Gemeente zoekt vervuilde grond ry PZC Raadsbrede steun voor aanpak college Anbo neemt afscheid van Paternoster Bedrijf voert historisch bodemonderzoek uit in en rond Zierikzee Vrouw slaat echtgenoot met deegroller Lesgeld Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Nnord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. vrijdag 8 juli 2005 waarin opgenomen j de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland Hnnr Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Scbouvven-Duiveland zet de speurtocht naar mogelijk ver vuilde grond op het eiland voort. Locaties waar wellicht ooit olietanks in de grond heb ben gezeten, worden onder de loep genomen. De afgelopen maanden heeft het bedrijf SGS Environmental Ser vices in opdracht van de gemeen te historisch bodemonderzoek men rond Zierikzee uitgevoerd. Van de 100 onderzochte locaties konden 60 al snel bijgeschreven worden in het hoofdstukje 'niets aan de hand'. Voor zo'n 35 plekken is nog nader onder zoek nodig en in vijf gevallen staat voor de onderzoekers vast dat er sprake is van vervuilde grond die op enig moment moge lijk gesaneerd of geïsoleerd dient te worden. „Het valt ons tot dusverre mee", aldus P. van Santé van de afdeling ruimte en milieu van de gemeente. Het tot nu toe verrichte onder zoek was archiefonderzoek en deze methode wordt ook voor het vervolgonderzoek gehan teerd. „In een aantal gevallen wordt ook ter plaatse gekeken, maar er worden geen boringen gedaan of grond afgegraven." Alles bij elkaar dienen op Schou wen-Duiveland ruim 1300 loca ties te worden onderzocht. Hoe wel in het verleden - zelfs tot twee keer toe - een 'Actie Tank slag' is gehouden waarbij olie tanks werden opgeruimd, blij ven die plaatsen de aandacht vragen. De milieuregels zijn sinds de laatste 'Actie Tankslag' aange scherpt en daarom wordt nu ook gekeken of de olietanks af doende opgeruimd zijn. In de omgeving van Zierikzee moeten nog ongeveer 80 moge lijk vervuilde locaties worden onderzocht. Verspreid over Schouwen-Duivelandse dorpen gaat het vooralsnog om nog eens 650 locaties. Van Santé: „Daar bij kan het bijvoorbeeld gaan om een plek waar ooit een tankstation heeft gestaan, of een plaats waar ooit een fabriek je of iets dergelijks heeft ge staan." Van Santé hoopt dat het ver volgonderzoek nog dit jaar van start kan gaan. Hij schat de duur van het werk op enke le maanden. Het onderzoek in de omgeving van Zierikzee gold als pilotproject. Daar werd 12.000 euro voor uitgetrokken. De kosten van het vervolgonder zoek zijn geraamd op 120 euro per onderzoek, hetgeen bete- Babbeltruc HULST - De politie stelt een on derzoek in naar aanleiding van twintig aangiftes uit Hulst en omgeving, 's Avonds tussen 21.00 uur en 00.00 uur probeert een man door middel van een babbeltruc mensen geld af te troggelen. Hij belt aan bij een woning met het verhaal dat zijn wouw de portemonnee heeft en dat zijn auto zonder brandstof staat, Hij vraagt om brandstof en om geld. Geen uitbreiding vaste ligplaatsen I haven Zierikzee door Meiita Lanting ZIERIKZEE - Het aantal vaste ligplaatsen in de haven van Zie rikzee wordt vooralsnog niet uit gebreid. Alle verzoeken voor een nieuwe ligplaats worden af gewezen tot de herinrichting van de haven een feit is. Dat heeft het college van burgemees ter en wethouders besloten. Al jaren is er vraag naar meer vaste ligplaatsen voor recrean ten. De gemeente beschikt over 42 plaatsen en de gemiddelde wachttijd voor een plekje in Zie rikzee is opgelopen tot vier jaar. Toch overweegt de gemeente niet om het' aantal vaste ligplaat sen op korte termijn uit te brei den. Dit zou ten koste gaan van passantenplekken en dat wil het gemeentebestuur niet. Zierikzee is een populaire haven onder watersporters. Jaarlijks doen 15.000 passanten de haven in Zierikzee aan. Met name in het hoogseizoen liggen de pas santen rijen dik naast elkaar. Tot, nu toe is de veiligheid van de passanten wel te garanderen, maar als er nog meer schepen naast elkaar liggen wordt de doorgang nog smaller en dat vindt het gemeentebestuur niet verantwoord. Het nijpend tekort aan ligplaat sen kan pas worden opgelost als de haven opnieuw wordt inge richt. Hiervoor bestaan inmid dels plannen. In het herinrich tingsplan is sprake van verplaat singvan de zeven schepen tellen de mosselvloot naar de over kant. Op de vrijgekomen plaats kunnen dan extra passantenstei gers worden gebouwd en kan ruimte gemaakt worden voor vaste ligplaatsen voor recrean ten. Aan de overkant komt ter hoogte van de Deltastraat een nieuwe loswal waar nhast de mosselkotters ook plaats is voor j Passagiersschepen en schepen van de Bruine Vloot. Dit plan stuit op verzet van de mosselvis sers, Zij voelen er niets voor om I naar de overkant te verhuizen, omdat hun schepen nu als het ware voor hun voordeur liggen, bovendien hebben de vissers °°k hun pakhuizen aan de Nieu we Haven. De vissers hebben iri- i middels gezegd dat ze van zich i en horen als het college de Plannen voor verplaatsing door zet, Voorlopig is het nog niet zo ver. Het college heeft aangege- Ven dat de herinrichting tussen nu en tien jaar gerealiseerd moet worden. Jo Krijger deelt nieuwe dienstregelingen van de bus uit. Krijger ontving gisteren een gouden speld voor haar jarenlange inzet tijdens de koffie-ochtenden van de Anbo. foto Marijke Folkertsma door Andrea Bolle ZIERIKZEE - Met weemoed gaat de deur op slot. Voor de laatste keer. De Anbo zal na twintig jaar nooit meer kof fie drinken in 'hun Paternoster'. De Zierikzeese leden van de ouderen bond zijn er zeker niet blij mee. Wat ja renlang de plek is geweest waar ze na de weekmarkt terecht konden, wordt door de gemeente Schouwen-Duiveland verkocht. Gelukkig is er een nieuw on derkomen gevonden in het Hervormd Kerkcentrum onder de Beuze. Als teken van protest liepen de leden gisteren in optocht naar de nieuwe plek. Twee jonge trommelaars van de muziekschool liepen voorop waardoor de stoet nog meer bekijks kreeg. De sleu tel blijft nog even in de zak van voorzit ter E. Velthuijsen, want er is niemand van het college om hem in ontvangst te nemen. „Ik heb wethouder Van der Wek ken uitgenodigd, maar die had geen tijd. Daar heb ik geen goed woord voor over. Een schrille tegenstelling met twintig jaar geleden. Toen was het volle dige college van burgemeester en wet houders aanwezig bij de opening van 'de Paternoster'", aldus Velthuijsen, Toch kijkt de Anbo positief tegen de ver anderingen aan. „Als je het zo bekijkt, zitten we nog dichter bij de markt en ko men er misschien nog meer leden koffie drinken", zegt Velthuijsen. Eenmaal aan het bakkie troost in het kerkcen trum wordt er ook nog iemand in het zonnetje gezet. De inmiddels 81- jarige Jo Krijger is zeven jaar lang gastvrouw geweest en geeft het 'stokje nu door. Van de voorzitter krijgt zij het lidmaat schap van verdienste en de gouden spelt. De zeer vereerde Krijger lacht. „Mijn handen jeuken nu ik de anderen koffie zie schenken. Ik weet van iedereen wat hij drinkt met wat eirin." Maar ze had het bestuur al laten weten dat de nieu we locatie gepaard moest gaan met een nieuwe gastvrouw. „Ik was eigenlijk vanaf het begin een tijdelijke hulp, maar dat is dus zeven jaar geworden." Marie van Vugt is nu een van de gast vrouwen en moet nog even wennen aan de nieuwe apparatuur. „Ik wist niet hoe het koffieapparaat werkte dus nu loopt het water overal. Maar het went alle maal wel", zegt ze lachend tegen Vel thuijsen. Schouwse politiek keert zich tegen op straat zetten asielzoekers door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Schou wen-Duivelandse politieke frac ties achten het inhumaan om uit geprocedeerde asielzoekers op straat te zetten. Het college kreeg gisteren tijdens de verga dering van de commissie samen leving en bestuur raadsbrede steun voor haar weigering aan uitzettingen mee te werken. Wethouder G. Houtekamer zei het luid, duidelijk en herhaal delijk: het college is niet te gen het rijksbeleid met betrek king tot asielzoekers, maar constateert dat er een hiaat in zit. „En wij worden als ge meente dan geconfronteerd met een gezin met kleine kinderen dat zonder pardon op straat wordt gezet. In de regen. Wij hebben als gemeente toen via In- li a voor opvang gezorgd. Anders handelen is naar ons idee inhu maan." Houtekamer stond met zijn betoog lijnrecht tegenover dat van mevrouw M. Vis van de Stafdirectie Coördinatie Vreem delingenketen van het ministe rie van Justitie, die naar Zierik zee was afgereisd om tekst en uitleg te geven over het rijksbe leid. Zij benadrukte de eigen verant woordelijkheid van de asielzoe kers. „De minister heeft gezegd dat er niemand op straat hoeft te worden gezet en zo is het ook. Als uitgeprocedeerde asielzoe kers niet mee wil werken aan te rugkeer naar het land van her- komnst dan kunnen wij niet an ders dan hen op straat zetten. Maar dat is in feite dan wel de keuze van de asielzoeker zelf. De verantwoordelijkheid van de rijksoverheid houdt ergens op." PvdA-commissielid B. van de Sande-Troost constateerde dat het verhaal van de rijksoverheid ophoudt waar het probleem van de gemeente begint. Want die kijkt ontredderde mensen in de ogen en ziet gezinnen met kleine kinderen door de polder zwer ven. Verantwoordelijkheid Vis reageerde daarop met de op merking dat het primair de ouders zijn die moeten waken over de belangen van kinderen. „Als mensen voor de illegaliteit kiezen is dat hun keuze en daar worden de kinderen het slachtof fer van." Wat je dan als gemeen te moet doen als je een uitgezet gezin door de polder ziet zwer ven, wilde SGP'er J. van Steen- sel van Vis weten. Als je zeker weet dat ze gewoon niet willen, moet je de vreemde lingenpolitie waarschuwen, was het voor Van Steensel onthutsen de antwoord. Toen Vis vervolgens stelde dat de gemeente met het bieden van noodopvang alle prikkels bij de door Anita Janse MIDDELBURG - Ze had haar echtgenoot met een zware deegroller op zijn hoofd gesla gen, daarom zat de 50-jarige vrouw uit Terneuzen gisteren te genover de rechter in Middel burg. Het gebeurde in de nacht van zes op zeven maart dit jaar, toen de echtgenoot van de ver dachte in diepe slaap verzonken „Ik was ongerust en kreeg hem niet wakker", vertelde de vrouw. Het idee van de deegrol ler ontstond nadat de huisarts weigerde te komen omdat hij na re ervaringen had met de man. Daarop werd de wouw, die ove rigens waanideeën heeft, bang voor haar eigen echtgenoot. Toen hij onverwacht weer over eind kwam, sloeg ze hem neer met een metalen deegroller. „Ik had niet de opzet hem dood te slaan want ik hou ontzettend veel van hem", verklaarde de vrouw. „We zijn dertig jaar getrouwd en we willen er nog eens dertig halen." Ze knipoogde naar haar echtgenoot die op de publieke tribune zat. De advocaat van de verdachte, W. Suijkerbuijk, be nadrukte de rapportage van des kundigen waaruit bleek dat zijn cliënte verminderd toerekenings vatbaar was. Ook de officier van justitie was die mening toe gedaan. Hij gelaste een opname van een jaar in een psychia trisch ziekenhuis. De rechtbank deed meteen uitspraak. De rech ters ontsloegen de wouw van verdere rechtsvervolging en na men de eis van de officier over. kent dat een bedrag van 78.000 euro op tafel gelerd dient te wor den. Pilotproject en vervolgonder zoek passen in het kader van het project 'Landsdekkend beeld'. De bedoeling van dat landelijke project is alle mogelijke locaties van vervuilde grond in kaart te brengen en waar nodig de grond te saneren of isoleren. Hiddink heeft selectie nog niet op orde Winkel vijvercentrum gelegaliseerd DREISCHOR - Vijver- en vissencentrum 't Groene Kik kertje in Dreischor mag van de gemeente Schouwen-Dui veland zijn winkel open houden. Ook is er toestemming gegeven een nieuwe loods op het terrein te bouwen. Volgens het bestemmingsplan Dreischor Kom bleek dat detailhandel niet toegestaan was op die plek en ook de locatie van de loods had als be stemming agrarische bedrijven waarop realisatie van ge bouwen verboden was. Door middel van een vrijstellingsprocedure heeft het be drijf nu groen licht gekregen. De actualisatie van het be stemmingsplan voor de kern van Dreischor is gepland voor 2009. 't Groene Kikkertje wordt dan volledig in dit nieuwe plan meegenomen. Zetel Kramer blijft oningevuld KRUININGEN - Er komt definitief geen opvolger voor het opgestapte raadslid J. Kramer in de gemeenteraad van Reimerswaal. Ook de gemeente kon geen opvolger vin den. De partij Bewoners Belangen Reimerswaal raakte eerder dit jaar zijn twee raadsleden kwijt. A. Kortlever ging op eigen houtje verder, terwijl J, Kramer er helemaal de brui aan gaf. Zijn plaats werd niet opgevuld, omdat het BBR-bestuur concludeerde dat niemand van de kieslijst interesse had in het raadslidmaatschap. Daarop werd de partij zelfs opgeheven. De kieswet zegt echter dat perso nen van de lijst, ook al is de partij opgeheven, toch nog raadslid kunnen worden. Daarom heeft de gemeente nog eens een poging ondernomen om de zetel opgevuld te krij gen door alle kandidaten die in 2002 op de lijst van de BBR stonden opnieuw te benaderen. Die hebben weer ge weigerd en daarom heeft de kiesraad nu definitief vastge steld dat de zetel onbezet blijft. De gemeenteraad telt tot de verkiezingen van volgend jaar dus maar achttien leden. Burgemeester Tholen tevreden asielzoekers om nog mee te wer ken aan terugkeer wegneemt, kwam dat haar op een venijnige sneer van ChristenUnie-woord- voerder J. van den Berge te staan. „Dus dan moeten ze maar een nachtje op straat doorbren gen, omdat ze dan wel die prik kel krijgen." Gat Van den Berge verklaarde voor de volle honderd procent ach ter het college van burgemees ter en wethouders te staan en ook van de andere politieke fracties kregen B en W steun. Waarbij door verschillende fracties benadrukt werd, dat zij achter het rijksbeleid met be trekking tot asielzoekers staan maar met het college constate ren dat er een gat in die wetge ving zit waardoor problemen ontstaan. Uitzonderingen Problemen die je, zo werd her haaldelijk benadrukt, niet op het bordje van de gemeente mag leggen. Vanuit verschillende fracties werd aangedrongen op het in het leven roepen van uit zonderingsregels voor schrijnen de gevallen. Het ministerie ging daar niet op in. Tijdens de Super Summer eten de kids gratis mee. Alleen: hoe krijg je ze aan tafel? Er is zó veel te doen. Tja, je hebt de kinderen wel bij je, maar je hebt geen kind aan ze. Vraag naar de voorwaarden, enterParcs T Dagbladen (oplage hum 2 min. e\ v e-mail naar inroêmp.n! o.v v. NSVU'. zeeuwse almanak Het besluit van minister Zalm om akkoord te gaan met de af schaffing van het lesgeld voor zestien- en zeventienjarigen deed in dat Goese gezin een welgemeend gejuich weerklin ken. Eindelijk eens een maat regel die het vertrouwen in de politiek opkrikt. Sommige leden van het gezin begonnen al druk te overleg gen aan welke plezierige uit gaven deze meevaller zou kun nen worden besteed. De va der, een zorgelijk type, liet daarentegen voor zijn geestes oog de posten passeren waar op nu iets minder hoefde te worden bezuinigd. De zestienjarige die de oor zaak van deze vreugde was, deed ook een duit in het zak je: „Nu kan eindelijk mijn zakgeld eens omhoog. SINT-MAARTENSDIJK - Burgemeester W. Nuis van Tho len heeft het burgerjaarverslag over 2004 uitgebracht. Daarin kwijt hij zich van zijn wettelijke taak om de kwali teit van de dienstverlening in de gemeente te toetsen. Nuis is tevreden over de service die in het gemeentehuis van Tholen wordt geboden, al zijn er volop voorbereidin gen aan de gang om die te verbeteren. Een veelgehoorde klacht over de hoge rioolheffing in Tho len pareert Nuis met de vaststelling dat Tholen een goed lange termijnplan voor de riolering heeft gemaakt. Vol gens de burgemeester zullen andere gemeenten met snelle tariefstijgingen geconfronteerd worden waar Tholen de tarieven in de hand kan houden. (Advertentie) BOEK NU EEN VAKANTIE VANAF 59 P.P. BEL 0900 0802 (20 cpml OF GA NAAR WWW.CENTERPARCS.NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35