral dat laatste vindt Gouds waard zorgelijk. Hij vertelt dat geprobeerd moet worden om die slachtoffers zover te krijgen dat Wandeltochten door Terneuzen TERNEUZEN - De WV Zeeuws-Vlaanderen houdt in sa menwerking met ondernemers koepel Coördinatie en Manage ment begeleide wandelingen door het centrum van Terneu zen. Vanaf vandaag kunnen belang stellenden vier vrijdagavonden i| achter elkaar met een gids van het Gidsenteam Zeeuws-Vlaan- deren en de Vliegende Hollan der op pad. De wandeltochten beginnen telkens om 19.30 uur bij het ANWB- en VW-kantoor op de Markt. (Advertentie) Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax; 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ze allereerst een melding doen en vervolgens ook nog eens een aangifte. „We moeten hen zien te motiveren", aldus de korps chef. Uit de monitor blijkt dat slacht offers verschillende redenen op geven waarom ze al dan niet aangifte doen. Ze doen het wel als ze vinden dat hun gestolen spullen terug moeten komen (61 procent), omdat de dader ge pakt moet worden (45 procent) en omdat ze vinden dat het een plicht is (32 procent). Er wordt geen aangifte gedaan omdat 47 procent meent dat het om een onbelangrijk voorval ging. Daarnaast denkt 33 pro cent van de slachtoffers dat een aangifte toch niet helpt, dat de politie er niets aan doet (17 pro cent) of dat het delict toch met te bewijzen is (14 procent). Goudswaard laat in een reactie op het onderzoek ook weten dat de politie meer wil samenwer ken met instanties zoals jeugd hulpverlening en andere organi saties die iets van doen hebben www keesdenherder.nl Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030 met hulpverlening. Door samen te werken, kunnen problemen voorkomen worden, aldus de korpschef. De Politiemonitor 2005 werd dinsdag door de ministers Rem- kes en Donner naar de Tweede Kamer gestuurd. Uit het onder zoek blijkt dat de Zeeuwse be volking vindt dat de politie steeds beter werk aflevert, dat de provincie veiliger is gewor den en dat minder mensen slachtoffer zijn geworden van een misdrijf of een aanrijding. agenda STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Biljarten, kaarten; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten; Het Trefpunt, 10 00 uur: Koersbal; 13.00 uur: Kaarten en bil jarten; 14.00 uur: Bingo: CLINGE Malpertuus, 13.30 uur: KBO kaarten bieden en jokeren; 13.30 uur: Bingo; 13.30 uur: Koersbal; GRAAUW - Café Van Grol, 18.30 uur: Wandelvierdaagse; HEIKANT - t Heike, 13.00 uur; Biljarten en pieren; HENGSTDIJK - Horecacentrum De Vo gel, 20.00 uur: Kaarten; HOEK - De Lovenhoek. 9.00 uur: SWO Franse les, 9.30 uur: Biljarten, kaarten; 13.30 uur: Volksdansen, lijndansen; 19.30 uur: Gezelschaps dansen; HULST - Basiliek, 20.00 uur: Orgelcon- Circus Renz ZIERIKZEE - Circus Renz Ber lin staat van donderdag 14 juli tot en met zondag 17 juli op het parkeerterrein aan de Schelde- straat in Zierikzee. De voorstel lingen op donderdag, vrijdag en zaterdag worden om 19.00 uur gegeven en op zondag om 14.00 uur. Zaterdag is een extra show om 15.00 uur. MIDDELBURG - Ze had haar echtgenoot met een zware deegroller op zijn hoofd gesla gen, daarom zat de 50-jarigc vrouw uit Terneuzen gisteren te genover de rechter in Middel burg. Het gebeurde in de nacht van zes op zeven maart dit jaar, toen de echtgenoot van de ver dachte in diepe slaap verzonken was. „Ik was ongerust en kreeg hem niet wakker", vertelde de vrouw. Het idee van de deegrol ler ontstond nadat de huisarts weigerde te komen omdat hij na re ervaringen had met de man. Daarop werd de vrouw, die ove rigens lijdt aan waanideeën, bang voor haar eigen echtge noot. Toen hij onverwacht weer eert Nicoleta Paraschivescu; De Lieve, 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Bridge, jeu de boules; KOEWACHT - De Vlaschaard, 10.00 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; SAS VAN GENT - St.Albert. 13.00 uur. Vrij biljarten en spelmiddag; SINT - JANSTEEN Café de Kroon, overeind kwam, sloeg ze hem neer met een metalen deegrol ler. „Ik had niet de opzet hem dood te slaan want ik hou ont zettend veel van hem", verklaar de de vrouw. „We zijn dertig jaar getrouwd en we willen er nog eens dertig halen." Ze knipoogde naar haar echtgenoot die op de publieke tribune zat. De advocaat van de verdachte, W. Suijkerbuijk, be nadrukte de rapportage van des kundigen waaruit bleek dat zijn cliënte verminderd toerekenings vatbaar was. Ook de officier van justitie was die mening toe gedaan. Hij gelaste een opname van een jaar in een psychia trisch ziekenhuis. De rechtbank deed meteen uitspraak. De rech ters ontsloegen de vrouw van verdere rechtsvervolging en na men de eis van de officier over. 14.00 uur: Kaarten; De Warande, 13.00 uur: Biljarten,- TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: Soos voor mindervaliden Ons Verzetje, biljarten en klaverjassen; Sporthal 't Zwaantje, 9.00 uur: Bowls; 't Schelpen hoekje. 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcen trum Meetpoint. TERNEUZEN - De samenwer king met de gemeenten Hulst, Terneuzen en Sluis moet het wa terschap Zeeuws-Vlaanderen meer opleveren dan de nu ge schatte 200.000 euro. Dat was de boodschap die het dagelijks bestuur van het water schap gisteren meekreeg van de algemene vergadering In twee algemene bestuursverga deringen van het waterschap vo rig jaar is gesproken over samen werking met de drie Zeeuws- Vlaamse gemeenten om finan cieel voordeel te halen. „Maar het bedrag dat nu op ta fel ligt valt eerlijk gezegd te gen", zei J. Dees. Zijn woorden werden onderschreven door T. Buysse en A. Riemens. Dijkgraaf W. de Graaf gaf als antwoord dat het hier slechts om een tussenrapportage ging. „Eind dit jaar is het vervolg ge reed. Dat wordt dan min of meer het definitieve rapport." De Graaf maakte duidelijk dat het moeilijk was om nu al een definitief bezuinigingbedrag te noemen. „Als ik nu al een be drag noem, dan vraagt dat na tuurlijk om kritiek. Daarom zeg ik nu ook niet dat 200.000 euro de winst is die we jaarlijks kun nen behalen. Het is niet meer dan een raming." De algemene vergadering had ook moeite met de ontwikkeling van de bestuurlijke visie waar het waterschap nu aan werkt. Riemens: „Zet dat idee maar op sterk water. Dat kost alleen maar geld en levert niets op." K. Martinet, M. de Koek en C. van Schaik hadden er moeite mee dat zo'n onderzoek door een ex tern bureau wordt uitgevoerd. Van Schaik: „Een extern bureau kost geld." De Graaf: „Als je als water schap en gemeenten in Zeeuws- Vlaanderen wilt samenwerken zul je ook een bestuurlijke visie moeten hebben. Ik kan u vertel len dat de samenhang tussen de verschillende instanties in Zeeuws-Vlaanderen de laatste tijd al verbeterd is. Daar kun je op termijn ook winst uit halen. En je krijgt een beter product naar de burgers toe. Als u daar echter kritiek op hebt, zal ik dat bespreken in het dagelijks be stuur." Van Schaik riep het dagelijks be stuur op niet alleen te kijken naar de samenwerking met de gemeenten. „Kijk ook eens naar samenwerking met de provin cie, Rijkswaterstaat en de wo ningbouwverenigingen. De Graaf wees erop dat die zeker niet vergeten worden. „Dat gaan we zeker oppakken, te be ginnen met de provincie." TERNEUZEN - De algemene vergadering van het waterschap Zeeuws-Vlaanderen is akkoord gegaan met de verhoging dan wel verlaging van de waterstan den in het gebied tussen Hulst en het gemaal Paal. Hoofdingelanden L. Mangnus en F. Michielsen hadden in eer ste instantie nogal wat kritiek, maar gingen uiteindelijk ak koord. Al voegde Michielsen er aan toe dat hij niet akkoord kon gaan met de maatregelen in de Kieldrechtpolder west en de Nieuw-Kieldrechtpolder. De maatregelen zijn opgenomen in het voorgenomen peilbesluit over het gebied tussen Hulst en het gemaal Paal. Maatregelen om de waterstanden te verhogen dan wel te verlagen zijn nodig om de wateroverlast en/of droog te van polders in de toekomst te voorkomen. Het gaat onder meer om de plaatsing van nieu we stuwen, het vergroten van twintig duikers en het verrui men van zeven kilometer water loop. Grootste punt van kritiek was de angst voor schadeclaims. „In de Nieuw Kieldrechtpolder is geen enkele behoefte aan verho ging van het waterpeil. Noch van de landbouw, noch van de natuur", maakte Michielsen dui delijk. „Ik ken geen gebieden waar verdroging plaatsvindt." Gezworene J. Steijaert gaf de ga rantie dat er een herziening van het peilbesluit komt als er tegen vallers zouden optreden. (Advertentie) Advertentie NEW CLASSIC LIFESTYLE VESTIGING GOES op onze dames-, heren en kadocollectie van o.a. Ralph Lauren, Gaastra, Gant, Scapa sports en ineer... KOZIJNEN-ZONWERING www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-330133 vrijdag 8 juli 2005 Negen van de tien jubilarissen van Stichting Tragel. Achterste rij vlnr: Wies Waebeke, Mark Tacq, Rini Merode en Ineke Heijens. Voorste rij vlnr: Diana van Waes, Evert van Oudheusden, Rietje Bliek, Carina Leijs en Ton de Veld foto Camile Schelstraete door Sheila van Doorsselaer CLINGE - „Ome Jo, jij hangt mijn certi ficaat wel op hè!" Gloeiend van trots nam Diana van Waes (48), samen met negen andere bewoners van Stichting Tragel in Clinge. gisteren haar diploma in ontvangst. Zij vierden samen met fa milie een feestje want ze zijn vijfentwin tig en veertig jaar verbonden aan Tra- De jubilarissen kregen een officieel ont vangst in restaurant 't Palet op het Ster- reterrein in Clinge. Een uitbundige cors age werd opgespeld („moet bij een man het steeltje nou omhoog of omlaag?") en iedere gast kreeg een gebakje voorge zet. Van Rietje Bliek (57), die samen met Ineke Heijens (39) haar zilveren Tragel-jubileum vierde, mocht er naast een gebakje ook wel een wijntje geser veerd worden („Witte!") want daar houdt ze wel van op zijn tijd. Diana van Waes en zeven andere bewo ners hebben niet minder dan veertig jaar Tragel als hun thuisbasis en genie ten nog elke dag van alle aandacht die ze krijgen en de dagelijkse bezigheden en hobby's die ze hebben. Ivo Dierick (52) is een groot fan van De Dikke en De Dunne en eet het liefst el ke dag krentenboterhammen, als het zou kunnen. Evert van Oudheusden (53) is nogal een uitslaper, maar is voor een kopje koffie wel uit bed te krijgen en houdt heel erg van mayonaise, net zoals Ton de Veld (43). Zij staat er daarnaast om bekend dat ze haar begeleiders graag plaagt en het liefst op een terras je een potje mensen-kijkt. Lekker eten is ook een favoriete bezig heid van Carina Leijs (42), die bekend staat om haar voorliefde voor felle kleurtjes. Wies Waebeke (45) staat be kend als een harde werker en is naast erg creatief ook een bikkel in sport. Toen de mussen van de warmte van het dak vielen, ging hij stevig wandelen in de Ardennen en dat deerde hem aller minst. De bekende truckroll gaat geen jaar voorbij aan Mark Tacq. Hij werd zelfs een beetje verlegen van alle lof die over hem werd uitgestort „Ik voel me zó!", zegt Rini Waebeke (45) met zijn duim omhoog, als hij zijn certificaat krijgt uitgereikt. Als de bege leidster aan de zaal vertelt dat Rini heel erg houdt van muziek en van de Marine kapel in het bijzonder, is hij niet meer te houden. „Komen ze zo??" Als laatste jubilaris is Diana aan de beurt. Zij had al luid laten horen dat ze aanwezig was. „Wij wonen hier lekker het langst! Jo, Diana's stiefvader die ze liefkozend ome Jo noemt, is vertederd. „Diana en ik zijn onafscheidelijk. Wij kunnen el kaar niet missen." De jubilarissen die 25 jaar aan Tragel verbonden zijn, kregen hun nieuwe thuis in Clinge, in De Sterre. De verstan delijk gehandicapten die dit jaar veer tig jaar aan Tragel verbonden zijn, heb ben er minstens één grote verhuizing op zitten. Zij hebben de eerste negen jaar gewoond in Sluiskil, waar de gehandi captenzorg in Zeeuws-Vlaanderen be gon. Ouders In 1962 gingen in Zeeuws-Vlaanderen stemmen op verstandelijk gehandicap ten zo dicht mogelijk bij hun ouders te kunnen verzorgen. Een eigen zorginstel ling opzetten, was het devies, zodat ouders niets steeds uit hoefden te wij ken naar elders, vaak in Brabant. Be stuursleden van het voormalige Elisa- bethziekenhuis in Sluiskil namen de handschoen open en Stichting De Ster- re werd in het leven geroepen, genoemd naar de mogelijke plaats van vestiging: Het buurtschapje De Sterre bij Zuiddor- pe. Als tussenoplossing werd op het terrein van het Elisabethziekenhuis alvast een paviljoen opgericht. Daar verbleven in eerste instantie 25 'pupillen', maar dat aantal groeide in twaalf jaar tijd uit tot 160, verspreid over zes paviljoens. Dat aantal was nodig voor een goede exploi tatie van het toekomstige instituut. In 1969 werd besloten niet naar Zuid- dorpe te verhuizen, maar naar Clinge. Men vond toen dat een dergelijke zorg instelling niet zo ver van de 'bewoonde wereld' moest liggen. Op 17 september 1974 werd de nieuwbouw in Clinge in gebruik genomen. In de jaren tachtig veranderde De Sterre van een gesloten in een meer open instelling en werd gaandeweg de jaren de institutionali sering steeds meer losgelaten. Per 1 ja nuari 2002 fuseerde De Sterre met drie andere stichtingen voor verstandelijk gehandicapten en ging één nieuwe stichting verder onder de naam Tragel. Lang niet alle bewoners van Tragel wo nen op het Sterreterrein. Steeds meer cliënten wonen nu in de wijk, met een grote zelfstandigheid, en dat bevalt hen prima. Raad praat weer over financiën HULST - De gemeenteraad van Hulst houdt dinsdag op nieuw een opiniërende werkvergadering met als doel de fi nanciën voor het komende jaar op orde te krijgen. De bij eenkomst wijkt op twee punten af van de vorige vergade ring. De bijeenkomst van dinsdag is wél openbaar en bo vendien krijgen de raadsfracties nu een uitvoerig over zicht van de diverse maatregelen om in 2006 toch met een sluitende begroting te kunnen werken. De werkvergade ring van 13 juni liep uit op een totale mislukking, omdat burgemeester en wethouders volgens diverse raadsleden verzuimd hadden de fracties vooraf goed in te lichten over de financiële situatie. Inmiddels is de informatie wel beschikbaar voor de raadsleden, zodat ze zich in de nieu we bijeenkomst kunnen uitspreken over bezuinigings maatregelen voor het komende jaar. De gemeente Hulst kijkt in 2006 aan tegen een tekort van meer dan een mil joen euro. De vergadering is nu op aandringen van de raad ook voor publiek toegankelijk. Inzameling voor Bangladesh TERNEUZEN - Leerlingen uit havo-2 van scholenge meenschap De Rede in Terneuzen hebben 750 euro ingeza meld voor onderwijsprojecten in Bangladesh. Zij hielden een zeskamp en een loterij voor hun medeleerlingen. De school verdubbelde het opgehaalde bedrag tot 1500 euro. Het geld wordt overgemaakt naar de onderwijsprojecten van de Bengaalse ontwikkelingsorganisatie Brac. Rotary Hulst schenkt 30.000 euro HULST - Rotary Club Hulst heeft in het afgelopen club jaar 2004-2005 ongeveer 30.000 euro geschonken aan zes tien projecten in en buiten Hulst. Vooral ontwikkelings werk in Afrika stond centraal. De grootste bijdrage, ruim 17.000 euro, ging naar het opzetten van een werkplaats annex fabrieksruimte voor honderden vrouwen in het Ethiopische Konchi, die nu in staat zijn zelfstandig een baan, inkomen en ondernemerschap te verwerven. Dit project is mede opgezet en wordt begeleid door de uit Hulst afkomstige bisschop L. Dobbelaar. Rotary Club Hulst heeft per 1 juli een bestuurswissel gemaakt. Als voorzitter is goudsmid G. de Bruijn uit Hulst opgevolgd door M. van den Kieboom, directeur van zorgcentrum An- tonius in Kloosterzande. Evaluatie Toonbeeld later dit jaar TERNEUZEN - Wethouder C. de Mol-Marcusse evalueert dit najaar met'de gemeenteraad wat de harmonisatie van prijzen heeft betekend voor de deelname aan cursussen van het centrum voor kunstzinnige en muzikale vorming Toonbeeld. Ze wees erop dat de forse prijsverhogingen van vorig jaar nooit bedoeld zijn om te bezuinigen of extra geld binnen te halen. „De harmonisatie moest wor den ingevoerd om alle inwoners van de gemeente dezelfde prijs te laten betalen voor muzieklessen of cursussen beel dende vorming. De Sasse en Axelse leerlingen van de mu ziekschool hebben daarom afgelopen jaar iets minder be taald." Hoeveel de terugloop van vooral volwassen cursis ten bij de muzieklessen Terneuzen heeft gekost, is nog niet bekend. Of de gemeente haar culturele beleid moet wijzigen, wist De Mol dan ook nog niet. „Na het begin van het nieuwe cursusseizoen hebben we waarschijnlijk een beter beeld." door Jean-Lou de Gucht (Advertentie) Hoofdingelanden akkoord met peilbesluit Seizoenen wieken door het jaar. Veranderend licht, wolkenpatronen... Ze tekenen voor de dynamiek buiten En binnen? Daar moet je zelf iets aan doen. Verslepen, omzetten, soms een heleboel eruit gooien en nieuwe dingen binnen halen. Dat laatste gebeurt ook af en toe bij Kees den Herder. Dan ruimt hij op. Zoals nu. Daar kunnen anderen geweldig van profiteren. Ook u. Kees den Herder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 45