PZC Politie wil meer aangiftes Cross zou te veel lawaai maken Altijd al schipper willen worden Buijs krijgt lijstje mee voor aanpassing nieuwe zorgwet Gemiddeld 36 procent slachtoffers meldt misdrijf Uitspraak baatbelasting geen probleem Terneuzeii weekenddiensten vrijdag 8 juli 2005 bl4 Viissings bedrijf dichter bij overname van havenpool ROTTERDAM - De Rotterdam se ondernemer H. Vervat ziet af van een overname van de haven- pool SHB. Dat betekent dat een overname door Humares uit Vlis- singen dichterbij is gekomen. Vervat heeft aan de directie van het Rotterdamse uitzendbureau voor havenwerkers laten weten dat hij zich terugtrekt. Een van de redenen zou zijn dat Vervat niet in staat is honderd procent van de aandelen te verwerven. De mededeling van zijn terugtre den kwam uitgerekend op de zelfde dag dat de andere overna mekandidaat, het Vlissingse uit zendbureau Humares, de SHB-aandeelhouders een ulti matum had gesteld. Humares blijft in tegenstelling tot Vervat wel geïnteresseerd in de haven- pool, waar zevenhonderd men sen weken. „De deadline is ver lengd op verzoek van enkele aan deelhouders", zegt directeur E. Janssen van de SHB Directeur W. van Gessel van Hu mares zegt dat 'de weg voor een overname wat vrijer is'. „We hebben nog steeds interesse in SHB. We zijn heel consistent en hebben opnieuw een bod ge daan. Aan het bod is overigens niets veranderd." Wat het bod is, wil Van Gessel niet zeggen. „We moeten nu ver der met het proces. Als je dan met twee kandidaten bezig bent. is een boekenonderzoek nogal lastig. Dus dat is een van de dingen die moet gaan plaats vinden." Van Gessel verwacht in augustus te kunnen zeggen of de overname een feit is. Een overname van SHB door Humares blijft de voorkeur hou den van SHB-directeur Janssen. „Na het opstappen van Vervat zijn er twee opties over. Of stand alone verder, al zijn we daar financieel niet sterk ge noeg voor, of volledig in handen komen van Humares." Het geduld van het personeel van de havenpool raakt op, om dat de financiële situatie bij het bedrijf steeds penibeler en de on rust groter wordt. De banen van de 770 werknemers, waaronder tientallen Zeeuwen, staan daar door op de tocht. door Emile Calon MIDDELBURG - Tijd om tevre den achterover te leunen? Niet voor korpschef F. Goudswaard. De hoofdcommissaris van de Zeeuwse politie is weliswaar zeer tevreden met de gunstige uitslag van de Politiemonitor Be volking 2005. Hij vindt echter dat de rapportage ook laat zien dat er nog verbeteringen moge lijk zijn. Hij doelt dan vooral op het stimuleren van het doen van aangifte. Nog lang niet iedereen die te ma ken heeft met een misdrijf doet aangifte. De gemiddelde aangif tebereidheid van Zeeuwse slachtoffers van een delict be draagt 36 procent. De bereid heid om naar de politie te stap pen en vervolgens ook nog eens aangifte te doen ligt het hoogst (54 procent) bij slachtoffers van fietsdiefstal en het laagst (35 procent) bij mensen die het slachtoffer zijn geworden van geweld. Vooral dat laatste vindt Gouds waard zorgelijk. Hij vertelt dat geprobeerd moet worden om die slachtoffers zover te krijgen dat ze allereerst een melding doen en vervolgens ook nog eens een aangifte. „We moeten hen zien te motiveren", aldus de korps chef. Redenen Uit de monitor blijkt dat slacht offers verschillende redenen op geven waarom ze al dan niet aangifte doen. Ze doen het wel als ze vinden dat hun gestolen spullen terug moeten komen (61 procent), omdat de dader ge pakt moet worden (45 procent) en omdat ze vinden dat het een plicht is (32 procent). Er wordt geen aangifte gedaan omdat 47 procent meent dat het om een onbelangrijk voorval ging. Daarnaast denkt 33 pro cent van de slachtoffers dat een aangifte toch niet helpt, dat de politie er niets aan doet (17 pro cent) of dat het delict toch niet te bewijzen is (14 procent). Goudswaard laat in een reactie op het onderzoek ook weten dat de politie meer wil samenwer ken met instanties zoals jeugd hulpverlening en andere organi saties die iets van doen hebben met hulpverlening. Door samen te werken, kunnen problemen voorkomen worden, aldus de korpschef. De Politiemonitor 2005 werd dinsdag door de ministers Remkes en Donner naar de Tweede Kamer gestuurd. Uit het onderzoek blijkt dat de Zeeuwse bevolking vindt dat de politie steeds beter werk afle vert, dat de provincie veiliger is geworden en dat minder mensen slachtoffer zijn geworden van een misdrijf of een aanrijding. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Meer in spraak, meer steun voor mantel zorg en financiële steun voor la ge inkomens. Dat mist de Wet Maatschappelijke Ondersteu ning nog. Tweede Kamerlid S. Buijs (CDA) nam die conclusies gisteren uit Middelburg mee naar Den Haag na het debat bij welzijnsinstituut Scoop over de WMO. Middelburgs wethouder en WMO-pionier A. de Vries pleitte voor een fonds dat lage inko mens helpt het duurdere leven buiten de instelling aan te kun nen. Buijs noemde dat 'een te recht signaal voor de Kamer'. „Ik krijg nu al verzoeken bin nen voor bijzondere bijstand voor mensen die vanuit een in stelling naar een kleinschalige woonvorm moeten", waarschuw de Viissings wethouder E. Wal- rave vanuit het publiek. „Ik weet niet op dat op te brengen blijft." De nieuwe wet, waarin per juli 2006 de Welzijnswet, de Wet Voorzieningen Gehandicapten en een deel van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten in één pakket onder regie van de gemeenten komen, biedt vol doende kansen voor betere zorg op maat, was de toon van het de bat. Zaak is wel dat de regering er geen verkapte bezuiniging van maakt en wil investeren om het draagvlak voor de sociale steun aan zorgbehoevenden, waar de wet op stoelt, te verstevigen. Vicevoorzitter F. de Paauw van de Chronisch Zieken en Gehan dicaptenraad Nederland klaag de dat de patiëntorganisaties na drie jaar inspanning daar niets van terugvonden in het wetsont werp. Buijs, enige mede-wetgever in het panel, gaf toe dat de wet waar de Tweede Kamer deze herfst over debatteert nog te weinig inspraak regelt voor bur gers. „Mensen die betalen moe ten ook bepalen." Wat er nu in de wettekst staat, regelt inspraak ééns in de \-e jaar, concludeerde consulent) Ali Kooiman van patiëntenpla. form Het Klaverblad. Een gf. meente is toch ook een democij. tisch orgaan, protesteerde D> Vries. De gemeenteraad is das: toe de aangewezen controles vindt hij. De Vries verweet critici vans WMO een gebrek aan vertrcr, wen in gemeenten. Hij zag eg toekomstig gebrek aan mantel zorg niet zo somber in. „Als met. sen in hun eigen omgeving km. nen blijven wonen blijven ooi hun sociale contacten in stand' Dat gemeenten zelf mogen bepj. len welke voozieningen zij as- bieden vond panellid Samsom juist een bedreigii| Hij ziet daar geen recept invo op lokale maat gesneden zot maar voor willekeur. Met t WMO wordt het recht om zon aan te spreken weggegooid,s gumenteerde Samsom. Als I* denker van een alternatief vco de WMO pleitte hij voor behog van de AWBZ in huidige vom „Met de WMO moet je maar in wachten wat je gemeente votr je in petto heeft. Waterschap Z-VIaanderen moet besparen TERNEUZEN - De samenwei king met de gemeenten Hulst Temeuzen en Sluis moet het wal terschap Zeeuws-Vlaandert meer opleveren dan de nu «tl schatte 200.000 euro. Dat was de boodschap die te dagelijks bestuur van het wate schap gisteren meekreeg van dj algemene vergadering, Dijk graaf W. de Graaf zei dat kil hier slechts om een tussenrap portage ging. „Eind dit jaare het vervolg gereed. Dat wore: dan min of meer het definities rapport." De Graaf maakte dui delijk dat het moeilijk was e nu al een definitief bezuiniging bedrag te noemen. Slachtoffer en dader horen celstraf eisen door Anita Janse MIDDELBURG - De 37-jarige Terneuzenaar wilde slechts ver haal halen. De koevoet waarmee hij zijn tegenpartij te lijf ging had hij toevallig bij zich. Hij ver wonde er een tegenstander mee, maar kwam er zelf veel slechter vanaf met 24 steekwonden, een geperforeerde long en een zestal botbreuken. „Ik vond het niet normaal wat ze naar mijn vriendin riepen", zei hij gisteren tegenover de Middelburgse rechtbank. De man en zijn vriendin had juist wat gereedschap gehaald bij een kennis. Toen ze naar huis fietsten, werd de vriendin van de man met schunnige taal nageroepen door een groepje jon geren. Daarop ging de man te rug om te vragen wie geroepen had. Vanaf dat moment lopen de verklaringen uiteen. Vast staat dat de Terneuzenaar een koevoet uit zijn fietstas haalde waarmee hij een tegenstander te lijf ging. Die liep daarbij enkele forse hoofdwonden op. Het ver haal krijgt een andere wending als een andere tegenstander zich in de strijd werpt. De aanvaller wordt zelf op de grond gewor pen en er wordt volgens oogge tuigen 'flink op hem ingebeukt'. Met een mes, zo blijkt later. De groep laat de man voor dood achter. Zowel hij als zijn belager moes ten gisteren voor de rechtbank verschijnen. De 37-jarige Ter neuzenaar zei zich niet te kun nen herinneren dat hij iemand met een koevoet had geslagen. Desondanks werd hem een po ging tot doodslag ten laste ge legd. Officier van justitie A. Flikweert eiste daarvoor een cel straf van 15 maanden, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. Later die dag eiste de officier van justitie vier jaar cel tegen een 20-jarige Terneuzenaar. Vol gens getuigen was dat de ver dachte die de steekwonden had toegebracht. De man ontkende. Volgens zijn advocate V. Serra- rens was er nog een persoon met een mes geweest. Officier van justitie A. Flik weert verklaarde dat een van de getuigen de verdachte vlak na het incident had horen zeggen: „Ik geloof dat ik iemand heb doodgestoken." Ook hadden an dere getuigen gezien hoe hij de man aftuigde. Uitspraak op 20 juli. Jeroen van Meeteren is de nieuwe schipper op het zomerpontje dat sinds deze week weer vaart tussen Sint-Annaland en Zijpe, en tussen Zijpe en Anna Jacobapolder. foto Con Clasquin door Maartje Huijben SINT-ANNALAND - Een grote man met baard en een anker op zijn arm getatoeëerd, dat is het clichébeeld van een schipper. Jeroen van Meeteren (25) lijkt hier in geen enkel opzicht op. Hij is een gewone jongen die houdt van het vrije leven op het water. Van Meeteren is de nieuwe schipper op het zomerpontje dat sinds deze week weer vaart tus sen Sint-Annaland en Zijpe, en tussen Zijpe en Anna Jacobapol der. Hij heeft het stokje overge nomen van Ko van Oevelen. „Ik ben benaderd en het leek me wel leuk om te doen. Het is weer eens iets heel anders. Een nieu we uitdaging." Zoals een buschauffeur op gezet te tijden langs de haltes rijdt, vaart schipper Van Meeteren trouw met zijn boot Epico langs de aanlegplaatsen. Op zijn boot geniet de Thoolse schipper van het vrije leven. Lekker buiten in de natuur. „Mij moet je niet in een kantoor zetten", zegt Van Meeteren resoluut. „Dat houd ik hooguit een halfjaar vol. En dan komen de muren echt op me af." Al van kleins af aan ging Van Meeteren graag mee varen. „Het zit in mijn bloed, denk ik. Voor mijn vijftiende was ik al over tuigd dat ik dit wilde worden. Ik houd gewoon van varen." Na de middelbare school koos hij daarom voor de scheepvaart- school in Rotterdam. De oplei ding rondde hij met succes af en op zijn achttiende kocht hij zijn eerste boot. Hiermee ging hij in de sportvisserij. „Mensen kun nen bij mij terecht voor een vis- of duiktocht. Ze bellen mij op en reserveren een plekje op de boot." Met het sportvissen ver dient Van Meeteren zijn boter ham. „Dit pontje doe ik er in de zomermaanden gewoon bij, om dat ik het leuk vind. Overdag het pontje en 's avonds sportvis sen. Je maakt eens een praatje met de mensen" Tussendoor probeert hij ook nog tijd te vinden om zijn twee bo ten te onderhouden. „Je moet ze toch af en toe een likje verf ge ven." Het pontje van Van Meeteren is onderdeel van de veerdiensten van de stichting 'Fiets een rond je met een pontje'. De pontjes doen tijden van weleer herleven. Ooit waren er meer dan hon derd pontjes in Zeeland. Die zijn inmiddels vervangen door bruggen en tunnels. In de zomer keren voor fietsers en voetgan gers deze ouden tijden weer een beetje terug. Deze eerste week is het nog niet bijster druk op de pontjes. Het weer werkt ook niet echt mee en het vakantieseizoen moet nog be ginnen. De jonge schipper verwacht dat dat nog wel zal komen. „Zeker in augustus als bijna iedereen vakantie heeft." Gemeente Sluis krijgt verwijt met twee maten te meten door Ronald Verstraten SLUIS - Hel leek hem zo'n aar dig idee: een motorcross in Sluis. En de Belgische Motor cross Liefhebbers Bond was me teen bereid een plaatsje in haar agenda in te ruimen. Alles tot in de puntjes geregeld. Nu alleen de vergunning nog. Maar die kreeg Harold Menue niet van de gemeente. Zowat elk weekend zijn de Me- nue's uit Sluis bij een motor cross te vinden. In het verleden om hun zoon Edwin aan te moe digen. Nu die is gestopt met cros sen, reizen ze met broer Pieter mee. Edwin was en Pieter is suc cesvol in de crosssport, die ze vooral in Vlaanderen beoefenen. Maar, dacht vader Harold (52) vorig jaar, het zou toch ook leuk zijn om een wedstrijd te hebben in Sluis, De inrichtingscommis sie van de MCLB stelde het weekend van 27 en 28 augustus voor. Harold had al een terrein gevonden, bij een boer aan de Blauweweg, een eindje onder Sluis. „In november heb ik toen een ge sprek gehad met een ambtenaar van de gemeente. Eerlijk gezegd had ik toen al de indruk dat die het niet zag zitten, maar ik ben er toch mee verder gegaan. Nog met een andere ambtenaar ge sproken, omdat er ook een cam pingvergunning nodig was voor één nacht. Ik heb beiden uitge nodigd eens mee te gaan kijken naar een cross in Stekene." Dat laatste bleek niet mogelijk en intussen doemden er planolo gische en andere problemen op. Hulpverlening, ordebewaking. „Maar dat is allemaal niet no dig, de MCLB heeft een eigen or ganisatie met een hulpdienst en een arts tijdens crosswedstrij den", zegt Menue. Het duurde een tijdje voor hij antwoord kreeg op zijn aanvraag voor een vergunning. Maar half maart kwam dan toch een brief van B en W. „In strijd met het bestem mingsplan, bezwaren vanuit mi lieu-oogpunt", citeert Menue. Hij struikelt echter vooral over een zin waarin het college praat over 'lawaai-evenementen' die niet passen binnen het gemeente lijk streven naar rust en ruimte'. „Ze weten niet waar ze het over hebben! Een motorcross is al lang niet meer wat het twintig, dertig jaar geleden was, toen er wild door elkaar werd gereden. Het aantal decibels dat mag wor den geproduceerd, is bijvoor beeld strikt geregeld. Ik ben be reid om het college eens mee te nemen, desnoods met de hele ge meenteraad erbij, naar een cross om te laten zien hoe het er aan toegaat." Wat Menue vooral ergert, is dat de gemeente 'met twee maten Harold Menue is teleurgesteld dal hij van de gemeente Sluis geen vergunning krijgt voor een motorcross in Sluis. foto Camile Schelstraete door René Hoonhorst TERNEUZEN - De uitspraak van het Haagse gerechtshof dat Breda geen baatbelasting mag heffen voor het opknappen van de binnenstad heeft geen gevol gen voor Temeuzen. Die ver wachting spreken voorzitter A. Legrand van ondernemersvere niging City en wethouder A. van Waes uit. Het Haags gerechtshof stelt dat de voorzieningen in de Bredase binnenstad niet echt verbeteren. De op te knappen straten veran deren nauwelijks van bestem ming en daarmee heeft de ge meente geen reden om onderne mers een financiële bijdrage te vragen. Voor Temeuzen zouden dezelf de argumenten gebruikt kunnen worden, omdat de Noordstraat en een stukje Nieuwstraat win kelstraat zijn en blijven. Nieuw plaveisel en straatmeubi- lair verfraaien de Terneuzense straten, maar dat mag voor een gemeente geen aanleiding zij: om ondernemers te verplichte financieel bij te dragen, oonte- de de Haagse rechter. Ondernemersvoorzitter L grand kan zich daar iets bij var stellen, maar hij benadrukt dz de Terneuzense neringdoende in het centrum zélf hebben gt vraagd om een opknapbeurt Als de gemeente de herinrich ting van de winkelstraten mê voorrang aanpakte, zouden a ondernemers als tegenprestaa een deel van de kosten betalen Overeenkomst „We hebben vorig jaar apnlee overeenkomst met de gemeeift gesloten. Het zou me dan ooi verbazen en teleurstellen alsea lid van City Temeuzen alsnogte- gen de heffing van baatbete ting protesteert", betoogt deTe- neuzense ondernemersvoonrt- ter Legrand. Coördinator A. Stoffels van ondernemerskoepel Coördinais en Management onderschiiji die woorden. meet'. „De Meerminnefeesten in Waterlandkerkje, Trekker-Trek in Cadzand. Denk je dat mensen daar geen overlast van hebben? Niet dat ik er moeite mee heb. Ik vind dat zulke evenementen moeten blijven bestaan. Maar een nieuw evenement moet ook een kans krijgen. Een cross trekt toch gemiddeld zo'n 3500 bezoekers." Een tussentijds gesprek met bur gemeester J. Sala bracht geen uitkomst. „Ik heb lang geaar zeld. Maar ons toeristisch pro fiel, met name in de kuststrook, is dat van rust en ruimte. Daar in kun je geen storende factoren toelaten. Een motorcross is een inbreuk op het imago", legt Sa- la uit. Trekker-trek kan volgens hem wel, omdat hét kleinschali ger is dan een cross en aansluit bij het agrarisch karakter van het gebied. Hij vindt dat een mo torcross wel zou kunnen in bij voorbeeld Hoofdplaat of IJzen- dijke, buiten de kuststrook. Verdomhoekje In hun brief hadden B en W ook gesteld dat het niet ging om 'het uitzonderen van de door u be doelde sport an sich'. Toch vindt Menue dat ze het motor crossen in 'een zeer min dag licht stellen'. Aan de hand van een krantenknipsel ('Sluis perti nent tegen aanleg crossterrein in Maldegem'), constateert hij: „Het crossen zit in het verdom hoekje." De cross in Sluis is intussen van de jaarkalender van de MCLB geschrapt. Maar, zegt Menue: „Ik laat het idee niet schieten. Ik ga kijken of er volgend jaar toch nog mogelijkheden zijn." zaterdag 9 en zondag 10 juli 2005 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Huisartsenpost De Bevelanden 's Gravenpolderseweg 114b, Goes, tel. 0900-1785 (geopend ma t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Heinkenszand e. o. vrij. 17.30-ma. 08.30 uur: Patiënten van huisartsenpraktijk dr. J.A. Fortrie en dr. Miermans, Zangvogelstraat 86, Heinkenszand. tel.: 0113-563074. Spoed: 0113-563110. Tholen/St. Phlipsland Van vrijdag 17.00 tot maandag 8.00 uur: Huisartsenpraktijk Bergen op Zoom, Pa- raselsuslaan 2, tel. 0164 273855. Tandartsen Noord- en Zuid-Beveland Dental Point, Kloetingseweg 48, Goes, tel. 06-53257131. Spreekuur 10.00-11.00 uur. Tholen en Bergen op Zoom (leden NMT): telefonisch contact opnemen met eigen tandarts. Apotheken Avond- en weekenddiensten wor den verzorgd door De Zeeuwse Apo theek, Stationspark 35, tel. (0113) 270620. Dierenartsen Dierenartsenpraktijk Mosselman, Verboom en Boer: B. J. Boer, tel. (0113) 313050 of (01131 228866. Dierenartsenpraktijk Karelse.v» Dijk, Stokman: H. van Dijk, Simonswei 2, Heinkens zand, tel. (0113) 561290. Praktijk voor gezelschapsdier» - Huiskes-Cornelisse en M. Berrevoeü Molenlaan 24, Yerseke, tel. 0113 572756. Spreekuur zat. 9 30-10 uur. Dierenkliniek Goes, Kliniek voorft zelschapsdieren, 's Gravenpolders^*! 92. C.W. Dreesman en M.A.R. vande» Boomgaard, za 10.00 tot 15.00 uur Tel 0113-270072 (24 uurs spoeddierS Tholen W. Brons, tel. (0166) 612596. Weetf; spreekuur Poortvliet, Kalfsdamse»S- zat. van 8.30-9.00 uur en Tholen, BOS markt 10 van 11.00-12.00 uur. Wijkverpleging tel. (0113) 249111. Stichting Thuiszorg Nederland tel. (0113) 229003. Stichting Woonzorg Beveland» tel (0113)218290 RST Zorgverleners tel. 0342-405454 Verloskundigen Verloskundige Maatschap Goe». vrij. 19.30-zon. 19.30 uur: M.Stroo, tel. 0113 224099 Bij geen gehoor via alarmcentrale Vlissingen, 0118 414444.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 34