EU-Hof eist verplichte AOW over de grens Kabinet wil bestedingen oppeppen PZC Kunst uit betrokkenheid Gemeenten nemen jacht op poema over Veertien en acht jaar cel voor doodslag op Manuel Fetter Dader zedenmisdrijf is vaak zelf erg jong Uitspraak heeft gevolgen voor duizenden Nederlanders Gekookte aardappel verliest terrein op eettafel vrijdag 8 juli 2005 iHnnrCor de Horde 'LUXEMBURG - Nederlanders die in hel buitenland wonen en een Nederlandse uitkering krij gen, moeten verplicht verzekerd blijven voor AOW, Nabestaan denwet en Kinderbijslagwet. Door een wetswijziging zijn de verplichte, goedkope volksverze- keringen over de grens komen te ervallen per 1 januari 2000. [et Europees Hof in Luxem burg heeft gisteren geoordeeld dat die wijziging indruist tegen deEU-regels voor vrij verkeer. De uitspraak kan gevolgen heb ben voor een kleine 30.000 Ne derlanders over de grens. Zij raakten in 2000 hun goedkope AOW-verzekering kwijt. Ze kon den zich wel vrijwillig verzeke ren, maar dat is minder voorde- Twee arrestaties in zaak van diamantroof DEN HAAG - Speciale arresta tieteams van marechaussee en politie hebben woensdagoch tend in Badhoevedorp en Die- inen twee broers van 38 en 41 jaar aangehouden. Hun arresta tie vloeit voort uit het onder zoek naar de grote diamantroof op Schiphol in februari. De mannen worden verdacht van 'voorbereidingshandelingen met betrekking tot de handel in harddrugs', aldus de Koninklij ke Marechaussee gisteren. Of de mannen ook verdacht worden van betrokkenheid bij de dia mantroof, wil hij niet zeggen. Tot nog toe zit er een man vast voorde troof, een 39-jarige man uit Diemen. De roof vond plaats op 25 februari. De daders maak ten voor 75 miljoen aan juwelen in diamanten buit. ANP Justitie Aruba in beroep tegen vrijlaten broers - Het Openbaar (OM) op Aruba is in gegaan tegen de vrijla ting van de twee Surinaamse broers, die verdachte waren in zaak van de vermiste Ameri tiener Natalee Hollo- üdvocaat A. Carlo van de derde de 17-jarige Joran der Sloot, heeft bezwaar tegen de beslissing jtnzijn cliënt nog eens zestig da vast te houden. Ook het OM overigens beroep aangete- in deze laatste zaak, maar tegen de beslissing om advo- aten toe te laten tijdens de ver van Van der Sloot. De eehter-commissaris op Aruba maandag de twee Suri- aamse broers, 17 en 21 jaar ud, vrij te laten en de voorlopi- e hechtenis van Van der Sloot verlengen.. Het besluit van de om de roers vrij te laten, stuitte ook pverzet bij Beth Holloway, de van de vermiste. ANP lig. Dat komt doordat verplich te verzekeringen aftrekbaar zijn voor de belasting en vrijwillige niet. Slechts 8000 personen heb ben van die mogelijkheid ge bruik gemaakt. De overige 20.000 Nederlanders zijn dankzij het arrest met terug werkende kracht verzekerd voor de volksverzekeringen. Hierdoor hebben zij geen last meer van een 'AOW-gat' als ze 65 worden. Premie hoeven ze niet te betalen over de afgelo pen jaren, hooguit voor de meest recente periode. De 8000 Nederlanders die geko zen hebben voor een vrijwillige verzekering, kunnen de betaal de premies wellicht terugvorde ren. Bovendien kunnen sommi ge weduwen of weduwnaars van in het buitenland wonende partners alsnog een uitkering in het kader van de Nabestaanden wet krijgen. De uitspraak van het Hof geldt alleen voor Neder landers in het buitenland die geen inkomsten uit arbeid heb ben. Wie werkt buiten Neder land, moet belasting betalen in het werkland en is in dat land ook ingeschreven bij de sociale verzekeringen. Vanaf komend jaar heeft het ka binet een nieuwe wetswijziging in petto, waardoor voor Neder landers in het buitenland alle verplichte verzekeringen komen te vervallen en niet alleen som mige, zoals in de huidige, om streden regeling. ANP door Tim Preqer ZAANDAM - Hoewel de gekook te aardappel nog steeds het vaakst op tafel staat bij de maal tijd neemt de populariteit snel In de jaren negentig was de ge kookte pieper favoriet bij 64 pro cent van de Nederlanders. Dat is inmiddels teruggelopen tot 53 procent. Dat blijkt uit het onderzoek 'Hoe eet Nederland?' van grootgrutter Albert Heijn. Consumenten eten steeds vaker pastaproducten en rijst in plaats van aardappelen. Ook staat het 1 zogeheten AGV-tje (de combinatie van aardappels, groenten en vlees) minder vaak op het menu. In 1997 kwam het AGV-tje bij 30 procent van de Nederlanders 's avonds op tafel, dit jaar daalde dat naar 19 procent. Opvallend is dat veel mensen het leuk vinden om te koken, maar niet erg onder de indruk zijn van hun eigen prestaties. Slechts 37 procent van de 731 ondervraagde m a al tij dberei der s noemt zichzelf een goede kok. Uit het onderzoek blijkt dat koks in gezinnen met kinderen koken minder leuk vinden, hoe groter het huishouden hoe verve lender het koken. Sinds de jaren zestig steken mensen steeds min der tijd in het koken. Deze trend zet door. In 1997 was de maaltijd in 33 mi nuten gereed. Anno 2005 is dat 31 minuten. Een van de redenen van die verkorte kooktijd is het oprukkende gebruik van de wok. ANP BERGEN - Minister Verdonk van Integratie heeft gisteren in Bergen de eerste resulta ten van de Youth Leadership Summit (YLS) 2005 in ontvangst genomen. Rechts han gen kunstwerken van deelnemende studenten. Van 25 juni tot 9 juli vindt in Bergen de YLS 2005 plaats, waar zestig Nederlandse jongeren, de helft van buitenlandse af komst, de kennis en vaardigheden aangereikt krijgen om hun betrokkenheid bij een duurzame samenleving om te zetten in daden. foto Olaf Kraak/ANP door Sentina van der Meer DEN HAAG - Het kabinet komt volgende maand met maatrege len om de bestedingen van bur gers en bedrijven te stimuleren. Op die manier moet de kwakkel ende economie uit het slop wor den getrokken. Dat heeft minister De Geus van Sociale Zaken gisteren toege zegd na het Voorjaarsoverleg tussen kabinet, vakbonden en werkgeversorganisaties. De bon den eisen echter nu al maatrege len. „Het is niet de vraag of maar hoe en met hoeveel we de binnenlandse bestedingen gaan aanjagen. In augustus gaan we hierover knopen doorhakken" aldus De Geus. Het kabinet is vastbesloten om de lasten voor burgers volgend jaar te laten da len, na twee jaar van koop krachtdaling. Zo zullen de uitke ringen weer meestijgen met de algehele loonontwikkeling door een herstel van de zogeheten koppeling en zullen de premies voor de WAO. met bijna 1 pro cent dalen. In augustus wil het kabinet de extra opbrengt van de verkoop van aardgas inzetten om de nog meer lasten te verlich ten. Ook maakte De Geus duide lijk dat hij de zorgen van de vak bonden en de werkgevers deelt over de hoge kosten voor kinder opvang voor middeninkomens. Veel ouders besluiten hierdoor namelijk minder of helemaal niet te gaan werken. Ontevreden De bonden zijn ontevreden dat het kabinet niet meteen met las tenverlichting komt. FNV-voor- zitter A. Jongerius spreekt van een mislukt overleg en een ge miste kans. „Ik wil in 2005 een bestedingsimpuls. Het is logisch dat de mensen de hand op de knip houden." De werkgeversor ganisaties reageren milder. „Het kabinet begrijpt dat er iets moet gebeuren met de econo mie", zegt voorzitter B. Wien- tjes van VNO-NCW. MKB-voor- zitter L. Hermans: „Er is wil ge toond om een slinger te geven aan de economie". Minister Zalm van Financiën benadrukte dat het overleg met sociale part ners ook niet was bedoeld om geld te verdelen. „Volgend jaar is het tijd voor lastenverlichting en daar gaan we in augustus naar kijken." Na de conflicten met de vakcentrales vorig jaar constateren premier Balkenen de en De Geus nu een wil om 'met elkaar de schouders eron der te zetten' om de economie er weer bovenop te krijgen. „In het laatste halfjaar is het vertrou wen gegroeid en groeiende", zegt De Geus. Maar volgens waarnemend voorzitter R. van Spunder van vakcentrale CNV 'komt het vertrouwen schoorvoe tend'. Wet betreft de toezegde lastenverlichting door De Geus stelde hij dan ook: „Eerst zien en dan geloven." ANP Voorafgaand aan het voorjaarsoverleg bij de SER kreeg minister De Geus een petitie aangeboden over de kinderopvang. Een jongleur laat zien hoe hij het redt zonder kinderopvang en hij zijn kind op het hoofd meeneemt naar zijn werk. foto Phil Nijhuis/GPD JAKKES /M E-AJS F Ai van onze redactie binnenland APELDOORN - De gemeenten Apeldoorn, Ede, Arnhem en Barnevcld hebben in de jacht op de 'Veluwepoema' besloten geen gebruik meer te maken van de diensten van stichting Pantera. Zaterdag nemen de eigen fau nabeheerders en boswachters het over, aldus een woordvoer der van de gezamenlijke ge meenten gisteren. De vier gemeenten menen dat de eigen mensen voldoende kennis en capaciteiten hebben om de speurtocht zonder exter ne ondersteuning voort te zet ten. „We hebben Pantera woensdagavond van het be sluit op de hoogte gebracht en hen bedankt voor hun inzet", aldus de woordvoerder. Volgens A. van der Valk van Pantera was dit volgens af spraak. „Als het beest zeven da gen aaneengesloten niet meer was gesignaleerd, zouden we ons terugtrekken. Dat is nu het geval." Voor de stichting houdt de zoektocht voorlopig op. Van der Valk is tevreden, hoewel de poema niet is gevan gen. „De winst is dat het dier niet afgeschoten mag worden, iets wat eerder wel het plan was." De gemeenten hebben woensdag van het ministerie van LNV lichtlijnen ontvan gen, waarbinnen mag worden gejaagd. De boswachters en faunabeheerders krijgen toe stemming om met vangkooien te werken. Ook mogen ze het dier neerschieten met een ver dovingsgeweer, mits de dosis verdovende stof door een die renarts is bepaald. ANP Evacuatievluchten zomertoeristen NOORDWIJK - Na de zogenoemde gipsvluchten in de winter beginnen twee hulpcentrales eind deze maand 'pa- rasoivluchten' voor zomertoeristen in problemen in Tur kije. Dat heeft een woordvoerster van Eurocross Interna tional gisteren gezegd. De andere deelnemer is SOS Inter national. Het is de bedoeling dat een keer per week een toestel va kantiegangers terugvliegt vanuit Turkije naar Nederland. Per vlucht kunnen afhankelijk van het letstel tussen de twintig en dertig passagiers worden vervoerd. ANP Nieuwe CAO jeugdzorg ZOETERMEER - De organisaties van werkgevers en werknemers in de jeugdzorg hebben een akkoord bereikt over een nieuwe CAO. Dat meldden de vakbond Abvaka- bo FNV en werkgeverskoepel MO Groep gistermorgen. De CAO geldt voor dit jaar. De ongeveer 18.000 werkne mers gaan flexibeler werken en krijgen 1,5 procent meer loon en een eindejaarsuitkering van 4,35 procent. Werkgevers en vakbonden stellen dat afspraken zijn ge maakt over werkdruk, maar dat die pas kunnen worden uitgevoerd als minister Donner (Justitie) geld beschik baar stelt. De onderhandelaars willen voorts zo snel mogelijk lande lijk aan de slag met het zogeheten Deltaplan Gezinsvoog dij. ANP Instroom Antillianen daalt DEN HAAG - De afgelopen vijf jaar is het aantal Antillia nen en Arubanen dat naar Nederland komt, fors gedaald. Tegelijkertijd gaan meer Caribische Nederlanders terug naar de eilanden. Alleen bij jeugdigen tussen de 18 en 24 jaar komen er nog steeds iets meer naar Nederland dan er vertrekken. Maar ook onder hen daalde het aantal nieuwkomers van 1509 in 2003 naar 1226 in 2004. Dat heeft minister Verdonk (Vreemdelingenzaken en Integratie) in een brief aan de Tweede Kamer geschreven. ANP Autobrandstof weer duurder DEN PLAAG - Marktleider Shell heeft gisteren de advie sprijzen voor autobrandstoffen verhoogd. Een liter euro ongelood gaat van 1,385 euro naar 1,399 euro, super stijgt van 1,439 euro naar 1,453 euro en diesel wordt een cent duurder en komt op 1,075 euro per liter. Het is de tweede keer deze week dat Shell een verhoging doorvoert. ANP Zes nominaties NS Publieksprijs AMSTERDAM - Zes boeken zijn genomineerd voor de NS Publieksprijs van dit jaar. Het zijn 'De thuiskomst' van Anna Enquist, 'Troost' van Ronald Giphart, 'Knielen op een bed violen' van Jan Siebelink, 'De reünie' van Simone van der Vlugt, 'Je gaat het pas zien als je het doorhebt, Over Cruijff en leiderschap' van Pieter Winsemius en 'Sonny Boy' van Annejet van der Zijl. Een selectiecomité van boekverkopers heeft ze uitgeko zen, aldus de organiserende CPNB. Het publiek mag stem men vanaf 4 september tot en met 29 oktober. Op 3 no vember wordt de winnaar bekendgemaakt. ANP van onze redactie binnenland LEEUWARDEN - De recht bank in Leeuwarden heeft giste ren twee mannen veroordeeld tot veertien en acht jaar cel voor doodslag op Manuel Fetter. Te gen de verdachten eiste het Openbaar Ministerie (OM) twee weken geleden respectievelijk achttien en tien jaar cel voor moord in vereniging. De rechtbank acht echter slechts doodslag en medeplegen van doodslag bewezen. Het von nis van de rechtbank leidde in de rechtszaal tot woedende reac ties van familie en vrienden van Fetter. Het slachtoffer werd in de nacht, van 23 op 24 septem ber met veertien messteken om het leven gebracht, nadat hij de mannen had aangesproken over het kapotgooien van een bierfles je. Persofficier van justitie O. Brouwer kan leven met de uit spraak en liet doorschemeren al leen in hoger beroep te gaan als de verdediging dat ook doet. De advocaten E. van der Meer en B. Canoy van het duo konden nog niet zeggen of ze de weg naar het gerechtshof willen maken. Van der Meer was tevreden dat de rechtbank moord in ieder ge val niet bewezen acht, Canoy vindt medeplegen van doodslag nog te zwaar voor zijn cliënt. Harold Fetter, de oudere broer van Manuel, reageerde teleurge steld op de straf, maar denkt dat er juridisch niet meer inzit. Het Leeuwarder VVD-raadslid Wyb Feddema, die lange tijd woordvoerder namens de fami lie Fetter was, presenteerde na de uitspraak een plan om veel plegers aan te pakken. „De hoofddader had 443 delicten op zijn naam staan voordat hij nu voor de moord op Manuel veer tien jaar krijgt. Die man was een wandelende tijdbom en ie dereen wist het", aldus Fedde ma. ANP door Merel van Leeuwen DEN HAAG - Kinderen onder de 12 jaar, die het slachtoffer zijn van een zedenmisdrijf, wor den in meer dan de helft van de gevallen misbruikt door een min derjarige. Dat stelt J. Hendriks, hoofd afdeling jeugd van de fo rensische behandelkliniek De Waag in Den Haag. Hij is bezig met een onderzoek onder zeshon derd jeugdige zedendelinquen ten, waarop hij in november hoopt te promoveren. In De Waag, met zeven vestigin gen door het land, worden jaar lijks vijftig tot honderd jonge ren behandeld die een zedende lict hebben gepleegd. „Deze be handeling is zo succesvol, dat minder dan 10 procent opnieuw een zedenmisdrijf pleegt. Als re cidive plaatsvindt, is dat meest al een ander delict, bijvoorbeeld diefstal", aldus Hendriks. Jaar lijks maken zo'n negenhonderd jongeren tussen de 12 en 18 jaar zich schuldig aan seksueel mis bruik met leeftijdsgenoten of jongere kinderen. De meeste slachtoffers, ongeveer vierhon derd, zijn jonger dan 12 jaar. De onderzoeker heeft de jeugdi ge zedendeliquenten in drie groepen verdeeld: bijna 45 pro cent van de jongeren vergrijpt zich aan kleine kinderen, ruim 20 procent van de jongeren maakt zich schuldig aan aanran ding of verkrachting van leef tijdsgenootjes en eenderde neemt deel aan groepsverkrach tingen. Het gaat in 95 procent om jongens en in 5 procent om meisjes die de zedenmisdrijven plegen. Hendriks heeft ontdekt dat de jeugdige daders veelal een grote re achterstand hebben in hun so ciale emotionele ontwikkeling. „Ze hebbben vaak geen goede aansluiting met leeftijdsgenoot jes en worden gepest. Daardoor trekken ze meer met jonge kin deren op. Daar voelen ze zich veiliger bij. En in zo'n contact kunnen seksuele gevoelens ont staan." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3