Huiseigenaren wacht meevaller PZC PZC Vlissingse bioscoop is toe aan uitbreiding 13 Woningbezitters Schouwen-Duiveland profiteren van afschaffing ozb-deel ^.StfSsSS' Stippen tegen struikelpartijen AAZET Wegens waterschade nu kortingen tot 80% vrijdag 8 juli 2005 ijnnr Marcel Modde ZIERIKZEE - Woningbezitters op Schouwen-Duiveland kun nen flink profiteren van de door het kabinet gewenste maatrege len rond de onroerendzaakbelas- ting (ozb). Niet alleen vervalt dan vanaf volgend jaar het ge bruikersdeel, de door de gemeen te geplande belastingverhoging van drie procent in 2006 en in 2007 moet bovendien worden ge halveerd. Hel: financieel nadeel voor de ge meente is evenwel groot, zo blijkt uit de raadsbrief over de zogenoemde mei-circulaire van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Berekend voor de meerja renbegroting tot en met 2009 schiet Schouwen-Duiveland er 1,2 miljoen euro bij in, met het afschaffen van het gebruikers deel en de maximering van de overige tarieven binnen de ozb. Dat vooruitzicht strookt vol- s burgemeester en wethou ders geenszins met de toezeg gingvan de minister dat geen en kele gemeente er op achteruit zou gaan door de belastingmaat regel. „Nogmaals wordt bena drukt dat de lokale autonomie Advertentie agenda Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEIM-DUIVELAIMD Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl van gemeenten hierdoor buiten sporig wordt beknot", vindt het college. Uitgangspunt voor het Rijk vor men de ozb-tarieven van 2002. In de berekeningen is het minis terie ervan uitgegaan dat die be dragen sindsdien alleen zijn meegestegen met de inflatie. Echter, Schouwen-Duiveland heeft daar bovenop een extra stijging toegepast. En deze extra tariefstijgingen worden door Den Haag niet gecompen seerd. Naast het af te schaffen gebrui kersdeel is de ozb opgebouwd uit nog drie andere tarieven, die het kabinet ook aan banden wil leggen door jaarlijks een maxi male stijging van 1,5 procent toe te staan. Aangezien Schou wen-Duiveland al had besloten tot een verhoging van drie pro cent in 2006 en in 2007, snijdt de beoogde maatregel ook op die plek diep in het vlees. Enige marge is er nog wel, om dat Schouwen-Duiveland met het huidige tarief voor de catego rie niet-woningen gebruikers (bedrijven, kantoren, winkels, boerderijen, verpleeg- en verzor gingshuizen, loodsen) nog onder het vastgestelde 'drempeltarief' zit. Het college wil over dat deel de komende twee jaar wél een belastingverhoging van drie pro cent toepassen. Zo kan het na deel nog enigszins worden ge temperd, is de uitleg daarbij. De klap kan verder deels wor den opgevangen, aldus B en W, door het achterwege laten van sommige geplande uitbreiding sinvesteringen en nieuw beleid, zoals voorgesteld in de voor jaarsnota. Daarmee wordt 7,5 ton gewonnen. Wanneer alles te gen elkaar wordt weggestreept, komt Schouwen-Duiveland uit op een nadeel van 1,2 miljoen eu ro in de periode 2005 tot en met 2009. Overigens koestert het college nog de hoop dat de hele maatre gel niet doorgaat. In de raads brief wordt verwezen naar een uitspraak van de Raad van Euro pa, die het voorstel tot afschaf fing van de gebruikersbelasting ozb-woningen afwijst. „Volgens de Raad gaat het niet alleen om het waarborgen van voldoende middelen, maar om het fun damenteel recht van gemeenten om zelf te beslissen over de heffing van lokale belastingen." Ook houdt het college er sterk rekening mee dat er na het af schaffen van het ozb-deel nieu we belastingen worden inge voerd, welke mogelijkheid door de Raad in dit licht als 'onwen selijk' wordt ervaren. „Het is dus maar de vraag of het wets voorstel over de afschaffing en de maximering van de ozb het gaat redden in de Tweede Ka mer." a,deia90t Open kerkdagen ZIERIKZEE - In de Gasthuis- kerk in Zierikzee zijn deze zo mer oude bijbelse schoolplaten te zien. De platen zijn opgehangen in het kader van de open kerkda gen. Op maandag-, woensdag- en vrijdagmiddag is de kerk aan het Havenplein open voor het I publiek. STREEKACTIVITEITEN BROUWERSHAVEN - Markt, 20.30 uur, start Brouwersdag met optredens Surrender en WAF BURGH-HAAMSTEDE - Grote kerk Haamstede, 20.00 uur, orgelconcert door Dirk Jan Warnaar; RENESSE - centrum, avondmarkt. De Museumhaven in Zierikzee is onderdeel van een promotiefilm. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Stichting Museumha ven Zeeland gaat haar publieksfunctie de komende jaren uitbouwen. De eerste stappen in die richting zijn inmiddels gezet. Morgen gaat een promotiefilm over de museumhaven in première Ook wordt gewerkt aan een cd-rom- waarop de restauratie van hoogaars Arm 17 stap voor stap te volgen is. De Stichting Museumhaven werkt voor een belangrijk deel met gemeenschaps geld. De gemeenschap mag voor dat geld best iets terugkrijgen, vindt Frans Meulenberg, pr-man van de stichting. Tot nu toe bestond de publieksfunctie vooral uit bezichtiging van de histori sche schepen. Ook konden mensen van af een loopbrug een blik wei-pen op de restauratiewerkzaamheden in de Stads- en CommerciewerfDat is, stelt Meulenberg, veel te mager. Daarom is de afgelopen tijd hard ge werkt aan het publieksvriendelijker ma ken van de Stads -en Commerciewerf. In de bezoekersruimte is plaats inge ruimd voor een computer, een beamer, een projectiescherm en een dvd-speler. De apparatuur wordt morgen ingewijd met de vertoning van de eerste promo tiefilm, in opdracht van de stichting ge maakt door het Zierikzeese bedrijf Men- no Vos Audio en Videoproducties. In de film wordt ingegaan op de collectie schepen in de Museumhaven en hun ge schiedenis. Details Ook wordt veel aandacht besteed aan de restauratiewerkzaamheden in de Stads -en Commerciewerf. Meulenberg: „Vanaf de loopbrug zie je het werk aan de Arnemuiden 17 alleen van boven. Je mag geen bezoekers op de werkvloer toelaten, waardoor zij de details mis sen. Die kun je in zo'n film wel laten zien." Verder werden opnames gemaakt tijdens vaartochten van scholieren aan boord van klipper Mijn Genoegen. Film maker Vos schoot in zeven dagen tijd ongeveer vijftig minuten materiaal en wist dat te comprimeren tot een film van ruim acht minuten. De film wordt niet doorlopend ver toond. Het is de bedoeling dat de bezoe kers zelf - middels een afstandsbedie ning met beknopte handleiding - de ap paratuur bedienen. In de bezoekersruimte wordt ook de film De Toren Spreekt gedraaid. Het be treft een korte film uit 1948, gemaakt in opdracht van Koninklijke Zeelandia. De film werd vorig jaar nog vertoond in filmtheater FiZi, toen daar voor het ra dioprogramma Beeldspraak Herman Doeleman werd geïnterviewd. Op termijn wil Meulenberg nog veel meer doen om de Stads- en Commercie werf aantrekkelijk te maken voor het foto Marijke Folkertsma publiek. „De dvd van de promotiefilm gaat in de verkoop, maar op termijn zou je bijvoorbeeld ook kunnen denken aan parafernalia als mokken met opdruk, T-shirts, paraplu's en schipperspetten. En als je koffie schenkt voor je gasten, heb je ook servies nodig. Dat moet dan natuurlijk wel servies in stijl zijn." Dat alles is toekomstmuziek, realiseert Meulenberg zich. „Maar tegelijkertijd zien we wel dat de Stads- en Commer ciewerf meer mensen trekt dan waar we in dit stadium op gerekend hadden." Morgen wordt ook het startschot gege ven voor de zomerexpositie 'Verdwenen havens nader bekeken', waarin aan dacht wordt besteed aan havens die van groot belang waren in de tijd dat Schou wen-Duiveland nog echt een eiland was. Een aantal ervan is nog terug te vinden op oude kaarten, maar veel zijn verdwe nen en in vergetelheid geraakt. De expositie is tot en met 10 septemb'er 2006 te zien in het ruim van klipper Mijn Genoegen en de bezoekersruimte van de Stads- en Commerciewerf. Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030 door Edith Ramakers VLISSINGEN - Cinecity wil aan de zijkant van de bioscoop op het plein uitbreiden met drie filmzalen. Die zouden plaats moeten bieden aan vierhonderd tot vijfhonderd bezoekers. S. Hardeman, bedrijfsleider van de Vlissingse bioscoop, zegt dat de plannen nog in een beginsta dium verkeren. „Maar het is een wens. We weten na zes jaar Cine city zeker dat er voldoende ani mo voor films in Zeeland is." Cinecity moet met de gemeente Vlissingen en het Waterschap Zeeuwse Eilanden om de tafel om de uitbreiding voor elkaar te krijgen. De nieuwbouw vindt plaats op een dijklichaam, waar voor het waterschap toestem ming moet geven. Cinecity heeft al met beide instanties overleg gevoerd. Wethouder L. Pop- pe-de Looff: „We denken inmid dels mee met Cinecity wat de mogelijkheden zijn en welke ver gunningen verkregen moeten worden. Het initiatief juichen we toe." Hardeman zegt dat er inmiddels een schetsontwerp is gemaakt voor de uitbreiding. „Het bouw plan is nog niet definitief vastge steld. Maar als we gaan bou wen, willen we ook tegelijk de binnenkant verfraaien en verbe teren. Er zal bijvoorbeeld een extra toiletgroep bijkomen." Om aan te geven dat Cinecity niet verwacht dat het een te groot financieel risico neemt door uit te breiden, zegt Har deman: „Cinecity heeft nu ze ven zalen met in totaal 1200 zit plaatsen. Het afgelopen week einde was een recordweekeinde met maar liefst 14.000 bezoe kers." Jaarlijks trekt Cinecity circa 400.0Ó0 bezoekers. „Het filmfes tival draagt ongeveer met acht tot tien procent bij aan dit to taal." Door het filmfestival wordt bovendien de gang naar de film het hele jaar door verge makkelijkt. „Die indruk hebben we. De maanden na het filmfesti val blijft het aangenaam druk." Ook is door het filmfestival aan het licht gekomen dat de alterna tieve film, die normaal alleen in filmhuizen gedraaid wordt, het in Vlissingen ook goed doet. „Eén keer in de twee weken bie den we in de aanloop naar het filmfestival een film aan, die buiten de categorie van de grote Hollywood-producties valt. De zaal is altijd uitverkocht." (Advertentie) Gehandicapte voorlopig cel in MIDDELBURG - De zaak van een 21-jarige man uit Zie rikzee is gisteren door de Middelburgse rechtbank voor onbepaalde tijd aangehouden. In de verblijfplaats van de verdachte werden eind maart van dit jaar 76 xtc-pillen, 14 busjes traangas en een vuurwerkpistool met knal- en vuurwerkpatronen gevonden. Het betrof een uit de hand gelopen verzameling, verklaarde de man. Uit rapporten van deskundigen bleek dat de man licht verstandelijk ge handicapt is. Daarom achtte officier van justitie A. Flik- weert hem verminderd toerekeningsvatbaar. „Ik zou een opname in een ziekenhuis voor licht verstandelijk gehan dicapten adviseren, maar helaas is daar nu nog geen plaats", reageerde de officier. Omdat geen van de betrok ken partijen het wenselijk vond dat de man op straat kwam te staan, besloot de rechtbank de zaak aan te hou den tot er plaats voor hem is gevonden. Tot die tijd ver blijft de man in het huis van bewaring. Cel geëist voor beramen overval MIDDELBURG - Tegen een 29-jarige man uit Goes is gis teren voor de Middelburgse rechtbank 18 maanden cel straf geëist. De man werd op 22 februari dit jaar door de politie betrapt met een wapen. De Goesenaar verklaarde gretig dat hij een overval had beraamd waarvoor hij het wapen had geleend. Dat hij in staat was tot overvallen, bleek uit het feit dat de man begin februari was binnenge drongen in een Vlissingse woning waar hij samen met een andere man 130 euro had gestolen. Ook had de man zijn vriendin mishandeld. ,,Ik heb haar inderdaad geslagen, maar nu ga ik aan mezelf werken", beloofde hij Inzameling voor Bangladesh TERNEUZEN - Leerlingen uit havo-2 van scholenge meenschap De Rede in Terneuzen hebben 750 euro ingeza meld voor onderwijsprojecten in Bangladesh. Zij hielden een zeskamp en een loterij voor hun medeleerlingen. De school verdubbelde het opgehaalde bedrag tot 1500 euro. Het geld wordt overgemaakt naar de onderwijsprojecten van de Bengaalse ontwikkelingsorganisatie Brac. Rotary Hulst schenkt 30.000 euro HULST - Rotary Club Hulst heeft in het afgelopen club jaar 2004-2005 ongeveer 30.000 euro geschonken aan zes tien projecten in en buiten Hulst. Vooral ontwikkelings werk in Afrika stond centraal. De grootste bijdrage, ruim 17.000 euro, ging naar het opzetten van een werkplaats annex fabrieksruimte voor honderden vrouwen in het Ethiopische Konchi, die nu in staat zijn zelfstandig een baan, inkomen en ondernemerschap te verwerven. Wandelpad in Waarde komt er WAARDE - Het wandelpad tussen het dorp Waarde en de zeedijk, dat onderdeel uitmaakt van het landinrichtings plan Den Inkel, lijkt er te komen. De gemeente Reimers- waal start een gedoogprocedure waarmee cle aanleg moge.- lijk wordt gemaakt. Dat is nodig, omdat een deel van de grond waar het pad over gaat lopen onder het bestem mingsplan buitengebied valt en de bestemming agrari sche doeleinden heeft. De aanleg van het pad gaat, mede door de verwerving van grond, een kleine drie ton kosten. GOES - Na tientallen klachten van gestruikelde wandelaars Iaat de gemeente Goes witte stippen aanbrengen in de natuurstenen stoep randen van de heringerichte Grote Markt in Goes. De stippen geven aan waar een kleine opstap is. De trottoirs eromheen liggen ruim tien centimeter hoger dan het plein. Dat is met opzet gedaan om te zorgen voor een goede afwatering. Om te voorkomen dat mensen de opstap over het hoofd zien en strui kelen of vallen, worden sinds woensdag om de 33 centimeter witte stippen van natuursteen aangebracht. Daarvoor moeten gaten met een diameter van vijf centimeter in het grijze natuursteen worden uitgezaagd. Het karwei is vandaag klaar. foto Willem Mieras (Advertentie) K07IINFN - 70NWFR|N^ r.NL KOZIJNEN - ZONWERING WWW.AAZET.I Kapelle - Tel. 0113-33$ NEW CLASSIC LIFESTYLE VESTIGING GOES op onze dames-, heren en kadocollectie van o.a. Ralph Lauren, Gaastra, Gant, Scapa sports en meer... (Advertentie) Seizoenen wieken door het jaar. Veranderend licht, wolkenpatronen... Ze tekenen voor de dynamiek buiten En binnen? Daar moet je zelf iets aan doen. Verslepen, omzetten, soms een heleboel eruit gooien en nieuwe dingen binnen halen. Dat laatste gebeurt ook af en toe bij Kees den Herder. Dan ruimt hij op. Zoals nu. Daar kunnen anderen geweldig van profiteren. Ook u. Kees den Herder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37